SCHfEDAMSGHE COURANT De Lickebaert verdwijnt t Kethel schrikt op van schoten Omzet CO-Of Waterweg 34 miljoen PSP: veilig oversteken bij station Nieuwland Hollands eethuis Ontsluiting van Commandeurspolder Bovenberg wil zes ton voor Open Jongeren Centrum VOP op reis met Bas Goucbriaan 'ïf!0gÊés&f Stadsverfraaiing combineren met zachte sector JJJML',;k -J.'i'j-- lllll F. iilSiPSISi Donderdag 2? januari 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no, 25756-G PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Nog dit jaar krijgt Schiedam een res taurant voor echt Hol lands eten. Het eethuisje komt boven café Het Raadhuis op de hoek van de Lange Kerkstraat en de Grote Markt. Eigenaar Ruud van de Heuvel wil het eerste Hollandse restaurant van Schiedam De Hol landse Pot gaan noemen. Er zal bijvoorbeeld klap stuk, bruine honen met spek en hete bliksem te krijgen zijn. Het is nog niet bekend wat gaat ge beuren met het pandje van de Baxbecue-Inn op de Dam, dat ook het ei gendom is van Van de Heuvel, Maasland - B en W van Maasland adviseren voor de ontsluiting van de Com mand eurspolder een lage beweegbare brug aan te leggen in noordelijke rich ting waarbij de Kerkweg wordt open gehouden. In de door Stad en Landschap opgestelde verkeersnota van januari 1975 is deze oplossing aan de hand ge daan en door het gemeente bestuur als meest aan vaardbaar bevonden. weg: Er hoeft geen woonbebou wing gesloopt te worden, de bebouwing langs de Kerkweg ondervindt weinig hinder van de verhoogde brugaansluiting en tenslotte is het landschappe lijk bezien een voordeel dat er nu reeds een brug ligt. Volgens het college wegen deze pluspunten op tegen het nadeel, dat de Kerkweg tussen de Kor- tebuurt en de nieuwe brug ver breed zal moeten worden in de richting van het water. De kosten van deze oplossing Voordelen van deze oplossing zijn worden geschat op nog geen de grotere afstand tussen de twee miljoen gulden. Ook de aansluiting van de brug op de Werkgroep Verkeersveiligheid Kerkweg en het kruispunt Kor-, geeft aan genoemde oplossing tebuurt-Kerkweg-Maassluise- de voorkeur. Het gebouw aan de Zomerstraat Vlaardingen Wethouder Rien Bovenberg wil dat in het oude gebouw van de Erikaschool aan de Zomerstraat een Open Jongeren Centrum (OJC) wordt ingericht. De PPR-wethouder voor welzijns- aangelegenheden hoopt dat begin volgend jaar het OJC al officieel geopend kan worden. De Vlaar- dmgse gemeente raad zal dan echter eerst akkoord moeten gaan met een voorstel om zes ton voor de te verrichten werkzaamheden beschikbaar te stel len Vlaardingen/Maassluis Het recreatieschap De Lieke- baert, de gemeenschappelijke recreatieve regeling tussen Maassluis en Vlaardingen, gaat verdwijnen. Schiedam Om de mogelijk heden van de beeldende kunstregeling (bkr) nutti ger toe te passen denkt de gemeente over een plan om twee commissies in te stel len. De ene moet zich rich ten op stadsverfraaiing, hetgeen heeft te maken met de eenprocentsregel ing voor beroepskunstenaars, en de andere zal zich meer bezighouden in de .zachte sector", het onderwijsvlak. Zo hoopt wethouder voorvor ming en recreatie Herman Posthoorn een voedende functie te geven aan het wereldje van de beeldende kunst. Zelf spreekt hij over stimuleren en inschakelen van kunstenaars bij het ste delijk gebeuren. Volgens hem gaat het om niet zo'n geweldig moeilijke materie en is slechts een eis, dat de commissie voor vorming en recreatie mogelijkheden ziet om de twee poten van het bkr-wezen op te zetten. „En die mogelijkheden liggen voor de hand, je moet slechts de zaken combine ren", zei hij gisteravond. Dit blijkt uit het eindverslag van de vaste (Eerste) Ka mercommissie voor ruimte lijke ordening, volkshuis vesting, cultuur en recrea tie, landbouw en visserij. Hierin zeggen de ministers Gruyters en Van der Stee en staatssecretaris Meijer onder meer dat het gehele gebied Midden-Delfland in- tegraal, vanuit een allesom- vattende visie moet wor den ontwikkeld. In hun vi sie passen ook geen deel- plannen. Een en ander betekent dat het bestuur van bet recreatieschap De Lickebaert alle bevoegdhe den moet overdragen aan een nieuwe organisatie, deze zal wellicht worden gevormd uit de huidige stichting Onderzoek Midden-Delfland, Er komt een nieuwe reconstructiecommissie die alle inrichtingsplannen ver der zal uitwerken. ,De Lickebaert kan hooguit nog fungeren als een soort sub-som- missie die advies mag gaan