Nep-Tamp trok honderden belangstellenden Mené van der Keil gokt op de EK Burgemeester pleit voor moedermuseiim LOCO-BURGEMEESTEE EN RAADSLEDEN WERDEN NIET TOEGELATEN MINISTER OPENT TENTOONSTELLINO MAANDAG 13 DECEMBER 1976 BURGEMEESTER AFWEZIG KOUD RIJDENDE COMMANDOPOST GEEN COMMENTAAR Diane Edelijn op de 200 m rug verslagen UITSLAGEN Dam kampioen schap van Vlaardingen Zwemmers vergaderen wéér De politie moest de talloze kijkers op een afstandje houden. Vlaardingen Duizenden, niets vermoedende Vlaardingers zijn zater dagmiddag opgeschrikt door gillende sirenes van brandweer, politie en ziekenwagens, die in ijltempo naar het kaal slag-terrein aan de 2e Van Leyden Gaelstraat raasden. Op het baan- door Jaap Hazejager vak tussen de Vlaar- dingse Vis Maatschappij en Leijendekker's Zak- kenhandel was een ern stig treinongeluk ge beurd, waarbij enkele doden en tientallen ge wonden te betreuren vielen. Een passagiers- trein, uit Hoek van Hol land was op een vanuit de richting Schiedam komende goederentrein gebotst. Deze vervoerde onder meer drie tankwa gons ammoniak. Er was brand ontstaan en zeer giftig gas vloeide weg. Gelukkig fep het allemaal zo'n vaart niet Het betrof namelijk een oefening van de rampenbe strijdingsorganisatie» waarbij de paraatheid en de verbin- dihgssysterrièn duchtig aan de tand werden gevoeld Voor ve len betekende deze nep-ramp een aangename onderbreking van de vrije zaterdagmiddag. Hoewel, het was vreemd dat zij zo dicht bij de plaats des on- heils konden komen. Een snel werkende GG en GD voert een van de „slachtoffers" af. Precies om 14.07 alarmeerde bur gemeester W. Kieboom vanuit het Aral Benzinestation de poli tie. Zijn mededeling sloeg in. als een bom. Er werd direct groot alarm gegeven. Binnen enkele minuten arriveerden twee poli tiewagens, twee ziekenwagens en twee brandweerwagens met gillende sirenes op de plaats des oiiheils. De hulpverleners werden geconfronteerd met be neden aan de spoorbaan her en der verspreid liggende contai ners, die de wagons van de ontspoorde treinen voorstelden. Voorts tientallen „gewonde pas sagiers", die er op het eerste gezicht allerafgrijselijkst uitza gen: open beenbreuken, ge kreun en natuurlijk veel bloed. Bloed op de handen, in het haar, het gezicht en zelfs de kleding. Het zag er allemaal erg echt uit. Zo echt zelfs dat een van de vele opgedrongen, kij kers opmerkte: „Daar word ik nou kotsmisselijk van, hè. Het ziet er nog echter uit dan echt..". Hoewel burgemeester Kieboom het alarm gaf, was hij op dat ogenblik zogenaamd buiten de stad. „Ik ben erg nieuwsgierig", zo vertelde hij, „wie er nu voor burgemeester gaat spelen. Per slot van rekening loop ik nu boodschappen te doen in Rot terdam...". Welnu, „de gelukkige" was wet houder IJsbrand van der Vel den. Vanwege oponthoud kwam hij vrij teat Zijn excuus: „Ik mocht er van de politie niet door. Zij kenden mij niet Via eer» sluipweggetje ben ik toen komen lopen". Zijn verweer be tekende direct een strafpunt op van de heer Kieboom, die hem er op wees dat hij als wethou der zijn „blauwe" kaart bij zich had moeten hebben. Deze kaart is een soort toverkaart, die wet houders toegang geeft tot alle door de politie afgezette terrei nen. Ook de raadsleden Jan Madem en Willem Kwakkel- stein liepen een politioneel blauwtje op en werden tegenge houden. Een verontwaardigde Madem midden op een kruis punt tegen een agent: „Ja, maar ik ben speciaal gewaar- schuwcL.". Het hielp hem alle maal niets. De WD-fractie- voorzitter kon rechtsomkeer maken. Ook hij kon via een andere route op het terrein ko men. Intussen verzetten de brandweer lieden en de mannen van de GG en GD veel werk. De sloot tussen het kaalslagterrein en de spoorbaan betekende voor de ladderwagen in het geheel geen beletsel Binnen enkele minuten was er een aluminium ladder als een soort brug over de sloot geschoven. Via deze „brug" werden de kermende gewonden afgevoerd. „Die kermen vol gens mij meer van de kou dan van de pijn", zei een van de brandweermannen. De