Geest Line verdwijnt Bewoners zullen er geen traan om laten PIEK WOUDHOEK DRUIST IN TEGEN GROEITRADITIE Dielemans over voorbereidingen bestemmingsplan ScHfÈ&A'ë .NOORD Kraak mislukt DINSDAG 7 DECEMBER 1976 -f\' M j '-**• j-. ;v v k - V'r;\ Hijgend en puffend Oorzaak van Peking-brand nog onbekend Groter groeien Een klein concert 2 Kerstfeesten Leger des Heiig Auto tegen boom Standje voor tunnelgravers 3 psfc.'" '■to*»*': Containers en kranen. De bewoners zullen ze niet missen. „Van mij gaan ze vanmid dag nog weg. Jammer voor die jongens, maar dan hebben wij tenmin ste een beetje rust". De 79-jarige J. Pein steekt zijn grieven tegen de Geest North Sea Line BV niet onder stoelen of banken. Het echtpaar Pein woont al 23 jaar aan de Burgemeester De Jonghkade in Maassluis. Hun uitzicht wordt be lemmerd door de talloze containers van de Geest Line. „En 's ochtends om een uur of half zes worden we al wakker van de herrie van de vrachtwagens", geeft mevrouw H. Pein een aanvulling op de woor den van haar echtge noot. Niet alle bewoners van de Burge meester De Jonghkade delen de mening van het echtpaar Pein over het vertrek van de Geest Line naar de Rotterdamse Hei plaat. De twintigjarige Yvonne de Koeijer houdt er zelfs een to taal tegenovergestelde mening op na. Zij vertelt: „Eigenlijk vrnd ik het maar ongezellig als ze vertrekken. Ja, 't kan mis schien wel een herrie zijn, maar dat valt best mee. Er is in ieder geval nog wat bedrijvigheid. Trouwens m'n man is zelf vrachtwagenchauffeur". Yvon ne de Koeijer heeft dus kenne lijk geen last van de containers en het vervoeren daarvan. Een paar woningen verder aan de Burgemeester De Jonghkade doet mevrouw A. van Dam—De Ruiter <61) uit de doeken dat de meeste mensen het toch wel plezierig zullen vinden, dat het containersbedrijf verdwijnt. „Kijk, wij m'n man en ik wonen in een bovenwoning en daardoor heb je minder last van het lawaai van de vracht wagens. Maar die mensen in een benedenwoning zitten veel dichter bij de straat en hebben dus meer geluidsoverlast". Weer een woning verder woont mevrouw Riemens. Zij woont in een benedenhuis. Haar reactie: „Goh, zeg! Gaan 2e weg? Nou, da's fijn, want ze maken na tuurlijk wel een drukte, die vrachtwagens. Ik krijg wel eens hoofdpijn van het geraas bui ten. Dat is minder prettig". Me vrouw Riemens relativeert ech ter: „Ach, ik sta toch laconiek tegenover de hele toestand. Ik word er 's ochtends niet van wakker". En haar dochter be nadrukt dit door te zeggen: „Je woont nu eenmaal aan een ha ven. Als je hier komt wonen, moet je er rekening mee hou den dat het drukker is dan in een of andere buitenwijk. Da's 1 logisch". In cafetaria Havenzicht op de hoek van de Burgemeester De Jonghkade vertelt de eigenaar over het vertrek van de Geest Line: „Ik wist het al twee maanden geleden. Voor mij hierbij doelend op zijn klandi zie is het geen ramp, hoor. Dat vangen we wel op". Mevrouw Pein onderstreept nog maals de hinder, die aj van het verkeer ondervindt „Voor mij is 't net of 't de ganse dag onweert, (stel je eens voor dat het nu echt gaat „onweren"!). De dokter is hier langs geweest want ik heb het aan m'n bloed druk. Hij heeft gezegd dat het lawaai 24 uur nawerkt. Nou, dan kan je wel nagaan". Mevrouw Pein maakt van de gele genheid gebruik om haar ge klaag met volgens haar me ning een passend voorbeeld te kunnen toelichten. „Een poosje geleden kwam de dokter hier langs. Hij belde aan en terwijl tk naar de deur liep om open te doen, stond de dokter de containers aan de haven te bewonderen Nou doe ik als er gebeld wordt altijd eerst het luikje open in plaats van de hele deur. Dat is voor de veilig heid. Ik deed dus dat