uit brengen aan het nieuwe be stuur", zo 2egt ons secretaris J. van der Lugt, „Maar de directe greep zullen wij verliezen". De Eerste Kamer zal zich half januari moeten uitspreken over het recreatieschap nieuwe stijl. En het ziet er naar uit dat het advies van de minister zal wor den opgevolgd. In een gesprek met enkele bestuursleden van De Lickebaert heeft staatsse cretaris Meijer reeds laten we ten dat er voor wat betreft de bevoegdbeden weinig ruimte overblijft voor het Lickebaert- bestuur. De heer Van der Lugt vindt het Vlaardingen Bewo ners van de Vette- noordse polder gaan binnenkort een reisje maken met wethou der Bas Goudriaan. Het is de bedoeling dat een bustocht wordt gemaakt naar Groningen. Hier zal een wijk bezichtigd worden, die er nu zó uitziet als straks de VOP er moet gaan uitzien. Bewoners van huizen, die op de nominatie staan om gesloopt te worden, kunnen met eigen ogen aanschou wen hoe in Groningen de zaak weer is opge bouwd. Op korte termijn wil men al afreizen naar het noorden des lands. sammmmU - 4 -> r B6HUte«B»«S#RP*ï te ss$s q&'.fv. Het nog jonge Lickebaertbos, een van de reeds uitgewerkte deelplannen vn het recreatieschap. een nare 2aak voor de in het desbetreffende gebied gevestig de agrariërs die nu weer langer in het onzekere worden gehou den. Hij hoopt dan ook vooral voor deze mensen dat er spoe dig nieuwe plannen op tafel komen, of dat de reeds gemaak te plannen van het huidige be stuur normaal kunnen worden uitgevoerd. Maar dat valt voor lopig nog te bezien. Enkele van deze plannen zijn onder meer de aanleg van volkstuinen m de omgeving van Maassluis en het verdelen van circa 100 ha. land bouwgrond aan drie agrariërs. Tegen de nieuwe opzet kan niet worden geprotesteerd, omdat dit van bovenaf wordt opge legd. „Een stukje spielerei van Schiedam Geheimzinnige schoten schrikken de vogelwijk op. Twee bewoners van de Koekoekslaan in Kethel zijn in een paar maanden tijd door onbekenden beschoten. Een keer waarschijnlijk met een vuurwapen. Over de vraag wie de schutters zijn tast de politie in het duister. Zeker is in ieder geval dat de kogels niemand hebben verwond. enkele Kamerleden (amende ment Voortman, red.) die met voldoende op de hoogte zijn van onze specifieke situatie", zo zegt Van der Lugt, „Wij worden een papieren recrea tieschap". Voor wethouder Bovenberg was het een teleurstelling dat de gemeente Vlaardin gen met m aanmerking kwam voor een subsidie van de Dienst Aanvullende Civieltechnische Werken (DACW). Vorig jaar heeft het ministerie voor Cul tuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk gepleit voor een DACW-subsidie voor Vlaardingen. Rien Bo venberg: „We stonden goed genoteerd om voor een subsidie van zes ton m aanmerking te komen. He laas vanuit ons stand punt bezien kreeg Helle- voetsluis een subsidie van anderhalf miljoen voor de bouw van een brandweer kazerne Zodoende was voor Vlaardingen geen geld meer over uit de DA C W-pot". Er bestaat echter nog steeds een kleine kans dat Vlaar dingen alsnog rijkssubsidie krijgt. Dit is afhankelijk van de uitslag van een nog spelende AROB-zaak (Ad ministratieve Rechtspraak O verheids Beschikking). Overigens ziet Bovenberg ook zonder DACW-subsi- die de zaak zonnig in. Hij zegt: „In de commissiever gadering voor welzijnsaan- gelegenheden hebben de leden zich positief uitgela ten over deze kwestie. Vol gende week zai de zaak in een vergadering van het- college van B en W aan de orde komen. Ik neem aan dat de plannen op weirug weerstand zullen stuiten". Schiedam De CO-OP Nieuwe Waterweg in Schie dam heeft in het afgelopen jaar een omzet bereikt van meer dan 34 miljoen gulden. Dit betekent een omzetstijging van 12% of wel drieëneenhalf miljoen gulden ten opzichte van 1975. Het levensmiddelenbedrijf vermeerderde de omzet met 12% en in de kassa's van de slijterijen kwam maar liefst 21% meer terecht dan in 1975. De verkoop van duurzame artikelen had te lijden van de algemene terughoudendheid van de consument, waardoor de omzet van 1975 niet kon worden geevenaard. Eind vorig jaar is er reeds in deze sector een verbetering ingetreden. De behaalde resultaten noemt de CO-OP gunstig. De verwachting voor dit jaar is, dat een totale omzet wordt bereikt van 38 miljoen gulden: otn verdubbeling van de omzet in vijf jaar. De totale omzet van CO-OP Holland, het overlegorgaan van de zelfstandige CO-OP's Gelderland, Zaanstreek-Kenne- merland, Haarlem, Noord- en