SCHIEDAMSCHE COURANT Scholieren zonder vervoer 8 Mei tussen gemeente en vereniging Honden voor de politie Bewonersclub krijgt pandje Actiever verkoopbeleid moet vruchten afwerpen L- Shiipverkeer uil Jan Steenstraat Synres boekte weer winst Enthousiasme bij Barend Stuk niet teruggegeven Bij onderzoek Twijfels Over ïlïlt baarmoeder- halskanker: VriJWllllgC bijdrage Regen van aanrijdingen Orgelconcert Jan Jongepier Vrijdag 7 januari 1977_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25742-g pagina's- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachtcndienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De Jan Steenstraat wordl verlost van liet sluip verkeer. Het college van burgemeester en wethouders heeft de ze week besloten dat bij de straat tn Schiedam-West maatregelen geno men moeten worden. Van Haarenlaan zul len zoals wij reeds enkele maanden ge leden berichtten voor een bedrag van duizend gulden aan- passmgswerkzaam- heden worden ver richt om het verkeer te weren dat de ver keerslichten m West wil omzeilen. Nabij de Burgemeester De aanpak van de Laurens Coster- straat in Schiedam- Oost zal deze week nog beginnen. Dat is door de dienst ge meentewerken toege zegd aan de buurtbe woners die zich heb ben ingezet om m het wegdek ver keersdrempels te- krijgen. Hock van Holland De N.V. Chemische Industrie Synres Nederland Ic Hoek van Holland heeft in tegenstelling tot 1975 een kleine winst ge maakt. Voor 1977 worden eveneens redelijke re sultaten verwacht. De investeringen die door het Amerikaanse moederbedrijf worden gedaan moe ten leiden tot een vergroting van de omzet en een verbreding van het programma Ook de dochteronderneming in Italië boekte in het afgelopen jaar betere resultaten. Dit deelde de heer J. W. Smolders, één van de directe/uren van Synres, tijdens de nieuwjaarsreceptie mee. Vlaardmgcn Zestien scholieren van de lagere technische school zullen het een aantal dagen zonder brommer moeten stellen. De politie heeft gistermorgen na melijk zestien brommers van Its-scholie- ren voor technisch onderzoek mee naar het bureau genomen. De schoolgaande jeugd werd op de Deltaweg en op de Galgkade voor schooltijd door de politie opgevangen. De controle is uitgevoerd nadat m decem ber eerst op de school zelf een contróle geweest is Daar werden de teerlingen op de gebreken aan hun voertuigen gewe zen. Zij kregen geen proces-verbaal, maar de raad gebreken te laten repare ren Deze raad is met voldoende opge volgd. De politie heeft bij de controle gistermor gen 25 processen-verbaal uitgedeeld. Vijftien bromfietsers kregen een bekeu ring omdat hun machine was opgevoerd en één bromfiets maakte teveel lawaai. Deze zestien brommers zijn mee naar het bureau genomen. Negen wielrijders kre gen ook een bekeuring. Zeven van hen omdat de verlichting van hun fiets met in orde was, de andere twee wegens het ontbreken van een bel op hun rijwiel. De politie heeft de actie als geslaagd betiteld. Soortgelijke acties op andere Vlaardingse scholen zijn te verwachten. Net als bij de eerste contróle was een verslaggever van het Vlaardings Dag blad bij de actie aanwezig. Zijn bevindin gen zijn op pagina 3 van dit blad te vinden. Voor eer» laaiend enthou siast publiek zijn gister avond in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal de opna men gemaakt voor het NCH V-televisi eprogramma „Welkom bij Barend" Vele Nederlandse artiesten ver schenen ten tonele, zoals Frank en Mirella. Willy en Willeke Alberti en ook de Bill Brooker's Jugband Het vijftal muzikanten van deze groep oogstte een daverend succes met het nummer Co ny Island Washboard. 