Inbre ars li eten spoor van vernielingen achter Taalles aan Turken komt in nieuwe fase Weg met die herrie van vrachtverkeer Schoonmaken Lierse straten uitbesteed DONDERDAG 20 JANUARI 1977 Geweld werd niet geschuwd Politie wijst illegalen uit Hoekse EHBO naar ere-wedstrijd Rolbrug afgesloten fiifii Bewoners houden vol: Inbraak bij directeur j Duitser bestolen Ontspannen en gezellig, maar te weinig vrijwilligers Liederen OMMEZWAAI RESPECT RELLEN VRIJWILLIGERS 3 Vlaardingen De manier waarop de inbrekersbende door het land te werk is gegaan, noemt het hoofd san de Viaardingse recherche H. W. Offreins als „iets nieuws". Opmerkelijk is namelijk het groot aantal vernielingen, die bij de inbraakactiviteiten van de groep werd aangericht. Ging de belangstel- ling van de inbrekers in de eerste plaats uit naar geld, bleek dat niet voor het oprapen, dan voigden vernielingen op ongekende schaal. Maassluis De politie Maassluis heelt twee illegaal in ons land verblijvende Turken aangehou den, die inmiddels over de grens zijn gezet De twee werk ten in 's-Gravenzande en Maas land. Vorig jaar heeft de politie van Maassluis ruin» 30 buitenlan ders naar hun respectieve lan den teruggestuurd. Vorige week gebeurde dit nog met een Pa kistaan. Hoek van Holland De Hoekse senioren EHBO-ploeg heeft zich verzekerd van deelname aan de erewedstrtjd, die op 19 maart m De Lier zal worden gehouden Ook Capelle aan den IJssel, De Lier en Maassluis zijn al zeker van deelname. Bij de ere-wedstrijd behaalde de Hoekse ploeg in box 1 de eerste prijs met 197 punten en 50 voor de leider. Capelle aan den IJs sel en Vlaardingen werden res pectievelijk tweede en derde. In box 2 ging de eerste pnjs naar Maasland met 147 punten Aangehouden zijn: de 23-jarige L. B., zijnlö-jange broer J. 8., zijn 20-jarige broer H, C., de 35-jari- ge G. M., de 19-jarige E. S. H de 2ï-jange H. M. vd. M., de 18-jange L. V. en de 19-jange L. v. V., allen Vlaardingers. Zij zijn inmiddels bij de Rotter damse officier van justitie voor geleid. De daders, die alien werkloos zijn, gebruikten hun buit als aanvulling op hun sociale uitke ring. Van het geld is daarom vnjwei niets over. Goederen werden veelal voor eigen ge bruik aangewend. Volgens de politie ontstonden de inbraken uit verveling en balorigheid. Zij gmgen aan vernielingen vooraf waar spoedig kruimeldiefstal len op volgden. Van het een kwam het artder en m februari 1975 kraakten J. B. en K. van M. de Professor Casimir scho lengemeenschap aan de Groen van Prmstererstraat waar voor honderd gulden aan goederen werd ontvreemd, Vier inbraken tn Vlaardingen volgden dat jaar. In 1976 concentreerde de groep zich voornamelijk op kantoren en bedrijfspanden m Vlaardin gen. Zevenentwintig panden werden bezocht. Een electro- nisch bednjf aan de van Bee- thovenstraat werd zwaar gedu peerd: ter waarde van 6617 gul den werd daar aan meetappa ratuur, kwartsstralers en kof- fieautomaten gestolen. De eigenaar van het winkelpand aan de Verhexjstraat werd voor een slordige achtduizend gul- Slechts een klein deel van de buit kon wor- den achter haald. Vlaardingen De bewoners van d Burgemeester Pruissingei blijven hame ren op een spoedige ontlas ting van het vrachtverkeer voor hun huizen Wethou der Bas Goudnaan heeft echter verkondigd dat het voorlopig nog wei een tijd je kan duren voordat het dreunende vrachtverkeer ook overdag de Burge meester Pruissingel zal mijden. Het lawaai dat momenteel op de Vïaardmgse verkeersa der wordt geproduceerd overschrijdt het wettelijk voorgeschreven percentage ruimschoots Volgens be woner J. Piomp wordt er viermaal teveel herrie ge maakt op de Pruisstnget. Hij vroeg zich af of de gemeente al plannen had voor het terugbrengen van dit overtollige aantal deci bels. Wethouder Goudnaan verklaarde dat men druk bezig is met het geleidelijk oplossen van het probleem. „Elders in Vlaardingen zijn we al een eind op weg", zei hij, „kijk bij voorbeeld maar naar Vlaardingen- Ambacht". De Pruissmgel zal echter nog^, even moeten wachten Goudnaan „Dit is afhan kelijk van het voorontwerp van structuurplan, dat in mei/juni tn de raad bespro ken moet worden. Dan kunnen we pas gaan kij ken welke maatregelen we kunnen nemen om