99We prikken ile eorrup tie door9 wm@r één torn hmi§ „Ik zit nu bijna dertig jaar in de bouw. Opgeklommen van leerling-timmerman tot bouwkundig hoofdopzichter bij het Delftse „Bureau Toe zicht Bouwwerken". Ik denk dat ik iets weet van wat kan en niet kan in de bouw. Aanvang van een gesprek met Albertus van Amerongen. Bewoont zelf een huurhuis (400 gulden per maand) in Berkel. Heeft zeer de pest aan projektontwikkelaars en aannemers die het liefst op een huis nog een huis willen verdienen of met een pro- jekt „binnen" willen zijn. Betaalbaar Grondprijs Subsidie Bij Van Amerongen schoot de sluimerende grief over de winstpraktijken in de bouw pas echt goed het verkeerde luchtka- naal in, toen zijn dochter bij een Berkels bouwpro- jekt werd uitgeloot. Dat 'waren nog huizen van 125.000 gulden. „Er zijn nog driehonderd wach tenden voor u," kreeg ze te horen. Misschien zou er wel aan een duurdere woning te komen zijn, al leen konden zij en haar man dat niet betalen. Tussen de wal en het schip vallen, heet dat Op die situatie kunnen inmid dels tot legioenen ge groeide aantallen Neder landers aanspraak ma ken. Een sluimerende noodtoestand volgens bouwkundige Van Ame rongen die vindt dat hij daar iets aan kan veran deren. Binnen twee weken zal de oprichting van zijn stich ting „Sociaal Wonen" bij notariële akte een feit zijn. Voorbereidingen daartoe zijn bijna rond. De vakbond-afdelingen Berkel van het NKV en FNV staan achter zijn plan. Op de tafel ligt een complete bouwtekening van een zeer ruime, praktisch ingedeelde een gezinswoning. Afmetin gen: zes meter breed, tien meter lang. Mechani sche ventilatie, zes kas ten, eetbar, centrale ver warming, hardhouten ko zijnen, schuur. Kortom, alles er op en er aan. met een voortuin van vier, en achtertuin van tien meter diep. Kosten bij de huidi ge inflatienorm 100.200 gulden. De man waarmee Albert van Amerongen zijn bouwtekeningen gestalte heeft gegeven, is Rintis Metsaers: hoofduitvoer der bij Elementum bv. Op het ogenblik werk zaam aan een prestige- snelbouwprojekt in Zoe- termeers vierde woon wijk Seghwaert Mutsaers heeft 27 jaar „bouw achter de rag. Noemt zich een praktise rend progressieveling en vindt dat hij op die aan spreektitel alleen recht kan doen gelden als hij wezenlijk bijdraagt aan het oplossen van deze woningnood. „Iedereen heeft recht op een betaal bare woning," verorde- neert Rinus Mutsaers. „En dan niet zo'n „uitge kleed" huis, waaraan de ratten als het ware heb ben geknaagd: zo met een klein hoekje tegels in de badkamer en een zui nig spatwandje in de keuken. Nee, een com pleet huis, waarin je zon der al teveel extra hand grepen en improvisaties kunt leven." Elementums hoofdaanne mer heeft inmiddels een zelfstandige „M. C. Mut saers Bouwcoördinatie bv" opgericht ter uitvoe ring van de stichtings plannen „Sociaal Bou wen". Voor nop werken doet hij niet „Ik kan met dit projekt nog een be hoorlijke boterham ver dienen en dat mag, dacht ik. Hoe dat kan? Ter rea lisering van dit bouw plan (100 tot 350 eenge zinswoningen in de be schutte woonsfeer red.) heb ik vijf tot zes men sen nodig in vaste dienst Een goede hoofduitvoer der, deeluitvoerder en drie administratieve krachten. Ik koop zelf in en ben tevens projekt- coördinator. Dat bete kent geen vaste staf van meer dan 25 mensen en geen duur kantoor, re presentatie en andere overheadkosten, waarin bij de meeste bouwon dernemers een vreselijke smak geld gaat zitten." „De huizen worden tradi tioneel