Rik Bakker kampioen van Nederlandei i Passage/VCJ sterke d er by-winnaar MV C-dames blijven koploper Tafeltennis toernooi „Dubbel5 fataal voor NO AD '*4, „Grandioze wraak op selectie-commissie" TELEURSTELLING it NIEUWE KLASSE EINDSTRIJD Ton van Yperen: "Dit was regelrechte propaganda" ENTHOUSIASME FOUT Teleurstelling bij falend Shell Zét MENTAAL STERK VOLLEY Maastricht „Een grandioze wraak op de selectie-commis sie van de Budo-bond". Het eerste commentaar een uitge putte Rik Bakker, de nieuwe Nederlandse judokampioen in het middengewicht. Languit gestrekt op een bank in de kleedkamer mijmert de 20-jarige Brieilenaar over de zo juist in de wacht gesleepte nationale titel. Zijn verwij ten over het gedrag van de keuze heren waren niet helemaal onterecht. Nog maar zeer onlangs had de selec tie-commissie van de Budo-bond Nederland immers gewei gerd hem uit te zenden naar de Europese titelstrijd. Rik: „Dat waren kampioen schappen voor adspiranten en junioren. Daar was mijn techniek niet goed genoeg voor en nu ben ik met die zelfde techniek Nederlands kampioen bij de senioren geworden. Dat pleit niet erg voor de vakkenïs van de heren. Ik heb op zo iets gehoopt maar ik had niet gedacht dat ik ze zo snel antwoord kon geven". Een overtuigend succes voor het district Zuid-Holland, dat in Bennie van Eynden eveneens een nationaal kampioen had". Toch moesten de Zuidhollanders ook enkele teleurstellingen in casseren Wil Poot, Ttno Hoog- endijk. Kees Akkerman en Pe ter Knetemann gingen al in de voorronden onderuit. Hans Hoogendijk had na diens uit schakelingen geen goed woord over voor de arbitrage. De jon ge Vlaardingse lichtgewicht leek regelrecht op een finale plaats af te stevenen. Zijn eer ste twee tegenstancers troefde hij zelfs met een vol punt af. In de halve finale verloor hij echter door (dubieuze) beslis sing van de hoofdscheidsrech- ter, van de Limburger Arets Hans Hoogendijk bij het aan schouwen van de fmaie-partij tussen Arets en Harry Peters; „Normaal gesproken had ik daar moeten staan. Arets kreeg een waarschuwing van de scheidsrechter omdat hij het gevecht ontweek. Daarna is hij op dezelfde voet doorgegaan. Bij arbiters van internationaal niveau had hij er allang uitgele gen. Deze domme resultaat duels maken het judo alleen maar kapot. Nu kwam het op een beslissing van de scheids rechter aan, die in Arets voor deel uitviel, maar zeker niet terecht". Hans Hoogendijk liet zich door deze teleurstelling niet hele maal uit het veld slaan en kwam via de herkansing terug tot een derde plaats die hij deelde met De Vries. De kritiek van Hoogendijk op de leiding bij het nationaal kampioen schap kwam niet helemaal uit de lucht vallen, want na afloop van de partijen kwam een stroom van verwijten los, waar in de beslissingen van de heren m het zwart werden gehekeld. In de finale in het half-lichtge- wicht gaf dat zelfs aanleiding tot een relletje. De Hagenaar Ben van Eynden stond op de mat tegen de plaatselijke favo riet, een Limburger dus, Bennie Mesters. Al vroeg m de partij kreeg Mes ters een vermaning omdat hij het gevecht zou hebben ontwe ken en even later viel de Lim burger zelfs een ernstige ver maning (Kei-koku) ten deel om dat hij Van Eynden van de mat zou hebben gewerkt. Beide be slissingen vielen niet in goede aarde bij het publiek en aller minst nog wel bij Mesters' coach Jo Fennel, die al na de eerste beslissing woedend op- vlovg- Bij de tweede vermaning evenwel stormde hij naar de mat en spuwde zijn gal in bloemrijke taal aan het adres van de hoofdscheidsrechter, die na beraad toch bij zijn beslis sing bleef. Al was men alge meen van mening dat de kei-ko ku toch veel te zwaar was uitge vallen. Ben van Eynden: „Over die tweede waarschuwing valt inderdaad te praten, maar bij Bondsarts Ab Rozijn controleert of Rik Bakker in staat is de