SCHIEDAMSCHE COURANT Distilleerderij zit in de zakelijke pen Vincent BV moet s. i ;en Huisje weer ter discussie Ouderwets Jongens bekennen aanslag op post Delfland wuift polderbesturen uit Ontslag voor 42 man Kunstenaars maken muurschilderingen Consumenten bond voor Rijnmond De Goudsbloem beft zich op Vlaardingen Vin cent BV in Vlaar- dingen moet slui ten. De 42 werkne mers van het be drijf zullen worden ontslagen. Voor twaalf van hen is werk bij Figée in Haarlem, oorspron kelijk een dochte ronderneming van Vincent. Volgens de financieel adviseur L. M. A. A. van der Hoff werkt het be drijf al enkele jaren met verlies. Dat zou nn niet meer vol te houden zijn. Vijfduizendste in Jeugdstad Lezing over natuurgenot Donderdag 30 december 1976- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25736—i pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL We lijken weer eens een echte ouderwetse winter tegemoet te gaan. De sneeuw heeft nu al een aantal malen de straten met haar, helaas zo kortstondige, witte pracht overdekt En ook heeft er al ijs op de vaarten, vi/eten en sloten gelegen. Misschien kmwen we nog dit jaar de schaatsen weer onderbinden. Fotograaf Ben Blumers legde het winterse sfeertje vast in Maas sluis. De Noord vliet, omzoomd door witte boorden. Het ijs wat nog nietje dat, toen hij zijn plaat je schoot Dat is te zien aan de witte vlekken in het midden van de vliet Daar omheen heeft de dooi al Hef KNMI verwacht nog meer winterse dagen. Dus: gladde we genfiles, kettingbotsingen, ge sprongen waterleidingen (wie weet) en wat al niet meer. Langs de Noordvliet zal dat alles overi gens wel meevallen. Schiedam De postverbranders van een dag of tien geleden blijken twee Schiedammertjes te zijn van acht en twaalf jaar oud. Op de hoek van de Stad houderslaan en de Willem de Zwijgerlaan hadden zij een brievenbus van. de PTT aange vuld met enkele lucifers. Tien tallen brieven en kaarten raak ten in brand. De politie stelde een onderzoek in, terwijl op het postkantoor alle mogelijke moeite werd gedaan om alle briefschrijvers op te sporen om hen mee te delen, dat hun post vernietigd was. Het onderzoek van de politie heeft geleid naar de twee jon gens, die inmiddels hebben be kend. Na een geduchte repri mande op het bureau konden zij weer naar huis gaan. Schiedam/VlaardingenJMaassIuis De Consumentenbond gaat zich meer bezighouden met de Rijnmondproblematiek. Daar voor worden in de diverse Rijn mondgemeenten zelfstandige werkgroepen opgericht, zoals sinds enkele jaren ondermeer één in Schiedam draait Met behulp van een rondschrij ven worden in januari de leden in Vlaardingen en Maassluis ge polst voor dergelijke plaatselij ke afdelingen. Later komen an dere gemeenten aan de beurt Voor de oprichting van een overkoepelende Rijnmondwerk groep is al een zogenaamde structuurcommissie opgericht waarin onder andere bonds raadsleden zitting hebben. Schiedam Stichting De Gouds bloem wordt opgeheven. Het bestuur gaat een vennootschap onder firma (vof) oprichten om in de oude mouterij aan de Noordvest 63 een café te begin nen. De stichting werd 13 augustus 1973 opgericht door acht Schie- damse jongeren om het monu mentale gebouw op de hoek van de St. Annazusterstraat op de monumentenlijst te krijgen en te restaureren. „Het heeft nu geen zin meer om de stichtingsvorm te handha ven", aldus Bertus Notenboom, één van de oprichters. „We hoe ven van die rechtsvorm geen gebruik meer te maken. Als we het dan toch nog vallen hand haven, zouden we allerlei moei te moeten doen, want de stich ting moet sinds kort door een wettelijke regeling van het zo genaamde stichtingsregister worden overgeschreven naar de Kamer van Koophandel. Maar dat is dus helemaal overbodig. Bovendien kunnen volgens de statuten van de stichting geen betaalde krachten in dienst zijn. Wanneer we straks een café beginnen, zal dat er toch van moeten komen7'. Schiedam Bedrijfseconomen 1 van de gemeente spitten mo- j menteel de nota uit, die maan- j den geleden op aandrang van J