ïCHIED/MSCHE I OURANT Veel „liefs" uit Zuid-Afrika W<erkloosheid nagenoeg si a biel Commissie voelt zich genegeerd BOMENFEEST Puzzel voor de raad Geen toezeggingen voor Lange Haven Rapport over grond Broek polder Chinees vindt Geluid op BK-laau te hard Meer werk voor de jeugd BimEUKom gebeurt @r wat Sn Vlaardingen., Raadslid met tranen in de ogen Hongerige zoon. inbreker jongens gooien planken Mevrouw Betten: Ik snap er niets van '51 Bikkelhard vergaderen over Noord Autokrakers aangehouden Donderdag 17 maart 1977. ONAFHANKELIJK DAGBLAD _102de jaargang no. 25791 —6 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachlendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De slimme inbre ker die dit weekeinde het Chinese restaurant Chung Hing in Nieuwland bezocht is aangehouden De 22-jarige matroos W. N. uit Slochtercn heeft een proces-verbaai ge kregen en is inmiddels al weer op weg naar Antwer pen. De man viel door de mand toen deze week het tienjarig zoon tje van de restauranthouder hem herkende. Tijdens de in braak aan de Parkweg had de matroos het zoontje en een bediende op de mouw gespeld dat hij voor inbrekers kwam waarschuwen. Samen met de zoon van de snackbareigenaar aan de Parkweg ontdekte de jonge Chinees deze week de gezoch te inbreker op een boot die in de nabijgelegen Noordvest- gracht lag. De gealarmeerde politie heeft hem daar voor verhoor opgehaald. Schiedam Zeven Schiedam mers en een Vlaardiuger heb ben gistermiddag nabij sta tion Schiedam-Nieuwland planken op de spoorrails ge gooid. De jongens, in de leeftijd van twaalf tot veertien jaar, zijn voor korte tijd naar het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat ge bracht. Daar hebben zij een fikse reprimande gehad, waarna zij naar huis konden terugkeren. Het treinverkeer, op het traject Schiedam- Vlaardmgen, ondervond van deze baldadigheid nauwelijks enige hinder. Schiedam De geluidsoverlast op de Burgemeester Knap- pertlaan is veel te hoog. Ruim twintig decibel, ofwel bijna driemaal zo veel als eigenlijk toelaatbaar is. Deze harde conclusie blijkt uit de metingen die de consumen tenbond begin vonge week langs de laan hield. Deze week heeft de bond uit Den Haag de metingen uitgewerkt, op papier gezet en toege stuurd aan de werkgroep van de buurtbewoners die om het onderzoek had gevraagd. De uitslag van het uitgebreide onderzoek komt vrijwel over een met de korte peiling die een paar maanden ai West werd gehouden. De geluids sterkte op de BK-laan schom melt rond de 73 decibel. Een van de oorzaken is het geluid van de langsrijdende RET- stadsbussen. „Ais maximaal toelaatbaar stelt men gewoonlijk 50 decibel". De werkgroep van buurtbewo ners, bewonersveremgmg en consumentenbond zal de uit slag van dit onderzoek in combinatie met de resultaten van de enquête die onlangs aan de laan werd gehouden binnenkort aan het gemeente- bestuur overhandigen. Maassluis „Geef de uitgebuite gastar beiders in Nederland stemrecht, laat je dochter rnet een Surinamer trouwen en benoem Drente tot vrije republiek van de Zuid-Molukkers." Zo luidt de strekking van een brief, die mevrouw E. Betten uit Maassluis onlangs uit Zuid-Afrika ontving. „Schandalig," noemt zij de inhoud van het schnjven. Maar wat haar toch wel beangstigt, is hoe de afzender aan haar naam en adres is gekomen. De bnef is gericht aan haar adres, dat zij vorig „Schandalig," noemt mevrouw Betten de inhoud van de brief jaar verliet en gezien de letter E van haar naam Elizabeth aan haar persoon lijk geschreven. „Hoe is dat nu moge lijk''" vraagt zij zich af „Wie kan nu mijn naam en adres vanuit Zuid-Af nka weten? Ik heb daar vroeger wel familie gehad maar die is al lang overleden. Er zitten daar nog twee achter-neven waar we nooit contact mee hebben gehad dus van hen kan de brief ook met komen. Ik zit er de hele dag over te piekeren maar begrijp er mets van." De naam van de afzender B. Ackermann uit Kempton Park, Transvaal is haar geheel onbekend. Ze is met de bnef