Werk roep pakt Lange Haven, aan Wethouder Bovenberg graag ven Vijf mi joen voor CAI Del aHotel wordt t weemaal zo groot Klachten over betonnen paal Politie voorzag ongelukken bij druk kruispunt SG-bemoeienis met mavo door weinig man kracht onderwijs POLITIE HAALT HOND VAN BALKON Strijd voor minder verkeer ENQUÊTE Gemeenteraad akkoord Oud-burgemeester is het heien nog niet verleerd PSP-pamfletten verwijderd SCHIEDAMSCHE COURANT (poensdag 8 december 1976ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101ste jaargang no. 25720 4 PAGINA'S Broersvesl 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klaehtendiensl 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De monumentale Lange Haven wordt aangepakt. Een speciale werkgroep van bewonersverenging Schiedam- Centrum gaat zich op de haven werpen. Het wachten op de gemeente Is men beu. Evenals de meeste bewoners vindt de onlangs opgerichte werkgroep, dat de karakteristieke Lange Haven eindelijk eens leefbaar- der moet worden. Het verkeer belemmert momen teel die leefbaarheid. Dat is dan ook het eerste, dat de werk groep gaat aanpakken. Van middag heeft een delegatie van de groep daar al over gespro ken met de plaatselijke brand weer, Eerder is al contact opge nomen met dc verkeerspolitie, de rechtswinkel en wethouder voor stadsontwikkeling Chris Zijdeveld. Afspraken met on dermeer de consumentenbond, de rijksdienst voor monumen tenzorg en de bedrijven die langs de haven zijn gevestigd liggen nog in het verschiet Ben Coederond, secretaris van de bewonersvereniging en tevens bewoner van de Lange Haven: „Dat de haven nieuw leven wordt ingeblazen door restau raties en. bijvoorbeeld de vesti ging van een bowlingbaan jui- 1 cben wij toe. Zulke zaken trek- ken echter meer verkeer aan. i Als wij niet oppassen wordt het hier een nog groter gekkenhuis. Nu zetten winkeliers van de Hoogstraat al hun auto op de haven. Ze denken dat het daar veiliger is, omdat die bewoond is. Zware vrachtwagens dende ren hier regelmatig langs en blokkeren de doorgang. Als ooit eens brand uitbreekt, kan de brandweer vast niet snel ter plaatse zijn. Vandaar ons ge sprek van vanmiddag. Het vrachtverkeer veroozaakt ook verzakkingen en scheuren in de huizen. Om nog maar niet te spreken van de veiligheid van de voetgangers. Die worden zo-'i wat van de sokken, gereden. Trottoirs zijn er niet. Het ver keer gaat daardoor vlak langs de huizen. Deurbellen worden soms van de huizen gereden". Op verzoek van wethouder Zijde veld gaat de werkgroep een plan voor de haven opstellen. Later zal dat aan bewoners en gemeente worden voorgelegd. Het liefst zien de verontruste bewoners, dat de haven hele maal verkeersvrij wordt ge maakt Men ziet echter wel in, dat zoiets vrijwel onmogelijk is. Daarom denkt de werkgroep aan vermindering van het toe laatbare tonnage naar 3500 kilo, versmalling van de rijstrook, verkeersdrempels en parkeer- beperkingen. Dat alles vooral aan de centrumzijde van de haven. Voor het vrachtverkeer van en naar de distilleerderijen zal dat de nodige problemen geven. „Die industrieën willen wij niet dwingen om helemaal weg te gaan. Historisch gezien zijn zij sterk verbonden aan de haven. Het probleem zit in de aan- en afvoer. Wij zouden willen, dat dat weer per boot gebeurt. Zoals vroeger dus. Daarnaar gaan wij waarschijnlijk nog de ze maand informeren", aldus Arend Vredebregt, voorzitter van de werkgroep verkeer bij de bewonersvereniging. Onlangs heeft hij het onderzoek uitgewerkt, dat een paar maan den geleden is gehouden onder de bewoners van de Lange Ha ven. Van de zestig uitgedeelde enquê teformulieren zijn