luikje open. Het was buiten echter zo'n herrie dat de dokter nog geen eens in de gaten had, dat ik het luikje open deed....." Mevrouw Van Dam vermeldt dat het verkeer van het pondje (tus sen Maassluis en Rozenburg) nog enigszins doenlijk is, „Maar door die vrachtwagens moet je af en toe wel 'ns je televisie harder zetten". Kortom. Men vindt het zachtjes uitgedrukt geen ramp dat de Geest Luie verdwijnt van de Burgemeester De Jonghkade. De bewoners zullen minder last ondervinden van het contatner- stransport. „Maar", aldus de mening uit huize Riemens, „als je aan een haven woont kan je niet verwachten, dat het rustig is". MSpBEN"" tJElRAND |de grena tran Midden-Delf land (volgens'raadslid jDIeleBansJj^'zoaJ-B, die door Jl?t plaagebi6d;ïooyt ,.<'V SU&opbouw kent tradities. Wanneer een gemeente uit breidde, vond woningbouw plaats naar alle richtingen. In concentrische cirkels groeide de plaats. Een conventioneel trekje, vindt Nikolaj Diele mans, raadslid voor de Schie- damse PvdA. Evenals zijn zol- lega's van het CDA is hij van mening, dat het voorontwerp van bestemmingsplan Woud- hoek-Noord tegen de gewoonte indruist Zo rept confessionele fractieleidster Rietje Taverne van „een piek naar het noord en", terwijl haar stevigste steunpilaar Siem Rosman heeft verkondigd, dat de wijk naast Woudhoek (Spaland, genaamd) direct moet meegroeien. Met andere woorden, Schiedam moet gelijkmatig naar het noorden uitgroeien en niet de ene wijk volproppen en dan pas aan de andere beginnen. Bedoeld voorontwerp is dan ook afgekeurd. Wethouder Chris Zijdeveld, zijn ambtena ren, de VVD en communist Aad de Wolf (de laatste onwetend van wat eigenlijk precies in dat voorontwerp staat) vinden dat in principe wel met het plan te werken valt, maar CDA en ten minste de PvdA'ers in de com missie voor ruimtelijk ordening stemden tegen. Al meent ir G. Schaap, in het stadskantoor chef van de afdeling stadsont wikkeling, dat ondanks het voorontwerp nog steeds sprake kan zijn van uitbreiding in con centrische cirkels, gezien de fa sering van de woningbouw, een belangrijke reden om het plan toch af te keuren is geweest: de afstand straks van het topje van Woudhoek-Noord naar een halte van het openbaar vervoer, die te groot is zolang nog geen sneltram van Groenoord naar Holy njdt. Zo'n piek naar het noorden (vol gens Dielemans tot in Midden- Delfland en daarom, 2oals ome krant donderdag al meldde, on- door Kor Kegel aanvaardbaar) zou problemen met zich meebrengen. Een te grote afstnd naar het centrum van de stad bijvoorbeeld. Want door een zekere groei m con centrische cirkels bleef de Koe markt het stadshart van Schie dam, al ligt het werkelijke mid delpunt van de gemeente tegen woordig in de buurt van de kruising van twee grote ver keersaders, het Nieuwland- plein. Nou beseft de WD ook wel, dat afstanden niet uit het oog verlo ren mogen gaan. Namens zijn fractie vertelde Cor van Tilborg *n de commissievergadering, dat een gevoelen aanwezig is dat met het plan kan worden gewerkt „Echter uitsluitend te gen de achtergrond van de glo bale opzet van de uitbreiding m öchiedam-Noord," zei hij. Reke ning hield ook Van Tilborg met de door Dielemans aangedra gen waarschijnlijkheid, dat het. voorontwerp niet deugt omdat sneltram dat zeker. Kies je voor de grens van Midden-Delfland een tramtracé en komt er dwars erdoor heenloop Vooral hamerde Van Tilborg op verkeersaspecien. Op zijn vra gen bracht wethouder Zijde veld belangrijke standpunten naar voren. Aanleg van rijks weg 19 tot voorbij Delft is geenszins ingecalculeerd in het bestemmingsplan, garandeerde hij. Wel vindt hij doortrekken van die weg totaan de Woud- teindelijk toch een