SCÜSEDAISCHE COURANT Onderzoek niet allee:i dieren, maai1 ook mensen ■■■- Derde werel minder ver IArts Van Ballegooijen over vergif Broekpolder DRANKDIEVEN SLAAN NU WEL GOEDE SLAG Niet vooruitlopen op stnIctIlIlrplasI,' Fraaie dijkwoning raakt in verval 5Merkwaardig telefoontje99 Cees. William Poet- project van start iRaadsIeden kiezen ivoor meer zakgeld Gemeente wacht op besluit GS ff MINISTER PRONK: BINNENKORT GEBEURT ER WAT IN VLAARDINGEN AAN DE WESTHAVENKADE Na tweemaal pech met gestolen auto "'MswHiiiiiiaiiiiiiiMiiiiiMutiiBmmiiraimniiwwMmiiraiiiuitiiiBBiiiiaiiuitiiiMiiitiiJtmimiimaiwitiMtiiiifmiiiiiffliiDHiiiDiimii 5 PPR-raadslid Kwakkelstein: 22 maart I977„ ONAFHANKELIJK DAGBLAD _102rJe jaargang no. 25794-4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Ce dijkwoning aan de Viaardingse Vaart Vlaardingen Het schilderachtige dijkpandje aan de Trekkade nummer 8 langs de Viaardingse Vaart ligt er nog steeds troosteloos bij. Vol ongeduld wacht de gemeente Vlaardingen op een uitspraak van het college van Gedeputeerde Staten. Maar, dat duurt nu al geruime tijd. Daardoor raakt de dijkwoning in een steeds slechtere staat. De gaten In de prikkeldraadafzetting tonen aan dat de jeugd de woning en omliggend erf als speelterrein gebruikt. Zij kan hier naar hartelust spelen en ravotten zonder te worden opgemerkt door de buitenwereld. Want het verval len pandje ligt diep verscholen onder de bomen. Voor de gemeente Vlaardingen is het een vervelende zaak. Door enkele raadsleden is al een vergelijking getrokken met de inmiddels gesloopte IJsselhoeve. Maar momenteel is de kwestie weer enigszins in de vergetelheid geraakt. In oktober, van het vorig jaar werd het pand gekraakt door het echtpaar Leo en Lies Koetsenruyter, Zij wilden de dijkwoning voor een volgens hen dreigende sloop behoeden door het „te kraken en bewaken". Door de gemeente werden zij echter uit de woning gezet, hen werd een woning aan de Van der Duyn Van Maasdam laan toegewezen. Wethouder Bas Goudriaan verklaarde in oktober '76 op een commissievergadering voor stadsontwikkeling, dat de dij kwoning aan de Viaardingse Vaart niet zou hoeven worden afgbroken. Hij verbond hieraan de voorwaarde, dat de compartimentermgsdijk zou worden omgelegd. „Als Vlaar-. dingen moet opdraaien voor de kosten van deze omlegging, verkondigde Goudriaan, „dan wordt de woning toch ge sloopt". GS staan overigens welwillend tegenover het behoud van het pand. „Maar het is niet eenvoudig om te zeggen wanneer een definitief besluit zal worden genomen", zegt GS-voor lichter Kees Bos desgevraagd", de zaak is nog steeds in behandeling". Vlaardingen „Er zou jaarlijks een test naar de gezondheid onder de bevolking plaats moeten vin den en wel met name in het Rijnmondgebied waar velen dagelijks bloot worden gesteld aan gevaarlij ke stoffen". Dit zei Joke van Ballegooijen, huisarts in Oss en bestuurslid van de vereniging Voorkomen is Beter, tijdens de gisteravond gehouden vergadering van het Milieu Aktiecentrum Nederland. -Vïfr' Minister Pronk voor een volle aula in scholengemeenschap Spieringshoek in Schiedam. Joke van Ballegooijen uitte daarbij grote kritiek op de overheid, die wel een onder zoek naar de aanwezigheid van gevaarlijke stoffen bij dieren in de Broekpolder in stelt, maar dit niet doet bij de bevolking. De huisarts somde daarbij de gevaren op als mensen gewas sen consumeren, die een te hoog gehalte aan cadmium en endrin (zoals in de Broekpol der voorkomt) bevatten: be schadigingen aan nieren en lever, vergroeiingen van been deren en zelfs spontane bot breuk. „Over exacte gegevens beschikken we nauwelijks", zo gaf zij toe waar zij