De -echte eenzame meldt zich niet Maasland ontsluit Commandeurspolder Hup Brandweer! Logisch Kunst ARTS Fieo 4x actief F* Bij Het Leger komen ook bontjassen Wethouder krijgt „gat" Marie-Cécile Moerdijk op volks kerstzang Tommy Fietspedaal in been Vuurwerk Mensen op weg naar kerst asmmrt SP&SSSI Inbrekersbuit ligt op straat Danswedstrijd Schoolconcert j Padvinders vieren kerst VOLVO AUTOSERVICE EIGENRAAMB.V. VRIJDAG 17 DECEMBER 1976 Voor zevenhonderd bejaarden en al leenstaanden is het morgen feest. Voor velen het enige wat zij van het kerstfeest meemaken. Wekenlang kijken zij thuis al uit naar de kerst viering van het Leger des Heils in de Schiedamse scholengemeen schap Spieringshoek. Al veel langer zijn de soldaten voor het grote ge beuren in de weer. Kapitein M. K. Breidebach zag deze week niet eens kans om ons even te woord te staan. Goossen van den Hoek, de korpssecretaris in Schie dam, had tussen de bedrijven door wel even een gaatje vrij. „Je krijgt wel eens wat naar je hoofd geslin gerd als je met de Strijdkreet staat. De meesten hebben er echter waardering voor," aldus Goossen van den Hoek. Eind november heeft het Schiedamse korps al bijna twintig mille opgehaald met een bus en lijstinzame- lingsactie. Morgen en vol gende week donderdag komt daar nog het nodige bij door de kerstpotten die bij de Koemarkt en Lange Kerk straat Staan Van het honderdveertig solda ten sterke Leger weet hij minstens even veel, want hij komt uit een rasecht Leger- geslacht Zijn vader doet het werk al vijftig jaar. Broer Barend,ook geen onbekende jn Schiedam, strijdt momen teel in Australië. Twee ande re telgen uit de familie zijn even druk bezig in het dich- terbijgelegen Zeist. Zelf strijdt de 43-jarige Goossen van den Hoek al 16 jaar. Over meegemaakte activitei ten heeft hij thuis dan ook plakboeken vol. Door een kleine aankondiging in de krant kreeg de secreta ris vorige maand al stapels aanmeldingen voor het kerstfeest. Vaak ontroeren de brieven. „De werkelijke eenzame meldt zich echter niet. Die moet je opzoeken," aldus Van den Hoek, ge kleed in het bekende hoog- sluitende uniform," en dat moet met veel tact gebeuren. De mensen moeten zich niet opgelaten voelen. Alles bij elkaar betekent dat voor ons wel meer werk, maar dat is niet erg. Het is fijn om de mensen te laten zien dat toch nog iemand aan ze denkt en het idee te geven dat ze er bij horen." Het Leger in Schiedam, met het hoofdkwartier al negen tig jaar aan de Lange Ha ven, geeft dat idee onder meer door het rondbrengen van kerstattracties in de zie kenhuizen. Dat gebeurt woensdagavond. De bejaar den krijgen morgen een pre sentje. Dit jaar is dat een kerstster. Negenhonderd zul len er worden uitgedeeld. Een groot gedeelte op de kerstviering, waar het spel Jiet geschiedde in die da gen" wordt opgevoerd. De rest wordt thuisbezorgd. „Op het feest komt men echt niet alleen voor het cadeau tje. Vroeger hadden we een heel kerstdiner en een spe ciaal kerstpakket Tegen woordig hebben de mensen dat echter niet meer nodig, een uitzondering daargela ten. Zoiets zouden we nu ook niet meer aankunnen. Daar zijn de aantallen te groot voor. Nee, de mensen komen gewoon uit eenzaam heid en voor de manier waarop wij het feest vieren, met het muziekkorps, tam- boerijngroep, zangkoor en het bejaardenkoor. Die hele sfeer en dat samenzijn