Situatie in metaal si >g weinig rooskleurig Werkloosheidscijfer weinig gestegen Lokale omroep stap dichterbij Personeel Elementum ook in staking AANGEPAST PLAN VOOR VERKEER IN BINNENSTAD Agenten strooien met bekeuringen Belgische rederijen wachten goede zaken Tijdelijk dicht ILLEGALE ZENDERS GEPAKT onafhankelijk dagblad Volgende maand belangrijke beslissing: OOK OP DE BOUWPLAATSEN: isSflEIKÉ SSpsi PERSONEEL HARWICH-LIJN STAAKT DOOR w Herdenking Berlin- ramp Aanvullend krediet Jongetjes lopen uit angst weg SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 10 februari 1977 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 102de jaargang no. 25766-6 pagina's SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Een belangrijke beslissing voor lokale omroep in Schiedam valt op woensdag 23 maart. De stichtingsraad van de Schiedamse Gemeen schap (SG) beslist dan of er aan de gemeenteraad wordt voorgesteld een zendmachtiging aan te vragen. Tevens oordeelt de SG dan over het voorstel een commissie in het leven te roepen met het doeï de lokale omroep daadwerkelijk op te richten. Dat gebeurt allemaal op advies van een commissie die de mogelijkheid voor lokale omroep in Schie dam heeft bestudeerd, De commissie die deze week werd ontbonden heeft ondermeer een takenpakket voor de nog op te richten commissie samengesteld. Zo raadt men aan om de mogelijke samenwerking met de Ziekenomroep Schiedam (ZOS) nader uit te werken, een gedetailleerde begroting en financie- ringsvoorstellen te maken en te zoeken naar een geschikte huisvesting. Verder adviseert men ook de benodigdheden vast te stellen en tenslotte nog het bestuur, de eventuele programmaraad en de productieteams samen te stellen. Voor de bevindingen van deze tweede commissie ter vaststelling aan de gemeenteraad worden voorge legd zou er een openbare hoorzitting moeten wor den gehouden. Op deze bijeenkomst, zo stelt de ontbonden commissie, zouden de Schiedammers commentaar kunnen leveren op bijvoorbeeld de kosten voor aansluiting of het aanbod van pro gramma's. De aanvraag van de zendmachtiging wil de commis sie op grond van artikel 47B van de omroepwet In dat artikel worden de „representatieve culturele instellingen" en „non-commercialiteit" als eis ge stéld. De lokale omroep zou daardoor in belangrij ke mate onafhankelijk zijn. Als voorbeeld noemt men de Kabelomroep Deventer (KOD). Deze niet-centralistisch opgezette omroep- vereniging werkt met eenentwintig krachten en hpnderden vrijwilligers. De begroting is slechts 250 mille per jaar. Voor een raming van de kosten van een lokale omroep in Schiedam adviseert de com missie de bevindingen in zes experimenteerge- meentes af te wachten. Waterweggebied Hoewel het aantal werklozen in de eerste maand van het nieuwe jaar met slechts 44 dit is 2 procent is gestegen, is de situatie in de metaal nog allerminst rooskleu rig. Het Gewestelijk Arbeids Bureau heeft momenteel twee aanvragen voor collectief ontslag in behande ling, waarbij in totaal 60 werknemers zijn betrokken. Het betreft hier de ontslag aanvragen van apparaten- fabriek Vincent bv en ma chinefabriek Fontijne bv, beide uit Vlaardingen. Er kan in deze sector nog geenszins worden gespro ken van een stabilisatie. In totaal stonden bij het GAB eind januari 2409 werkzoeken den ingeschreven, te weten 1701 mannen en 702 vrouwen. Ge zien de tijd van het jaar was een grotere toename van de werkloosheid verwacht. De in gediende ontslagaanvragen ne men iets af. Met uitzondering van de metaal is sprake van een gelijkmatige ontwikkeling. Directeur drs. H. J. Harberts van het GAB vindt echter dat het aantal arbeiders, dat werk tijdverkorting heeft vrij hoog is, vooral in de metaal. In deze sector steeg het aantal werklo zen met 