SCHIEDAMSCfic uuURANT 76 opnieuw College wil consulenten aanstellen Maasland akkoord aanleg van golfcourse Fontein te duur Kei hel voor woonerf Alternatief plan voor St. Jozef Minder kennis overdracht, meer kunstzinnige vorming Nieuwjaars ontvangst Redders weer in actie DESNOODS NAAR DE KROON; Hollands r Lakschade nog niet vergoed Vrijdag 31 december 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD lOlete jaargang no. 25737 j 8 PAGINA'S Broersvest 3 telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vandaag ontvangt u de laatste regionale krant van dit jaar. In deze dubbeldikke krant vindt u een aantal fotopagina's onder de titel 76 Opnieuw. Deze pagina's geven een beeld van de belangrijkste gebeurtenissen van dit jaar in het gebied Nieuwe Waterweg-Noord. Op pagina 5 geven vijf min of meer willekeurige personen antwoord op de vraag hoe zij 1976 hebben beleefd. Rest ons al onze lezers een prettige jaarwisseling en een voorspoedig 1977 te wensen. Vlaardingen Het college van burge meester en wethouders wil het ko mend jaar een docent/consulent al gemene muzikale vorming aanstel len. In 1978 willen B en W een docent/consulent dramatische vor ming aantrekken. Dat zijn de twee voorstellen die de zojuist verschenen nota Kunstzinnige Vorming in het Basisonderwijs besluiten. De nota bevat eveneens een aantal plannen die op kor te termijn uitvoerbaar zijn Een van die plannen is inmiddels al verwezen lijkt, namelijk het geven van cursussen kinder- en volksdansen voor het on derwijzend personeel van basisscholen Vanaf sep tember hebben die cursus sen plaats gevonden Zij hebben onder leiding ge staan van een op part time basis aangetrokken gast docent De consulente kunstzinnige vorming, An- nemane Barten, moet zich Schiedam Het plan om van het geld in de zoge- fontein op de Koemarkt door. De kosten voor de van een paar Schiedam- naamde eeuwfeestpot t aan te leggen gaat niet uitvoering van dit idee raers zijn te hoog. Het fontein plan en de andere ideeen, die onlangs door de burgerij werden gespuid, wor den momenteel nog bestu deerd door1 een commissie be staande uit en wethouders Chnst Zijdeveld en Herman Posthoorn Deze werkgroep zal waarschijnlijk in februari een keuze hebben gemaakt en een advies uitbrengen aan het college van burgemeester en wethouders Die zal dan na goedkeuring het plan voorleg gen aan de gemeenteraad Van de bijna veertig ideeen, die op het stadskantoor binnen kwamen, zijn reeds een tiental afgevallen Zij "oldeden met aan het gestelde criterium, dat de besteding van de jubi leumpot niet bestond mag zijn voor een bepaalde groep Mo menteel wordt onderzocht, of de overgebleven voorstellen voldoen aan de andere voor waarden, namelijk dat de uit voering en mogelijk ook het onderhoud met meer mag gaan kosten dan de beschik bare kwart miljoen .Het plan voor een fontein mid den op de Koemarkt spnngt Maasland Het gemeentebe stuur van Maasland houdt ook dit jaar weer een nieuwjaars ontvangst Deze wordt op 1 ja nuan tussen vier uur en half zes in het gemeentehuis gehou den Alle Maaslandse inwoners, zowel individueel als verem gingsbestuurders zijn op deze bijeenkomst welkom Hoek van Holland De ning van de Hoekse ®°ot .Koningin moest in de afgelopen dagen weer een keer in actie komen om gewonde schepelingen over te nemen. Een opvaren de van een Libenaans schip Week bij een val hersenletsel te hebben opgelopen Hij werd door de redders aan wal gebracht en naar het zieken huis vervoerd Een Nederlandse kustvaarder meldde, dat een van de opva renden in een ruim was ge vallen. De man bleek beide polsen te hebben gebroken. Nadat eerste hulp was ver leend werd ook hij aan wal gebracht en voor verdere be handeling in een ziekenhuis <- opgenomen. Vlaardmgen Bij een inhaalma noeuvre op de van Hogendorp- de 45 jarige RvdH uit Vlaardingen met 2ijn auto 6611 verkeerszuil gereden. ue auto was als gevolg van de sneeuw m een slip geraakt De voorzijde van de wagen werd """aar beschadigd er uit," zo vertelde burge meester Ane Lems onlangs op het stadskantoor, „maar waarschijnlijk zou iets derge lijks moeilijkheden opleveren voor de RET trams en het overige verkeer dat dicht om het spuitende water zou ko men te rijden" Bij het hoofd kantoor van de RET in Hot terdam bevestigt men het ver moeden van de burgemeester Bovendien vertelde wethouder Chns Zijdeveld gistermiddag .Grof geschat zijn de kosten voor aanleg en onderhoud veel te hoog Zeer waarschijn lijk zal -dat voorstel dus afval len Natuurlijk zijn er meerde re soorten. Iets met slechts een straal noemt men ook wel een fontein Lachend voegt de wethouder eraan toe „In dat geval denk ik aan Proosje in de stijl van Manneke Pis of Proosje met een glas m zijn hand waar een straal water uitkomt Maar dat is dan wel mijn laatste grap van het jaar Zijdeveld vindt persoonlijk het voorstel om een oude distil leerdenj in bedrijf te houden en als museum open te stellen het beste Maar dat is echt zuiver persoonlijk,' aldus de wethouder gaan bezig houden met de bestudering en uitwerking van de mogelijkheid om dramatische vorming als onderdeel en middel tot verwerking van taalcur sussen voor de derde en vierde klassen van het ba sisonderwijs te laten func tioneren Die taalcursus sen zijn georganiseerd door de Onderwijsbegelei dingsdienst Nieuwe Water weg Noord Andere plannen die m de nota vermeld worden zijn het ex periment beeldende vorming met medewerking van Vlaar- dingse kunstenaars op een school in de binnenstad, bij voldoende belangstelling het organiseren van een aanvul lende cursus dramatische vor ming voor onderwijzend per soneel Deze cursus moet plaatsvinden vanaf januari tot en met apnl en zal onder leiding staan van een op part time basis aangetrokken spe cialist. De consulente kunst zinnige vorming zal het ge beuren inde klassen begelei den B en W rijn van mening dat deze cursus als een eerste stap beschouwd zou kunnen worden om tot een integratie van dramatische vorming te komen Bij redelijke resulta ten van deze cursus en vol doende belangstelling zal dan m september een cursus dra matische vorming voor meer groepen starten De nota is bedoeld als een plei dooi voor het opheffen van de bescheiden plaats van de kunstzinnige vorming Dit ten gunste van een integratie met andere gebieden van het on derwij* en vorming B en W zijn van mening dat kunstzin mge vorming van fundamen teel belang is in een onder wijsvorm, die m haar vermeu wmg zoekt naar vorming m plaats van louter kennisover dracht In de oude dorpskern van Kethel komt nog steeds doorgaand verkeer Rustig is het er zelden Begin volgende maand gaat de werkgroep hierover weer een brief schrijven aan het gemeentebestuur Een naargeestig beeld van de Nieuwe Waterweg Slechts één lichtstraal die de sleper zijn waterse hjkt te wijzen, nadat deze zijn vrachtje buitengaats heeft gebracht Fotograaf Hans Gebuis' oog viel op dit typische Waterwegtafereeltje en bijlegde het voor ons vast De vissers op de strekdam op de voorgrond hebben slechts oog en oor voor hun werphengels Aan de overkant op de Maasvlakte doen de ertsbergen op het terrein van een overslagbedrijf nogal onhollands aan Dit dan m tegen stelling tot het vissers- en vaargebeuren, twee oer-vaderlandse zaken Denkend aan Holland, zie ik vissers op een strekdam en een sleepboot traag de rivier opkruipen, dat had Henny Marsman ook kunnen schrijven Maasland De aanleg van een golfcourse in de Broekpolder Is opnieuw