echter de waarschuwing op liet vol gen dat er in Japan al meer dan honderd mensen aan de gevolgen van dergelijke stof fen in het voedsel zijn overle den. Voorzitter Remy Poppe van het MAN verweet Vlaardingen en Rotterdam van lankmoedig heid inzake de Broekpolder kwestie en sprak zijn vrees uit een Vlaardings „Seveso" (de door chloor-dioxine aangetas te Italiaanse stad) te zullen krijgen. MAN-medewerker en biochemi cus Gert Breukelaar voorspel de, dat indien de Broekpolder gesloten dient te worden, dat een kwestie van vele jaren zal moeten zijn. „Regenwater spoelt de vergiften niet één, twee, drie weg". Schiedam „Een politieke keuze maken wij meestal vanuit een egoïstische instelling. Ten gunste van onszelf, denken wij. Maar dat is kortzichtig. Want dat kan betekenen, dat wij later en ook onze kinderen veel tekortkomen. Geweld m de wereld ontstaat namelijk door ongelijkheid, tussen landen, tussen mensen. In het belang aileen ai van onze eigen vrede is noodzake lijk, dat wij ons sterk richten op ontwikkelingslanden. Dat is een eerste stap op weg naar wereldvrede". Nuchter en duidelijk sprak gis terochtend minister Jan Pronk van ontwikkelingssa menwerking ruim driehon derd scholieren toe Twee uur lang s?ond,hij aan het spreek gestoelte m de aula van Spie- De eerste woningen aan de Soendalaan worden renovatie-klaar gemaakt. Gaardingen Het WD-raadslid mevrouw M. C. van Toor kon gisteren haar verbazing niet £P- Zij kreeg namelijk een telefoontje van de A. Breederveld, die zijn bezorgdheid uit sprak over de muizen en ratten in de drie leegstaande panden nabij de Afrol in het cen- van Vlaardingen. De heer Breederveld woont zelf op de hoek van de Groen van Prinster ers tra at/Gedempte Biersloot. 'Ochtends was hij op bezoek geweest bij wet houder Bas Goudriaan om te klagen over de situatie. De bewoner drong aan op een spoedi ge sloop van het drietal panden. Bas Goud riaan zei echter: „We moeten eerst wachten op het structuurplan. Voorlopig kunnen we het euvel alleen bestrijden met rattengif. Vervolgens gaf Goudriaan een lip aan Breeder veld: „Bel mevrouw Van Toor, het WD-raad slid. Want die kan de zaak allicht aankaarten op de commissievergadering voor stadsontwik keling". Gisteravond kwam de aap al spoedig uit de mouw. Mevrouw Van Toor maakte melding van het bewuste telefoontje. Hilariteit bij de commissieleden. „Da's ook wat moois", sprak Rien Lensvelt (SGP/GPV), „de WD bellen om rattengif'. Goudriaan verontschuldigde zich overigens. Hij: „Ik heb toch ook inspraak". Schiedam Bij Coebergh aan de Van Cleeffstraat is voor derde maal binnen twee maanden ingebroken. Uit de distilleerderij verdween voor ruim 14.500 gulden aan drank. De wagen waar de partij in werd afgevoerd en die wederom bij garage Unique aan het Stationsplein was gestolen, is inmiddels door de rijkspolitie leeg teruggevonden in de Bommelerwaard. De lege Fiat-stationcar die in een weiland bij het dorpje Brake] werd achtergelaten, wordt momenteel aan een nauwkeurig onderzoek onder- worpen. Rechercheurs speu ren naar vingerafdrukken en andere sporen van de nog on bekende daders. Een van hen had zich dit week einde via een brandslang in de distilleerderij laten zakken, nadat hij eerst op het dak was geklommen en daar een ruit had ingeslagen. Eenmaal bin nen vermelde hij het hangslot van een buitendeur, waarna zijn maatjes een wagen kon den binnenrijden. De bestel wagen, ter waarde van 3500 gulden, was kort tevoren bij e$p inbraak aan het Stations plein meegenomen. Om bin nen te komen had men aan de achterzijde van het garage bedrijf een draadglasruit in geslagen. In de ontvreemde wagen werden 82 dozen met in