Sluipverkeer ;de polder uit .Verkeer raast over Harrewei Schiedam anno „Bewoners staan vaak zwak tegenover de gemeente" mm-M Spieringshoek bestaat 20 jaar 'Geen woningen op plaats van Rijnpoorthaven' Nieuw bestuur Stichting Welzijn DONDERDAG 27 JANUARI 1977 1 Maatregelen voor rust en veiligheid lorden ontlasten ontsluiting niet I Fotowedstrijd: Vrijblijvende conclusie Hoekse commissie: Taak voor consulent stads vernieuwing: MtSI f 7 LEEFBAARHEID CONCREET Wagen weg Wijkbijeen komst in De Heipaal Spreekuur rechtswinkel Sex-rage iu Tempel Ruilbeurs VD/SCWW 3 Om sluipverkeer in de polders tussen Schie dam en Delft tegen te gaan kunnen enkele maatregelen worden genomen, is de me ning van allen die zich vandaag de dag inzetten voor behoud van het rustieke ka rakter van Midden- Delfland. De eerste enige echte Neder landse wielrijders- bond, de ENWB, be veelt de omliggende gemeenten een nota aan waarin Delfte naar Adrie Fransen die maatregelen op een rijtje zet Een ac tuele nota nog, want toegevoegd is de op merking: „De nieuw op de Harreweg aan sluitende weg in Schiedam is zeer be denkelijk." Sind sluipverkeer naa. Delft niet meer door dorp Kethel hoeft - en dat is nu anderhalve week het geval - is het drukker in de pol der. Tv;se ongelukken middenin het polderlandschap waarbij auto's total loss raakten, wa- door Kor Kegel ren voor,Fransen aanleiding één en ander op papier te zetten. Met een voorbeeld toont hij aan .waarom auto mobilisten op de polderwe gen een onaanvaardbaar ho ge snelheid ontwikkelen: „De reistijd vanaf een punt in Vlaardingen vijfhonderd meter ten zuiden van rijks, weg 20 naar de verkeerslich ten van de kruising Abts- woudeweg/Kmithuiswegvia de Harreweg is in tijd even- lang als de route via rijks weg 20, Kleinpolderplein, rijksweg 13 en Kruithuis- weg," Bij die stelling gaat Fransen É«CTK>vwi«U!de van ^"■jbicdira probeerde tl 'e h»ni Op dr_1 thtl en ten met beflenunlaf Delft la de richünx van ïTjklirtt ;n Ullaie autorijden uit v lotnobiliitm met dirigeren la 20, maken ^'laardlngen— Holy ^■tpord gebruik van de Ui bébiedl JV k Uit onze krant van dins dag. wel uit van redelijke snelhe den: veertig kdomeer per uur op de Woudweg, zestig op de Harreweg/Abtswoud- seweg en negentig hon derd op de rijkswegen. Dus, redeneert hij, om tijd te win nen worden op de wegen binnendoor onverantwoorde snelheden bereikt- Onveiligheid dus, en wat is daarvan het gevolg? Fran sen: „Steeds meer ouders in de polder gaan hun kinde ren met de auto naar school brengen, misschien zonder zich te realiseren dat zij op hun beurt een steentje bij dragen tot de drukte en on veiligheid." Positief vinden de milieugroe pen voor Midden-Delfland wel, dat het traject Harrewe- g/Abtswoudseweg op zondag voortaan is gesloten voor snelverkeer - wat overigens niet geldt voor bewoners en bezoekers van aanliggende panden, en wie controleert of iemand een pand wil be zoeken? Fransen stelt, dat stiekeme rijders op zondag en vooral het verkeer op doordeweekse dagen ervoor terugdeinzen van de polder wegen gebruik te maken, in dien Delft gaat verbieden vanaf de Abtswoudseweg rechtsaf te slaan de Krui thuis weg op. Tellingen heb ben namelijk aangetoond, dat sluipverkeer zich ui teindelijk toch begeeft naar rijksweg 13 /richting Den Haag of naar de TH-wijk. Bij het verbod voor rechtsaf zouden deze automobilisten een omweg moeten maken en daarbij worden