Grondspeculaties: teiabB romiiiijj- 1 tocht Twee veehouders zijn .Merkel te slim Vragen aan ie minister VBIJDAG 11 FEBRUARI 1977 Wringen Tegenstrijdig Trammelant is het geblazen In het ZufdhoUandse dorp Berfcel en Rodenrijs. Dat komt door de geheimzinnige grondtransactlei In het West poldergebied. Voorzichtig wordt nu fn volle omvang bekend dat deze Berkelse grond door twee veehouders is verkocht En niet aan de gemeente, zoals aanvankelijk was afgespro ken, maar aan twee lucratief betalende „bou wondernemers". Hel gaat over grond die deel uitmaakt van het bestemmingsplan Berfcel en Rodenrijs. Aan deze bestemming moeten Gedeputeerde Sta ten op dit ogenblik nog hun goedkeuring geven. De zeventien hectaren, bijna de hele Westpol der, zou goed geweest zijn voor enkele hon derden hulzen In de sociale woningbouw plus een flinke pluk vrije-sector woningen. De vier honderd Ingeschreven BerkelBe Inwoners, ai enige |aren wachtend op zo'n „sociale" wo ning, wreven zich al In de handen. Echter7 Mispoes! De grond is van eigenaar veranderd en Is nu bulten bereik van de gemeente Berfcel. 91] het ministerie van rulmtalljke ordening en volkshuisvesting Is deze week de zeer veront waardigde werkgroep „Sociaal Bouwen" van de plaatselijke vakbond NKV aan de bel gaan hangen. Hoe kan dit, vraagt men zich af. Dat In Berkel en Rodenrijs door vrije grondspecu- latle het beschikbaar hrljgen van grond voor sociale woningbouw onmogelijk wordt ge maakt. Bouwkundige Van Amerongen zwak argument van de gemeente Hel Serkels verhaal Is els volgt: De twee eigenaars van de zeventien hectaren grond, de veehouders C. van de Arend en N. Steenwijk aan de Roden- fijscht Weg verkochten hun wellanden aan twee, zichzelf voor bouwonder neming uitgevende, maat schappijen De grond werd, toals men lat noemt, onder de handen van het gemeentebestuur weggekocht door: Noor- lander Bouw bv Leider dorp er Eplon Holland Holding In Breda, De laat ste blijkt bij navraag een „papieren maatschappij" te zijn. De prijs die ervoor werd betaald was. volgens een woordvoerder van de gemeente. 4,40 gulden de vierkante meter en nog eens 6,60 gulden daarboven op als Gede puteerde Staten het bestem mingsplan goedkeuren De prijs die de gemeente ervoor zou be talen had rond da dne-«n-een- halve gulden gelegen De schoen in de hele Berkelse grondtransactie gaat daar pas wringen als het woord „vertrou wenskwestie" in gedmg komt Wat blijkt! Beide grondbezitters/- veehouders zouden op de hoog te zijn geweest van de gemeente lijke plannen Erger nog, zij had den met burgemeester M J D Reekers een „gentlemens agree ment" afgesloten dat er geen grond verkocht zou worden zo lang Gedeputeerde Staten geer uitspraak over het bestemmings plan zouden hebben gedaan En dat nu, is een wat erg naïeve benadering van Berkels eerste burger, die liever vertrouwde op de belofte van beide veehouders in plaats van gewoon optie op de grond te nemen Burgemees ter Reekers beschuldigt beide weidegrond-bezitters nu van woordbreuk Veehouder Steenwijk stelt echter dat de gemeente met voldoende voor de grond wilde betalen en dat zij beiden voor de laatste maal in augustus vorig jaar op het gemeentehuis zijn ontboden Volgens Steenwijk heeft men die bui al maanden zien aankomen, maar geen stappen ondernomen Trouwens, voor de gemeenteprijs hadden beide veehouders elders nauwelijks de helft aan grond kunnen kopen Kort en goed belangrijkste ge dupeerden zijn voorlopig de vier honderd wachtenden op een „sociaal gebouwd" huis „Een zeer zwak argument van b en w Is dat men door de trage behandeling van GS de grond niet heeft kunnen aankopen", ia de repliek van Albert van Ame rongen, bouwkundig hoofdop zichter en initiatiefnemer van de Berkelse werkgroep „Sociaal Bouwen". „Het fa deB te erger omdat nu Juist het bestem mingsplan Westpolder op korte termijn ontsloten zou worden ten behoeve van voornamelijk sociale woningbouw. Dat bete kent dat er voor mensen met Inkomens rond de 22.000 gulden voorlopig niks door gemeente of woningbouwverenigingen ge- i&siw'-r*JE?