Simplexrenovatie moe"; in oktober begii nen Driehonderd ond ?r; einers bekijken plan Oude naam voor parkje Kind aangereden Motorschip geplunderd Boot van chauffeur gekraakt WINKELCENTRUM IN NAJAAR '78 KLAAR Officier hoort inbreker aan Op de bon Kamerlid spreekt over milieuhygiëne WOENSDAG 16 FEBRUARI 1977 Wegloper gevonden Koninklijke onderscheiding Vrouwenbond bijeen Jan van Dorp: Actievoerders denken altijd gelijk te hebben WiK/KeLcewr^ri 1 VD/SC/WW 3 Vlaardingen Bij een verkeers ongeval in Vlaardmgen liep de ?.jarige V.K. verwondingen op. Het kind stak maandagmiddag onverhoeds de Anthome Knot- tenbeltsingel over en werd door een dnewiehge bakfiets met motor aangereden. Met inwen dige kneuzingen werd het slachtoffertje overgebracht naar het Holy-ziekenhuis, Schiedam In de wijk Nieuw- land Ï5 een weglopertje uit Stellendam gevonden. De 14-ja- rige Jan is inmiddels terugge stuurd naar zijn ouders. De jongen had bij een vriend aangeklopt die hij vorig jaar leerde kennen in een vakantie verblijf. De ouders van zijn kennis lichtten echter de politie in die de jongen gelijk ophaal de. Na een nacht op het hoofd bureau is de jongen door de kinderpolitie teruggestuurd. Schiedam Twee werknemers van de BV lak-, verf- en. verais- fabrieken in Schiedam hebben vanmorgen een konin klijke onderscheiding gekre gen. Schiedammer M.J. van Gogh en Rotterdammer P. Lakeman kregen van burgemeester Lems de zilveren ere-medaüle beho rende bij de Orde van Oranje- Nassau. Het veertig jarig jubileum van de twee bazen werd gevierd in res taurant Europoort. Schiedam De afdeling Cen trum van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt vanavond een ledenvergade ring. Op deze bijeenkomst in het ge bouw voor Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Haven zal mevrouw L.C. Net-Don spreken over „Onze plaats in de samenleving"- De aanvang is 20.00 uur. Schiedam Inbrekers hebben het motorschip Brigette in de Nieuwe Haven leeggeplunderd, Zij gingen aan de haal met een ijskast, geyser, en een gasstel. Kapitein W.F.A. (28) uit Schie dam, de eigenaar van de boot, schat de waarde van de ont vreemde spullen op zo'n 300 gulden. Aan de Louise de Colignystraat hebben onbekenden uit de tuin van de 30-jange L.R.M. v. W. een groene strandwagen gesto len. De houten wagen vertegen woordigt volgens haar een waarde van honderd gulden. Wat eet- en drinkwaren hebben inbrekers genuttigd in het lo kaal van de muziekvereniging O.B.K. Het gebouw aan de Delfiandseweg kwam men bin nen na een ruit te hebben inge slagen. Weggenomen werd al leen een lege geldkist. Schiedam Bij scheepswerf De Hoop aan de Schie hebben In brekers een van de boten ge kraakt Nadat een toegangsluik was inge trapt ging men aan de haal met een boormachine ter waarde van 500 gulden. De schade die daarbij werd aangericht aan de boot van de 36-jarige chauffeur J.Z, uit Rotterdam wordt ge schat op zo'n 300 gulden, Gelijke monniken, gelijke kap pen. De gemeente en de parti culiere huiseigenaar moet je op één lijn stellen. Kijk, als een particuliere huisbaas zich schuldig maakt aan achterstal lig onderhoud, dat kan de ge meente hem op de vingers tik ken. Als de gemeente zelf haar de Indische buurt Als alles naar wens verloopt dan moet rond oktober vin dit jaar een begin worden gemaakt met de werkelijke herstelwerkzaamhe den van de raamkozijnen, „Maar dan moet er wel keihard worden doorgewerkt", vindt Jan van Dorp. huizecbezit niet voldoende on- Hij vervolgt zijn verhaal: „Het is Jan van Dorp: „Goudriaan is een eerlijke, goeie vent. Jammer alleen is dat hij niet zo geraffineerd is als al die actievoerders". derhoudt dan zou zij ook ver plicht moeten worden om iets aan de vaak slechte toestand van die huizen te doen. Maar tot heden komt daar verdomd weinig van terecht". Op de Boeroestraat nummer 23 in Vlaardingen zit de 36-jarige Jan van Dorp op zijn praat stoel. Hij is als bewoner nauw betrokken bij het op eigenlijk vreemd, dat je van een wethouder moet horen, dat de ramen van die gemeentewoning waar je zelf in woont, slecht zijn. Bas Goudriaan heeft tegen ons gezegd, dat je d e ramen van ons eruit kan scheppen. Nou, dan is dat