het doorgaande vrachtverkeer m te dammen". Bewoner J. Plomp heeft hel argument aangevoerd, dat juridische stappen zouden kunnen worden genomen. ,Want het lawaaipercenta- ge ligt ver boven hetgeen door de wet ts voorge schreven", aldus Plomp. Wethouder Bas Goudnaan kon alleen de toezegging doen dat de gemeente emd '77 met een pakket van maatregelen 20 u komen om het probleem op te los sen. den aan sex-artikelen waaron der films en kleding lichter ge maakt. Ook auto's moesten het ontgel den. Van geluk mochten de ei genaren spreken als slechts him antenne werd vernield. Vaker namen de bendeleden de wa gens mee. Ze werden dan later al of met beschadigd terug ge vonden. De voertuigen kwamen de leden van het inbrekersgilde van pas als zij voor hun werkzaamhe den in den lande moesten zijn want zij beperkten zich met tot Vlaardingen alleen. Éénmaal deden zij Rotterdam aan, waar zij voor een bedrag van 1500 gulden in een kantoorpand buitmaakten en voor 3500 gul den schade aanrichtten. Emd van het vonge jaar trok men „de boer op" in de Hoek- sche Waard. Daar bezochten ze twee keer Oud-Beijerland en Nu mansdorp. Naast een perso nenauto keerden zij met 5700 gulden terug en heten een forse schade achter. Werd er tot dan toe geen geweld gebruikt, na zo veel succes schuwden L. B. en G. M. dat ook niet meer. Gewapend met een in België aangeschaft ge weer en een imitatiepïstoo! trok het duo op 37 november 1976 naar Wijk bij Duurstede om een bank te beroven. In het middernachtelijk uur verschaf ten zij zich toegang in het pand en wachtten, comfortabel naast de kluis gezeten, de kan toorbeheerder op met de be doeling hem onder dwang de safe te laten openen. Deze bleek echter goed uitgesla pen want toen hij 's morgens het pand betrad, viel hem niet alleen een openstaand raam op maar ontwaardde hij ook een. been om de hoek waar de kluis zich bevindt. Hij waarschuwde daarop ijlings de politie. Bij haar aankomst waren de rovers echter al verdwenen. Een van hem (L. Bhad het gemakkelijker met het slot van de brandkast van een garagebe drijf aan de 2e van Ley den Gaelstraat m Vlaardingen, die hij met zijn maat K v. M. wist te openen. Dat leverde 11.000 gulden op. De verhoren zijn nog niet geheel afgerond. De politie vreest de waslijst van misdrijven van de bendeleden nog aan te vullen. De Lier Burgemeester en wet houders hebben de gemeente raad voorgeïteld de Lierse straten met ingang van 1 roei machinaal te laten vegen. B. en w. hebben een bedrijf gevon den die voor bijna achtduizend gulden per jaar eenmaal per maand het werk wil uitvoeren. De Lierse straten worden thans nog door een ambtenaar van de gemeente schoongehouden. Het vegen gebeurd met de hand en als transportmiddel wordt een bakfiets gebruikt. De ambte naar gaat 1 mei met pensioen en daarom zoeken b. en w. nu een andere oplossing. Aanvankelijk is de mogelijkheid geopperd zelf een veewagen aan te schaffen, maar dit bleek niet rendabel genoeg te zijn. Daarom is besloten het werk uit le besteden. Wei wordt de bakfiets vervangen door een elektrowagen, kosten 28.320. Op plaatsen waar de veewagen met kan komen zal personeel van de gemeente met de hand navegen. ^iiiiMiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiMtiiiiMiiiMiiiuiniiiiiiiuiimimiiiiiiiiiiiiniiiiijiiiHiiiiLJiiiiiiiuiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiii^ Schiedam De rolbrug nabij de Polderweg is dinsdag 25 janua ri bijna de gehele dag afgeslo ten. Van 's-morgens negen tot 's- nachts twaalf uur is de brug voor alle verkeer dicht in ver band met onderhoudswerk zaamheden. Schiedam Bij een inbraak in Schiedam-West hebben inbre kers voor tweeduizend gulden aan sieraden gestolen. Het huis van de 56-jange directeur N.C.