Nieuw viaduct bij Hogebanweg 1 Aanvragen ICI en Oxirane worden nog bestudeerd Oud-raadslid verlaat VVD Directeur Windmill verwacht grimmig '77 'DENNIS HEEFT HET ERG MOEILIJK' Officier: „In één keer afleren" Val op ijs BERICHT ADVERTEERDERS VRIJDAGEDITIE MAANDACEDITIE Brandweer verontrust over bereik baarheid panden lange Haven Geen voorlopig standpunt van GS Losgeslagen wielen verwonden man Raadsvrouwe van tassendief: Eis tien maanden voor afpersing van 31 december SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 29 december 1976- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - kJachtcndienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no, 25735-{4 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Brandhaard lag bij de bar: Schiedam De brandweer is verontrust over de vaak slechte bereikbaarheid van de panden langs de Lange Haven. Men deelt de gevoe lens die de bewonersvereni ging Schiedam-Centrum uitsprak in onze krant van donderdag 23 december. Uit het onderzoek dat wordt in gesteld naar de brand die vorige week aan de Lange Haven woedde krijgt de brandweer steeds meer aan wijzingen dat het vuur het gevoig is geweest van een personeelsfeestje bij het in- genieuersbureau De Raaij en Datema, Over de angst van buurtbewoners dat de haven overdag vaak moeilijk bereikbaar is door vrachtverkeer en geparkeerde wagens zegt brandweer-officier G.van Staalduinen;„Die veront rusting ïs terecht Het veront rust ons ook. Maar wat kan de brandwwer nou aan die zaak doen. Wij kunnen het college van burgemeester en wethou ders alleen in haar beleid advi seren. Meer borden plaatsen helpt waarschijnlijk niet, want de/chauffeurs die met vracht wagens bij de bedrijven langs de haven moeten zijn lappen dat gewoon aan hun laars. En de burgerij wil de auto nu een maal per se zo dicht mogelijk bij de winkels van de Hoog straat parkeren". De brandweer zou graag zien dat de haven helemaal verkeersvrij zou worden gemaakt. Wanneer dat wordt voorgesteld vreest men echter protesten van bewo ners en bedrijven. Bij het brandweerkorps heeft men nu echter nog de handen vol aan de afwikkeling van de branden die de laatste maand in Schiedam hebben gewoed. Bij het onderzoek naar de oor zaak van de laatste grote brand, bij De Raaij en Datema aan de Lange Haven, is het onlangs duidelijk geworden dat de brandhaard lag in de recrea tiezaal op de eerste verdieping van het nu helemaal verwoeste pand. Echter niet bij de open haard, zoals men aanvankelijk dacht, maar op de plaats waar vroeger de bar met keuken heeft gelegen. Het is inderdaad niet meer waar schijnlijk dat het vuur is ont staan bij de open haard," aldus Van Staalduinen," we sluiten die mogelijkheid echter nog niet helemaal uit Het is gewoon nog niet zeker wat de oorzaak nou precies is geweest. Dat is nog niet duidelijk. Het onder zoek is-echter nog niet afge rond. Het is een lastig karwei. De boel is bijvoorbeeld lastig te reconstrueren." Schiedam Het spoorwegviaduct bij de Hogebanweg in Sehiedam-Oost verzakt Bij de Nederlandse Spoor wegen vindt men het zelfs te gevaar lijk worden. De onderdoorgang voor voetgangers en (brom)-fietsers zal daarom in maart worden afgebro ken en opnieuw opgebouwd. Het karwei, dat ruim een jaar gaat du ren, zal ruim een miljoen gaan kos ten. De huidige onderdoorgang onder het spoor Schiedam-Rotterdam dateert uit 1957. Al twee jaar geleden waren er klachten over neerstortende pla fondbekleding en scheuren in het plafond. Vermoedelijk doordat de heipalen onder de ruim dfieenveer- tig meter lange en acht meter brede tunnel zijn gebroken. De NS, het laboratorium voor grond mechanica en diverse instanties hebben ter plaatse de 2aak onder zocht Daaruit werd duidelijk dat de onderdoorgang helemaal opnieuw moet worden opgebouwd. Dat zal volgend jaar worden gedaan door Strukton, een dochteronderneming van de NS in Maarssen. Geheel volgens het ontwerp van het Amers- foortse ingenieursbureau Artikon, eveneens een dochtermaatschappij van de spoorwegen. De