totaal 984 flessen gedistil leerd geladen, ondermeer bes senjenever, brandewijn en whisky. De waarde komt overeen met de buit die men de vorige keren wilde maken. Eind maart laadden waarschijnlijk dezelf de inbrekers voor ruim 15 mille in een bestelwagen die dezelfde nacht bij het nabijge legen bedrijf Junker en Ruh was gestolen. Buit en wagen liet men echter bij Coebergh achter. De wagen wilde niet meer starten, omdat de accu leeg was. Eerder die maand had men al een partij gestolen drank ter waarde van ruim 12 mille aan de Buitenhavenweg achtergelaten, in een wagen die kort tevoren bij Unique was gestolen. De bestelauto was daar door de zware vracht door zijn assen gezakt. Vlaardingen De renovatie van de 144 WilIÏ2m Pontwo- nïngen in de Viaardingse In dische buurt is begonnen. De eerste woningen die worden opgeknapt, staan aan de Soendalaan. Binnen een mum van tijd wa ren gisteren de woningen he lemaal leeggeruimd. Alle ou de planken, zachtboard, ge bruikte tegels en andere res tanten vonden een plaatsje in de daarvoor bestemde contai ners. Na de renovatie moeten de be woners rekenen op een huur verhoging van 121 gulden. In totaal zijn de renovatiekosten per woning 65.000 gulden. Hiervoor krijgen de bewo ners: een totaal gerenoveerde woning met een centrale ver warmingsinstallatie; een nieuwe houten schuur achter ïn de tuin: een tegelterras aan de achtergevel; een opge hoogde tuin en een nieuw tuinhekje. Als contactpersoon stadsver nieuwing is inmiddels Johan na Spek ingeschakeld. Voor alle mogelijke probleempjes die verband houden met de renovatie kan men bij Jo hanna terecht in de keet aan de InsuIindesïngeL Zij houdt spreekuur op donderdagmid dag van twee tot vier uur en vrijdagochtend van tien tot twaalf uur. rmgshoek, een school waar leerlingen al jaren lar.g opval lend actief zijn op het vlak van politieke bewustwording Na een betoog waarin hij be tere gezondheid, meer werk en goed onderwijs eerste ei sen noemde voor elk land, ging hij in op vragen van scholieren. Allereerst, ruimde hij een mis verstand uit de weg, na vra gen hoe geld voor ontwikke- i hngslanden wordt uitgegeven en hoe dat wordt gecontro- 1 leerd. „Wij sturen nooit geld maar matpnalen, of wij voe ren aldaar concrete projecten uit zoals wegenaanleg, bouw van scholen en ziekenhuizen, of havens uitbaggeren. Maar ik proef wel uit uw vragen dat wij Afrika en Latijns-Amen- ka meer en extra zouden moe ten controleren. Je hoort na melijk nooit vragen hoe geld wordt gecontroleerd voor de fensie, voor onderwijs, voor particuliere bedrijven. Wij moeten de derde wereld niet minder vertrouwen schen ken", aldus Pronk. Hij ging ook in op stellingen, dat hier meer werkloosheid ontstaat als industrie op gang wordt gezet in ontwikkelings- landen.„Dat is niet waar, blijkt uit berekeningen", zei bij. „Onze sociale zekerheid is zelfs groter, indien de poli tieke en economische toe komst van arme landen is verzekerd. Werkloosheid ontslaat hier juist dooi de concurrentie van de rijkere landen, kijk bijvoor beeld naar de scheepsbouw waaraan Japan ook doet Dat is juist een argument om onze eigen positie te verbeteren door hulp aan ontwikkelings landen' Meer gelijkheid in de wereld brengt vrede" Hij bevestigde dat daarvoor een nieuwe internationale orde nodig is. De landen moeten zelf hun keuze kunnen ma ken, zei hij. „Want wij moeten mei alles voor die landen uit stippelen, zoals steeds gebeur de Anders blijft het zo, dat wij met de ene hand terugne men wat wij met de andere gaven En dan zouden die lan den straks terecht zeggen: ja, maar het is nog precies zo als toen wij uw kolome waren Dat helpt niks". Over