Belangen zorgvuldig afwegen99 Vuiirzee verwoest hotelpand SCHADE RUIM EEN MILJOEN Onderzoek naar baarmoederhalskanker •™if rr\m personen nippertje gered GS over Midden-Delfland: Politie controleerde vijfhonderd auto's Schiedam Tot Iaat in de zondagmiddag* zijn brandweerlieden druk in de weer ge-] weest met het nablussen van een felle, uitslaande brand die 's morgens in het voormalige Hotel Atlantic op de hoek vgn de Bembrandtlaan en het Rubenspiein had gewoed. Er raakte een brandweerman! lichtgewond. Tien personen werden op het nippertje gered. Naar de oorzaak van de brand, waarvan de schade wordt geraamd op meer dan een miljoen gulden, tast meng^j nog in het duister. Het was de tweede keer' dat er on dit hotel een brand heeft gewoed.SÏ Enkele jaren geleden brandde de diseo-f|| theek uit. II BUITEN GEBRUIK ZESTIEN STRALEN KINDEREN GERED Geen spoor van koffiedieven Politie rekent vechtersbazen in Met brommer tegen vrachtwagen gebotst Bezweken aan verwondingen Portemonnee gerold SCHIEDAMSCHE COURANT Jïaandag 13 december 1976. ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25723 6 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 26809] - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Zij waarschuw den de bewo ners: T. Prein (21) en H. van Pelt (16). Burgemeester j Arie Lems was gjf; snel ter plekke Si om zich op de hoogte te laten stellen van de aard en omvang van de brand. Rechts van hem politiecommis saris C. van der Hagen. rl SL* Den Haag Bij de recon structie van Midden- Delfland zullen de belan gen van de openluchtre creatie, de landbouw en het landschap/de natuur zorgvuldig worden afge wogen. Vlaardingen In het kader van een landelijke ver keerscontrole heeft de Vlaardingse politie vrij dagnacht een flinke vangst gedaan. Van de 80 aange houden automobilisten, mochten er acht niet meer verder rijden. Twee van hen waren compleet dron ken. Voorts constateerde de politie nog vijf andere overtredingen; twee auto's moesten voor nader tech nisch onderzoek mee naar het bureau. Een ervan was rijp voor de sloop. Het be trof een zogenaamd rijden de controle, waarbij de po litie al rijdend de automo bilist naar de kant stuurt. Ook de politie in Maasland heeft een nachtelijke controle gehou den. Van de 75 aangehouden automobilisten moesten er ze ven de blaastest afleggen. Nie mand had te diep in het glaasje gekeken. In Maassluis werden 240 auto's aangehouden. Er behoefde geen proces-verbaal te worden opge maakt wegens drankovertre ding. Wel werden er 21 blaas- testen afgenomen. Een autobe stuurder kreeg een rijverbod opgelegd. De Schiedamse politie heeft 120 j auto's al rijdend aangehouden. Zij behoefde slechts een proces 1 verbaal wegens dronkenschap j op te maken. j Om precies 10.15 uur ontving de brandweer de melding dat er rook kwam uit een raam op de tweede verdie ping. Deze rukte in eerste instantie met een ladder wagen en bluseenheid uit. Bij aankomst echter werd direct middelgroot alarm gegeven. De- vlammen sloe gen toen reeds uit het pand. Eerst moesten echter een man en een vrouw, die op de vierde verdieping opge sloten zaten, worden be vrijd. Zij stonden in nacht kleding voor een geopend raam, terwijl de rook van de onder hen in lichtelaaie staande verdieping hun stemmen smoorde. Geluk- komen kijken, werden door de politiemensen op veilige af stand gehouden. Hoewel er geen gevaar voor ontploffingen dreigde sprongen elke keer de ruiten uit de ramen. Met per sluchtmaskers uitgeruste brandweerlieden gingen het vuur te lijf met in totaal zestien stralen, te weten twaalf lage- en e Zwarte rookwolken en braken uit het vier hogedrukstralen. Anderen vlammen doorzochten zo goed en zo voormalige Atlantic Hotel, kwaad als dat ging de kamers, waarin zich mogelijk nog bewo ners bevonden. Voorzover dit kon worden nagegaan had de brandweer het idee dat alle be woners nog juist op tijd konden vluchten en dat memand was achtergebleven. Voor zes van hen moest de Sociale Dienst onderdak zoeken. kig merkte de brandweer Brandweer-officier Van Staaldui Dit nieuwsblad, waann u at bat nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad- Stuur mij dn nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Woon pi b?ze bon in open envelop, zonder Postzegel, sturen naar Antwoordnummer 834, Rotterdam hen snel op en konden de man en de vrouw, beiden buitenlanders, uit hun ge vaarlijke positie worden bevrijd. Even later zouden de vlammen ook overslaan naar de boven gelegen ver diepingen. Het hotel was al sinds enige tijd niet meer als zodanig in ge bruik. Dit vanwege de brand- onveiligheid. Het