4 Gastheer Barend Barendse praatte het programma schijnbaar moeiteloos aan elkaar. Bij'na onafgebroken sierde een brede glimlach zijn gelaat Het was trouwens wel even wennen voor het publiek Soms werden de opnamen voor het programma even tjes stil gezet door de regis seur De mensen in de zaal hadden dat echter met altijd in de gaten. De Vlaardingse aflevering van Welkom bij Barend wordt vrijdag 21 ja nuari op Nederland I om vijf over zeven uitgezonden. We kunnen dan gelijk zien of de technici van de NCRV er een gezellige show van heb ben gemaakt. Schiedam De bewonersvereniging Schiedam -Zuid en de gemeente liggen met elkaar overhoop. Aanleiding is een, gesprek tussen de sociale dienst en de vereniging over de controls van beddegoed bij de herhuisvesting van de bewoners van de Eendrachtbuurt. De coordinator van de huurgroep binnen de vereniging zou deze week tijdens dat onderhoud de zogenaamde waarderingsschaal ,,-op zeer onplezierige manier in handen hebben weien te krijgen". Bij de ambtenaren zou dat een bijzonder wrange nasmaak hebben achtergelaten. Bill Brooker's Jugband Het college van burgemeester en wethouders zal hierover schrif telijk gaan klagen bij het be stuur van de bewonersvereni- ging, omdat iets dergelijks met Vlaardingen De gemeentepolitie van Vlaardingen kan binnen afzienbare tijd over een aantal politiehonden gaan beschikken. Binnen het korps heerst enthousiasme over dat idee. De honden, waarschijnlijk vier, zullen echter niet voor 1978 in Vlaardingen kunnen worden begroet. Met de aanschaf van de dieren is namelijk bij het opstellen van de begroting voor dit jaar geen rekening gehouden. Commissaris B. van Toledo, zelf een groot hondeliefhebber, stond oorspronkelijk niet erg positief tegenover het in ge bruik nemen van politiehonden. Een aantal leden van het korps heeft echter onder leiding van inspecteur G. J. M. Bierling een onderzoek naar de wenselijk heid en de mogelijkheid van het aanschaffen van honden inge steld. De bevindingen zijn in een nota neergelegd. Het posi tieve advies heeft Van Toledo van mening doen veranderen. Binnen het korps bestaat Vol doende belangstelling om de aan te schaffen honden een goed tehuis te bezorgen. De die ren moeten namelijk bij een lid van het politiekorps onderge bracht worden. Zij dienen slechts van één persoon bevelen aan te nemen. Een hond werkt dan ook altijd met dezelfde agent, die het dier bovendien moet verzorgen. Do honden zullen niet aan rayo nagenten, er komen er dit jaar weer twee bij, zodat het aantal wijkagenten dan op tien komt, toegewezen worden. De dieren, zullen worden ingezet op plaat sen waar de politie relletjes ver wacht, en daar waar zij op andere manieren verdedigend of voorkomend kunnen optre den. Het aantrekken van spe ciale, zogeheten snuffel honden voor het opsporing van verdo vende middelen wordt niet overwogen. Sctredam Na lang aandringen krijgt bewonersver- eniging Centrum een pandje. Het college van b en w heeft deze week besloten het winkeldeel van Broersveld 47 aan te bieden op basis van een kraak- contract, zoals sinds de kraakaeties in de Laan in het voorjaar van 1974 een bedrijfsruimteregeling wordt genoemd. Ook de krakers hebben inmiddels een dergelijk contract met de gemeente. Het houdt in, dat de gemeente het pand met een maand opzeg termijn kan opeisen, terwijl tijdens de ingebruikna me maar een kleine huur hoeft te worden betaald. In het geval van de bewonersverenïging zou dat 330 gulden per jaar worden. Hans van Kleef, toekomstig voor- Voorwaarden voor het kraakcon- zitter