„Met Kerstmis was ik niet wakker te krijgen" Schiedam op schaal 1 Poelier Klaas Sterk Schiedam op TV Blokje rond< EHBO was er wel DONDERDAG 16 DECEMBER 1976 I Mensen op weg naar kerst STOM VERONTRUSTEND Vlam in de pan Verboden wapenbezit Ruiten ingegooid Stopteken genegeerd ■T F Janse en Janssen openen exposities Forse groei Music Garden en Emmamielle Vrouwen aangereden Gospelgroep bij kerstzang Prolongaties Plattegrond in kleur Carillon concert Klaverjas concours 3 Mensen op weg naar kerst. Onder die titel s brengen wij een serie verhalen over perso- s nen die het rond de kerst extra druk hebben. Vandaag het verhaal over poelier I Klaas Sterk. Poelier Klaas Sterk viert ook kerstmis. Maar vraag niet hoe. Hij houdt 't heel simpel- tjes met zijn vrouw en twee kinderen. Er wordt geen feestelijke toestand van gemaakt. Het is zelfs nog maar de vraag of het wel echt gevierd wordt. „Neem vorig jaar bij voorbeeld", zegt de 33- jarige Klaas in zijn zaak aan het Broers- veld in Schiedam, „ik kwam thuis 's avonds om acht uur. Bekaf was ik. Doodver moeid. De eerste de beste stoel die ik zag, was mijn prooi Onder het mom van „effies" uitrusten, ging ik zit ten. Maar voordat ik het wist, vielen mijn ogen dicht en viel ik als een blok in slaap". Klaas' vrouw probeerde hem nog wakker te krijgen, maar wat zij ook deed, het lukte niet Niet 20 vreemd, want de Schiedamse poelier had twee dagen achter elkaar tussen zijn geslachte konij nen, kippen, kalkoenen en ander gevogelte gestaan. Of liever: gewerkt In die tijd was er van slapen niks te recht gekomen. Vandaar dat hij bij zijn thuiskomst me teen in slaap viel. „Om acht uur viel ik dus in slaap op die stoel", vervolgt Klaas Sterk zijn verhaal. „De dag daarna - dat was Eerste Kerstdag - werd ik om zes uur 's ochtends wakker, in de huiskamer. Een beetje versuft ben ik toen m'n bed ingekropen. De hele dag heb ik vervolgens doorgeslapen. Tja, het kerstfeest viel die eerste dag mooi in duigen. De tweede kerstdag was ge lukkig beter". De Schiedamse poelier is ech ter eerlijk genoeg om toe te geven dat zo'n gang van za ken nu eenmaal onvermijde lijk is voor elke middenstan der in dezelfde branche. Trouwens, niet alleen de poelier moet afzien in de dagen vóór de kerst. Bijna elke middenstander pleegt een zekere mate van roof bouw op zijn lichaam. Dat hoort er bij. De risico's van het vak. In feite komt Klaas er nog goed vanaf vergeleken bij zijn collega's in andere be drijfstakken. „Voor mij is het gewoon een kwestie van één week keihard werken. Dat is de laatste week, vlak voor de kerst. Daarna luwt de storm enigszins". Wat be tekent de kerst werkelijk voor Klaas? Hij antwoordt: „Nou. ja. je gaat naar de mis toe in de kerk. Ten minste, als je daar tijd voor hebt. Thuis staat een kerst- stalletje met kaarsjes, da's erg gezellig. En dan natuur lijk de kerstboom". De oog jes van de Schiedamse poe lier beginnen een beetje te schitteren. Een kerstboom spreekt hem kennelijk aan. „We hebben altijd een kerst boom, bij elke kerst Mijn voorkeur gaat uit naar een £Z£EKA Klaas Stark: „Sommige mensen eten hun eigen konijn op". grote, zware, volle boom. In zo'n grote boom moeten wel meer ballen, maar dat is geen probleem. Sneeuw en ballen heb ik genoeg. Ik zorg ervoor dat mijn voorraad op peil blijft". Een kunstboom ziet Klaas Sterk niet zo zitten, „Dat is niet echt", merkt hij op. Hij heeft beslist geen gewetens wroeging dat hij een gewone kerstboom in zijn huiskamer heeft staan. „Nee", zo vertelt Klaas, „die bomen worden hier afgezaagd ingevoerd; dan maak ik me met meer druk om het feit, dat die dingen in de grond hebben gestaan. Het kerstfeest staat alom be kend als een vredelievend feest De ware dierenliefheb ber zal het dan ook een enigszins verontrustende ge dachte vinden, dat juist tij dens deze feestdagen extra veel dieren geslacht moeten worden om te fungeren als het spekkie voor het bekkie. Poelier Sterk hierover: „Koeien worden ook dood gemaakt. daar kan je toch niet onderuit. Dat is een vaststaand gegeven. Met de kerst eet men graag wild en kalkoen. Daar verander je evenmin iets aan. Met pater, eten de mensen