metro, dan hangen weer ingrijpende wijzi gingen in het plan in de lucht," aldus Zijdeveld. Hij maakte duidelijk, dat een metro niet zulke scherpe hoeken kan ma ken als een sneltram en daarom niet zomaar kan worden inge past als van een tramtraject is uitgegaan. Andersom kan dat weL weg een noodzaak om verkeer Wat iedereen reeds nu een doom uit Woudhoek-Noord via de njksweg te leiden naar rijks weg 20, zodat in elk geval de wegen bmnen de bebouwde kom worden ontlast. Een tweede punt dat Van Tilborg naar voren bracht, en waarover hij in de pauze al met Zijdeveld en daarna met andere raadsle den had gesproken, betrof het openbaar vervoer. „Het hele plan valt of staat met het wel of met doorgaan van een rail verbinding. In het rapport wordt een slag om de arm ge houden," zei hij. De wethouder reageerde met de opmerking, dat voor een traject in elk geval moest worden gekozen, en dat railvervoer een zekere zaak lijkt. „De route moet nu al wor- in het oog is. is het viaduct dat over de Harreweg is gepland om in de toekomst verkeer van Woudhoek naar Spaland vice versa te leiden. Volgens Schaap is onoverkomelijk, dat zo'n ver binding de groene uitloper - die de Harreweg moet blijven - kruist. Hij heeft overigens een lage brug voor ogen. Deson danks vinden de meeste com missieleden een lachertje, dat de Harreweg in het vooront werp blijft vermeld als „een groene uitloper". Men gelooft niet meer zo in een aaneenge sloten groenverbinding van het Prinses Beatrixpark - via het aan te leggen park Kethel naar poldergebied Midden-Delf land. den vastgelegd. Gekozen is voor Twijfels bracht Rosman naar vo- een tracé, waarover een metro ren over het woonmilieu, dat in kan rijden, want dan kan een een wijk zoals werd ontworpen kan ontstaan. Hooggelegen wandelpaden, open parkeer plaatsen en de invloed van de bromfiets vond hij ongunstige aspecten. Dielemans en Van Tilborg gingen in op de verhou ding tussen vooral woningwet- woningen en koophuizen, waar bij de WD'er pleitte voor meer koopwoningen en de PvdA'er voor meer woningwetwoningen dan in het voorontwerp was opgenomen. „Maar dat komt door de politieke hoek," zei Die lemans. „In principe bouw je voor woningzoekenden, die meestal minder kapitaalkrach tig zijn." Al met al heeft het betrokken ambtenarenkorps weer volop werk. Afgezien nog van moge lijke grensverlegging van Mid den-Delfland (Dielemans ziet „zijn" grens liever gehand haafd), die op het bestemmings plan van invloed is, hebben de raadsleden in de commissie van Zijdeveld kritiek geleverd, die bij verwerking eveneens van grote invloed is op de toekomst van Schiedam-Noord. Maar vol gens de wethouder was de be doeling ook, dat commentaren verwerkt worden voor een vol gend ontwerp. „Ik zal u geen oor aannaaien en u vastprikken op opmerkingen, die u nu plaat- si" zei hij bij herhaling. SPALAND WOUDHOEK NOORD era j eet sneltram) V i WOUOBOHC ÏWSUj-S i "f Is- !l 1 •V-.-' k V i „s 1 De situering van plangebied Woudhoek-Noord. Nog maar nauwelijks op adem van de lange, lange klim viel het oog van foto graaf Ben Blumers op het lijnenspel van de daken onder hem. En hoe Is zo'n fotograaf dan? HIJ legt op de gevoelige plaats vast wat zijn oog streelt, zelfs als hij nog wat staat na te hijgen en de iange weg terug nog voor de boeg heeft. Blumers stond boven op de toren van de Grote Kerk op de Markt In Vlaardlngen. Rechts Is een stukje van de Dayer en de Westhavenkade te zien. Links op de foto de Smalle Havenstraat In het midden van de foto zijn links en rechts nog stukjes van de Oude Ha ven te zien. Links boven aan nog wat begroeiing van het Oranje Park. Schiedam De politie zoekt nog naar de oorzaak van de brand