SCHIEDAMSCHE COURANT Felle protesten van transportorganisaties PVDA ZET RADICAAL PUNT ACHTER PPR-BOOFDSTUK plan voor Schienoko 'Tante9 Gré ontvangt hoge Israëlische onderscheiding WINNAARS BIJ WILLEM RUIS KOFFIE- OORLOG Provinciale Volkshuisvesting beslist over Pontwoningen Nel en Huug Rosman: Nachtelijk rijverbod in strijd met gemaakte afspraken In Delta Hotel: Ir. P. J. Lardinois groot-officier Jongetje door auto gedood Grote inbraak bij Modern Met brommer tegen oplegger II jMaaadag 17 januari 1977 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 -102de jaargang no, 25748-e PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Wel of niet renoveren Vlaardingen De Provinciale Directie Volkshuisvesting (PDV) ral uiteindelijk beslis sen of de renovatie van de 144 William Pont-woningen wel of niet doorgaat. Morgen gaan af gevaardigden van de gemeente Vlaardingen praten met de PDV. Een enquête onder de bewoners van de woningen heeft uitgewe zen dat 66 procent vóór en 34 procent tegen renovatie is. Het grootste deel gaat dus akkoord met de plannen van de project commissie. Het komt er nu op neer dat de maandelijkse huur né de reno vatie tot 121 gulden omhoog gaat. Omgerekend is dat een jaarlijkse ahossing van 2,5 pro cent van de renovatiekosten per woning: ongeveer 58.000 gul den. De bewoners stonden in eerste instantie nogal huiverig tegen over de voornemens van de projectcommissie. Dat bleek vooral op de vorige week maan dagavond gehouden vergade ring in wijkcentrum West, De huur werd met zeven galden opgeschroefd tot 121 gulden en dat verontrustte de bewoners. "Als het zo doorgaat betalen we straks meer dan driehonderd gulden per maand", klaagden zij, "Wij willen gewoon weten waar we aan toe zijn"- Van gemeentelijke 2ijde kon geen enkele garantie gegeven wor den dat de huur nó de renova tie op een bepaald bedrag en niet hoger zou komen te liggen. Wethouder Bas Goud riaan zei op de vergadering in wijkcentrum West "We kunnen niks met zekerheid zeggen. De huur kan nog een paar guldens omhoog gaan; daarentegen kan de huur ook minder worden". Met klem verklaarde de wet houder echter dat hij alles zou doen dat er geen onnodige huurverhoging zou komen. Hij zei: "In 1977 is een nieuwe rege ling van kracht geworden wat betreft de aflossing van renova- tiegelden. De jaarlijkse aflos sing van 2,5 procent is gestegen met een percentage van 0,34. Dat zou dus kunnen inhouden dat de bewoners straks een jaarlijkse aflossing van 2,84 procent van die 58.000 gulden moeten betalen. Als het rijk hierop aandringt zal ik er on getwijfeld een stokje voor ste ken. Het William Pontproject was namelijk al helemaal rond in 1976. Dan moet men dus ook het oude percentage bereke nen". Vóór het einde van de maand wordt de definitieve beslissing over het wel of met doorgaan van het renovatieproject ver wacht van de PDV. Als dit niet het geval is kan het allicht weer duurder worden. Aannemer Both, aan wie het project is uitbesteed, zal dan zijn prijs herzien- i De winnaars Nel en Huug Rosman met spelleider Willem Ruis, Hilversum „Ik had nooit gedacht dat wij zouden winnen". Nel Rosman zit achter een glas rosé bij te komen van alle emoties. Zij, en haar man Huug hebben net een optreden als kandidaat in de Willem Ruis-show achter de rug en genieten van de overwin ning in de bar van de grote NOS-studio. „Ik was niet zenuwachtig, maar alles ging wei als in een roes aan mij voorbij. De eerste vraag van Willem hoorde ik niet eens. Het begint nu pas tot mij door te dringen wat wij gewonnen hebben". Huug had met veel last van zenuwen. „Ik ben musicus en dan heb je elke avond met publiek te maken". Hij is wel beretrots op zijn vrouw, die voor de winnende puntjes zorgde. Het zag er even niet al te florissant uit voor het Maassluise echtpaar, maar in de laatste ronde zorgde Nel voor de beslissende doorbraak. Bij het spel „klinkers invullen" was zij steeds de snelste en zij wist feilloos het juiste antwoord. „Alleen die laatste ronde met de dobbelstenen ging niet zo best", zegt Nel. „Ik snap niet hoe het kan, maar we gooiden steeds heel laag. Daarom hebben