LAAT DEFENSIE STAELDIMSE BOS SNEL ONTRUIMEN Streekj>lan Mijn?i oud li oet worde? aangepast Projectcoördinator kan toch blijven Volgend jaar bouwstorm in Rijnmondgebied B en W Vlaardingen: Werken aan een Culturele Raad Uitbreiding Oxirane gunstige ontwikkeling Lustrum Nieuwe kerk wordt gesloopt Motie provinciale staten: Vrijmoed vóór f minder verkeer j op Lange i Haven Tien mille buit DIRECTEUR GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU: Eeuwenoude polder wordt opgeheven Nogmaals bedankt Zestien mille voor Turken SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdag 21 december 1976 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101 ste jaargang no. 25729.6 PAGINA'S- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Den Haag Met uitzondering van de SGP-fractie hebben provinciale staten met algemene stem men een motie-De Waaij (PvdA) aangenomen, waarin het dagelijks bestuur van de provincie wordt gevraagd een dringend beroep te doen op de minister van defensie om het oostelijke ge deelte van het Staeiduinse Bos te ontruimen. De motie constateert, dat er in Zuid-Holland een grote achterstand bestaat op het gebied van re creatiemogelijkheden en dat er m het westen van de provincie nauwelijks bosgebieden zijn, die zich voor recreatie lenen. De staten vinden het daarom dringend gewenst dat er een andere plaats voor opslag van defensiemateriaal gevonden wordt dan het oostelijke deel van het Staeiduinse Bos. Dat gedeelte zou beschikbaar moeten komen voor openbare recreatie en in eigendom of tenminste beheer gegeven, kunnen worden aan „Het Zuid hollands Landschap". Het westelijke deel van het bos blijft beschikbaar voor recreatie als voor eind januari de laatste moeilijkheden uit de weg kunnen worden geruimd voor het aanleggen van een golfbaan in het noordelijke stuk van de Vlaardingse Broekpolder. Is die zaak eind januari niet rond, dan (her)knjgt de golfclub het recht een baan te maken in het Staeiduinse Bos. Om dat te voorkomen heeft het provinciaal bestuur dit gebied gekocht en koorts achtig gezocht naar een andere plaats voor de baan. Een negental mogelijkheden daarvoor zijn onderzocht, maar tenslotte bleef slechts de Broek polder over, waarvan het noordelijke gedeelte algemeen als een uitstekende oplossing werd ge zien. Op het ogenblik gaat het er alleen nog om de grond, die rijkseigendom is, in provinciale han den te krijgen. Die overdracht is „op een oor na gevild" zo zei de gedeputeerde drs. Burgman in de Statenvergadering; er moet alleen nog over eenstemming komen over de prijs en dat lijkt op korte termijn mogelijk. De heer Burgman zag voor aanleg van de golfbaan en dus voor behoud van het Staeiduinse Bos als recreatiege bied geen andere oplossing dan aanleg in de noordelijke Broekpolder al betreurde hij het ook, dat daarover verschil van mening bestaat met Rijnmond. Hij beriep zich echter op een uitspraak van de Vlaardingse gemeenteraad, die de hele Broekpol der wil gebruiken voor bosaanplant, waann dan een golfbaan heel goed ingepast kan worden. Rijnmond echter houdt vast aan woningbouw in dit gebied, zoals dat in het overigens ook door GS goedgekeurde streekplan staat aangegeven. De heer Burgman wees er nog op, dat bij aanleg van een golfbaan in de Broekpolder cok de nu bestaande baan in de Kralmger Hout zal kunnen verdwijnen, wat daar weer meer kansen biedt voor openbare recreatie. Wat de ontruiming, door defensie, van het Staei duinse Bos betreft merkte de gedeputeerde nog op, dat het ministerie mogelijke andere opslag plaatsen heeft laten onderzoeken