friangel wordt verkiezingscentria» m Brieven zetten kwaad bloed bi stakers Protest tegen opspuitingen in M. Delfland Vrij voor nieuw bouw Afslag Hoekse strand blijft De nissen zijn te koud r vrij] VRIJDAG' 11 FEBRUARI 1977 „Landschap wordt aangetast" VERGUNNING? Gemeente vraagt wijk- vereniging actie te voeren Crossers gepakt Politieke partijen in principe bereid „Rijkswaterstaat heeft geen geid" >*111111111 M.s. Koningin Juliana blijft aan ketting i Het grote probleem van raads vrouwen: Delft Er is ongerustheid ontstaan over het opspuiten met havenslib van kavels grond, die - in de gemeente Schiedam - binnen het gebied van Midden-Delfland liggen. De Abtswoude- naar P. v.d. Ende, die zich hierover namens een discussiegroep van de Midden-De!fland-inspraakorganisatie tot de provincie heeft gewend, zegt dat de gemeente Schiedam, behalve de al volgespoten kavels, nog meer kavels in dit gebied voor dat doel schijnt te reserveren. Dit opspuiten met slib wordt om twee redenen ongewenst genoemd: het landschap wordt hierdoor aangetast en de keuze tussen agrarische en recreatieve bestemming wordt nu al vastgelegd, omdat deze kavels niet meer geschikt zijn voor agrarische doeleinden. De discussiegroep wijst erop, dat bi) ce behandeling van de ont- werp-wet in de Tweede Kamer o.m, is gesteld dat het bestaan de landschap zoveel mogelijk moet worden gespaard én dat de indeling van het gebied pas wordt vastgelegd door het plan van de reconstructiecommissie. Het gehele gebied zou niet auto matisch de bestemming recrea tie krijgen. De groep conclu deert daarom, dat het opspui ten met slib in strijd is met de gedachten van de ontwerp-wet De groep vindt dat het de taak ts van GS om te zorgen dat geen ongewenste ontwikkelin gen plaatsvinden. Men vraagt zich af, of hier een provinciale vergunning is afgegeven en zo ja, waarom, resp. of controle op slibopspuitingcn via de goed keuringsprocedure van bestem mingsplannen een mogelijkheid is. Als dat met zo is vindt de groep het wenselijk dat de pro vinciale landschapsverordening - die toch tot doel heeft de groene ruimten tussen de ste den gaaf te houden - wat rui mer kan worden uitgelegd dan tot nog toe. Daarmee kan mis schien worden voorkomen dat nieuwe gebieden worden opge spoten. Daarmee zou ook kun nen worden bereikt dat de dijk hellingen van de bestaande op gespoten gebieden, b.v, langs de Kerkweg en de Harreweg, zó worden afgewerkt dat een aan trekkelijk r uiterlijk ontstaat, b.v. door utzaaienen beplanten. De landde hapsverordening zou volgens de discussiegroep mis schien ook van toepassing kun nen zijn op de manier waarop de stadsranden van nieuwe woonwijken, die aan Midden Delfland grenzen, worden afge werkt Vlaardingen. De gemeente Vlaardingen wil dat de wijk ver eniging Vettenoordsepolder (VOP) een actie gaat voeren. Afgelopen week ontving de VOP een brief van het college van B. en W. In de brief vraagt het gemeentebestuur of de wijkver- eniging iets kan doen tegen de verwaarlozing van het grasveld- je/speelterreintje tussen de hui zenblokken van de Parallelweg en Chopinstraat. De gemeente speelt met de ge dachte dat de wijkvereniging contact op gaat nemen met de betrokken bewoners. Vervol gens moet dan met de huiseige naar gepraat worden over een eventuele oplossing van het probleem, In de brief staat ge makshalve het adres van huis eigenaar Hefkes uit Eist al ver meld, zodat de wijkvereniging en de bewoners spijkers met koppen kunnen slaan. De grond zou namelijk in handen van de2e huiseigenaar zijn. In het Badhuis, het wijkcentrum van de VOP aan de Valerius- straat, heeft men nogal moeten glimlachen toen de brief in de bus viel. „Het is je reinste on macht van de gemeente", zeg gen VOP-mensen, „ze denken zich er op zo'n manier met een jantje-van-leiden vanaf te ma- - ken". Volgens ambtenaar W. van der Ham is de gemeente niet van kwade wil. Hij zegt: „We heb ben al eerder pogingen onder nomen om iets te doen aan de toestand van dat grasveldje". Wanneer was dat? Van der Ham: „Oh, een paar