Intense kleurenpracht van oude ik Kersttentoonstelling tot en met 16 januari In stedelijk museum Prinsenhof: vUlJüAG 24 DECEMBER 1976 Oude tradities In Griekenland onderging het ikonenschilderen veranderin gen onder invloed van de Ita liaanse renaissance, maar in Rusland bleven de oude tradi ties gehandhaafd tot in de ne gentiende eeuw. Haast elke grote of Weine oosterse kerk bezit talloze ikonen. In Rus land was het gewoonte ze sa men te voegen tot een indruk- door Jan Zwart Delft Een Kersttentoonstelling van bijzondere allure brengt in een aantal zalen van het stedelijk museum Het Prinsenhof de gouden glans en intense kleurenrijkdom van meer dan tachtig Griekse, Russische en Byzantijnse ikonen uit de veertiende tot en met de achttiende eeuw. Tot en met 16 januari is er de aparte schoonheid te ondergaan van een indrukwekkende collectie kunstwer ken, die in vroeger jaren in de Grieks-Orthodoxe kerken een belangrijke liturgische functie vervulden. Het is aan de Amsterdamse galeriehouder Michel van Rijn en zijn Londense collega Edouard Dergazarian te dan ken,' dat in Delft 86 ikonen tentoongesteld worden, die al le afkomstig zijn uit particu lier bezit Destijds kwamen ze voor in beroemde collecties, zoals de Tolentmo-collectie, die in 1914 in New York werd tentoongesteld: die van het Eli sabeth Seton College en de Bradley-collectie die in 1973 was te zien in het Museum of South Wales te Cardiff. Ter gelegenheid van de Delftse tentoonstelling is een catalo gus uitgegeven, die de omvang en allure heeft gekregen van een schitterend geïllustreerd boekwerk, waarin ikonen-ken- ners-bij-uitstek belangwekken de artikelen over deze materie publiceerden. In feite zijn het vier hoofd stukken, vier belangrijke the ma's, die op deze ikonen-ten- toonstclling aan de orde wor den gesteld: de figuur van Christus, moeder Maria, de kerkelijke feesten en de figu ren van engelen, profeten en apostelen. Ongetwijfeld zal deze tentoon stelling, haar bijzondere ni veau en de stijlvolle presenta tie veel bijdragen tot een beter begrip en grotere waardering voor ikonen. Zomin als de iko nen in de orthodoxe kerk als kunstwerken bezien werden, zomin ook beschouwde men de ikonenschiiders als kunste naars. Zij waren dienaren der kerk, monniken, voor wie het schilderen eigenlijk een litur gische handeling was. „Men gaf hun gewijd water en heili ge relikwieën, opdat zij, nadat zij beide met de verven ge mengd hadden, de heilige iko nen zouden schilderen", zo is er nog te lezen in boeken van het Holenklooster in Kiev. De ikonenschiiders werkten m anonimiteit en signeerden noch dateerden hun oeuvre. De origine van de ikoon wordt gezocht in Syrië en Palestina, de bakermat van het Christen dom. Later verspreidde het ikonen-schil deren zich vanuit Byzantium de wonderschone en fascinerende hoofdstad van het Oostromeinse Rijk, over Klein-Azië, en verder naar de Balkan, Rusland en Italië. wekkende bonte scheidings wand, de ikonostasis, die het allerheiligste scheidt van het overige van de kerk. Maarniet alleen in de kerken, ook in de huiskamers in de Oosteurope- se landen was er de ikoon om er de zegen over het huis af te smeken, het kwaad af te weren, om het dagelijks leven te delen, om gekust en vereerd te worden. De grote vraag naar de heilige beeltenissen voor kerk en huis maakte scholen voor de iko nenschiiders noodzakelijk. De belangrijkste bevond zich in Byzantium, die nauwe betrek kingen onderhield met de school van Saloruki, Kreta en Italië. In Rusland was het aan vankelijk Kiev en later Mos kou, Novgorod en Pskow, waar schild ercentra ontston den die de tradities voortzet ten tot in de achttiende eeuw. Rusland werd het land der ikonen. Niet alleen werden er de scheidingswanden, de iko nostasis gecreëerd, maar ook werden er voor het eerst iko nen ingelijst of omrand door bewerkt zilver of zilveren fih- grainwerk, ingezet met (halfe delstenen. De schilders uit Russische scholen waren veelal ambacht slieden georganiseerd in gil den, maar daar de scholen meestal deel uitmaakten van een groot klooster waar de religieuze kunst werd geculti- en baarden bijvoorbeeld ge schilderd dienen te worden. De gouden achtergrond die ve ie ikonen gemeen hebben speelt natuurlijk een hoofdrol in de instructies, daar deze in grote mate het effect van de ikoon bepaalt. Het schilderboek van de berg Athos slaat niets over, zodat het enige wat de schilder nog rest het overbrengen en invul len is van het geestelijke beeld. De ikonenschiiders mochten hun onderwerpen Christus en Maria stonden