toch duidelijk een geval van achterstallig on derhoud, dacht ik 20. Of niet soms?' natuurlijk weer: „We herstellen niks, jullie krijgen nieuwe ra men". En daarom wordt ons een huurverhoging doorbere kend nadat de renovatie is uit gevoerd. Weet je, het is een moeilijk punt met dat achter stallig onderhoud". Bij toeval is het renovatieproject van Simplexwoningen aan het rollen gebracht Een jaar of vier geleden werd de belangen- Kijkje nflmcn rungwetwoningen, voor zover mij bekend Alleen mensen uit de William Pontwoningen wa ren bij de toestand betrokken Maar dat was geen ideale situa tie Er moesten meer figuren uit andere delen van de Indische buurt in de belangengroep buurtcommissie worden opge nomen". groep Indische buurt opgericht. „Dat was in de tijd dat de nota Een jaar geleden ging Jan van pel staande renovatieproject „Maar ja", stelt Jan nuchter, „de van de 356 Simplexwonongen in gemeente zegt op haar beun Hijden of stilstaan net was uit gebracht", vertelt de besnorde Vlaardinger, „op het gebied van de stadsvernieuwing begon men toen steeds actiever te worden. In de belangengroep, die na een vergadering in wijk centrum West werd opgericht, zaten vooral mensen uit wo- Dorp daarom weer eens een kijkje nemen tijdens een buurt- vergadering Na dit bezoek had Jan gelijk de smaak te pakken. Hij verhaalt Het enige waar men zich m deze wijk druk om maakte is renovatie en achter stallig onderhoud Die twee din gen spelen een belangrijke rol Het William Pontrenovatiepro- ject was een jaar geleden Op een voorlichtingsvergadering hun oordeel geven over d€ plannen van de gemeente Aas het eind van deze maand Liggen de gemeentelijke ideeen klaar Er mag gekozen worden uit stolp ram en, tuimelram er oi draairamen Volgens Ja- van Dorp zal het niet eenvoudig zijn om een, twee, drie te kiezen. „Aan elke mogelijkheid zit wel een bezwaar verbonden", zegt hij, „het ene raam is weer be vestigd enzovoorts Een ding staat voor mij in ieder geval vast: een raam heeft pa» zin als je het kan gebruiken voor ventilatie enerzijds en voor het weren van insecten met gebruik van horren ander zijds. Bus dan mag het raam met naar binnen openslaan" door Kees Jonker kerk .or p i(e:-rH£~ï_ al een tijd bezig- Tenminste de voorbereidingen hiervoor. Bij onze (Simplex) woningen zijn het met name de ramen en de kozijnen die ruet in orde zijn Met een hele delegatie van een mannetje of twaalf, dertien zijn we kort na die vergadering naar wethouder Goudriaan ge stapt Die schrok zich dood van al dat bezoek. Het leek wel of wij Den Briel bezetten. Onze wens luidde. Knap die ramen op!". Dit bezoek aan Goudriaan was op 4 februari van het vorig jaar. - de datum hiervan is nog met bekend zuilen de bewoners van de Simplexwoiungen hun ja of nee moeten geven. „Hope lijk geeft tachtig procent van de bewoners hun jawoord", meent Jan van Dorp," de provinciale directie voor volkshuisvesting zal dan weinig moeite hebben om akkoord te gaan met de plannen. Hierna maakt het col- wege van Ben W eenraadsvoor stel En dan is de zaak gauw bekeken. Ik neem aan dat in oktober met het renoveren be gonnen kan worden". Moet je eens nagaan", filosofeert Snel de bewoner van de Indische buurt, „twee maanden later Vind je met dat het allemaal lang hadden ze al een proefworung gerealiseerd Dat is zondermeer een pluim voor de gemeente". En over Goudriaan zegt Jan van Dorp: „Joh, het is een eer lijke, goede vent. Het is alleen jammer dat bij met zo geraffi neerd is als al die actievoer ders'. Huurverhoging De bewoners waren tamelijk po sitief toen zij de proefwonmg op 2 en 3 april in groten getale kwamen bekijken. Onder alle bewoners werd een enquête ge houden. De uitslagen hiervan luidden „goed, maar wel duur1" De kosten van de op- Jan van Dorp ten slotte „Ja, je knapbeurt van die ene proefwo- zou best kunnen beweren dat duurt? Jan van Dorp: „Neen integendeel. Ik vind juist dat het snel loopt Moet je eens kijken naar het renovatiepro ject van de 144 William Pontwo ningen, daar doen ze nu al een jaar of vier over. Wat dat be treft gaat het bij ons veel snel ler" Samen met vier andere bewoners én opbouwwerker Jan Robbe- regx blijft