SCHIEDAMSCHE COURANT Scherp protest tegen liet Soenda-beleid Meer boeren trekken weg Broekpolder veilig voor meng en dier'5' Ik neem de proef Geen reden Plannen met polderlandschap frustreerde bedrijfsvoering om serveer- pasjes af te schaffen Maassluis geen cent wijzer Data en sprekers van Strijd tegen kakker lakken bijna gestreden politieke cafés zijn bekend WINKELS OPEN TOT TIEN UUR „Wat vallen die mensen me tegen.,,,'' iiSl tj j mmBBwwmI wordt PATAT- TEKE MAN eist 33 Vrijdag 18 maart 1977 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 102de jaargang no. 25792 8 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtondienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Mevrouw Corry Hoogerwerf-Meijer, hoofd leidster van r.k. kleuter school Pippetoentje» is ver schrikkelijk teleurgesteld in de leden van de raadscom missie voor sociale zaken. In het Vïaardings Dagblad van vrijdag 11 maart had zij het droeve verhaal gelezen over de komende sluiting van het verpleeghuis Soenda. Het zit' haar enorm dwars dat er be jaarde echtparen die door de ze sluiting van elkaar ge seheiden moeten worden. Tijdens het spreekhalfuur, voor afgaande aan de commissie vergadering, heeft zi] - overi gens te laat - getracht om voorzitter wethouder J. Ver- meuie-van Dijk er toe te krij gen alsnog pogingen in het werk te stellen om Soenda van de ondergang te redden en het voor bejaardenflat Bil- bton te behouden. - I-- _r- r. iu-ij-i-.il. Uit het Viaardings Dagblad van 11 maart. Zowel de voorzitter, als de com missieleden zaten begrijpend te knikken naar de strijdende eenhng Het schoot de raad sleden echter m het verkeerde keelgat, toen de kleuterleid ster het gemeentebestuur er van betichtte zich een rad voor de ogen te hebben laten draeuen door het dagelijks be stuur van de nieuwe verplee ginrichting Nieuwe Waterweg Noord in Schiedam In dit dagehjks bestuur heeft ook het hvofd van de GG en GD van Vlaardingen - de arts E H. H. Wolfs - zitting. Zij vond het vreemd in het Viaardings Dagblad te moeten lezen dat van alle gesprekken tussen het dagelijks bestuur en to pambtenaren van het ministe rie van volksgezondheid wei nig of iets was doorgesijpeld naar de wethouder Deze ge sprekken gingen - zo bleek veel later - onder meer ook over net gedeeltelijk inrichten van het te bouwen tehuis voor somatisch zieken Deze afde ling betekent tevens het slui ten van Soenda £en van de commissieleden hield mevrouw Hoogerwerf een envelop voor, waarin pro testen zaten tegen het besluit \ran de minister ,,Ga nou met zeggen dat we mets hc-bber. gedaan", zo zei hij Een me vrouw M C van Toor-Busch- mann (WD1 zei dat de af stand wel meeviel „Het ligt op de grens van Vlaardingen en Sch'edam", zo betoogde de liberale afgevaardigde Ex- wethouder Jac van der Lin den CKVP) wist te vertellen dat het om enkele bejaarden ging en dat het personeel zich ook geschikt had „Wat vallen die mensen mij te gen en wat houden zij elkaar de schuldige hand boven het hoofd", zo bitste zij op de gang \an net stadhuis „Ik had de deur \an die kamer wel dicht willen knallen Ik ga hier met een kater vandaan. Ik kots er van Schiedam De Schiedamse po litie ziet geen reden en de omstreden serveerpasjes voor vrouwelijk horeca-personeel af te schaffen. Het merendeel van de tn totaal 53 vrouwen die m Schiedam een dergelij ke kaart hebben doen er ook niet moeilijk over. De buffetjuffrouwen vinden het wel vreemd dat ze een bewijs voor goed zedelijk gedrag moeten hebben, omdat daar door verband wordt gelegd tussen vrouwen achter de bar en prostitutie. Zij denken er echter niet over om net als in Utrecht, waar de pasjes on langs werden afgeschaft, een actie te ontketenen. De politie in Schiedam noemt de serveerpasjes in de wande ling „toelating tot buffetjuf frouw". Die kaarten worden alleen afgegeven als de eige naar van de horecazaak een vergunning heeft om vrouwe lijk personeel in dienst te heb ben. In gewone cafés en res taurants hebben 24 vrouwen een dergelijk pasje. In cafés met barexploitatie en nachtza ken lopen 29 dames met een kaart. Hoofdinspecteur Dick van der Veen: „Men zou zich kunnen afvragen of de overheid zoiets nog wel verplicht moet stel len Ik zie echter geen reden om hot af te schaffen. Het is handig voor