ïk V.«i 'V Secretaris NKV-Berkel, Van den Bulk. vraagtekens bij vele vrije-sektor bouw daan kan worden. Dat, terwijl er hier In Berkfef In de Sociale woningbouw toch el to'i gat v n zeven jse, |g gevallen waar- deot dit „shtarstznd ven zo'n vierhonderd wachtenden ia ont- ataan". 't Zit bouwkundige Van Ameron gen helemaal dwars dat zijn po gen rn december vorrg jaar om -V 'O"' Plan kaart Ber kel en Ro denrijs De veelom streden „Westpol der" in piandeel 3 Ver kocht on der han den van gemeente. grond te krijgen bij de gemeente voor 2ijn sociaal bouwplan van tafel werd geveegd Zijn voorstel luidde toen in de Westpolde*" drie- tot vierhonderd woningen van iets meer dan één ton te bouwen in de premiekoopsfeer. De complete bouwtekeningen en financiële calculaties had hij toen op tafel liggen Uitvoerder van het plan zou de „M C Mut- saers Bouwcoordmatie bv' zijn een zelfstandige, kleine maat schappij uit Ridderkerk die met voorrang sociale bouwplannen in haar uitvoeringspakket opneemt Inmiddels heeft Van Amerongen de plaatselijke vakbond NKV achter zijn plannen gekregen. Na bestudering van zijn bouwte keningen kwamen de bonden tot de conclusie dat van Ame rongens opzet met financiële berekeningen van „Mutsaers b.v." een zeer reëel plan Is. Deze week verleende ook de Vereniging „Eigen Huls", die In opdracht van hot NKV het plan op zijn haalbaarheid toetste, haar goedkeuring. Het prikt Van Amerongen daar om des te meer dat door deze hele grondspeculatie-affaire de door Joke M. M. de Gruijter sociale woningbouw in Berkel en Rodenrijs voorlopig de eerste ja ren we! weer vergeten kan wor den Zijn verbazing ten aanzien van het gemeentelijk handelen geldt niet alleen de slordige wij ze waarop de „overeenkomst' met beide veehouders ts aange gaan Het zit hem ook dwars dat alle gemeenten in Nederland on langs het verzoek van het minis terie van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting kregen nauwlet tend op de grondaankopen toe te zien - dit vooruitlopend op een op stapel staande wet die derge lijke speculatieve grondaankopen uitsluit waar kennelijk de ge meente Berkel volgens hem wei nig notie van heeft genomen Vraagtekens 2et de Berkelse bouwkundige ook achter de hou ding van de vijf plaatselijke poli tieke partijen die in de laatste gemeenteraadsvergadering de bekendmaking over de specula tieve grondaankopen ir» Westpol der enigzms onthutst over zich heen heten gaan Men toonde wei verontwaardiging, maar nam genoegen met de verklaring van burgemeester Reekers dat hij zich pas over de gevolgen wilde uitspreken nadat Gedeputeerde Staten al dan niet goedkeuring aan het Berkelse beslemmings- plan zouden verlenen Zoiets moet de kiezers toch te denken geven", aldus van Ame rongen „Misschien is het wel oninteressant voor hen om te zorgen hoe de plaatselijke bevol king aan een betaalbaar huis moet komen, en of deze grond- transacties met ongedaan ge maakt kunnen worden"5 Het is trouwens duidelijk, ondanks te gengestelde gemeentelijke publi- katies, dat de gemeente Berkel helemaal geen trek heeft tn so ciale bouw De bouwstroom die hier momenteel in uitvoering is teH vierhonderd vrije sektor wo ningen en slechts vijftig premie woningen en daar