publicist Hans van der Sloot is vervaardigd door vakmensen j uit de jeneverbranche. ïn die nota worden plannen duidelijk van Van der Sloot, gesehied- 1 schrijver over gedistilleerd j nat, om een distilleerderij op te zetten die weer de zuivere oude Sehiedamse jenever j stookt, voorzien van het plaat- j seiijk garantiezegel dat allang in onbruik ligt. I Cultuurwethouder Herman Post- hoorn 2iet dat plan welzeker zitten: „Een maandje geleden hebben B en W erover gepraat, het wachten is nu op de bedrijf- seconomische dienst die de cij- fermatige mogelijkheden in het j rapport bestudeert. Een pro- j bleem is namelijk de opzet van die distilleerderij. De geprodu- ceerde jenever kan namelijk niet met honderden liters in de handel worden gebracht; de ge meente kan niet waarmaken, dat een bedrijf met subsidie wordt gerund als het concur rentie met particuliere bedrij ven voert". De schrijver beoogt een ouder wetse distilleerderij, liefst ge koppeld aan een branderij en horecabedrijf, in het oude pand van distillateur Rein Melchers aan de Lange Haven Van der Sloot merkt evenwel op: „Voor waarde blijft, dat het project zichzelf kan bedruipen, anders betekent het een roof op de gemeenschap omdat die ui teindelijk ervoor betaalt Na tuurlijk is niet de bedoeling, dat andere distillateurs ermee tot de bedelstaf worden gebracht. Als concurrentie zie ik het niet zozeer. Het gaat om échte Sehiedamse jenever. Mogelijk zou wat betreft het branden enige concurrentie kunnen be staan, maar als Rein Melchers, die tenslotte erbij is betrokken, zegt dat het zo en zo moet, dan leg ik mij onvoorwaardelijk er bij neer". Delft Hei Hoogheemraad schap van Delfland heeft vanmorgen tijdens een blj- eenkomst in de Waalse kerk afscheid genomen van de be sturen van de 58 polders die binnen Delfland bestonden. In zijn afscheidsrede zei de dijk graaf mr. A. P. van den Berge tot de tweehonderd aanwezige polderbestuurders: „Het is ze ker, dat de ingelanden van de Vincent doet werk voor derden in de staaibranche. Volgens Van der Hoff is het ontbreken van eigen produkten de belangrijk ste oorzaak van de problemen bij het bedrijf. Met de vakbon den is overleg gaande over een afvloeiingsregeling. Vincent heeft al een aantal voorstellen gedaan, maar deze hebben de industriebonden van het NW en het NKV als magertjes be stempeld. Op 7 januari zullen de bonden weer met de directie van het bedrijf gaan praten. Een dag tevoren bespreken de leden van de bonden de voor stellen van het bedrijf. NKV-i bondsbestuurder J. van Steeno ven sluit niet uit dat het bedrijf met slechts tien procent van het huidige personeelsbestand door blijft werken. Vincent heeft al zeven periodes werktijdverkor ting achter de rug, waarin men slechts op halve kracht werkte. Het aantal personeelsleden is ondertussen al door natuurlijk verloop teruggelopen van zo rond de honderd mensen tot 42 nu. Koos van Steenoven zal met zijn collega van het NW, Jan van Capelle, de standaard-af vloeiingsregeling aan het' be drijf voorleggen. Van der Hoff wilde hierover geen mededelin gen doen. Vincents eigen voor stel bestaat uit drie onderdelen: een garantie van de opzegter mijn, ook als er geen werk meer is; een mogelijkheid tot overplaatsing van 12 mensen naar Figée te Haarlem; zodani ge maatregelen, dat voor de reeds genoten uitkering WW tij dens de werktijdverkortingspe- riodes opnieuw volledige rech ten worden opgebouwd op WW, Over dit laatste zei Van der Hoff dat dat in ieder geval ge probeerd zal worden. Hij zei ook, dat geprobeerd wordt om werk aan te trekken om de periode tot de sluiting te over bruggen. Van der Hoff is er wel van over tuigd dat het bedrijf op korte termijn dicht moet Hij sloot echter de mogelijkheid niet uit dat met een zeer geringe bezet ting kan worden doorgewerkt Het personeel van Vincent is in middels van de toestand van het bedrijf op de hoogte ge steld. Van oer Hoff heeft een toespraak gehouden en boven dien hebben de leden van het NKV en het NW een. brief gehad. In die brief wordt