strijd voort te zetten. schillen zouden liggen in deze nieuwe klasse, Ik ging er vanuit dat er veel junioren aan mee zouden doen en omdat ik vorig jaar tweede was bij die junio ren gaf ik mezelf wel een kans. Bovendien had ik het geluk dat ik een zwakke poule zat". de eerste was het volkomen te- Een zelfde meevaller die Rik Bak- recht. Daar was vriend en vij and het over eens. De manier waarop ik nu heb gewonnen is misschien niet helemaal bevre digend, maar ik heb gewoon aanvallender gejudood". De Haagse judoka was over het algemeen toch bijzonder tevre den over zijn senioren-debuut. „Ik wist met hoe de krachtsver- ker in de schoot kreeg toege worpen. Behalve echter dat sterke potentiele tegenstanders al bij de loting voor hem uit de weg werden geruimd, werd hij bovendien voor de eerste ronde vrijgeloot. De perspectieven voor Bakker is in de partij tegen zijn eerste tegenstander waren niettemin somber. Al na enkele minuten leek hij door een liesblessure van de mat te moeten stappen, maar met een pijnvertrokken gezicht kon hij zijn ruime voor sprong tegen Philippen behou den. In het daarop volgende duel tegen Verwegen kwam Bakker opnieuw in ernstige moeilijkheden toen hij een waarschuwing kreeg wegens „zonder techniek naar de grond gaan". Het koste de Brieilenaar daarna de grootste moeite om in punten gelijk te komen via een yuko, (5 punten waarde ring) wat echter nog met vol doende was omdat hij een gelij ke stand een uitgedeelde straf zwaarder weegt. Enkele secon den voor dat de tijdwaarne ming het rade kussentje op de mat gooide kwam Bakker toch nog via een koka (3 punten) met miniem verschil op winst. Ei genlijk was op dat moment voor Rik Bakker het doel be reikt: een finale plaats. In de eindstrijd moest hij het opnemen tegen de favoriete Ko- bus van Dijke. Een routinier die in de voorronde al het pu bliek op zijn hand kreeg door zijn fraaie techniek. Hoewel van Dijke in de tien minuten durende finale partij vaak het ïniatiatïef aan zich trok finishte Bakker met ruim verschil. Al vlak na het begin nam hij rui me afstand door een waza-aii (7 punten). Een betere start had de geblesseerde Brieilenaar zich niet kunnen wensen. „Ik had er eigenlijk niet zoveel ver trouwen in. In het begin van de finale had ik nog veel last van mijn lies. Na die waza-ari ben ik echter alles vergeten. Boven dien was ik van tevoren ge waarschuwd dat Van Dijke links voorstond, daar heb ik wel van geprofiteerd". Door dat de afgevaardigde van Midden- Nederland de tijdnood begon te voelen nam hij steeds meer risi co's die Rik Bakker alleen maar in de kaart speelden, zo dat deze in de slotfase zijn voorsprong zelfs nog kon ver groten. Terwijl Rik Bakker aanstalten maakt om te gaan douchen is het Limburgse publiek ook de teleurstelling van twee verloren finale partijen vergeten omdat „klem duimpje" "Wil Peters in de finale van de super-zwaarge wichten de reus Peter Adelaar beentje lichtte. Schiedam ïn een spannende en op hoog peil staande f wedstrijd hebben de volleybalsiers van Passage VCJ zaterdagavond rivaal Volley '68 met 3-1 teruggewezen, ft Doop dit resultaat namen de Schiedamsen de kop van de ranglijst over, waar ze nu met één punt voorsprong op Volley leiden. Een dolgelukkige passage coach Hans Soeters kon na afloop bijna geen woord uitbrengen. "Machtig", stamelde hij, "hie raan hebben wij vanaf 16 juli gewerkt en het is ons dan eind elijk gelukt". Een erg teleurge stelde Ton van Yperen was een van de eersten die zijn collega feliciteerde "Als coach ben ik natuurlijk ontgoocheld", zei hij, "maar als volleyballiefhebber ben ik 2eer tevreden over de wedstrijd Dit was een rege,- rechte propaganda voor het da mesvolleybal Twee teams die alles hebben gegeven wat tn hun vermogen lag Ik moet er kennen dat dit keer Passage de sterkste was". Vooral in de eerste