Nog geen huizen! Actie tegen landbouw en jacl it in Broekpoldei Wéëmm Tentoonstelling over Floris V Ik wou dat ik er was Luchtverontreiniging tast luchtwegen aan Gemeente schrikt van technische rapporten Johanna helpt bij renovatie project „Bolletje" heet weer Jeanet EV WOUDHOEK-NOORD: flesje met gevaarlijke inhoud kwijt Schiedammer met „pep" aangehouden Kamerlid over geld huisvrouw VOP weer op reis Onderzoek toont aan Fietsers botsen SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 3 maart 1977 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtend lenst 144 >44 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25781-® PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Woningbouw in wijk Woudhoek is aanzienlijk vertraagd. De gemeente kampt met financiële problemen wat betreft de exploitatie-opzet. Te hoge kavelprijzen in het te bebouwen gebied zijn de oorzaak. Die tegenvaller kan alleen worden verholpen door meer koopwoningen te laten bouwen, hetgeen echter niet wordt gezien als een socialistische gedachte. Bat levert moeilijkheden op. De woningzoekenden voor wie de bouw van vijfduizend woningen nodig is (volgens het stadsbe stuur, met uitzondering van een handvol kritische raadsleden) zouden namelijk meer gebaat zijn bij woningwetwoningen, „Met het neerzetten van meer koopwoningen mis je de doel groep," meent wethouder voor stadsontwikkeling ir. Chris Zij develd- De kwestie is ter sprake gekomen in de laatste vergadering van de financiële commissie. Gister avond hield de commissie voor ruimtelijke ordening haar mond daarover want officieel is zij nog niet ingelicht en wisten de leden van niets. Wel werd in deze verga dering uitvoerig ingegaan op kritiek, die de gemeente van andere o verheids-instanties kreeg op het voorontwerp van bestemmingsplan Woudhoek- Noord, Conclusies werden getrokken. Siem Rosman (CDA) is met en verder) veel drukker wor den: grote geluidshinder. „Meer koopwoningen in plaats van woningwetwoningen" blijft een eis van de WD, bij monde van j Theo Bakkers die sprak na- mens de afwezige Cor van Til- borg. echter De meest harde kritiek kwam van dicht, ^an der Wilk, die de plannen in Noord consequent blijft af-j wijzen omdat in de rest van de stad volgens hem meer dan ge noeg kan worden gedaan. Even als Nikolaj Dielemans (PvdA) pleit hij voor terugdringen van woningbouw, Ook Everard ter Haar van Stuwgroep Midden- Delfland Schiedam mikte daar op om de polders te bescher men tegen nieuwbouw. ambtenaren eens, dat de ge- der ftilfc betreurt dat de Vlaardmgen Iemand heeft rond drie uur dinsdagmiddag ergens m Vlaardingen een bruin flesje zonder eti ket met een gevaarlij ke inhoudverioren. De politie Vlaardingen waarschuwt ervoor, dat de inhoud van het flesje gevaarlijk is bij inwendig gebruik, met name voor kinderen. Het flesje bevat een aantal palfnumtablfit- ten. Eindhoven De Eindhovense politie heeft de in Schiedam wonende Spanjaard C. R. (22) en de uit Barcelona afkomstige L. Ft. (30) aangehouden. Zij wa ren in het bezit van 1360 ta bletten „bustaid" een pepmid del dat tot de hard drugswordt gerekend. De herkomst van de tabletten, die vier- tot vijfdui zend gulden waard zouden zijn, is niet bekend. Schiedam Tweede Kamerlid Meuue Epema van de PvdA komt vanavond m gebouw Ire ne aan de Nieuwe Haven pra ten over de economie van de huisvrouw. De Rooie Vrouwen organiseerden deze avond. De toegang is gratis, juist vanwege die economische aanpak van moeder de vrouw. Het kamerlid spreekt na acht uur. Memie Epema sprak al eerder in de omgeving. Vorige week dins dag kwam zij in de Harmonie op de Schiedamseweg in Vlaar dingen. Toen had zij het over de milieuproblematiek en de manier, waarop de regering die problemen wil oplossen Het milieu hangt dan ook ten nauw ste samen met de boodschap pen van de huisvrouw. meenteraad zich niet hoeft uit te spreken tegen rijksweg 24 omdat die met het bestem mingsplan onmogelijk zou wor den gemaakt. Hans van der Wilk (PPR) deelt steeds meer de vrees van vroe gere actiegroepen, dat de Mo- zartlaan en vooral het verleng de daarvan (Van Dalsumlaan diverse overheden zich „slap' hebben uitgesproken over de grens, tot waaraan Schiedam in het noorden mag bouwen. In! december raadde Zijdeveld een motie daarover af, met als re den dat in het wettelijk voor overleg met de hogere instan ties die grens vast zou komen te staan. 