en dat volgend jaar mei ook nieuwe nonnen voor dergelijke opslagplaatsen van kracht worden. Omdat nu bovendien mr. Stemerdink minister Vredelmg gaat vervangen leek het de heer Burgman een geschikt moment om met de motie-De Waaij nog eens wat aandrang uit te oefenen. i'ültiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMniiiiiifiiHiiiitiiiiiutiittiiiitiiiiiiiniiimiüiiiiiiiBiitiiiiiiütiiiEiJiiiiDfiirriiitiiiiufiEimTiiiiJiiiiiiiiiiiiniiiifiiiiiiiifiiiiiiiiiiiii^ Schiedam Eind april wil directeur Ruud Pillard van de Schiedamse Gemeenschap een eerste model klaarhebben, dat aangeeft hoe van zijn stichting het best een Culturele Raad kan worden gemaakt. „In januari gaan wij daarmee heel hard aan het werk", zei hij gistermiddag desgevraagd. „De wensen voor een nieuwe structuur wil ik over een paar maanden op de stichtingsraadstafel kunnen leggen," Vlaardingen - In een brief aan het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond dringen B en W van Vlaardingen aan op herziening van het streekplan Rijnmond. Het wistei yyij nooit zo duidelijk, hoe wij uit de voeten moesten komen wat dat betreft", aldus Pillard. „Door meer ambtelijk: overleg zal dat al makkelijker; worden.1* Die structuur moet aan een aan tal eisen voldoen. De SG neemt haar sociaal-culturele taak hoog op. Ook de randgebieden van het vormings- en ontwikke lingswerk moeten beter be- Tr tthreran worden. „Tot nog toe staat P,Lard een betere belangenbehartiging voor ogen f van met name de kleine vereni gingen, waarvoor de SG een overkoepelend orgaan is. Flexi biliteit ten slotte blijft een zwaarwegende factor. „Echter moeten in een soepel beleid de gemeentelijke verantwoorde lijkheden, die groter zulten wor-1 den, duidelijk moeten vastlig gen", meent Pillard. Om te zien of een dergelijke structuur een haalbare kaart is en bovendien een effectief cul tureel beleid mogelijk maakt, onderneemt Pillard uitstapjes naar Dordrecht, Delft en Maa stricht, plaatsen die niet verge lijkbaar zijn met Schiedam, maar volgens Pillard hoeft dat met omdat het louter om de structuur van de Culturele Raad gaat. Het streven om zo'n raad aan het werk te laten gaan is per 1 januari 1978..Gemikt zal ook worden op een betere samenwerking met ondermeer de Vlaardingse Culturele Raad, Schiedam De directie van dis tilleerderij Vrijmoed is bereid om met de buurtbewoners te praten over verkeersbeperken de maatregelen voor de Lange Haven. Het grootste bedrijf aan de haven voelt echter niets voor het voorstel om schepen de aan- en afvoer van en naar het bedrijf te laten verzorgen. „Als het niet meer geld zou kos ten zou ik het best vinden", aldus directeur F. H. F. Vrij- i moed. „Puur zakelijk gezien is het echter onmogelijk. Wij zou- J den het niet erg vinden als de J gaven alleen op bepaalde tijden opengesteld^ wordt. Beter lijkt i ons evemvel om de straat alleen open te stellen voor bestem-1 mingsverkeer. Als dat gebeurt, valt zeker vier-vijfde deel van het verkeer weg, want nu rijden ontzettend veel vrachtwagens J die hier helemaal niet hoeven 1 te zijn. Het is gewoon opvallend wat hier allemaal rijdt." j streekplan moet worden aangepast» zo wordt in de brief gesteld, omdat in de Broekpolder een golfcourse wordt aangelegd en de rest van de polder zal worden bebost. In het streekplan Rijnmond is woningbouw in de Broek polder gepland. Rijnmond heeft tot op heden nog niet van die bestemming willen afwijken. Dit tot ongenoe gen van de Vlaardingse ge meenteraad, die de nood zaak van bebouwing van de polder niet inziet. „Ik heb grote twijfels over de