Pvcy i n i iroblemen GEEF DE HARING RUST" Kruisinga: legt haar PvdA wil op Laan van helemaal dicht Kees Storm, laatste van een roemrijk vissersgeslacht: Drankdiefjes op dak betrapt Oorzaken: vertrek Clara èn dubbel-leden Benoeming van commissieleden Huren Weinig problemen Plakker na achtervolging gearresteerd Koffie met bloemen GASKETELS GESTOLEN DINSDAG 29 MAART 1977 VTOSC/WW 3 Schiedam De plaatselijk afdeling van de PvdA komt in ernstige moeilijkheden, ten eerste omdat Clara Stroman uit de raad stapt en haar opvolging bestuur- sproblemen oplevert, ten tweede omdat na 1 mei het zogenaamde dubbel lid maatschap is verboden. En kele leden moeten dan kie zen of zij van de PvdA of van de PPR lid blijven. De ze eis is maanden geleden al gesteld tijdens een lan delijk congres van de socia listen. Destijds werden velen van beide partijen lid om de progressieve verbroedering te benadrukken De moeilijkheden van vooral de laatste anderhalf jaar tussen PvdA en PPR hebben ertoe ge leid, dat voor één partij moet worden gekozen. In Schiedam zijn 2ulke dubbel-leden onder meer Hans van der Wilk, raad slid voor de radicalen, en de PvdA-raadsleden Aad Wieg man, Jaap de Visser, Yvonne Siljee en Nikolaj Dielemans. In de fractie 2ijn zij degenen, die zich hebben verzet tegen het verbreken van de samenwerk ing tussen beide partijen. Waar schijnlijk blijven zij allen lid van de partij waarvoor zij in de raad zitten, omdat zij anders de raad de rug moeten toekeren. Jaap de Visser echter overweegt al de raad te verlaten vanwege zijn drukke werkzaamheden bij een Japanse auto- en motor im porteur, Hij volgt een cursus Japans. De fractie heeft hem gewaagd nog tot de de gemeen teraadsverkiezingen volgend jaar te blijven, omdat de opvol ging van Clara Stroman al zo moeilijk is. De Visser volgt evenwel geen partij- en com missievergaderingen meer. Clara verlaat binnenkort de raad, omdat zij maandag 2 mei be gint met een baan in het ge meenteziekenhuis, op de afde ling medisch maatschappelijk werk. Omdat zij dan in dienst van de gemeente is, moet zij de PvdA-fraetieverlaten. De raad is namelijk de opdrachtgever van ambtenaren, en de wet staat niet toe dat bij de over heid iemand tegelijkertijd werkgever en werknemer is. Wel mag een raadslid ambte naar zijn m een andere stad. Ook mag Clara Stroman raads werk blijven doen, totdat voor haar een opvolger is gevonden. Die wordt waarschijnlijk Lou van der Stel, omdat andere kandidaten er geen trek in heb ben. De voorraad kandidaten is deze zittingsperiode behoorlijk uitgeput: Clara is het vierde socialistische raadslid dat sinds de verkiezingen opstapt. Cor BoJmers, Jaap Looy en Geert van der Linden gingen haar voor. Van der Stel is op het moment afdelingsvoorzitter van de Pv dA. Bij deze partij is altijd nogal ongebruikelijk geweest, dat partijvoorzitters aanbleven ais zij in de raad^stapten. Voor Van der Stel wordt waarschijn lijk een uitzondering gemaakt De enige, die geschikt lijkt om hem als voorzitter op te volgen, is oud-fractievoorzitter drs. Jan Simöns. Deze krijgt in elk geval steun van dubbel-leden vanwe ge zijn linksere denkbeelden (hij was ook voorstander van het PvdAJPPR-verbond), maar ligt niet zo goed bij de conser vatieve stroming in de PvdA. Het dubbele lidmaatschap is overigens vorige week al ter sprake gekomen tijdens de ledenvergadering van de PvdA. Clara Stroman ver wonderde zich over het feit dat een tiental Schiedam mers zich deze maand als nieuw lid hebben opgege ven. Daarom vroeg zij voor zitter Van der Stel na te gaan, of onder die nieuwe iï leden geen mensen zijn die al lid van de PPR waren. „De kenbaarheid daarvan wordt urgent," zei zij, om dat zij vreest dat een poli tiek spel wordt gespeeld waarbij de PvdA de zwarte piet krijgt. Volgens haar theorie kunnen de