set was Pas sage duidelijk beter. Na een gelijk opgaande start namen de Schiedamsen al snel een voor sprong. Goed profiterend van het zwakke stoppen bij Volley liepen zij van 3-3 naar 10-3 uit. Twee time-outs aan Vlaar dingse zijde konden niet ver hinderen dat het zelfs 12-3 werd. Pais toen maakte het au tomatisme bij Volley plaats voor wat meer entbousiastme en kwamen zij even terug. Bij 12-6 onderkende Hans Soeters het gevaar en bij riep zijn da mes naar de kant. Zijn aanwij zingen waren voldoende om het vertrouwen weer terug te krijgen en met een overtuigen de 15-6 setwinst, kwam Passa ge op 1-0. De tweede set had een wat grilli ger verloop. Eerst was het Pas sage dat de leiding nam. Bij 5-2 nam Volley haar eerste time out, De taktische aanwijzingen van Ton van Yperen bleken te helpen. Er werd beter gestopt, waardoor de aanval meer tot haar recht kwam. De Schie damsen vielen wat terug en moesten Volley een 5-9 voor sprong toestaan. Vooral door het taktische inzicht van Wanda Kowalski, maar ook door bet harde werken van de hele ploeg waarbij Monique Hessels en Jonny Soeters een dominerende rol speelden, kwam Passage op nieuw terug. Bij 10-10 wisselde Ton van Ype ren de zwak stoppende Mirjam Verhoev voor Conny van Mar wijk. Toch bleef de thuisclub sterker en het werd zelfs 14-11, Op dat moment maakte de goed leidende scheidsrechter Glastra een beoordelingsfout waardoor Passage de setzege ontging. Het team was even uit haar evenwicht gebracht en Volley profiteerde. Met 16-14 trokken de Vlaardingse dames de setwinst aan zich en was het 1-1. Ook in de derde set werkte de teleurstelling bij de Schiedam sen nog even door. Volley profi teerde en nam met 0-4 de lei ding. Hans Soeters verving de vermoeide Greet van Nor de door Cor van de Gugten en dit bracht even opluchting. Tot 12- 12 bleef de strijd gelijk opgaan. Ton van Yperen had inmiddels zijn heil gezocht in enkele wis sels en deze bleken resultaat op te leveren. Toch was het op nieuw Passage dat aan het langste eind trok. Vooral Wan- Schiedam In de volleybalcompetitie die deze week weer een volledig programma te zien gaf, hebben de beide eerste- klasse teams, Passage VCJ bij de heren en Shell bij de dames, een teleurstelling moeten verwerken. De Schiedammers kwamen in sporthal Margriet, na een 2—0 voorsprong niet verder dan 2—2 tegen Tenaco. De dames van Shell speelden tegen het laaggeplaat ste Vo'vero eveneens gelijk. Een teleurstellende 20 achterstand werd met enige moeite toch nog in 2—2 gelijkspel omgebogen. De dames van derde divisionist MVC maakten in Haarlem geen fout en versloegen middenmoter Allides met 1—3. De heren van Volley*68 wonnen eveneens met 3—1. Slachtoffer was hier Slied- recht Sport Het damesteam van MVC blijft Zaterdag speelden de Vlaardm-j de kop in de derde divisie goed gers op het jubileumtoemooi volgen. In Haarlem werd Alli des het slachtoffer van de Maassluise formatie. Hoewei coach Theo Verrips duidelijk ontevreden was over het ver toonde spel. „Het was met best wat wij m Haarlem lieten zien", zegt hij. „Vooral het stoppen het veel te wensen over". De routine van MVC bleek echter van het 's-Gravenzandse GVC enkele goede wedstrijden. Or ganisator GVC werd met 2—0 verslagen Ook Advendo werd met de zelfde cijfers terug ge wezen. In de finale wonnen de Vlaardmgers van het Haagse Punch met 3—1, zodat Volley ongeslagen toemooiwinnaar werd. voldoende om de jonge ploeg In de Schiedamse Margriethal Monique Hesseis „„.harde serve.. da Kowalski bleek voor Volley onhoudbaar en vooral haar ak- Vonny Soetersaanvallend sterk.. Wanda Kowalski ....uitblinkster.. ties brachten de setwinst op nieuw bij de thuisclub. Ton van Yperen; "Zij was vanavond ab soluut de beste speelster. Aaf Verbrugge kreeg tegen haar erg weinig kansen". Vol zelfvertrouwen en met de wetenschap dat het