naar de politie gegaan maar die weet er ook geen raad mee. De Zuidafn- kaanse ambassade in Den Haag wist haar evenmin verder te helpen „Heeft L' soms meegedaan aan een actie tegen het bewind in Zuid-Afrika?" zo vroeg men. haar. „Aan mijn lijf geen politiek," zegt me vrouw Betten, die een keer in haar leven een handtekening onder een poli tiek document heeft geplaatst. Dat ging over een actie tegen stankover last in Maassluis Voor de rest laat politiek haar volkomen koud Maar over de inhoud van de vreemde bnef is zij toch wel beduusd. Het schnjven, dat begint met de aanhef „beste mede mens", staat bol van racistische uitla tingen Verder worden de Nederlanders erin beschuldigd minderheidsgroepen als Sunnamers, kleurlingen en anderen te onderdrukken zodat we geen enkel recht van spreken hebben als dat over de apartheid in Zuid-Af nka gaat Mevrouw Betten snapt er ut 't geheel geen fluit van „Als de voorletter nou die van mijn man was, dan begrijp ik wel dat ze mijn naam en adres uit het telefoonboek hebben kunnen halen. En dan nog ik heb me nooit over het een en ander van wat daar in dat land gebeurt uitgelaten. Tot nu toe is noch de politie noch de ambassade iets wijzer geworden. Eén ding leert ons de telefoondienst van de PTT: de afzender is haar onbekend, heeft in elk geval geen aansluiting. De werkloosheid in het gewest Nieuwe Waterweg Noord blijft zich op een nagenoeg stationair niveau bewegen. De geringe totaal-stijging in januari met 44 werklozen ten opzichte van december is in de maand februari weer teniet gedaan. Het aantal werklozen liep in deze maand terug met 48. In februari bedroeg het aantal werklozen 2361 (1678 mannen en 683 vrouwen). Honderden schoolkinde ren uit Maassluis en Vlaar- dingen hebben deze ge meenten gisteren een zeer goede dienst bewezen. Ge wapend met spaden en groenmakers togen zij gis teren reeds vroeg op weg om ais volleerde ambtena ren van de plantsoenen dienst bomen en heesters op de daarvoor aangewezen plekken te planten. „Chef-boomplanter", mr, M. Vrolijk en burgemeester van Theo van Dijke gaven de schooljeugd in Maassluis het goede voorbeeld. In Vlaardingen lieten leden van het college eveneens zien hoe het moest. Maas land deed traditioneel niet mee Daar wordt in het na- i jaar een boomplantdag ge- i houden. In Schiedam is vandaag een soort van boomplantdag gehouden, eén dag later dus dan de j nationale boomplantdag. Zie ook pagina 3. Het aantal jeugdige werklozen m de leeftijd tot en met 22 jaar blijft dalen. In die groep staan 614 (329 mannen en 285 vrouwen) als werkloos inge schreven. Helaas daalde ook de vraag naar jeugdig perso neel tot 19 jaar. De mutaties per bedrijfsgroep zijn eveneens gering. Mede m verband met de goede weer omstandigheden nam de werkloosheid in de bouw af van 143 tot 129. De vraag naar bouwvakkers bleef ten op zichte van januan in feite ge lijk, namelijk 117. De situatie in de metaainijver- heidis nog steeds het muist gunstig te noemen. Hoewel het werkloosheidscijfer in die sector slechts met 1 toenam tot 472, kan hier zeker nog geen staudisatie worden ver wacht. Twee collectieve ont slagaanvragen voor ruim zes tig man (Fontijne en Vincent) zijn gedeeltelijk afgewerkt, waardoor over enige tijd (na opzeggingstermijnen) het aan bod wordt vergroot. De hou ding vraag en aanbod be draagt 1:2. Het aanbod van handelsperso- neel dat weliswaar iets afnam van 17 mannelijke- en vier I vrouwelijke krachten. Bij het kantoorpersoneel ver- j minderde het aantal werklo- zen met slechts twee bij de j; mannen en vijftien bij de vrouwen. Deze cijfers leiden tot een totaal aanbod in deze j; sector van 158 mannen 198 vrouwen. Bij een vraag echter om 27 mannen en 26 vrouwen betekent dat dat voornamelijk alleen de goed opgeleide krachten gemakkeLjk aan de slag komen. Voor het personeel m de sector algemene dienst blijft het aan bod stabiel, te weten 511 man nen (-1) en 169 vrouwen (+7). De vraag naar personeel nam iets toe: mannen 128 (+31) en vrouwen 45 (+2). 