MiramiMIiia Si Peggy Seeger Ewan MaeColi QmiMe of dubbel FILMS Keyhole Jazzmen Kabaret 22© Velt Est verder zfjn leerlingen Midnight Cowlsoy DONDERDAG 27 JANUARI 1977 Jacques liaitiema en Toneel- groep Moorder" eompagnie VWSC/WW' 4 Onder redactie van Chris van Bremen Bel voor tips: Q10-3520S6 De tentoonstelling van Jacques Zuidema is uitgesteld. Hierdoor stonden afgelopen zaterdag verschillende mensen voor een gesloten deur van De Rozenhof aan het Kerkplein in Maasland. Aanstaande zaterdag zal niemand voor een gesloten deur komen te staan want dan opent wethouder J. Kwakkelstein om vier uur 's middags de expositie van Zuidema en zijn leerlingen, die tot en met 12 februari te bezichtigen zal zijn. De openingstijden zijn van maandag tot er met vrijdag van 15-21 uur en op zaterdag van 14-17 uur. Op donderdag 10 februari zal door Jacques Zuidema een dia-serie worden verzorgd over beschilderde meubelen. Dat vindt plaats in 't Trefpunt, aanvang 20 uur. Voor nadere informatie kan men zich wenden tol: secretaris comité Rozenhof, telefoon 01899-13777. Mirandolina of de herbergierster is het bekendste en meest ge speelde stuk van de Italiaanse achltiende-eeuwse blijspel auteur Carlo Goldoni. De gevatte her bergierster Mirandolina. die met speels gemak de avances van een graaf en markies weet te pareren, die een vrouwen hatende baron op de knieën weet te krij gen en dan toch uiteindelijk trouwt met haar jeugdvriend en bediende, heeft meer dan twee eeuwen lang menig publiek in verrukking gebracht. Toch gaat het in deze komedie niet alleen om spelletjes tussen al dan niet verliefde mensen. Mirandolina is representante van de opkomende burgerlijke mid denklasse die de macht zal over nemen van de decadente adel. Ze beschikt over een fikse dosis gezond verstand yvaartegenover de adellijke heren met hun feo dale opvattingen volkomen bela chelijk afsteken. Ook wordt ze afgetekend als een vrouw die weet wat ze waard is. Op het moment dat ze het besluit nesmt met haar bediende Fabri2ïo te trouwen, stelt ze wel de eis, dat ze in haar huwelijk niet alleen als huisvrouw en moeder zal hoeven te fungeren De schrijver Carlo Goldoni (1707-1793) is de beroemdste Italiaanse blijspelau teur uit de geschiedenis. Van de rond tweehonderd stukken die hij schreef, zijn de bekendste ook in ons land menigmaal met veel succes gespeeld. We noe men slechts „De knecht van twee meesters", „Wie trouwt de wedu we?" en Venus op Mars". Goldoni ontleende zijn inspiratie in de eerste plaats aan de wereld om hem heen. Zijn stukken ge ven daarom een voortreffelijk beeld van het dagelijkse leven in het Venetië uit de achttiende eeuw. Ook brak hij volledig met de vaste typen van de Commedia deli'arte, het typische Italiaanse volkstheater dat in de loop van tweehonderd jaar volkomen was uitgehold en niet meer in staat bleek te zijn de realiteit van de achttiende eeuw op het toneel vorm te geven. Ook in die tijd was niet iedereen even blij met theatervernieuwingen. Met name Goldoni's collega-auteur Carlo Gozzi, die de moderne ideeën van de Verlichting fel bestreed, heeft niets nagelaten om hem via het theater of anderszins het le ven zuur te maken. In 1762 vertrekt Goldoni dan ook naar Parijs waar hij zijn auteur schap van theaterstukken voort zette. Als de Franse Revolutie op haar hoogtepunt is, sterft Goldo ni in 1793 in de Franse hoofd stad. De Toneelgroep Noorder Com pagnie speelt deze vrolijke kome die in de regie van Zdenek Kraus. Spelers: Rick Nicolet, Ton ten- sink. Diny de Neef, Babette Mul der, Ad Noyons, Robert Sobels, Joop Wïttermans en Roel Nij- boer. Dekor en kostuums: Vaclev Elias Vertaling: Frans Roth Ton Lensink speelt op dins dag 1 februari de hoofdrol in Mirandolina door de Toneel groep Noorder Compagnie in de Stadsge hoorzaal in Vlaardingen. De, aanvang is 20.15 uur. Kaartverkoop vanaf woens dag 26 januari, dagelijks van 10 tot 13 uur en van 19 tot 21 uur. Twee mensen, die al heel lang mee draaien en zich zeker ook buiten de kring van folkliefhebbers bekend en geheld hebben gemaakt, zijn Peggy Seeger en Ewan MacColf. Ewan MacColl werd 61 jaar geleden in'Schotland geboren. Peggy Seeger kwam twintig jaar later in New York ter wereld. Samen met Joan Little- wood was Ewan in de jaren voor de tweede wereldoorlog verbonden aan experimentele theaterprojekten. Na 1945 vormden ze samen