't Regende onder de boekwinkel J JtIP Él ®§i St MÉ»! Fontijn in Tempel Genot Spreektijd Duidelijk Krak Arbeid Verleiding Uitwringen Braak Waar was de brand? Gemeente nalatig? Eerst inspraak, dan uitspraak Minder bezoek Stads gehoorzaal Lems huldigt jubilarissen VOLVO AUTOSERVICE EIGENRAAMB.V. im •dag id DjbcjüivLBiiK ia/O 3 Maassluis De WD-fractie in de gemeenteraad vindt het niet juist dat het college in principe reeds heeft ingestemd met een schetsplan voor de bouw van circa 115 bungalows en villa's in de wijk Koningshoek zonder dat er eerst inspraakprocedures zijn gehouden. De WD wil dan ook op korte termijn van het college verne men, wanneer het plan ter visie voor de burgers wordt gelegd. In de commissie stadsontwikke ling, zo zegt de fractie, is zeer recent door de voorzitter toege zegd dat voor het plan Kon- gingshoek tijdig met de aan grenzende bewoners overleg zou plaatsvinden. De WD-frac tie wil ook weten wanneer het bestemmingsplan voor Ko ningshoek gereed is gekomen. Vlaardingen Het complex van de stadsgehoorzaal is vorig jaar minder bezocht dan in 1974. Het aantal bezoekers daalde met 7001- In totaal bezochten 68.397 mensen het Vlaardingse theater en de daaraan verbon den Harmonie- en Societeits- zaal. Het aantal voorstellingen geor ganiseerd door de stadsgehoor zaal zelf bedroeg 23. Tijdens deze voorstellingen noteerde men een bezoekersaantal van 9.769. Een gemiddelde werd be reikt van 425 per programma en dit betekende een stijging van 39 vergeleken met het voor gaande jaar. Het drukst bezochte programma in het jaar 1975 was de show van Gerard Cox en Frans Hal- sema op 21 januari. Maar Liefst 724 belangstellenden sloegen hun prestaties gade. Het minst bezocht werd „Kafka KK" van 'de toneelgroep De Appel het ^bezoekersaantal was 55. Dat ge- beurde doordat olie onder de vloer in brand raakte. Met ei gen middelen kon het vuur ge blust worden. Vooral de elektri- 1 citeitskabels liepen schade op. Naar de oorzaak wordt in samen werking met het gemeentelijk energiebedrijf door de politie t een ondereoek ingesteld. Schiedam Burgemeester drs. Arie Lems heeft vanochtend een zevental jubilarissen konin klijk onderscheiden in de kanti ne van scheepswerf Wilton-Fije- noord. Vanmiddag stond nog een huliding m het gebouw van de Verenigde Glasfabrieken op zijn programma. Eremetaal verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in brons kregen, vanwege hun veertig -jaar in dienst zijn van Wilton, de heren C. W. Krohne (koker- hakker uit Schiedam), A. J. Trijselaar (draaier uit Rotter dam) en G. Ketting (kopersla ger en pijpfitter uit Rotterdam). Zilver ontvingen H. A. Hui- staart (sleepbootkapitein uit Poortugaal), I. J. Hoogwerf (projectbaas uit Rotterdam), K. Snoei] (transportbaas uit Krim pen aan de IJssel) en N. Brons geest (sleepbootkapitein uit Rotterdam). Op de Buitenhavenweg is de heer H. Hagens (metaaldraaier uit Schiedam) veertig jaar in dienst van de glasfabriek. Hij ont vangt brons. ADVERTENTIE Als u dóórdenkt EIGEN veiligheid en degelijkheid! kiezen voor klasse! VOLVOals u dóórdenkt! FOLDERS Kompleet verzorgde documentatie *an alle typen hebben wij voor u. PROEFRIJDEN U mag heel kritisch zijn, boor hoe de portieren sluiten, de motor fluistert en ervaar de „zrt" tijdens een aangena me proefnt in het type. dat u wenst INRUIL R'tdt u Volvo ot een ander merk,.,. wi| zullen gunstig taxeren. DUS Neem voor Volvo kontakt Op met: OIMC 0£ DEROEIAAN 18 VLAARDINGEN telefoon <010/ - 3S.0O.55 Schiedams burgemeester drs. Arie Lems kan zich niet voorstellen, dat van achterstallig onderhoud sprake is geweest in het geval van de gesprongen waterleiding. Hij gelooft niet, dat gedeputeerde middenstanders de ge meente aansprakelijk kun nen stellen, maar hij voeg de gistermiddag eraan toe: „Het staat natuurlijk iede reen vrij om de gemeente aan te spreken. In die ge vallen zai worden bekeken, □f en hoe één en ander met de verzekering is te rege len" aldus Lems. Ondanks het