vijfentwintig ingevuld teruggekomen. Op één na vinden de deelnemers de verkeerssituatie triest. Snel heidsbeperking voor het aut overkeer willen er achttien, zoals wij reeds enkele maanden geleden meldden. „Persoonlijk zou ik de haven he lemaal autovrij willen maken", meent Peter van der Knaap van de werkgroep publiciteit bij de bewoners vereniging. De haven zou hij ook functioneler willen jnaken. De weekmarkt van het Broersveld zou Van der Knaap bijvoorbeeld best op de haven billen zien. Voor parkeergele- genheid van auto's denkt hij I ondermeer aan het terrein van het afgebroken asiel aan de St. Annazusterstraat of bet gebied rond de brandweerkazerne. 4 s'tuat5e rond de haven maakt oe bewoners echt dol. Als niets gebeurt, komen er mischien ra re acties", aldus het bestuur slid. Vlaardingen Wethouder Rien Boven berg, de enige wethouder van de Vlaardingse Politieke Partij Radica.- len, wil bijzoader graag zijn baantje behouden. Verdedigde hij dit stand punt al uitvoerig op de ledenvergade ring van de PPR op 26 november, de uitnodiging aan de leden voor de vergadering van 16 december gaat vergezeld van een uitvoerige taakom schrijving van zijn hand en een plei dooi voor het handhaven van de be staande toestand. Op 16 december raoet namelijk, in tegenstelling tot de vergadering van 16 november, wel een beslissing vallen over het al dan niet verder deelnemen van Boven berg in het zittend prograracollege. Het is inmiddels de derde keer dit jaar, dat de PPR zich moet beraden over de positie van de eigen wethouder. De aanleiding is het beleid op het gebied van de stadsontwikkeling, waarvoor wethouder Bas Goudriaan de verant woordelijkheid draagt. Het aanvaar den van het actieplan voor de Vetten» noordsepolder met name druist op twee belangrijke punten in tegen de uitgangspunten van de PPR. Uit gangspunten die ook voor een gedeel te van de PvdA-fractie heilig zijn, want met Bovenberg en PPR-raadslid Willem Kv/akkelstein. stemden zij be gin november tegen het actieplan. Hoewel Bovenberg dus tegen het actie plan gestemd heeft, is het bestuur van de PRE en het grootste deel van de steünfractie van de partij van mening dat niet langer verantwoordelijkheid gedragen kan worden voor het colle- gebeleid. Zij zijn van mening dat Bovenberg zijn portefeuille moet inle veren. Bovenberg 2elf denkt er anders o*"er. In de toelichting stelt hij: „Ik ben van mening dat wij een grote fout begaan indien wij het samenwerk-1 ingsverband zouden opzeggen". Wat er wel moet gebeuren geeft de wethouder-op-de-wip ook aan. „Wij dienen de hand in eigen boezem te steken; wij dienen het deel van de PvdA dat met ons op één lijn staat niet in de steek te laten; wij dienen samen met hen harde afspraken te maken om fouten en onzorgvuldighe- dai in de toekomst te voorkomen; wij dienen onze verantwoordelijkheid ten opzichte van de bevolking niet te ontlopen; wij mogen de moed op een mentaliteïtsombuiging niet verliezen; wij moeten en mogen eerlijk probe ren". Bovenberg toont zijn partijgenoten aan dat verwijten over gebrek aan invloed niet juist zijn. Hij noemt dan een aantal, door hem als wapenfeiten om schreven zaken. Verder vindt hij dat de affaire rond de VOP wel een zwaarwegende, maar geen principiële zaak is. Naar zijn memng had de partij dat dan vooraf moeten beslis sen. Bovendien is nooit gesteld dat het plan onaanvaardbaar was en daar boven uit steekt nog het feit dat fractievoorzitter Kwakkelstein tijdens de behandeling van het plan in de raad niet eens het woord gevoerd heeft, maar dit over heeft gelaten aan collega Hans Versluys (PvdA). Op 16 december wordt over Bovenbergs