bestond uit een aantal voormalige wonin gen. In de loop der jaren 2ijn, ten gerieve van de interne com municatie en een rendabele be drijfsvoering, alle binnenmuren uitgebroken. Hierdoor ontbra ken de brandwerende muren. Voorts betekenden de lange gangen een uitstekende voe dingsbodem voor binnenbran den. Dit, vanwege de toevoer van zuurstof. Een en ander was dan ook de reden dat het hotel indertijd door de brandweer) was afgekeurd. Het was aan deze tocht- en lucht gaten te wijten dat de brand zeer snel om zich heen kon grijpen. Reden dat brandweer- officier G. van Staalduinen reeds om 10.19 uur groot alarm liet geven. Het reeds aanwezige brandweermateriaal werd uit gebreid met extra ladderwa gens, blus eenheden en mate riaalwagens. In totaal werden circa 40 brandweerlieden inge zet om het vuur te bestrijden, Zwarte rookwolken en vlammen sloegen hoog op. De vele hon derden Schiedammers die, op geschrikt door het lawaai der sirenes naar de brand waren nen kon bij benadering niet zeggen hoeveel mensen er vóór het uitbreken van de brand bin nen het pand waren. Het ver baasde hem eigenlijk dat er toch mensen waren, omdat het hotel officieel gesloten was. Op straat liepen twee jonge man nen verkleumd met een vogel kooi te sjouwen. Het waren T. G. Prein (21) en H. van Pelt (16). Zij vertelden ons dat zij in een van de hotelkamers lagen te slapen, maar door een voorbij ganger waren gealarmeerd. ,,Op dat moment hoorde ik het boven ons hoofd enorm loeien en knetteren", zo vertelt de heer Prein. „Ik ben toen als een gek mijn vrouw en twee kinde ren gaan waarschuwen. Voorts hebben wij de vier kinderen van eigenaar Wim Haasbroek ia veiligheid gebracht. We had- va naf zijn gekomen". En Van Pelt voegt er aan toe: „Om bij de kinderen te komen moesten wij de deur intrappen. Ztj zaten te spelen en hadden nergens erg in. En dat terwijl de vlam men vlak boven hun hoofd loei den. Het vuur greep zo snel om zich heen dat een andere be woonster slechts gekleed in een enkel slipje het vege lijf kon redden" den amper tijd om naar buiten De jonge mannen stonden nog te te komen. Ik stikte bijna op de rillen. Verbijsterd pakten zij de trap en kon niets meer zien. Ik kooi weer op om de koerduiven moest mijn ogen stijf toe hou- elders veilig onder te brengen, den en op de tast gaan. Het is Op onze vraag aan de heer Prein ongelooflijk dat we er levend of hij er van op de hoogte was dat het hotel door de brand weer was afgekeurd en niet als zodanig mocht worden gebruikt antwoordde hij dat Atlantic niet als hotel in gebruik was. „Er werden wat kamers ver huurd", zo vertelde hij. „Haas broek verbleef er en verder een Surinamer en zijn vrouw, een Portugees en nog enkele men sen". In het gebouw was op de begane grond onlangs een nieuwe dis cotheek gevestigd. Het is de vraag of deze ooit heropend zal worden, evenals het Chinees-In dische restaurant, dat ook op de begane grond was gevestigd. Schiedam De inbrekers die donderdagnacht aan de haal gin gen met 2184 pakken koffie," zijn nog steeds zoek. De politie weet nog niet wie erj verantwoordelijk zijn voor de inbraak bij de Coöperatieve In koopvereniging voor Koloniale! Waren aan de Kommiezenlaan. j Wel heeft men de bestelwagen teruggevonden die bij de in-1 braak eveneens verdween en1 waarmee de daders de buit ter j waarde van acht mille het be drijf uitredea De gestolen wa-i gen werd leeg aangetroffen op de Bettoweg. Het hjkt erop of men hulp heeft gekregen van iemand uit het bedrijf, want de politie consta teerde dat voor de inbraak de deuren van binnenuit waren ontgrendeld. Inbraak in clubgebouw Schiedam In de kantine van de voetbalvereniging SW is inge broken. De daders kwamen binnen door het weghalen van een stuk hardboard dat tegen een kapot venster aan de ach terkant van het gebouw was getimmerd, Eij zijn er vandoor gegaan met negen sloffen siga retten, een stereo cassetterecor der, een (aangebroken) doos aanstekers, glaswerk, sterke drank en koeken. Hoek van Holland Op 26 januari begint in Hoek van Holland het onder zoek naar baarmoeder halskanker. Het totale onderzoek zal ongeveer acht of negen dagen du ren. In die periode zullen zo'n duizend vrouwen in de leeftijd van 35 tot en met 54 jaar worden on derzocht, met een gemid delde van ongeveer 140 per dag. Het onderzoek loopt tussen 9.15 en 12.15 uur en tussen 13.00 en 16,00 uur. Voor het onderzoek naar baar moederhalskanker is een spe ciale bas ingericht. Deze zal een standplaats krijgen nabij het wijkgebouw De Hoekstee omdat van daar uit alle andere voorzieningen geregeld kunnen worden. Alle vrouwen tussen 35 en 