niet meer mis kon gaan begon de thuis club aan de vierde set. Een vermoeid maar verbeten vech tend Volley nam met 6-11 een voorsprong. Het talrijke zeer enthousiaste publiek re kende a! op een vijfde set. Zo ver lieten de Schiedamsen het niet komen. Mentaal waren zij ook toen niet kapot te krijgen. Hans Soeters: "Dat wij tech nisch en tactisch vooruit ge gaan zijn dit jaar wist ik, maar dat wij mentaal zo sterk ge groeid zijn is voor mij dé winst van deze wedstrijd. Voorheen waren wij zeker aan de druk bezweken, maar juist in deze wedstrijd hebben ze bewezen een ijzersterke mentaliteit te bezitten". Vooral het zelfvertrouwen stelde de Schiedamse formatie in staat opnieuw terug te komen en via 11-11 en 14-14 met 16-14 de wmst definitief met 3-1 naar zich toe te trekken. Maasland De tafelten- nisafdeling van NTO organiseert dit jaar slechts één toernooi voor schoolteams. Het toernooi voor alle sch olieren kan geen door gang vinden. De basis scholen kunnen nu in schrijven met hun ver tegenwoordigende schoolteams. Voor dit toernooi op kleine schaal zal de vorig jaar door „De Schutse" ge wonnen wisselbeker op nieuw de inzet zijn. Het toernooi wordt ge houden op zaterdag 15 januari in de gymzaal aan de Postlaan, Per school kan met twee teams van twee leerlin gen worden ingeschre ven. Afhankelijk van het aantal teams zal volgens een poule- of afvalsysteem worden gespeeld. van Allides kansloos te laten. Met de setstanden 1115, 159, 9—15 en 7—15 bereikten de Maassluisen een 13 winst Een prettige bijkomstigheid was, dat de nieuwe aanwinst Riet Wolters twee sets meespeelde en daarin aantoonde dat zij een aanwinst kan zijn voor de smal le basis van MVC. Coach Theo Verrips: „Zij zal nog wat meer durf moeten tonen. Wel heeft 2ij nog moeite met het systeem dat wij spelen maar dat is een kwestie van trainen". Het herenteam van Volleyt speelde vrijdag thuis tegen Sliedrecht Sport. Behoudens de eerste set, die met 13—15 verlo ren ging, hadden de VI aar din gers weinig moeite met hun tegenstanders. Toch werd er aaq. Vlaardingse zijde niet Het gelijke spel van Shell tegen overtuigend gespeeld. Volley Vovero is duidelijk beneden de zorgden de heren, van Passage, na het succes van de dames, voor een anticlimax. Tegen Te naco kwamen zij niet verder dan een 2—2 gelijkspel. De eer ste twee sets was Passage heer en meester over de tegenstan der. Om onbegrijpelijke rede nen zakte Passage daarna diep weg. Het gevolg was dat de derde set met 1315 verloren ging. Enkele wissels vergroot ten de onrust nog meer in het spel van de thuisclub. Dit bracht ook verlies in de vierde set met zich mee. Tenaco kreeg met 1315 in deze set meer dan het verdiende en Passage ver speelde als koploper onnodig een kostbaar punt. Paul Lans bergen (voorlopig uitgeschakeld wegens privé omstandigheden) werd in deze wedstrijd node gemist miste duidelijk een spelmaker, die zijn teamgenoten kan inspi reren. Lowie van Til lijkt op weg deze taak op zich te ne men. In de tweede set waren het vooral hij en Wim Bell die de inspira tie moesten aandragen. Er werd aan Vlaardingse zijde beter ge speeld en Sliedrecht Sport ver loor deze set kansloos met 15—3. Ook de beide volgende sets waren met twee maal 1510 voor Volley, dat ondanks de steeds we^r terugkerende onzekerheid in eigen gelederen, toch voldoende kwaliteit xn zich bergt om als aanvoerder van de middenmoot te blijven funge ren. verwachtingen. Vovero stond voor deze wedstrijd met drie punten op de voorlaatste plaats, terwijl Shell met twaalf punten de vierde positie op de ranglijst innam. Het spel van de Vlaar dingse dames was zo matig, dat zij de eerste twee sets met 15—9 en 1513 verloren. Het heeft er zelfs naar uit gezien, dat het een 3—0 nederlaag zou worden. In de derde set stond Vovero met 14—13 en de opslag op matchpunt. Shell slaagde