4T* Jeanet Lubrecht thans sn toen... Vlaardingen „Als ze bolletje roepen, kijk ik nog steeds om. Daar ben ik in de loop der jaren zo aan gewend geraakt, dat het nog wel even zal duren alvorens ik niet meer reageer." Jeanet Lubrecht, veertien lentes jong, kan sedert enige tijd weer „gezien" worden. In vijftien maanden tijd is haar gewicht gedaald van 82 tot 55 kilo. En dat is volgens haar moeder en de leidster van haar club „enorm goed", omdat vooral bij kinderen de moed snel wordt opgegeven. Al op erg jonge leeftijd bleek dat Jeanet dik zou worden. Eerst naar de dokter, later de dxetiste, en tenslotte de specialist „Niemand kon echter helpen", zegt de trotse moeder. ,.Wij zijn zelfs naar een homeopaat in. Zeeland geweest, maar Jeanet groeide als het ware dicht Haar kleren moesten steeds worden vernieuwd, en op het laatst wilde zij niet meer op de foto en zij kreeg een enorm minderwaardigheidscomplex. Maar nu heeft de dokter van het Sofiakinderzïekenhuis gevraagd om nog eens langs te komen. Hij is toch nieuwsgierig geworden." De leidster van de club de Weight Controllers zegt dat iedereen mag meedoen, maar dat eerst toestemming moet worden gevraagd bij de dok ter. Dit omdat er altijd mensen zijn die dik zijn geworden door ziekte. „Als wij dit niet weten, zouden er ongelukken kunnen gebeuren", zo ver klaart zij. Niet moeilijk gehad tijdens de af slankperiode? „Neen", zegt Jeanet „Er is een periode geweest dat er geen grammetje afging. Maar juist door het clubverband hield ik het vol, bovendien mijn vader doet ook mee. AJs het niet lukt dan beuren de andere „slachtoffers" je tijdens de clubavond weer op. Dat gaf je weer moed om verder te gaan. Honger heb ik echter niet gehad. Alleen snoepen was er niet bij. Dat was niet zo erg, want ik kon voldoende andere dingen eten." Voor haar presta- ties heeft zij van de club een fraai diploma I gekregen. „Die hang ik op", zo besluit de havo- leerlinge, „ter herinnering aan een zware tijd..." i Johanna Spek. Vlaardingen De achtentwintigja rige Johanna Spek uit Maas sluis gaat funge ren als contact persoon tussen gemeente en be woners bij het renovatieproject van de 144 Wil liam Fontwonin gen in de Vlaar- dingse Indische buurt TSjdens de gisteren gehouden verga dering van pro jectgroep en be wonerscommis sie heeft Johan na Spek kennis gemaakt met de mensen, die bij het renovatiepro ject nauw be trokken zijn. De nieuwe contact persoon heeft een opleiding gevolgd, die door de Natio nale Woningraad is georganiseerd. Het doel voor haar funcUe is het geven van voorlichting aan de bewoners, die tijdens de reno vatie moeten ver huizen naar een wisselwoning. Te vens moet zij be lemmeringen weg nemen, die kunnen ontstaan door on begrip van de si tuatie of andere moeilijkheden. „Het is in feite nog een beetje vrijblij vend", verklaarde Johanna Spek gis terochtend, „niks is namelijk in prak tijk gebracht, om dat het een goed- nieuwe functie is" Naar verwachting zal Johanna elke don-i derdagmiddag en1 vrijdagochtend in een keet op de In- sulindesinge! zit ting houden. Deze keer wordt binnen twee weken neer gezet. Vlaardingen Het gemeentebestuur van Vlaardingen gaat alle activiteiten op agrarisch gebied in de Broekpolder staken. Ook de jachtactiviteiten beho ren - volgens het college van B en W - zo spoedig mogelijk tót het verleden. Alle fracties van de Vlaardingse poli-; tieke partijen hebben zich achter dit; standpunt kunnen scharen. In de gemeenteraadsvergadering van gisteravond verklaarde wethouder voor gezondheids zorg Ja Vermeule dat het rap port van het Centraal Dierge neeskundig