dichter by de realisering gekomen Na Vlaardingen heeft nu ook het gemeentebestuur van Maasland zich akkoord verklaard met de aanleg van het golfterrein Het verzoek om de grond in de Broekpolder beschikbaar te willen stellen, was gedaan door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Nu het licht door Vlaardingen en Maasland op groen is gezet, is de aanleg van een golfcourse in het Staelduinse bos definitief van de baan. De aanleg van een golfcourse m de Broekpolder is volgens het provinciaal bestuur het enige alternatief voor het Staelduin se bos Als eigenares van het westelijk deel van dit bos wil de de Stichting tot bevorde ring van de totstandkoming van een achttienholes golf course in Rijnmond, daar aan het emd van de jaren zestig een golfcourse aanleggen. Hiertegen rees toen allerwege verzet Na onderhandelingen met de provincie deed de golf- stichting begm 1971 haar ei gendom aan de provincie over voor een bedrag van 1580 000 Bij deze transactie werd overeengekomen, dat de provincie voor een vervan gend terrein van zestig ha. moet zorgen De enige locatie waar de aanleg van de golfcourse mogelijk is gebleken, is gelegen m de Broekpolder Het betreft het noordelijk deel van deze pol der waardoor de golfcourse een onderdeel van Midden Delfland gaat vormen Van de benodigde zestig ha, ligt de helft op Vlaardings grond gebied De andere helft is Maaslands gebied en grenst aan de Vlaardingse Vaart, de Boonervliet en het Bommeer De betreffende gronden zijn eigendom van de Direktie Be heer Landbouwgronden. Bij het localizer en van de golf course is rekening gehouuden met het door rijkswaterstaat ontworpen tracé voor een eventuele Rijksweg no 24 Voorwaarden Tijdens de dinsdag te houden raadsvergadering stelt het Maaslandse college voor om aan de aanleg van de golf course medewerking te verle nen Daarbij zijn door Maas land een aantal voorwaarden gesteld, die door GS groten deels zijn ingewilligd Er komen vrij toegankelijke fiets en wandelroutes m het golfterrein dat voor de Maas landse bevolking direkt be reikbaar zal worden gemaakt Daartoe wordt langs de Boo nervliet een pad aangelegd, dat via de parallelweg langs rijksweg 20 en de nieuwe brug over de Boonervliet be reikbaar is Slechts over de aanleg van een ruiterpad heb ben G S nog twijfels Het langs de Boonervliet gele gen beschermd natuurgebied zal met worden geschaad, ter wijl volgens de gestelde voor waarden ook Maasland ers lid moeten kunnen worden van de beherende golfclub Voor met leden komt er vervolgens nog een mogelijkheid op be paalde tijden het golfspel te bedrijven Noch aan de aan leg van de golfcourse noch aan de gestelde voorwaarden, zijn voor de gemeente Maas land geen financiële konse- kwenties verbonden De medewerking van Maasland betekent wel, dat het bestem- mingsplan moet worden ge wijzigd Nog altijd is er over het bestemmingsplan Lande lijk Gebied geen uitspraak door de Kroon gedaan Met wachten Daarop kan echter met langer worden gewacht want de aanleg van de golfcourse is inmiddels m een spoedeisend stadium gekomen Vóór 25 ja nuan as moet de provincie de golfstichting een alterna tief golfterrein aanbieden Wordt daaraan met voldaan dan kan de golfclub het be treffende grondgebied ui het Staelduinse bos inmiddels eigendom van de stichting „Het Zuid Hollands Land schap" eventueel weer te ruglopen De medewerking van Maasland om de Broekpolder als golf terrein m te richten betekent voor de gemeenteraad van Maasland derhalve meteen een principe uitspraak om het bestemmingsplan te zijner tijd te wijzigen. Voornamelijk be tekent dat het omzetten van een agrarische jn een recrea tieve bestemming Schiedam De werk groep Kethel gaat op nieuw proberen het