opgehou den door stoplichten, waar- door de hele sluiproute min der aantrekkelijk wordt. (Andere manieren om de druk te tegen te gaan zijn het verwijderen van borden, die onder andere in Vlaardin- gen-Holy verwijzen naar Schipluiden en Delft langs de polderwegen, en het in voeren van een maximum snelheid van hoogstens vijf tig kilometer per uur op de Zouteveenseweg, de Harre- Schiedam Voor amateurfotografen is een wedstrijd en een tentoonstelling op touw gezet met als thema Schiedam anno 1984. De kommissie Vrij Entree, die de twee activiteiten heeft georgani seerd, deelt voor de wedstrijd in totaal negen prijzen uit. Waarschijnlijk zullen die bestaan uit legpenningen. Fotografen die op de gevoelige jn totaal zullen er dne catego- plaat kunnen vastleggen hoe de rieen zijn: voor hen die weirug Een overzicht van de wegen in Midden-Delfland. stad er over zeven jaar uitziet dienen vóór 16 februari hun inzending in te leveren bij de VW aan de Overschiesestraat. Elke deelnemer mag twee foto's inzenden. Zij moeten een for maat hebben van 18 bij 24 cen timeter Tevens moeten de fo to's per stuk zijn aangebracht op een ondergrond, waarmee ze gemakkelijk kunnen worden opgehangen. Een jury, bestaande uit een tech nisch deskundige, een beeldend kunstenaar, een ondeskundige, een grafikus en een voorzitter, zal de foto's beoordelen. Men zal letten op originaliteit en creativiteit fotograferen (bijvoorbeeld va kantiefotograf eren), Schiedam mers diegeregeid doch met meer dan een rolletje per maand verschieten (serieuze amateurs) en tenslotte een cate gorie voor hen die veel fotogra feren en a! eerder aan wedstrij den deelnamen ofwel de gevor derde amateurs. De jurering za! plaatsvinden op zondagmiddag 20 februari in het dienstencentrum De Vier Molens. Alle inzendingen wor den die dag m het centrum tentoongesteld. De toegang is gratis. weg en Abtswoudseweg, en de Sehieweg. Een goede con trole op naleving van de li miet is uiteraard onontbeer lijk. Snelheidsbeperking zou ook kunnen worden bereikt door het aanbrengen van drem pels of hobbels, verkeer slichten met een zogeheten groene golf op vijftig km per uur, en .wissels': dat zijn wegversmallingen waar au torijders elkaar kunnen pas seren. Enkele mogelijkheden noemde Schiedammer Bert Haan van één van de in- spraakgroepen voor Midden- Delfland eerder deze week. Ook Adrie Fransen roept daarover. De milieugroepen houden echter terdege reke ning met nadelen, die kleven aan drempels en stoplichten. Drempels werken selectief op de verschillende types auto's en zijn bovendien niet zonder gevaar bij gladheid en nat weer. Verkeerslichten ontsieren het landschap en zijn erg duur. Omdat het recreatief autover keer in de polder evenredig toeneemt aan het aantal fiet sende en wandelende re creanten die de stad in hun vrije tijd ontvluchten, ko men juist in het weekeinde fietsers en automobilisten met elkaar in conflict, meent Fransen in zijn nota. Kaast elkaar fietsen is vrijwel on mogelijk, voortdurend moe ten wielrijders aan de kant en zelfs worden zij wel de weg afgedrukt. Zo geeft Schiedammer Koos den Hartogh, Ieraar wiskun de op scholengemeenschap Spieringshoek en lid van subgroep infrastructuur waarin ook Haan uit, het voorbeeld van zijn collega Ben Pistel uit Delft, Deze fietst namelijk dagelijks over de Harreweg. Eens stond hij in een nat pak voor de klas, omdat een auto hem de sloot in