Jan van Dorp de gemeentelijke voorbereidingen van het komende renovatiepro ject op de voet volgen. Zij zul len ook de overige bewoners op de hoogte van het een en ander houden, voor zover mogelijk is rung bedroegen tienduizend gulden. Jan. van Dorp. „Dat zou dus betekenen dat we weer een behoorlijke huurverhoging zou den krijgen. Tegenwoordig moet je al bijna drie procent van de totale renovatiekosten extra betalen aan huur. Dat loopt aardig op". De bewoners van de 356 Simplex woningen moeten, binnenkort inspraak remmend werkt Maar je kunt er met meer omheen Anders heeft de gemeente vnj spel en zijn de bewoners aan hun lot over gelaten. Ik kan me best voorstellen, dat Bas Goud riaan soms denkt: „Wat 'n stel letje hufters, die actievoerders". Daar komt dan nog bij dat actievoerders altijd denken dat ze zelf gelijk hebben". Een globaal overzicht van de plannen voor winkelcentrum Kethel roeentewerkea ir. de Block. Hann °P> Wanneer in de nadagen van volgend jaar winke liers in het noorden van de Stad gezamenlijk de Ia aprii wordt de eerste paal deuren van bun zaken voor winkelcentrum Kethel ge- stomverbaasd drukte. openen, heeft Schiedam een winkelcentrum erbij voor de pakweg 37.000 burgers die in de toe komst boven de rijks weg zullen wonen - vol gens directeur van ge- slagen. De voorlopers ervan staan er al: het kruisgebouw en een benzinestation, terwijl te vens de Zwaluwlaan reeds is opgeknapt. Voor de rest be staat een onverdacht grote be langstelling. Maandag vond in restaurant Europoort aan de Nieuwe Waterweg in Schiedam een voorlichtingsavond plaats. Overvol was de zaal. Tegen de driehonderd ondernemers kwa men poolshoogte nemen. „Wie zei ook weer, dat in Schiedam niks kan?" merkte één van hen De voorlichting ging maandag over activiteiten, die sinds de oprichting in 1971 door de stichting zijn ontplooid in sa menwerking met architectenbu reau Lucas en Niemeijer in Rijswijk. Als alles volgens plan verloopt, gaat in de komende herfst al een supermarkt open, in de lente van 1973 volgen andere winkels, en de laatste stap is dan de opening van winkels, die komen onder de in het bestemmingsplan opgeno men woningen. En dat is in het najaar van '78. Ir. De Block zette alle ideeen in Europoort nog eens op een rij tje. „De bedoeling is uiteraard om het oude dorp Kethel, waar aan het winkelcentrum straks, grenst, wordt geconserveerd. Waar mogelijk worden huizen in het dorp gerestaureerd en de gaatjes worden opgevuld," zei hij. Verder verzekerde nij veili ge oversteekplaatsen van woon wijken naar het winkelcentrum en een ondoorbroken voetgan gers-as, terwijl een andere woordvoerder inging op voor zieningen voor automobilisten, zowel voor consument ais voor expeditie. De realisatie van het centrum is in handen van een stichting, waarin de bestuurlijke verant woordelijkheid wordt gedeeld door de Schiedamse handels- en bedrijfsraad, het grootwin kelbedrijf en de Nederlandsche mi d d ens ta nd sfina ncierings- maatschappij voor bedrijfsob- jecten (MBO) in Amsterdam. Deze laatste club is een dochter Verdere aandacht werd besteed van de Nederlandse midden- aan allang bekende punten als standsbank en verwezenlijkte al zo'n zestig winkelcentra in het land. Vergaderingen van de samenwerkende instellingen werden trouw bijgewoond door vertegenwoordigers van rijk en gemeente. stedebouwkundige en architec tonische opzet van het centrum, de voor vestiging in aanmer king komende branches, de huisvestingslasten en de finan- cieringsmogelijkeden voor zich vestigende ondernemers. Het parkje in Schiedam-Nieuwland, misschien straks Ons Genoegen. Schiedam De commissie voor ruimtelijke ordening gaat zich vanavond buigen over de naam die het parkje bij de 4 molens moet knjgen. Het parkje op de hoek van de Vlaardingerdijk en de Nieuwe Damlaan is twee jaar geleden aangelegd door ge meentewerken onder felle pro testen van Aad Sprong, die m zijn Stnckledeplan ijverde voor het handhaven van de bestaan de begroeiing. Schiedam heeft op heel wat plaat sen met haar verleden afgere kend, maar de gemeente ijvert binds een tijdje voor een pleis ter op de wonde. Er worden historische namen gegeven