Drankmisbruik oorzaak van vechtpartij in De Toverbal Proosje pijnlijk zinnebeeld voor ex-alcoholisten Kijmnond- sanering teniet gedaan Toneelverenigingen werken Vrouw gewond bij vechtpartij Na aanrijding doorgereden Geen voorrang: topper bij verkeersonge vallen nauw samen Vrouwencursus krijgt subsidie Gouaches en grafieken Oudgedienden rKUNSTHANDEl'p t V&M UUHSTËB Iets minder Maaslanders Oud- wethouder brengt Pandora m Schiedam DINSDAG 11 JANUARI 1977 3 Vla ar dingen Bij een vechtpar tij in de Pandahar aan de West havenstraat in Vlaardingen liep een jonge vrouw verwondingen op. Doordat één van de gasten zich beledigd voelde door een opmerking van een bezoeker vielen zaterdagavond een aan tal rake klappen. Er werd zelfs met barkrukken gegooid. Het slachtoffer is daarop met vermoedelijk een hersenschud ding - naar het Holyziekenhuis gebracht, dat zij na onderzoek kon verlaten. De politie stelt een verder onderzoek in naar het gebeuren. Vlaardingen De Vlaardmgse politie heeft zaterdagavond een 25-jarige automobilist uit Maas sluis aangehouden die bij een aanrijding eerder op de avond forse schade heeft veroorzaakt. De man was aanvankelijk door gereden maar kon korte tijd later in de kraag worden gevat Bij zijn aanhouding bleek dat bei de inzittenden van de auto alco holhoudende drank hadden ge bruikt. De man verklaarde, dat zijn echtgenote de aanrijding had veroorzaakt en dat hij het stuur van baar had overgeno men, De vrouw bleek overigens niet over een rijbewijs te be schikken. Van beiden werd een bloedproef genomen en proces verbaal opgemaakt. De auto moest voor een nader technisch Onderzoek op het bureau ach terblijven. Pikant detail is, dat een van de twee geparkeerde auto's die bij de aanrijding op de dr. Wiardi Beckmansingel waren betrok ken, reeds voor de derde maal op precies dezelfde plaats in de kreukels is gereden. Schiedam De voornaamste oor zaak van de verkeersongevallen die vorige maand plaatsvonden is het geen voorrang verlenen. Dat blijkt uit het overzicht dat de verkeerspolitie deze week over de maand december heeft gemaakt. Dp het hoofdbureau aan de Lan ge Nieuwstraat turfde men in totaal 177 ongevallen. Daarbij welen 7 zwaar gewonden. Licht gewond werden 19 personen. In 34 gevallen was sprake van zware schade, terwijl 134 maal lichte schade werd geconsta teerd. Als tweede oorzaak werd slippen genoteerd. Zoals gebruikelijk bij deze statistiek volgen dan onvoorzichtig achteruit rijden, te dicht volgen en onoplettend heid. Schiedam De samenwerking tussen de drie Schiedamse amateurloneelverenigingen- To- neeigroep'71, Groeton en Utile Duke is eindelijk een feit. To neelliefhebbers kunnen op 18 februari een abonnement ko pen dat recht geeft op het bij wonen van drie verschillende toneelvoorstellingen. Op die da tum bijt Groeton de spits af van de abormementenserie in het Passagetheater met het stuk Polyester Polka. Deze voorstel- Vlaardingen De werkgroep VOS-cursussen (Vrouwen oriënteren zich in de samenle ving) knjgt een subsidie die gelijk is aan het te verwachten exploitatie-tekort met een maxi mum van 3140 gulden. Het voorstel van B en W wordt vanavond besproken in de raadscommissie voor welzijns- aangeiegenheden, waarna het waarschijnlijk reeds in februari in de raad komt. De VOS-cursussen zijn gericht op die categorie vrouwen, die na het lager onderwijs slechts een beperkt vervolgonderwijs heb ben genoten. B en W zijn van mening dat door deze cursus sen een bijdrage wordt gele verd aan de verdere vorming en ontwikkeling van volwasse nen. De werkgroep heeft de kosten voor de dit jaar te geven cur sussen begroot op 4740 gulden. De eigen bijdragen van de cur sisten zijn 1600 gulden, Het te kort zal derhalve 3140 gulden gaan bedragen. ling zal worden bijgewoond door mr. Vrolijk, commissaris van de koningin voor Zuid-Hol land, Op 21 februari volgt een optreden van Toneelgroep'? 