toekomst als wethouder een beslissing genomen. Het bestuur van de PvdA heeft desgevraagd laten weten geen reden te zien om op het besluit over het actieplan opnieuw terug te ko men. Beide groepen in de PvdA zijn op respectabele gronden en voldoen de gemotiveerd vanuit het program ma Samen Links tot hun stellingname gekomen. Zo denkt het bestuur van de PvdA er over. Verder is bekend dat sommigen in de raad het vertrek van Bovenberg met zullen betreuren. Maassluis De gemeente raad is gisteravond ak koord gegaan met het voorstel tot het beschik baar stellen van een kre diet voor de aanleg van een centrale inrichting (CAI). Hiermee is een be drag gemoeid van een kleine vijf miljoen gul den. Alle leden van de raad stem den voor het voorstel met uitzondering van de heer L, de Zeeuw (VVD). Hij keer de 2ich tegen de plannen van het Maassluise college van burgemeester en wet houders betreffende de aanleg van het systeem. De beer De Zeeuw noemde het aannemen van het voorstel een overhaast besluit Hij was even eens van mening dat de bevol king meer betrokken had moe ten worden bij de hele gang van zaken. Zijn eigen fractie hield er echter een tegenoverge stelde mening op na. De heer G. Niestadt vertelde weliswaar nog twijfels te hebben over de deelname 'van 89 procent van de Maassluise bevolking in het CAI-project, maar de meerder heid van zijn fractie schaarde zich toen achter het voorstel. De heer Niestadt sprak vervol gens de nadrukkelijke wens uit dat overleg met Vlaardingen en Schiedam over een mogelijke regionale CAI gevoerd moest blijven worden. Namens het CDA verklaarde de heer P. de Geus: „Het terug trekken van het voorstel voor een periode van drie maanden heeft zijn nut ge had". De CDA-fractie toonde zich eveneens voorstander van de plannen. Wél pleitten de christen-democraten voor een goede voorlichting over de aan leg van de CAI aan de bewo-; ners van Maassluis. De fracties van de PvdA,'PPR en WMTO hadden geen moeite met het aannemen van het voorstel. Het aanvankelijke voorstel, dat drie maanden geleden door het, college werd teruggetrokken, had voor hun immers óók wei nig problemen opgeleverd. De heer M. Duimelaar (PvdA) merkte zelfs op, dat „dit voor stel niet veel anders is dan het; vorige". Hij zei vervolgens: j „Het uitstel heeft de gemeente alleen maar geld gekost. En hierdoor gaat de abonnement sprijs juist omhoog". Een schets van het Clingendael Delta Hotel, gezien van de Nieuwe Waterweg. Links de uitbreiding die met een glazen loopbrug met "het bestaande gebouw" wordt verbonden. "Vlaardingen Oud-burgemeester mi. J. Heusdens heeft gisteren de eerste paal geslagen voor de uitbrei ding van het Delta Hotel. Hij werd hierbij geassis teerd door de directeur van dit hotel, de heer Gerard van der Putten. Het hotel is eigendom van de Clingendael Hotel Group, een dochter van Clingen dael Holding in Voorburg. De uitbreiding van het bestaande 24 kamers tellende hotel is noodzakelijk voor het verder voortbestaan ervan. De bouwkosten bedragen, inclusief de inrich ting circa vijf miljoen gulden. De uitbreiding bestaat ui 48 hotel kamers en zes appartementen, die worden ondergebracht in een nieuwe, zeven bouwlagen tellende vleugel. Deze wordt met het bestaande gebouw ver bonden door middel van glazen loopbruggen. In de onderbouw komen onder meer een verga derzaal voor circa 150 perso nen, een fitness-centre (zwem bad, sauna's en solarium), teeh- Schiedam Op luidruchtige wijze zijn omwonenden van de hoek Halleystraat/Rot- terdamsedijk van leer ge trokken tegen een politiea gent, die rapport opmaakte van een verkeersongeval bij die splitsing. Hun