Theater Workshop. Gedurende zeven, jaar hield Ewan zich hier als dramaturg en leider mee bezig. In deze tijd schreef hij acht toneelstukken waarvan enkele in het Duits. Frans en zelfs Pools en Russisch vertaald werden. Vanaf 1950 ging hij zich ook in folkmuziek inte resseren, Hij speelde dan ook een voorname rol in wat nu de folksong- revival wordt genoemd. In Londen gaf hij zijn idee - dat folksongs essentieel zijn - gestalte in de Ballads and Blues Club. de latere Singers Club, die nog steeds de meest vooraanstaande van Engeland is, Peggy Seeger - haar onders waren beroepsmusici - kreeg al vroeg een klassieke muziekopleiding. Hieraan voegde ze zelf haar interesse voor volksmuziek loe. Ze leerde snel een reeks van instrumenten bespeler» zoals piano, gitaar, banjo, dulcimer, autoharp en concertina. Tot haar twin tigste jaar (1955) studeerde zij muziek aan de Harvard University. Daarna studeerde ze in Leiden Russisch. In 1956 ontmoette ze Ewan in Enge* fand met wie ze niet alleen samen muziek speelde maar ook trouwde, Ewan en Peggy verzorgden enkele radioseries, verzorgden muziek bij films en documentaires, traden veel vuldig voor de televisie op, in clubs en grote theaters en maakten maar lielst 24 langspeelplaten. Daarnaast maakte Peggy nog 36{!) solo-elpees. Aanstaande zaterdag treden Peggy en Ewan op In het Folkcentrum Assu- rancetourix aan de Hoflaan 12 in Vlaardingen. Aanvang 21 uur, toe gangsprijs respectievelijk twee en vier gulden voor leden en niet-leden. Keyhole Jazzmen is een nog vrij jong orkest - opgericht begin 1975 - en brengt met het grootste gemak een uitgebreid repertoire traditionele en revival composities ten gehore. Hoe wel de band al enkele maanden na de oprichting van zich deed spreken door tijdens het Internationale' Oude Stijl Festival "in Breda tot de prijswin naars te behoren heeft de kenner toen nauwelijks in de garen gehad hoeveel groei er nog in dit orkest zat. Groei ten aanzien van muzikale opvatting, routine, repertoire en uitvoeringsper fectie. De Keyhole is samengesteld uit vogels van diverse pluimage. Enm eigenaar van een restaurant, een oneQrhouds- monteur, een bouwkundige, een inge nieur, een produktspecialist en een accountant. Mensen met uiteenlopen de beroepen dus maar ten aanzien van de muziek die zij samen spelen met één opzet: gedegen en geïnspi reerde jazz. En dat begint deze band al goed te gelukken. Eerder hebben zij in Schiedam ge speeld, namelijk in het Stedelijk Mu seum en in de Riverside Club. Zaterdag komen de „sleutelaars" op nieuw in de club in Maison Tivoli aan de Nieuwe Haven 237 in Schiedam. Ze spelen dan van half tien tot twee uur 's nachts. De toegangsprijs be draagt vier gulden en de zaal gaat om negen uur open. Ronnie Bierman en Rijk de Gooyer in Quitte of dubbel" naar het verhaal van Frank D. Gilroy. Quitte of Dubbel, zo luidt het blijspel, dat vrijdagavond in de Vlaardingse Stadsgehoor zaal te zien is met Rijk de Gooyer. Ronnie Bierman en Jan Vreeken in de rollen. The only Game in Town is enkele jaren geleden verfilmd met Elisabeth Taylor en War ren Beatty, overigens zonder succes. Dat werd het pas toen het later als Les Jeux de la Nuit in première ging in het Parijse theater La Fontaine onder regie van Andreas Voutsinas. Berend Boudewijn is de man, die voor Nederland de regie en artistieke leiding overnam. Het verhaal draait om een pianist en een chorusdanse- res, die elkaar in Las Vegas ontmoeten waar ze beiden werken. Hun angst voor ver driet geeft hun verhouding een ingebouwde vrijblijvend heid: ze kennen het spel en de oprechtheid maar al te goed. Kaarten 2ijn nog bij de Stads gehoorzaal verkrijgbaar van tien tot één en van zeven tot negen uur. Scène uit Midnight Cowboy Joe Buck, een knappe, maar niet bijster intelligente jongeman uit Texas, is ervan overtuigd, dat hij vele naar liefde hunkerende da mes uit New York gelukkig en zich zelf rijk kan maken. Al na enkele dagen ervaart hij het te leurstellende contrast. Blut en gedeprimeerd maakt hij kennis met de ziekelijke scharrelaar Rat- so (Dustin Hofman), die in een lege albraakflat een schamel on derkomen heeft. De geringe op brengsten van de zwendelprak- tijkjes van Ratso worden aange- vu d door middel van diefstal. De voor Ratso 'benodigde medicij nen weet Joe door omgang met homofielen bij elkaar te verdie- ren. Hun enige troost