juist- -*heid van de prognoses van Rijnmond over het aantal woningen dat in de toe komst in het Rijnmondge bied nodig zal zijn", zei wet houder van stadsontwikke ling Bas Goudriaan gister avond tijdens de vergade ring van de commissie stadsontwikkeling. Goudriaan zei op open plek ken in de gemeente nog tus sen de tweeduizend en de 2500 woningen te kunnen bouwen. „De binnensteden van bijna alle Rijnmondge meentes liggen in puin; ia- ten we onze ruggen daar maar eens onderzetten", al dus de wethouder, die stadsvernieuwing op het ogenblik belangrijker acht dan verdere uitbreiding van de gemeente. De commissieleden vonden de brief aan Rijnmond overi gens niet hard genoeg. De aanleg van een golfcourse zou als een te zwaarwegend argument worden aange voerd voor bebossing van de rest van de polder. De wethouder zou in zijn be spreking met het college van Rijnmond belangrijker argumenten naar voren hebben gebracht. In de brief wordt nu verwezen naar de notulen van die be spreking. Volgend jaar zal Vlaardingen een definitief standpunt innemen ten aan zien van de Broekpolder. De commissie stemde in met het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het gebied. De provincie is met het aanleggen van een bos al akkoord. allium i miminiiiiiii in urn imiliumniiniiitiiiihiiuiiiriHimiiiiinninriiiminniiEiiiiiinniiiheiiiiih Vlaardingen Inbrekers veer tienduizend gulden. hebben zaterdagnacht inge- De inbrekers namen onder broken in een woning aan meer een kleurentelevisie, de Hazelaardreef. Zij geluidsapparatuur, een maakten verschillende goe- filmcamera, een electrische deren buit met een geza- naaimachine en sieraden meniijke waarde van onge- mee. Drs. H. J. Harberts, directeur van het Gew estelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Naord, Is blij met de voorgenomen uit breiding van het chemisch be drijf Oxirane Chemie Neder land in het Rotterdamse Bot- lekgebied, „Dit is voor ons een bijzonder gunstige ontwikke- lint", *«.5 Harberts. Toch I™ langrijkste. „Wij moeten ho pen, dat de orders voor de ma chines en dergelijkeu, die bij de uitbreiding nodig zijn, ook in het Rijnmondgebied ge- plaatst worden. Dat levert veel arbeidsplaatsen op", zo stelt Harberts. ging Nederlandse Chemische B13 de bouw van de nieuwe instaI- Industne. In die studie wordt la ties zullen vijfhonderd en in onder meer duidelijk gemaakt, piekperiodes zelfs achthonderd dat elke arbeidsplaats bij een mensen werkzaam 2ijn Dit zijn chemisch bedrijf elders vier ar- evenwel tijdelijke arbeidsplaat- beidsplaatsen oplevert. Als de sen. uitbreiding bij de Oxirane ver- In Vlaardingen heeft met name vindt de directeur van het ar beidsbureau de arbeidsplaat sen die door de uitbreiding van Oxirane ontstaan, niet het be de Theemsweg kan buiten het bedrijf voor vijfhonderd extra arbeidsplaatsen zorgen, Oxira ne zegt dit onder verwijzing naar een studie van de Verem- wezenlïjkt is - de kosten daar van bedragen driehonderdmil joen gulden - heeft het bedrijf zelf voor 125 mensen meer werk. Dat betekent een verdub beling van het huidige aantal werknemers van Oxirane. het PPR-raadslid Willem Kwak- kelstein zijn ongerustheid uitge sproken over de uitbreidingen bij Oxirane. Een woordvoeder van het bedrijf heeft inmiddels verklaard, dat al het mogelijke zal worden gedaan om calami teiten te voorkomen Directeur P N. Hoogland van Oxirane heeft de afgelopen week in een interview in het Economisch Dagblad gezegd met bang le zijn voor een zogeheten Kru- wal-effect. „Als je de overheid ervan kunt overtuigen dat je als bedrijf al het mogelijke