de toespraak van de minis ter staat nog meer op pagina drie. Vlaardingen „IJ ben Cees en verkeer in uitstekende ge zondheid". Dit zei de heer Van den Berg gisteravond tijdens bet spreekkaifuur van de commissie voIJisgezondbeid. Zijn uitspraak had be trekking op de alar merende rapporten over de aanwezig- beid van gevaarlijke stoffen in de aderen van het wild in de Broekpolder. Cees van den Berg Jegde de zaak als volgt uit: „Ik jaag al zestien jaar in de Broekpol der. De vangst eet ik altijd met zeer veel smaak op. Een on derzoek door de in ternist leerde, dat mij niets mankeert. Ook mijn maag, nie ren en lever zijn door geen enkele ge vaarlijke stof aange tast". Reactie van de com missieleden: „Gefeli citeerd. Als we onze rapporten tnogen ge loven dan beeft a ge luk gehad". i i i Schiedam In een vergade ring die nog geen half uur duurde (nog niet eens een record, volgens gemeente- bode Rinus Stoppel) heb ben de raadsleden als be langrijkste punt besloten, dat zij zelf een hogere ver goeding krijgen voor hun raadswerk. De minister van binnenlandse zaken staat toe, dat Schiedam voor zijn raadsleden een extra krediet uittrekt. Dat komt neer op 408.454 gul den erbij voor de vijfen dertig raadsleden. Bepaal de reiskosten en commis siewerk zijn daarbij inbe grepen. I j Omdat zij geen reden zagen met i minder genoegen te nemen, hebben de raadsleden una niem de maximale vergoeding in de wacht gesleept. Maar raadswerk is toch hobbyisme' I vroeg onze krant aan burge- meester drs. Arie Lems. „Nee. 1 zij worden zuiver betaald voor het werk, dat zij verzet ten voor de gemeente", was zijn antwoord. Met het besluit loopt Schiedam drastisch vooruit op een wets- i ontwerp met een enigszins an ders bedoelde strekking I Daarbij gaat het erom raad sleden van gemeente, provin- j cie of Rijnmond een vergoe ding te geven voor de tijd, die zij bij hen werkgever moeten verzuimen voor overheidsbe- langen In Schiedam is echter nooit het geval, dat overdag tijd moet worden vrijge maakt „De raadsleden vol brengen hun taak en dat komt bovenop hun gewone dag taak", verklaarde de burge meester. Vlaardingen „Loopt het college niet vooruit op het structuur plan?" Deze vraag werd gisteravond m de commissievergadering voor stadsontwikkeling gesteld door het PPR-raadslid Willem Kwakkelstein. Hij doelde hiermee op het voorstel van B en W om een krediet beschikbaar te stellen voor het vernieuwen van een drietal assen van het Liesveldviaduct. De kritiek van Kwakkelstein* „In combinatie met deze werkzaamheden wil B en W een nieuwe asfaltlaag op het wegdek van het Liesveld via duct aanbrengen. Het zou best mogelijk kunnen zijn, dat de bestemming van het viaduct na het aannemen van het structuurplan verandert. In dat geval zou het krediet voor de genoemde as fa! tering weg gegooid geld zijn". De vraag van Willem Kwakkel stein welke kosten het aan brengen van de asfaltlaag met zich meedroeg, kon niet direct beantwoord worden. Direc teur Vptn gemeentewerken, J. G. Gceritze zei hierover: „Dat kan ik met precies vertellen. Ik dacht dat de kosten neer komen op ongeveer een ton". Gerntze deed de toezegging, dat de raadsleden voor de ko mende raadsvergadering hier van op de hoogte zullen wor den gebracht- Wethouder Bas Goudriaan ver telde vervolgens naar aan leiding van de vraag van Kwakkelstein dal er geen sprake is, dat vooruit wordt gelopen op het structuurplan. Goudriaan: „Stel, dat de be stemming van het Liesveld- viaduct verandert, dan kan het nog jaren duren voordat iets wordt gedaan. Tegen die tijd is er misschien alweer een nieuwe asfaltlaag nodig".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1