jaar gele den. Ik weet niet precies wan neer. Want toen werkte ik hier nog niet". Het vermelden van het adres van de huiseigenaar in de brief van de gemeente heeft eveneens de verbazing van de leden van de wijkvereniging opgewekt. „De heer Hefkes uit Eist js namelijk al lang geen eigenaar meer van de woningen en de grond", zo wordt ons verteld, smds gerui me tijd is de heer Don de nieu we eigenaar en het beheer is in handen van makelaar Sui- broek". VD/SC/WW 3 Vlaardingen Twee jongens, de een elf en de ander dertien jaar, zijn door de politie gesnapt toen zij aan het crossen waren langs de Maas- sluisedijk. De bromfiet sen van het tweetal wa ren gestolen. De afde ling jeugdzaken heeft de zaak in behandeling. Eveneens onderzoekt deze afdeling de her komst van nog twee brommers, waarop twee andere knapen in de Broekpolder aan het crossen waren. De num mers van de bromfiet sen bleken weg te zijn gevijld. Vlaardingen Er bestaat grote kans dat gebouw Triangel, ei gendom van het Christelijk Jongeren Verbond Liefde en Vrede, op woensdag 25 mei omgetoverd zal zijn tot hèt gro te Vlaardingse verkiezingscen trum. Het bestuur van het CJV stelt daartoe alles in het werk. Er is een werkgroep „Politiek Café" ingesteld, die inmiddels gereedgekomen is met een soort raamwerk. Vrijdag 18 fe bruari heeft deze werkgroep een gesprek met afgevaardig den van alle in Vlaardingen bestaande politieke groeperin gen om te komen tot een defi nitieve opzet. Henk van Goor, jeugdwerker bij het CJV, zegt dat de verschillende partijbe sturen in principe positief staan tegen over het idee. Zo "hebben de PPR en het CDA reeds toegezegd mee te zullen doen. Ook de secretaris van de jeugd- gemeenteraad steunt het plan. Van Goor verbaast 2ich daar overigens met over. „Waarom", zo zegt hij, „zal elke politieke partij een eigen, bescheiden verkie zingscentrum opzetten, als wij nota be ne beschikken over een groot gebouw, waar honderden mensen kunnen ko men? Er moeten monitoren worden geplaatst, zodat de uitslagen op de voet kunnen worden gevolgd. Voorts zullen de plaatselijke partij-aanvoerders hun commentaren kunnen leveren op de uitslagen. Er zijn ruimtes beschikbaar voor intern beraad, terwijl deze ruim tes ook gebruikt kunnen worden voor het schrijven van perscommuniqués. Kortom, mogelijkheden te over." Tijdens het gesprek met de partij-afge vaardigden zal het raamwerk dat is opgesteld worden besproken en zono dig worden bijgesteld. Daarna kan worden begonnen met da definitieve uitwerking daarvan. Zo gaan de ge dachten van de werkgroep sterk uit naar de formule zoals die ook wordt gehanteerd in het bekende tv-p/ogram- ma „Haagse kringen". Hierin leveren politici tussen de klanken van een strijkje door hun commentaren op de politieke gang van zaken. Het geheel moet informeel overkomen en een ie der mag vrij in- en uitlopen. In de weken, voorafgaande aan de Twee de Kamerverkiezingen zullen in de ruimte van In The Mood politieke ca- fé's worden gehouden. Bekende politici zullen daar hun standpunten en partij visies nader toelichten. Ook zal er gele genheid zijn tot het voeren van discus sies. Op het lijstje van Henk van Goor komen de namen voor van enkele Tweede Kamerleden, zoals die van Ne- lie Smit-Kroes, de WD-onderwijsspe- cialiste. Maar ook plaatselijke en regio nale bestuurders zullen eregast zijn in het politieke praathuis, onder anderen burgemeester Wim Kieboom en Eijn- mondvoorzitter Fibbe. Mochten de poli tieke café's een succes worden, dan zal worden overwogen om na de verkiezin gen hiermee door te gaan. Het laatste dub- belpandje in de put aan de Rotterdamsedijk in Schiedam is deze week gedeeltelijk gesloopt. Daarmee komt dit bene- dendijkste terrein vrij voor de bouw van een reeks nieuwe wonin gen, die op dijkniveau worden gebouwd. Al leen het oude gerefor meerde kerkje en de kosterswoning blijven gespaard. Mat de afbraak van het dubbelpandje kon wor den begonnen, nadat de bekende Schiedam- se beeldhouwer Piet van Stuyvenberg deze week eruit trok. Piet