leden, die zich de laatste maanden aanmeldden, best wel eens op 1 mei hun lidmaatschap opzeggen en voor de PPR kiezen, waardoor de indruk zou moeten ontstaan dat de PvdA leegstroomt. Met haar vraag wil Clara Stroman dat voorkomen. Van der Stel antwoordde haar: „Ik nimegneida?ddie Teuweli? Clara S"'0™3'1 f39)trad halverwege vorig jaar om gezond gen dubbel lid zijn Maar ik heideredenen af als wethouder voor vorming en recreatie, weet het niet zeker". Zij gaat straks ook weg als raadslid. Met Kees Storm kan je alle kanten op, als het maar over de visserij gaat. Geen wonder, zijn vader was vis ser, zijn grootvader, zijn over-grootvader en dat gaat zo door tot ver in de vijftiende eeuw. De naam Storm en Vlaardingen zijn één met de visserij. Zesent- achtïgjarige Kees behoort tot de laatste telgen van dit roemrijke visserijgeslacht. Zeventien jaar geleden zet te hij er een punt achter. Zevenenvijftig jaar op zee vond hij welletjes, een dik ke halve eeuw als werkne mer bij de Doggermaat- overbevissing. Na de Tweede Wereldoorlog begon de ellende pas goed, met die complete va rende visfabrieken. Over enkele jaren is het afgelopen, de prijs van de haring wordt gelijk aan die van kaviaar, onbetaalbaar". Dat het Kees Storm ernst is met deze ontwikkeling, toont zijn schrijven wel aan, gedateerd in 1968, aan de minister. Die schreef de Vlaardinger toen te rug: „Uit Uw schrijven blijkt, dat praktijkmensen al vroeg aanvoelen wat wetenschaps mensen bewijzen". Kees Storm pleitte voor het treffen van in ternationale regelingen tussen de landen rond de Noordzee onderling. genlang kon je voor niks aan je stekkie zitten. Ging je wat verderop zitten dan haalde je Door Chris van Bremen schappij achter de haring aan. „De aring", zo spreekt EIYO.RMË VANGSTEN hij dat zelf uit. Hoogtepunt van Kees' loopbaan was wel de koninklijke onder scheiding, die hij in 1960 uit handen van loco-burge- meester H.K. van Minnen ontving. „De èring", het doet hem zeer, is met meer wat het geweest is. De over bevissing van de Noord zee, nu een actuele zaak, heeft Kees Storm vanaf het allereer ste begin meegemaakt. Zij, die denken dat dit probleem pas van de laatste jaren is, hebben het mis. Blijkens de verhalen van de Vlaardingse nestor van de visserij begonnen de proble men al veel eerder. „De komst van speciaal ingerichte trawlers was een eerste teken", gaat Kees Storm van start. „Ik voer op een kleine visserlogger en viste met een beug. De trawlers pakten het grootscheepser aan. Met enorme netten haaide men de vis, van klem tot groot, van jong tot oud massaal binnen. En dat kan niet., de jonkies sers kregen we een afgebakend gebied om te vissen. Daarbui ten was het gevaarlijk, 't lag er vol met mijnen maar ook met vis want maar enkelen durfden zich daar te vertonen. Het was in 1916", verhaalt Kees Storm, „ik ging mee als matroos, dan bemoei je je nog niet met de navigatie. We haalden de schel vis met tientallen tegelijk naar boven. Tijdens het eten hoor den we de stuurman tegen de schipper zeggen: Besef je wel dat je de levens van alle opva renden in de waagschaal stelt door hier te varen? De schipper werd door de woorden van de stuurman zo bang, dat ie er bleek van zag. We hadden een joon uitgezet, die durfde de schipper niet eens meer op te halen". Kees Storm viste op Gods ver- De Tweede Wereldoorlog, toen trouwen: „De beug uit en dan was het met de visserij heie maar wachten op resultaat Da- maal afgelopen. Bijna vijf jaar de vis met ladingen boven. Maar weet je veel...". De kust langs Engeland kent hij op zijn duimpje. Hoe vaak voer hij naar Shetland, legde aan bij Scarborough, viste de hele Dog- gersbank af en voer de Vlaar dingse haven binnen, de stoom- logger zwaar beladen met enor me vangsten. En dat soms al na enkele dagen te zijn wegge weest