heeft gewoon iets. Velen komen ook elk jaar terug. De erva ring leert dat driekwart uit de oude wijken komt Meest gewone mensen die het in de kerk niet kunnen vinden. Echt niet alleen zwervers, zoals sommigen nog denken. Mensen met bontjassen ko men ook." Het feest en de presentjes, waarmee in totaal zo'n twee duizend bejaarden en alleen staanden worden bereikt, wordt betaald uit de op brengst van de collectes. „Er wordt goed gegeven. Wij zijn best tevreden," vindt Goossen van den Hoek, „ne gen van de tien mensen ge ven aan het Leger. Dat merk ik ook met de Strijdkreet Eens in de veertien dagen, op donderdagavond, sta ik daarmee bij de Lange Kerk straat In een uur tijd ben ik mijn voorraad kwijt Je hoort dan ook veel waardes- ring. Tussendoor wordt er ook wel eens wat anders naar je hoofd geslingerd, maar dat geeft niets. Daar krijg ik niets van. Wat dat betreft ben ik gehard." "'r'f ?,7* V Bis v/, e Maasland is nog steeds een oase van rust. Om voor de inwoners een economisch ge bonden woongele genheid te kunnen bieden is en wordt er gebouwd in de Commandeurspol der. En dan ineens blijkt dat die oase van rust gevaar loopt. De nieuwbouw is al gevorderd tot de zeer drukke rijks weg 20. Luchtfoto Sijthoff Pers, Piet de Nijs en Henk van Wes tering. Maasland Hoewel Stad en Landschap al een rapport FIETSBRUG hebben uitgebracht betreffende de ontsluiting van de Commandeurspolder, komt deze zaak pas in januari in de Maaslandse gemeenteraad aan de orde. „Uit de vele reakties uit de bevol king, kan worden geconclu deerd", aldus b. en w. in hun aanbiedingsnota bij de begro ting '77, „dat het probleem, wel leeft bij de burgers". In de summiere toelichting op het onderwerp verkeer, spreken burgemeester en wethouders nu over een verdere ontsluiting van de Commandeurspolder. De belangrijkste ontsluiting ligt er al, want juist voor dit doel werd de ophaalbrug over de Zuidgang extra groot en zwaar. De verdere ontsluiting van de Commandeurspolder - de kost bare ophaalbrug schroefde de grondprijs overigens omhoog - houdt ten nauwste verband met het totale verkeersbeeld in het dorp, Al jaren immers worstelt Maasland vooral met het door gaande, in het bijzonder het zware, verkeer. Aktiegroepen van zowel bewo ners van Kon. Julianaweg als Kerkweg hebben meerdere ma len hun grote ongenoegen geuit over de bestaande situaties of de voorgenomen plannen. Plan nen waarbij het kruispunt Kor- tebuurt-Kerkweg-J u lian av/eg een grote rol gaat spelen, want vandaar zou het verkeer ge spreid moeten worden. Het Maaslandse college noemt de door provinciale waterstaat ge bouwde brug over de Bomer- vliet een winstpunt. Een belang rijk deel van het fietsende ver keer richting Vlaardingen zal daardoor de Zuidbuurtseweg kunnen gaan vermijden. Over enkele maanden is de brug ge reed. Tevens hebben b. en w. aan Vlaardingen verzocht, de Paral lelweg ten zuiden van de rijks weg door te trekken naar de bebouwde kom van Vlaardin gen. Dit werd als een tweede belangrijke stap ter beveiliging van vooral de fietsende school gaande jeugd geacht. Als extra ontsluiting voor de Commandeurspolder is daarbij gedacht aan verbreding van de Kerkweg, of het aanleggen van een - bescheiden - brug, boven aan de Kerkweg meteen rechts over het water richting polder. Inmiddels heeft de Open Groepe ring uitgebreide tellingen ver richt