SCHIEDAMSCHE COURANT Huren lijnstraats 465,40 per maand Protest actie na dodelijk ongeval uwsnanflS KOSTE HIER uw 'koste fim Éi f F Nachtelijk rijverbod is slechts eerste stap Ik neem de proef Politie lost waarschuwings schoten bij achtervolging Vrouw bedwelmd Voor veilige Horvathweg: :4i:zz 'êmTMMI ■mm Begrotings tekort Gereformeerde Kerk Bewoners vragen tevergeefs om inspraak PPR zoekt eigen pand "umm* mMÊM Wester terp zit in file Anti-auto- plau Lange Haven Noord mag meepraten Woensdag 19 januari 197 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25750 4 pagina's Broersvcst 3 - telefoon administratie 266091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Minister en wethouder plaatsen uniek verkeersbord VUardingen Minister Irene Vorrink van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft gistermiddag op dc kruising Burgemeester Heusdenslaan en de Westlandseweg officieel het nachtelijk rijver bod voor vrachtverkeer in werking gesteld. Zij deed dit door samen met wethouder Bas Goudriaan van verkeer en vervoer het daartoe speciaal ontworpen verkeersbord aan de reeds ge plaatste paal te bevestigen. Hierna reed een aantal zware vracht wagens als eerste de Westlandseweg op, een van de weinige, nachtelijk vrije routes. Hoek van Holland De Hoekse politie heeft een 21-jarige kassenbegiazer uit Kwintsheul aangehouden, die op heter daad werd betrapt bij het plegen van een winkeldiefstal. Een hoofdagent, die onraad bespeurde m een drogisterij aan de Prins Hendrik straat, trof daar in de nachtelijke uren een aantal mannen aan. Bij aankomst van politieversterking sprongen de man nen waarschijnlijk twee m getal- door de etalageruit naar buiten en maakten zich uit de voeten De politie, die de achtervol ging inzette, lostte twee waarschuwings schoten. Een van de mannen werd kort daarop gevonden op de Hoekse Brink. Hij had zich verstopt onder een vracht wagen. De verdachte is voor verder ver hoor overgebracht naar de politie van Rotterdam, Tijdens een bijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis verklaarde de minister later dat er tc lang gedacht is dat ver keerslawaai nu eenmaal bij de moderne samenleving hoort en chsedam De Gereformeerde Kerk van Schiedam heeft voor dit jaar een begrotingstekort van 55G0Ö gulden. Dat is meer dan het dubbele van 1976, toen dit tekort 27000 gulden bedroeg. In het Schiedams Kerkblad staat dat het uitgavenpakket, overeenkomstig de landelijke tendens zal stijgen met 7 pro cent. Dit komt neer op 39.000 gulden. Bij deze raming komt nog eens een resterend tekort over 1976 van 16000 gulden. Om het uiteindelijke, zuivere te kort zo gering mogelijk te hou den, of zelfs helemaal weg te werken, zal de Gereformeerde Kerk ook dit jaar meedoen aan de landelijke aetie Kerkbalans 1977. Hierbij worden alle ge meenteleden persoonlijk bena derd, terwijl ook op de jonge gemeenteleden een beroep zal worden gedaan. Het werkelijke tekort in 1976 kon worden weggewerkt, omdat ook toen werd meegewerkt aan de actie Kerkbalans. Voorts be stond er een precükantsvacatu- re. Voor dit jaar moet echter weer worden uitgegaan van vier predikantsplaatsen. Een probleem, waarmee Gerefor meerd Schiedam kampt, is dat er meer lidmaten vertrekken dan er bij komen. Vlaardmgen De bewoners van de Boerhaavestraat in Vlaar- dingen zijn verontwaardigd dat wethouder Bas Goudriaan hen niet heeft laten meepraten over woningbouw aan de Roemer Visscherstraat en Boerhaave straat De bewoners maakten dit gister avond op de commissievergade ring voor stadsontwikkeling aan de wethouder duidelijk. „Op deze manier handelt U niet meer volgens het progressieve program Samen Links", merk ten zij op. De commissieleden waren het hier grotendeels mee eens. Wil lem Kwakkelstein (PPR) hoop te, dat alsnog contacten zullen worden gelegd met de betrok kenen. Hij zei: „De wethouder komt nu eerst met een schets ontwerp en dan pas wordt ge praat over wat de bewoners eventueel op dit plan hebben aan te merken". Ook FvdA- commissielid Hans Versluys te kende bezwaar aan tegen