putten zij uit hun voorgenomen plan, voor de winter naar Florida te vertrek ken, in een stoffige bus, op weg naar het beloofde land sterft Rat so, leunend tégen de brede schouder van zijn enige vriend. V- V v V V vcy v: fcj- r V<- Ö»5 ïjfïfS 4 Kabaret 220 Volt komt voort uit qe Nijmeegse studenten wereld en staat al geruime tijd op de planken. Hans de Jong en Benny-8oy hebben zich al van menig gevestigd cabaret gedistantieerd. Vol gens het tweetal kan een voorstelling elke avond an- ders zijn omdat dit aan het mens-zijn gebonden is, Dadf- om ook kozen zij voor een vorm. die veel mogelijkheden yoor improvisatie overlaat. Het „eigen" van hun optre den is dan ook de actualiteit en de plaatsgebondenheid. Muziekkrant OOR omschreef het duo als „schokkend muzi kaal'' waarbij zij zeil het liefst eigentijds geplsats zouden worden. Met frisse en niet van humor verstoken teksten wordt een flitsend program ma gebracht waarbij veel sfeervolle muziek, die iets weg heeft van die van Randy Newman. Kabaret 220 Volt treedt in hei Zoldertheater in de Teer- stoof In Schiedam op, op vrijdag en zaterdagavond 23 en 29 januari, aanvang 21 uur. Kaarten 6,50 en vijf gul den voor houders van eert CJP-kaart en 65-plua kunnen via het Schiedamse WV worden gereserveerd. Vlaardingen Donderdag 27 januari Bingo-avond voor bejaarden uit de Westwijk en Zuidbuurt vanaf acht uur 's avonds in diensten centrum West aan de Frank van Borselenstraat. Vrijdag 2B januari Een tentoonstelling van vier fo toprojecten, die de vereenza ming binnen onze samenleving trachten te signaleren, duurt tot en met zaterdag 12 februari onder de titel Terzijde in de gemeentelijke expositiezaal Het Weeshuis. Het is van maandag tol en met zaterdag geopend van 12-17 uur en vrijdagavond bovendien van 19-21 uur. Het Weeshuis ligt aan het Wees huisplein 18. Zaterdag 29 januari Een film over recreatie en ruim telijke ordening in De Hoogka mer aan de Van Saerlestraat 252. Aanvang acht uur 's avonds, voor iedereen gratis toegankelijk. Ramses en Liesbeth in de Stadsgehoorzaal. Zaterdag 29 januari De film Snowfire voor de jeugd van acht tot veertien jaar in de Ichtuskerk om tien uur en half twee. Toegang: 1,25. In de Harmonie aan de Schie- damseweg 51a da film The last tango in Paris, die om kwart voor acht 's avonds gaat draaien. Toegang: één rijks daalder. Donderdag 3 februari Optreden van het koor Progre ss in dienstencentrum West aan de Frank van Borselen straat. Aanvang 20 uur, voor iedereen gratis toegankelijk. Sc iledam Donderdag 27 januari De toneelvereniging Intermezzo voert het blijspel „Niets veran derlijker dan een mens" op in zaal Arcade. Het stuk van P. Joh, Zonruiter start om acht uur 's avonds. Na afloop is er bal met medewerking van The Partysound Band. Vrijdag 28 januari Uitvoering van Gusto's muziek vereniging onder leiding van dirigent A. de Bruyn in het Passage Theater. Medewerking verlenen de drumband en ma jorettes en de toneelvereniging Alberdingh Thijm. Zaal open 19.15 uur. Zaterdag 29 januari De groep Big Bolt Weevil treedt op m sociëteit O.T.? aan de Nieuwstraat 12. Zij spelen voor namelijk blues en easy-lister- ning, pop en folk. De soos is vanaf negen uur 's avonds geo pend. Om tien uur begint Big Boll Weevil. De toegang is gra tis. 's Middags zal het Poppenthea ter van Erica Burgerjon de voorstelling in het Zoiderthea- ter in de Teerstoof verzorgen met het programma De reis en de koek. De aanvang is half drie en kaartjes zijn voor een rijksdaalder verkrijgbaar bij het VVV. Het programma is be doeld voor de jeugd van vier tot tien jaar. Maassluis Woensdag 2 februari De dichter Simon Vinkenoog leest voor uit eigen werk in het jongerencentrum De Toverbal aan de Lange Boonestraat'33. Maasland Vrijdag 28 januari Tot in het verre weekeind opent Vtietzicht de poorten en kabe len de muzikale golven tot in alle uithoeken van het disco- vermaakcentmm met onder an dere de Westlandse top-tien. Dat komt dus neer op een grote stapel zwarte schijven vol muziek. Schiedam Goldfinger Passage Thea ter. Papilion - Pas sage Bio Hugo the Hippo - Passage Thea ter (matiné voor de kinderen) Winnetou keert terug - Passage Bio (matiné voor .de kinde ren) Maassluis Midnight Cow boy - Jongeren centrum De Toverbal, Lange Boonestraat 33. Aanvang 21 ■uur, toegang 3 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4