het geval er zich eens excessen zouden voor doen. Als politiekorps ont plooien wij ook geen activitei ten om die verordening te ver anderen. Dat is een zaak van het gemeentehui, tuur." Dit nieuwsblad, waarm u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Hottardamsch Nieuwsblad Stuur mij dit nlouwsblad 14 dagen gratis op prooi toe in combinatie mei: Rotterdamse^ Nieuwsblad Naam Adres VVoonpi Tel Deze bon m open envelop zonder postzegel sturen naar Antwoordnummer B34, Rotterdam Steeds meer boeren ver laten Midden-Delfland. De dreiging: van opko mende woningbouw en grootscheepse herinde ling, die vóór de in spraak in de lucht hing, heeft een aantal veehouders en agra riërs doen besluiten hun boerderij met lan derijen vaarwel te zeg gen. Enkele boerderijen staan reeds leeg en zijn ver kocht aan de stichting beheer landbouwgrond en. Binnenkort komen er nog zeven of acht leeg te staan volgens Delftenaar Gerard Peet, die de inspraak procedure voor het pol derlandschap coördi neerde. Volgens hem komt dat door „de el lende, die de boeren de laatste twintig jaar meemaakten". Deze tendens bestaat in heel Midden-Delfland, van Maas land tot Schiedam, „Indien de vooruitzichten met beter wor den ben ik bang, dat meer boeren hun portie aan Fikkie geven", zegt Willem Bijl, een boer aan de Groeneweg bij Kethel en lid van de christelij ke plattelands jongens. Een stroom naar het polderland van particulieren uit de stad, die graag een schilderachtig boerderijtje bemachtigen, ver wacht hij ruet: „De vertrek kende boeren hebben een bin ding met de stichting, die de gronden hier beheert. In die stichting heeft ook het njk vee! invloed". Die maatregel bestaat om zogenaamde hob by-boeren te weren, een wens die ook tijdens de inspraak procedure is geuit. Gerard Peet: „Van bednjfsver- grotmg in een steeds kleiner wordend gebied kon geen sprake meer zijn. Jaren gele den stonden de boeren dus al voor de keus: doorgaan of niet, en doorgaan betekende investeren, en dat leek nou juist weer ondoenlijk. Sommi ge boeren hebben hun kinde ren toen al m een andere rich ting gestuurd, die nu derhalve in een andere bedrijfstak zit ten. Met andere woorden: boe ren die een dagje ouder wor den hebben geen opvolgers voor hun bedrijf'. Willem Bijl: „Dat is een lande lijk verschijnsel. Tien jaar ge leden stak dat ook hier de kop op: voor Midden-Delfland kwam een plan dat binnen twee jaar zou worden uitge voerd, dat gebeurde met, toen moest het wet worden en werd het op de lange baan geschoven. Straks is het dan wet, maar wel even heel wat anders dan eerst. Dat is het resultaat van de inspraak". Hij voegt eraan toe, dat de stich ting beheer landbouwgronden liever nog de enkele lege boer derijen zou slopen dan verko pen aan particulieren. Bijbe horende grond verdeelt de stichting volgens hem onder de boeren. Daarmee hangen de aspecten van grootschalige landbouw samen, waarover veehouder S. van de Kooij uit de Zuid- buurt tussen Vlaardingen en Maassluis binnenkort een le zing houdt. Dat wordt één van de eerste activiteiten van de Midden-Delflandveremging, die vanavond in Delfts Waag- theater wordt opgericht. Bij overschrijden van de dertigduizend: Maassluis Het .Maassluise in wonertal zal een dezer dagen de dertigduizend overschrijd den. De gemeente zal daar echter geen cent wijzer van worden- Alleen de salarissen van burgemeester M. K. van Dijke, zijn secretaris H. Kra mer en de vier wethouders zullen na verloop van tijd omhoog gaan. Als per l januari '78 en '79 aangetoond kan worden dat de Maassluise bevolking bo ven de dertigduizend zit, dan komen B en W en secretaris Kramer in een hogere loon schaal. met ingang van 1980. De gemeente Maassluis knjgt pas een f nanciele opsteker bij het overschrijden van de vijftigduizend Dit vloeit voort uit de zogenaamde financiële verhoudingswet Per 1 maart bestond de Maassluise bevol king uit 29835 personen. Ge durende februari groeide het aantal met 252. In totaal werden 26 jongetjes en 19 meisjes geboren. Het aan tal sterfgevallen bedroeg 17. Er vestigden zich 301 nieuwe Maassluizers in de gemeente. Hiertegenover staat dat 77 mensen Maassluis de rug toe keerden. In de vorige maand sloot de ambtenaar van de burgerlijke stand 12 huwelijken Een en kel echtpaar