Dan waren ze een ande re visserslogger op zee tegenge komen, met twee vlaggen ten top gehesen. „Dat betekende, dat die boot met te veel haring zat en de vangst wel wilde de len". Zo veel was er!" moet je laten", meent de Vlaar- Ook Kees Storm behoorde tot de dingse visser m ruste. „We za- waaghalzen gedurende de Eer gen het toen al aankomen, de ste Wereldoorlog. „Van de Duit- Schiedam De Laan van Bol'es zal donderdag 31 maart en de eerste helft van april bij gedeelten voor alle verkeer gesloten zijn Wegens het zeer tijdelijke en van uur tot uur zich wijzigende karakter van wegwerkzaamheden kan de dienst gemeentewerken met meedelen op welk tijdstip een bepaald gedeelte wordt afgeslo ten. Vlaardingen B en W willen de volgende personen door de raad laten benoemen in de commissie stadsherstel, stads- verfraaung en stads verzorging. Van deze commissie behoren drie leden Lid van de gemeente raad te zijn. Deze leden zijn: wethouder T. Kloots en de raadsleden Jac. van der Linden en H. Krabben De overige leden die in deze commissie komezt zijn: de he ren J. Anderson, A van To or, »r, A. L, Backer, J. van Dorp, en M. de Baan Het is de bedoe ling dat er slechts een vrouw m de commissie zitting neemt, mevrouw J. van der Mark-Pen ning In ieder geval 2ullen de afsluitin gen plaatsvinden in de normale werktijden van 's-morgens ze ven tot 's-avonds zes uur. Een en ander houdt verband met het aanbrengen van zogeheten binder- en toplagen op het weg dek- Wel bereidbaar blijft de Churchillweg, zij het over een rijbaan. De wijk ter. zuiden van de Laan van Bol'es kan worden bereikt door omrijden via de Eduard van BeinumJaan/Vivaldilaan en Churchillweg. Ook de automo bilisten uit de wijk ten noorden van de Laan van Bol'es worden geadviseerd de wijk via de Eduard van Bemunüaan/Vival- ddaan in noordelijke richting te verlaten. Voor het verlaten van de Willem Andriesseniaan wordt een tijde lijke noodverbinding gemaakt De gemeente verzoekt dringend de aanwijzingen van politie, borden en vlagmannen op te volgen. vertoonde zich geen vissersboot op de Noordzee. Behalve het gevaar op een mijn te lopen waren er andere risico's. Kees' zwager heeft dat in 1943 aan den lijve ondervonden. Door kogels van een Engels water vliegtuig werd hij neergescho ten nabij IJmuiden De geal lieerden zeiden: Vissen, dan werk je voor de vijand. Zonder pardon werd op iedere Neder landse vissersboot het vuur geopend. Dat bracht de waag halzen wel snel tot andere ge dachten. Het resultaat van deze vijf-jarige verplichte rust voor de vis zal visser Kees Storm niet licht vergeten. „Het was ongeloo flijk", zegt hij, „wat we toen zagen. De Noordzee kwam wa ter te kort voor al die haring. Je voer er middenin, waar je ook kwam. In acht reizen, die in totaal 63 dagen duurden, haalden we voor kapitalen bin nen". Kees Storm heeft het al lemaal nog op papier staan: De vangst leverde toen honderd tachtigduizend harde guldens op. „De oplossing om overbevissing tegen te gaan ligt voor de nand", zegt Kees m zijn kamer in de Vlaardmgse Billitonflat. „Geef de haring rust, dan is er straks weer genoeg voor ons allemaal". Hoe dat in de prak tijk te brengen is, is een tweede. „De Noordzee geheel afsluiten, dat gaat natuurlijk niet", stelt hij. „Maar de grote paai plaat sen, blijf daar een poos vanaf met name van de gebieden aan de zuid-west punt van de Dog ger sbank en de ondiepe wate ren langs de Franse kust van Calais tot Boulogne, tussen de koralen waar de haring kuit schiet". „Binnen vijf jaar is het anders afgelopen", herhaalt hij. „Waar wij vroeger op Gods vertrou wen de netten uitzetten daar vinden ze nu met de meest mo derne apparatuur geen haring meer. Sommige vaarders heb ben kapitalen ïn de visserij ver diend maar blokkeerden daar mee de toekomst voor hun kin deren. Het