doet om verantwoord en veilig te werken, zal die overheid je pu bliekelijk beschetmen Daar ben ik van overtuigd", aldus Hoogland Schiedam De Nieuwlandsepol- der wordt opgeheven. Door een j polderconcentratie binnen Hoogheemraadschap Delfland is de polder gedoemd op 1 ja-1 nuari te verdwijnen. Een en j ander gebeurt volgens een be- i sluit, dat Provinciale Staten namen op 14 mei 1974 en dat op 20 augustus 1975 werd goed gekeurd bij Koninklijk Besluit. De stemgerechtigde ingelanden hebben onlangs reeds voor het laatst vergaderd. De dijkgraaf van het hoogheemraadschap, mr. A. P. van den Berge, die daarbij ook aanwezig was, be loofde de opheffing van de 716 jaar oude polder binnenkort te gedenken. Dat gebeurt op 30 december tijdens een bijeen komst in de Waalse Kerk in Delft In zijn afscheidsrede memoreerde voorzitter J. J. Melchers onder meer de geschiedenis van het terrein in Nieuwland, één van de 59 polders die wordt opgehe- Het is bijna een jaar gele den dat kapitein Jaap Niesing en zijn beman ning een hachelijk avon tuur beleefden. In een vliegende storm het was windkracht elf werd hun schip, de Star dust, nadat het onbe stuurbaar was geworden op het Hoekse strand ge zet. Nog juist op tijd konden schipper Han de Blok en zijn opstappers van de reddingboot Ko ningin Juliana de be manning van het in nood verkerende vrachtschip overnemen. Niemand raakte gewond, alleen de Stardust moest Jater worden gesloopt Scheel onverwacht echter ontmoetten de twee ka piteins elkaar gisteren weer. Dit gebeurde in de monding van de Nieuwe Waterweg, en wel onder heel wat betere omstan digheden. De Blok, nog steeds schipper op de Koningin Juliana, kreeg van Jaap Niesing, thans kapitein van de onder Panamese vlag varende Dry-In, te horen dat die met de Kerst thuis hoopt te zijn. Zo'n ontmoeting na een jaar is nat uur tijk allerhartelijkst, zeker als het je „redder" betreft. Alleen het handjesschud den gaat wat moeilijk als ieder op zijn eigen boot vaart. Maassluis Het komend jaar is een ware bouwstorm te verwachten in het Rijnmondgebied. Gecommiteerde Cees Roozemond van het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft in Maassluis verklaard, dat in 1977 12.000 woningen in het Rijnmondgebied kunnen worden gebouwd. Roozemond zou dit ook al aan de minister van volkshuisvesting Hans Gruijters hebben laten weten. een toonbeeld van hoe m goede samenwerking met de gemeen te en Rijnmond een wijk ge bouwd kan worden. j Roozemond zei erg blij te zijn, dat hij de minister 2o'n groot aantal huizen in het vooruitzicht kon stellen. „Dat is de laatste jaren wel eens anders geweest", 20 stelde Roozemond. „In 1973 de bouwcijfers van dit jaar op de proppen Hij verwacht dat per 31 december in het hele Rijnmondgebied 2100 woningen in aanbouw zullen zijn Eind oktober waren dat er nog 7200. Het miezerende motre gentje, de donkere markt en de omfloer ste klanken van de muzikanten van het Leger des Heils. Het waren de donkere da gen voor kerstmis op hun best, gisteravond, toen consul-generaal >V. G. Solberg van Noorwegen te Rotter dam de lichtjes van de traditionele kerst boom uit Noorwegen ontstak. Stuurde de consul-gene raal in het verleden steeds een vervanger, dit maal was hij zelf gekomen. Oorzaak daarvan was mogelijk dat het Noorse Larvik Vlaardingen dit jaar voor de vijfde maal zo'n fraaie ongeveer vijftien meter hoge den schonk. Dat bete kende het eerste lus trum van dit gebeu ren. In een korte toespraak in vrij behoorlijk Ne derlands noemde Sol- berg deze schenking een reeds bijna tot traditie geworden ge beuren. Vlaardingens burgemeester Wim Kieboom wilde de boom zien als sym bool van verbroede ring. En dat niet slechts tussen Noor wegen en Nederland, maar in groter, zelfs werelds verband. Als gewoontes inder daad tot tradities uit groeien, en dat ge beurt meestal, dan zien we de consul-ge neraal dus met het tweede lustrum in te rug. .