gebouwd, zoals ze dat 500 jaar geleden ook deden. Douche en keuken worden volledig betegeld met een af werking die er wezen mag. Dat is andere koek dan bij industriële bouw en goed voor de werkge legenheid". „Er wordt in de bouw veel verdiend. Neem bijvoor beeld het opvoeren van „stelposten". Dat is een begroot bedrag waaron der meestal het hang- en door Joke M. de Gruijter sluitwerk, keuken en sa nitair valt. Een keuken wordt daarbij bijvoor beeld voor 1000 gulden opgevoerd. In de prak tijk is dat veel duurder. De meest doeltreffende verkooptechniek waar veel gebruik van wordt gemaakt, is de aanstaan de woningbezitters zelf een keuken te laten uit zoeken bij de aannemer in prijzen die oplopen tot 15.000 gulden. Dat noe men ze omzetvergroting. Daar strijkt de aannemer tien procent winst van op". Voor de kale aanneemprijs van 70.000 gulden (zon der BTW) zet Mutsaers zo'n huis van de stichting „Sociaal Bouwen" i.o. neer. Daar komt 8000 gulden kosten bij voor aansluitingen van c.v., gas, water, elektriciteit en overige nutvoorzienin- gen. Zonder grondprijs komt het totale huis op 78.000 gulden. Grondprijs!! We komen aan het punt waar Van Amerongen in drift om de zaak uit te doeken te doen, bijna te weinig woorden tot z'n beschik king heeft. Eén van de voorbeelden uit zijn mond opgetekend: „In de Berkelse Noordpolder wordt op het ogenblik een projekt premiekoop woningen gerealiseerd waarbij de kopers ge middeld 22.000 gulden alleen aan grondkosten betalen. De grond: een zeer schaars artikel. Vooral in de randstad. De projektontwikkelaar van dit plan kocht die grond enige jaren terug van een boer voor 2,75 gulden de vierkante me ter als weidegrond. De maatschappij liet de boer er tegen een huur prijs normaal gebruik van maken. Afgelopen jaar werd datzelfde stuk grond voor zeven gulden de vierkante meter (we derom als weidegrond) aan de gemeente Berkel verkocht. De gemeente maakte de grond bou wrijp (aanleg riolering, bestrating e.d.). Voor de gemiddelde prijs van 47 gulden de vierkante me ter werd de zaak nu als „bouwgrond" aan de projektontwikkelaar te- rugverkocht. Per kavel (120 tot 160 vierkante meter) betaalde de pro jektontwikkelaar daar voor aan de gemeente 5500 gulden. De kopers legden gemiddeld 22.000 Van Amerongen: bijna dertig jaar in de bouw. „Ik weet wat daar kan ol niet kan" Woningbouw en de wet der winstmakers kent hem ongetwijfeld. Jan Mo daal met vrouw en twee kinde ren en een jaarinkomen van zo'n 25.000 gulden. Jan M. wil een koophuis. Dat wil hij vooral de laatste jaren om dat bij hem het besef is doorge broken dat dit de enige manier is om de hollende geldontwaar ding bij te benen en wat meer over zijn eigen huis te vertellen te hebben. Wijs geworden door de stroom publikaties over de voordelen van een eigen huis kwam ook Jan tot de conclusie dat hij met de maandelijkse aflossingen aan een koophuis een prima spaarpot kon opbouwen. Modaal M. neemt dus de stap tot aankoop van een eigen woning. Gezien zijn salaris moet dat worden een premiekoopwoning of een huis in de zogenaamde „beschutte sfeer" waarbij het rijk de meeste premies tevoor schijn lovert je zou veronderstellen dat de fa milies Modaal in Nederland ge beiteld zitten: Koopwoningen in de lift; niet alleen voor rijke ren maar ook voor mensen met middelmatige en zelfs lage in komens! Bekijken we de praktijk dan zien we bouwprijzen die door de overmatige vraag en het gerin ge aanbod de pan uitrijzen. Be dragen voor een woning die zo langzamerhand dertig tot veer tig procent boven de inflatie correctie zijn uitgestegen en weinig te maken hebben met de eigenlijke bouwkosten. 