van Suyvenberg is ver huisd naar een woning op de hoek van de St. Liduinastraat en de Ant hony Muysstraat in Schiedam. JÉ Hoek van Holland De commissie voor sport en recreatie van Hoek van Holland voorziet grote moeilijkheden nu Rijkswaterstaat de opspuitwerk2aamheden op het strand heeft beëindigd. Een deel van het aantal strandtenten heeft nu een mooi breed strand, het andere deel moet het met een afgeslagen gede- lte doen. „Er is geen geld meer, dus moeten de werkzaamheden «.orden gestaakt," 20 luidt het laconieke antwoord van Rijkswaterstaat over deze zaak. Sport en recreatie is verontwaardigd over deze manier van doen. A. F. van Dillem: „Op deze manier gaan we er niet op vooruit maar achteruit. Het halve strand is verhoogd, de rest blijft zoals het na de afslag was. Dat schept gevaarlijke situaties want als bij hoog water de zee over het opgespoten gedeelte stroomt dan is er van die scheiding niets te zien De mensen krijgen dan wel heel plotseling te maken met een diepte- verschil van een meter". Een wat vreemde zaak. Aanvankelijk was het rijkswaterstaat zelf, die het strand wilde verbreden en de garantie gaf dat er geen afslag zou zijn. Toen die er toch bleek heeft men maatregelen genomen, die nu maar voor de helft zal verdwijnen wegens geldgebrek. Hoek van Holland gaat er als badplaats bepaald met mee vooruit. Hoek van Holland De ac tie van bet zeevarend perso neel van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland in Hoek van Holland krijgt voor wat de stakers betreft een steeds grimmiger karak ter. De stakingsleiders voe len zich door de directie „belazerd", die middels het verspreiden van een telex van de raad van bestuur van de zeevaart de illusie wekt, dat er in hun stand punt over de prijscompensa tie verandering zou zijn ge komen. rn de telex aan de Federatie van Werknemersorganisaties in de Zeevaart (FWZ) schrij ven de werkgevers, dat hun bereidheid tot onderhande len over het voorstellenpak- ket van de FWZ onverkort gehandhaafd blijft, inclusief de wijse waarop een prijs compensatie kan worden verwerkelijkt. Naar aanleiding van de ver spreiding van deze telex is de FWZ overspoeld met tele foontjes van stakers, die vroegen hoe de zaak nu in elkaar rit. Ten onrechte me nen velen, dat het standpunt van de werkgevers hiermee veranderd is. Een gesprek tussen de voorzitter van de bekende regeling voor prijs compensatie geen sprake is. De FWZ heeft heeft daarom aan haar leden bericht, dat door de rederijen het zelfde standpunt wordt ingenomen als waarop de onderhande lingen op 13 januari zijn vastgelopen. Ook een brief van de direc tie van de Stoomvaartmaat schappij Zeeland heeft bij de stakers kwaad bloed ge zet In die brief worden zij opgeroepen om weer aan 't werk te gaan willen zij het bedrijf geen blijvende scha de berokkenen. De stakers blijven echter bij hun eis, dat de directie met de auto matische prijscompensatie over de brug moet komen eer zij hun werk hervatten. Tot die tijd gaat de staking onverminderd door, zo deelt de vice-voorzitter van de FWZ, D. Opmeer mee, die dagelijks op de Koningin Ju liana vertoeft. De FWZ heeft verder een schrijven samengesteld ge richt aan de passagiers, die voor de Koningin Juliana hebben geboekt en nu niet meekunnen.Daarin wordt om begrip voor de situatie gevraagd ondanks het grote ongerief dat de staking hen veroorzaakt. Tot nog toe is niemand tegengehouden, die hoewel op de Koningin Juliana heeft geboekt met de Sint Edmund van de Bri tish Railways de oversteek naar Engeland maakt. De Engelse vakorganisatie heeft de Nederlanders echter toe gezegd indien rij daartoe worden verzocht geen „besmette" lading of passa giers mee te zullen nemen. Van een solidariteitsstaking van het kantoorpersoneel van de rederij is, zoals ten onrechte eerder in onze krant heeft gestaan, geen sprake, hetgeen eveneens voor het kaderpersoneel geldt. Dit laatste betrof een zetfout. Geen kader- maar kadepersoneel van Havena gent Maasmond legde dins dagavond een uur lang het werk neer. fc.j; r-0 