van de bewonersclub als opvolger van Martin Schilpe- roord, keek verrast op toen on ze krant hem op de hoogte stel de van het collegebesluit: „Na tuurlijk ben ik blij met dit pand. Maar het is met zo, dat ik nu voor de gemeente op mijn kmeen val, en uit dankbaarheid zeg: wat is de gemeente lief.. Want het wordt weieens tijd, dat wij een pandje krijgen. In elk geval is wel gunstig, dat tract zijn, dat gemeentewerken het pand blijft beheren, dat in het garagedeel van het pand de auto van de gemeentebode komt te staan, dat het kraak- contract opnieuw wordt beke ken als de bewonersveremgm- gen eventueel gesubsidieerd gaan worden, en dat de buiten kant van het gehouw moet blij ven vol deen aan de zogenaam de welstandseisen, dat wil zeg gen passend bij de omgeving. binnen anderhalve maand na Pancbe werd voor de verkie- Schiedam Het is nog niet ze ker, of in Schiedam een vrijwil lige bijdrage zal worden ge vraagd voor het onderzoek naar baarmoederhalskanker Niet alle PvdA-raadsleden zijn het eens met het voorstel bij het bevolkingsonderzoek 3,50 te viagen. Het protest tegen het voorstel van het college zal nog worden behandeld in de raads commissie voor financien en de gemeenteraad. ..De FvdA-fractie zal ervoor zijn net onderzoek zondermeer gra- us te laten verrichten", zo kon digde raadslid Jo Ouwens woensdagavond aan op do raadscommissie voor sociale za ken en volksgezondheid. De CDA-raadsleden namen toen nog geen standpunt in. Zij wil len de zaak eerst met de achter ban bepraten. Het verzoek om een vrijwillige bijdrage zal volgens wethouder Eef Collé en GG en GD-direc- teur dr. E. H. E. Wolfs het opkomstpercentage niet nadelig bemvloeden.Ervaringen bij het uiberova-onderzoek zouden dat hebben geleerd. Drs. Gérard ^nuts, directeur van de sociale °?enst, meent zelfs dat het psy chologisch gezien beter is een symbolische bijdrage te vragen. ü«reemeester Arïe Lems zei daarom gisteren al dat raadscommissie voor financiën waarschijnlijk toch er voor zal zijn om geld te vragen. Het onderzoek dat 9 februari on der circa 9400 vrouwen van start gaat wordt uitgesmeerd over een periode van drie jaar. Iet» waar volgens Collé niets aan te veranderen is door de samenwerking met de GG en GD in Rotterdam. PvdA-vrouwen Jo Ouwens Clara Stroman zien het ook niet zitten dat het preventief genees kundig onderzoek wordt gecon centreerd in het medisch cen trum aan de Burgemeester Honneriage Grate laan. Liever hadden zij gezien dat in de verschillendewij ken mogelijk heden komen om uitstrijkjes te laten nemen. De wethouder van volksgezondheid zegt hiertoe wel min of meer gedwongen te zijn door het korte tijdsbestek waarbinnen een en ander moet worden geregeld. Ook die concentratie zou echter voor het opkomstpercentage geen verschil maken. „In Rot terdam, dat toch veel groter is, werd het onderzoek ook maar op twee plaatsen verricht en daar was het gecorrigeerd op komstpercentage toch zeventig procent. Vrij redelijk dus,", zo zegt dokter Wolfs. het gesprek daarover het wet houder Zijdeveld een pand eruit is komen rollen. Daarmee is één van de goede voorne mens, die wij dit jaar voor de gemeente maakten, al uitgeko men. Een pand middenin de stad is erg belangrijk. Wij kun- e£»un •S?