Verpleeginrichting Soeiida gering TM f'/k "k"? *1 Wiê VRIJDAG 11 MAART 1977 m'scww PAGINA 5 Directeur G. J. Verburg: Ver pleegtehuis Soenda en be jaardenhuis Bil- liton vormden een ideale com binatie voor de bejaarden, (foto Ben Blumers). Wethouder Jo Vermeuie- van Dijk: het besluit kwam als een koude douche over ons heen.... Op sterven na dood »r is 72 en lingen. Het Af.-'. fcm i I If 7 'v m ie (gemeen- A-vV'S I J M kKBSÊB^^ v^'JÊ< ichtingvoor 'A'axm I M Ws??h$J§i naamde inspraak beleid van Volksgezondheid: „Er is geen kwestie van inspraak geweest, ook met voor het college. Jawel, we hebben mogen praten met de heer De Jong over wat hij van plan is te doen, maar dat is wel wat anders dan inspraak. We hebben nooit de gelegenheid gehad de belangen van Soenda goed te verdedigen Ik twijfel er namelijk sterk aan of uit het oogpunt van tansfberekenmg Soenda bij renovatie zou moe ten sluiten, Volgens mij kunnen zowel Nieuwe Waterweg Noord, als Soenda en Zonnehuis (m Vlaardingen) best naast elkaar bestaan, zonder dat een van drieen zit te wachten op patiën ten" De heer Verburg vertelt dat hij nu ook te kampen krijgt met vacatures, en ongeïnteresseerd heid „En dat kan ik me nog voorstellen ook", zegt hij. „Als er een kansje is, verdwijnt weer een personeelslid, want er is bij hen weinig behoefte om naar Schiedam te gaan Nieuw perso neel aannemen kan ik met, want er is momenteel een personeels stop Ket personeel verkeert m het onzekere, want officieel weet niemand precies de slui tingstijd van Soenda". Ziekenzaaltje Houdt de heer Ver burg patiën ten nu zo lang mogelijk in het verzorgingstehuis, alvorens zij naar een verpleeginrichting gaan? „Ben je wel eens in zo'n verplee ginrichting geweest", zo ant woordde hij, „of in een tehuis waar dementen wonen? Dat is verschrikkelijk! De demente be jaarde heeft het niet in de gaten, maar denk eens aan bejaarden die zo nu en dan de kluts kwijt zijn? Zo lang het met te erg is mogen zij van ons blijven, ge woon in hun normale omgeving Deze visie wordt overigens düor elke directeur van een bejaar denhuis gehuldigd. Elk verzor gingstehuis heeft een zieken zaaltje. Deze zijn in wezen ge bouwd voor een bejaarde die een griep heeft opgelopen, of een andere onbeduidende ziek te. Die zaaltjes worden echter alom in den lande gebruikt voor de veel zwaardere gevallen, die daar geregeld worden opgeno men. Eigenlijk zou een aantal van hen opgenomen moeten worden Maar je weet dat dit doorgaans betekent definitief opnemen. Als dan de patient ook nog een levenspartner heeft, dan wordt zo'n echtpaar uit elkaar gehaald Dat betekent in zo'n geval ook het einde van een van beiden of beiden De geestelijke klap zou te groot :ijn Bij elk besluit dat wij moe- en nemen denk ik steeds aan mezelf Hoe zou je zelf reageren, of je kind' Er verhuist hier m onze bejaardenhuizen dan ook niemand zonder dat met de kin deren uitvoerig overleg is ge weest Terugkomend op Soenda zegt de heer Verburg „Er is nog een kwestie die mij interesseert Wat moet er wenden gedaan met de straks ontruimde vleugel' Met de inventaris kan je mets begin nen en de vrijgekomen ruimte kan evenmin worden gebxuikt voor de uitbreiding van het aan tal kamers voor bejaarden Ten zij er ingrijpend wordt ver bouwd Welnu, als dat dan toch moet gebeuren, waarom wordt het dan met verbouwd als ver pleeginrichting? Zulk soort za ken had ik toch graag willen zeggen aan de staatssecretaris of meneer De Jong" Het echtpaar De Heer: einde aan samen iief en leed delen, (foto Ben Blumers). hoogte gehouden zou hebben van de stand van zaken. De woordvoerder van het minis terie weer: „Is het niet zo, dat een directeur van de GG en GD verantwoording moet afleggen tegenover zijn wethouder van het door hem gevoerde beleid? Als je nu toch aan 't tackelen bent, bel de GGD-directeur dan eens op? Maar het is met kies om onze dokter De Jong (overi gens een broer van ex-mimster- president Piet de Jong, redaan te vallen. Er is steeds in alle openhartigheid vergaderd". met het bestuur van de verplee ginrichting Nieuwe Waterweg Noord, maar daar zit ik niet in. Er waren al heel wat gesprek ken geweest