wij het gepresteerd om een halve reis te winnen De Rosmannen zijn overigens verrukt over de gewonnen prijzen:' een filmcamera, een stereo cassetterecorder, een stereo radiocom- binatie, een grenehouten lessenaar, drie dagen verzorgd naar Londen, de Oosthoek encyclopedie, 245 gulden en de halve reis. „Dertig gulden is al vast voor mijn zoon Marco (10). Dat had ik hem beloofd als wij zouden winnen". Zondag was het extra druk in huize Rosman, want behalve de felicitaties voor de kwis-over- wmning ontving Nel ook gelukwensen omdat zij die dag haar verjaardag vierde. Links in het midden staat het Zakkendragershuïsje. Afstudeerproject over oude Brandersbuurt Vlaardingen/Rotterdam De NOB-wegtransport en de EVO, de organisatie van eigen vervoerders en verla ders, hebben fel geprotesteerd tegen het besluit van de gemeente Vlaardingen het nachtelijk rijverbod voor grote voertuigen dinsdag 18 januari officieel van kracht te laten worden. Vlaardingen is de eerste gemeente die, vooruitlopend op de wet geluidshinder, het probleem van de nachtelijke geluidsoverlast heeft aangepakt. Dn nieuwsblad, waann u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij dit niauwsblad 14 dagen arali» op prooi toe In combinatie mal: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Woonot Tel bon tn open envelop tonder Postzegel, storen naar Antmoortinummer $34. Rotterdam. De twee organisaties zijn van oor deel dat de maatregel in strijd is met de gemaakte afspraken. Bovendien is het besluit geval len op een moment dat er nog onderhandeld wordt over de criteria die bij het ontheffmgs- beleid zouden worden gehan teerd. De NOB spreekt van een onbehoorlijke gang van zaken. En volgens de heer J, C. E. Bruins, secretaris van de EVO, hadden de organisaties in deze branche de toezegging gekre gen van wethouder Bas Goud- riaan van stadsontwikkeling, verkeer en openbaar vervoer dat hij de twee organisaties een ontwerptekst over de beroeps mogelijkheden zou sturen, waarover gezamenlijk nog ge praat zou kunnen worden. In een brief aan de minister en de gemeente zegt de EVO „onaan genaam verrast te zijn". Wethouder Goudriaan echter is van mening dat aan de wensen van de beroepsvervoerders is voldaan. „Niemand wordt door het nachtelijk rijverbod ge schaad", zo zei hij. „Er zijn bepaalde routes aangewezen, waarlangs het zware verkeer zich binnen onze gemeente kan begeven. Bovendien zijn aan verschillende bedrijven onthef fingen verleend. Er waren 25 van deze ontheffingen aange- vraagd en niemand is afgewe-. zen. Het industrieterrein is vrij- i elijk bereikbaar". j Goudriaan vindt dat de enige fout die gemaakt is, is het niet op' de hoogte stellen van de organi- saties van de datum, waarop de maatregel van kracht wordt al vorens deze in de publiciteit te brengen. Hij heeft voorts de indruk dat de beroepsvervoer ders zich. tot het uiterste tegen, het nachtelijk rijverbod verzet ten omdat het Vlaardingse voorbeeld wel eens een sneeuw baleffect zou kunnen hebben, elders in het land. „De vervoer ders willen een algemene ont heffing, maar daar is het ge meentebestuur niet voor. Wij hebben er met deze maatregel voor gezorgd dat niemand wordt getroffen. Wij wilden slechts voorkomen dat 's nachts onnodig geluidoverlast wordt veroorzaakt", aldus de wethou der. Op de Groen van Prinste- rer scholengemeenschap woedt een koffie-oorlog. De prijs van de automa ten ging omhoog van een kwartje naar vijftig cent per bak. En dat namen de leerlingen niet. Voor al niet toen hun leraar voorrekende dat op dat kwartje al wordt ver diend. Sinds de kerstva kantie staan de automa ten werkloos. Besloten werd tot een boycot om de prijs weer op het oude peil terug te krijgen. Ie dereen zit nu met het besluit van het admini stratieve bureau van de school in de maag. De rector vindt de actie van de leerlingen 'begrijpe lijk'. Vele leraren staan achter hun pupillen. De kantine beheerder kan het allemaal niet meer aan. Hij ging de ziekte wet in. Lees pagina 3: "Leraren achter boycot-actie". Schiedam Een nieuw bestemmingsplan voor het Schieno- kogehied is in de maak. Studenten van de Technische