de handelwijze van de wethouder. „Ga met de mensen aan tafel zitten voor een gesprek", aldus Versluys. De heer H. van der Meer (SG P/GPV) verweet Bas Goudriaan zelfs dat hij een misser ge maakt had, omdat er geen over leg was geweest zijn antwoord verklaarde de wethouder dat er geen sprake zou kunnen zijn geweest, dat de bewoners van de Boerhaave- straat en Roemer Visscher straat nog invloed hadden kun nen uitoefenen over het wel of ruet doorgaan van woning bouw, „Daarover is al lang ge leden een beslissing in de raad gevallen", zei Goudriaan. „De raad heeft zich akkoord ver klaard vor woningbouw onder Je voorwaarde dat het geen hoogbouw zou worden en dat voldoende aandacht zou wor den besteed aan de parkeerge legenheid. Zodoende bieden wij de bewoners een voorlopig schetsplan aan, waarop men eventueel aanmerkingen kan hjaxen". dat deze bijhorende ellende maar op de koop toe moest worden genomen. Zij vindt dat het Vlaardmgse experiment, dat uniek is in Nederland, toe te juichen valt. Van ganser har te hoopt zij dat het geluidshm- derbeleid dat door de gemeente gevoerd wordt andere gemeen ten zal inspireren en zal uitno digen „ook eens onbekende pa den te betreden op weg naar een beter leefmilieu in de ste den. Wij zijn in dit land veel te bang voor experimenteren". De bewindsvrouw was daarom niet zo benauwd voor een even tueel proefproces dat de ver- voersbonden, met name het NOB-wegtransport, willen aan spannen tegen de gemeente VIaardingen. Een proefproces dat wethouder Goudriaan de vervoersbonden even later ten sterkste ontraadde. Handig maakte hij daarbij gebruik van dc woorden van P. K. Jellema van de christelijke vervoers* bonden PCB/KVO. Deze zei na melijk vooralsnog niet te twijfe len aan de woorden van de wethouder. Hij doelde hiermee onder meer op het ontheffin genbeleid van de gemeente. Goudriaan zag de Vlaardingse maatregel echter als een eerste stap op weg naar het terugdrin gen van de verkeersh«nder. Hij verwacht dat in de nabije en verre toekomst volgende stap pen niet achterwege zullen blij ven. In dit verband gaf hij me vrouw Vorrink, dochter van een rasechte Vïaardinger die later zijn nadrukkelijk stempel op de Nederlandse politiek zou zetten, enkele suggesties overweging mee naar Den Haag. Zijn gedachten gaan hierbij uit naar het aanpakken Schiedam Bij een brand in de Groenelaan is gisteravond de 29-jarige J. W. van G. uit Schie dam bedwelmd geraakt. De vrouw werd in het Noletzie- kenhuis opgenomen. Inmiddels is zij weer bij. Het vuur ver nielde in haar woning de ach terkamer, keuken en een bo venverdieping. De schade wordt geschat op enkele dui zenden guldens. De oorzaak is nog onbekend. De politie stelt hiernaar een onderzoek in. Dit nieuwsblad, waarin u af het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt, zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen grallscp proef toe In combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Deze bon in open envelop, zonder postzegel sturen naar Antwoordnummer 834, Rotterdam. van de keuringsnonnen bij mo torvoertuigen. De minister heeft zich gisteren niet alleen bezig gehouden met verkeerszaken. Ook sprak zij enige tijd met wethouder Jo Vermeulen over de uitvoering van de tweede fase van het saneringsprogramma Rijn mond. Dit in verband met de te verwachten toenemende luchtverontreiniging als gevolg Samen met Bas Goud riaan hangt minister Vorrink het nieuwe verkeersbord op. van het overschakelen bij veel fabrieken in het Rijnmondge- bied van gas cp oliestook. Een ander punt dat aan de orde kwam was de kwestie Broek polder. Vlaardmgen De Vlaardmgse afdeling van de PPR is op zoek naar een eigen pandje „We worden bijna altijd gestoord bjj vergaderingen Is het niet de motorclub, dan is het wel een hossende trouwpartij", aldus de radicalen Ideeen voor een of ander pandje zijn van harte welkom. „Ook bij de komende verkiezingen kan zo'n centraal punt goed van pas komen", vindt de PPR Schiedam Het dodelijk ongeval van dit weekeinde heeft gistermiddag tot een protestactie op de