is bijna te laat. De volgende generatie leert straks over haring uit de geschiedenis boekjes. Nu betaal je al te veel voor de haring. Gooiden we vroeger de niet honderd-pro- cent-exemplaren overboord, ze liggen tegenwoordig m de win kel voor anderhalve gulden. Ik vecht voor de Noordzee, voor de haring, voor ons geslacht, dat ruim vierhonderd jaar in de vis&ertj heeft gezeten. In uw courant van woensdag 23 maart publiceerde u een artikel over de huuraanpassingen, die dit jaar voor het gemeentelijk womngbe2it 2ullen gelden. De kop van dit artikel „Huren fors omhoog"' wil ik op 2'n minst tendentieus noemen. Immers, uitgaande van een gemeentelijk worungbezit van 9065 woningen zat voor 6388 woningen eer. door de staatssecretaris van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening vastgesteld trendma tig percentage van 7 gelden. Voorts zal voor 1866 woningen de huurverhoging beperkt blij ven tot 4 procent, terwijl voor 69? woningen geen huurverho ging zal worden toegepast Slechts de huurders van 42 en 72 woningen zal respectievelijk een huurverhoging van 8 en 9 procent in rekening worden ge bracht Ik hoep met het voren staande te hebben aangetoond, dat de huren van de gemeente woningen niet zo fors omhoog gaan, als door u is gesugge reerd Bas Goudriaan, wethouder van onder meer stadsontwikkeling, Vlaardingen Zomertijd Schiedam De invoering van de zomertijd geeft de gemeen teambtenaren in Schiedam wei nig problemen. Alleen moeten de zeven stadsklokken op Z' n- dag 3 april één voor een met de hand een uur achteruit wor den gezet Het aan-en uitschakelen van de straatverlichting wordt gere geld met een astronomische of zonneklok' als het donker wordt gaat de verlichting aan en bij het kcht worden wordt de verlichting automatisch uit geschakeld Verder speelt de tijdmeting een rol bij de levering van electri- sche stroom volgens het zogehe ten weekeinde-tarief. De over schakeling op het nachttan et en daarna weer terug op het dagtarief zal in het zogeheten weekeinde-net, dat met inge bouwde klok werkt, een uur worden opgeschoven. Het totaal aantal uren waar het tarief voor geldt blijft echter gelijk Voor de periode van 4 april tot en met 25 september geldt voor de gebruikers de vol gen de uren voor het nachtta rief van maandag tot en met vrijdag voor negen uur 's-mor gens en na 's-avonds half twaalf en op zaterdag en zon dag de gehele dag. De visser in ruste: „Handen af van de paaiplaatsen". Schiedam „ïn veel gemeen- In mei volgen andere activi Schiedam Na een achter volging door de binnen stad heeft de politie dit weekeinde een C P N-er aangehouden. De 26-jari- ge student R. ten H- den R. had met een vriend aan de Singel en de Rot- terdamsedijk illegaal af fiches geplakt met de kreet „Van Agt weg, CPN erin". Bij de Singel waren zij ech ter betrapt door surveille rende agenten. Beide plakkers vluchtten bij het zien van de politiewagen. Pas aan de Lange Nieuw- straat slaagde een agent erin een van de twee plakkers in de kraag te vatten en naar het nabij gelegen bureau te bren gen Vlaardingen De zogenaamde koffie-mloopgroep van het ont moetingscentrum West aan de Flons de Vijfdelaan 2 te Vlaar dingen organiseert morgenoch tend van 10 tot 11.30 uur een les bloemschikken. De kosten, van het materiaal dat op deze ochtend wordt gebruikt zijn nog met helemaal bekend, maar zullen zeker met meer dan een rijksdaalder bedragen. Wel een schaaltje, beker of vaas meenemen. De week daar op komen mensen uit de Indische buurt in het ontmoetingscentrum praten over renovatie en wat daarmee samenhangt. Deze ochtend is uiteraard niet alleen bestemd voor mensen uit de Indische buurt. Sociaal begeleidster van deze renovatie buurt Johanna Spek en opbouwwerker Jan Robberecht zijn aanwezig om zaken te verduidelijken. Voor beide