bijvoorbeeld weer krentenbrood. En 20 kan je doorgaan". Over het slachten van beesten vertelt hij verder: „Sommige mensen eten hun eigen ko nijn op. Namen kan ik niet noemen, die weet ik trou wens niet Maar het schijnt maar al te vaak te gebeuren, dat mensen hun" ei gen „huis"-dier slachten en ope ten. Ze weten met hoe ze dat beest moeten aanpakken en dan ontstaat allicht een pijn lijke situatie. Als een komjn op vakkundige wijze wordt geslacht, dan voelt zo'n beest niks". Vlaar dingen In de keuken van een woning aan de De Ruyter- straaS in Vlaardingea heeft een klein brandje gewoed. Het vuur was overigens snel onder controle. Slechts een keuken kastje viel ten prooi van de vlammen. Het kastje werd he lemaal zwart geblakerd. W3e oorzaak van de brand was dat de vlam in de pan was gevlo gen. VIaar dingen Van de achttien jarige Vlaardinger E. L. zijn eergisteren een semi-automati- sebe buks. een pistool en een aantal wurgstokjes in beslag genomen. De afdeling Bijzon dere wetten van de Vlaar- dingse politie nam tevens een hoeveelheid patronen in be slag. Tegen L. is proces-verbaal opgemaakt wegens verboden wapenbezit Vlaardiogen Bij twee wonin-> gen aan de Boterbloem- en} Goudsbloemstraat zijn ruiten! ingegooid. De eerste ruit die, sneuvelde mat 30 bij 150 centi meter, De tweede ruit was 150 bij 150. De daderfs) zijn nog spoorloos. Een onderzoek, is ingesteld. Vlaardingen De dertigjarige automobilist E. C. uit Vlaar dingen kreeg dinsdagavond een proces-verbaal. De man negeer de een stopteken van de politie bij een snelheidscontrole op de Holysingel. Schiedam Hoe de stad in de loop der eeuwen groeide, is vanaf morgenavond in het Stedelijk Museum te zien aan de hand van stadsplattegronden, die op initiatief van de Historische Vereniging Schiedam worden tentoongesteld. In een bijbeho rende catalogus zijn vijfentwintig teke ningen bijeengebracht, die werden ver vaardigd door stadsarchitecten als Jacob van Deventer, Rutger van Bol'es, Jacqnes de Gheyn, Bokshoorn en Blaeuw. De kaarten laten Schiedam en omgeving zien in de tijd tussen 1560 en 1940. Vboraiter Ria Jarne van het historisch ge nootschap opent morgenavond om kwart Over acht de tentoonstelling, die de naam Schiedam Op Schaal draagt. Dan opent ook Her re Janssen een expositie. Beide tentoonstellingen completeren het Kerst programma van het museum; zaterdag kwam minister mr. Harry van Doom de schilderijententoonstelling van Anton Rooskens openen. Museumdirecteur Har.s Paalman en zijn voorganger m Schiedam Pierre Janssen, tegenwoordig directeur van Arnhems Ge meente Museum, vonden elkaar in de Ver stilde Wereld van vader en zoon Karsen, zoals de tentoonstelling heet die Janssen komt openen. De vroegere conservator van het Schiedamse museum liep al jaren rond met het plan om werken van Karsper Karsen (1810-1896) en diens 2000 Eduard (1860-1941) samen te brengen op een ten toonstelling. Het tijdvak, waarin hun kunst werd vervaardigd, beslaat bijna een eeuw. Met de expositie komt schilderwerk in d* openbaarheid, dat doorgaans met door pubhek is te bezichtigen: een groot deel ervan is afkomstig uit particuliere collec ties. Het meest interessante is echter, dat aan de hand van de schilderijen van de twee generaties Karsen duidelijk wordt hoe het levensgevoel in de loop van de negentiende eeuw volkomen verander* Uit de gezapige, duttende burgerbraafheid rijst een modem inzicht op, waarin hel individu belangrijk is terwijl angst, Onze kerheid en verwarring tot uiting komen. Karsper schilderde romantische stads- en riviergezichten, die vooral aan de fantasie zijn ontsproten. Vriendelijk, zorgeloos en pittoresk is de sfeer in zijn schilderijen, die door het kleurgebruik doen denken aan een combinatie van zonnige lente en ijle herfst Zoon Eduard was vooral actief in het decennium voor de eeuwwisseling. Hij had de geest van de Tachtiger en brengt in zijn schilderwerk over Amster dam en omstreken juist we! zijn gemoed stoestanden en stemmingen tot uitdruk king. De sfeer is melancholiek: het werk is ingesteld op de avondschemering. Beide tentoonstellingen duren tot maandag 24 januari, het werk