kv e Dan maar in de grote zaal. Sprak Piet Roosen, lid van de commissie voor vorming en recreatie, hier misschien met tinancien- wethouder Reinier Scheer- es over de kosten van ver betering van de verwar ming? Kennelijk zal het Rietje Taverne en Wim Poels, beiden in het mid den, een zorg zijn. Schiedam Vooral de vrou wen m de gemeenteraad van Schiedam vmden de nissen van het stadskantoor te koud om in te vergaderen. Om die reden is besloten dat commis sies, tot de lente aanbreekt, in een ander deel van de recrea tiezaal van het gebouw bijeen komen. Smds dat het geval is, 2ijn raadsleden echter gaan klagen over slechte akoestiek en over de opstelling van de tafeltjes. De raadscommissie, die zich nota bene met volksgezond heid bezighoudt, is erover be gonnen. Vergaderde deze club onder voorzitterschap van wethouder Eef Coliévoorheen in de kantine van bedrijfsge- meenschap Schiemond in de Vijgensteeg.kort geleden, ver huisde de commissie naar het stadskantoor. Maar met in één van de twee russen van de recreatieruimte. „Daar tocht het," vond met name de rillen de oud-wethouder Clara Stro man Ter illustratie, in de recreatie zaal vergadert doorgaans de gemeenteraad. Waaneer frac ties van de raad zich even willen terugtrekken om onder ling te overleggen, dan ver- dwint men in één van beide nissen achterin de recreatie ruimte. In een nis hebben tot voor kort ook raadscommis sies vergaderd. Nu is geble ken, waarom de besprekingen de laatste tijd niet zo bijzonder lang duuiden; het was er te koud en de stadsbestuurders zaten dus liever bij eigen haard, want die is goud waard. door Kor Kegel Het vervullen van de raads- phchten moet daaronder schromelijk hebben geleden, en daarom werd voorgesteld gedurende de rest van de win ter de nissen te verlaten en uit te wijken naar elders. Gekozen werd voor de grote zaal. Die is op temperatuur De raad laten ze namelijk nooit in de kou zitten, evenmin als de grootste raadscommissie die de stad heeft, die van ruimte lijke ordening, die ook van de grote zaai gebruik maakt. Maar opnieuw zijn enige raad sleden wrevelig op hun stoet gaan zitten draaien De com missies voor sociale zaken en volksgezondheid en voor vor ming en recreatie, die alleszins onwennig vlakbij de ingang van de grote 2aal rond de tafel kropen, klagen. In tegenstel ling tot de gemeenteraad en de ruimtelijk denkenden hebben zij met van de microfoons ge bruik gemaakt. Dat is punt één. Zij konden elkaar met of nauwelijks verstaan. Jo Ou we ns werd er schor van. En dan probleem twee: overal is bij vergaderingen een goed gebruik, dat de aanwezigen in een cirkel zitten of in een U-vorm, zodat zij elkaar kun nen aanschouwen. Wat echter overkwam de twee commis sies? In twee .poten' werden de leden neergezet, m een V-vorm met uiteenlopende takken. Zodoende konden sommige raadsleden nw-t alle anderen zien Clara 'Jtroman bijvoorbeeld maakte duidelijk dat zij onderwijseonsuient Lex Tigges, adviseur van de com missie, in het oog wilde hou den. Evenals Collé heeft wethouder Herman Posthoorn beloofd, dat de lastige situatie wordt verholpen. Voortaan zetten ambtenaren de taf eitjes an ders neer, tevens rekening houdend met de aanwezigheid van personen op de publieke tribune. Misschien ook wordt dan van de geluidsinstallatie gebruik gemaakt. Toch rijst de vraag, is er dan geen verwar ming in de nissen? Want dat zou heel wat moeite besparen. Aan gemeentevoorlichter Dolf Buschkens vroegen wij, of het in die niss nou werkelijk tocht. „Welnee, er staat geen zuchtje wind," kon Buschkens na na vraag meedelen. „Het is er ge woon te koud. Ja, verwarming is er wel, maar die doet het kennelijk met voldoende, De man, die erover gaat, is er vandaag niet dus meer weet ik er ook niet van." Nou kennen wij wel enkele mannelijke raadsleden, die hebben ge zegd: „Ach, die vrouwen, heb ben ze weer wat? Als ik het koud heb, trek ik een dikke trui aan. Moeten mensen als Clara dan in zo'n dun jurkje gaan zitten?"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3