overi gens niet van sluiting, maar van afbouw van het bedrijf gespro ken. Op de vergadering met de leden van de bonden zal ook gespro ken worden over het voorstel over de winstdeling van Vin cent Er is namelijk geen geld om de vastgestelde achUeen- derde procent uit te betalen. Vincent heeft aangeboden vier procent te betalen, hetgeen uite raard geen volledige dertiende maand is. Van Steenoven heeft gezegd er naar te streven om de pijn door een goede regeling voor het personeel zoveel mogelijk te verzachten. Wel heeft hij er be grip voor dat het bedrijf op deze manier niet meer kan blij ven bestaan. „Geen enkele rege ling is echter zo goed dat die werkgelegenheid doet verge ten", aldus Van Steenoven. Ria Pronk pronkt met haar „plak" in de sneeuw De negenjarige Ria Pronk uit Vlaardingen was gisteren de ge lukkigste bezoeker van Jeugd stad, het kinderfestijn in de Viaardmg.se LijnhaanhaJJen. Rond een uur of half elf kocht zij het vijfduizendste kaartje en dat betekende groot feest. Wethouder Rien Bovenberg stond al klaar voor de ontvangst Ria werd er een beetje stil van. Al die belangstelling was zij na tuurlijk niet gewend. Op het podium van Jeugdstad werd onder luide toejuichingen' een Beurige bos bloemen en een aantal spellen uitgereikt. Wet houder Bovenberg hing de'ge lukkige bezoeker de spciale penning van de Vlaardwgse j culturele raad om de hals. Dei gehele dag mocht Ria met de[ kolossale plak rondlopen. Het was trouwens al de vijfde dag dat zij een bezoek bracht aan Jeugdstad. „Gewoon omdat het hartstikke Jeuk is", vindt Ria. Ook vandaag is zij weer langs geweest in het Lijnbaanhalcom- piex, want als vijfduizendste bezoeker werd haar een plaats je aangeboden in de jury van het songfestival. Het Zakkendra gershuisje, een blan co (witte) toekomst. Schiedam Over de toekomst van het Zakkendragershuisje gaat wethouder voor vorming en recreatie Herman Posthoorn -- C na de feestdagen praten met f 'V cineast Jan Schaper, die het s'- monument van de gemeente huurt en daar een ontmoetings- centrum in ziet Na ruim vijfen- J •-* twintig belletjes van een ge- meenteambtenaar naar Scha- per, die zijn telefoon tegen- v woordig op een boerderij in gemeente Lopik heeft staan, heeft de filmer toegestemd in een gesprek over huurverho ging. Hoewel Schaper, hiervan niet op de hoogte is gebracht, wü wethouder Posthoorn daar bij aanwezig zijn en tegelijker tijd de bestemming van het Huisje eens aansnijden. Het Zakkendragershuisje werd enige jaren geleden geheel op geknapt door enthousiaste jon geren. Later ontstond daar op de Oude Sluis een groep, die zich Werkgroep Schiedam noemde en problemen rond stadsontwikkeling aansneed. Politici gingen zich echter met de groep bemoeien en de jonge ren weken deels uit naar ex- mouterij De Goudsboem, die door hen werd gerestaureerd. Het Huisje werd lang gebruikt onder de naam Open Studio. Het is open op zaterdag- en zondagavonden, terwijl een bel letje naar Arno Steekelenburg volstaat om het monument doordeweeks te bezichtigen. Volgens Posthoorn wordt van het Zakkendragershuisje op het ogenblik een redelijk gebruik gemaakt. Over het algemeen vindt de gemeente echter, dat het monument een meer effec tieve bestemming moet krijgen. Jan schaper zegt al jaren: „Nou, dat kan. Als de gemeente iets beter weetMaar natuur lijk moet eigenlijk een doel zijn om mensen die er komen duide lijk met elkaar te confronteren, alhoewel dat geen voorwaarde hoeft te zijn. Maar dat schept een band". polders hun bestuur zullen moeten missen, waardoor zij van de bestuurders verderaf •komen te staan." Of dat een gelukkige zaak zou zijn, moest volgens de dijk graaf blijken, maar, zo voegde hij eraan toe: „Het is stellig wel een goede zaak dat de lijn tussen diezelfde ingelanden en het hoogheemraadschap korter wordt. Delfland en zijn ingelanden zullen dichter bij elkaar komen." Geschiedenis In zijn rede ging mr. Van den Berge voorts uitgebreid in op de geschiedenis van de pol ders. Die geschiedenis is nauw verweven met bet