had gedrukt De leerlingen maakten grapjes over de anders zo droge boekhoudleraar. Evenais de Harte- en Abts woudseweg zouden b-wegen als de Woudweg en de Oost- veenseweg een zondagssluis- ting voor snelverkeer moe- ten kennen, vindt Fransen, die in zijn achterhoofd het ideaal heeft het hele land schap voorgoed alleen voor bestemmingsverkeer open te stellen. Vanuit een nog an der oogpunt geeft Den Har- togh aan, waarom dat wen selijk is. Hij toont aan dat, indien de verkeersdrukte tussen Kethel en Delft blijft toenemen, het nabijgelegen broodgebied in Midden-Delf land wel eens zou kunnen ophouden te bestaan als broodgebied. „Straks is het weer lente, de vogels komen terug, maar als zij zo'n herrie horen door alle auto's, klapwieken zij rustig verder," vreest Den Hartogh. „Je ziet het aan de heemtuin, die Schiedam be zit aan de zuidrand van het Prinses Beatrixpark. Een mooie tuin, fraaie planten, bomen, en vroeger - tóen zag je daar ook nog'prachtige vogels. Vogels, die je nu zeldzaam in dit gebied kunt noemen. Na de aanleg van rijksweg 20 vlak langs de heemtuin zijn al die mooie vogels verdwenen. In de heemtuin zie je nu alleen nog gewassen. Maar geen vogeltje meer." Hoek van Holland Geen woningen, geen industrie en slechts in beperkte mate re creatieve voorzieningen op de plaats waar aanvanke lijk de Rijnpoorthaven was gepland. Zo Juidt de vrij blijvende conclusie van de Hoekse commissie voor ruimtelijke ordening en eco nomische zaken. Nu de Rijnpoorthaven defini tief van de baan is en de Rotterdamse gemeenteraad binnenkort een voorbereï- dïngsbesluit moet nemen over de gronden langs de Nieuwe Waterweg moet daar een nieuwe bestem ming voor worden gegeven. Alvorens een advies uit te brengen aan de deelgemeen- teraad, heeft de commissie a! laten weten over wat voor plannen zij denkt. Zo zou vanaf het Oranjekanaal tot aan de plangrens inten sieve tuinbouw een kans moeten krijgen. Een strook langs de Nieuwe Waterweg kan worden ingericht met groen en voorzien van een rijwielpad. Het Staelduinse- bcs zou kunnen worden uit gebreid tot aan de Bonnen- weg, vindt de commissie. Verschillende andere mor*'- lijkheden blijven echter open. Woningbouw is daar -één van en dat betekent dan, dat Hoek van Holland en Maassluis met Maasdijk daar tussen - dichter naar elkaar toe groeien. Een half recreatieve, half agrarische bestemming behoort ook tot de mogelijkheden en verder een volledig agrarische be stemming. Decommissie Verbetering Tuinbouwstructuur in het Westland heeft al een aan vraag ingediend voor het verkavelen van het gebied. In samenwerking met de' Heidemaatschappij kunnen de gronden geschikt worden gemaakt voor intensieve tuinbouw. Inclusief de toe leveringsbedrijven kan dat zeshonderd arbeidsplaatsen opleveren. In het gebied zouden zich dan ongeveer 150 - meest jonge - tuinders kunnen vestigen. Dit zou een plan voor langere termijn kunnen zijn en een alternatief bieden voor de Westlandse tuinders, die door de oprukkende wo ningbouw worden verdron gen, zo meent commissie voorzitter dr. ir. P. 5. A. L. de I int. Schiedam De Scholengemeen schap Spieringshoek viert deze week haar twintigjarig bestaan. In 1955 is de school als St. Liduina lyceum met 88 leerlin gen begonnen in een houten gebouwtje aan de Laan van Spieringshoek. In die twintig jaar is de school uitgegroeid tot een gemeenschap van 1411 leer lingen in een, binnen 