SCHIEDAMSCHE COURANT Vertraging voor LiekdbaeFt Nieuwe bmndelsag cultureel werkers 7 Men Bovenberg start aanleg jachthaven Eerste Kamer akkoord met wet Midden Delfland Experiment mislukt Zaad ia brand Teruggave van belasting- geld Gemeente verliest deskundig adviseer Arts: werkloosheid weerspiegelt zich op mijn spreekuur Bevolking positief over kabeltelevisie „Huisbaas" gevonden voor nieuwbouw In toekomst fusie met opbouwwerk: Fractieleidster CDA verbaasd GEBEURT ER WAT IN VLAARDINGEN AAN DE WESTHAVENKADE NAAST HET POSTKANTOOR. GROOTHANDEL WONINGTEXTIEL DE LANGE a REEK Inboedel aan puin geslagen Donderdag 24 maart 1977 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25796 _8 PAGINA'S Broersvesl 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 282566 - klachtendlenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De vier Vlaardingse woning bouw verenigingen worden beheerder van de nieuwe wo ningen, die gebouwd gaan worden op het Lamoenterrein in de Vettenoordsepolder. Binnen enkele dagen zal de gemeente Vlaardingen via een brief hiervan offi cieel op de hoogte worden gesteld. Als de woningbouw verenigingen hadden geweigerd om de toekomstige wonin gen in beheer te ne men, dan was de ge meente „huisbaas" geworden. In de werkgToep - die nog geformeerd moet worden - zul len twee afgevaar digden van het vier tal verenigingen plaatsnemen, de he ren Veldhuizen en De Ligt, Den Haag Schoorvoetend heeft de Eerste Kamer gisteren ingestemd met de reconstructiewet Mid den Delfland. Slechts de Boerenpartij liet uitdruk kelijk weten tegen deze wet te zijn, die het gebied in de driehoek tussen Rotterdam, Den Haag en Hoek van Holland leefbaar moet houden. Schiedam Voor de cultureel werkers in Schiedam komt mogelijk een werkgeversinstitmit. In de toekomst zou dit nieuwe uitvoeringsorgaan kunnen fuseren met het onlangs opgerichte werkgeversinstituut voor opbouw werkers. Tevens zijn er plannen om te komen tot een soort beheersfonds voor de diverse wijkcentra in de stad. te maken van reeds bestaande landelijke fondsen. De ge meente zou dan echter wel over de brug moeten komen met een prioriteiten-stelling. 0 Het experiment van de welzijnswerkers in de Schiedam- se wijk Niemvland is mislukt. Fan de 487 gezinnen die ==j gisteravond voor een informatiebijeenkomst over het ==i welzijnswerk waren uitgenodigd, kwamen slechts twee wijkbewoners opdagen. De bijeertkomst in bet diensten- centrum De Vier Molens werd daarom afgelast. =E Vooral door de gratis koffie, bad ik toch zeker meer bejaarden verwacht," zo reageerde gisteravond Paul van Mansum, een van de welzijnswerkers, verbouwereerd. g= be organisatoren geven de moed echter niet op. Volgende maand probeert men bet nog eens. Dan worden niet =E slechts de bewoners van een zestal straten uigenodigd, maar de hele wijk. Waarschijnlijk gaat dat gebeuren op dinsdagavond 26 april. Minister Gruijters (ruimtelijke ordening) en staatssecretaris Meijer (erm) lieten er geen misverstand over bestaan dat door het aannemen van de wet vertraging zal ontstaan bij de uitvoering van reeds bestaande plannen voor de gebieden Lickebaert (bij Vlaardingen) en Kerkpolder (bij Delft). Deze twee gebieden werden te gen het oorspronkelijke wets ontwerp van de regering in, indertijd bij de behandeling in de Tweede Kamer via een wetswijziging aan de wet Mid den Delfland toegevoegd. Een meerderheid van de Eerste Kamer meende dat dit echter geen vertraging zou moeten opleveren voor de plannen die reeds bestaan voor de Licke baert en de Kerkpolder. De Senaat zag echter af van de aanvankelijke gedachte om hierover moties in te dienen, omdat intussen het Kabinet