=nnmitiiiniiuini![fiiïiii]tii[iiimiiim]iiiiiiiiiimtR Schiedam De collecte voor de slachtoffers van de aardbeving ïn Oost-Turkïje heeft 16.287,36 opge bracht. Dit geld dat vorige week in Schiedam is opge haald door vrijwilligers van ondermeer wijk- en be wonersverenigingen, ker ken en politieke partijen is inmiddels overgemaakt op giro 777 van het Rode Kruis. bouwden wij bijvoorbeeld maar oe gecommiteerde was in Maas- vierduizend huizen. De woning- - bouw en de werkgelegenheid daarmee zijn in Rijnmond dus aardig aan het bijtrekken. De teruggang in de bouw behoort in Rijnmond nu wel tol het verleden". Roozemond kwam ook nog met sluis op uitnodiging van het gemeentebestuur Roozemond was aanwezig bij de onthulling van een beeld, dat door Ele- mentum aan de gemeente ge schonken k>. Het bedrijf kreeg een pluim van de Rijnmond man. Die noemde Elementum Vlaardingen De Nieuwe Kerk van de Hervormde Gemeente aan de Binnen singel wordt gesloopt. Op de plaats van de kerk zul len woningen van vier of vijf verdiepingen hoog ko men. Besprekingen tussen de kerke raad en de gemeen te zijn hierover sinds kort aan de gang. De wethouder van stadsont- Vlaardingen Mr. Abel de Jong van het gelijknamige bureau voor stedebouwrecht en planologie blijft als pro jectcoördinator betrokken bij de uitvoering van het actie plan stadsvernieuwing Vettenoordse polder. Dit werd gisteravond duidelijk werd dat Vlaardingen van zijn tijdens de vergadering van de diensten verder geen gebruik commissie stadsontwikkeling, mEer wenst te maken, terwijl een bnef van bet college pg coördinator verdedigde zijn van B en W al gereed was, baantje op afdoende wijze. In waarin De Jong meegedeeld antwoord op een bnef van het college of hij onvoorwaar delijk achter het actieplan staat, was De Jong nogal ondui delijk geweest. Bij de leden van de commissie leefde de veron derstelling, dat De Jong tegen het sloopgedeelte van het actie plan zou zijn. Dit bleek een misvatting. De Jong vertelde uit le gaan van het actieplan als een vast gegeven. Hij wilde al leen met betrokken zijn bij het manen van bewoners die hun te slopen woning moeten verla ten. Dit zou het overlegmodel, waarbij het vertrouwen van de bewoners m De Jong van be lang is, een zeer wankele basis geven. Wethouder van stadsontwikkeling Bas Goudriaan gaat nu met De Jong praten over de wijze waarop de voortgezette samen werking moet plaatsvinden. Het actieplan wordt donderdag naar aanleiding van het beroep vdn de wijkvereniging m de Raad van State besproken. Daaraan gaat een hoorzitting van de betrokken partijen voor af. wikkeling Bas Goudriaan deelde een en ander gister avond tijdens de vergade ring van de commissie stadsontwikkeling mee. Hij zei verder dat onder de te bouwen woningen ruimte voor het parkeren van au to's zal komen. De wonin gen zullen niet onder ver antwoordingvan de gemeen te gebouwd worden. Het kerkbestuur zal zelf voor bouwkandidaten zorgen. In Holy-Noord zal al dan niet in samenwerking met ande re kerkgenootschappen een nieuwe kerk verrijzen. De commissieleden benadruk ten nogmaals dat een voor meer doeleinden aan te wenden kerkruimte in het centrumgebied van de voor keur geniet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1