™ "7. het tiieuwe den. Dat doen wij nu in een- P^d van b6wonersvereni~ trum De Kreek." ging Schiedam-Centrum. zingscampagne gebruikt door het CDA. Boven het winkeldeel woont Lenie V3n de Kamp met haar kroost, die dat woonge- deelte enkele maanden geleden WÈÊ kraakte met behulp van Kraak- bond Schiedam. bevordelijk is voor een goed overleg tussen beide partijen. „Het zou een vruchtbare sa menwerking bijzonder moeilijk kunnen laten verlopen," zo schrijft de gemeente aan de vereniging tn de Gorzen. Hc*t college stelt dat Armand van Fuyvclde een ambtelijk stuk niet wilde teruggeven, nadat hij het had weten te bemachtigen. Dat allemaal ondanks het aan dringen van drs. Gerard Smits, directeur van de sociale dienst, die zich toen genoodzaakt zag het gesprek als beëindigd te beschouwen. „Niet omdat het m onze bedoeling ligt op enigerlei wijze informatie achter te hou den, maar omdat wij van oor deel zijn dat de lijst zonder enige toelichting wellicht "en verkeerde indruk zou kunnen wekken En die toelichting was op dat moment nog met vol doende gegeven." zo schrijft men op het stadskantoor „Daar staan pertinente onjuisthe den in. Bij dat soort opmerkin gen van het college kan men heel verkeerde gedachten krij gen zo reageerde Van Puyvel- de gistermiddag toen wij hem op de hoogte stelden van het gemeentelijke schrijven, „ik heb op die bijeenkomst gezegd dat ik wel eens wilde zien hoe de waarderingsschaal er nu precies uitzag. Toen ik de lijst van een ambtenaar kreeg, raak te directeur Smits helemaal over zijn toeren, terwijl men had gezegd dat die lijst open baar zou zijn Op voorwaarde dat ik hem later weer zou knj- gen wilde jk de lijst best terug geven Dat heb ik ook gezegd De vergadering is daardoor met beëindigd, maar gewoon door gegaan. Wij zijn pas vastgelo pen toen men van gemeentezij- clc geen informatie wilde geven over de manier waarop de amb tenaren bij huisbezoeken voor de herhuisvesting ondermeer hun indrukken op papier moe ten zetten". Vlaardingen „De directie van het Ha venbedrijf Vlaardingen-Oost verwacht dat haar actiever acquisitiebeleid in de scheepsreparatiesector op de lange duur vruchten moet afwerpen". Dit zegt rar. M. Bloemendal, directie-secre taris van HVO bv, naar aanleiding van het besluit de commerciële activiteiten in de sectie scheepsreparatie te verster ken. Daartoe zijn agenten benoemd m Londen, Oslo, Reykjavik en Piraeus (Griekenland). HVO beschikt reeds over vertegenwoordigingen in tal van andere Westeuropese landen. Het Vlaardingse bedrijf houdt zich behal ve met de scheepsreparatie ook bezig met de staalbouw (constructies en off shore) en de technische benadering van milieuvraagstukken, zoals onder meer de waterbehandeling. Er werken 1100 mensen, verspreid over vestigingen in Vlaardingen, Bergum, de Botlek en Oss. Van de te verwachten resultaten moet vooral de hoofdvestiging in Vlaar dingen profiteren. Hoewel men ook bij de HVO in de sectie staalbouw te kampen heeft met gebrek aan voldoendeorders moet de uitbrei ding van de activiteiten in de sector scheepsreparatie daarmee met direct in verband worden gebracht. „Men moet ons actievere verkoopbeleid in de repa ratie-afdeling zien als een positieve be nadering vanons totale beleid, waarvan wij allemaal hopen te profiteren", al dus mr. Bloemendal. Hij erkent dat het in de scheepsbouw slecht gaat. „Maar", zo zegt hij, „dat betreft voornamelijk de scheepsmeuw- bouw. Ook in de reparatiesector wordt de concurrentie zwaarder, nu de nieuw- bouwwerven geen orders meer hebben. Wij hebben echter als voordeel dat wij in deze sector van de scheepsbouw zijn gespecialiseerd reeds meer dan vijftig jaar. Bovendien hebben wij een goede naam en zitten dicht bij zee aan open water, zonder sluizen en bruggen". Op de twee dokken en de dwarshelling kunnen schepen worden gerepareerd of worden omgebouwd tot maximaal GOOO ton (dw). Dat de HVO zijn agenten alleen binnen Europa zoekt en niet in bijvoorbeeld