tussen dokter De Jong, het desbetreffende be stuur, en het bestuur van Zon nehuis alvorens de heer De Jong zijn komst naar het Billi- tonfiat aankondigde. Eerlijk ge zegd dachten wij nog dat hij kwam met bepaalde financiële toezeggingen. In plaats daarvan was het: van dik hout zaagt men planken. Wij moesten nog vra gen om een schriftelijke bevesti ging van deze mededeling ook, omdat de vakbonden van het verpleegpersoneel de medede ling van meneer De Jong, uite raard met accepteerden. tehuis, tekende de gemeente Vlaardingen eigenlijk ook het „doodvonnis van verpleeginrich ting Soenda Volgens de nieuwe richtlijnen moest m het verpleegtehuis ook een (grote) afdeling komen voor somatisch zieken En waar haal je die somatisch zieken dan van daar.9 Juist, uit een wat verou derde verpleeginrichting die broodnodig aan renovatie toe is, in casu Soenda m Vlaardingen „Nu heb ik weer een klap m rrujn gezicht gekregen", zo zegt een verbeten wethouder Ver- meule. „Toevallig heb ik juist vandaag gehoord dat de boven ste verdieping van het nieuwe verpleegtehuis, die ik zo graag bestemd had gezien voor de partner van de man/vrouw die m de verpleeginrichting komt te wonen, daartoe met bestemd is. moet ik haar een beetje helpen bij het gaan zitten in het wagen tje. Daarna rijden wij frank en vrij door het hele gebouw heen, dnnken koffie in de kantine, leggen een kaartje, maken een praatje, kijken tv, of doen mee aan spelletjes. Vanavond, bij voorbeeld is er een prachtige natuurfilm en als die afgelopen is breng ik mijn vrouw weer naar haar kamertje terug. Het fijne is dat wij daarvoor met buitenom behoeven te gaan, El ke afdeling kan hier van binne nuit bereikt worden". De staatssecretaris heeft nu toe stemming gegeven dat die bo venste verdiep mg wordt afge bouwd. Daarnaar zullen de pa- tienten uitSoenda worden over gebracht. Wij kunnen hier tegen mets doen" Vervolgens fel' „De verhuizing betekent voor vele bejaarden straks het einde van hun leven Die klap kunnen de ouwetjes met verwerken Efficiency Directeur Verburg van de Be- jaardenstichttng Vlaardingen is het er helemaal mee eens dat Soenda verouderd is „Daar twijfelt geen sterveling aan", zo zegt hij, „maar het is best nog te renoveren Renoveren kost echter geld, erg veel geld Daar komt nog een punt bij. De ten dens van het huidige regerings beleid is gericht op schaalver groting- kleine ziekenhuizen gaan dicht, grotere komen er voor in de plaats Efficiency staat voorop. Begrijpelijk, want er zijn enorme bedragen mee gemoeid Voor wal betreft het ziekenhuis is dat, althans voor de patient, niet zo heel erg Hij/- zij hoopt er na enkele weken weer uit te zijn Maar bij ver pleeginrichtingen liggen de za ken natuurbjk heel anders Hier speelt de medemenselijkheid een - nog - belangrijker rol". door Jaap Hazejager Koude douche Wethouder Vermeule kon in haar eentje proberen de belan gen van Soenda nog vedig te Stellen tijdens een bespreking met het dagelijks bestuur van Nieuwe Waterweg Noord. Te leurgesteld zegt zij. „Wat moet je als enige vrouw, tegen ai die keiharde mannen....". Reeds lang bekend Dokter Wolfs op zijn beurt: „Kom nou, naar mijn weten is het reeds acht of negen maan den geleden dat er een gezamen lijke brief van Soenda, Zonne huis en Nieuwe Waterweg Noord is uitgegaan naar de staatssecretaris van volksge zondheid. Je kan toch moeilijk spreken over een overval als hierover ook reeds is geschre ven m de kranten. Mevrouw Vermeule heeft zitting in diver se besturen en zij is ook nog voorzitter van Soenda; zij weet echt reeds lang tevoren wat er stond te gebeuren." De heer Wolfs gaat daarbij ech ter wel voorbij aan het feit dat mevrouw Vermeule geen voor zitter is van het dagelijks be stuur van Nieuwe Waterweg Noord het nieuwe verpleegte huis en dat dokter De Jong, de topambtenaar van het ministe rie juist met dat bestuur - waar in dokter Wolfs zit - voorberei dende besprekingen heeft ge voerd". Een idylle die voor een aantal paren straks onverwachts is af gelopen. Wethouder mevrouw Jo Vermeule-van Dijk, alsmede directie en bestuur van de Alge mene Stichting voor Bejaarden zijn over het