klus wfl men in mei '78 hebben geklaard. Den Haag Het dagelijks bestuur van de provincie - gedeputeerde staten - heeft nog geen voorlopig standpunt bepaald over de vraag of het de aange vraagde vergunningen volgens de wet luchtverontrei niging zal afgeven aan I.CX en Oxirane. Deze kwest ie wordt grondig onderzocht en het college wacht nog op de adviezen van zijn ambtelijke adviseurs. Aldus' luidde het antwoord van de gedeputeerde mr. Engelsn\an op vragen van het PvdA-staten- lid Koenen, bij de behandeling van de provinciale begroting. De heer Koenen had er op ge wezen, dat in beide gevallen de vrees voor luchtverontreiniging De aanvragen moeten op hun eigen voor- en, nadelen beoor deeld worden. GS moeten ech ter oppassen, in deze zaken niet te vervallen in de fout iets te willen „compenseren" voor de deining, die rond hun afwijzing van Kruwal is ontstaan. niet zo groot behoeft te zijn, De heer Koenen bracht ook de maar eveneens voor beide fa- brieken geldt, dat per schip grondstof wordt aangevoerd, die explosiegevaar oplevert. Hij legde er overigens de nadruk op, niet de indruk te willen wekken dat zijn fractie al bij voorbaat tegen het verlenen van de vergunningen zou rijn. Vlaardingen De 31-jarige J. M. van de Kraan is maandag op de Zwanensingel licht gewond geraakt toen hij werd gegrepen door twee losgeslagen vracht wagenwielen. De man was be zig iets achter uit zijn auto te halen toen een vrachtwagen na derde. Plotseling verloor deze een stel wielen. Deze raakten Van de Kraan zo hard dat deze voor kneuzingen in het Holyzie- kenhuis moest worden behan deld. De personenauto liep aan de achterzijde aanzienlijke schade op. Schiedam Anita Dirkzwa ger, oud-gemeenteraadslid - voor de WD, heeft enige tijd geleden het lidmaat schap van die partij opge zegd. Dat is deze week be kend geworden. Mevrouw Dirkzwager, tijdens haar raadswerk vroeger vaak in formeel aangeduid. als Mooie Anita, is tofc die stap gekomen na de handelwijze van de WD in de Tweede Kamer inzake abortus. Persoonlijke omstandigheden noopten haar vorig jaar ertoe de gemeenteraad vaarwel te zeggen. Lang maakte zij daar van deel uit: in de vorige raad was zij zeer actief en stak zij voortdurend fractieleider Ge rard Verhulsdonk naar de kroon. Verhulsdonk zit de frac- tie overigens nog steeds voor. Achter de schennen hield huis- rnoeder Dirkzwager zich vooral bezig met de abortusproblema tiek, waardoor zij een belangrij ke rol speelde in de landelijke politiek van haar partij. Een akkoord met PvdA in genoem de kwestie keurde zij sterk af. In Schiedam zette zij zich na het raadswerk vooral in voor het zelfstandig voortbestaan van het Stedelijk Gymnasium, los van rijksscholengemeen schap Schraveniant, en voor de algemene oudervereniging voor het geestelijk gehandicapte kind, die onlangs samenging met het roomskatholieke equi valent. Van die instelling is zij voorzitter, als opvolgster van D. J. de Bruin die bijna een kwart eeuw voorzitter was. Schiedam Door de gladheid is gistermiddag op de hoek van de Tollensstraat en de Westfranke- landsestraat de 54-jarige Rot terdamse mevrouw E. P.-D. ge vallen. Daarbij liep zij een her senschudding op. Het Nolet-Zie- kenhuis heeft haar opgenomen. De Rotterdamse is niet de eni ge, die gisteren blauwe plekken opliep. Op verschillende plaat sen in de stad moesten vooral bejaarden overeind worden ge holpen door voorbijgangers, die zich op de bevroren sneeuw ook met moeite staande konden houden. toeneming van luchtverontrei niging ter sprake, die zal optre den als de Rijnmondindustrie geen aardgas meer krijgt en olie moet gaan stoken. Hij wees er op, dat in Japan en de Ver enigde Staten olie maar 0,3 pro cent zwavel mag bevatten ter wijl in Nederland 2,5 procent als norm wordt aangehouden. Verlaging van die norm zou van grote betekenis zijn voor schonere lucht en mr, Engels man verzekerde dan ook, dat het college graag zijn best wil doen om die lagere norm inge voerd te krijgen. Dit is echter een rijkszaak, waar