'V; (-11) tot 108 mannen en 106 j Schiedam Een avond vol per- vrouwen, is te hoog voor de betrekkelijk gennge vraag Vergadering over kabeltelevisie: Vlaardingen Veel sterren, weinig licht Zo verwoordde een der j leden van de commissie economische aangelegenheden het ver loop van de gisteravond gehouden vergadering. Na vier uur lang debateren is memand eigenlijk behoorlijk wijzer geworden over Het onderwerp kabeltelevisie. Het teleurstellende resultaat van het een en ander is met meer: laat de gemeenteraad het allemaal maar uitzoeken Dat er kabeltelevisie moet komen, daar was men het wel over eens. Maar hoe? met of zonder inspraak door de bevolking? via enquête of soort van referendum? Welk technisch systeem kiezen we nu? vragen, vragen en vragen. Als er één ding vast staat, dan is het slechts dit: de ontvangstkwaliteit van buitenlandse zenders is niet voor honderd procent te garanderen. Daar mag de raad het straks mee doen. soonlijke verwijten en insi nuaties. Dat is het resultaat van de gehouden vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Niet eens werd zozeer ingegaan op de maquette, die voor een deel van Woudhoek-Noord door de gemeente is gemaakt, omdat de commissieleden het wethouder ir, Chris Zijdeveld kwalijk namen dat geen reke ning is gehouden met in het verleden geplaatste opmer kingen. Vooral Siem Rosman (CDA), Hans van der Wilk (PPR) en Nikolaj Dielemans (PvdA) wa ren daarin fel. Van der Wilk suggereerde, dat Zijdeveld stiekeme bedoelingen heeft om een aantal wensen van commissieleden aan zijn laars te lappen. Dat werd driftig door de wethouder ontkend. In het vragenkwartiertje na de vergadering, rond kwart over elf, werd Zijdeveld hard aan gevallen door Everard ter Haar van Stuwgroep Midden- Delfland en heer Marrevee, bewoner van Schiedam- Noord. „Ik heb u vanavond met anders zien doen dan de vragen te ontwijken van com missieleden, die wilden weten waar hun kritiek is gebleven. U loopt als een barbaar door de inspraakprocedures heen, zelfs de commissie wordt ge negeerd", aldus Marrevee. Ter Haar ging in op Zijdevelds argument, dat het aantal van vierduizend woningzoekenden geen andere mogelijkheid overlaat dan uitbouw naar het noorden, met vijfduizend hui zen. De wethouder voor stads ontwikkeling had eerder ge steld, dat veel woningzoeken den minder kansen hebben hun problemen behandeld te krijgen dan een georganiseer de mspraakgroep. „Dat is met waar, u schetst een schijntegenstelling", zei Ter Haar. Door vast te houden aan woningbouw te veel naar het noorden zou juist Zijde veld volgens hem vertragend kunnen werken op uitvoering van de plannen, en met zo nam Dielemans het betoog over „de insprekers en commissieleden die alleen verbeteringen proberen aan te brengen". Zijdeveld. „Het verdriet mij, dat van mij het beeld bestaal dat ik stokpaardjes berijd en dat ik zo nodig woningen moet". De avond werd gekenmerkt door bikkelharde woorden strijd. omdat (met name Van der Wilk en de wethouder) de ondertoon in eikaars relaas telkenmale hoogst onaange naam vonden. „In het verle den hebben wij bepaalde za ken vader verschillend geïn terpreteerd", aldus Zijdeveld, daarmee doelend op het aftre den als wethouder van Van der Wilk tn de herfst van vo rig jaar. Vlaardingen Bij een vecht partij op de Van Hogendorp- laan sneuvelde een grote win kelruit ter waarde van dui zend gulden. De politie, die de vechtende jongeren naar het politiebureau bracht, stuitte tijdens het verhoor op tegen strijdige verklaringen. De juiste toedracht van het ge beuren is daardoor niet ge heel duidelijk. De politie zoekt getuigen zich bij de afdeling jeugdzaken van de Vlaar- dingse politie te melden. ADVERTENTIE Het Vlaardingse PvdA-raadslid Henk Krabben heeft dit keer tranen in z'n ogen gekregen van de kattcpislucht, die boven Vlaardingen en omstreken hangt Vorige week en die week daarvoor maakten wij ;n onze krant al melding, dat Krabben flink beroerd werd van de stank. „Je ruikt de laatste