Renovatie gaat door Kritiek op gemeentelijk aan- en verkoopbeleid Ongemak doer brievenbussen - iis Tafeltje Dekje: 15.168 maaltijden Huisjes Kortedijk worden toch gesloopt Kerst Inn William. Pon twoningen 1 Botsing Bromfietser bij aanrijding gedood Nieuwe Prins Carnaval PPR gaai door mei PvdA INITIATIEF MOET UITGAAN VAN HUURDER Turkse gemeenschap steeg met 15 procent Wisseltruc Zet een boom op SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 26 januari 1977. ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25755 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Met het aanbrengen van affi ches, bordjes en andere pu bliekstrekkers Is men meestal zeer snel. Met het weer weg halen is men echter aanzien lijk trager. Dat bewijst deze fotO' maar al te duidelijk. Op de kruising Hofiaan/Schie- damseweg/Oosthavenkade hangt nog steeds het bordje, dat de weg wijst naar de Kerst lm. Bespaar u de moei te wanneer u alsnog van ptan bent de raad van het bordje op te volgen. De Kerst inn in de Vlaardingse Nieuwe Kerk aan de Schtedamseweg Es al afgelopen en voor de volgen de Kerst Inn bent u wat aan de vroege kant Vlaardingen De renovatie van de 144 William Pontwoningen in de Indische buurt in Vlaardingen gaat door. De huurverhoging na de renovatie komt neer op 121 gulden per maand. Als alles naar wens verloopt, zal eind maart met de werkzaamheden worden begonnen. Vandaag worden de laatste formaliteiten rond de voorbereiding van het project afgewikkeld door wethouder Bas4 Goudriaan en de heer De Rooij, de' inspecteur van de Provinciale Directie voor Volkshuisvesting (PDV). Volgens de heer De Rooij was het voor de PDV slechts een hamerstuk óm goedkeu ring aan het renovatieproject te ver langen. Aangezien de beslissing nu vóór het einde van de maand is gevallen, zal de aannemer zijn prijs niet meer kunnen verhogen. De bewoners hebben evenmin een huurverho ging te verwachten als gevolg van een eventueel verhoogd percentage (2,84 pro cent), dat berekend moest worden over de renovatiekosten. De huidige huur wordt nè. renovatie gewoon verhoogd met 2,5 pro- j cent over de totale renovatiekosten per j woning: dat is 2,5 procent van 58.000 gul- den. Per maand betekent dat dus een j verhoging van 121 gulden. De heer A. Kuleman van de buurtcommissie en projectgroep was zeer verheugd toen hij kreeg te horen dat de renovatie toch doorgaat. In hoerastemming verkondigde hij: „Ik ben erg blij dat ze nu kunnen beginnen met renoveren. Hoe eerder, hoe liever. Als 't aan mij ligt gaan ze morgen al van start". Volgens Uleman was het hard nodig dat een spoedige beslissing werd genomen, want zo zei hij: „Praktisch in alle huizen tocht het enorm, de kozijnen zijn niet goed meer, de isolatie onder de dakpannen Iaat veei te wensen over, en zo zijn er nog veel meer dingen op te noemen. De heer C. van Eekelen, lid van de buurt- commissie, project- en sociale begeleidings groep wist nog van niks. Hij zei: „Als het, inderdaad zeker is dat de renovatie door gaat onder de voorwaarden die wij gesteld hebben, dan vind ik dat erg fijn". Vlaardingen In een brief aan de gemeenteraad hebben Peter Roovers en Joost Kühne, verte genwoordigers van de projekt- groep Vettenoordespolder, fel geageerd tegen de gemeentelij-- ke plannen om bepaalde wo ningen we twoningen die in ge meentelijk beheer zijn aan de huurders 4e verkopen. Zij vin den namelijk dat het initiatief daartoe moet uitgaan van de huurders zelf en niet van de gemeente, zoals hier het geval is. Zij baseren hun argument op een door het ministerie van volkshuisvesting uitgegeven circulaire. De raad zal zich in zijn vergadering van februari over het gemeentelijke aan- en verkoopbeleid buigen. De twee briefschrijvers vinden dat door de verkoop van goede woningwetwoningen een gat ontstaat in het aanbod van- huurwoningen. Bovendien zou hierdoor het doorstromingsbe- Ieid ernstig worden belemmerd. Roovers en Kühne maken zich ook zorgen over de speculatie die volgens hem onherroepelijk de kóp zal op steken. Deels uit praktische, deels ideolo gische overwegingen zoals het verminderen van de keuzemo gelijkheden in de huursector voor de minst draagkrachtigen, De nieuwe Prins Carna val van Schiedam: Gé Krommenhoek (43) geen onbekende in de sportwe reld. raden zij het verkopen van de woningwetwoningen van de ge meente ten sterkte af. Alle be- - palingen met betrekking tot het boetebeding en de plicht tot terugverkoop aan de gemeente of corporatie binnen tien jaar, zullen het onderhands verko-_ pen tegen een hogere prijs, of het introduceren van zwart geld stimuleren. 