Hogeschool in Delft hopen tegen, het eind van dit jaar een aantal ideeën ontwikkeld te hebben voor dat moeilijke gebied, dat het noordwestelijk deel van het stadscentrum vormt en wordt omsloten door Schie, Noordvestgracht en Korte Haven. De beginletters van deze wateren vormen de naam Schienoko. Het gebied valt juist buiten het bereik van het bestemmingsplan voor de binnenstad, dat de vorige gemeenteraad op de valreep goedkeurde maar waaraan wordt gesleuteld. Wel dateert uit 1968 een vaag plan voor Schienoko. Meer studenten werkten m het verleden plannetjes uit voor dit oude Schiedam. De meest ver strekkende daarvan was een studie van Jos Props, die in middels van Schiedam naar Delft verhuisde. Ook de PvdA- en PPR-!eden, die destijds m Werkgroep Schiedam waren Vlaardingen De 83-jarige mevrouw 31 Ruigrok- van den Burg heeft gistermorgen een hoge Israëlische onderscheiding ontvangen uit han den van de tweede secretaris van de Israëlische ambassade. Dit, omdat mevrouw Ruigrok en haar in 1971 overleden echtgenoot Chiel gedu rende de twee laatste jaren van de oorlog twee Joodse gezinnen met in totaal acht personen vier volwassenen en vier kinderen voor de Nazi's verborgen hebben gehouden. Het ging hierbij om de Rotterdamse gezinnen van L. van Dijk en dr. D. Hausdorff. In november van het vorig jaar is een aantal Nederlanders om hun moed m de oorlog be loond, Tijdens een bijeenkomst in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam, waarbij onder anderen ook minister Van Agt en de burgemeester van Amsterdam aanwezig waren, ontvingen 46 Nederlanders uit handen van dt Israëlische ambassadeur een hoge onderschei ding Ook mevrouw Ruigrok had daarbij aanwe zig moeten zijn, maar haar gezondheidstoestand liet het toen echter niet loe. Vandaar dat tweede secretaris Jacob Rosen gisteren naar Vlaardin gen kwam om haar deze onderscheiding alsnog te overhandigen, (zie foto). In onze krant van vnjdag hebben wij uitvoerig verslag gedaan over de activiteiten van het echtpaar Ruigrok gedurende de oorlogsjaren. Helaas is dit artikel verminkt overgekomen. Vandaar dat de redactie meende er goed aan te doen dit artikel m zijn geheel te herplaatsen op pagina 3. Schiedam Niet de PPR maar de PvdA zet definitief een punt achter de samen werking, zoals die al enkele maanden louter nog op papier bestond. Wel hebben de socialisten na ruim een maand onder ling gekibbel besloten een eis van de radicalen in te willigen, waardoor juist voor de PPR weer een belangrijke reden zou wegvallen om de samenwerking voorgoed te beeindigen. Vanavond tij dens de vergadering van de gemeente raad dient PvdA-fractieleider dr. Joop de Jong een initiatiefvoorstel in om in de raadscommissie voor ruimtelijke orde ning een plaatsje vnj te maken voor PPR-raadslid Hans van der Wilk. De PvdA, die één en ander vorige week tijdens de fractievergadering besloot, is ui de vnj onverwachte beslissingen verre van unaniem geweest Een minderheid met een dubbel Lidmaatschap (PvdA/P PR-leden met als sterkste figuur Nikolaj Dielemans) heeft zich fel verzet tegen officieel beëindigen van samenwerking. Vooral wat stadsontwikkeling betreft deelt deze groep de PPR-opvattingen, die indruisen tegen ideeen van wethouder ir. Chns Zijdeveld. Een andere minderheid, de kring rond oud-fr actie voorzitter Ruurd van der Veer die in partijvergaderingen veelal een aan zienlijk deel van de achterban achter zich weet te scharen, koestert een wrok jegens Van der Wilk. Deze groep pleitte voor stoppen met samenwerken,, en heeft zich ook ingespannen om het PPR-hd uit de commissie voor ruimtelijke ordening te weren. Dat betekende een maand vertraging: in de vonge gemeenteraadsvergadering trok Van der Wilk een voorstel met vnj wel dezelfde strekking als De Jongs voorstel van vanavond m, omdat socialisten Diele mans en Yvonne Siljee was verboden dat voorstel te ondertekenen (fractiediscipli ne). De Jong" „Omdat de zaak in mijn fractie zo verschillend lag, moesten wij ons lan ger erover beraden. Gelet op de opstel ling van Hans de laatste maanden is besloten samenwerking te verbreken. Wat betreft de