klachten betreffen een be tonnen verkeerspaaltje, dat middenop het weg staat Een bromfietser reed begin deze week daartege- nop. Naar aanleiding van een telefoon tje van S. Crt gaat gemeente werken bekijken, of iets aan de situatie is te doen. De bewoners willen namelijk het paaltje zien verwijderd. Dat hebben zij de agent verkondigd. De verkeers» deskundige in het stadskantoor, Hans van der Vlist, zegt: „Het kan best zijn, dat dat paaltje in de weg staat. Maar aan de an dere kant speelt natuurlijk mee, dat bromfietsers zich niet zo aanpassen aan gebruikelijke snelheden. In ieder geval, als ons blijkt dat de bron van er gernis verklaarbaar is, dan ha- -dek len wi^ het paal9e we&" Volgens de bewoners kwam al vele malen voor, dat weggebrui kers het paaltje over het hoofd zagen. Ook wordt wel gezegd: „Dan moeten ze beter uit hun doppen kijken." Begin deze week was de bromfietser, die niet uitkeek, de 43-jarige S.C.- H.S. uit Schiedam, Door de val met zijn brommer liep hij een gecompliceerde beenbreuk op. nisehe ruimten, alsmede een ruime ontvangsthal. De huidige trap van het Delta Hotel zal tevens worden vervangen door een oprit ten behoeve van inva liden. De gevel afwerking wordt donkerbruin metselwerk, afge wisseld met aluminium puien, glazen bouwstenen en basalt blokken. De uitbreiding is een ontwerp van architectenbureau Leo Rondeltap uit Den Haag, de bouw wordt uitgevoerd door de Hollandse Betongroep in Rijswijk, Voor oud-burgemeester Heusdens was het een verrassing dat hij de eerste paal mocht slaan. Ten overstaan van onder meer het voltallige college van B. en W. en een groot deel van de raad dook hij nog eens in de geschie denis van dit voor Vlaardingen zo belangrijke hotel. Al spoedig bleek dat de burgemeester-ïn- ruste bij de totstandkoming van de bouw van het Delta Hotel een zeer belangrijke rol heeft gespeeld. Hij kon dit indertijd doen, mede dankzij de Mars hall-hulp. Directeur Gerard van der Putten hoopte dat de gasten de komen de achttien maanden niet te veel hinder zullen ondervinden van de bouwactiviteiten. Hij be loofde hun echter dat er ook binnen het bestaande hotel het nodige staat te gebeuren. Zo zal het counter-restaurant/cafe-ge- deelte worden verbouwd. Het zal voor een groot deel worden veranderd tot een intiem petit- restaurant, waar gerechten te gen een lage prijs zullen wor den gepresenteerd. Het huidige a la carte-restaurant zal even- Oud-burgemeester Heusdens steekt rijn dutm omhoog ten teken dat het slaan van eerste paai hem nog goed af gaat. Schiedam Bij de gemeente ligt momenteel een voor stel op tafel om de veilig heid van fietsers te vergro ten bij de kruising van de Churchillweg/Nieuwe Dam- laan en de Hargalaan. „Dat is hard nodig," volgens de politie. Hoofdinspecteur D. P. van der Veen zegt, dat hij ongelukken op het druk ke kruispunt allang zag aankomen. Inderdaad beoogt de ambtelijke werk groep voor verkeer en ver voer, waarvan wethouder voor ruimtelijke ontwikke ling Chris Zijdeveld voor- zitter is, een reconstructie. In die werkgroep zit na mens de politie hoofdin specteur Piet van den Hen gel. Dinsdagmiddag werd scholiere M. A. C. V. (18) uit Schiedam aangereden. Zij stak met haar fiets over. Achterop zat haar even oude vriendin S. S, M F, Een automobiliste, nota bene een lerares, mevrouw V. L. K. (40) uit Rotterdam, verleende geen voorrang. Autorijders zien daar volgens zowel gemeente werken als politie vaak over het hoofd, dat wielrijders op de kruising voorrang hebben. Meisje V. kwam met schaaf wonden eraf. Haar vriendin brak door de botsing haar lin keronderbeen. Zij was juist ja rig en kon het