20 schrijven de twee VOP-bewoners. Zij vinden voorts dat, mocht de raad zich uitspreken voor het bevorderen van het eigen wo- ningbezit voor de minder draagkrachtigen, hij dit moet stimuleren via de Beschikking Beschut Eigen Womngbezit Hierdoor treedt er volgens Ro overs en Kuhne geen wijziging op in het huurwoningen bestand terwijl de doorstroming in de huurworungensector effectiever kan worden aangepakt. „Im mers", 20 stellen zij, „er komen evenveel huurwoningen vrij als er m de beschutte sfeer ge bouwd kunnen worden". Schiedam Bijzonder veel ongerief ondervinden veie bewo ners van de Rotterdamsedijk van hun te kleine brieven bussen. Ook postbodes ergeren zich en kunnen vaak niet anders dan brieven of andere stukken op straat te leggend Kranten puilen uit de bussen, vaak worden postpapieren door het gebrek aan ruimte verfrommeld. Woningbouw maatschappij SSN in de nabijgelegen Van Deventerstraat zegt echter niets aan de problemen te kunnen verhelpen, maar dat de wil er wel is. Bewonersvereniging Schiedam- Oost is van plan gesprekken te voeren met de betrokken bewo ners om vervolgens nogmaals een beroep te doen op de maat schappij. Het gaat om het stuk dijk tussen Grensfiat en Ooster- kerk. Ook werd gepraat over acties om bouwmaatschappij Smits Schotel Noordzij te dwin gen de brievenbussen te vergro ten. De PTT drong bij de SSN erop aan om te voorkomen, dat mensen soms drijfnatte en ge scheurde poststukken uit de kleine bus halen. Vlaardingen De huisjes aan de Kortedijk naast de Aeolusmolen worden toch geheel gesloopt. Hiertoe heeft wethouder Bas Goudriaan besloten op advies van aanne mer Both. Enkele weken geleden startte de -aannemer met het renovatie- pro jeki Toen tijdens de sloop werkzaamheden steeds meer ging blijken, dat het werk de aanneemsom van 428.000 gul den met tenminste vijftien pro cent zou overschrijden, werden de werkzaamheden gestaakt Aannemer Both zal nu de wo ningen in het geheel slopen en conform het oude plan op die plaats acht nieuwe huizen bou wen. Verschil is echter, dat de voorgevels niet worden gehand haafd wat minder problemen zal geven met de fundering. Wel zal gepoogd worden de gevel uit de originele steensoort op te trekken. Aannemer Both verwacht over vier weken bij de wethouder een nieuwe begroting in te kun nen dienen. Aan de kosten is volgens de aannemer geen li miet gesteld. Een woordvoerder van Both verklaart echter niet te verwachten dat de nieuwe begroting het oorspronkelijke plan in kosten ver zal overtref fen. Vlaardingen Op de hoek van de mr. L. A. Kesperweg en de Schiedamsedijk in Vlaardingen vond maandagmor gen een dodelijk ongeval plaats. De 23-jarige Jacob Lagraauw uit Maasluis kwam rond half acht met zijn brommer over het - zuidelijk fietspad* van de L. A. Kesperweg en botste op de kruising met de Schiedamse dijk tegen een vrachtwagen. Deze werd bestuurd door de 27-jarige C, J. P. uit Zoetermeer en sneed vermoedelijk de bromfietser bij het afslaan naar de Schiedamsedijk. Het slach toffer, die met spoed naar fiet Holyziekenhuis werd overge bracht overleed korte tijd later aan zwaar inwendig letsel. De politie te Vlaardingen verzoekt dringend getuigen zich met haar in verbinding te stellen daar de toedracht van het tragi sche ongeval nog onvoldoende duidelijk is. Namens de SSN zegt W. van Bie zen uit Vlaardingen, dat uitbre ken en groter maken van de brievenbussen tot gevolg heeft dat de huur met anderhalve gulden per maand omhoog gaat. Een enquête van de maat-' schappij wees uit, dat twee pro cent van de bewoners zich daartegen verzet „Dientenge volge kunnen wij verbetering van de bussen, en dus enige huurverhoging, niet dwingend opleggen. De huuradviescom missie verbiedt ons dat", aldus Van Biezen. Het gros van