andere kwestie, bezwaar lijk was de dan noodzakelijke uitbreiding van die toch al erg grote commissie, terwijl op de achtergrond meespeelde dat Hans zich voortdurend nogal kriebelig heeft uitgelaten over Chns. Daartegen over stond, dat ten principale elke fractie in elke commissie moet kunnen zijn ver tegenwoordigd". Het commentaar van Van der Wilk: „Ik verwachtte deze wending met omdat, nu ik in de commissie wordt toegelaten, voor ons een belangrijke reden wegvalt de samenwerking op te zeggen. Was ik krie belig? Als je geen knüek mag hebben, vind ik dat een vreemde opvatting van samenwerken. Mijn kritiek is kennelijk wel eruit gesprongen, maar dat komt omdat ieder ander zijn mond dichthield". Vlaardingen Tijdens een beslo ten bijeenkomst in het Delta Hotel is ir. P. J. Lardinois, oud- land bouwcommissans in de Eu ropese Commissie, bij bevorde ring benoemd tot grootofficier in de Orde van Oranje Nassau De bij deze onderscheiding be horende versierselen zijn hem vrijdagavond uitgereikt door minister mr. A. van der Stee van landbouw, mede namens zijn collega mr M van der Stoel van buitenlandse zaken. Ir. Lardinois is sinds begin dit jaar directeur van de Rabo bank. Schiedam Op de Horvathweg nabij het station Schiedam is zaterdag de 8-jarige Peter Kip tijdens het oversteken van de straat door een auto gegrepen en op sJag gedood. Het slachtof fertje was met zijn 10-jarige broertje nabij het station aan het spelen. Toen het oudere broertje op een gegeven mo ment de brede verkeersweg overstak kwam Peter daar met zijn fietsje direct achteraan zonder daarbij acht te slaan op het verkeer. De 41-jange G. V, O. uit Vlaardingen kon het kind onmogelijk meer met zijn wa gen ontwijken. Schiedam Inbrekers hebben uit het centraal magazijn van Radio Modem aan de Nieuw- poortweg {industrieterrein) der tien video cassetterecorders ge stolen. De totale waarde van de buit bedraagt ruim 34.000 gul den. De inbrekers zijn vermoe delijk via een naast het gebouw van Radio Modem gelegen pand binnengekomen. verenigd, drongen erop aan Schienoko bij de birmenstads- plannen te betrekken, omdat dat gebied zo vanzelfsprekend bij het stadshart hoort De he ren politici zagen evenals Props als uitgangspunten voor Schie noko een woonfunctie en een hoeveelheid kleine bedrijfjes. Onder de vier studenten, die zich nu richten op dit stuk Bran dersbuurt, zijn Joep Wiilems en Nol Heuveihorst beiden uit Schiedam die vnjdag nog m onze krant stonden vanwege hun bezigheden met Musis Sa crum Een jaar geleden begon nen zij met een inventarisatie van het gebied, waarvan de problematiek bijzonder groot is De meest karakteristieke plekjes van Schiedam liggen daar, maar veel gebouwen ver pauperen door leegstand. Veel monumenten staan er, zoals de Korenbeurs, het Zakkendra gershuisje, dneeneenhalve mo len, ex-mouterij De Gouds bloem en distilleerderijen. Het vroegere dierenasiel stond er en symboliseerde de achteruit gang in Schienoko. Sommige straten kregen evenwel onlangs een nieuw wegdek, ondermeer de Breedstraat waaraan de en kele jaren jonge brandweerka zerne staat die ontsierend voor het gebied wordt genoemd- Een belangrijke verbetering bete kende twee jaar geleden het ombouwen van een voormalig pand van Wenneker tot sociale werkplaats. bednjfsgemeen- schap Schiemond. „De moeilijkheden liggen vooral in het feit, dat slechts enkele wegen het gebied ontsluiten hetgeen voor bedrijven vaak lastig is Bovendien zullen wo ningen, die daar gebouwd of gerestaureerd kunnen worden, peperduur worden", volgens Willems en Heuvelhorst, die na hun studie samen een architec tenbureau op poten willen zet ten. Schiedam De 30-jarige W. van de K. uit Vlaardingen is vrij dagavond met zijn brommer op de Overschieseweg tegen een geparkeerde maar goed verlich te oplegger gereden. Hij moest m bewusteloze toestand naar het gemeenteziekenhuis worden vervoerd, waar bleek, dat Van de K. een zware hersenschud ding had opgelopen. De politie vermoed, dat de bromfietser de oplegger niet heeft gezien, om dat het weer op dat moment erg slecht was.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1