Waller voorlopig niet vrij Opnieuw ontslagen bij Fontijne W&t J eugdgemeenteraad boos op ood Vlaardingen NS-proef op twee stations Bedrijfsschool gaal ook dicht Politie logt 8 inbraken op neem de proef Schadebedrag voor Tarken Nieuwe directeur bij HVO j Wijk- vereniging tevreden Studenten meten Musis op Maasïands oudste overleden Gemeente ziet disco-dancing niet zo zitten Door vechtpartij bij De Toverbal SCHIEDAMSCHE COURANT ¥rijda-, 14 jaauan 1977_ONAFHANKELIJK DAGBLAD102de jaargang no. 25747-6 pagina-s - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL J. H. Blok Vlaardingen J. H. Blok uit Krimpen aan de IJssel'is met ingang van 1 januari benoemd tot directeur van HVO. Hij volgt drs. A. H. J. Otto op, die per 1 februari bij een ander bedrijf in dienst treedt. Naast Vlaardingen heeft HVO vesti gingen in Bergum, Botlek en Oss. Blok is 44 jaar oud. Hij heeft een opleiding als werktuigbouw kundige achter de rug en was bij Wilton-Fijenoord in verschil lende leidinggevende functies werkzaam. Blok was in zijn vo rige functie directeur van Rot terdam Nuclear. HVO biedt aan ongeveer 1100 mensen werk. Het bedrijf is werkzaam op het gebied van scheepsreparatie, staalbouw en de bouw van waterbehande lingsinstallaties. Het maakt deel uit van Thyssen-Bomemisza Europe n.v. te Amstelveen. Schiedam Op de stations Schiedam/Rotterdam-West en Nieuwland nemen de Nederlandse Spoorwegen een proef. Men onderzoekt of Sprinter-machinisten met behulp van een spiegel kunnen zien of de deuren van de trein kunnen worden gesloten. Dat zonder hulp van een controleur. Voor deze proef zijn op de twee Schiedamse perrons, bij het baanvak Rotterdam-Hoek van Holland, spiegels beves tigd. Ze blijven er enkele weken hangen, tot genoeg machinis ten reacties hebben gespuid. Indien blijkt dat de machinisten zo een gemakkelijke en goede controle hebben op het in- en uitstappen van passa giers zullen de achteruitkijkspiegels worden bevestigd op de zogenaamde Zoetermeeriijn, waar de Sprinters in mei naar verhuizen. Vlaardingen Het ziet er niet naar uit dat Walter de Ling, de Vlaardingse student die in een Poolse gevangenis een straf uitzit van tweeëneenhalf jaar, Spoedig vrij zal komen. Het geld in totaal 27.000 gulden dat de Neder-, landse ambassade in Warschau de Poolse autoriteiten had aangeboden als een soort afkoopsom, is niet geaccep teerd. Dit, omdat de officier van justi tie in Katowic hoger beroep heeft aan getekend tegen het vonnis. Desondanks zal de ambassade eind januari opnieuw een poging doen De Ling vrij te krij gen, maar dan op borgtocht. De conse quentie hiervan ts echter dat de Vlaar- dinger daarna nooit meer in Polen mag komen. De student aan de Rotterdamse sociale academie veroorzaakte tijdens zijn va kantie in Polen een verkeersongeval, waarbij een Pools meisje om het leven is gekomen. Toen hij enkele dagen na het ongeval op het politiebureau van Katowic kwam om enkele Juridische laken te bespreken werd hij vastgehou den en hij is niet meer vrij gekomen. De Rotterdamse mevrouw Greet je van Hoeven heeft naar aanleiding hiervan spontaan een geldinzamelings-actie ge houden, omdat het ministerie van bui tenlandse zaken had laten weten dat het niet ondenkbaar zou zijn dat Wal ter de Ling vrijgekocht kon worden. Haar actie is ten dele geslaagd. De gemeente Rotterdam echter heeft het ontbrekende bedrag aangevuld in de vorm van een renteloze lening. Met dit geld heeft de Nederlandse ambassade getracht De Ling vrij te kopen. Tijdens de kerstdagen is de Vlaardin- ger in zijn cel bezocht door een afge vaardigde van de ambassade. Deze ver