de provin cie dus niet rechtstreeks iets aan kan doen. BEMIDDELING Gedeputeerde staten hebben zich, op verzoek van Rijnmond, be reid verklaard als bemiddelaar op te treden in het geschil bin nen Rijnmond over de verde ling van de aanloopverliezen van de NV, Afval Verwerking Rijnmond. Om die bemiddeling moet dan echter wel gevraagd worden en dat is tot nu toe niqt gebeurd, Volgens de heer Koe nen valt dat te verklaren uit het feit, dat aan die bemiddeling de voorwaarde was verbonden, dat het advies van de provincie voor beide partijen bindend zou zijn. In die situatie gaven de betrokken gemeenten er de voorkeur aan hun eigen boon tjes te doppen. Met het oog op een wellicht toch nog komende bemiddelingspoging wilde mr. Engelsman zich niet uitlaten over de vraag wie van beide partijen volgens GS het gelijk aan haarzijde heeft. Het provinciaal bestuur over weegt wel deelneming in de n.v. door de provincie, zodra dat. door statutenwijziging mogelijk is gemaakt Het gaat GS daar bij dan echter vooral om het chemisch afval. De rijksbijdra ge, die voor verwerking van dit chemisch afval is toegezegd, wordt alleen verleend als de moeilijkheden met de huisvuil- verwerking zijn opgelost. Om dat te bereiken heeft de ge meenteraad van Barendrecht, op verzoek van Rijnmond, be sloten een aantal aandelen van het bedrijf te kopen, waardoor een meerderheid van stemmen verkregen wordt tegen de plan nen van Rotterdam en Schie dam. Gedeputeerde staten heb ben dit raadsbesluit van Ba rendrecht inmiddels goedge keurd. Samen met de veilingbesturen zoeken GS een oplossing voor het verwijderen van - door be- spuiting verontreinigd - tuin- dersafvaJ. Pas als zo'n oplos sing er is, kan de huidige prak tijk van storten verboden wor den. De vestiging van Windmill in Vlaardingen. Ook voor 1977 wordt met verlies rekening gehouden. Vlaardingen De directeur van multinational Windmill, L. Linton, venvacht een grimmig 1977 met aanhoudende verliezen. Dit staat in een vertaling van een toespraak van Linton in Supervisie, het personeelsorgaan van Windmill Holland in Vlaardingen. Linton voorspelt dat de overvloed aan ruwe fosfaat tegen Lagere prijzen tot een heel eind in 1978 zal voortduren. Linten stelt vast dat heel wat producenten van ruw fosfaat in toenemende mate met hun afnemers gaan concurreren. Dit als gevolg van het feit, dat veel bedrijven steeds grotere hoe veelheden ruw fosfaat omzetten in fosforzuur. Toch verwacht Linton dat het tij binnen afzien bare tijd zal keren. De producenten van kunst mest zullen namelijk slechte financiële resulta ten boeken tot een toenemende vraag weer een betere verhouding tussen vraag en aanbod herstelt. Gedurende de slechte tijd zal niet geïnvesteerd worden in nieuwe uitbreidingen en hierdoor zal te zijner tijd de vraag toene men. "Ondertussen moeten wij er naar streven onze efficiency en produktiviteit te verhogen", meent Linten, Verder moeten de betrekkelijke voordelen die Windmill boven anderen heeft, versterkt worden. Linton vindt dat men ver trouwen moet hebben in het oude gezegde, dat het fortuin met hen is, die zichzelf helpen. "Wij hebben al meermalen een neergaande bewe ging gezien, waarna iedere keer het herstel steeds weer op een niet te voorspelen moment inzette", besluit Linton. Rotterdam „Het is een ontzet tend heimelijk en geniepig de lict Je dupeert je slachtoffer zwaar als je hem berooft van onvervangbare spullen, zoals paspoort of rijbewijs", Officier van justitie mr. E, Bos had weinig goede woorden over voor de 21-jarige Dennis R,, die gisteren voor de Rotterdamse rechtbank stond, Dennis had op 14 oktober in het Da* laatste gaf voor de officier Schiedamse filiaal van C en A de doorslag. Dennis was al vele aan de Rotterdamsedijk een da- malen eerder veroordeeld voor mestas weggegrist van een cliënte, die even aan het passen was. Met zijn buit was hij ech ter al snel gegrepen door een gealarmeerde verkoopleider van het bedrijf, die even later assistentie kreeg van een bevei- Voor raadsvrouwe