Horvath- weg geleid. Op de middenberm van deze drukke doorgangsweg heeft een bord gestaan met het opschrift „Uw snelheid koste hier een leven". Een half uur na plaatsing is het bord met de bloedrode letters door twee agenten afgevoerd naar het hoofdbureau van politie. Initiatiefnemer Hans Leenderts uit Schie- dam-Oost laat het daar evenwel niet bij zitten. Nog deze week wil hij op het stadskantoor en het politiebureau gaan praten over de gevaarlijke verkeerssi tuatie nabij het station Schiedam/Rot terdam-West. De 34-jarige actievoerder zegt net zo lang door te gaan tot nabij de plaats waar de achtjarige Peter Kip uit de Halleystraat is verongelukt ver keerslichten zijn geplaatst. „Pas dan is het voor voetgangers en fiet sers die van het Stationsplein komen wat veiliger", aldus Leenderts, „dan moeten automobilisten namelijk wel vaart minderen. Nu denderen auto's vaak met snelheden van zo'n tachtig tot honderdtwintig kilometer per uur langs. Soms krijgen er een paar een bekeuring als de politie snelheidscontrole houdt. De volgende dag wordt er dan echter weer ge raced". Leenderts vindt het geen stijl dat de ge meente wel een paar duizend gulden uitgeeft voor verkeerslichten die slechts een week op de Broersvest worden neer gezet als er weer kermis is. „Voor de rest van het jaar ligt die installatie maar renteloos. Zet verdomme lichten bij de Horvathweg, dan gebeuren daar tenmin ste geen ongelukken meer. Niemand houdt zich daar nu namelijk aan de snelheidsbeperking. Ook niet de Vlaar dingse automobilist die dat fietsertje greep. De politie zegt wel dat hij vijfen veertig kilometer per uur reed, maar bij die snelheid kan de afstand tussen de plaats waar de auto tot stilstand kwam en de plek waar het slachtoffertje en zijn fiets lagen nooit zo groot geweest zijn. De man heeft minstens honderd gereden". In het half uur dat het protestbord op de middenberm heeft gestaan constateerde Hans Leenderts gistermiddag tot zijn grote vreugde dat de langskomende au tomobilisten wel degelijk afremden. „Zo'n bord werkt psychologisch. Daar om heb ik ook geschreven koste in plaats van kostte. Dan praten de men sen er nog even over". verankerd Maassluis De huur van de te bouwen woningen nabij de Lijnstraat - het zogenaamde Gat van Maassluis - zal per maand 463,40 per woning gaan bedragen. Dit staat in het voorstel dat B en W aan de raad doen. Hierin vraagt het college de raad medewerking te verlenen aan de bouw. Het gaat om in totaal 147 woningen, verdeeld over een aantal typen: 120 eengezinswoning en, 5 benedenwoningen, 10 bovenwoningen en 19 bijzondere woningen. Agenten probeerden actievoerder Hans Leenderts tevergeefs tot andere gedachten te brengen. j 4 ,f /<X-. Met wat moeite werd het bord uit de grond gerukt. Precies een half uur nadat het in de grond was geslagen werd het in een surveillancewagen naar het politiebureau afgevoerd. Schiedam Drs. Tjerk Westerterp heeft weer een reden erbij om ver lenging van rijksweg 19 door te drukken. Giste rochtend heeft de minis ter van verkeer en wa terstaat geruime tijd in een dienstauto zitten wachten op één van zijn wegen: rijksweg 20. De truck met oplegger die in Schiedam was gaan schuiven, twee rijbanen versperde en een file ver oorzaakte tot bijna in de Beneluxtunnel toe, hield ook de bewindsman op. De excellentie pleegt door gaans die tunnel te ge bruiken om van zijn woonhuis in het West brabantse UI venhout in de residentiestad te ko men. Gister had hij daar in het Haagse rond tie nen een afspraakje. Hij kwam te laat. Een weg die recht toe recht aan naar Den Haag leidt en Schiedam en Rotterdam en Delft rechts Iaat lig gen, zo'n weg moet veel fijner zijn, zal autorijder Westerterp wel hebben gedacht. Schiedam De bewoners vereni ging Schiedam-Centrum wil de Lange Haven aan de zijde van de Hoogstraat voor het autover keer helemaal laten afsluiten De monumentale haven zou aan die zijde en volgens de vereniging alleen toegankelijk moeten zijn voor voetgangers en fietsers. De projeklgroep gaat proberen van de gemeente gedaan te krijgen