demissionair is geworden. Minister Gruijters beloofde de Eerste Kamer dat zo spoedig mogelijk na de publicatie van de wet in de Staatscourant een begin zal worden gemaakt met de uitvoering van de wet Op ambtelijk niveau is vol gens de minister daartoe reed? alles in orde gemaakt. Staatssecretaris Meijer betoog de dat bestaande ontwikkehn- Door Geert van Someren gen in de twee gebieden niet zullen worden afgebroken. Als voorbeeld noemde hij de aanleg van het Oeverbos in de Lickebaert, waarmee men druk bezig is. Maar over plannen in de Licke baert en de Kerkpolder, waar mee nog geen begin is ge maakt, zal opnieuw overleg moeten worden gevoerd tus sen de betrokken gemeentes en de provincie. Met name zal het daarbij gaan over een fi nanciële verdeelsleutel en de vraag welke onderdelen wel en welke met voor financie ring in aanmerking komen. Meijer: „Vooruitlopen op finan ciële onderhandelingen stuit op bedenkingen. Als Delft bij voorbeeld het zwembad m de Kerkpolder 20 belangrijk vindt, dat men het nu reeds' gaat aanleggen, dan neemt Delft daarmee een risico. Het kan zijn dat later andere ge meenten meedelen in de kos ten, maar dat kan ook wel eens met het geval zijn". Minister Gruijters meende dat een beperkt gebruik van ha- vensüb bij het ophogen van sommige gebieden verant woord is. Hij wees op onder zoekingen waaruit gebleken is dat havenshb maar weinig vervuilend is. Deze suggesties staan allemaal in de interne nota van de Stichting Federatie van Schie- damse Instellingen voor So ciaal, Cultureel en Samenle vingsopbouwwerk. Het rap port is nog met uit. Het alge meen bestuur van de federa tie krijgt het stuk vrijdag pas voorgeschoteld. Daarna zal het worden voorgelegd aan de cultureel werkers en de ge meente. Reacties hoopt de fe deratie volgende maand bin nen te hebben. Het doel van het werkgeversin stituut voor cultureel werkers is ondermeer het verkrijgen van een grotere slagvaardig heid. Bestuursleden zouden op bepaalde situaties in de wijken sneller en doeltreffen der kunnen reageren, door bijvoorbeeld cultureel wer kers op een andere plaats te laten werken als de prioritei ten veranderen. De samenstellers van de nota omschrijven de stichting niet als een nieuw gespreksplat form, maar als uitvoeringsor gaan. Vooral voor technische zaken, zoals bijvoorbeeld de personeelsadministratie en boekhouding. Over het samengaan met de Stichting Schiedams Werkge versinstituut ten behoeve van Opbouwwerk (SSWO), die be- wonersverenigingen onlangs hebben opgericht, zegt federa- tie-codrdinator Leo Herwich: „Er zal vast nog heel wat water door de Maas stromen voor dat het geval is. Het zal wel wat weerstanden opwek ken. Door de foutjes die in het verleden zijn gemaakt is dat ook begrijpelijk. Toch willen we in de toekomst wel tot een dergelijke bundeling komen". Leo Herwich ziet echter nog meer in een bundeling van gemeente en particuliere be langen. Ondermeer om dan samen meer en beter gebruik Schiedam Een scheeps ruim vol kanarïczaad is gisteravond bij de Scbie- damse scheepswerf De Nieuwe Waterweg in brand gevlogen. Naar het vuur op het Cypriotische schip Anita nikte de brandweer uit met vijf tien man personeel. Ook de bedrijfsbrandweer van de werf en de RDM bestreed het vuur. Met het karwei, dat werd be moeilijkt door de ont wikkeling van koolmon- oxyde, is men een paar uur bezig geweest. Het is nog niet bekend hoe de 350 ton zaad vlam kon vatten, Over de exacte schade is ook nog geen zekerheid. Maassluis Inwoners van Maassluis kunnen belasting geld terugkrijgen. Het gaat liier om het bedrag dat zij in 1976 betaald hebben aan rei nigingsrechten en belasting op waterverontreiniging. De