de bewoners is ech ter hoogst ontevreden. Eén van hen zegt: „Ik kan mij nota bene maar op één krant abonneren want zou een tweede worden bezorgd, dan is daarvoor geen plaats. Bovendien krijg ik erg veel post, ook gemeenteraad stukken en die zijn niet klein. Zij passen dus niet, steken uit en zouden wel eens kunnen worden gestolen". De PTT stelt in principe wel en kele voorwaarden aan grootte en bevestiging van brievenbus sen. Die eisen worden over on bepaalde tijd „hard" gemaakt; dan kan men niet meer eron- deruit om de bus ten minste zeventig centimeter en hoog stens één meter zeventig boven de grond te hebben. De gleuf moet dan minstens 26,5 centi meter lang zijn en 3,2 centime ter breed. Geen eisen worden echter gesteld aan de inhoud van een brievenbus, en dat vindt men op^ de Rotterdamse dijk heel jammer. De bewoners hopen hun onwillige buren er van te overtuigen, dat een in greep veel ongemak wegneemt en dat anderhalve gulden de maand nauwelijks de moeite is. Vlaardingen In nog geen twee jaar tijd steeg het aantal in Vlaardingen verblijvende bui tenlanders met ruim 26C perso nen. Dit blijkt uit de registra tie van de gemeente. Van de belangrijkste nationalitei ten verbleven per 1 december 1976 ongeveer 2500 buitenlan ders in Vlaardingen. Met name de Turkse gemeen schap vertoont een sterke groei. Deze steeg in 22 maanden tijd met ruim vijftien procent van 1331 personen (janiari 1975) naar 1559 personen (december 1976). Verder nam het aantal Maxokkanen, Jordaniërs, Span jaarden, Portugezen en Italia nen toe en het aantal Joegosla- ven, Tsjechoslowaken en Grie ken af. Schiedam Het carna valsfeest kan weer los barsten. Voor Car0lus I hebben de Rietzeilers een opvolger gevonden. Nu oud-wethouder Cor Bolmers om gezond heidsredenen Is afgetre den volgt Gé Krommen hoek hem op. Hij wordt Prins Carnaval Geraldo II. Voor het eerst in het zesja rig bestaan van de ver eniging heeft de Prins een residentie. Van zon dag 20 tot en met dinsdag 22 februan is deze cafe- restaurant De Amstel- bron op de Broersvest. Nieuw is ook een bezoek aan het Noietriekenhuis. Dat vindt plaats op zon dagmiddag 20 februari om twee uur. Verder is het ook nog niet eerder in de geschiedenis van de Rietzeiler \roorgekoxnen dat een carnavalspop wordt verbrand. De ver eniging is reeds bezig met het aanvragen van een vergunning om midden op de Koemarkt een tweeeneenhalve meter grote Rietzeiier te mogen aansteken. Het' bestuur wil dat dinsdagavond 22 februari om twaalf uur doen. Op zaterdag 19 februari wordt de traditionele op- tocht door de stad gehou den. 's Middags om één uur vertrekt de stoet van het Bachplein. Burge meester drs, Arie Lems zal dan ongeveer twee uur later de gouden sleu tel van de stad bij het raadhuisje overhandigen aan Geraldo II. Met de stoet zullen behalve muziekkorpsen waar schijnlijk veertig wagens van bedrijven meerijden. Binnen zijn reeds twëeen- deng aanmeldingen. Be drijven die interesse heb ben kunnen zich uiterlijk tot 7 februari opgeven. Vijf wagens in de stoet zijn bestemd voor vereni gingen. Op één van die" wagens komen Schie- damse pupillen die zes honderd voetballen het publiek in zullen schop pen. Bij de diverse optredens van De Rietzeilers zijn twee toppers: het boeren- ba! op zaterdag 5 februa ri en het prinsenbal op zaterdag 19 februari. Bei de feesten worden 's avonds gehouden in dienstencentrum Molens in Nieuwland. Schiedam In 1976 lever de Tafeltje Dekje 15.168 maaltijden af. Ook in het afgelopen jaar heeft de ze subcommissie van Stichting Raad voor Be jaarden werk weer tot ie ders tevredenheid haar werk kunnen doen. Tijdens de jaarmiddag in de 4 Molens, een samenkomst die elk jaar wordt gehou den, ditmaal voor de elfde keer, sprak mevrouw Tb- van Velzen een.woord van dank uit aan 'alle mede werksters en medewerkers. Zij wees op alarmerende berich ten van CRM: "De knip zit goed dicht. Het opnamebeleid van bejaardentehuizen wordt straf fer. Hoe oud je ook wordt, je moet zo lang mogelijk in je eigen huis blijven wonen". En zij merkte in verband hiermee op, dat het verstrekken van warme maaltijden aan hulpbe hoevenden een steeds belangrij ker aanvulling zal