feit, dat de bewuste buis verouderd en verroest was, zei Lems het onwaarschijnlijk te vin den, dat de gemeente nala tig is geweest. De deur van café 't Vierkantje is open, maar getapt wordt er niet. Binnen kijkt kroegbaas Barend Was- man zorgelijk. Zijn zoon Barry is bezig het verwoes te ondertapijt elektrisch weg te schuren. Keiner Louis veegt puin weg, nog iemand staat de schade op te nemen. „Ik schat de schade zeker op tiendui zend gulden", zegt Wasman zelf. Zijn voorraadkelder heeft blank gestaan, het nog vrij nieuwe tapijt is doorweekt en moet worden vervangen, alle elektri sche leidingen zijn aan repara tie toe, de pompinstaüatie is naar de knoppen. Een flinke schade richtte het water aan, bij 't Vierkantje nog meer dan bij de buren. „Dan kijk ik nog niet eens naar het verlies door de tijd, dat wij zullen zijn geslo ten", 2egt Wasman. De boekwinkel van het Rotter- damsch Nieuwsblad, die naast het etablissement staat, is ge woon open. Daar is nauwelijks schade, wel is het modderig op de vloer want de klanten lopen het zand naar binnen. Dat zand lag de avond ervoor in grote massa's op het trottoir en de rijbaan. Het was meegespoeld met de „vloedgolf'. Gemeente werkers hebben 's nachts lang gewerkt om het zand naar de kant van de stoep te vegen en om ook de rijbaan weer be gaanbaar te maken. Gisteren zijn hun collega's begon nen in het gat, de oorsprong van alle overlast. Een te oude buis van de waterleiding knap te. Menigeen kwam daardoor zonder water te zitten, maar op de plaats van de breuk op de Koemarkt bij het begin van Hoogstraat en Broersvest is water in snel tempo aan net opborrelen. Straatstenen vallen in, een poel ontstaat, verkeer stopt verbaasd, hoe meer water naar boven stroomt, des te meer joelende omstanders. De poel is al een stroompje gewor den, snelstromend naar twee kanten: bij de Lange Haven ontstaat een waterval, want vanaf de kade stort de stroom zich in de gracht. In andere richting komt het water tot aan het Emmaplein. Inmiddels heeft zich daar de brandweer geposteerd. Die zorgt voor afvoer naar de riole ring. Vlakbij stopt een bus van de RET. Die heeft vanaf het Marcomplein in Rotterdam pas sagiers verder naar Schiedam gebracht. Van de politie moch ten de trams dat met doen; uit voorzorg, want elektriciteit met water,.. Uit de bus stapt een Vlaardinger- Koos Altink.' Nietsvermoedend. Meteen staat hij totaan zijn knieen in het water. Het klotst tegen de voorgevels van een rij panden op de Broersvest. Onder genoemde boekwinkel gaat het regenen. Daar is onze Schiedamse redac tie gevestigd. Verslaggever Willem van der Post kijkt om hoog. Donkere plekken ont staan op het plafond. Met een medewerker vlucht hij naar boven, de winkel uit Na de elektriciteit te hebben uitge schakeld. Met vernieuwing van het plafond is gisteren een be gin gemaakt. Tegels waren naar beneden gekomen. Ach teraf gezien valt de schade mee. Bij buurman Harolds van. de doe- het-zelfzaak is gisterochtend in navolging van de boekwinkel de winkeldeur opengezet „Wij hebben geen schade", zegt de winkelier, nog steeds zich af vragend hoe een mens toch aan 2oveel geluk kan komen. „On der de deurmat is alleen minie me lekkage ontstaan. Een paar verfblikken in de kelder zijn alleen tot de rand toe volgelo pen. Misschien haal ik wel Barry Wasman schuurt vernield ondertapijt weg. Vader Barend, eigenaar van 't Vierkantje, staat bezorgd te kijken I mm twee, dne centimeter onder de winkeldeur uit Dan verhoog ik de drempel. Dat had allicht ge scheeld". Ook in café Het Centrum is men opgelucht De kroeg ligt wel beneden een trapje, waarover veelvuldig oude heren moei zaam afdaalden en klommen, maar de bovenste trede ervan komt uit boven de stoep, die woensdagavond geheel blank stond. Het café heeft geen scha de. Deerniswekkend echter kijkt het personeel van La Ca ve, welke discotheek onder- stroomde. De bar ligt beneden de dijk, waarvan de huidige Koemarkt vroeger deel uit maakte. Onder café-restaurant