Hoog heemraadschap Delfland. De dijkgraaf zei erover: „De pol ders vormden Delfland, Delf land vormde de polders. Door de historie heen zijn zij aan elkander geklonken geweest Daaraan komt nu formeel een eind." Aan het eind van zijn rede dankte de dijkgraaf de pol derbestuurders voor al het werk dat zij hebben verricht Namens alle polderbesturen sprak de heer W. J. M. de Kok. Hij ging in op wat de polders samen met Delfland hebben gedaan om te probe ren het opheffen van de pol ders alsnog te voorkomen. De Kok benadrukte, dat dat proberen te voorkomen kwam „vanuit een eerlijke overtui ging, die herstructurering, die reorganisatie beoogde." Hij dankte het hoogheemraad schap, dat Delfland met het beleggen van de bijeenkomst van vanmorgen begrip toonde voor het karakter van het his torische gebeuren. Ten af scheid bood De Kok het hoog heemraadschap symbolisch de archieven aan van alle 58 polders binnen Delfland, die per 1 januari 1977 niet meer bestaan. Schiedam Een aantal kunstenaars gaat de stad voorzien van muurschilderingen, indien via de beeldende-kunstregeling één en ander is in te passen in de Rotterdamse poot van het bkr-beleht Dat zegt cultuurwethouder Herman Posthoorn, die daarover reeds overleg voerde met museumdirekteur Hans Paalman. Definitieve voorstellen verwacht Posthoorn binnenkort op zijn tafel. Welke kunstenaars voor het ma ken van wandschilderingen in aanmerking komen, is in princi pe een kwestie die de sociale dienst van de gemeente moet uitzoeken: de bkr geldt name lijk min of meer als sociale uitkering aan kunstenaars. Schiedam behoort over de pro blematiek. te worden geadvi- seerd door de Rotterdamse bkr- commissie, die zich in het verle den ook uitsprak over muur schilderingen in Rotterdam, Een kunstenaar, die door zijn werkmethode door de mazen van dat commissienet glipte, is reuzeschilderijenschilder Joop van Meel die in Rotterdams wijk Centrum-Noord eèn pro ject begeleidde voor een via duct in de Voorburgstraat, tus sen de Gordelweg en de Berg weg. Buurtbewoners spuiden daar via clubhuis De Meerpaal ideeën, die door Van Meel wer den samengebracht en werden uitgewerkt door bewoners en leerlingen van de kunstklassen in Schiedams museum, waar Van Meel lesgeeft Direkteur Paalman van het Ste delijk Museum ziet muurschil deringen als een goede zaak, zowel voor de kunstenaar ais voor de bevolking: „In Rotter dam zijn zij soms fraai, soms minder, maar altijd beter dan een hele kale muur. Bovendien is voor de kunstenaar zelf fij ner om in één keer een hele opdracht uit te voeren dan om steeds kleinere werken in te moeten leveren voor kunstuit leen via de bkr of zo." Overigens benadrukt Paalman, dat met wandschilderingen niet uitsluitend moet worden ge dacht aan de buitenkant van gebouwen, zoals in Vlaardingen vier maal het geval was. Daar gang het trouwens om creaties, die weinig samenhang vertoon den met de wijk waarin zij zijn te rien; het centrum. Paalman voert ook mogelijkheden aan als hallen van grote gebouwen, zoals scholen. „Uiteraard moe ten veel klippen worden om zeild, voordat definitieve plan nen voor muurschilderingen worden gemaakt," zegt hij. Eén van die facetten is de manier, waarop de weinig actieve com missie voor stadsverfraaiing voorstellen van de bkr krijgt te verwerken. Posthoorn wil over igens die commissie een uitvoe riger takenpakket geven, dat volgens hem alleen zal kunnen als de commissie een bredere basis krijgt, met andere woor den, als die commissie uit ande re leden gaat bestaan. rDe Sehiedamse Aquarium- en Terrarium vereniging „Naluur- i genot in Huis" houdt op 3 ja- nuari in gebouw Cristelijk So- I ciale Belangen een lezingavond, i verzorgd door de heer F. F. Schmidt uit Zwijndrecht Het onderwerp wordt „Alle begin is moeilijk". Zijn causerie zal hij verrichten met een aantal kleurendia's. Behalve voor ei gen leden staat de avond ook open van alle belangstellenden. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gratis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1