om een zo volledig moge lijk beeld te krijgen van de verkeersbelasting in het dorp. De dorpspartij tekent daarbij aan, dat de gemeente slechts over een tweetal spitsuurtellin gen beschikt. De voorstellen en verwerkte gegevens maakt de Open Gropering binnenkort in een rapport kenbaar. Maassluis De expositie „Het gat van Maassluis" in het Ge meentemuseum Maassluis is afgelopen. De expositie was sa mengesteld uit materialen die zijn gered uit de woningen die aan de Lijnstraat hebben ge staan. Deze woningen moesten wijken voor nieuwbouw, waar binnenkort een begin mee wordt gemaakt. Van meet af aan hebben de orga nisatoren de bedoeling gehad om het materiaal van de ten toonstelling af te staan aan het Gemeen te-archief. Wethouder I. van der Knaap van culturele zaken heeft zich be reid verklaard namens het ge meentebestuur het materiaal in ontvangst te nemen. Dat ge beurt dinsdag om 16.45 uur in het Gemeentemuseum aan de Zuidelijk 16. Hoek van Holland Dinsdag avond wordt in Hoek van Hol land weer de jaarlijkse volks kerstzang gehouden- Aanvang half acht ïn de grote zaal van de Hoekstee aan de Mercator- weg. Medewerking zullen ver- j lenen: het bejaardenkoor, het evangelisatiekoor, het jongens- koor De Zeesterren, het Rooms Katholiek Kerkkoor, Vox Hu mana en de harmonievereni- ging Rotterdam aan zee. De declamatie wordt verzorgd door Corrie Bameveld-De Koeijer. Het geheel zal worden gepresenteerd door Marie-Ceci- le Moerdijk, die tevens enkele i liederen ten gehore zal bren gen. Er is naar gestreefd oni in het programma alleen bekende advent- en kerstliederen op te, nemen. Schiedam Op straat In het; 'industriegebied hebben ïnbre- 1 kers vier rekenmachines ter t waarde van 25(H) gulden ach-; tergelatea, De machines waren afkomstig van ht bedrijf Sdimolz en Bic- kenbach Nederland BV aan de Van K3celstraat Daar was men over een hek geklommen. Via, een plat dak slaagden de da-: ders erin om zo het kantoor j binnen te komen. Alles werd doorzocht Schrijfma- chines werden klaargezet omj mee te nemen. De nog onbeken-1 de daders werden echter waar-1 schijnlijk gestoord, want ookj die liet men net als de telappa- ratuux achter. Schiedam Na een val op de Koemarkt is de 41-jarige M. M. p.-v. W. uit Schiedam met een jgebroken knie en een diepe 1 beenwond in het Nolet Zieken- 1 huis opgenomen. De vrouw was gevallen toen zij met haar fiets aan de hand liep en daarmee per ongeluk een andere fiets raakte. Het linker pedaal* van haar tweewieler schoot bij de val in haar linker been. i Schiedam De stichting Instuif] Schiedam houdt zondag 19 de-: cember weer een ballroom j show in gebouw Kreade, aan de Lange Haven. Er zal een dans wedstrijd zijn voor Instuifle- den, met een demonstratie van het kampioenspaar van Cees Sitton. De wedstrijd wordt ge- jureerd door Cees Sitton, Frans Naterop en Sammy Green. Op vertoon van de lidmaat schapskaart kan nog worden ingeschreven voor de wedstrijd. Ook buiten wedstrijdverband is er volop gelegenheid tot dan sen. Disk-jockey is Sammy Green. De aanvang is om negen uur's avonds. De brand in het Atlantic-hotel aan het Rubensplein In Schie dam heeft het afgelopen week einde een grote oploop teweeg gebracht. Dat was trouwens wel te verwachten. Want een brand wordt nog steeds geschaard on der de noemer „sensationele ge beurtenissen". In de menigte op het