het zich schei den. Het kon ook haast niet anders, Belgische vrouwen, des ochtends rond elven. In 't stadteke Wilrijk, een gemeente zuidelijk van Antwerpen, het zou er een wijk van kunnen zijn. Wat wij daar te zoeken hadden? Nou ja, er is iets geks met Wilrijk. Het wordt een zuster van Schiedam. Zie verder pagina vijf. 1 l Vlaardingen „De Broekpol der zal weer voor mens en dier veilig moeten worden. De regering heeft wel het ini- tiatief genomen om alle land bouw- en veeteeltactiviteiten in de polder te verbieden. I Maar dat is slechts een eerste J stap". Dit vertelt Remi Poppe, voorzit ter van het Milieu Aktieeen- trum Nederland (MAN) Hij vervolgt „de tweede stap is het aanpakken van het cad mium en. de andere zware me talen in de bodem. Die ge vaarlijke stoffen verdwijnen met vanzelf. De polder zal Schiedam - In de kakkerlakkenfiat aan de Nieuwe D ami aan moet nog één woning worden ontsmet. Dat gebeurt volgende week, zodra de bewoonster van een ziekte is opgeknapt. De gemeentelijke ontsmettings- Ma een gesprek met leden van de bewonerscommissie, wijk- veremgtng en ambtenaren van de womngdienst zijn deze Schiedammers inmiddels overstag gegaan en hebben de ontsmettmgsdienst binnenge laten. dienst heeft dan alle huizen - van het gebouw nabij de Spoorwegovergang met het zo geheten Baygon-gif behan- deld. Ook de huizen van de vier gezinnen die aanvanke lijk weigerden om de ontsmet iers toe te laten. moeten worden afgegraven" Volgende maandagavond houdt het MAN een openbaar debat in zaal Excelsior aan de Oost- havenkade 10. Gedebatteerd wordt over de giftige Broek polder Voor de avond - aan vang acht uur - zijn uitgeno digd' havenwethouder H van der Pols van Rotterdam, de inspecteur voor de Volksge zondheid en Jo Vermeule, de Vlaardingse wethouder van volksgezondheid. Het MAN is ervan overtuigd, dat de bevolking volledig geïnformeerd moet worden. Remi Poppe „Men moet we ten waarom het een jaar heeft geduurd voordat de overheid maatregelen heeft genomen, ook moet men weten hoe de polder nu veilig gemaakt moet worden; en ten slotte dient vertelt te worden welke gevaren de bevolking loopt en welke gevaren zij gelopen heeft en wat de gevolgen hier- j van kunnen zijn op de lange duur". Van de zijde van het MAN zul len dne vertegenwoordigers deelnemen aan de discussie Gert Breukelaar, biochemi cus, Joke van Baliegooyen, bestuurslid van de Vereniging Voorkomen is Beter cn tevens arts en als laatste Remi Pop pe, landelijk voorzitter van het MAN. Vlaardingen De data, waarop in gebouw Tn angel-van Lief de en Vrede-aan de Fransen straat politieke cafés worden gehouden, 21 jn thans bekend De eerste m de reeks van zes worden gehouden op 30 maart. Om 19 45 uur zal spre ken de heer W. A. Fibbe, voorzitter van het dagelijks bestuur van de Rijnmon- draad Enkele dagen later, dinsdag 5 april, spreekt VVD-Kamerhd voor de WD Nely Smit-Kroes over haar specialisme, onder wijs en jeugdzaken Op woensdag 20 april spreekt Pv- dA-defensiespecialist in de Tweede Kamer Klaas de Vries Op 3 mei is de beurt aan D'66-lid Suzan Bisschof- van Heemskerck en op 11 mei -woensdag- een nog nader be kend te maken afgevaardigde uit CDA-kringer.. De reeks politieke cafés wordt afgeslo ten door Vlaardingens eerste burger Vtim Kicboom. Hij zal trachten het verbar.d te leg gen tussen gemeente- en Tweede Kamerverkiezingen. De politieke cafés zijn een idee van de Christelijke Jeugd Vereniging „Liefde en Vrede". De CJV hoopt met dit initia tief vooral de jongeren te be reiken Zoais bekend zal het gebouw van Liefde en Vrede op 25 mei zijn „herschapen" m het plaatselijke verkiezings centrum van alle politieke partijen die in Vlaardingen actief zijn. Hoek van Holland De deelraadscommissie voor economische aangelegenheden wil dat gedurende de zomermaanden de winkels in De Hoek tot 's avonds tien uur geopend zijn. Gedurende de wintermaanden moet de vrijdagse koopavond gehandhaafd blij ven I Vanuit het zakenleven blijkt voor de wekelijkse koopavond overi- gens weinig belangstelling te bestaan. Ook het winkelpersoneel ziet daar weinig heil m Thans maken slechts zeven middenstan ders gebruik van de mogelijkheid op vrijdags tot negen uur geopend te bhjven

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1