De Amstelbron, in de put waar vroeger de Koeiestal was geves tigd. Een groot deel van de voorraden is onbruikbaar ge worden, het interieur is voor duizenden guldens in waarde gedaald. Lang heeft de brand weer daar moeten pompen. Ook de kelder van De Amstel bron stond onder water. Ze boffen bij Alfa, de schoenen zaak op de hoek van de Hoog straat en de Broersvest, de zaak die het dichtst ligt bij het gat in de waterleiding. Geen drup pel kwam er bmnen. Dat heb je soms in oude wijken. Stoe pen lopen er ongelijk. Alfa ligt iets hoger dan bijvoorbeeld 't Vierkantje ernaast. Gelukkig is het die nacht niet gaan vriezen, al naderde het vriespunt. Vanaf de Lange Ha ven tot het Emmaplein zou plots een geweldige ijsbaan ont staan zijn. Dat was „leuk" ge weest voor de koopavond van gisteren in Schiedams centrum. Leuk was ook die opmerking van de brandweerman, die donder dagmorgen vroeg zei: „Tja, ik zou wel het sein willen geven, brand meester, maar er is geen brand geweest". Dat dachten wel al die wandelaars, die nog voorbijkwamen toen het kar wei al was geklaard. Vergeefs speurden zij naar zwartgebla kerde voorgevels. door Kor Kegel foto's: Theo Bohmers Op onze redactie kwamen de plafondtegels naar bene den. Het had er geregend De hele dag zijn gemeentewerkers gisteren bezig geweest in de put in het weg dek, waar de hoofdwaterleiding was gesprongen In de jeugdsocie- teit de Tempel, aan de Overschie- sestraat, treedt za terdag de pop groep Fontein op. Het concert begint om acht uur 1s avonds. Toegangs kaartjes kosten vier gulden. Fon tein is bekend van de voorprogram ma's van groepen als Alqmn, Cara van, en Curved Air. Het is een vijf-mans forma tie, bestaande uit een sologitarist, een basgitanst, een slagwerker, een pianist, en een saxofonist/fluitist. Ze spelen alleen eigen werk met een geheel eigen geluid, waar ele menten van zowel de funk-, de rock-, als de jazz-muziek in terug te vinden zijn. Een lang speelplaat staat op stapel, en zal waarschijnlijk bmnen een half jaar opgenomen worden. Spreektijd gebonden aan een tijdslimiet kan leiden tot be gripsverwarring. Dat bleek onder meer tijdens de behan deling van de begroting voor 77 m de Vlaardingse raad. KVP-voorzitter Koos van der Linden ging een betoog hou den. Hij begon dat betoog als volgt: „Ik heb nog zoveel minuten meneer de voorzit ter, dus ik zal het kort maken voor ik er een eind aan maak". Een dergelijke zin met dub bele bodem wekte natuurlijk de lachlust van de vroede vaderen" op. Burgervader Wim Kieboom gebruikte de tijd die Van der Linden voor zijn betoog nodig had goed- Toen Van der Linden afsloot met „dat was het Na nu maak ik er een eind aan" reageerde Kieboom onmid dellijk: „Wilt u daarvoor dan de gang op gaan en dergelij- ken". Duidelijkheid wil iedereen in de polihek Ook de Vlaar dingse stadsbestuurders, (n alle beschouwingen van de vijf (de KVP deed samen met PCG) werd op duidelijkheid aangedrongen. Net als vorig jaar bij de behandeling van de begroting overigens. De PvdA-fractie heeft zo'n duide lijk iemand binnen de gelede ren. Wim Groeneveld met na me. Om een goed voorbeeld van zijn duidelijkheid te geven moeten we even terug in de tijd, want hij komt niet al te vaak aan het woord, Bij een bespreking over de methode van het schoonmaken van waterleidingbuizen zei Groe neveld' „We moeten natuur lijk met wachten tot ze van akeligheid in mekaar donde ren", Misschien is Groene veld overduidelijk en komt hij daarom zo weinig aan het woord. Hoe zat het ook weer met die humor in het Schiedamse politiekorps? Staat in het weekendrapport tussen de inbraken, geweldplegingen en andere incidenten meens iets over een beupkraktuur. Heette dat woord niet anders? Hoofdinspecteur Peter Broeders: „Nou ja, het blijft ten slotte hetzelfde In ieder geval houdt het Ge westelijk Arbeidsbureau Nieu we Waterweg-Noord veel be woners van Groenoord-Zuid driftig bezig. Om de haver klap zie je namelijk in de Vaieriusstraat verdwaasd om zich