6 jaar al weer te klein geworden, 4 ver diepingen hoge nieuwbouw. Een grote fancy-fair wordt vrij' dagavond om zeven uur voor! het publiek geopend. De op brengst van de fancy-fair wordt gebruikt om een onderwijspro- ject in Cochabamba, een plaats je in Bolivia, te financieren. Spieringshoek heeft zich vastge legd om gedurende dne jaar jaarlijks een bedrag van onge veer 30.000 gulden bijeen te brengen voor dit project De afgelopen twee jaar is dit ge lukt en de leiding hoopt dat de school met deze fancy-fair er ook dit jaar weer in slagen zal. De fancy-fair is ook zaterdag geopend van 10 uur 's ochtends tot 6 uur *s avonds. Met een eucharistieviering in de St. Jan de Doper kerk aan de Mgr. Nolenslaan, donderdag 27 januari om acht uur 's avonds, worden de feestelijkheden inge luid. De mis staat in het thema samen werken aan eikaars toe komst, en belangstellenden rijn ook bij deze vienng welkom. Het feest voor personeel en leer lingen vindt zaterdagavond plaats in het schoolgebouw en m een grote tent die op de speelplaats wordt neergezet. Een reünie voor oud-leerlingen is in maart te verwachten. „In het overleg tussen be woners en gemeente, zijn de bewoners vaak de zwakste partij. Dan is misschien ook wel voor de hand liggend. Ten slotte is de gemeente vaak deskundig op dié gebieden waar de bewo ners zich op glad ijs den ken te bevinden. Het is voornamelijk mijn taak om die bewoners terwille te zijn", Henk Richter is al weer meer dan twee maanden Vlaardings „enige echte" consulent stadsvernieu wing. Hij is als gedeta cheerde van de Stichting Welzijn werkzaam bij de gemeente Vlaardingen. Het werk bevalt hem goed in Vlaardingen. De zogenaamde oriente- ringsfase lijkt achter de rug. In deze periode heeft de consulent stads vernieuwing zich zo goed mogelijk wegwijs ge maakt in allerlei pappe- rassen; hij las artikelen omtrent de Vlaardingse situatie op stadsvernieu wingsgebied; contacten zijn gelegd met de bewo ners uit de verschillende wijken; enzovoorts. Ruim achtentwintig jaar geleden werd Henk Richter geboren in Zaandam. Hij bleef in deze ge meente in Noord Holland wo nen totdat hij zijn middelbare school opleiding had afge maakt Met einddiploma HBS-B op zak vertrok de Zaankanter naar Delft In 1968 meldde hij zich daar aan als student op de Technische Hogeschool. De stu diekeuze viel op weg- en water bouw. De afstudeer-riehting zou worden civiele planologie. Na enige stops tijdens zijn stu die in Delft, kon Henk in 1975 uiteindelijk afstuderen. Voor dat hij 's lands eer moest gaan verdedigen als militair, werkte hij nog een aantal maanden in het Rotterdamse Crooswijk bij het RIW, een afkorting van Re cherche Instituut voor Woning- houw. Na zijn verplichte tajd onder de wapenen te hebben uitgediend, trad Henk op 16 november van het vorig jaar officieel in dienst van de Vlaar- Gaardingen Tijdens de laatst gehouden vergadering v&n het algemeen bestuur van de Stich ting Welzijn is mevrouw F. Ver- sluijs-Siekman gekozen tot Op zijn laatste vergadering droeg voorzitster. Zij volgt de heer de heer Van Asten het voorzit- en inrichting van de panden aan de Oosthavenkade en de Schiedamseweg. Van Asten op. Deze moest sta tutair aftreden, omdat hij reeds wee perioden bestuurslid is ge weest en een derde periode niet is toegestaan. «•j r ^an Asten heeft zich «Jdens rijn zittingsperiode ver dienstelijk gemaakt in de werk groep