die afgelopen woensdagmorgen woedde bij het Chinees-Indi sche restaurant Peking aan het Nieuwlandpletn, Het kan zijn dat de brand is ontstaan door nog smeulende sigaretten in een van de asbakken. De moge lijkheid dat het vuur is ont staan door kortsluiting in de elektrische bedrading wonit door de politie echter ook niet uitgesleten. Wel is er duidelijkheid in het schadebedrag. Het vuur, de rook en het bluswater hebben aan het interieur 20 mille scha de aangericht. De glasschade bedraagt 10 mille. Vlaardmgen De bevolking van Vlaardmgen is in oktober ge groeid met 46 mensen. Op 1 november bedroeg het aantal Vlaardmgers precies 79.000- In totaal zagen 45 meisjes en 46 jongetjes het eerste levenslicht. Er overleden 32 mannen en 23 vrouwen. Het geboorte-over schot bedroeg zodoende 36. In oktober vestigden zich 350 mensen in Vlaardingen. Hier staat tegenover dat 340 inwo ners de gemeente vaarwel zei den. De ambtenaar van de burgerlijke stand heeft 53 huwelijken vol trokken. Het aantal echtschei dingen bedroeg 7. In totaal verhuisden 469 mensen binnen de gemeente. Vlaardmgen Liselore Gerrit sen, Laurens van Rooyen en Leo Wijnkamp komen naar Vlaardingen. Met hun program ma Een klein concert 2 „Heb je ons gezien" treden rij vrijdag op in de Vlaardingse Stadsge hoorzaal. „Een klem concert 2" is een ver volg hoe kan het ook anders - van Een klein concert 1. Lise lore Gerritsen werd toen nog bijgestaan door Hany Sacksio- ni op gitaar en Laurens van Rooyen op piano. De bekwame gitarist Sacksioni trok zich ech ter terug en werd vervangen door Leo Wijnkamp. Het nieuwe programma is geregi streerd door Herman van Veen. De productie is in handen van PePija De aanvang van Een klein concert 2 „Heb je ons gezien", is om kwart over acht Vlaardingen De traditionele kerstfeesten van het Leger des Heils worden vnjdag 17 decem ber om 14.30 en 19.30 uur ge houden. Vlaardingers van 65 jaar en ouder kunnen per brief kaart (dus niet per bnef) een toegangsbewijs aanvragen. Dat moet vóór 10 december gebeu ren. Op de briefkaart, die moet worden verzonden aan het Le ger des Heils, Van Hogendorp- laan 65 te Vlaardingen, moet tevens vermeld staan of men het middag- of avondkerstfeest wil bijwonen. In uitzonderings gevallen kan voor vervoer wor den gezorgd. De kerstfeestvieringen van het Leger des Heils kosten veel geld. Daarom staan zaterdag 11 december de traditionele kerst- potten weer opgesteld op de bekende punten in de stad, te weten: Liesveld, Hoogstraat, Van Hogendorplaan en De Lo per. Vlaardingen De 19-jarige R.A, van D. is op de kruising Nach tegaallaanSportlaan met zijn wagen uit de bocht gevlogen en tegen een boom op de midden berm gebotst. Van D. moest met een hersenschudding wor den opgenomen in het Holy zie kenhuis. De wagen werd aan de linkerzijde zwaar beschadigd. Schiedam Aan de Admiraal de Ruyterstraat hebben nog onbe kenden getracht een brandkast open te snijden. Bij het distributiekantoor van Gulf werd men echter gestoord. Daarom kwam men niet verder dan een paar centimeter grote snee in de kast. De daders ver dwenen daarna weer via het dak van het kantoortje, zoals ze ook binnen waren gekomen. Schiedam De politie heeft aan het Frans Halsplein twee jon gens aangehouden. Bij de Ligthartschool hadden de 11-jarige Willem en de 13-jarige Hans uit Schiedam getracht een tunnel onder de schoolmuur te graven. Onlangs heeft de dienst gemeentewerken op dezelfde plaats een soortgelijke tunnel diehtgestort met zand toen bleek dat jeugdige inbrekers zo in de school kwamen. Na een ernstige reprimande op het politiebureau zijn de tunnel gravers naar huis gestuurd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3