heen blikkende mensen, razend nieuwsgierig waar zij het bureau kunnen vinden. Want dat lijkt bijzonder moei lijk, sinds directeur Harberts met zijn personeel verhuisde van de Vlaardingse Van Slin- gelandtstraat naar Schiedam. De ingang van het nieuwe kantoor is nu eenmaal on vindbaar. Die is slechts be reikbaar via een naamloos stuk straat en bovendien valt het kantoor niet op door het hogere in dezelfde stijl qe- bouwde schoolgebouw De Hargahof, dat pal erachter staat. Dus bellen de" zoekers overal aan. „Ach, mevrouw, ik zit zonder werk en moet het ar beidsbureau hebben. Kunt u mij vertellen, waar dat staat?" vragen zij dan. Een bewoonster van de eerste portiek in de Obrechtstraat, om de hoek, kan erover mee praten: „De hele dag doorzie je ze. Ze zoeken zich rot, geen wonder, want je merkt verder nergens een aandui ding, een bordje of zo. *t Is gewoon moeilijk te vinden". Natuurlijk is hier sprake van een slimme zet van meneer Harberts. Tactisch. Als je een doolhof ervan maakt, krijgt het bureau minder arbeid. Een uitspraak van wethouder t. van der Knaap (CDA) tijdens de jongste raadsvergadering in Maassluis: „De heer Duimelaar (PvdA) heeft zich laten verleiden om korte en kernachtige uitspraken te doen". De heer Duimelaar reageerde hier niet op Natuurgenot in huis. Zo heet het clubblad van de gelijknamige aquarium- en terrariumvereniging uit Schiedam. In het laatste nummer staat een advertentie. Inderdaad over natuurgenot thuis: Levenslustige man zoekt, in verband met overlijden van zijn gade, een hef vrouwtje om samen een gezin te stichten. Hij is bereid één van zijn vrienden af te staan. Discretie verzekerd. Dat ziet er allemaal zeer ruimdenkend uit. Op het eerste gezicht althans. Het manneke blijkt een Pantodon Buchholzi te zijn. Ofwel een vlmdervisje. Willem en Kor zitten zolang maar bij hun Vlaardingse vrindjes op de redactie. In Schiedam is het kopijpapier doorweekt, voorlopig on bruikbaar. Onze nieuwe stoe len leveren nu slechts een natte bips op en dat is onge rieflijk. Bovendien vriest het zo af en toe en dan is het niet raadzaam om de levens gevaarlijk gladde draaitrap af te dalen naar de kelder onder de boekwinkel Broersvest 3a want daar zat onze redac tie. Voor onze tipgevers zetten we zciang koffie op de Vlaar dingse redactie, in de Brede Havenstraat, 't Is we! een eind,e om. En dat allemaal omdat een buis van de hcofdwaterleidmg te oud was geworden. Voorbijgangers op de Broersvest vonden het best lollig. Het was ook wel een leuk grapje overu, abon nee, die uw krantje moest uitwringen. Het was weer eens iets an ders voor de brandweer ook. Die benutte de riolering. Daarvan worden wij ook wel eens beticht. *t Is nu eindelijk toepasselijk bijna: dit is een stukje riooljournalistiek. Willem en onze medewerker Arno Steekelenburg waren juist hun verslag aan het ma ken van de gehouden com missievergadering over volks gezondheid en sociale zaken in het stadskantoor, toen zij geritsel hoorden. Ratten? Even later kwam water langs de muren sijpelen. En uit het plafond. Buiten spoot water omhoog, de boodschappen dienst repte over een fontein. De Koemarkt was in rep en roer. Elektriciteit werd overal uitgeschakeld, in 't Vierkantje werden de laatste tappilsjes bij een kaarslichtje achter overgeslagen. Om met weg te spoelen maakten Willem en Arno dat zij boven kwamen. Naar buiten, ledereen had drijfnatte voeten. En ijskou de. Was het een voorteken ge weest? Directeur Wolfs van de GG en GD had voor die vergadering m het stadskan toor een veel te korte broek aangetrokken. Verwachtte hij hoog water? Volgende week kunt u weer op onze Schiedamse redactie terecht. Hopelijk is dan alles droog. Ons kopijpapier hangt al aan de waslijn. We komen knijpers tekort. In dat vlakke beige kostuum met zo'n vaalbruine stropdas lijkt Schiedams wethouder voor stadsontwikkeling ir. Chris Zijdeveld eigenlijk sprekend op een braakliggend terrein.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3