Chileense knnst isehilderkmist in nieuw dmgiieht Enrïaiteme Films Jmeqsses Euêdema zet oude toon bééld Mireille Fer Liaelitpogt; em Amusementsorkest j Club laaf Jazz in naasts vallest Hausses §ftstffy ÏÏJeéto&tf* List Marjol fflore in de Teersteef gehe&mztmiiige diamant DONDERDAG 20 JANUARI 1977 5 0e f&KGtf Het is een rage. In Amerika komen er dikke boeken over uit en ook in Duitsland is het in opkomst. De bóeren- schilderkunst, de kunst van het beschilderen van kasten, planken, panelen, allerlei houten voorwerpen. De 37- jarige schilder Jacques Zuidema uit Gorkum heeft er jarenlang les in gegeven aan de Volksuniversiteit in Rotterdam, maar nu heeft hij een andere lokatie ge zocht 1 Beginnelingen en gevorderden kunnen bij hem terecht, on der meer in Schiebroek, waar hij rijn schilderles zal geven in het beschilderen van gewone houten voorwer pen in allerlei stijlen. „Hin- delopens schilderwerk is be kend", zegt Zuidema. „Veel minder bekend is dat vroe ger eigenlijk iedere streek, zijn eigen stijl had. Met de meest eenvoudige middelen maakte men natuurverven. En met diezelfde stijlen en motieven maakte men na tuurverven- En daarmee wil ik de mensen de bóeren- schilderkunst leren beoefe nen," verhaalt Jacques Zuid- ema. „Iedereen kan het, het is een kwestie van de juiste penseeldruk en beslist niet moeilijker dan een brief schrijven." Terwijl hij over de oude schat ten op dit gebied in Neder land praat, die volgens hem vaak onderschat worden, laat Zuidema dia's zien van prachtige kleurige boeketten en taferelen, gemaakt van boerenschilders over de hele wereld. Aan zijn leerlingen in het hele land en op de talloze lezingen, die Zuide ma overal houdt, vertoont hij ze ook altijd. Daar krij gen velen de smaak te pak ken en proberen het zelf ook eens. Toevallig Jacques Zuidema kwam eigen lijk toevallig in contact met deze volkssierkunst Van huis uit is hij textieldessina- teur uit Twente. Het werd hem daar te benauwd en hij reisde af naar Zwitserland om zich daar te bekwamen ip het hotel vak. Hij ontmoet te er een negentien-jarige jongen, die de boerensc/i#- derkunst beoefende als am bachtdat van vader op zoon was over gegaan. Van hem leerde hij de kunst Later in Vlaardingen liet hij zijn werk op kunstmarkten zien en Jacques bemerkte dat er wel een boterham in te verdienen was. Nu reist hij door het gehele land. Hij geeft lessen en lezingen en is net klaar met het schrij ven van een boek, dat begin maart uitkomt Om een indruk van zijn werk te krijgen: Jacques Zuidema houdt in de Rozenhof aan het Kerkplein in Maasland een tentoonstelling, die za terdag wordt geopend en twee weken zal duren. Tijdens de tentoonstelling zal Paula Hos uit Rhenen gedu rende twee dagen een unie ke vorm laten zien van lin nen met de hand bedrukt Verder laat mevrouw Bouw man uit Btten-Leur zien hoe fluitglazen werden gegra veerd in de tijd van Prins Maurits. Het Hindelopen schilderen op ijzerwerk wordt tenslotte getoond door mevrouw Reichenfeld uit Rotterdam. De Toneelgroep 71 speelt aan staande vrijdag avond in het Schiedamse Pas sage Theater het blijspel in drie bedrijven van Frans Hijdra „Mireille". Aan vang kwart over acht In het pandje van de PSP aan de Schoolstraat 37 in Vlaardingen is vanaf vrij dag een tentoonstelling te zien Van een Chileense muurschildergroep. Een groep vooruitstreven de Chilenen heeft de taak op zich genomen om ener zijds de Chileense dicta tuur aan de kaak te stel len en anderzijds de Chi leense cultuur in het bui tenland te behouden en voort te zetten. Daarom hebben Irene Dominguez, Magali Meneses, Soiano, So tel o en René Schneider in Parijs, waar zij als ban nelingen leven, de muur schildergroep Ven cc re mos opgericht. Hun werk is, wat de inhoud betreft, gebaseerd op de traditie van de geëngageerde Chi leense muurschilderingen en op de traditie van de Chileense schilderkunst. De manier van uitbeelden is figuratief terwijl het werk in 't algemeen poli tiek geëngageerd is zon der tot pamflettisme te vervallen. Belangrijkste activiteiten van de groep tot nu toe: deelname aan de Biënnale van Venetië in 1974, wandschilderingen in de Reunalstfabriek in Parijs in 1974, in Rotterdam in 1975 en een expositie in Grenoble. Het tentoongestelde werk in het PSP-pandje bestaat uit zeefdrukken en hout sneden. De opbrengst van de werken komt geheel ten goede aan de Chileen se kunstenaars en hun ge zinnen. De expositie duurt tot zaterdag 19 februari. Per Luchtpost is de titel van het stuk, dat de toneelgroep ONI vanavond in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal speelt Het werk is geschreven door Norman Krasna en de regie is in handen van A. Korpershoek. Per Luchtpost speelt zich af in het huis van rechter Wilkins, ergens in Amerika in de oorlogsjaren 1940—*55. Een luitenant brengt een bezoek aan deze familie met alle gevolgen vandien. Aanvang acht uur 's avonds, toegang 4^0. Amusement sorkest Amuse men tskorkest. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van zijn orkest, geeft Van Dijk op zaterdag 22 januari een uitvoering. Er" is bal na, waar de kosten een rijksdaalder voor bedragen. Voor de uitvoering zelf is de toegang op 4,50 gesteld. Aanvang 20 uur. 3eedle-um-bum en Fishing Blues zijn twee successen van le Endatteme Band. Op zaterdag 22 januari komt deze Rotterdamse „street-comer-jug-band" in het jongerencen- rum De Toverbal in Maassluis. Zij brengt muziek in" /elerlei variëteiten als ragtime, hokum, blues, jug, raggac •n noem maar op. Sndatteme bestaat uit: Karei de Groot - zang, gitaar, nondharmonica en jug; Roel Mostert - slagwerk, wasbord en kazoo; Ben Slikken - viool, fluit, mandoline en sax; denk Heylkma - gitaar, steel-glaar, mandoline, klarinet, lobro en sax; Henk Arts - electrische- en contra bas; Lord Linnemann - zang. accordeon, dobro, gitaar, laout, <azoo en triangel. Onder redactie van Chris van Bremen Be! voor tips 352066 of schrijf naar Vlaardings Dagblad, Brede Havenstraat 6. De drie bestuurders van The Riverside Jazz Club hebben besloten hun sociëteit voortaan The Riverside Club te noemen. Die naamsverandering houdt niet in, dat voor taan geen muziek meer in Tivoli is te besluikeren, wel of niet onder het maken van danspasjes. Clubbaas Jan Koeling beoogt met het besluit enige verwarring weg te nemen. ..Door dat jazz in de naam dachten veel mensen, dat moderne vrije muziek werd geboden, net zoals in Rotter dam bijvoorbeeld de Jazzbunker en zo. Maar je moet meer .denken aan een bekende gelegenheid als The Harbour Jazz Club, waar dixieland de hoofdmoot van het muzikale gebeuren vormt Wij hebben ook nog overwogen onze club The Riverside Dizieland Club te noemen, maar dat zou misschien te lang worden," aldus Roe ling. Hel woord riverside blijft wel in de naam gehandhaafd, hoe dan ook, want voorlopig gaat de dixielandsociëteit voort in Maison Tivoli op de Nieuwe Haven, aan de waterkant. Schiedam Golfdfmger Passage Theater Papillon Passage Bio Winnetou keert terug Passage Bio 23 januari 14 uur: Film van ome Willem Passage Bio Viva Maria Sociëteit Q.T.? in de Teerstoof. 21.30 uur. Maassluis In het jongerencentrum De Toverbal: vrijdag 21 januari 21 uur Cabaret met in de hoof drollen Liza Minnelli en Michael York In de sociëteit De Sokkel, Van Maerlantlaan 4 in Vlaardingea-west: Lord of the flies, een film van Peter Brook. Aanvang 21 uur, toegang sprijs 2,50 voor leden, 3,50 voor niet-Ieden. Wie Ramses en Lies be th zijn behoeft geen uitleg. Zo luidt tevens de naam van hun nieuwe program ma, dat een maand gele den van start ging. Het is een vervolg op het pro gramma Ramses Lies- be th Sbaffy+List- Met veel succes brachten zij dit in de seizoenen 1974- 75 en 1975-76 in alle ste den van Nederland- Op donderdag 27 januari komt het duo Ramses en Li es be th naar Vlaardin gen waar zij in de Stads gehoorzaal te zien zijn vanaf kwart over acht 's avonds. Zij worden muzi kaal begeleid door de Shaffy's, bestaande uit Ais Lawalsta, Roy Hen- rtinger, Dick Visser en Karei Prins. De kaartver koop start op 21 januari van 10 tot 13 uur en van 19 tot 21 uur aan de kassa van de Stadsgehoorzaal De combinatie Ramses en Lies both is zeer succesvol Dit blijkt ook uit de ver koop van hun onlangs verschenen langspeel plaat, die goede kritieken kreeg. repertoire, zowel op komi sch. als op dramatisch vlak. Een gedeelte van het programma wordt gewijd aan beroemde film songs uit de jaren 1920—1950. Marjol Fïore wordt in de meeste gevallen begeleid door pianist Mario Eduar- do. Kaarten voor de voorstel ling kunnen gereserveerd worden via het VW van Schiedam en zijn ner- krijgbaar op vrijdag en zaterdag" aan het theater. Dat Marjol Flare niet al leen een zangeres is van' hoog niveau maar tevens een uitstelende actrice mag worden genoemd, is op vrijdag en zaterdag te constateren. Dan treedt zij namelijk op in het Zol dertheater in de Teers toof in Schiedam. Haar programma bestaat uit Nederlandse, Franse, Duitse en Engelse liedjes. Marjol Flore acteert daar bij grotendeels bij haar Zaterdagmiddag komt het Haags Marionetten theater onder leiding van Jos Mens in het Zol dertheater in de Teerstoof. Hei programma heet De geheimzinrti- ge diamant en' is uiteraard fee- doeld voor dei jeugd. De toe-j gangsprijs bef draagt eert rijksj daalder Aanf vang half drie. Jacques Zuidema: „ledereen kan het....'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5