- H.H. aan de Charlotte de Bour bonstra at kwam men binnen door een glas-in-lood-raam dat werd ingeslagen. De nog onbe kende daders zijn volgens de politie waarschijnlijk m hun duistere praktijken gestoord. De recherche concludeert dat uit het feit dat er in het huis een kussensloop lag waann reeds het tafelbestek was verborgen, klaar om te worden meegeno men. Schiedam Op de werf de Nieu we Waterweg is een bedrag van duizend gulden in vreemde va luta gestolen. Het geld verdween van het Griek se schip Adelfotes dat momen teel in een van de dokken ligt. De eigenaar, de 68-jange Duitse super-intendent H.A.R.S, mist de Duitse marken, Griekse drachmen, Amerikaanse dol lars en Deense kronen uit zijn colbert dat in een met afgeslo ten hut hing. Schiedam Liederen van Dirk Schafer en Schumanns liede rencyclus Frauenhebe Und -Le- ben brengen alt Marianne Die- leman vanavond in de aula van het Stedelijk Museum op de Hoogstraat in Schiedam. Zij - wordt begeleid door pianist Re- né Rakier, die tevens composi ties van Mo2art en Brandts Buys ten gehore brengt. Het concert vangt aan om kwart over acht De organisatie ligt in handen van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam, wier leden een toegangsprijs van een rijksdaalder dienen te betalen, terwijl niet-leden voor vijf gulden naar binnen mogen en houders van een CJP of een 65-plukaart voor een gulden. Schiedam Bén van de leer lingen van Elly van Schijn- del vraagt of hij de volgende week zijn vriend mee kan* nemen. „Is hij even ver, min der ver of verder dan die groep daar," vraagt Elly. De Turk maakt een gebaar dat zijn vriend een flinke bos haar heeft. „Oh ja," zegt El ly, daar hebben we het al eens over gehad. Nou neem hem toch maar mee. Wij moeten hem maar ergens proberen in te passen. Ik weet niet of het lukken zal. Je weet het, wij hebben ge woon te weinig vrijwilli gers." Elly van Schijndel is één van de vrijwilligers die iedere zondagmiddag in De Kreek taalles geven aan Turkse gastarbeiders. Naar de cu- sus komen mensen die het Nederlands niet goed be heersen en het graag willen leren spreken. Zij zien er helemaal niet typisch Turks uit Zondagmiddag tussen twaalf en twee zijn er zo'n tien leerlingen m De Kreek aan de Lange Haven. Het aantal wisselt wel eens. Soms zijn het er zes, soms zijn het er om onnaspeurlijke redenen opeens vijftien. Er wordt hard gewerkt die twee uur tjes. De inspanning is van de gezichten af te lezen. Maar er wordt ook hartelijk gela chen. Wijdse gebaren en een enkele keer een woorden boek moeten de uitleg on dersteunen. De sfeer is ont spannen en gezellig. Er begint een ommezwaai te komen in het werk van de ABC-groep. (Zo noemen de vrijwilligers zich omdat ze gebruik maken van de A8C- cursus voor taalles aan bui tenlanders). De invoer van gastarbeiders is stopgezet. Ook bij de cursus zijn veel minder nieuwkomers. Elly: „Je krijgt nu een beetje de mensen die beter Neder lands willen leren, omdat ze beter werk willen of willen gaan studeren. De eerste be hoefte van hoe heet een ha mer en hoe spreek je die straatnaam uit is er wel af. Wij hebben bijvoorbeeld twee mensen die van hun baas vnj van continudienst Individueel onderwijs, het ideaal van de ABC-groep, hebben gekregen op zondag, om naar onze cursus te gaan en daardoor misschien eert beter baantje te krijgen." De cursus wordt alleen ge volgd door mannen. Daar zal waarschijnlijk geen ver andering m komen, „Wij hebben wel eens gesproken over lesgeven aan vrouwen. De Turkse vrouwen leven veel geïsoleerder dan de man. Dat is vanwege een interpretatie van de Koran, het heilige boek van de Is lam. De vrouw heeft een heel andere positie dan de man, wat met wil zeggen een mindere positie. Binnen het huis heeft een vrouw vrijwel alles te vertellen, maar bui tenshuis is de man puur het gezinshoofd." Elly van Schijndel zegt het met toch wel een beetje spijt m haar stem. Maar ze ver volgt: „De vrouwen hebben er geen behoefte aan het anders te doen. Zij zeggen: „Wij niet nodig. Wij zeggen melk, wij zeggen brood, wij wijzen aan." Daar komt bij dat de meeste Turkse vrou wen naast het huishouden ook nog een baan hebben. Bij zo'n dubbele taak schiet er natuurlijk weinig tijd over voor een taalcursus." Basis van de ABC-cursus is een wederzijds respect voor eikaars levenswijze, de ABS-cursussen zijn opgezet om Turkse gastarbeiders wegwijs te maken In het Nederlands, en om ze be kend te maken met de Ne derlandse zeden en gewoon ten. Niet om de Turken te kerste nen of op een andere wijze volbloed Nederlander te ma ken. Elly van Schijndel: „Door dat lesgeven kom je natuurlijk met alles in aan raking. Er ontstaat vanzelf een wisselwerking. Met Ramdan bijvoorbeeld de