Rubens plein bij de hotel-brand heerste overigens een ietwat matte steer, Veie kijkers waren liever nog een tijdje onder de wol bijven liggen. „Dat zs dat zo vroeg doen, hè. Ik vind het maar niks. Je kan niet eens even uitslapen", zegt ie mand uit de menigte. Zijn buur man gaat serieus op de opmer king in „Joh, je denkt toch niet dat ze dat van tevoren gaan plannen. Dit is geen voorstelling of zoiels. Dit is een echte brand". Hierop mengt zich een derde spreker in de discussie. Hij grapt: „Ja. dat zou mooi zijn als het nep was. Dan zouden ze hier wel tribunes kunnen neerzetten, Slel je eens voor dat iedereen hier dan zit met spandoeken als Hup Brandweer!, Blus de Brand! enzovoorts. Gehoord in een Vlaardings café: „Dat die Vettenoordsepolder wordt afgebroken is logisch! Kijk het zit zo. Eerst hield de ge meente een onderzoek naar de kwaliteit van de woningen, lede reen de bewoners dacht dat de woningen gerenoveerd 20uden worden. En dus werden zoveel mogelijk klachten ge spreid, opdat elk huis een stevi ge opknapbeurt zou krijgen". De cafébezoeker vervolgt zijn be toog: „De gemeente schrok op haar beurt van de zeer vele ver bouwing en en trok de conclusie dat er gesloopt moest worden". „Toen schrokken de bewoners weer. maar (zoals bekend) te laat". Kinderen moeten op school niet meer doen aan zingen, maar aan musische vorming. En tekenen moet van de baan zijn; geef dat maar de naam vrije expressie. Die twee nieuwe namen zijn veel- omvattender en geven aan, dat de scholiertjes méér doen dar> zingen en tekenen. Rietje Taver ne, Schiedams scherpgebekte CDA-leïdster, is overtuigd van het onbegrensde rut van beide nieu we termen, die zij voorstelt voor de schoten in haar kneuterige stadje. Overtuigd van de voordelen zijn wij niet. Ongetwijfeld gaat een kind met veel meer jolijt zingen, ook al leert het niet meer dan ritmisch op de pauken slaan, dan dat het free-painting moet gaan bedrijven tijdens het vakuur vrije expressie. Per slot van rekening zalen wij ook liever gewoon te kleien op de tekenles. Toen mocht je dat zo noemen. Dat begreep ie tenminste. De kerstbomen vinden weer gre- moeder op het Uesvald in Vlaar- tig aftrek. Ook de kunst-kerstbo- dingen. men doen het dit jaar erg goed, „Wie weet maken ze votgend jaar „Je ziet nauwelijks het verschil kunstbomen met dennenaatden, met een echte boom. vind je die echt uitvallen?" niet?", aldus een winkelende Rien is behalve een Hollandse casino om roulette te spelen? naam ook een Frans woord: Dat weten wij niet. Maar als hij *„rien" betekent in het Frans gaat, dan zal hij allicht af en toe „niets". Gaat wethouder Bas moeten glimlachen bij het horen „Goudriaan wel eens 'aar het van „rien ne va dIus". Als de motie, die Ruurd van der schreven, dan hebben we sinde- Veer deze week voorlas in de lijk een arts ontdekt die duidelijk Schiedamse gemeenteraad, in- leesbaar schrijft derdaad ook door hem is ge- Als een heuse parelhoen trippelt wethouder Zijdeveld de raadszaal door. Hij wiegt op één been in het rond en kraait met gepaste trots: „Kan dit dan je goedkeu ring wegdragen?" Een avond la ter pronkt de pauw weer met andere veren, een combinatïepak van overigens uitstekende snit. Enzovoorts. Deze week hebben wij de garde robe van Chris Zijdeveld gezien. Hij blijkt toch wel een beetje modebewust, afgezien dan van die klassieke