klaarde dat de toestand van De Ling redelijk was. Hoe hij er geestelijk aan toe Is valt op dit moment moeilijk te zeggen. Vlaardingen De Wijkver- eniging Vettenoordsepolder (VOP) is bijzonder tevreden over de uitspraak van de Raad van State. In het ka der van de Wet op de Ad ministratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen in ons beroep ontvankelijk verklaard. Dit zegt Joost Kühne, een van de actie voerders van de VOP. De VOP had anderhalve maand geleden beroep aan getekend tegen het besluit van de gemeenteraad om een deel van de Vette noordsepolder te slopen en daarvoor in de plaats nieu we woningen te bouwen. Tijdens deze raadsvergade ring (van 4 november 1976) laaiden de emoties soms hoog op. Ten slotte werd het Aktieplan VOP met een krappe meerderheid aange nomen. De raad moet nu echter in zijn vergadering van begin februari een de finitieve beslissing nemen over het beroep dat tegen het raadsbesluit werd aan getekend. „Hoe het oordeel van de raad ook zal zijn", zo zegt Kühne, „wij krijgen nu in ieder geval de gele genheid onze bezwaren naar voren te brengen bij de deskundigen van de af deling rechtspraak van de Raad van State". Volgens zijn zeggen kan dan ook voorlopig niets worden ge sloopt of onbewoonbaar worden verklaard. Musis Sacrum staat in de steigers. Met het optekenen van de gevel begonnen gis termiddag architecten Joep Willems (26) en Nol Groen- derhorst (24), beiden uit Schiedam afkomstig. In het monument op de Lange Ha ven start sporthuiseigenaar Frans van Rijsbergen uit de Passage een bowlir.gcen- trum. „Voor monumenten zorg moet de gevel worden opgemeten", zegt Willems, evenals zijn metgezel stu dent op de Delftse TH. „Wanneer je straks die ge vel in de oude staat wilt terugbrengen, moet je de afmetingen we! optekenen. Dat doen wij met een theodoliet, waarmee je het aantal graden tussen vlak ken kunt opmeten en ook de grootte ervan. Aan de hand van die gegevens kan monumentenzorg de zaak reconstrueren". Indien beiden afstuderen, willen zij samen een archi tectenbureau op poten zet ten. Musis Sacrum, vroeger een schouwburg, kan wor den gezien als een goede aanzet. Opdrachtgever is Kreuger Huizenbeheer, die door een samenloop van omstandigheden bij hen te recht kwam. Van een con currentiestrijd met andere architecten was bijvoor beeld geen sprake. Interes se toonden zij al, voordat Van Rijsbergen met wezen lijke plannen op tafel kwam voor het oude theater. Vlaardingen Machinefabriek Fontijne bv aan de Industrieweg in Vlaardingen gaat opnieuw perso neel ontslaan. Negentien mensen komen zonder werk en bovendien wordt de bedrijfsschool gesloten. Bijna een jaar geleden werden al vijftien mensen ontslagen. Met de vakbonden is overeenstemming bereikt over een sociaal plan. De zelfde afvloeiings regeling als in februari van het afgelopen jaar zal van toepassing zijn. Naast het ontslag en het in ter mijnen sluiten, van de bedrijfs school zal een interne reorgani satie van het bednjf plaatsvin den. Hierover zijn adviezen van het adviesbureau REPKO inge wonnen. Directeur van Fontij ne, drs. A. Fontijne, is niet pes simistisch gestemd ten aanzien van de toekomst. „We krijgen wel orders, maar niet genoeg om iedereen aan het werk te houden", aldus Fontijne. „Het uitlenen van personeel aan an dere bedrijven is niet meer te rekken; je kan daar met voort durend mee door bhjven gaan. Het wachten is op grote, con crete investeringen. Onze posi tie is relatief redelijk, maar die mensen kunnen we niet in dienst houden. Met 120 mensen, die overblijven, kunnen we het bedrijf, ook gezien de reorgani satie