vastentijd van de Islamieten, zien die mensen scheel van Elly van Schijndel: „Je krijgt nu de mensen die beter Ne derlands wil len Ieren." de honger. Daar praat je dan over. Je kunt de ABC- cursus ook niet los zien van alle problemen van die men sen. Als ze in de ww lopen, spoegzat zijn van hun baan, mensen die op vakantie naar Nederland komen en hier willen blijven, hoe ze aan betere huisvesting kunnen komen, noem maar op. Maar echt erbij betrekken gebeurt met. Als Ik hoor over men sen die misschien gaan ver huizen begin ik meteen over huursusbidie. Maar een an der die komt alleen om les te geven, die zegt misschien iets van goh, leuk voor je." Lex van den Heuvel, die de scepter zwaait over een an dere ABC-cursus in Cen trum Oost aan de Dr. Za- menhofstraat, vult het ver haal van Eily aan. „Het is nog te weinig bekend dat de ABC-cursus uitgaat van twee doelstellingen, gezins hereniging en remigratie. Die gezinshereniging dat spreekt voor zichzelf. Maar de mensen die hier komen gaan ook vrijwel allemaal terug naar Turkije. Ze ko men hier om hun niveau op te vijzelen. De bedoeling is echt dat zij teruggaan naar Turkije. Ze sparen hier een potje om straks beter te kunnen starten, of ze sturen geld op naar familie. Zij hebben ook beslist niet alle maal ongeschoold werk. Wij hebben hier bijvoorbeeld ie mand die voor econoom stu deert en een automonteur." In Centrum Oost is de sfeer bij de ABC-cursus weer heel anders dan in De Kreek. Wordt in De Kreek alleen lesgegeven en natuurlijk ook onderling wat gepraat, in Centrum Oost is cr een gezellige bar, er worden plaatjes gedraaid en er kan een biljartje worden ge maakt. Na afloop van de les gaan de deuren van het wijkcentrum open en komen ook wat buurtbewoners binnen voor een gezellig uürtje. Lex- „Ja, wij proberen op onze manier ook te zorgen dat die Tur ken een beetje contact krij gen met Nederlanders. Over. igens geloof ik met dat er in Schiedam een negatieve houding tegenover Turken is. Die rellen toen zijn ver oorzaakt door een stelletje raddraaiers. De Turken zijn er ook echt met banger door geworden of zo. In hun werksituatie hebben 21 j hele maal geen last van discrimi natie. Voor hen waren die rellen ook een plotselinge uitspatting van onlustgevoe lens, waar normaal nooit iets van gemerkt wordt." Een groot probleem voor bei de ABC-groepen is het ge brek aan vrijwilligers. Hun ideaal is individueel onder wijs: één leerling per leraar of lerares. Een aantal men sen moet ze nu nog in groep jes lesgeven. Dat levert ex tra moeilijkheden op. Haast Iedere leerling heeft een verschillend mveau, de één kent pas een paar woorden, de ander is al bezig met zinsbouw, en velen hebben ook verschillende interesses, de één is al tevreden ais hij zich verstaanbaar kan ma ken, een ander vraagt onder de les voortdurend: „ïs het zo echt goed Nederlands? Djs ik ga op vakantie of ik ga met vakantie. Niet ik ga naar vakantie." Elly; „Helemaal teleurstellend is het als je een Turk die graag les wil hebben niet kunt helpen door gebrek aan mankracht." Vrijwilliger kan iedereen wor den die elke zondagmiddag twee uurtjes vrij kan maken, en een beetje behoorlijk Ne derlands spreekt. EUy: „Je hoeft echt geen Turks te spreken, of leraar te zijn. De boekjes die wij gebruiken 21 jn heel eenvoudig. Het les geven leer je vanzelf door ervaring. Er zijn een paar speciale moeilijkheden. Het~ Turks kent bijvoorbeeld geen lidwoorden. Daar heb ben wij een soort van weg wijzer voor gemaakt Dat soort problemen heb je zo onder de kme. De zondagmiddag is misschien een bezwaar. Maar dat is nu eenmaal de beste tijd voor de Turken zelf. Na hun werk zijn ze te moe voor die toch wel inspannende lessen. Bo vendien hebben velen conti nudienst 's Zaterdags is het boodschappen doen en fami lie bezoeken. Dus er blijft niets anders over dan de zondag. Maar het is maar twee uurtjes, dat kan geen al te groot bezwaar zijn." Vrijwilligers kunnen zich op geven bij Elly van Schijn-' del, telefoonnummer 700964, of even langs gaan op zon dagmiddag, bij De Kreek, Lange Haven 92 van twaalf tot twee, en bij Centrum Oost aan de dr Zamenhof- straat 153 van twee tot vier.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3