aanvang voor een mogelijke terugbetaling wordt slechts ingewilligd op grond van het inkomen van de aanvrager. Voor deze zogenaamde restitutie komen in aanmerking gehuw den met een lager gezinsinko men van 15.800 gulden en on- gehuwden met een lager inko men dan 11.570 gulden. De2e bedragen worden verhoogd met het bedrag dat aan kin derbijslag of kindertoelage werd ontvangen. Van het inkomen van inwonen de kinderen wordt 325 gulden tot het gezinsinkomen gere kend als zij minderjarig zijn en 455 gulden als zij meerder jarig zijn. Van extra inkomsten wegens kamerverhuur en het houden van kostgangers wordt een bedrag van 1.630 gulden tot het inkomen gerekend. Mensen, die voor de terugbeta ling in aanmerking komen, moeten een schriftelijke aan vraag indienen bij het college van burgemeester en wethou ders, Govert van Wijnkade 30 in Maassluis. Het stuk Vlaar- dingse Vaart, waar straks aftakking naar de jachtha ven komt. de Vlaardingen Wethouder Rien Bovenberg van sport en recreatie zal donderdag 31 maart de eerste spade in de grond zetten misschien ook gebeurt dit met behulp van een graafmachine voor de aanleg van de nieuwe jachthaven. Schiedam De gemeente is haar deskundige raadgever op het gebied van stadsvernieuwing kwijt Hoe de lege stoel van de bewuste opbouwconsulent moet worden opgevuld, wordt pas duidelijk als b en w antwoorden op schriftelijke vragen van Rietje Taverne en Siem Rosman (CDA) en ir, Theo Bakkers (WD). De kans bestaat zelfs, dat ht college zegt een opbouwcon sulent stadsvernieuwing over bodig te vinden. De gang van zaken rond de consulent die tijdelijk m dienst was, drs. Frans le Large, was m sep tember voor Hans van der Wilk (PPR) een aanleiding als wethouder op te stappen. De vaste aanstelling van Le Lar ge kwam toen ter sprake in het college, maar die werd ten minste twee maanden uitge steld. Inmiddels solliciteerde de man met succes naar een staffunctie bij de sociale dienst, waar hij werd aange nomen. De redenen van zijn vertrek als consulent wilde hij gisteravond nog met geven. Maandag spraken Van der Wilk en Taverne elkaar even, en dat was voor de confessionele fractieleidster reden het col lege ter herinneren aar» haar motie van 17 december. Rosman en Bakkers hadden die mede ondertekend. Zij stel den daarin, dat de opbouw consulent het best kon wor den ingepast in de welzijns sector van het gemeentelijk apparaat. „En daar werkt hij nu natuurlijk wel, maar dat heeft niets meer met stads vernieuwing te maken", zei mevrouw Taverne onze krant gisteravond. De raad besloot drie maanden geleden de motie voor pre-ad- vies aan het college voor te leggen. De tijd, die het college daarvoor kreeg, was maandag om. Mevrouw Taverne vraagt een uitleg waarom de motie nog met te beantwoord en wanneer de behandeling er van dan is te verwachten. Ook wil zij weten welke wethouder na het vertrek van Van der Wilk eigenlijk verantwoorde lijk is voor het werk van een opbouwconsulent. Zij keek gisteravond verbaasd op, toen zij van onze krant veraam dat de gemeente momenteel zon der consulent zit. ADVERTENTIE Deze wordt gegraven in een zij- strook van de Viaardingse Vaart, ter hoogte van de Eu ropa Boulevard. Oorspronke lijk zou het sein voor deze werkzaamheden een dag later worden gegeven. In verband echter met de opening van een scholencomplex in Hoiy- Noord, hebben B en W giste- ren besloten de twee feestelij ke gebeurtenissen gescheiden te houden. De nieuwe jachthaven, die ge noemd zal worden naar de illustere vloot-voogd en latere burgemeester van Vlaardin gen Gerard Callenburgh (1642-1722) zal straks plaats bieden aan 160 bootjes en zeil schepen. Deze mogen