19 tot 479. Ondanks dit aantal is er een uitstaande vraag van 254 man. De directie onderzoekt thans in hoeverre deze aanvragen reëel zijn. In de bouw bedroeg de stijging van de werkloosheid 12 tot 102. De vooruitzichten in deze sector- blijven goed. Het aantal werklozen dat wordt gerangschikt onder de catego rie „algemene dienst" is met 23 gestegen tot 519. Deze stijging wordt veroorzaakt door het aantal ontslagen van buiten landse werknemers, zo meldt het GAB. Vooral de Marokka nen verkeren in een kwetsbare positie, omdat zij vaak ziek zijn. Niet zelden keren Marokkanen hierdoor veel later van hun va kantie in hun vaderland naar Nederland terug. De jeugd werkloosheid blijft ongeveer gelijk, namelijk 403 mannen en 336 vrouwen. Dit komt neer op circa 48 procent van de totale werkloosheid. De mogelijkheden voor minder- valïden en zogenaamde minder geschikten zijn echter zeer be perkt Het werkloosheidscijfer van deze groep ligt dan ook vrij hoog, 20 procent van het totaal. Positief zijn de ontwikkelingen in de kantoorsector. Er valt vol gens het GAB een afname van de werkloosheid te constateren bij zowel mannen als vrouwen met respectievelijk 8 en 10 pro cent. Goed opgeleide krachten kunnen zelfs zonder problemen weer aan de slag. Postende stakers aan de Elementum-poort. Maassluis Het fabriekspersoneel van de Industriële Bouwmaatschappij Elementum bv aan de Industrieweg is vanmorgen vroeg in staking gegaan. Ook de collega's op de bouwplaatsen in Vlaardingen Holy hebben het werk neergelegd. De bonden zouden vandaag met de Elementum-bouwvakkers in Zoetermeer en Alphen aan de Rijn overleg voeren om even eens het werk neer te leggen. Tot 08.00 uur hadden zich 90 personeelsleden bij de staking aangesloten, er waren slechts vier werkwilligen. Oorspronkelijk wilden de werk nemers een stiptheidsactie gaan voeren als sympathie voor het te voeren beleid van de vakbon den. Volgens Emile Poelman, lid van de ondernemingsraad bij Elementum en door de vak bonden belast met de leiding van de acties, ging het om een Schiedam De herbestrating van de Lange Kerkstraat ea de Grote Markt is uitgesteld tot Hoek van Holland De directie van de Zeeland Stoomvaart Maatschappij in Hoek van Holland vreest, dat over enkele dagen steeds meer reizigers van en naar Engeland de oversteek via België zullen maken. Het zeevarend personeel van de Hoekse lijndienst staakt nog steeds. Hoewel de Nederlandse schepen met uitvaren, hebben tot nu toe maar weinig reizigers enige hin der van de actie ondervonden. Het schip van de British Rail ways, de Sint Edward kan het passagiersaanbod nog aan. Hoe lang dat zal duren is echter de vraag. Volgens de ANWB is het aantal "Engelandvaarders" ook in deze tijd van het jaar bijzon der groot en verwacht wordt, dat de Belgen binnenkort goede zaken zullen doen. "Andere be drijven worden door de staking in de kaart gespeeld", zo laat de directie van de Zeeland Stoomvaart Maatschappij we ten. Ook de lijndienst vanuit Vlissin- gen kan volgens de Zeeland maatschappij op goede tijden rekenen. Het bedrijf daar is in Deense handen waarvan het personeel niet aan de stakings acties meedoet De toezegging van Deense en Engelse rederij en aan de vakbonden, dat zij geen extra vracht en passagiers van de Nederlandse schepen zullen vervoeren haalt echter weinig uit want Nederlandse boekingen zijn inmiddels stop gezet en iedereen is geheel vrij via welke rederij hij de reis naar Engeland wenst te maken. 