brilletjes. Het brui nige kostuum, dat de wethouder voor stadsontwikkeling deed ge lijken op een immense kaalslag hetgeen wij vorige week duidelijk maakten, heeft hij afgezworen. Meneer kèn zich inderdaad kle den. Maar jeetje, wat moet je met een wethouder die zich zeifs al in kledij laat beïnvloeden? Schiedam Tommy komt in De Tempel. Zaterdagavond wordt de verfilming van deze rocko pera vertoond in de jongerenso- ciëteit in de Overschiesestraat De toegang kost een rijksdaal der. De zaal is om acht uur Vlaardingen De Fico is het komende weekeinde weer volop actief open. In Vlaardingen. Verdeeld over vier wijken zullen filmvoorstellin. t gen verzorgd worden. Vlaardingen Hoewel het verbo den is vuurwerk af te steken en kinderen geen vuurwerk op zak mogen hebben wordt daar op oudejaarsavond een traditione le uitzondering voor gemaakt De tijd waarop het vreugde vuur mag worden afgestoken is tussen 10.00 uur *s avonds en 02.00 uur 's nachts. In de Ichthuskerk aan de Van Maerlantlaan wordt 's ochtends om tien uur en 's middags om half twee de jeugdfilm Mauro j de Zigeuner vertoond. Deze film is eveneens te zien in de Aula van 't Groen van Prinste- reriyeeum aan de Rotterdamse- weg; aanvang om drie uur. In zaal Triangel aan de Fransen straat om half twee en in zaal Middeihuijse aan de Ko- nirtginnelaan om tien uur en half een draait een speciaal Walt Disneyprogramma. *s Avonds zijn er twee voorstellin gen voor de oudere jeugd ïn Triangel. Aan de twaalf- tot zestienjarigen wordt om half zeven de film luchthaven in alarm (Airport) vertoond. Voor de zestienjarigen en ouder wordt Airport om kwart voor negen gedraaid. Marie-Cécile Moerdijk Schiedam De Rehobothschool voor mavo houdt dinsdag haar traditïoneie Kerstuitvoering in de Magnalia Deïkerk in de Al- bardastraat Die begint om acht uur. Medewerking wordt ver leend door de honderdvijftig leerlingen in het Rehobothkoor onder leiding van René Fons, organist Jan van Westenbrugge, trompettisten Jannie Vrijland en meneer Planqué; Mary Ver- hagen speelt viooL De toegang is gratis. I j Vlaardingen Scouting Vlaar dingen houdt morgenmiddag haar jaarlijkse kerst-advents- dienst- De dienst vindt plaats tussen twee en drie uur in de ffillibrorduskerk aan het Eras- musplein in VI aarding en-W esL De speciale kerstdienst wordt j voorgegaan door dominee G. F. H. Kei ling; medewerking wordt verleend door het chris telijk muziekgezelschap Insu- linde uit Vlaardingen. De gebruikelijke collecte komt dit keer ten goede van de NOVIB- actie „Gast aan tafel". De jaar lijkse kerstkaartenverz endactie is dit keer vervangen door een zogenaamde bloem engroet Na afloop van de dienst worden de kleurig samengestelde bos sen dan weggebracht naar een aantal adressen, door de groe pen zelf verzameld. ADVERTENTIE lAAM tr Als u dóórdenkt EIBENPAAM iljjl veiligheid en degelijkheid! kiezen voor klasse! VOLVO als u dóórdenkt! FOLDERS Kompleet verzorgde dokumentatiö van alle typen hebben wij voor u. PROEFRIJDEN U mag heet kritisch zijn. hoor hoe de portieren sluiten, de motor fluistert en ervaar de „zit" tijdens een aangena me proeint m het type, dal u wenst INRUIL Rijdt u Volvo of een ander wij zullen gunstig taxeren. DUS Neem voor Volvo kontakt op met: dirk DE DERDELAAN 18 VLAARDINGEN telefoon (OtO) - 35.00,55

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3