er in het initiatief over te nemen en won met 14—16. In de laatste set een gelijkopgaande strijd waarin Shell de langste adem had en via 13—15 toch nog op 2—2 kwam. Hilversum „De sensatie heeft er in gezeten". NOAD-coach Jan Bayings constateerde dit terecht na de ternauwer nood verloren beslis- singspartij tegen JCV. De erg sterk spelende Schiedammers dwongen het veruit als favoriet gestarte JCV tot het ui terste te gaan. Het door NOAD tegen de ver- wachting in verloren dubbel bleek achteraf voor JCV van doorslag gevende betekenis voor promotie naar de promo tie-ereklasse. Bayings èn 2ijn spelers hadden er niettemin vrede mee. „We hebben een geweldi ge partij gespeeld", aldus Bayings. „JCV heeft ons niet weggespeeld". In de competitie was het nog wel het gevaL Dat NOAD de eerste ontmoe ting kon winnen, dankte het mtsl uitend aan het verzwakt optredende JCV. In het tweede tref fen waren de Vughtena- ren echter heer en mees ter, hetgeen een 8-2 zege opleverde. Daarom ook waren de kansen voor NOAD klem, vooral ook omdat JCV een Han Gootzen m het team heeft. Dit nieuwe talent het zich ook nu met door de Schiedammers ver slaan. „Bi] voorbaat moet je daarom al een 3-0 ach terstand incalculeren", aldus Jan Bayings. Met zijn drie overwinnin gen legde Gootzen de ba sis voor de promotie. Henk van der Zee won slechts één partij en Wim van der Zande bleef op nul staan. Dat NOAD niet verder kon komen, lag voornamelijk aan het dubbel. In een van span ning sidderende zaal van Jaski Quick te Hilver sum dwong JCV de Scliiedammers hierin tot overgave. Op dat moment immers stond NOAD met 1-2 ach ter. René van Dijk had van Henk van der Zee verloren (13-21, 17-21), Dick de Vaa! had geen moeite met Wim van der Zande (21-16, 21-10), ter- wijl Gootzen tegen Peter van Wijk zijn klasse toon de: 13-21 en 13-21. Het dubbel had de stand op 2-2 kunnen brengen. Bayings had er enigszins op gerekend. „Pak je dat dubbel, dan pak je mis schien de wedstrijd", overdacht hij na afloop, want de winst van Dick de Vaal op Henk van der Zee (23-21,18-21 en 21-15) had hij wel voorzien. René van Dijk en Dick de Vaal wonnen weliswaar de eerste game, maar het duo Van der Zee/Gootzen won de twee volgende ga mes. In de derde game leidde NOAD overigens nog met 15-12 en 18-16, maar ging toen in de fout: 21-15, 14-21 en 19-21. Dick de Vaal bracht NOAD met de rust nog wel terug tot 2-3, maar m games had JCV ook al een 5-7 voorsprong. Dat René van Dijk vervol gens geen kans had faij/ Gootzen (19-21 en 1621) was te verwachten, maar Peter van Wijk bracht de spanning terug. Hij won van Van der Zee (21-18 en 21-14). Opnieuw kwam echter Gootzen achter de tafel, die op vallend royaal afrekende met Dick de Vaal: 13-21 en 14-21. JCV leidde daardoor jnet 3-5 en m games met 7-11. Hetgeen betekende dat NOAD de laatste twee partijen in twee games moest winnen. Hetgeen dan ook nog grote over winningen moesten zijn, want JCV had 21 punten meer. NOAD was verslagen, ^al hoewel Peter van Wijk het tegen Henk van der Zee nog probeerde. Van Wijk won de eerste game met 22-20, maar toen Van der Zee de tweede game met 19-21 binnenhaalde, was de wedstrijd beslist. Het betekende immers dat NOAD m game-standen met meer gebjk kon ko men, zodat de laatste par tij tussen Van Dijk en Van der Zande niet meer gespeeld werd Van Wijk won overigens nog wel de derde game tegen van der Zee, zodat de eind stand op 4-5 werd be paald. Bayings: „We zijn toch wel blij met dit resultaat, ook al hadden we door het duhbei een kleine kans. JCV had toen net dat beetje geluk meer en beheerste de zenuwen be ter". Waardoor de uitge breide JCV-supporter- schare kan gaan feesten, maar de al even talloze Schiedammers toch te vreden vertrokken. NOAD had immers een geweldige partij speeld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 6