mr. M. A. A. f ^Aintwvi UfST oon no nono li gin gs beambte. De jongen had weid. Tien maanden met aftrek eiste mr. Bos, waarvan drie voorwaardelijk. een gevaarlijk uitziend dolkmes getrokken om zich te verdedi gen. Gerritzen wat aan de hoge kant „Laten we er rekening mee houden dat er uiteindelijk niets is gebeurd. Bovendien heeft Dennis het erg moeilijk in het huis van bewaring," vond zij. „Er zijn momenteel tekenen van verbetering, die goede hoop geven," soortgelijke vergrijpen, al of De rechtbank doet uitspraak op niet met gebruikmaking van ge- dinsdag 4 januari, Nieuwjaarsinstuif Vlaardingen De christelijke jeugdvereniging Liefde en Vre de houdt op Nieuwjaarsdag de traditionele Nieuwjaarsinstuif in gebouw Triangel aan de Fransenstraat in Vlaardingen. 's Middags tussen vier en zes uur stelt het centraal bestuur iede reen, die iets met het CJV-werk te maken heeft, in de gelegen heid elkaar te ontmoeten. 's Avonds verzorgt de Fico twee filmvoorstellingen. Om zeven uur speciaal voor de Fico-leden van twaalf tot zeventien jaar en om negen uur voor de leden van zeventien jaar en ouder. .Heeft u nu eigenlijk spijt van wat u gedaan heeft?", vraagt president Elders van de Rotterdamse rechtbank. Huibrecht K. en Eric H. Knikker. Zij hebben de officier van justitie Schoonaard net tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich horen eisen wegens een poging tot afpersing met geweld. „Wij moeten op dit soort delicten, die ik nog nooit heb meegemaakt duidelijk reageren. Wij moeten ze dit in één keer afleren", heeft de officier zojuist gezegd. Huibrech' K. en Eric H. stappen op 3 november het finaneïe- nngsbureau van A. G. Lupgens in Vlaardingen binnen. Zij ko men geld halen dat Lupgens schuldig is aan een reclamebu reau. De heer K., een opper vlakkige kennis van Huibrecht, heeft tien procent van het te incasseren bedrag als beloning toegezegd. Huibrecht zegt Eric toe dat bedrag te delen. Hij heeft dan al een voorschot van zeshonderd gulden op zak. Bei den zitten in geldnood. Eric, 26 jaar oud en met de zorg voor zijn vrouw en kind, geniet een uitkering van de sociale dienst in Vlaardingen, waar hij woont. Hij heeft een schuld van tien duizend gulden. Huibrecht (22) heeft ook geldzorgen. Lupgens kan niet betalen. Hij heeft het geld niet Huibrecht voegt hem een aantal bedreigin gen toe. Eric slaat op Lupgens in. Twee weken lang kan de man niet werken. Het incasso bureau K. uit Schiedam, zoals Huibrecht zich heeft voorge steld, daarbij de naam van zijn geboorteplaats gebruikend, heeft de opdracht niet uitge voerd. De verdedigers van Huibrecht en Eric, mr. W. H. Claesen en mr. K. L. ten Haven, zeggen ge schokt te zijn door de eis van de officier. Ten Haven voert voor Eric verzachtende omstan digheden aan. „Hij heeft alle moeite rijn gezin op poten te houden. Hij stond met zijn rug tegen de muur. Een kat in nood Door Onno Schoonheyt doet rare sprongen. Het was gewoon een misstap", stelt Ten Haven vast Hij vraagt vrij spraak of vermindering van de straf- Bovendien zou het ver keerde delict ten laste rijn ge legd. Zijn collega Claesen gaat daar uitgebreid op in. Volgens hem kan er slechts sprake zijn van poging tot zware mishandeling of gewoon mishandeling. Bij af persing moet namelijk sprake rijn van het oogmerk rich we derrechtelijk te bevoordelen. „Dat is hier", volgens Claesen, „niet het geval. Daarom moet er vrijspraak volgen", stelt hij. De officier blijft bij rijn eis. Tien maanden gevangenisstraf en in beslagname van een alarmpis tool dat het tweetal bij zich had. De uitspraak is op dinsdag 11 januari. ADVERTENTIE vooronze In verband met de feestdagen Is het sluitingstijdstip voor het aannemen van advertentie-opdrachten als onderstaand gewijzigd. Voor onze geldt als uiterste inleveringstermijn donderdag 30 december 's morgens 10.00 uur. Voor de van 3 januari Kunnen advertenties worden aangeboden op vrijdag 31 december tot 's morgens 10.00 uur. w.w

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1