inspraak. Voorts heeft hij ach bezig gehouden met de be- geleiding van de verbouwingen terschap over door aan me vrouw Versluijs de sleutel van het bureau te overhandigen. Als nieuwe bestuursleden wer den benoemd de heren P. Solle- veld namens de wijkvereniging Vettenoordsepoider en J. Teile kamp namens de Raad van Kerken, alsmede mevrouw J. L, Cassee van het Humanistisch Verbond, -i -V Ex-Zaankanter Henk Richter, nu consulent stadsvernieuwing in Vlaardingen. dingse Stichting Welzijn, die is gehuisvest op de Oosthavenka de. Uit een notitie ten behoeve van een gesprek dat de Stichting Welzijn in april "75 had met wethouders Bas Goudrïaan en Rien Bovenberg komt naar vo ren, dat de stadsvernieuwing als opgave heeft het verbeteren van de leefbaarheid van de wo ningen in verouderde stadswij ken. Tevens dient stadsvernieuwing voor de verbetering van de huisvesting van de economisch zwakkeren in de samenleving. De bijdrage die de stadsver nieuwing levert, moet passen in een veelsoortige vergroting van de ontpooiingskansen van de bevolking van een stadsver nieuwingsgebied. Met andere woorden: er moet gewerkt wor den aan de basis. Gezorgd moet ervoor worden dat de bevolking op steeds meer manieren in vloed kan uitoefenen op de om standigheden, die haar woon- en leefmilieu bepaalt De mensen moeten op de hoogte - worden gehouden van de huidi ge situatie, ze moeten inzicht in die situatie hebben. Het nut van een consulent stadsvernieuwing moet niet over het hoofd gezien worden. Want de ontplooiings kansen van de bevolking in de oude wijken zijn namelijk voor al afhankelijk van de ruimtelij ke en sociaal-culturele bereik baarheid van de verschillende sociale voorzieningen. De concrete taken voor de consu lent stadsvernieuwing - In het kort samengevat rijn: O De bewoners moeten hun wen sen en verlangens ten aanzien van het woon- en leefmilieu naar voren kunnen brengen; 0 Niet alleen de woningen en woonomgeving moeten worden verbeterd. Oók voorzieningen als onderwijs, vorming, recrea tie en dienstverlening moeten „onder het mes"; C Voorlichting en informatie moet gegeven worden aan de bewoners die betrokken zijn bij het stadsvemieuwingsproces. Hiervoor moeten voorlichtings- en informatiemethoden ontwik keld worden; O Er moet meegewerkt worden aan het tot stand komen van voorzieningen die op korte ter mijn bijdragen aan de verbete ring van het woon- en leefmi-; lieu m de oudere stadswijken. Ben je al een beetje ingeburgerd bij de Vlaardingse bevolking? Henk Richter: „Ja. Bewoners doen al geregeld een beroep op me. Gelukkig maar. Niemand hoeft drempelvrees te hebben om hier - het kantoor van de Stichting Welzijn aan de Oost havenkade 31 - aan te kloppen. Tenslotte ben ik aangesteld voor de bewoners". De Vlaar dingse stadsvemieuwmgsconsu- lent heeft plannen om binnen afzienbare tijd de verschillende wijkgroeperingen nader bijeen te brengen. De contacten kun nen op deze manier onderling verbeterd worden. Men kan z'n eigen ervaringen op het gebied van de stadsvernieuwing met elkaar uitwisselen. „Zoiets kan eigenlijk alleen maar een posi tieve uitwerking hebben", meent Henk Richter. Over het Vlaardingse stadsver nieuwingsbeleid laat Henk zich minder positief uit. Hij vertelt:' „Er komt hier erg weinig van de grond. Ik geloof echter ruet dat je alle verwijten over het huidige beleid wethouder Bas Goudriaan kunt toeschrijven. Dat is lichtelijk