doorgaande verkeer uit de dorpskern te weren. Begin volgende maand gaat men weereen aan getekende brief sturen naar het college van burgemeester en wet houders en de gemeen teraad. In dat schrij ven gaan de buurtbe woners vragen om de kern van het oude dorp woonerf te maken. De werkgroep is hiervoor momenteel het een en het ander bij diverse instanties aan het uit zoeken. De verkeersdrempels die de dienst gemeentewerken on langs heeft aangelegd helpen volgens de Kethellappers bar weinig, tenmmste voor het Noordemde Een wassen neus", zo betitelt Daan Schip per daar de drempels, ,het zijn zoethoudertjes van de ge meente Ze helpen geen lor Bij het Noordemde is ie zo plat als wat Het bhjft hier een sluiproute". Maria de Boer een van de mi tiatiefneemsters „We geven de moed met op Harde acties willen we eigenlijk met maar op het stadskantoor vragen ze er gewoon om Als we van de volgende brief geen resultaat aen gaan we gewoon naar de Kroon schrijven Dat zal geen reclame voor Schiedam zijn" Schiedam Voor de verbetering van de 213 SL Jozef-woningen in Schiedam-West is een alternatief plan samengesteld. De actiegroep St. Jozef, die hiervoor vrijwel alle 213 gezinnen in de buurt heeft geênqueteerd, zal dit begin volgende maand aan bieden aan de katholieke bouwvereniging. Tijdens het womngverbetermgs onderzoek dat mm of meer op verzoek van de bouwver eniging is gehouden is duide lijk geworden dat de bewo ners voor de komende op knapbeurt niet het huis uit willen Tevens is in het pandje van de actiegroep aan de St Lidumastraat vast komen staan dat men voor verbete ringen aan de huizen wel be reid is een huurverhoging te betalen Deze moet echter niet hoger worden dan veertig k vijftig gulden Voor dat bedrag wil men ten minste isolatie onder de dak pannen verbetering van go 1 ten, afvoeren en nolenng dakkapellen grotere ramen (vooral bij de slaapkamers), hardhouten raamstijlen, een schoonmaakbeurt voor de ge vels, reoaraties aan de bal kons en vooral meer groen en een betere bestrating De actiegroep van buurtbewo neis heeft de bouwvereniging, onderdeel van de Stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW), uitgenodigd om op woensdag avond 12 januan m centrum De Kreek over dit zogenaam de minimum-pakket te gaan praten. „We willen het echt doorzetten", aldus de actoegroep, „alle be woners op een kleine uitzon dering na, zijn het met het pakket eens Voor hen die meer willen zou er eigenlijk een soort individuele renova tie moeten komen Mocht blij ken dat deze verbeteringen de huurder meer gaan kosten dan zo'n veertig of vijftig gul den moeten er desnoods maar een paar dingen worden ge schrapt". Vlaardingen De eige naren van de 63 auto's, waarvan m 1974 de la- klaag als gevolg van het vrij komen van een bijtende gaswolk was vermeld, moeten nog even wachten op een uitspraak in het beroep dat indertijd bij de Kroon is aangetekend. Dit schrijft de Vereni ging tegen Milieube derf in haar blad Reine Lucht. In 1974 toen de minister het verzoek van de 63 automobi listen uit Vlaardingen om lak schade te vergoeden afwees voerde zij aan dat de betrok kenen dat via hun verzekering hadden kunnen verhalen De genen die met all risk waren verzekerd hadden dat volgens de minister wel kunnen doen. Naar aanleiding van publikaties heeft de minister in maart van het vong jaar advies ge vraagd aan het dagehjxs be stuur van Rijnmond Voorts werd in mei van dat jaar de Leidse lec'or Wery om een advies gevraagd Deze vindt nu dat de door de minister gemaakte beperking met past in de voorwaarden van het Schadefonds Luchtverontrei niging Op grond van dit fonds klopten de 63 Vlaardm- gers aan bij de minister.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1