Amerika of Panama heeft als oorzaak dat in die landen de sche pen doorgaans veel groter zijn, terwijl in Europa ook zeer veel kleinere sche pen varen. „Van de ruim dertigduizend schepen die de Waterweg binnenvaren proberen wij meer nog dan tot nu toe een flink „reparatiegraantje" mee te pikken. Wijdenken onder meer aan de vele kleine zeeschepen zoals de kust vaarders", aldus mr. Bloemendal. „On der al die schepen die binnenkomen zijn er talloze die nodig aan onder houdsbeurten of kleine reparaties toe zijn. Het is zaak de reders er op te attenderen dat al deze reparaties bij ons bij wijze van spreken en route kunnen gebeuren. Immers, hoevele ke ren per jaar komen deze schepen Rot terdam niet binnenvaren? Het is niet voor niets dat onze nieuwe vertegen woordigers gezocht zijn in landen waar ook veel kleinere reders zitten". Volgens het toonaangevende Engelse vaktijdschrift Fair Play werd in 1975 over de gehele wereld voor ruim zes miljard gulden aan scheepsreparaties uitgegeven, Nederlandse scheepsrepa- rateurs claimden van dit bedrag maar liefst één miljard gulden. „Van dit gigantische bedrag", zo besluit de HVO topman, „mocht onze werf in de sector tot zesduizend ton, tien pro cent voor haar rekening nemen. Gezien de onderzoeken die wij hebben ge-1 pleegd lijkt de verwachting gerecht vaardigd dat dit marktaandeel groter moet kunnen worden, ondanks de ma- laise in de scheepsbouw". Vlaardingen Vier mensen zijn gistermorgen met ver wondingen naar het Holy- ziekenhuis gebracht. Dit nadat zij bij verschillenden aanrijdingen betrokken wa ren. De Vlaardingse politie heeft het overigens druk gehad met aanrijdingen. Gistermorgen hebben tege lijkertijd of kort na elkaar namelijk vier aanrijdingen plaats gevonden. Op het Liesveldviaduct werd de negentienjarige C. G. G. uit Vlaardingen op haar fiets van achteren aangereden. De auto mobilist die de vrouw aanreed, heeft haar zelf naar het zieken huis gebracht. Een vriendelijke doch gevaarlijke daad, volgens eenpohtiewoordvoerder. De vrouw klaagde namelijk over pijn aan haar rug. Op de kruising Dillenburgsinge- I/1 Stad houders weg rijn twee fietsers, de zestienjarige A. J. M. en de dertienjarige I. R. uit Vlaardingen, door de automobi list K. H. (52) uit Vlaardingen aangereden. Beide jongens zijn naar hetHoly-ziekenhuis over gebracht. De zestigjarige voetganger P. B. uit Vlaardingen is bij het over steken van de Hoflaan door een van de Schiedamseweg afko mende automobilist omver ge reden Ook hij is in het Holy- ziekenhuis opgenomen. Ten slotte kwam op de Hoflaan bij de Hofsingel een bestelauto van de PTT met een andere auto in botsing. Hierbij deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De wagens zijn zwaar beschadigd. Vlaardingen Jan Jongepier uit Purmerend bespeelt vrijdag avond 14 januari het orgel van de Grote Kerk in Vlaardingen. Het concert vindt plaats onder auspiciën van de Culturele Raad Vlaardingen in samen werking met de Kerkvoogdij der Hervormde Gemeente. Jan Jongepier is momenteel can tor-organist te Purmerend. Daarnaast is hij hoofdleraar or gel aan de Muriek Pedagogi sche Academie te Leeuwarden, hoofdredacteur van het maand blad „Het Orgel", adviseur bij de bouw en restauratie van or gels in het kader van de werk zaamheden van de orgelcom missie van de Nederlandse Her vormde Kerk. Het concert begint om acht uur. De toegangsprijs bedraagt twee gulden vijftig. Kinderen tot en met vijftien jaar, houders van een cultureel jongerenpaspoort of een pas 65+ betalen één gulden vijfentwintig. iii

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1