..Domein van duizenden steltlopers in zoute omgeving Natuur gebied van inter nationale betekenis VRIJDAG 11 MAART 1971 Slikken van Voorne vlakbij Maasvlakte: INGESLOTEN ZEER BELANGRIJK GESCHIEDENIS GÉÉN SLUFTER BEGROEING VD/SCfWW 4 Domein voor steltlopers 't is dat de Maasvlakte met zijn hoogspanningsmasten van de partij is. Ooslvoorne Het is dat die sfeerverziekende Maas vlakte met zijn wel erg: opvallende hoogspannings masten van de partij is, want anders zou je je op de slikken van Voorne in de nadagen van de winter in het Waddengebied wanen. Deze slikken waar de toekomstige slufter moet komen, vormen voor de kust van Oostvoome een zeer uitgestrekte Tïaggeri- ge' zandvlakte, waar eb en vloed nog vrij spel hebben en een belangrijke stempel op het leefmilieu drukken. De onregelmatige vlakte wordt grillig doorsneden door zoutwaterkreken. Er staat een zwak windje terwijl er een alles overheersende zoute lucht hangt. Toevallig nu geen overscherende supersonische gevechtsvliegtuigen of treiterige sportvliegtuigjes. Het vlieggeweld blijft bij ons bezoek aan de slikken beperkt tot een in de verte vliegende verouderde Neptune, die niet vervangen mag worden. Behalve het monotone, maar toch prettig klin kende geluid van de honderden scholeksters en andere steltlopertjes, die zich hier als in het paradijs moeten wanen, heerst er rust. Het zijn overijverige, druk in de weer zijnde vogeltjes die 2ich langs de kreken en plassen te goed doen aan wat de zee tijdens de laatste vloed heeft achtergelaten. En dat is heel wat. Hoewel het nog te vroeg is voor de voorjaarsdrukte (vogeltrek) zitten er op de uitgestrekte slikken heel wat wadvogels van allerlei pluimage. Steltlopertjes met hun vlugge getrippel, loom vliegende meeuwen, rusten» de bergeenden met hun op vallende verenpak. Wilde eenden zitten er ook, terwijl opvallend veel pijl staarten (eenden) op de slik ken hun toevluchtsoord hebben gevonden In de verte vliegt een groep klu ten, terwijl langs de vloed lijn ook de wulp, weidevo gel bij uitstek, niet ont breekt. Laarzen en kijker zijn onont beerlijk op de slikken Door de kijker openoaart zich een drukte van jewelste ver oorzaakt door de vele vo gels. Het huidige shkkengebied ligt als het ware ingeklemd tussen de Primaire Dam naar de Maas vlakte en het strand van Oost- voorne in de richting//, ,De van Rockanje Voor de badgast een de dagjestoensl die eens lekker met de auto op het strand wil njden, hebben de slikken weinig waarde Voor de badgast omoat de slikken zich steeds verder uitbreiden en de zee 'wegdringen', waardoor pootje baders steeds verder in de richting van Rockanje het strandvertier moeten zoeken en voor de strand automobüst om dat de slikken door de zachte bodemgesteldheid met te berei den zijn. zde slikken zijn te 'baggerig". Het lopen is er al moeilijk. Lopen mag men er trouwens ook met want het is verboden ge bied voor de mens. Bordjes met "Verboden Toegang, ex art. 4€1" laten daar geen twijfel over bestaan De slikken zijn het domein van de duizenden vogels, die er fourageren en RUSTEN. Het lopen over de slikken (onder geleide) is op verschillende ge deelten een inspannende bezig heid. De laarzen zuigen zich op de meest onverwachte plaatsen vast in de zachte, doorweekte bodem Trouwens, wie de bord jes negeert en toch de slikken opgaat, kan voor onaangename verrassingen komen te staan, want hier en daar zakt men verder m de 'modder' weg dan over het algemeen wenselijk is, terwijl de vloed soms even on aangenaam snel kan opkomen. Voor iemand die er de weg weet zijn er geen problemen Het maken van enigszins schaats- achttge