waar heid tetan wij in het midden. Een feit is echter dat de lotus (namaak>-patiënten circa drie kwartier in de berm hebben liggen blauwbekken. De tempe ratuur was op dat moment slechts enkele graden boven het vriespunt. Het kon hen kenne lijk niet deren: dood is dood en Talloze „gewonden" liggen verkleumd langs de spoordijk verspreid, wachtend op hulp. gewond is gewond en daarmee basta. In eerste instantie concentreerde de hulpverlening zich alleen aan de straatzijde van het baanvak. Geen brandweerman, politie-agent of ziekenbroeder had in het begin erg in de verongelukte en brandende treinstellen (lees containers) aan de andere kant van de spoorbaan. Een verbaasde Kie boom: „Het is nu 14.19 uur. Zou er nou iemand op het idee ko men ook eens aan de andere kant van de spoorbaan te kij ken?" Drie minuten later: „Hè, hè, de GGD is er achter dat er ook aan de andere kant wagons liggen". Inmiddels was er ook een rijden de commando-post het ramp- terrein opgereden, die ten slotte werd bemand door een (verlate) loco-burgemeester Van der Vel den Kloots en Goudriaan waren buiten de stad brand weercommandant De Jong en commissaris van politie Van Toledo. Het ging er daar alle maal heel geheimzinnig aan. toe Niemand mocht binnenkomen. Een zich later verontschuldi gende politie-commissaris: „Sony, het was op dat moment erg druk. Er kon niemand in, ook geen raadsleden". Hij doel de hiermede op de inmiddels tot de plaats des onheils door gedrongen Jan Maden» die even een kijkje wilde nemen, maar die resoluut werd wegge stuurd. De oefening was 15.30 uur afgelo pen; tien minuten eerder dan was verwacht. Op het kaalslag terrein was niemand meer te zien. Alleen de mannen van het transportbedrijf Hooymeijer waren bezig „hun treinwagons" weg te takelen. In de kantine van het Toelever ingsbedrijf bedankte een in baggerlaarzen rondstappende burgemeester de vele (ver kleumde) medewerkers voor deze krachttoer. Commentaar op het al dan niet stegen ervan wilde hij op dat moment nog niet geven. Vast staat volgens hem wel dat de paraatheid „geen probleem" was. Saillant detail: de eveneens gewaar schuwde EHBO was niet op komen dagen. Zij had een oefe ning/wedstrijd ergens in het Westland. Misschien waren de „gewonden" daar er veel erger aan toe... Üden René van der Kuil {SZO gokt volledig op de Europese strijd, volgend jaar in Zweden. Als basis daarvoor dien de afgelopen zaterdag in het Brabantse llden de eerste „testcase" onder supervi sie van bondscoach Bert Sitters. Zijn prestaties, op de 200 en 1500 vrij, vielen niet tegen. Vooral niet omdat het eer» 25-meter bad betrof, waarin toptijden niet zo schokkend zijn, omdat de interna- Uitslagen: 400 wissel pers. dames* 1. Yolanda Aggenbach 5.05.9. 2. Johanna Wjjnands 5.15,3. Wilke Peeters 5 20.5. Idem heren: 1. Eonald Woutering 4.43.9, 2. Robin "Woutering 4,45.3, 3. Fred Voilenbergh 4.47.5 200 vrij dames: I. Enith Bngitha 2,01.5. 2. Aimelies Maas 2.04.8, 3, Ineke Han 2.06. Idem heren: 1. Henk Elzerman 1.54.5, 2. André in 't Veld 1.56.4, 3. René van der Kuil 1.57.1. 200 school dames: 1. Wijda Maze- reeuw 2.37.3 (NR), 2. Maritzka van der Linden 2.39.2 (NAR), 3. Marjan Eding 2.45 7. Idem heren: 1. Robin Woutering 2.28.2, 2. Henk Bakker 2.30.1, 3. Hans Elzerman 2.3Q.2. 200 rug dames: 1. Daphne De- muth 2.20.3, 2. Diane Edelijn 2.21.1, 3. Anita de Groot 2.24.5. Idem heren: 1- Bertiel Kaanen 2.09.8, 2. Fred Eefting 2.09.8, 3. Erik Kamphuis 2.14.1. 