overdreven. Goudriaan is zeker met de „hoofdschuldige". Mijns inziens is het een gevolg van de geringe activiteiten, die in de zestiger jaren door het toenmalige ge meentebestuur zijn ontplooid. Voor de Vettenoordsepoider lag bijvoorbeeld een plan gereed. Er zou een promenade komen van het stadscentrum tot aan het station. Die zaak is lang opgehouden, later weer terug gedraaid en toen was 't niet meer rendabel enzovoorts. Neen, je kan 't niet maken om het trage verloop van het Vlaar dingse stadsvernieuwingspro ces alleen in de schoenen te schuiven van Goudriaan." Om zich goed op de hoogte te houden volgde Henk Richter onlangs nog een PDI-cursus Stadsvernieuwing in Utrecht Het begrip stadsvernieuwing is namelijk aan vele veranderin gen onderhevig. Tijdens de cur sus worden allerlei lezingen ge houden door bekende Neder landse bollebozen op stadsver nieuwingsgebied. Voor de lief hebbers: het neusje van de zalm. Bevond Bas Goudriaan zich ook onder het sprekersgezelschap? Henk Richter: „Nee, die heeft geen lezing hoeven houden". Schiedam Aan de Pascalstraat is een wagen ter waarde van 7000 gulden gestolen. De oranje-zwart kleurige Skoda is het eigendom van de 32-jari- ge Schiedammer R.V. uit de Newtonstraat Het kenteken van de ontvreemde wagen ts 15-GM-49. Vlaardingen In het wijkcen trum De Heipaal aan de Reiger- laan wordt op 1 februari een wijkbijeenkomst gehouden. Op deze vergadering zullen Ben W met de bewoners uit Holy pra ten over verschillende onder werpen. Deze zijn nu bekend gemaakt: wandelpaden langs de Europa- boulevard, fietspaden in Holy- Noord, parkeerproblemen bij de kleuterschool Karrekiet, Dil lenburgsingel, Olmendreef en Esdoomdreef, openbaar ver- voer Holy-Noord pjejaarden- flats), groenvoorzieningen nabij de Zwanensingel, Londenweg en Berm weg, het opknappen van De Laat-woningen, de IJs- selhoeve, locatiesubsidies, ker mis en circus aan de Amalia van Solmslaan en het centraal antennesysteem. De wijkbijeen komst begint om 20.00 uur. Maassluis Vanaf I februari wordt het spreekuur van de rechtswinkel in het gebouw van het Interconfessioneel Centrum voor Maatschappelijke Dienst verlening gehouden aan de Veerstraat 13 in Maassluis. De spreekuren in het gebouw van de Sociale Dienst komen te ver vallen. Het tijdstip van de spreekuren blijft ongewijzigd en wel op de eerste en derde maandag van de maand van 19 tot 20 uur. Schiedam - - Een zeer naïeve maar uiterst inventieve recla meman weet door een van rijn campagnes een ware sex-rage te ontkenenen. maar raakt hier door zelf m de grootst mogelij ke moeilijkheden verzeild. De man die rich de erotische moeilijkheden op de hals haalt bekijkt echter alles van twee kanten en zal er vermoedelijk wel weer uitkomen. Hij luistert naar de naam Marty Feldman, De eerste speelfilm van deze van de televisie beken de komiek „Ldat je niet kisten", is zaterdagavond in sociëteit de Tempel aan de Overschiese straat te rien. De zaal gaat open om acht uur *s avonds. De toegangsprijs is een rijksdaalder. Schiedam ïn centrum De Duk dalf in Schiedam-Zuïd, begint men zaterdag 29 januari met een wekelijkse ruilbeurs. In het wijkcentrum aan de Rijn- Straat kunnen dan van 's mid dags twee tot vijf uur onder" meer sigarenbandjes, munten, lucifertnerken enpostzegels worden geruild. De toegang sprijs voor de beurs is vijftig cent.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3