bewegingen, vergemak kelijkt het lopen in de 'bagger' aanzienlijk, 't Is een gezonde vorm van lichaamsbeweging. Natuurbeschermers zien in de slikken van Voorne een zeer belangrijk natuurgebied voor de toekomst Een gebied met een grote natio nale en internationale beteke nis Vanouds vormen het Wad dengebied en het Deltagebied in ons land belangrijk en nood zakelijke steunpunten voor dc miljoenen Europese trekvogels, die voor hun voedsel- en pleis terplaatsen zijn aangewezen op voedselrijke slikken en schor ren De laatste jaren heeft men in dit Deltagebied te maken gehad met een sterke achteruit gang van het shkkenareaal. door TON CORBEAU Foto's Jaap Rozema Juist daarom is het shkkenge bied dat zich in de Voomse voordelta ontwikkelt zo belang rijk Men ziet in dit gebied dan ook een gedeeltelijke compen satie van het verloren gegane beroemde natuurgebied "De Beer", dat indertijd moest wor den opgeofferd voor de aanleg van de Maasvlakte En dan te bedenken dat deze slikken vlak naast het mense lijk- vei nuft-nummer-een de Maasvlakte ligt Het ontstaan van het shkkengebied is voor een groot deel direct het gevolg van de aanleg van de Maasvlak te. Een geluk bij een ongeluk dus m de ogen van de natuur beschermers Voor de goede gang van zaken nog even terug in de geschiede nis In 1952 begon men met de aanleg en inrichting van het recreatiegebied Brielse Maas Dit om althans enigszins te kunnen voorzien in de steeds groter wordende recreatiebe hoefte in het Rijnmondgebied. Het gevolg was echter, dat de met weg te denken industrie noodzakelijkerwijs werd geves tigd op een vrij smalle strook langs het Waterweggebied, ge naamd Europoort. De ruimte voor de industrieën bleek al gauw te klem te zijn en men ging op zoek naar expansiemo gelijkheden, die uiteindelijk ge vonden werden in de aanleg van de Maasvlakte. Ten behoe ve van die aanleg werd uit het vroegere Brielse Gat een grote hoeveelheid zand onttrokken, waardoor het Oostvoomse Meer ontstond. Door de uitvoering van verschil lende waterstaatkundige wer ken (zoals de afdamming van het Harmgvbet bijvoorbeeld) kreeg men te maken met veran deringen in het "stroom- en gol- fregime" Geleid el. jk aan ontstond het slik ken ges led dat zich steeds ver der uitbreidt Als het aan de natuurbescher mers ugt dar. komt m d:t ge bied eer: slufter Glouaa! gezien is een slufter eer. nauwe ope ning in een duinenrij waar eo en vloed vtïj spel hen oer. Het gebied komt met vloec voor het grootste deel onder v.ater v staan, terwijl het bij eo ".oor het grootste gedeelte 'oroog' komt te liggen Een uniek ge bied waar vogels hun kostye kunnen opscharrelen voor zover er met sprake is van een kant en klaar opgediend zee banket Er bestaan plannen om die sluf ter door kunstmatig ingrijpen versneld tot stand te laten ko men. Dit door onder meer de aanleg van een dam van de Maasvlakte naar de Kinder plaat die op het ogenblik nog midden in zee bgt, waardoor het huidige proces aanzienlijk versneld wordt Een mooi voorbeeld van een sluf ter is te vinden op Texel, waar door de regelmatige overstro ming door het zoute water er een flora groeit van uitgestrek te velden paars lamsoor en klei nere veldjes met het lichter paars gekleurde Engels gras. Ook hier is sprake van een bijzonder rijk vogelleven. De problematiek rond de aanleg van een slufter in de Voordelta heeft met name Oostvoome aangegrepen Ongeveer een jaar geleden leek de ontwikke ling van het slufterplan voor het gemeentebestuur van Oost voome een obsessie te worden. Met een krappe meerderheid werd het Rijnmondpian „Oost gen hachie. Oostvoome was vroeger badplaats