Instituut schrik heeft ingeboezemd bij het Vlaardingse college. Het rap port - dat vorige week werd ontrust Wij zijn van mening dat een voortzetting van agrari sche en jachtaciüviteiien in de Broekpolder nietmeer zou mo gen plaatsvinden". Vervolgens zei mevrouw Vermeule, dat de bodemgesteldheid uit oogpunt van de volksgezondheid onaan vaardbare risico's inhoudt. heid en milieuhygiëne. Bij deze; minister ligt al een Vlaardings: verzoek om het verkopen en het verbouwen van gewassen m de Broekpolder te verbieden. Met de gemeente Rotterdam is over-; een gekomen dat inmiddels; koeien zowieso met in de giftige polder thuis horen. Schiedam De gemeente geeft zijn zeven eeuwen oude stadszegels in bruikleen voor een tentoonstelling, die in de zomer in Muiderberg wordt gehouden over graaf Floris V, der keerlen god die in 1296 door de edelen werd vermoord. Twee jaar geleden werd in Schiedam gevierd dat familie van Floris, namelijk jonkvrouwe Aleyda van Henegouwen, bet toenmalige dorpje stadsrechten gaf. gepubliceerd - bevat analysecij- Het gemeentebestuur piekert er Raadslid Willem fers van de gehalten van zware metalen, gevonden m de orga nen van afschoten wild uit de Broekpolder. In totaal zijn er nu vijf rapporten over de toe stand van bodem, gewas en wild uit deze veelomstreden polder. daarom ook niet over om het huidige pachtcontract - dit loopt tot 28 februari 1978 - alvast te verlengen, Vermeule: „De betrokken pachter heeft een verzoek om verlenging in gediend, maar daar zullen wij zeker niet op ingaan". Wethouder Vermeule verkondig- Op zeer korte termijn is door de de: „Alle gegevens en conclu- gemeente Vlaardingen een ge- sies in het vijftal rapporten sprek gepland met Irene Vor- hebben het college ernstig ver- rink, minister van volksgezond- Vlaardmgen De bewoners van de Vettenoordsepolder gaan weer op reis. Aanstaande zater dag gaan bewoners, leden van de wijkvereruging en een aantal ambtenaren renovatieprojecten m Haarlem en Delft bezichti gen. Vorige week zaterdag bracht men al een bezoek aan Groningen, waar de nieuwbouw in de Oosterpoort werd beke ken. Die reis is overigens goed in de smaak gevallen bij het grootste gedeelte van het reis gezelschap. In Haarlem wordt een kijkje ge nomen in de Rozenpneel en in Delft wordt een bezoek ge bracht aan nieuwbouwwonin gen aan de Geerweg. De bus tocht is gratis. Schiedam Onder de leerlingen van de ba sisscholen in Schie dam houdt de ge meente deze week een enquête naar de va- kant ie besteding. Het doel van het onder zoek bij de 7000 sch oliertjes is te kijken \oor hoeveel kinderen tijdens de vakantie voorzieningen moeten worden getroffen en wat voor soort activi teiten mogelijk aan slaan. De schoolhoofden is gis termiddag schriftelijk verzocht de enqüete- formulieren klassikaal te laten invullen, ter wijl de onderwijzer het een en het ander toelicht. Aan de kinderen wordt ondermeer gevraagd wat zij vorig jaar tij dens de zomervakan tie hebben gedaan, hoe ze hun vrije tijd besteden en wat ze het liefst doen in de va kantie. Diverse moge lijkheden staan daar voor op het formulier en kunnen worden aangekruist Alleen bij vraag vier kunnen de scholiertjes hun fantasie de vnje loop laten. Die laatste vraag mogen ze zelf invullen. „Ik wou dat er m Schiedam was". 0 Leerlingen van de g Vlaardingse Van j| KaznpenschooJ heb- ben gisteren feestelijk afscheid genomen van s hun hoofd onderwij- s zer, de heer J. J. SJee- boom. De kinderen deden dit s op zeer originele wij- s ze. In een toneelstukje lieten zij de gehele le- S vensloop van meester Sleeboom de revue passeren. Zo werd bij er nog even aan herin- nerd dat hij aanvan- =s kelijk zijn carrière als s huisschilder begon in Delfzijl. Nadat hij het advies van zijn oude dorpsonderwijzer had opgevolgd om onder- wijzer te worden, be- j§ gon hij in Rotterdam s in 1939 met lesgeven Na een aantal jaren vertrok de heer Slee- g boom naar de inmid- e dels a/gebroken j§ Vlaardingse Stoppe- E iaarschooi en daarna