van de Karsens gaat daarna naar Arnhem. Maassluis De bevolking van Maassluis is nog steeds groeiende. In november is het inwoneraantal uitgebreid met 199 personen. Er vestigden zich 319 mensen in de gemeente aan de Nieuwe Waterweg. Hierte genover staat dat 143 bewoners Maassluis verlieten. Het aantal geboorten bedroeg in novem ber 38; het aantal sterfgevallen was 15. Maassluis lelt nu 29130 inwoners. Dat betekent een stijging van 960 vergeleken bij het inwone raantal van 1 januari van dit jaar. Maassluis In het Maassluise jongerencentrum De Toverbal treedt vrijdagavond de groep Music Garden op. De toegang van dit concert van de groep van zanger-gitarist Thé Lau (onder andere bekend van Necrlands Hoop Express) is gratis. Dit in verband met het feestelijk karakter van de officiële ope- ning van De Toverbal Zaterdagavond wordt de film Emmanudle met Sylvia Kristel vertoond. De toegangsprijs hiervoor bedraagt drie gulden. De groep Music Garden speelt voornamelijk „eigen werk". Hun muziek mag worden be stempeld als blues en rock. Schiedam is zondagavond op de televisie. De filmopnamen die begin vorige maand werden ge maakt over het leven van do minee-dichter Francois Ha- verschmidt worden zondag avond om tien over half elf uitgezonden in de rubriek Beeldspraak. Rob Nieuwen- huys, schrijver van onder meer „De dominee en zijn worgen gel", zal in deze documentaire bet leven van Piet Paaitjens belichten. Een en ander wordt afgewisseld met flitsen van de plaatsen waar de dichter van Snikken en Grimlachjes in de vorige eeuw beeft geleefd en gewerkt Zo zullen zondag avond op Nederland Z onder meer opnamen te zien zijn van zijn vroegere huis aan de Lan ge Haven en hef graf op de algemene begraafplaats aan de Vlaardingerdijk, zoals wij reeds vorige maand meldden. Schiedam Na aanrijdingen op de Nieuwe Damlaan en de Bur gemeester Knappert laan zijn dinsdagmiddag twee Schie dammers met een hersenschud ding opgenomen in het zieken huis. De 42-jarige fietsler P. A. v. B—v. O. had bij het links af slaan op het kruispunt Nieuwe Schiedam Het Schiedams Christelijk Mannenkoor houdt zaterdag 18 december een kerstzangavond in de Magnalia Dei Kerk. Medewerking verlenen de gospel groep New Life van het Leger des Heils, Bernard Versteege en organist Matthijs van Noort De aanvang aan de Albardastraat in Nieuwland is 20.00 uur. Schiedam In Passage draait de komende week alleen een nieuwe film voor de kinderen. Voor hen komt in het theater „Sjors en Sjimmie in het land der reuzen". The Graduate, de film over een Amerikaanse jongen die een verhouding be gint met een oudere vrouw maar later toch met haar dochter trouwt, wordt in Pass age-Bi 0 ge prolongeerd. Zo ook Sur vive. De realistische op names van een vliegtui gongeluk zullen voor de tweede week in Passage- Theater te zien zijn. Damlaan en Burgemeester Honnerlage Gretelaan niet de doorgang vrijgelaten voor de 20-jarige automobilist J. A. uit Schiedam. Met de ambulance van de GG en GD is de vrouw naar het Nolet Ziekenhuis ge bracht Een paar uur eerder had de 33-ja- rige bromfietsster G. C.~-J. op de Burgemeester Knappertlaan geen vrije doorgang gekregen van een auto, bestuurd door de 63-jarige Schiedamse S. M. S.—R. De vrouw is naar het Gemeente Ziekenhuis gebracht Vlaardingen „Jammer dat het zo gelopen is". Aldus een te leurgestelde secretaris J. As senberg van de Vlaardingse EHBO. In onze krant van maandag stond namelijk dat de EHBO de grote afweiige was tijdens de alarm-oefening van jongstleden zaterdag. Deze mededeling hadden wij van een hoge autoriteit „We waren er weP\ zo zegt de heer Assen berg, „maar we zijn veel te laat gewaarschuwd, zo laat zelfs dal we niet meer in actie be hoefden te komen. Een fout dus in de uitwerking van bet draaiboek". De plaatselijke EHBO was name lijk pas om 14.55 uur gewaar schuwd door de politie, terwijl dit reeds drie minuten na het begin van de oefening dus 14.10 uur had moeten gebeu ren. Zes minuten na het alarm arriveerden de eersten op het kampterrein". Op dat ogen blik echter werden juist de laatste „slachtoffers" door de GG en GD afgevoerd. Naam: Queenie Ras: Bastaard Geslacht: Vrouwelijk Leeftijd: 12 weken Kleur: Zwart/wit Beharing: Kort Queenie zit al voor de tweede keer in Dierente huis De Hargahoeve aan de Sportlaar. 