besluit van het ministerie van Volksgezondheid diep teleurgesteld en tevens ook enigszins beledigd. Wethouder Vermeule: „Het besluit kwam over ons heen als een koude douche, er is totaal geen in spraak geweest". En directeur G. J. Verburg reageert met: „Op een keer stond dokter De Jong voor onze neus en die vertelde zonder meer dat er rekening moest worden gehouden met de sluiting van de verpleeginrich ting Soenda. De reden was dat Soenda met meer in staat was het benodigde pakket voorzie ningen ten behoeve van de ge handicapten op te brengen". „Je kan natuurlijk denken we sluiten de boel met en gaan gewoon rustig door, maar de mogelijkheid bestaat daartoe met. Het bestuur heeft namelijk een voorlopige vergunning om in die aparte vleugel een ver pleeginrichting te exploiteren. Op deze vergunning krijgt het bestuur zijn inkomsten krach tens de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten). Dit komt er op neer dat het zieken fonds de kosten draagt." Demente bejaarden Het thans m aanbouw zijnde verpleegtehuis Nieuwe Water weg Noord wordt overigens een tehuis voor demente bejaarden Naar de huidige richtlijnen in de gezondheidszorg komt er in dit tehuis ook een afdeling voor somatisch zieken, dat zijn pa tiënten die geestelijk volkomen gezond zijn, maar die lichame lijk gehandicapt zijn als gevolg van beroerte en dergelijke Vuor hen is het bijzonder triest te moeten wonen in een tehuis, waarin ook demente bejaarden verblijven, ook al zullen de af delingen streng gescheiden zijn. De geschiedenis rond de ver pleeginrichting Soenda speelt ei genlijk reeds van eind 1975 af. De staatssecretaris was wat graag bereid om op advies van zijn topambtenaren toestem ming te verlenen voor de bouw van een nieuwe verpleeginrich ting in Schiedam Per slot ging het om een gezamenlijk initia tief van de drie gemeenten langs de Nieuwe Waterweg. Maar juist door het medewerking verlenen aan de bouw van het nieuwe Bij de opening van het Bdhlon- flat zei de toenmalige minister van sociale zaken en volksge zondheid Suurhoff, voor zeer velen nog steeds een bekende naam, dat dit nieuwe centrum het welzijn van de bejaarden ten goede zal komen. Een welge meende wens, omdat Billiton als voorbeeld heeft gestaan voor la ter te bouwen bejaardentehui zen m ons land Jammer alleen, dat vele bejaarden m ditzelfde tehuis dat gevoel thans met heb ben. Daarvoor leven zij te veel m spanning. Hoewel de woord voerder van het ministerie van volksgezondheid ons nog be zwoer dat „wij geen beulen zijn", staat het besluit van de staatssecretaris helemaal vast. Soenda gaat dicht. Bedroevende zaak Wethouder Vermeule laat er overigens geen misverstand over bestaan dat het een be droevende zaak is dat het dage lijkse bestuur van de nieuwe Verpleeginrichting Nieuwe Wa terweg Noord, nota bene een gemeenschappelijke regeling tussen Maassluis, Vlaardingen en Schiedam, de wethouder niet tijdig op de hoogte heeft gesteld. En dan te bedenken dat dokter E. H H. Wolfs, de directeur van de Vlaardmgse GG en GD - die tevens waarnemend directeur is van de GG en GD tn Schiedam - m zijn hoedanigheid als dage lijks bestuurslid van n.w m haar niet of niet volledig op de „Wat houdt renovatie van Soen da nu in?, namelijk dat het aan tal kamers - 54 - kleiner zal worden De behandeling per pa tient, ^eg maar de dagprijs, zal daardoor nog hoger worden dan zij al is. En dat wil de staatsse cretaris met Een ideale situatie, zoals tot nu toe m het BiUiton- flat het geval is, wordt met één pennestreek de grond inge boord. Het zal duidelijk zijn dat het bestuur en het college daar grote bezwaren tegen heeft". Ook de heer Verburg zet zijn vraagtekens achter het zoge- Dr. B. T, G, de Jong is hoofd van de hoofdafdeling algemene gezondheidszorg bij het ministe rie van volksgezondheid. Via zijn voorlichter het hij ons we ten bijzonder gepikeerd te zijn over de wijze, waarop de wet houder en directeur van de be jaardenstichting hebben gerea geerd. Volgens hem ts er juist bijzonder veel inspraak geweest. „Jawel", reageert een gebelgde mevrouw Vermeule, „inspraak

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5