150.000 gulden voor een standaard rijtjeshuis is nu „gewoon". Er bestaan nog enkele bouwers die onder die prijs zitten, maar bij navraag is het aantal wachten den voor u enige duizenden. Jan M. komt dus niet, of alleen met veel mazzel, aan een huis in de prijsklasse, die zijn porte monnee kan verdragen. Dat is rond de 125.000 gulden. Gezien deze problematiek is er in Nederland een nieuw soort ideologie ontstaan. Er moet „so ciaal gebouwd" worden. Dat kan praktisch niet stellen veel projektontwikkelaars en aanne mers die de run op koopwonin gen bepaald niet onwelgevallig is. De zware druk op de bouw markt bepaalt de prijzen en daar kan men niet onder gaan zitten, stelt men. „Het kan wèl, zeggen de bouw kundigen Albert van Ameron gen uit Berkel en Rinus Mut saers uit Ridderkerk. „Wij we ten zeker dat het goedkoper kan. Een stuk goedkoper zelfs. maar er blijft bij de hoge heren in de bouw te veel geld aan de strijkstok hangen. Dat zeggen we niet alleen. We willen het ook bewijzen door zelf met een bouwplan te komen en het uit te voeren. Als we grond krijgen, kan op 1 maart de eerste paal de grond in. Kosten van deze „zeer complete" en ruime een gezinswoning bij de huidige in flatiestand: honderdduizend gulden. Conclusie van beide bouwkundi gen: „Met dit plan prikken we de corruptie in de woningbouw door," Hoofdaanne mer Mutsaers: Pas progressief als je er iets aan doet. gulden voor hun lapje grond neer. Viermaal zo veel als de aannemer er voor had betaald." „Er zijn gemeentebestuur ders niet boter op hun hoofd", concludeert Mut saers. „Iedereen begrijpt dan wat ik bedoel. Men heeft in veel gevallen vol doende belangen bij zo'n bouwondernemer. Het wordt bovendien te gek als je op een gegeven ogenblik aan je aandeel houders moet meedelen dat er maar een laag di videndpercentage wordt uitgekeerd Toen ik enige jaren geleden een wo ning wilde kopen en men in de gaten had met wie men te doen had. gir.g het mooi niet door. Veel te bijdehand. Daar hou den ze niet van in de bouw. Ik heb toen mijn eigen huis gebouwd!" Van Amerongen: „Je reali seert je vaak niet dat veel mensen om een re delijk betaalbare woning zitten te springen: totdat je met je neus op de feiten wordt gedrukt. Dat geldt veelal voor de mensen met inkomens die in een huurwoning van 450 gulden per maand gepropt worden. In deze opzet van de stichting „Sociaal Bou wen" heeft men een ei gen woning van 520 gul den per maand." Mutsaers en Van Ameron gen rekenen op een rijks subsidie van plusm. 25.000 gulden voor deze woningen in de „beschut te woonsfeer". Binnen kort gaan zij daarover met minister J. P. A. Gruijters van ruimtelijke ordening en volkshuis vesting praten. De beide bouwkundigen gaan er vanuit dat bij een nieuwe vorm van financierings regeling via de stichting slechts acht procent kos ten per jaar betaald moet worden. Bij de maande lijkse afbetaiingsbedra- gen van 520 gulden gaat men er ook vanuit dat het grootste deel van de aflossingskosten wordt verkregen uit de belas- tingteruggaven. Een net van stichtingen in Nederland die zich beij veren voor de „Sociale Bouw" conform de plan nen die nu op tafel lig gen? Als het aan Mut saers en Van Amerongen alleen ligt, dreunt op 1 maart de eerste paal van het „sociale bouwplan" de grond in. Werkelijkheid of utopie?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4