Zuid-Limburg en Nieuwe Waterweg in 1976 was 340 miljoen gulden. Het oversteken op de Nieu we Damlaan bij station Nieuwland. Vooral in de spits levert dat gevaren op, zegt de PSP. ,Ik voel me bedreigd. Geen oog heb ik dinsdagnacht dichtge daan", zo vertelt de 66-jarige Theo V. Het gezin van de oud- groentenhandelaar was 's avonds om half acht aan ta fel opgeschrikt door een harde tik. Een kogel bleek een gaatje van tien millimeter le hebben gemaakt in de grote ruit aan de voorzijde van de eengezinswo ning. .Gewoonlijk zit ik op dat tijdstip voor het raam. Nu zaten we toevallig nog te eten. Ik heb geen idee wie het gedaan 20U kunnen hebben. Mogelijk een of andere maniak, want ik heb geen vijanden", aldus de Schie dammer. De kogel, die nog niet. is gevonden, heeft het raam niet helemaal doorboord. Daar- uit concludeert de recherche dat er waarschijnlijk met een luchtbuks is geschoten. Mis schien een verdwaalde kogel, zo meent de politie. Anders was het een half jaar geleden met rijksloods Albert J,, eveneens uit de Koekoek slaan. Toen de 50-jange Schie dammer op een augustusavond bij de Meeuwensingel zijn hond uitliet, hoorde hij twee knallen. Vrijwel onmiddellijk daarna hoorde hij iets door de blade ren van de boom naast hem schieten. De beschoten oud-groentenhande- laar denkt dat beide gebeurte nissen iets met elkaar hebben te maken. De politie trekt dat in twijfel. „Waarschijnlijk heeft, 't niets met elkaar te maken. Ondermeer gezien de periode die tussen beide incidenten ligt", aldus een woordvoerder van de recherche, „de kans dat we de daders vinden is heel klein. We hebben geen aankno- j pingspunt. Als er een duidelijk aanknopingspunt was zouden we er wel achterheen gaan". v Schiedam Een gevaarlijke verkeerssituatie is vol gens de PSP ontstaan bij station Nieuwland. Secre taris Eiso Blaauw heeft daarom een brief gestuurd naar de gemeenteraad en de verkeerscommissie, waarin hij verzoekt de oorzaak weg te nemen. Volgens de politieke partij is die oorzaak de bushal te van de RET, die vlakbij het treinstation maar aan de andere kant van de drukke Nieuwe Damlaaa staat. Volgens Blaauw, die in de onmiddellijke omgeving van het station woont (het allereerste huis rechts in wijk Bijdorp), komt het geregeld voor „dat treinreizigers bij het verlaten van het perron aan de zuidzijde op zeer gevaarlijke en ondoordachte maruer de Nieuwe Damlaan oversteken om zich te begeven naar de bushalte voor de richting Groenoord". Hij vervolgt: „Dat gebeurt dan vaak tussen het optrek-, kende verkeer door, dat heeft moeten wachten voor* de gesloten overwegbomen. Het mag dan ook een wonder heten, dat dat nog niet heeft geleid tot ernstige ongelukken. In hoofdzaak ontstaan deze gevaarlijke situaties door de verkeerde ligging van genoemde bushalte. Treinverlaters nemen die risico's om tijdig bij de halte tc zijn voor de bus, die zich dan bevindt tussen het optrekkende verkeer." Om aan die ongewenste situatie zo spoedig mogelijk een eind te maken verzoekt de PSP de raad op zeer korte termijn bij de RET crop aan te dringen de bushalte te verplaatsen naar de parkeerruimte aan de noordzijde van het NS-station bij de Schiedamse- weg. Volgens de partij levert die maatregel geen enkel verkeerstechnisch probleem op, omdat de verkeerslichten op de kruising van de Nieuwe Dam laan en de Schiedamseweg die voorziening mogelijk maken. Verkeersdeskundige Hans van der Vlist van de ge- meerite ziet echter geen heil in het PSP-voorstel. „In cle buslijn komt namelijk een lus, die voor de meeste passagiers een vertraging van enkele minuten bete kent. Voor velen is dat remmend om van openbaar vervoer gebruik te maken en ons streven is natuur lijk dat vervoer te stimuleren. Bovendien hebben wij een afspraak met de RET, dat bussen even langer blijven wachten als net een trein is gestopt," zegt Van der Vlist. Gebeurt dat ook? „Nou, de afspraak is er, dat bussen niet geforceerd wegrijden 2odai mensen hard hollend moeten oversteken. Evenmin is aantrekkelijk de hal* te te verplaatsen naar de verkeerslichten bij Bijdorp, want dat vergroot de loopafstand tussen de halte en het station. Minder comfort dus," zegt Van der Vhst. Ook wijst hij erop, dat de PSP spreekt van ondoor dacht oversteken van mensen. Van der Vlist meent van hen te kunnen verwachten, dat zij voorzichtiger zijn en meer alert op de verkeerssituatie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1