achteraan ko men nog eens twee tot driehon derd vrije-sector woningen voor de elitegroep van Berkel en om streken", is van Amerongens concluderende mening Ook sekretarls A.B.M. van den Bulk van het Berkels NKV-be- stuur zet vraagtekens bij de ve le vrije-sektor bouw die in Ber- ksl wordt gepleegd. HIJ wijst op het structuurplan 1975 van de gemeente Berkel en Rodenrijs met verschillende passages en bouwprognosea die volkomen mei elkaar In tegenstrijd zijn. De bevolkingsgegevens wijzen daann een steeds hoger percen tage forensen aan, terwijl het autochtone bevolkingsdeel de af gelopen jaren schrikbarend is gezakt Daarom stellen de ge meentebestuurders in het bouw programma tot 1982 voor, dat er 733 woningen gebouwd moeten worden, waarvan maar liefst 615 in de vrije sector. Contradictio- neel stellen diezelfde bestuur ders ook dat het „gewenste bouwprogramma" echter 470 woningen in de sociale sector zou moeten zijn en 155 in de vnje-verkoop Van den Buik stelt lakoniek dat gemeente Berkel zich met deze gegevens zelf om de oren slaat Derhalve heeft het plaatselijk NKV zich vierkant achter Van Amerongens plannan gezet om toch in Berkel sociale woning bouw te realiseren Tweehonderd reacties heeft men inmiddels keurig in kaartsysteem op het sekretariaat Jupiter 38, Berkel verzameld. Van den Bulk „Als je bedenkt dat veel mensen in Berkel voor een woningwethuurwoning over de vierhonderd gulden moeten neertellen, dan is dat voor mij geen wonrngwetbouw meer En dat is ondermeer de reden dat wij het initiatief van Van Ameron gen verder hebben geinjekteerd door de werkgroep „Sociaal Bouwen NKVop te richten We hebben al informeel contact met de gemeente gehad Maar daar werd meegedeeld dat er waar schijnlijk alleen grond voor de vrije sektor beschikbaar wordt gesteld Dat is dan duidelijk met de groep waarvoor wij ons inzet ten „Binnen veertien dagen krij gen alle mensen die via kranten- publikaties hebben gereageerd een uitnodiging om te komen praten over het type woning dat zij wensen We hebben met assu rantiekantoor Overvliet een col lectieve waterdichte hypotheek afgesloten met een huidig rente percentage van acht procent De gemiddelde rentevoet ligt nu rond de negen procent We heb ben de woningen - voor eventue le bouw tegenvallers - wat hoger ingecalculeerd op 110000 gul den Dat is alles inbegrepen Het zijn huizen voor mensen met een bruto-mkomen van zo'n 24000 gulden per jaar Dal wordt voor honderd procent gefinancierd en men gaat pas een maandbedrag betalen als de sleutel m het slot gaat Die maandbedragen varie ren - afhankelijk van het type huis en de loonbelasting (die m mindering wordt gebracht) van 385 tot 589 gulden Dat exclusief rijksprerrHes' „Dan, vraag je, hoe kan dat? Acht procent hypotheekrente! Heel simpel. Op het ogenblik is er bij de banken een overschot aan geld omdat het bedrijfsle ven met deze economische toe standen nog maar mondjesmaat Investeert Dat Is dan geld wat In de huizenbouw gestopt kan worden. Dan blijft als belangrijk ste punt de kwestie van grond overeind stoan. We hebben de ze week deze hele grondaffaire bl] de minister en belde staats secretarissen aanhangig ge maakt ik hoop dat het (andelijk ook een politieke zaak gaat wor den en er op die wijze een net van stichtingen „sociaal bou wen" In Nederland komt Van Amerongen heeft ai kontakt mei de snelgroelstad Zoetermeer opgenomen. Daar is Inmiddels ook 'n kontaktadres: Dunant- straat 875. Ook daar kan men zich voor zo'n huls laten In schrijven. Wij in Berkel wachten voorlopig eerst even de reactie van het ministerie af".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4