1 met het stuk Mireille en op 12 maart is de beurt aan Utile Dulce met het stuk Bondgenoten. Het laat ste stuk speelt zich af in ge bouw Irene. Na deze voorstel ling zal de balans van de sa menwerking worden opge maakt. Het abonnement voor de drie voorsteüigen kost 12,50, losse kaarten zijn voor vijf gulden verkrijgbaar. Alle voorstellin gen beginnen om 20.15 uur. is In het gemeentemu seum van Maassluis worden gouaches en grafieken van Eric Visser vertoond. De expositie zal donderdagavond om acht uur officieel worden geopend, Op de tentoonstelling in het Maassluise museum aan de Zuiddijk laat Eric Visser naast zijn gouaches de ontwikkelings gang zien van een aantal"geex- poseerde etsen. Op de ope ningsavond wordt trouwens medewerking verleend door de Nederlandse troubadour Dimi- tn van Toom, een vriend van Eric Visser. De expositie duurt tot 6 februari, Schiedam Uit wraak heeft dit weekeinde Schiedammer P. v.d. K,, bij het Hof van Syrena aan de Grote Markt een ruit ingegooid. De man was kwaad omdat hij wegens wangedrag het café was uitgezet. Drie bekende vrouwen op een rijtje. In het midden staat zuster E, Hagendoorn, dia gisteren nog in onze krant stond omdat zij eind vorige week tiaar jubileum vierde, tegelijk met de jarige kinde rafdeling van bet Schiedams gemeenteziekenhuis. Rechts naast haar staat dr. Van We- iy, die tange tijd als kinde rarts aan dat ziekenhuis was verbonden. Links staat zuster Lems, de allereerste ver pleegkundige die vijfentwin tig jaar geleden op de kinde rafdeling kwam te werken. Enkele dagen geleden kwa men zij nog eens een kijkje nemen op hun afdeling. ADVERTENTIE pos-oca ocooot^occwocfj" SEDERT f 8« P f SCHILDER- I STUKKEN fj ETSEN f SCHOONMAKEN S RESTAUREREN a INLIJSTEN S I EIGEN ATELIER g S 1a MWdellandstraat 9ta S Rotterdam 8 Tel. 010-775627 4 Geen filialen. ItöOOöCJCCOl Maassluis De massale vechtpartij die afgelo pen vrijdag in het pas geopende jongerencen trum De Toverbal aan de Lange Boonestraat 33 te Maassluis heeft plaatsgevonden, is ont staan omdat een aanwe zige van het jongeren centrum De Toevlugt zich heeft misdragen. Na het gebruik van te veel drank moest de jongen tijdens de film voorstelling The Last Tango in Paris braken. In plaats van dit op het toilet te doen, deed hij dit gemakshalve maar in een hoekje van de zaal. Hiermede haalde hij zich de ergernis van bestuursleden van De Toverbal op de hals en ook van andere bezoekers. En kele bestuursleden stapten op de jongen af en poogden hem richting toilet te loodsen. Dat mislukte. Jongeren van De Toevlugt een „concurre rend" Maassluis' jongerencen trum, dat al lange tijd niet over een eigen ruimte beschikt verhinderden de plannen van de Toverbalbestuursleden. Dit was het moment waarop de vlam in de pan sloeg. Een massale vechtpartij ontstond, waarbij dertig jongeren elkaar te lijf gingen. Direct na de eerste klappen werd door De Toverbal de Maassluise politie ingescha keld. Deze kwam met vier man sterk opdraven. Gewa pend met wapenstok sprongen deze agenten in de vechtende menigte. Het gevolg was, dat de vechtenden zich keerden tegen de politiemannen. Zij werden belaagd met bierfles jes, glazen en stukken hout. De vechtpartij dreigde geheel uit de hand te lopen en van Maassluise politiezijde werd om versterking gewaagd. De ze versterking kwam uit Vlaardingen, Schiedam en Naaldwijk. In totaal slaagden vijftien polïtie-agenten erin de zaak te sussen. Veertig ruiten Ondertussen waren reeds veertig ruiten van het jonge rencentrum gesneuveld. Een tiental jongeren werd door de politie gearresteerd. Zij zijn gistermiddag voor de officier van justitie in Rotterdam ge leid. Na de vechtpartij in en buiten het jongerencentrum was de storm nog niet geluwd. Op de binnenplaats van het Maassluise politiebureau aan de Westlandseweg werd een lelijk eendje gesignaleerd met daarin twee jongeren, die ook iets met de vechtpartij te ma ken hadden. De politie greep in en hield het tweetal aan. Voordat zij het bureau binnen gebracht konden worden zag een van hen echter kans een steen, door een ruit van het politiebureau te gooien. Na dit incident werd het eindelijk weer rustig in Maassluis. Hans Rooijers, voorzitter van de Toevlugt, is het niet eens met het feit dat „de jongeren van de Toevlugt" als schuldi gen worden aangewezen. Hij zegt: „Als zogenaamde jonge ren van de Toevlugt in de Toverbal komen, dan kan je ze beter jongeren van de Tover bal noemen. In dit geval kan dat makkelijk. De Toevlugt heeft namelijk al geruime tijd Vlaardingen De Vereniging te- gen Milieubederf is van mening öat de sanering van het'Rijn mondgebied, die er op dit mo ment vrij gunstig uitziet, in de joop van de komende jaren vol ledig teniet zal worden gedaan. Dit ondanks de plannen van minister Irene Vorrink van volksgezondheid en milieuhy giëne om het toegestane percen tage zwavelgehalte in olie te verlagen tot 2 procent. Op dit moment is het toegestane zwa velgehalte van stookolie 2,5 procent. In vergelijking met an dere landen is dit volgens de milieuvereniging vrij hoog. In Japan en in Amerika ligt dit percentage aanzienlijk lager. Weliswaar za! in 1978 een maxi mum zwavelgehalte voor olie van 2 procent gelden, de ont zwaveling van de olie echter die nodig is om dit percentage te bereiken zal voor het overgrote deel eveneens in het Rijnmond gebied moeten gebeuren. Ver wacht wordt dan ook dat in 1980 de luchtverontreiniging door S02 (zwaveldioxide) weer even hoog zal zijn als die in 1965. Maasland In het afgelopen jaar zijn in Maasland 44 woningen gereed gekomen. Toch is de bevolking verminderd met 14 personen. Per 1 januari be droeg het aantal Maaslanders 5423. De lichte daling was voor namelijk het gevolg van het vertrekoverschot In totaal meldden zich 203 nieuwkomers; hier stond echter tegenover dat 256 lieden de gemeente verlie ten. Het aantal geboorten bedroeg 68; in totaal overleden 29 personen. Op het Maaslandse gemeentehuis verschenen in het afgelopen jaar 47 echtparen voor de amb tenaar van. de burgerlijke stand. Het aantal echtscheidin gen bedroeg twee. Van de hui dige 5423 ingezetenen zijn de mannen iets in de meerderheid: 2762 mannen en 2661 vrouwen. ik met te zeggen, Wel had de vechtpartij voorkomen kun nen worden als de Toverbal meer beroepskrachten gehad 20u hebben. Op het ogenblik kent het jongerencentrum slechts één echte, vaste kracht Theo Laeverst en dat is veel te weinig. Trouwens, Theo was vrijdagavond niet aanwezig en daarom denk ik ook dat het tot zo'n uitbarsting is gekomen". Burgemeester M. K. van Dijke betreurde het gebeuren van het afgelopen weekeinde. Hij had geen enkele verwachting dat het tot een handgemeen zou komen. „Integendeel", ver klaart Van Dijke, „het leek er juist op dat de situatie erg goed zat. De contacten waren goed zowel met de Toverbal en de Toevlugt enerzijds als met de omwonenden ander zijds. Tegenstrijdigheden tus sen de groeperingen waren de laatste tijd in feite met te be speuren". Indringend gesprek Volgens burgemeester Van Dijke zal op korte *r "';in een indringend gespr.. r .oerd moeten worden met de be stuursleden van de beide jon gerencentra, Over een even tuele sluiting piekert Van Dij ke in ieder geval niet. „Dat zou alleen maar een averechtse werking kunnen hebben", is zijn mening. Uiteraard probeerden wij gisteravond ook reacties te vernemen van mensen van de Toverbal. Mieke Noorloos was wel aanwezig in het pand aan de Lange Boonestraat, maar hulde zich in het diepste stil zwijgen. „Ik zeg niks", zei ze. Ondanks vertwijfelde pogin gen hield de Toverbalmede werkster haar mond dicht „Kom morgen maar, dan krijg je het een en ander te horen", aldus Mieke. Andere bestuur sleden van De Toverbal waren ook niet voor commentaar be reikbaar Het enige dat Mieke wel wilde vertellen v/as, dat de film Suspicion van Alfred Hitchcock morgenavond ge woon doorgaat. Glas ruimen bij De Tove geen eigen ruimte. We rijn voor een groot deel aangewe zen op de Toverbal. De jonge ren uit de Toevlugt komen nu al maanden gewoon in de Toverbal, ze zijn vaste bezoe kers". Zou deze massale vechtpartij te voorspellen zijn geweest? Hans Rooijers: „Nou dat durf Is Proosje van Schiedam aanvaard baar als gemeentelijk symbool of moet naar een ander zinnebeeld worden gezocht? Volgens burge meester drs. Arie Lems zijn de bezwaren tegen Proosje ongegrond. „Tegenwoordig heeft het figuurtje geen glaasje meer in de hand," zei de eerste burger vorige maand tij dens de begrotingsbehandeling. Na mens de PPE is Hans van der Wilk het enige raadslid. Hij heeft zich voorgenomen „zoveel kortzichtig heid proberen weg te nemen." Voor een oud-wethouder is hij opmerkelijk korte tijd werkloos geweest Niet zelden staat zo iemand geruime tijd op wacht geld. Begm september stapte hij uit het college, sinds de eerste dagen van december werkt hij bij stichting Pandora in Amsterdam. Dat is de stich ting van het bekende spiegelaf- fiche in zilver, waarop witte letters de tekst vormen: „Ooit 'n normaal mens ontmoet? Enbeviel 't?'