aan nieuwe straten, bruggen, plei nen en parken. Zo is de brug over de Noordvestgracht bij de molen De Noort indertijd Spoe- lingbnig genoemd, naar de In de 18e eeuw, vanaf 1710, heeft naam die vroeger werd gegeven er een „Heerenhuijsmge benef- kennen. Maar gaan wij dieper graven m het verleden, dan blijkt dat rond 1900 het gebied van het parkje een officieren- tuin is geweest Wat nog blijkt uit straatnamen als Schutters veld en Officierenpad aan de andere kant van de Damlaan. Schiedam Een flink aantal in- dag door de Schiedamse politie braken heeft de 23-jarige Schie- bekendgemaakt, dammer C. K. vorige week De jongeman heeft vonge week donderdag -bekend tegenover nog toegeslagen in het Prove- de officier van justitie in Rot terdam. Dat is pas gistennid- Schiedam Op de Vlaardinger dijk heeft de politie vijf auto mobilisten bekeurd die te hard reden. Tijdens de zes uur lange mesta- contröle werd als hoogste snel heid 86 kilometer per uur geme ten. niershuis bij kunstenaar Jaap Zwiers, terwijl hij in dat ge bouw ook één van, de inbraken in het VW-kantoor op zijn naam heeft staan. Verder brak hij twee maal ui in een pakhuis in de Van Beverenstraat, waar hi] m totaal zes klokken weg nam, vervolgens bij wandel- sportvereniging De Schiedamse Tippelaars en ten slotte bij so ciëteit QT? in de Nieuwstraat. De buit bestond vooral uit cas-( sette-recorders, waarvan de- meeste ai waren doorverkocht! Vlaardingen Het Tweede Ka- Al eerder merlld mevrouw M. Epema- Brugmaa spreekt volgende week dinsdagavond op een openbare ledenvergadering van de PvdA-Vlaardingen over het onderwerp Economie en Milieu. Mevrouw Epema is in de Tweede Kamer voorzitter van de PvdA-fractiecommis sies Economische Zaken en Mi lieuhygiëne. bij de begrotingsbe- werkgelegenheid en economi- gewikkelde bestuurlijke orgam- handeling van milieuzaken - sche ontplooiing. satie van het Rijnmondgebied, heeft het Tweede Kamerlid be- „Er wordt te weinig gekeken naar Door de afdeling Vlaardmgen toogd dat de zorg voor een schoner milieu geen zaak is die afhankelijk kan worden gesteld van de economische omstandig heden. Hij meent dat de laatste tijd ten onrechte maatregelen om de vervuiling tegen te gaan om terug te dnngen afgeschil de positieve effecten van een goed milieubeleid, zoals die lig gen in het niet optreden van economische schade", zo luidt de mening van mevrouw Epe ma. „Het milieubeleid mag met als iets loaauands worden be schouwd". derd worden als aanslagen op Tevens wordt ingegaan op de m- van de PvdA is mevrouw Epe- ma-Brugman weer kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De ledenvergadering wordt ge houden in de Harmonie aan de Schiedamseweg in Vlaardingen. De vergadering begint om acid uur, spreekster Epema steekt' om negen uur van wal. fens Tuijnen" gelegen onder de naam het Korte Bosje. En er vlak naast, Ier hoogte van de Katholieke begraafplaats, lag een buitenplaats die de Bok- kenburg werd genoemd aan een brug over de Schie die lag ter hoogte van het Prove niershuis en de St Joris Doe len. En er zijn zelfs mensen die menen dat de Brandersbuurt voortleeft m de naam brand weerkazerne, sinds de nieuwe kazerne m het hart van de Outsider onder de mededingers voormalige Brandersbuurt is tenslotte is de naam Emmapark verrezen. die bewoners van de Emma flat. Nu is dan het nieuwe parkje bij grenzend aan het parkje, heb- dienstencentrum de 4 Molens ben voorgesteld, aan de beurt voor een oude naam, Geen eenvoudige zaak. Als je rekening houdt met de blijkt int de adviezen die tot grootte van het parkje mag het nog toe hierover aan burge- eigenlijk geen naam hebben. meester en wethouders zijn ge geven. Er liggen maar liefst vijf voorstellen op tafel. Favoriet lijkt de naam Ons Genoegen. Deze herinnert aan het laantje van Ons Genoegen, dat vroeger nabij het parkje liep, en de ouderen onder ons nog moeten Daarom is de commissie voor het geven van straatnamen wel van mening dat. als dit parkje een naam krijgt, ook vier ande re parkjes in Schiedam ver noemd moeten worden. Het is niet eerlijk om het parkje bij de 4 Molens voor ts trekken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3