echter een lengte hebben van maxi maal negen meter. Grotere I schepen, zoals de zogenaamde j Westlanders, zuilen worden geweerd. Reeds nu overtreft 1 de vraag naar ligplaatsen worden aanbod Inmiddels hebben de watersportvereni gingen Fuut en Kleiput het verzoek ingediend een stich ting m het leven te roepen die zich zal gaan bezig houden met het beheer over de jacht haven. Het project waarvan de aanlegkosten circa negen ton bedragen, moet eind dit jaar klaar zijn. Bsttoweg 17 - Schiedam Tel. 010-374944 (Spaanse polder) hoofd-dealer De scherpste prijzen Beslist 1e keus 5 jaar fabrieksgarantie (alle merktapijl voorradig) vijf Schiedam Van tuinhuisjes in complex Vijfsluizen is de hele inboedel door vandalen, vernield. Deuren, ra men, kastjes, een radio en ander huisraad sneu velden. De schade wordt per huisje ge raamd op vijfduizend gulden. „Een kwestie van puur vandalisme, omdat er niets is gesto len", volgens hoofdin specteur van politie Dick van der Veen. Schiedam Huis arts Ruurd van der Veer en Tweede Kamer lid II. Drenth hebben gister avond voor de Schiedamse Pv dA een praatje gehouden over gezondheidszorg. Haast veertig le den waren aan wezig. „Mijn hardste conclu sie is, dat met het geld dat voor één mens aan medicijnen wordt besteed liefst enkele dui zenden kunnen worden gehol pen", zei Van der Veer. Hij had er toen ai op gewezen, dat de oorzaak van veel ziektes zit m socia le ellende „Op mijn spreekuur weerspiegelt zich bijvoorbeeld de werkloosheid. En wij als artsen we ten echt met, wat daaraan te doen is. Wij kunnen die werkloosheid ook met opheffen". In een uitgebreid be toog over de plaat selijke gezond heidszorg gir.g hij ook in op „het te kort aan psychia ters" Volgens hem horen er in Schie dam zes te zijn, per 1 april heeft de stad er neg maar efn, omdat de tweede die er was dan vertrekt. „Haast net zo erg als het probleem, dat in Schiedam bestaat als het gro te tekort aan tand artsen". Vlaardingen Het voorstel over de aanleg van kabeltele visie zal door de overgrote meerderheid worden aan vaard. Deze conclusie trekt wethouder IJsbrand van der Velde naar aanleiding van de gisteravond gehouden bijeen komst voor de bevolking over dit onderwerp. „Het verloop en karakter van de avond zal voor de raad aanlei ding zijn om voor kabeltelevi sie te stemmen", aldus de wet houder. Ook bij de heer P. F. Jelgersma, directeur van het Kabeltelevisie Instituut *e Woerden en adviseur van de gemeente, liet de bijeenkomst een positieve indruk achter „Bovendien ben ik vanavond wijzer geworden dan wanneer er een enquête over deze zaak was gehouden". Al met al had de bijeenkomst een rustig karakter. Wel werd de werkgroep voor kabeltele visie overspoeld door vragen van het pubhek. Zij waren echter al voor de werkgroep zo bekend dat daar vlot op geantwoord kon worden. Een punt waar vermoedelijk wel de nodige problemen over zuilen ontstaan bi] de raads vergadering is de kwestie over de keuze van het sys teem: het zogenaamde minis- ternet of meegroemet. De me ning van de raadscommissie is daar zeer verdeeld over. Commissielid Groenveld sprak zijn voorkeur duidelijk uit naar het meegroeinet, dat naast andere specifieke ei genschappen zich kenmerkt door eenvoud van kanaalkeu ze. Groeneveld lichtte zijn stand punt als volgt toe: „Ik ging eens aan de knoppen van mijn televisietoestel frutselen totdat ik een buitenlandse zender ontving, en dat was Engeland. De Nederlandse netten vond ik toen met meer terug. Dat kostte me vijfen dertig gulden om een repara teur te laten komen. Daarom kies ik voor het simpele sys teem van het meegroeinet".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1