2 te Schie dam. De eerste keer was omdat haar baas de broertjes en zusjes van Queenie wel bij nieuwe bazen en bazinnen kon onderbrengen, maar hij voor Queenie maar geen nieuw gezin kon vinden. Hij wüde het daarom maar via het Dierente huis proberen. Het geluk te inderdaad, maar na vier weken werd zij weer teruggebracht De nieu we bazin van Queenie moest plotseling voor he le dagen gaan werken, zodat zij de hele dag al leen moest zijn. Hieruit blijkt maar weer, dat men zich wel eerst goed moet afvragen of men genoeg tijd heeft om een hond de nodige verzor- ging te geven, en dat niet plotseling een verande ring optreedt zodat de hond binnen korte tijd weer de deur uit moet. Moet u zich eens voor stellen: de hond komt vanuit een gezin naar het Dierentehuis, wordt weer in een gezin geplaatst, gaat zich daar aanpassen en thuisvoelen en moet dan weer naar het Die rentehuis terug. Queenie moet daarom nu naar een goed gezin, zo dat zij niet meer van de één naar de ander hoeft. Ze is pas twaalf weken en heeft dus nog een heel leven voor zich. Aan haar uiterlijk zal het in ieder geval niet liggen, want ze heeft een leuk kopje. Wanneer je haar in zo'n grote kennel ziet zitten, is het moeilijk voor te stellen dat zo'n diertje in het Dierente huis terecht komt Het is de laatste tijd trou wens erg druk in het die rentehuis. Veel dieren worden door mensen af gestaan, die om wat voor reden dan ook hun dier kwijt willen. Het aantal opgepikte zwerfdieren is ook al gestegen. Klaar blijkelijk moeten helaas, net zoals tegen de vakan tieperiode, veel dieren maar zelf een nieuw on derdak zoeken. Men is geneigd te denken dat zoiets niet meer voor komt, maar nog steeds worden dagelijks dieren op straat gezet De overige dieren, die mo menteel in het Dierente huis zitten zijn: Een bas- taard-teef van 8 maan den; en bastaard-reu van 1 jaar; een bastaard-her- der-bouvier, reu van 7 1/2 maand; een bastaard- dalmatiër van een half jaar; een herdertje van 5 maanden, reu; een fox terriër van 2 jaar, teef; en Hektor de Mechelse Herder van vorige week. Hektor is intussen al ge plaatst geweest, maar is wederom teruggebracht. Misschien gelukkig maar, want het was niet de baas die hij nodig had. De katten: 2 gesteri- liseerde poezen, één van 3 1/2 en één 4 1/2 jaar, een zwartwitte kater, een wit-evperse kater en nog enkele cyperse katers van 1 1/2 jaar, een half jaar en 2 jaar, en ten slotte een zwartwitte poes van 7 1/2 maand. iMaassIuis De Maassluise dienst van gemeentewerken i*» bezig met het plaatsen van een nieuwe vijfkleurige platte grond van de gemeente, met register van straten en openba re gebouwen, in de diverse wij ken van Maassluis. Deze wijkkaarten maken deel uit van de zogenaamde lokale ver- keersgeletding-annex lokale be wegwijzering, die is opgezet 111 overleg met de ANWB en de PTT. AI een aantal jaren staan de kaarten in kasten met ver lichting op vijf plaatsen m de stad. Een zesde kaart is nu geplaatst bij de entree van de wjjk Steen- dij kpold er, op de hoek van de Dr. Albert Schweitzerdreef/- Burgemeester Van Reestraat. In de nabije toekomst worden ook kasten geplaatst bij de N.S.-halte Maassluis-West en bij de noordelijke toegang tot de Steendijkpolder. Maassluis Stadsbeiaardier Ge rard de Waardt verzorgt zater dagmiddag het wekelijks con cert op het carillon in de Grote Kerktoren van Maassluis. Het concert duurt van dne lot vier uur. Op het programma staan werken van J. G, Walther. Fr. Chopin, P. Mascagm, Ludwig van Bee thoven, Jacob van Eyck en nog vele anderen. Schiedam In de grote zaal van het wijkcentrum Nieuwland wordt zaterdag 18 december een zogenaamd kerst-klaverjas* koppelconcours gehouden. Klaverjassers die willen deelnt men moeten zich voor vrijdag-' avond 7 december aanmelden en een rijksdaalder inschrijf geld betalen. Dat kan onder meer bij het secretariaat van de wijkvereniging: A. Hille, Burgv meester Honnerlage Gretela: 317 in Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3