naar de Van Kam pen- school aan de IFaaf- straat, waar hij giste- ren zijn laatste dag als hoofd meemaakte 1 's Morgens werd hij I samen met zijn echt- genote afgehaald in een oldtimer. Als waardering: kreeg hij s een gemakkelijke s stoei, een dia-projec- 5 ter en een verrekijker. Kwakkelslein (PPR) was het - evenals de overige raadsleden - eens met dit beleid van het college. Hij drong er echter wel op aan dat zo snel mogelijk tot actie zou moeten worden overgegaan: ,f3e noodklok moet luiden". Wethouder Vermeule antwoordde hierop, dat het nog moeilijk te zeggen was wanneer werkelijk stappen worden ondernomen „Maar", vertelde zij, „volgende week hopen wij alle meningen van de betrokken deskundige te hebben vernomen Dan kunnen we aan de slag". Dat gegeven komt van pas in de expositie, die op initiatief van stichting Comité Oud-Muider- berg wordt gehouden van 11 tot 31 juli in *t Gooi. Gemeenten, die ook maar een luttel voorval letje met het leven van Flons gemeen hebben, zijn uitgeno digd één en ander in te leveren. Schiedam stuurt onder meer zijn wapen in kleur, de stedelij ke vlag, de zegels, en ook een foto van de oudste bebouwing ter plaatse: de ruïne van Huis te Rmere aan de gelijknamige weg by hét stadskantoor. Aanleiding lot de tentoonstelling over de graaf is het gegeven, dat volgens de moderne visie van de geschiedenis hy één van de eersten ts geweest, die zich als ideaal stelde een verbond van landen, waarbinnen de handel en het personenverkeer zich vrij en ongehinderd door tolgrenzen of douane zou kun nen ontwikkelen. Hij verbond zich met de Engelse en Franse koning, maar dat was tegen de zin van zijn Hollandse collega's. Na een verzoenende feestmaal tijd ging Flons met deze heren op valkejacht, maar werd door de schurken gevangengenomen. Toen de boeren van Naarden en Muiderberg hem wilden bev rijden, sloegen de edelen toe Vlaardingen Een hoge ma te van luchtverontreiniging heeft een duidelijk merkba re invloed op de ademha lingsorganen en op de long functie van mensen. Dit is een van de belangrijkste conclusies uit het onder zoek dat in 1973 plaatsvond bij zo'n vierhonderd vrou wen in Vlaardingen en bij eenzelfde aantal vrouwen uit de Rotterdamse wijk Ommoord. Dit onderzoek kreeg de naam CARA-projeet Waterweg-Noord en het werd uitgevoerd onder supervisie van de Werkgroep TNO Epidemiologie van CARA in samenwerking met verschil lende andere instanties zoals de GGD te Vlaardingen en het TNO Instituut voor gezondheid- steohmek. afdeling buitenlucht, te Delft CARA is een afkorting van ehrorusche aspecifieke res piratoire aandoeningen, de ver zamelnaam voor aandoeningen aan de luchtwegen: bijvoor beeld astma of bronchitis. Resultaten van het onderzoek staan m het proefschrift „Air ways and Urban Air Pollution". Op dit proefschrift is Drs. A. M J Wever. longarts, gisteren gepromoveerd aan de Rijksuni versiteit van Groningen. Een andere belangrijke conclusie uit het onderzoek: mensen, die doorgaans al last hebben van ïongaandoenuigen, blijken juist het meest te reageren op pieken in de luchtverontreiniging. Vooral als stikstofmonoxide, ozon en. aldehyden in de lucht han gen - de zogenaamde smogvor- ming - dan komen er veel klachten naar boven onder de onderzochte vrouwen m Vlaar dmgen en Ommoord De onder zochte vrouwen hebben gedu rende 1973 een dagboek bijge houden, waarin zij hun mogelij ke ademhalingsmoeilijkheden optekenden. Tevens komt mt het onderzoek naar voren dat luchtverontrei niging vaak een onmiddellijke prikkeling m de ogen veroor. zaakt Schiedam Op het fietspad langs de Churchfllweg zijn gistermorgen twee fietsers met elkaar in botsing geko men. De 53-jarige mevrouw L.H.T. mt Schiedam liep daarbij een gebroken linkerenkel op. Met de GG en GD werd zij naar het gemeentezie kenhuis gebracht. Nabij de Hargalaan was zij aangereden door de 14-jari- ge Schiedamse scholier R.A.N.B., die haar op de linkerweghelft tegemoet kwam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1