verdere feest in het Nolet-ziekenhuis vieren. Genoemde werkgroep vindt nood zakelijk dat het fietspad, waar voor automobilisten van beide kanten moten wachten, moet worden verlegd naar de autonj- baan toe. Gemeentelijk ver- keersspecialist Hans van der Vlist ziet dat als verduidelijking van het gegeven, dat het fiet spad bij de voorrangsweg Nieu we D ami aan/C hurchillweg hoort. „Eens bestond daarover al juridi sche vaagheid," zei hij gister middag desgevraagd. „Omdat het fietspad enkele meters van de rijbaan is aangelegd, wordt het door automobilisten gezien als een afzonderlijke weg, waardoor de gedachte ontstaat dat fietsers en bromfietsers geen voorrang hebben. Om de situatie te accentueren, zijn des tijds haaietanden op het weg dek aangebracht. Die ziet men inderdaad veelvuldig over het hoofd. Het fietspad moet mis schien dichter naast de rijbaan lopen om te benadrukken, dat dat pad bij de voorrangsweg hoort." eens worden verbouwd. Het wordt kleiner. Voorts komt er een grote bar met uitzicht op het water. Hij hoopt hiermee te bereiken dat het voortbestaan' van het bekende hotel voor de komende jaren voldoende veilig, gesteld is. „Thans", zo zei hij,! „bedragen de opbrengsten uiti de hotel-sectie slechts achttien® procent. Straks, na de uitbrei ding dient dit vijftig procent te worden, tegen gelijke perso neelskosten". Schiedam Moet een stich ting als de Schiedamse Ge meenschap, die het al zo druk heeft, zich ook nog; gaan bemoeien met de eventuele komst van een mavo voor volwassenen? Dat is de kern van de reeks vragen, die CDA-fraetie- leidster Rietje Taverne gis teravond stelde tijdens de vergadering van de com missie voor vorming en re creatie. Zij vindt de proble men rond een dergelijke mavo een zaak, die de ge meentelijke afdeling onder wijs behoort op te lossen. Voorzitter en wethouder Herman Posthoorn (PvdA) beaamde haar mening, maar deelde mee dat bij die afdeling een bedroe vend gebrek aan mankracht be staat. „Wij hebben veel vacatu res," zei hij. Het gaat om vier lege plaatsen bij onderwijs. Een vijfde zetel werd onlangs opge vuld, „Maar uiteraard dient ondanks dat gebrek onze afdeling zich eerder met de kwestie bezig te houden dan de Schiedamse Ge meenschap," vond hij. Me vrouw Taverne stelde haar vra gen naar aanleiding van het betreffende artikel in onze krant van gisteren. Zij relati veerde de inbreng van de Rooie Vrouwen: „Die mavo, als die er komt, moet wel a-politiek zijn," sprak zij. Vlaardingen De politie heeft van een balkon van een woning aan de Prins Hendrikstraat een herdershond wegge haald. Volgens verschillende omwonenden vertoefde het dier reeds vijf dagen zonder verzorging op het balkon. Bij de herdershond trof de politie geen eten en drinken voor het dier aan. De bewoners van de woningen waren afwezig. De politie heeft een nader onderzoek ingesteld. Vlaardingen De politie heeft tegen de Vlaardinger P. W. R, (22) en R. F, (16), eveneens uit Vlaardingen, proces-verbaal op gemaakt voor het aanplakken van pamfletten- De pamfletten bevatten mededelingen ovei klassejustitie. De vlugschriften rijn afkomstig van de PSP. Zij zijn opgeplakt in de binnenstad op onder meer winkels en vitrines. De politie, heeft zoveel mogelijk pamflet ten verwijderd. i Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten ba- zorgd in ccmbinatia met het Rotterdamse^ Nieuwsblad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 d»gan gratis op proef toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres' Deze ban i n open envelop, zonder postzegel, sturen neer Antwoordnummer 634, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1