dat op het tracé alleen van 's-morgens ze ven tot elf uur bestemmingsver keer mag komen Dit plan om van het sluipverkeer af te komen is gisteravond be kend gemaakt tijdens de alge mene ledenvergadering in zaal Beatrix. Op deze bijeenkomst, die werd bezocht door een der tigtal buurtbewoners, is ook het praatstuk openbaar gemaakt dat ter discussie zal worden gebracht btj de m oprichting zijnde Stichting Sciuedamse Bmnenstad. Aan de stichting, waar wij vorige maand reeds over berichtten, zal volgende maand worden voorgesteld om zich ondermeer tn te zetten voor het behoud van het karakter van het cen trum, de kleinschaligheid van het winkelcentrum, rehabilita tie Broersveld, betere politie controle m Hoogstraat en ver lichting monumentale panden. Verder wil men ook een betere verdeling van het winkelbe stand en meer bedrijvigheid rond en in dc havens. Voor dat laatste stelt de vereniging, die sinds gisteravond onder voor zitterschap staat van Hans van Kleef, bijvoorbeeld roeiwed- strijden voor. B en W komen aan deze huurprijs op basis van de Beschikking geldelijke steun huurwoningen 1975. ook wel de regeling voor de dynamische kostprijzen ge noemd. van de op dit moment bekend zijnde stiehtmgskosten. In afwachting van de rijkstoe- stemming zijn de Algemene Woningstichting Maassluis en dc architect in onderhandeling me de vermoedelijke bouwer Muwt bv uit Rotterdam. Hoewel directeur J P. Saren- dregt van de worn gstichtmg en wethouder Han Kummelen enigszins geschrokken zijn van deze hoge prijs, gaan zij er van uit dat de uiteindelijke huur nog een eind omlaag gaat. Be halve voor een locatiesubsidie, is bij de minister van volkshuis vesting ook nog een verzoek om een extra subsidie gedaan. Dit mede op grond van het feit dat het hier gaat om het weer op bouwen van een oud stadsdeel dat een ..eigen" gezicht heeft. De te bouwen nieuwe woningen moeten daarin kunnen „pas sen" De Maassluise bouwwet- hnudor vindt het bouwplan overigens op zichzelf accepta bel en zeker met te duur. Voor dergelijke plannen hebben vol gens de wethouder andere ge meenten - hij doelt hierbij op enkele grote steden - ook extra bijdragen gekregen van het rijk Directeur Barendregt van de wo ningstichting vindt dat de nu gecalculeerde huur nöoit kan worden gevraagd „Daar moet oen oplossing voor momen", zo zegt hij „En als wij dit met voor elkaar krijgen, welnu, dan zou de bouw wel eens op losse schroeven komen te staan Op de vraag, hoeveel er van de thans berekende huur af zou moeten, antwoordde hij dat dit eerder bij de honderd dan de vijftig gutden moet zijn Baren dregt is echter met pessimisti sche gestemd De heer N Andnessen, de voor dit project aangetrokken archi tect uit Haarlem, vertelde dat htj ruim twee jaar geleden in de Haarlemse wijk Rozen prieel huizen heeft gebouwd die ten slotte tweehondexd gulden huur per maand moesten opbrengen. „De situatie was een beetje te vergelijken met die m Maas sluis", zo zegt hij „Intussen zijn er in dezelfde wijk weer dezelf de tv pen woningen bijgebouwd. De huur ervan bedraagt nu echter driehonderd gulden Dit ondanks het feit dat de bouw kosten weinig zijn gestegen". Volgens de architect moet het probleem van de kostenstijging gezocht worden m de nieuwe vormen van subsidies Ook de grondprijzen zijn aanrneikelijk gestegen, Hij vindt dat de door hem ontworpen woningen een voudig zijn, maar degelijk. Het eventueel beknibbelen op de cianneemsom terwiUe van een lagere huur zal, aldus architect Andnessen, ten koste gaan van de afwerking. Schiedam De bewoners van Schiedam-Noord mogen mee praten over de meuwbouwptan- nen voor Woudhoek. Wethouder Chris Zijdeveld heeft deze week tijdens de gemeenteraads vergadering beloofd dat hij de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN) ook bij de inspraak zal betrekken. Van die inspraak zal verslag wor den gedaan aan de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning, zo vertelde Zijdeveld naar aanleiding van een ingezonden brief van de SSSN.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1