tijd vooral het zogenaamde dodecyl-mercaptaan afkomstig van de chemische fabriek De Vondelmgenplaat", ver zucht de reukgevoelige Vlaardinger, „dat is kattepis met een hoog aroma". Schiedam De projektgroep Lange Haven heeft gistermid dag van wethouder Chris Zij develd geen enkele concrete toezegging gekregen. Alleen dat het pas vervaardigde rap port over de haven in de bin nenstad de ambtelijke molen ingaat. In de nota stelt de werkgroep van buurtbewoners, onder deel van de bewonersverem gmg Schiedam-Centrum, dat de haven aan de zijde van de Hoogstraat veranderd moet worden m woonerf. Zoals be kend wil men dat ook aan de andere zijde van de haven, tussen de Gerrit Verboon- straat en de Gnffloenstraat. De vismarkt wil de werkgroep autovrij hebben, zodat er meer groen kan komen. Zijdeveld zei gistermiddag al leen, toen hij het rapport offi cieel kreeg: „Het stuk zal vast met ongelezen m de prullen bak verdwijnen. Wij zijn altijd blij als mensen zo begaan zijn met hun omgeving. U weet nu dat dit rapport de ambtelijke molen ingaat. Morgen wordt hei geboekt en dan hebt u haast de garantie dat 't met meer kan zoekraken". Hans van Kleef, voorzitter van de bewonersvereniging die volgende week woensdag pre cies een jaar bestaat, gaf tij dens deze bijeenkomst m het stadskantoor nog een kat aan de politie: „Korte tijd geleden heeft de politie wel met veel poeha een actie gevoerd om op de Lange Haven foutpar- keren tegen te gaan, maar daar komt nu ook al mets meer van terecht Het stikt er weer van de auto's". Schiedam Na tips van omwo nenden heeft de politie twee jonge Rotterdammers aange houden die aan de 's-Grave- iandseweg auto's openbraken. De 20-jarige R. tt. S. is nog ingesloten op het bureau aan de Lange Nieuwstraat. De an der. het 13-jarige meisje C. T. R.. is inmiddels op vrije voe ten gesteld. De twee werden m Rotterdam- West aangehouden, nadat vanuit Schiedam het kente kennummer van hun wagen naar de politie in de Maasstad was doorgebeld. Via het bu reau Marconi plein is het ste lend duo naar het Schiedamse hoofdbureau gebracht Vlaardingen Een nieuw rap port omtrent de aanwezig heid van giftige stoffen in de grond luidt vernietigend voor de toekomst van de Broekpol der. Voor de boer moet de polder als verloren worden beschouwd. De gehalten van diverse giftige stoffen zijn dermate hoog, dat de gewas sen, die daar worden ver bouwd, ondeugdelijk zijn in de zin van de Warenwet, Zo luidt de conclusie van het onderzoek, dat door het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid en het Rijkszui- velstation is vervaardigd. In de aardappelen zijn enkele overblijfselen gevonden van voornamelijk cheldrm en en- drin (bestrijdingsmiddelen) boven de toegestane maxi mumwaarden De hoge gehal ten hebben vooral betrekking op aardappelen van het ras „Irene" Met name de waspeen komt er m het rapport slecht van af De onderzochte monsters ble ken zelfs sterk misvormd door de gifstoffen. Ook de uien bevatten volgens de on derzoekers te veel giffen. Verder zijn er m de grond van de Broekpolder stoffen gevon den. die ais bestrijdingsmid del in Ne-derland m het geheel zijn verboden. Bovendien vond men zeer hoge gehalten onbekende en ruet nader ge definieerde organisch gebon den chloorverbindingen in verschillende gewassen. Vlaardingen Een ruzie in huiselijke knng heeft in de nacht van dinsdag op woens dag voor de nodige opschud ding in een flatgebouw aan ck- Boerhavenlaan gezorgd. Toen de zoon des huizes mi<; :un m de nacht onder invloed van sterke drank thuiskwam, eiste hij dat zijn moeder eten voor hem maakte. Toen zij daar met een-twee-öne gevolg aan gaf, dreigde zoonlief haar met een mes. De moeder vluchtte daarop naar de buren, ge volgd door haar zoon, zwaaiende met het mes. Hij vermelde daarna de deur van het huis van de buren- Toen de politie arnveerde gedroeg de zoon zich nog steeds agres sief waarop hij naar het bu reau werd overgebracht. j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1