worden op het bestaande welzijnswerk. Mevrouw F. Verhoeff, de pen ningmeester van Tafeltje Dek je, kon melding maken van een batig eindsaldo over 1976 van zo'n duizend gulden. Dit batig saldo is te danken aan de winst van een kwartje, die er op elke maaltijd zit, en aan giften in het bloemenfonds. Het geld wordt besteed aan verjaardagspresen tjes voor mensen die tachtig jaar of ouder rijn, bloemen voor zieken en kantoorbeno digdheden. Het is nog altijd een probleem om aan voldoende vrijwilligers te komen voor dit werk. Daarom drukte mevrouw Poll - voorzit ter van Stichting Raad voor het Bejaardenwerk - tijdens haar toespraak een ieder op het hart met lichtvaardig het vrijwilli gerswerk op te geven. "Ik ben ook wel eens vermoeid. Maar ik Mevrouw F. Verhoeff: 15.168 maaitijden. geef het niet op voordat een. ander mijn werk overneemt. Ik; hoop dat U er ook zo over! denkt". j Degenen, die zich willen opgeven als vrijwilliger, of voor kortere j of langere tijd gebruik willen maken van de maaltijden kun nen bellen naar mevrouw Abjk, telefoon 703773, of mevrouw Van Velzen, telefoon 268463. Vlaardingen De PPR gaat verder met de Pv dA. Op een matig be zochte ledenvergadering van de PPR werd gister avond besloten, dat zo spoedig mogelijk een ge zamenlijke bestuursver gadering van de PPR en de PvdA zou moeten worden uitgeschreven. Na deze gezamenlijke be stuursvergadering moeten- kleine werkgroepen ge vormd worden - bestaande uit leden van de beide partij en - die zullen gaan praten over de uitwerking van het progressieve program Sa men Links. Op de PPR-ledenvergadering van gisteravond werd ge sproken over hoe de radica- len verder moesten gaan met het programcollege. Er werd gediscussieerd over de beleidsuitgangspunten, die hierbij moeten worden aan gevoerd. Partij-hd Kees Ce ment had in hei PPR-blaad- je deze uitgangspunten weergegeven „om de eigen identiteit van de PPR in het programcollege te waarbor gen". Op deze in eerste in stantie gestelde uitgangs punten werden enige amen dementen naar voren ge bracht door wethouder Rien Bovenberg. Ook Cement zelf kwam met een lijst verande ringen voor de eerste weer gave van de uitgangspunten. Na een eindeloze discussie kwam men ondermeer tot de volgende conclusies: Bij de nadere uitwerking van het programcollege moeten geen eenduidige termen meer ge bruikt worden, als „20 moge lijk" en „uiteindelijk". Een andere conclusie luidde dat de PPR zich ervan bewust moet zijn dat een aantal van haar ideeen slechts door een minderheid zal worden ge dragen. De radicalen zullen dit moeten aanvaarden. In dien nodig zal de wethouder'4 zijn idee naar buiten bren gen in de vorm van een min derheidsstandpunt. Wanneer een compromis wordt geslo ten in die zin, dat men toe geeft aan de eisen van de rest van de raadsleden, dan moet duidelijk gemaakt wor-' den waarom hij is afgewe ken van de - volgens de PPR - ideale visie. Schiedam Op rijksweg 20 is mevrouw W.F.A. van G. (32) uit .Maassluis tegen een politieauto opgereden. Haar auto raakte total-loss. Niemand werd bij de botsing gewond. Het ongeluk gebeurde gisteroch tend. De politiewagen had wel blauw zwaailicht aan en stond geparkeerd op een uitrijstrook, terwijl agenten assistentie ver leenden bij een ander ongeval. Mevrouw Van G. had de hele tijd achter een vrachtauto ge reden, waardoor zij bij het uit- voegen te laat de politiewagen opmerkte. Schiedam Bedrogen met een bankbiljet van Oostduitse mar ken. Dat is sigarenboer K. van Asch (42) in zijn winkel in de Prof. Kamer!ingh Onneslaan. Van een klant kreeg hij het papiertje, waarvoor hij grif honderd Nederlandse guldens neertelde. Achteraf bleek hem,v dat honderd marken slechts' twee tientjes waard zijn. De klant had eerst met een briefje van duizend willen betalen, maar dat had de winkelier ge weigerd, omdat hij niet kon wisselen. Vlaardingen De actie „Vlaardingen zet ook een boom op" is weer begon nen. Deze winter zullen in het kader van deze actie circa 115 bomen worden ge plant. De aanvragen (kos ten 25 gulden) die na X fe bruari binnenkomen, zullen dit plantseizoen niet meer worden gehonoreerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1