misschien weer sterk ma ken". Fontijne is dit maal aanmerkelijk positiever dan bij de vorige ont- slagaffaire. Hij was toen zorge lijk over het doorgaan met 150 mensen, na de vijftien ontsla- j gen. Nu de investeringslust 1 weer iets aan het toenemen is.l zijn de kansen voor Fontijne I wat groter. Fontijne zegt van, die toename van investeringen! overigens weinig te merken. Mogelijke oorzaak daarvan is, dat het bedrijf voornamelijk van de export leeft. De concur- rentie-positie op de buitenland se markt is door de hoge prij zen, personeelskosten, uiterst moeilijk. „Aan Engeland kun nen we bijna niets kwijt; die schrikken als ze onze prijzen horen", aldus Fontijne. De bedrijfsschool wordt in ter mijnen opgeheven. Op het mo ment zitten daar nog vijftien mensen. Zij mogen nog wel al lemaal examen doen, maar* kunnen daarna met in het be drijf te werkgesteld worden. „Je kan zo'n schooi met hand haven, als dat ten koste van de productie-afdeling gaat", aldus Fontijne. De vakbonden zijn akkoord ge gaan met de afvloeiingsregeling van Fontijne. Een afvloeiingsre geling die door Fontijne „uitste kend" wordt genoemd. Schiedam Met de vestiging van een disco-dancing in de vroege re distilleerderij De Nolaart aan de Baterstraat is de ge meente bepaald niet gelukkig. Als het alleen aan de dienst gemeentewerken lag zouden de eigenaars geen vergunning krij gen. Dat terwijl de nieuwe ho- reca-gelegenheid al helemaal klaar is. De ambtenaren menen dat het bouwplan in strijd is met het bestemmingsplan binnenstad. Iets wat initiatiefnemer J. Kooij en J. M. Koogje ontkennen. De raadscommissie voor ruimte lijke ordening die het negatieve oordeel deze week kreeg voor geschoteld was minder hard voor de Schiedamse eigenaars. Helemaal afkeuren deed men niet Wel besloot de commissie het geval aan te houden tot de naadscommissie voor algemeen bestuurlijke zaken een oordeel heeft geveld. Dat tot groot verdriet van Kooij en Koogje die vrezen dat het een slepende zaak wordt en het nog maanden duurt voor zij de disco-dancing kunnen openen niet alle financiële gevolgen van dien. Maassluis De vechtpartij in het jongerencentrum De Toverbal aan de Lange Boonestraat heeft ertoe geleid dat de Maassluise politie acht inbraken en twee gevallen van vernielingen heeft kunnen oplossen. De IS-jarige A.M., de 18-jarige de 16-jarige A.L.B., de 17-jarige A.L.K. en de lS-jarige A.M.K. zullen waar schijnlijk reeds dinsdag verantwoording van hun daden bij de politierechter in Rotterdam moeten afleggen. Behalve voor hun betrokkenheid bij de vechtpartij, wordt hun inbraken bij de VDL-kantine (tweemaal), Excelslor-kantine, Tabakshandel Hartelust, Radiozaak in winkelcentrum Koningshoek, Galand LTS, Juliana Scho lengemeenschap en het oude gebouw van De Toverbal ten laste gelegd. Verder wordt het vijftal verdacht van een tweetal vernielingen. De inbraken en vernielingen vonden voornamelijk plaats in de maanden juni en augustus van verleden jaar. Het totale schadebedrag is nog niet bekend. Acht jongeren die alleen bij de vechtpartij van afgelopen vrijdagavond betrokken zijn geweest zullen zeker dins dag voor de rechtbank moeten verschijnen. Twee jonge ren die waren aangehouden zijn gisteren weer op vrije voeten gesteld. De schade die door de massale vechtpartij waarbij ongeveer dertig jongeren met vijftien agenten slaags zijn geraakt is ontstaan wordt geschat op drieduizend gulden. In een verklaring heeft het bestuur van De Toverbal laten weten, dat jongeren die bij herhaling lastig zijn, voor onbepaalde tijd de toegang tot het jongerencentrum wordt ontzegd. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad Stuur mi] dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proet toe in combinatie mot: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Woonp' Tel Deze bon m open envelop zonder postzegel storen naar Antwoordnummer 634, Rotterdam. Vlaardingen De Vlaardingse jeugdge meenteraad is boos op Rood Vlaardingen. In het janna ri-nummer van Rood Vlaardin gen veelal de spreekbuis van de Vlaar dingse PSP staat een negatief artikel over de jeugdgemeenteraad. Hierop heeft men in een open brief gereageerd. „De wijze waarop in Rood Vlaar dingen informatie wordt ver strekt stelt ons teleur. In uw stukje geeft u duigen aan die kant nog wal raken", aldus ver meldt de brief. In het bewuste artikel staat dat de leden van de jeugd gemeen te- raad zich antiquarisch uitdos sen in een somber driedelig pak met stropdas en bekakt praten over „mijn fractie". Tevens pro beren de leden zonder jeugd tg elan en zonder creativiteit de Vlaardingse gemeenteraad na te doen, alsof daar zulke won deren van politiek vernuft plaatsvinden. De jeugdgemeenteraad schrijft in haar boze brief: „Uit het feit dat u alleen maar kunt ingaan op het soort kleren dat gedra gen wordt, de wijze van praten etc. blijkt dat de schrijver van het stukje nog nooit in onze raad is geweest". AI geruime tijd is de Vlaardingse jeugdgemeenteraad bezig met het aanpakken van problemen als jeugdwerkloosheid, huisves ting, stadsvernieuwing en school verkiezingen. De afzon derlijke stuurgroepen houden zich bezig met het signaleren van problemen en het aangeven van oplossingen. „Dit soort acti viteiten heeft tn de verste verte i niets met uw typering van onze raad te maken. Het is ons een j raadsel wat de kleding van de' leden met het functioneren van de raad te maken heeft", aldus het schrijven van de jeugdge meenteraad. Met een bestraffend vingertje be-j sluit de jeugdgemeenteraad1 haar brief met: „Voortaan moet i Rood Vlaardingen zich beter opi de hoogte stellen. Op deze wijze kunt u voorkomen dat uw eigen PSP-jeugdgemeenleraadshd in de kou wordt gezet. Wij hopen dat u zich m de toekomst meer concentreert op uw eigen in breng in de jeugdgemeeme- raad". Maasland Afgelopen woens dag is de oudste inwoner van Maasland overleden. Mevrouw Elizabeth van den Berg—Sch- nitker bereikte de leeftijd van 102 jaar. Haar laatste verjaar dag vierde zij op 13 september. Mevrouw Van den Berg, die zaterdag te Maasland wordt be graven, is in het dorp geboren en getogen. Want toen zij op 13 september 1874 aan de Zuid- buurt het levenslicht zag, was dat nog Maasïands grondge bied. Vele jaren woonde zij samen met een dochter en een zoon aan de Doelstraat. Toen zij het eeuwfeest vierde, hadden buurtbewoners het huis ver sierd en werd er een druk be zochte receptie gehouden. Schiedam Via de Europese Beweging wordt een bedrag van 33.500 gulden uitgekeerd aan Schiedamso Turken, die door de onlusten van augustus vorig jaar werden getroffen. Een schadebedrag van 160.000 gulden was geeist, maar dat noemt de gemeente overdreven en niet helemaal reëel. Een groot deel van het uit te keren bedrag is bijeengebracht door giften en collectes. „Zo kwam hijvoorbeeld uit Hoek van Holland een man met vijftig gulden en uit Den Haag iemand met honderd, rnt betrokkenheid met de buitenlanders na de rellen", aldus burgemeester drs. Arie Lems gistermiddag. De Europese Beweging heeft hem gevraagd het opgebrachte geld te verdelen onder getroffenen, hetgeen de burgervader heeft gedaan samen met zijn kabinetschef Piet Drenth.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1