200 vlinder dames: 1. Yolanda Aggenbach 2.19.4, 2. Mathilde Vink 2.24.2, 3. Judith Verkerk 2.24.5. Idem heren: I. Andrè in 't Veld 2.06.4 (NR), 2- Henk Elzerman 2.10, 3. Kees Vervoorn 2.10 (NAR>- 800 vrij dames: 1. Annehes Maas 8,51.8, 2, Lenny van Kraay 9.12.7, 3. Agnes Jansen 9.23.8. Idem heren: 1. Richard van Klooster 16.12.5 (NAR), 2. René van der Kuil 16.13.6, 3. Richard Broer 16.36.7. tionale zwemwereld alleen records erkent die gemaakt zijn in een 50-meter bad. Bert Sitters beschreef na afloop van de (eerste) zwemduels René van der Kud als een pure idealist, die voor de EK één van zijn troeven kan worden. „Hij tramt er in elk geval erg hard voor." Na zijn tussen tijds „aftreden" bewees René van der Kuil op de Olympische Spelen in Montreal nog steeds sneller te kunnen. „Alleen", voegt Sitters er thans aan toe, „moet de Schie dammer binnenkort m militaire dienst Wij 2ullen trachten om René na zijn oplei ding in een voor zwemmen centrale omge ving te laten trainen Maar dan is wel medewerking vereist van de militaire au toriteiten". De Schiedammer het op de 200 vrij een gave indruk achter en klokte m 1.57.1, wat een derde plaats betekende. Overigens bood die 200 vrij voor meerdere zwemmers perspectief, omdat maar liefst acht zwem mers onder de twee minuten door doken. Winnaar was hier Henk Elzerman, die een tijd nodig had van 1.54.5. Op de 1500 vrij bleef René van der Kuil zijn nvaal Ri- Door Bas van den Berg chard van Klooster lange tijd goed volgen. De strijd der concurrenten werd gewon nen door Van Klooster, die met zijn 16-12 5 een nationaal aspirantenrecord afleverde. René van der Kuil werd tweede in 16.13.6. Een van de grootste verrassingen was het verlies van Diane Edeüjn op de 200 rug. De Vlaardingse zwemster was de laatste tijd zonder al te veel concurrentie, omdat Paula van Eüjk het zo goed als heeft laten afweten (ziekte en school), terwijl zaterdag Corianne Heymans in haar eigen bad al leen maar aan het aftrainen was. Op Daphne Demuth had echter niemand gere kend. De 14-jarige Veenendaalse nam de eerste 175 meter genoegen met een tweede plaats, maar perste er vrij verrassend genoeg de laatste 25 meter een sprint uit, die voor Edelijn te veel van het goede was. De tijd van de Vlaardingse was 2.21.1 en die van de verrassende winnaar 2.20.3. Trainer Dries Peute mocht na afloop van de race van zijn pupil Maritzka van der Linden alleen maar felicitaties in ont vangst nemen. De Hoekse trainer had Maritzka „klaargestoomd" voor een nieuw aspirantenrecord op de 200 school. Twee maanden terug verscherpte zij die tijd al tot 2,41.5 in Den Helder en zaterdag brak zij die tijd af tol 2.39.2. Alleen Wijda Mazereeuw, de Westfriese, die de „misser" van Montreal tracht goed te maken met de EK in Zweden, klokte 2.37.3 en dat was goed voor een seniorenrecord. In al dat geweld bleef Judith Verkerk van Nautilus niet achter. Zij leverde geen krachtsexplosie, maar kwam op de 200 vlinder altijd nog tot 2.24.5, wat een derde plaats inhield. Winnaar werd hier Yolanda Aggenbach ui 2.19.4. Henk Bakker van De De vel kwam tot een uitstekende tweede plaats op de 200 school in 2.30.1. Robin Woutering van Zeemacht was de Zwijnd- rechtenaar ook nu weer de baas in 2.28.2. Jan Hak van De De vel had een tijd nodig van 2.37.6 en dat hield een achtste plaats m. Het was die (eerste) selectie duidelijk, dat bondscoach Bert Sitters, naast zijn „oude" getrouwen Brigitha, Mazereeuw en Van der Kuil, volledig op de zwemlichting 1962 gokt. In kringen van wijnliefhebbers wordt vaak gesproken over bepaalde goe- de wijnjaren. Door een samenspel van verschillende elementen in de natuur ont staat juist dat beetje extra wat een wijn superieur kan maken. Ook in zwemkrin- gen blijkt een bepaald geboortejaar een belangrijk aspect te zijn, als men de pres- tatiesport als uitgangspunt neemt. In 1962 beleefde het Nederlandse zwemmen een hoogtepunt bij de Europese kam pioenschappen in Leipzig, maar ook is merkwaardig genoeg het geboortejaar 1962 een jaar, waarin kinderen zijn gebo ren met een uitgesproken aanleg voor zwemmen. Maritzka van der Linden, nog steeds Judith Verkerk, Kees Vervoom en Ineke Kan zijn er produkten van, "Van de wedstrijden zaterdag in het 25-meter bad van Uden verwachtte bondscoach Sitters geen toptijden, „De eerste gedragingen na de wekelijkse zware trainingsarbeid in het trainingskamp van Amersfoort, zijn belangrijker." Sinds kort werkt de selectie, waartoe onder meer behoren René van der Kuil, Mantzka van der Linden en Diane Edelijn, met krachtoefeningen. Ongetwijfeld in navol ging van