* Hoe Proos- je ook be kend is: ladderza te. De stichting beoogt het voorko men en opheffen van vooroor delen tegen mensen, die psy chisch in moeilijkheden zitten of hebben gezeten. .Meer dan welk ander raadslid weet ik hoe pijnlijk een ex-alcoholist het er vaart, als hij om de haverklap wordt geconfronteerd met zijn verleden. Door drankreclame, of door een ding als Proosje. Nou, dat probeer je dan duide lijk te maken, je probeert de raadsleden daarvan te door dringen zodat zij in elk geval éven erbij stilstaan, en dan wordt die poging met een lucht ig grapje weggewuifd," Tijdens Schiedams eeuwfeest in 1975 waarbij Proosje, een vondst van striptekenaar Harr Wiegman, de viering symboli seerde toen liet Van der Wilk al protest horen. Een kabouter achtig ventje in laatmidde leeuws tenue, met een Schie damse neut in de hand, bete kende voor hem een onnodige door Kor Kegel terugblik op het plaatselijke je neververleden. Een zwart verle den. Een tijd waarin armoe troef was in Schiedam, en slechts enkele distillateurs alle touwtjes in handen hadden. De tijd, dat branders van de vroe ge ochtend tot de late avond werkten, zes dagen per week, en op zondag in een rij op hun distillateur stonden te wachten bij de kerk tot mijnheer éérst naar binnen ging. De tijd waar- in dronkenschap hoogtij vierde. Drankmisbruik, die het latere Schiedam maakte tot een ge meente met het grootste per centage debielen van Neder land! Zo een tijd moet je vol gens Van der Wilk niet feeste lijk ophemelen met een toost uitbrengend figuurtje, dat dan ook nog eens gemeentekenmerk wordt. Want nog steeds leven in de stad vele (ex-)alcoholisten, die hun geestelijke ellende au tomatisch overbrengen op ver wanten. „Dat is een facet van het taken pakket van Pandora," zegt Van der Wilk. „Je begrijpt wel, de kritiek is met tegen Harr Wieg man gericht Maar ik had graag gezien, dat de gemeente hem. om iets anders had gevraagd. Iets originelers." Want al keer de Proosje dan terug op de huis aan huis verspreide populaire gemeentebegroting, zonder glaasje of schnaps bij zich, het manneke hlijft natuurlijk be kend als de gulzige feestneus, die ook wel werd afgebeeld als zuipschuit. En ten slotte staat er de naam: Proosje. „Ontzettend flauw vind ik, dat het college zo makkelijk over psychische problemen heen stapt," aldus Van der Wilk. „Een gebrek aan verantwoorde lijkheidsbesef." Pandora start deze maand een voorlichtingsproject in de kel der van gebouw De Rank op de Schiedamseweg 122 in Kethel- Tuindorp. Op initiatief van het welzij nswerkcrsoverleg praten medewerkers van Pandora en de Cliëntenbond over geestelij ke volksgezondheid en wat daarbij komt kijken. Aan de hand van film Kind Van De Zon gaat men in op taboes rond mensen, die door omstandighe den in de put geraakten en van de harde maatschappij een stempel opgedrukt kregen. Van der Wilk ziet vooral als taak om zich te richten op problematiek rond degenen, die geestelijk het ergst eraan toe zijn: mensen die lang in psychiatrische inrichtin gen verblijven. Het project in De Rank behelst sterk sa mengevat gesprekken tussen vroegere patiënten en groepen onderwijzers, kerkelijk-maat- schappelijk werkers, welzijns werkers en dergelijke. De naam Pandora komt uit een Griekse mythe, waarin een doos vol nare dingen wordt geopend tegen het gebod in. Al die ellende vliedt de wereld in, alleen de Hoop blijft in de doos achter. Stichting Pandora ziet zich als die doos met hoop.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3