54 jaar zullen een oproep ontvangen. Mocht hierin een fout sluipen dan kan men contact opnemen met de gemeentesecretarie. Men dient zich wel precies aan de oproeptijd te houden. De resultaten van het onderzoek (er wordt een zogenaamd „uit- strijkje" gemaakt) zullen door gemeente Rotterdam worden verzonden. Het is aan te beve len bij het onderzoek gemakke lijke kleding te dragen. De Commissie voor Sociale Za ken, Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne nam dinsdagavond met genoegen kennis van het schrijven van de direkteur van de G.G. en G.D. waarin werd meegedeeld dat het (Rotterdam se) onderzoek ook m Hoek van Holland wordt uitgevoerd. De bouw van een verzorgingshuis voor bejaarden, als aanvulling op de serviceflat, het Herman Visserhuis, kreeg uiteraard ook de instemming van de commis sie. Echter niet onverdeeld, want de afmetingen van de huisjes gaven aanleiding tot enige kritiek. Ook de instelling van een bege leidingscommissie die bouw en inrichting kritisch moet gaan volgen, leverde de nodige pro blemen op. In de eerste plaats was het bepaald onduidelijk welke taak deze commissie gaat krijgen. Daarbij gaat ken nelijk veel van het eigen Initia tief afhangen. Men kwam tenslotte tot] een vrij „zware" com- missie, samengesteld uit Dienstencentrum, Art sen, Herman Visserhuis, Humanitas, gemeentelij ke sociale dienst en uite raard een vertegenwoor diging van de deelraads commissie voor sociale zaken. Ten aanzien van de hartbe- wakingsapparatuur voor twee plaatselijke artsen, zal opnieuw contact wor den gezocht met de be treffende instanties in Rotterdam. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland antwoorden dit op vragen van Statenle den, waarbij, wat de re creatie in Midden-Delfland betreft, het college in her innering wordt gebracht wat een actiegroep uit Delft die door de vaste commissie voor recreatie en natuurbescherming tij dens een excursie werd ont vangen in hoofdzaak ver klaarde: „Laat het land schap zoals het is, doe er niets aan; alleen verbeter of leg waar nodig rij wielpaden." „Moeten we hier geen gehoor of wel ge hoor aan geven?", vraagt het Statenlid. GS antwoorden dat de herinrich ting van Midden-Delfland zal geschieden krachtens de Recon structiewet Midden-Delfland, die op 21 oktober '76 door de Tweede Kamer in iets gewijzig de vorm is aangenomen. Drt wetsontwerp voorziet in een re- constructiecommissïe, die be last is met de leiding en de uitvoering van de reconstructie. Bij de vaststelling van het re- constructiep rogramma spelen o.m. provinciale staten een roL Zoals ook uit de memorie van antwoord bij het wetsontwerp blijkt, is volgens GS het streven terecht gericht op het vermij den van veelomvattende ingre pen in het gebied. De wet biedt gelegenheid tot inspraak. GS zeggen verder dat, vooruitlo pend op de inspraakactiviteiten in het kader van de reconstruc tiewet, aan de Provinciale raad voor de ruimtelijke ordening al opdracht is gegeven tot coördi natie van een inspraakprocedu re voor Midden-Delfland, in sa menwerking met de streekcom- missie Westland, Delft en om streken en de werkgroep Mid den-Delfland te Delft. Vlaardingen Dankrij een snelle actie kon de Vlaardingse politie vrijdagavond zes vechtersbazen arresteren die de bewonersso- cïëteit aan de Lepelaarsingel waren binnengedrongen. Voor de politie zijn het geen onbe kenden. Het ging om een knok ploeg die er duidelijk op uit was de boel kort en klein te slaan. De politie was echter reeds een minuut na het alarm ter plekke. Het gebeurde alle maal zo snel dat niet alle vech tersbazen de tijd hadden te ont snappen. Sommigen moesten uit het struikgewas nabij de sociëteit worden gehaald. Schiedam De 17-jarige brom fietser W. H. van E. uit Schie dam is vrijdagavond door nog onbekende oorzaak tegen een geparkeerd staande trekker met oplegger gereden. De vrachtauto had zijn parkeerver- Lichting ingeschakeld. De jonge man moest met een hersen schudding, een hoofdwond en vermoedelijk met een kaakfrac tuur in het ziekenhuis worden opgenomen. Schiedam In net Dijkzigtzie- kenhuis te Rotterdam is de 23- jarige Geert van de Ploeg uit het Drentse Zwiggelte bezwe ken aan zijn verwondingen die hij op 18 november bij een verkeersongeval had opgelo pen. Als bestuurder van een motor met zijspan was hij op rijksweg 20 tegen de vangrail gereden. De motor raakte na de klap in brand. Schiedam Het op zak hebben van een goedgevulde portemon nee is de 25-jarige B. O. duur komen te staan. Bij C en A merkte hij dat zijn beurs met 435 gulden was gerold.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1