van naam en gaat nu als badplaats bergaf waarts Dit door de aanleg van de Maasvlakte, het ontstaan van het Oostvoomse Meer en de Slufter. Het ontstaan van de slikken voor de Oostvoomse kust is niet te gen te houden. Ze zijn er geko men en breiden zich steeds ver der uit. Dit ten koste van het eens zo aantrekkelijke bad- strand. Voor sommige Ocstvoomaars zou de aanleg van het siuftergebied waar ook beperkte recreatie mogelijk is, de verontdieping van het Oostvoomse Meer voor de recreatie en eventueel een alternatief strand bij de Maas vlakte slechts een surrogaat zijn. Het echte strand verdwijnt en komt niet meer terug. Zo liggen de zaken. De begroiing tn dit 'jonge' gebied is nog schaars, maar de ontwik keling van zogenaamde pionier- planten wekken de verwachting dat er een interessante zoutve- getatie ontstaat. Een greep uit de huidige vegetatie: Zeekraal, Zeeweegbree, Zeepostelijn, Schorrekruid en dergelijke Naarmate de begroeing toe neemt en er meer droge strand jes in het shkkengebied komen, zullen broedvogels aangetrok ken worden. Welke vogels bezoeken nu de slik ken? Het is onbegonnen werk oin alle soorten te noemen. Hier volgt een greep uit de regelma tig voorkomende vogels m het shkkengebied: Scholeksters, zd- verplevier, strandplevier, bont- bekpJevier, bonte strandloper, verschillende soorten meeuwen, pijlstaarten, smienten, talingen, bergeenden, wilde eenden, grauwe gans, meerkoeten, wulp kluut, grutto, wilp en groenpootruiter. Naarmate het toekomstige siuf tergebied zich verder ontwik kelt, wordt de ornithologische v/aarde van het gebied groter, terwijl daarbij ook met de lig ging van het Oostvoomse Meer vergeten mag worden. Bij hoog water en slecht weer zoekt een belangrijk deel van de vogels uit het slikkenareaal beschut ting achter de Primaire Dam langs de westoever van het Oostvoomse Meer. Dit hebben vogeünventarisaties uitgewe zen, terwijl dat Oostvoomse Meer ook een uitwijkmogelijk heid biedt voor het waterwild ten opzichte van de Brielse Maas. De huidige Maasvlakte (eventuele uitbreiding waar Rotterdam aan denkt met eventuele verde re ontwikkelingen buiten be schouwing gelaten) hoeft vol gens insiders geen ernstige be lemmering te vormen (nuts noodzakelijke rmkeu-hygieru- sche maatregelen voldoende in acht worden genomen) voor de verdere ontwikkeling van het shkkengebied tot waardevol na tuurgebied. Het handhaven van RUST is daarnaast een belang- e Een "baggerige" zandvlakte, grillig doorsneden door kreken rijk facet VOO me Meer/Siuftergebied" door de raad de grond inge boord Men wilde eerst veror.t- dieping van het gevaarlijke Oostvoomse Meer, terwijl het bad strand \an Oostvoome be houden diende te worden. De PvdA, Groep Blaas en de libe raal Kleinjan stemden het plan weg De minderheid zag in dat die slufter er vanzelf we! komt, of Oostvoome nu tegen is of met, terwijl de WD-er Schey- grond terecht opmerkte. "We moeten op onze hoede zijn vooi ongewenste ontwikkelingen Daarom moeten we blijven meespelen" Drie maanden later kwam Oost voome er achter dat men inder daad met de juiste beslissing had genomen en een meerder heid stemde vóór de plannen. Men kon weer meespelen Het is begrijpelijk dat een deel van de Oostvoomse raad destijds zo scherp tegen het Rijnmondplan ageerde. Men dacht om zijn ei- >'r is in het verleden veel gepraat over Maasvlakte, Oostvoome Meer, Slufter en strandrecrea- tie, terwijl het laatste woord er nog lang niet over is gesproken. Industrie, natuurbehoud en re creatie, of te wel zoeken naar de gulden middenweg- Dat is het probleem.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4