hierbij voorop onder meer ook kiezen uit de kerkgeschie denis, het Oude en Nieuwe Testament, of uit de legenden rond heiligen en martelaren. Geliefd zowel in oost en west was de ikoon van Sint Nico- laas, de bisschop van Myra. Allure Van bijzondere allure op de Delftse tentoonstelling is on der meer de Christus-ikoon uit circa 1600, die ontstaan ïs in de invloedssfeer van Moskou. De Moeder Gods „Hodigitna" (nr. 12) uit de 14de/15de eeuw laat Maria zien met het Kinde- ke op de linkerarm. Met haar rechterhand wijst zij naar Hem. En daarmee wil Maria „hodigitria" zijn, geleidster op de weg, die naar Christus wij st, die van Zichzelf kon getui gen de Weg, de Waarheid en het Leven te zijn. Een derde kunstwerk van hoge allure is de dubbelzijdige ikoon, nr. 27, die gewijd is aan de bood schap van de engel Gabnël aan Mana. Op de achterzijde zijn de heilige Nicolaas en Jo hannes de Doper afgebeeld. Een prachtig specimen uit de Ionische school is de ikoon van de .Moeder Gods op de troon" (nr. 16). Het werk da teert uit circa 1700. De lineaire behandeling van de gewaden, de monumentale werking van de figuren, de serene uitdruk king op het gezicht van Mana en de overwegend rode kleur duiden op invloeden van de Italiaanse renaissance. Wat de Delftse tentoonstelling eveneens leert is, dat ondanks het feit dat de ikonenschiiders bij al hun werk allen gebon den waren aan eensluidende strenge regels, zich in de iko nen duidelijke stijlverschillen, voordoen, die afhankelijk zijn van streek en tijd van ont staan. Dat de school van Nov gorod (o.m. de nrs. 7 22, 40, 46, 55, 64 en 67) tot de hoogte punten van de Russische ico nenschilderkunst behoort wordt overduidelijk. De wer ken uit deze school worden gekenmerkt door een grote monumentaliteit en een voor liefde voor heldere kleuren, waarin vooral het rood opmer kelijk is. In vitrines en aan de wanden van enkele zalen van Het Prinsenhof zijn tot en met 16 januari meer dan tachtig uitzonderlijk fraaie ikonen te bezichtigen. veerd, waren er ook monniken die in deze scholen werden opgenomen. Getrouw als zij waren aan de regels, hielpen ze op hun wijze de traditie van de Byzantijnse kunst voort te zetten, al vertonen vele ikonen uiteraard specifiek Russische facetten. Twee werelden De opdracht aan de ikonen- schilder was steeds om van een geestelijke waarheid getui genis af te leggen, om het on zichtbare zichtbaar te maken. Zo kreeg de ikoon als het ware twee werelden in zich: de aardse werkelijkheid en de geestelijke wereld. En om dit te bereiken werden alle stijl middelen daar op gericht De enscenering van de figuren is door de anti-naturalistische tendensen zeer karakteristiek. Gebouwen en dergelijke, vor men door hun onnatuurlijke perspectieven, een ïrreele een fantastische achtergrond. Landschappen vertonen de meest merkwaardige terreinen vol terrassen en rotsen, groe ven en grotten, die vaak een symbolische betekenis hebben. Zo moet men soms onder het bizarre oppervlak van een By zantijns-Slavisch landschap het grote Niets" bevroeden, dat aan de schepping voorafging. De kleding van de uitgebeelde figuren is klassiek en daar door tijdloos. De heiligheid der personages wordt onder streept door gouden nimbus- sen, en penseelstreken. De li chamen zijn meestal vlak, ge zicht, handen en voeten daar entegen vaak zeer levendig ge schilderd. Al die karakteristie ke technieken maken de ikoon dynamisch en verheffen deze tot een toneel waar het hemels gebeuren zich kan afspelen. In de loop der eeuwen werden de strikte regels verzameld in handboeken. Het meest beken de is de Hermeneia, het schil derboek van de berg Athos, dat zeven delen telt. Het geeft een verhandeling over de techniek om de kleu ren aan te brengen en hoe de wijze moet zijn van uitbeelden. De technische verhandelingen bevatten precieze instructies hoe de panelen geprepareerd en hoe de kleuren aangebracht moeten worden; hoe oogleden Een drieluik van bijzondere schoonheid en met een zilver en Ikoon van moeder Maria. Twee panelen uit de Russisch noordelijke school, daterend uit de 16de eeuw. Rechts op de foto een prachtig bewerkte deu ren-partij uit de Ionische schooi, die dateert uit 1700. Hoogtepunt op de tentoonstelling In Het Prinsenhof: de aan beide zijden beschilderde Koningsdeuren. Op de voorzijde de boodschap van de engel Gabriëi aan Maria en op de achterzijde de heilige Nicolaas en Johannes de Doper. Deze deuren zijn afkomstig van Kreta en vervaardigd in de 15de, begin 16de eeuw.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5