0 De Oude Havenbrug in Vlaardingen wordt in verband met werk zaamheden vanaf 14 februari voor bet sch eepvaa rtverkeer afgestoten. Het weg verkeer zal geen bin der van de herstel werkzaamheden die ongeveer drie weken gaan duren, ondervin den. Bij een techni sche controle is aan het licht gekomen, dat de betonconstruc tie van de fundering scheuren vertoont In januari verleden jaar zijn om de brug in bedrijf te houden n ood voorzieningen aangebracht. bet tweede kwartaal van dit jaar. De gemeente, die dat ge bied ln de binnenstad eerst eind vorig jaar wilde aanpak ken, is pas deze week klaarge komen met de wijzigingen in bet verkeerscirculatieplan. De Lange Kerkstraat tussen Broersvest en Broers veld wordt volgens de nieuwe plannen he lemaal afgesloten voor het ge motoriseerde verkeer. Zo ook de Korte Dam, en de Hoog straat tussen Korte Dam en Korte Kerkstraat. De belangrijkste wijzigingen, aan gebracht na de informatie avond voor de buurtbewoners, houden verder in: het instellen van eenrichtingverkeer in de Lange Kerkstraat tussen Kreu pels traat en Grote Markt_(rich- ting Grote Markt) en in de Nieuwe Sluisstraat (richting Brede Marktsteeg), Aan de westzijde van de Grote Markt en in de Boterstraat, tussen Kreupelstraat en Broersvest, komt tweerichtingverkeer. Voor de afsluiting van de zuidzijde Grote Markt zullen ontheffin gen worden verleend. Voor de herbestrating van de Lange Kerkstraat worden de rioleringen in de straat ver nieuwd en worden grote bomen in het brede deel geplaatst. Dat zal nog in het eerste kwartaal van dit jaar gebeuren. De Grote Markt wordt in het tweede en derde kwartaal aangepakt Vol gens de planning van de dienst gemeentewerken komen het Oude Kerkhof en omgeving I tenslotte in het derde kwartaal j aan de beurt. Aan het herbestraten van de He renstraat, het realiseren van parkeervoorzieningen op het terrein van de Schotse Poort en het vernieuwen van de riolerin gen in de Boterstraat wordt nu reeds gewerkt. Schiedam De politie heeft gis teren drie illegale zenders in beslag genomen. De zenders werden gevonden in Schiedam- West. Na klachten van buurtbewoners over storingen op het televisie scherm en de radio vielen de familie S. in de Huysmanstraat en de familie B. in de Van Beverenstraat door de mand. Bij de laatste vond de recher che twee zenders. POUTl Vrachtwagens mogen op de Lange Haven niet lang meer stilstaan voor laden of losse De politie zegt er we! iets van, maar is in* dit geval nog niet zo streng als met foutparkeerders. Schiedam „Of de foutpar keerders ook werkelijk in de weg staan, is natuurlijk geen criterium. Een verbod wordt overtreden en d&t wordt gestraft Natuurlijk bunnen er hindernissen zijn. Een knelpunt is bij voorbeeld de Lange Haven, waar geparkeerde auto's Hoek van Holland Op 21 februari is het zeventig jaar geleden, dat een der grootste rampen zich voor de Nederlandse kust voltrok. Het schip de Berlin van de British Railway brak op de pier van Hoek van Holland in tweeen. Zo'n 135 opva renden kwamen om in de golven. Slechts enkelen konden worden gered. De ramp zal plechtig worden herdacht met een kranslegging bij het standbeeld aan de Boeg haven in de Hoek, ter nagedachtenis aan de omgekomenen. Vertegen woordigers van de Bri tish Railway Company zullen daarbij aanwezig zijn. Meer over de Ber- lin-ramp op pagina 3. een blokkade kunnen vor men voor de brandweer. Als ik redelijk nadenk zeg ik: daar parkeren kan niet, Als politie moet je daar de hand in houden," zegt hoofdinspecteur Dick van der Veen van de Schiedam se politie. De laatste weken kregen politiea genten opdracht strenger toe te zien op verkeerd parkeren. Vas te klanten van bedrijven op de Koemarkt, die even him auto voor de betreffende zaak zet ten, kregen onmiddellijk een bekeunng. Langs de grachten werden ritsen bonnen uitge deeld. Automobilisten piekeren er niet meer over hun wagen op de Hoogstraat bij de afrol Lange Achterweg te zetten. Vooral in het centrum van de stad moesten agenten nauwlet tend toezien, terwijl parkeer wachters extra scherp