de DDR en sinds kort ook Rus land. Stimulerende middelen, zoals wordt verondersteld dat die in de Oostbloklan den worden gebruikt, blijven in ons land op zwemgebied althans vreemd. Sit- ters tot slot: „Er is geen denken aan dat wjj die gebruiken. In bepaalde gevallen kan je zelfs massage nog als een kunst middel zien om de prestaties op te drijven Schiedam Zaterdag heeft mr. Harry van Doom, mi nister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat in Schie dam, de tentoonstelling geo pend van het werk van An ton Rooskens. Omdat mu- seumdirekteur Hans Paal man ziek is, hield burge meester drs. Arie Lems de welkomsttoespraak. Hij be tuigde zijn dank aan het adres van de Sehiedamse drukker Goos Verwey, dankzij wie het museum ja ren geleden in het bezit is gekomen van vier belangrij ke werken van Anton Roos kens. Gretig maakte hij van de gelegenheid gebruik om de minister te wijzen op het regionale karakter van het Sehiedamse museum. In zijn pleidooi bracht hij naar voren dat het museum ook zeker een functie vervult voor Vlaardingen en Maas sluis, maar dat de kosten geheel ten laste komen aan de gemeente Schiedam. Hij vroeg zich af of het Stede lijk misschien in te passen zou zijn in het idee van een moedermuseum, dat mr. Van Doorn onlangslanceer- de in zijn nota aan de Twee de Kamer. De minister antwoordde in zijn openingstoespraak de burge meester dat Schiedam niet ver geten mag worden. Hij beloofde extra attent te zijn op de Sehie damse zaak, als aan de orde kómt hoe een dergelijke stad zijn kunstbeleid moet inrichten. Hij opende met een bijzonder woord van respect voor de heel bijzondere kunstenaar die An ton Rooskens was en betuigde zijn spijt dat deze man. die rich, gevoelig voor invloeden van buitenaf, 20 zelfstandig had ontwikkeld tot een geheel eigen stijl, zonder in middelmatigheid te vervallen, niet tijdens rijn leven de officiële erkenning had gekregen die hij verdiende. Het museum bood de minister een grafiek aan van Anton Rooskens (zie foto), waarna de tentoonstelling voor geopend werd verklaard. Burgemeester drs. Arie Lems, na de rondleiding, tijdens een on deronsje met museumassistente Josine Bokhoven: „Ja, ik ben een cultuur-barbaar. Ik begrijp niet veel van die schilderijen, maar ik vind de kleuren erg mooi!" De tentoonstelling istot maandag 17 januari te bezichti gen. Vlaardingen De strijd om het persoonlijk damkampioenschap van Vlaardingen in drie klassen begint op 11 januari 1977. Er zal worden gespeeld in hoofd-, eerste en tweede klasse, terwijl m iedere klasse drie prijzen beschikbaar rijn gesteld. Het inschrijfgeld bedraagt 3,50 voor leden en voor jeugdleden 1,75. Niet-leden van de Vlaar dingse Damvereniging betalen zes gulden inschrijfgeld. Omdat er de laatste jaren slechte erva ringen zijn opgedaan met niet- leden, namelijk na enkele ron den te hebben gespeeld en dan niet meer terug te komen, die nen deze deelnemers een borg som van 10,- te betalen, welk bedrag wordt terugbetaald na. het uitspelen van de partijen. Aan het toernooi kan worden deelgenomen door iedere Vlaar- dingse ingezetene, tenzij men lid is van VDV. Tot dinsdag 28 december kan men zich voor deelname opgeven bij de secre- taris van de Vlaardingse Dam vereniging, de heer W. C. Heu velman, Fazantlaan 24, telefoon 344777 te Vlaardingen. Deze zal zich ook met het incasseren van. het inschrijfgeld belasten. De) wedstrijden worden gespeeld iti het clubgebouw van VDV aan de Emm astraat 43. De wedstrijdcommissie, bestaan de uit Lucassen, Tamboer en Heuvelman, zal zorgen voor een juiste indeling in de verschillen de klassen. Wie het daar niet mee eens is, kan bij het bestuur in beroep gaan. Vlaardingen De leden van de zwemafdeling van de ROVb vergaderen 12 december op* nieuw. In de recente vergade ring werden de agendapunten bestuursverkiezing, kascommis- sie en financieel jaarverslag niet behandeld, zodat dit op 1" december staat te gebeuren. Aanvang op „De Vijfsluizen 11.30 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4