1 S^ê^S WÊÊÊm IH !l!»Ps DONDERDAG 3 MAART 1977 ^^1 HBS d ÉMAt m tam 1 SS door Gérard Voiturcn foto's: Stet Breukei Apen be hoeven niet altijd te la chen. Op de ze foto kij ken ze op z'n zachtst ge zegd ietwat chagrijnig. to gebruikt chimpansees als proefdieren Een houten, in slechte staat verkerende barak. De verf bladert van de wanden. Binnen ruikt bet naar anti-septi sche middelen. In de hoek staat een kist met appels en op de grond liggen bananen. Er heerst een blqöe stemming. Enkele dagen geleden werd Oscar geboren. Oscar, een wolk van een chimpansee die het naar omstandigheden goed maakt Voorlopig is de baby ondergebracht in een couveuse. De barak staat op het immense terrein van TNO aan de Lange Kleiweg in Rijswijk, tegen de grens met Delft. Insiders noemen de keet de chimpansee-crèche Sinds enige tijd is men bezig met de bouw van een nieuwe vestiging om de chimpansees onder te brengen. In het primatencentrum van TNO vinden ruim tachtig chimpansees in de leeftijd van zeven dagen tot 25 jaar een plaatsje. Het is tien jaar geleden dat TNO begon met het bestuderen van onder meer de afweer tegen lichaamsvreemde stoffen bij deze mensapen. De chimpansees werden geïmporteerd vanuit de sa vannen en regenwouden van tropisch Afrika. Sinds 1971 is het aantal behoor lijk gestegen. Er zijn name lijk nogal wat bevallingen geweest aan de Lange Klei weg. Vruchtbare grond? Bioloog C. Goosen zegt: „Wij houden het op acht bevallingen per jaar maar als we zouden willen kun nen we dit aantal nog be hoorlijk opvoeren". Maar teveel apen bij TNO zou probïemen met de ruimte kunnen geven. Van daar dat er een beperkte geboorteregeling van kracht is. De jongste spruit Oscar, in de couveuse. Moeder-aap is haar kleine waarschijnlijk al helemaal vergeten. Luiers De chimpansees zijn in drie groepen verdeeld on dergebracht in verschillen- de ruimten van het prima tencentrum. De jongsten, baby's en peuters, zitten en leven bij elkaar. Het is een vertederend en tegelijker tijd koddig gezicht te zien hoe de jonge chimpansee- tjes zich voortbewegen met een luier om de billen. Al les wat in hun knuistjes komt ondergaat een test om de sterkte te proberen. Verzorger Brinkhof: „Ik heb nog niet vaak meege maakt dat er iets heel bleef. Alles wordt gesloopt Eigenlijk is er niets tegen de vernielzucht bestand. Dat slopen gebeurt niet moedwillig, ze spelen nou eenmaal zo en daar moet je rekening mee houden". De kleuters (twee tot vier jaar) zitten in een kooi waar ze heel af en toe uit- mogen. Het spreekt vanzelf dat deze chimpansees nóg meer kracht hebben om het een en ander te slopen. Vandaar ook dat de meu belstukken die in deze ka mer staan van staal zijn vervaardigd. Maar als het even moet deinst een chim pansee er niet voor terug zelfs een stalen stoelpoot te verbuigen. Dan zijn er nog de volwas sen mensapen die een plaatsje vinden in zeer soli de kooiconstructies die werkelijk tegen alles be stand zijn. Tijdens de rond leiding langs deze kooien moeten wij verschillende malen duiken als een aap de nare gewoonte krijgt te gaan spuwen. Sommigen Zoals bij iedere baby. na het eten een boertje en een schone luier. doen dat met hun eigen speeksel maar andere drukken op een knopje en gaan met hun bek wijd open onder een pijpje staan waar dan water uit- druppelt Zij vullen hun wangen, richtentuiten hun bekhoe meer de mensen schrikken des te frequenter herhalen zij hun spelletje. SSeldts>aïi65sijsi!iEa. des TNO heeft de chimpansees niet *voor het plezier in huis. Zoals gezegd: tien jaar geleden besloot men chimpansees aan te schaf fen om ze te bestuderen. Zo worden er onderzoekin gen verricht op het gebied van de virologie. Er wor den vaccins toegepast waar geen enkel ander dier op reageert Dat gebeurt voor al bij jonge apen omdat deze nog weinig of geen anti-stoffen in het lijf heb ben. Daarnaast worden in een goed geoutilleerde opera tiekamer huidtransplanta ties toegepast. Bioloog Goosen: „Natuur lijk voelen zij zich na een ingreep minder prettig dan anders. Ze hebben wat koorts, maar na korte tijd zijn ze toch weer helemaal de oude", In de loop der tijd is TNO ook een stuk wijzer gewor den over de gedragingen Om de paar uur krijgt Oscar de fles. Het mondkapje dat de verzorgster draagt is vooral om mogelijke griep of verkoudheid bij de apen tegen te gaan. van chimpansees. Om een voorbeeld te noemen: de moeder/kind-verhouding. Het gebeurt meer dan eens dat de moeder nó de beval ling niet meer omkijkt naar haar jong. Zonder hulp van derden zou de baby ten dode zijn opge schreven. Nu wordt de bo reling in een couveuse ge legd en krijgt om de paar uur een voeding per fles. Ook is gebleken dat de moeder, wanneer zij haar kind later terugkrijgt, zich niet meer weet te herinne ren dat het een telg van haar is. Het is moeilijk te beoorde len of een chimpansee creatief is ingesteld Van gorilla's weet men dat wel. Diergaarde Blijdorp had een gorilla die beroemd werd door zijn schilderijen. Enige tijd terug is het dier gestorven. Bij TNO hebben ze ook wel eens getracht een aap „kunst" te laten bedrijven. Er ging erg veel tijd in ritten en de resulta ten waren nihil Toch was er een tijdje terug een chimpansee die „feeling" voor schilderwerk had. Het was in die tijd dat de schil der bezig was de boel op te knappen. Hij liet rijn spullen even voor wat het wasdat doet-ie nooit meer want een van de apen nam het werk van hem over. De schilder wenste, na het zien van de resulta ten, niet te spreken over vakwerk. -T.- wfpwiu mmm wm Af en toe ritten dierentuin en met problemen. Er is wèl een mannetjes-chim pansee, maar hij en het vrouwtje liggen elkaar niet zo best of juist tè best Bioloog Goosen: „In dierentuinen zetten ze vaak van jongs-af-aan twee apen bij elkaar. Je krijgt dan een soort broer-zus verhouding en paring is dan bijna altijd uitgesloten. Wij kunnen in die gevallen zorgen vcjor een andere „man". De diergaande kan die kopen of lenen. Zo zit er één van ons in Wasse naar en lopen er enkele TNO-chimpansees in Bel gië rond". De faciliteiten bij TNO rijn volgens de bioloog uitste kend. Niet zonder trots zegt hij dat de zuigelingen sterfte „nul procent" is. De draagtijd bij chimpan sees ligt nogal uiteen. Het ene wijfje is 210 dagen drachtig terwijl een ander aanstaande aapmoeder soms 278 dagen „onder weg" is. Een chimpansee haart ongeveer om de vier jaar. De baby's wegen bij de geboorte tussen de 1800 en 2500 gram. Mannetjes zijn geslachtsrijp vanaf hun zevende jaar. Bij vrouwtjes ligt dat een jaar lager. De gemiddelde leef tijd van een chimpansee in gevangenschap is rond de vijftig jaar. Een verbaasde aap bij het zien van de camera De ander heeft meer be langstelling voor de fles.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4