ochtenden wordt voor kinderoppas gezorgd a 0,75 per kind, ten gaat de PvdA zelfs over tot samenwerking niet communisten om door mid del van programcolleges haar wil op te leggen aan een groep, die nauwelijks een minderheid is te noe men" - zo heeft dr. Roelof Kruisinga in gebouw De Rank gesproken op de eer ste verkiezingsbijeenkomst van het plaatselijke CDA, Ruim zeventig aanwezigen volgden het betoog van de CHtl-fractievoorzitter, dat vooral handelde over pro- gramcolleges. Ook Schie dam kent een college met PvdA en CPN. De verklaring voor die samen werking ligt volgens Kruisinga in „collectivisme en uitschake ling van het individu, waarnaar ook het socialisme streeft" Het liberalisme geeft het individu echter weer te veel vrijheid, hetgeen tot benadeling van de gemeenschap leidt, aldus dr Kruisinga „Beide stromingen werken polariserend, maar een overeenkomst bestaat in het op komen voor eigen belang en niet dat van de gemeenschap Als dat dienen van eigen belang j extreem wordt doorgevoerd,! kan dat zelfs leiden tot een[ monsterverbond tussen PvdA en WD, dat bijvoorbeeld nodig was om het wetsontwerp over abortus door de Tweede Kamer te slepen De landelijke woede van de PvdA over het feit, dat de CDA-muus- ters hun ontslag aanboden, is meer een gevolg van het mis lukken van een poging om in het CDA tweedracht te zaaien dan van geschillen over grond- politiek, stelde de CHU-Jeider. „Overigens heeft daarmee het CDA geen breuk veroorzaakt." ze: hij, „want het is een staats rechtelijke gewoonte dat bij een onoverbrugbaar meningsver schil in het kabinet de minder heid haar ontslag aanbiedt" teiten van het Schiedamse CDA. Op de zestiende wordt prof. dr. Piet Steen kamp in Passage verwacht, een date daarna doen ka merleden ondermeer de dienstencentra aan. Schiedam Drie jongens zijn in Groe noord op heterdaad betrapt bij het stelen van drank De 17-jarige C. Rde 15-jange A S beiden uit Rotterdam, en de 14-jange Azonder vaste woon- of verblijf plaats, zdten nog vast op het hoofdbureau van politie. Het trio werd aangehouden op. het dak van de Co-op aan' e Laan van Bol'es. Buurt be wo ners hadden gezien dat zij daa: flessen frisrank stalen Bij het politiebureau heeft zichl ook de 20-iange H H L. u,t H k va„ HolIa„d Va„ Schiedam gemeld De timmer man mist uit zijn auto, die hij[ aan het Oude Kerkhof had ge-, parkeerd, geluidsapparatuur' ter waarde van 369 gulden tuinderij aan de Hoekse Dwars- haak zijn m het afgelopen weekeinde twee gasketels uit i een warenhuis gestolen. De dieven - die de gasketels al- De dader dupeerde eveneens de, 31-jange H M J uit Schiedam Deze vertegenwoordiger mi^t uil zijn auto, die aan de na bu gelegen Grofbaan stond, ge-, luidsapparatuur ter waarde vam 900 gulden. j leen maar per vrachtauto kon den vervoeren - zijn langs de achterzijde van het warenhuis aan de Kulkweg binnengeko men en hebben daar hun slag geslagen. De waarde van de ketels is ongeveer 3200 gulden Uit een keet van het bouwbedrijf!fiJCVTcïflffCl Kreuger BV werd dit week-j einde een waterpas met statief! Schiedam De VW Schiedam gestolen De apparatuur die bijl m het Proveniershuis verwacht de bouw van de bowlingbaan Musis Sacrum verdween heeft j volgens het bedrijf aan het; Raam een waarde van 1500 gul-j den j Een sloopauto werd dit week-i einde van het Herenpad ont-; vreemd De Renault 4 is het eigendom van de maatschappe-i h;k werker F. J G. uit Rotter-] dam een zo grote toeristenstroom met de komende Paasdagen, dat aan particulieren wordt ge vraagd of zij een bed beschik baar willen stellen. Ook met Pinksteren zijn inwoners van de stad, die een bed over heb ben, welkom. Wie er wei voor voelt om toeristen tri huis te halen, kan zich opgeven bij het VW-kantoor, telefoon 010-266000.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3