op de meters toekeken. Eerder deze week zei commissa ris Cees van der Haagen al: „Zodra er één staat, groeit het aan. Net een Chinese water plant. Het werd tijd, dat wij gerichter ernaar gingen kijken. En met alleen kijken, maar ook maatregelen treffen. Kortom, een aangescherpt parkeerbeleid was nodig." Onze krant vroeg een bekeurde naar zijn mening: „Gemiddeld krijg ik zo elke maand wel een prent Tegenwoordig discus sieer ik er niet eens meer over. Vanmiddag was de bon net uit geschreven en stapte ik naar de agént Ik zei, dat üc direct wilde betalen. Nou, die man was ge woon verbouwereerd. Hij zei' niets tegen me, niets. Gebruike lijk is toch wel, dat die man op zijn minst tegen je zegt: vind u dat geen zondegeld, meneer? Maar hij stond perplex, dat ik meteen betaalde en keek mij met eens aan. Waar blijft hun sociale gevoel? Hebben zij wel mensenkennis? Weten zij wel, waarom zij nou eigenlijk be keuringen uitschrijven, wat k voor nut dat heeft? Neen, zeg ik u!" Voigens Van der Veen beperkt het strengere beleid zich niet tot foutparkeerders. Ook vrach tauto's, die met ndme op de Lange Haven laden en lossen, worden in de gaten gehouden. zogenaamde zachtaardige actie. Deze kwam er op neer dat het personeel 's middags om pre cies 16.15 uur naar huis zou gaan. Normaal gesproken wordt rond dit tijdstip ook op gehouden met de produktie, maar in de praktijk betekent dit dat nog geruime tijd moet worden doorgewerkt om de ma chines en mallen schoon te ma ken. Door de bedoelde stipt heidsactie zou men reeds om 15.00 uur met de produktie moeten stoppen. De directie nam dit volgens de heer Poel man niet. Er zou gedreigd zijn dat elke cent verlies op de werknemers zal worden ver haald. Na overleg met de bon den is gisteren besloten om vandaag tot staking over te gaan. j Volgens stakers bij de poort moeten de emoties op deze be wuste verdagering hoog zijn opgelaaid. Nïet zelden werden persoonlijke verwijten ge maakt en werd er op de „man" gespeeld. Een van de stakers werd daarbij zelfs gedreigd dat deze als eerste de laan uit zou vliegen zodra het onderhavige bedrijf Iti moeilijkheden komt te verkeren. Daarom ook viel er bij de postende stakers eni ge angst te bespeuren. Vanavond zullen de stokers ver der worden ingelicht door de bonden. Tussen lööö en 20.00 uur komen zij bijeen in het NW-gebouw De Kern aan de P.C. Hooftlaan. Hoe lang de staking zal duren is met te zeg gen. Behalve de wachters bij de poort was er memand op ko men dagen. De vier werkwilli gen werden wel binnengelaten, maar kunnen, niets doen. Vol gens adjunct-directeur tng. W. Breukeï krijgen zij hun norma le toon. i Vlaardingen De ophogings- en reconstructiewerhzaamheden in de Babberspolder kosten meer dan was voorzien. Daar om vragen B en W dc raad nog eens bijna 165.000 gulden op tafel te leggen. De Lier Surveillerende poli- tie-agenten uit De Lier heb ben gisteravond om elf uur twee verkleumde kinderen aangetroffen in een Lierse te lefooncel. De Vlaardingse jongetjes, beiden elf jaar. wa ren uit angst vanuit hun woonplaats naar De Lier ge fietst, waar zij zittend in de telefooncel hun toevlucht zochten. De vriendjes werden meegeno men naar het bureau, waar contact werd opgenomen met de Vlaardingse politie, die al enige tijd naar het tweetal zocht. De ouders waren onge rust geworden toen hun kin deren niet op tijd kwamen eten. Nadat de jongetjes waren bijge komen van de kou, vertelden zij uit angst voor een dreige ment van iemand in een wa renhuis te zijn gevlucht De man zou de politie inlichten over wat de kinderen hadden uitgespookt, waarna zij de be nen namen. De ouders kon den hun kinderen rond mid dernacht weer begroeten op het Vlaardings politiebureau.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1