HISTORISCHE PLANNEN, MAAR WEINIG MANKRACHT „Ik kan niet werken zonder de inbreng van de bevolking Architect Nico Andriessen: mmi Populieren moeten in versneld tesnpo verdwijnen Actie lions voor donors Onrast over vestiging apotheek Genootschap toont grote dadendrang Argus speelt „Judas" Perzische markt RUITER GEWOND Buslijnen omgelegd Matthaus Passion in Grote Kerk Film in Triangel Voorlichting over bijstand CJV gaat op stap Diamanten echtpaar Paasactiviteiten Een duik voor twee kwartjes VRIJDAG 1 APRIL 1977 VD/SC/WW 3 De nog immer bloeiende historische ver eniging van Schiedam is nogal wat van plan. Woensdagavond kwamen het overijverige bestuur en zestig nauw betrokken leden bijeen in het stedelijk museum. Beet voorzitter Ria Janse al dolenthousiast als altijd de spits af, later op de jaarvergadering las secretaris Cees van der Geer be- wogen de beleidsnota voor. En daarin worden veel plannen ontvouwd. Het tijdschrift Scyedam krijgt meer rubrie ken. omdat daardoor een bepaalde hoeveel- heid kopij is gewaarborgd en de betrokken heid wordt vergroot. Interessante informa tie moet worden vergaard over plaatselijke huizen van ouder dan pakweg honderd jaar en over families en geslachten. Deze rubrie ken komen naast de al bestaande over stedelijk kunstbezit en over oude etiketten van jeneverflessen. De werkgroep inventarisatie gaat stug door. Deze groep zet huizen van vóór 1940 op de dia en maakt daarbij een beschrij ving. Alles wat van enig geschiedkundig belang is, wordt opgepend. Daarnaast geldt een beoordeling: drie sterren worden gege ven aan gebouwen van landelijk historische waarde, twee sterren krijgen de stedelijk belangrijke gebouwen en één ster is voor gebouwen van wijkbelang. De bedoeling is een overzichtelijke gemeentelijke monu mentenlijst te maken, om al wat oud is te behouden. Onderhandelingen, met de gemeente zijn zover gevorderd, dat heruitgave van de reeks Schiedamse Miniaturen financieel mogelijk is. Naast deze boekwerkjes houdt men oog voor andere uit te geven manu scripten. Eén van de belangrijkste taken wordt, afhankelijk van overleg over financiën met de plaatselijke serviceclubs, het vervaardi gen van een geschiedenisboekje over de stad voor de schooljeugd. Zo wil het genoot schap belangstelling wekken voor het histo rische stedenschoon. Het boekje wordt be stemd voor de hoogste leerjaren van het lager onderwijs. De inventarisatie van oude panden gaat een grote rol spelen bij de vervaardiging van een nota over stedelijke monumenten zorg. Panden, die op de monumentenlijst staan, zijn nog niet altijd in de praktijk beschermd. Al vindt de vereniging, dat het gemeentebestuur van zijn goede wil wel blijk geeft, toch is het monumentenbeleid te incidenteel en te weinig gecoördineerd. De slechte staat van het Proveniershuis is daarvan een voorbeeld. Het uitvoeren van suggesties in de nota is alleen mogelijk met geld. Daarom moet een fonds worden inge steld. Verdere beleidspunten liggen op het vlak van tentoonstellingen (een expositie van door Kor Kegel werk van de vroegere Schiedamse fotograaf J. van Diggelen wordt voorbereid), lezingen en diaprogramma's in bejaardentehuizen. Met die laatste activiteit hoopt de vereni ging bij velen herinneringen los te maken. Gesprekken met oude Schiedammers wil men op de band vastleggen. CDA-fractieleidster Rietje Taverne, die ook lid is van het historisch genootschap heeft het bestuur van de vereniging het advies gegeven de beleidsnota op te sturen naai de gemeente, vergezeld van een subsidiever zoek. Activiteiten zijn er te over, ze zijn in het belang van de stad en verdienen derhal ve financiële steun. Er geldt echter éen probleem en dat zit het bestuur tamelijk dwars: van de driehonderdeneen leden die de vereniging nu heeft zijn veel te weinig actief, en mankracht is nodig om alle be leidspunten uit te kunnen voeren. Je hebt weinig aan leden, die wel aardige ideeën hebben maar verder niks doen - zoals woensdagavond Gerard Verhulsdonk, evenals Taverne fractievoorzitter maar dan voor de WD. Hij erkende zijn eigen luiheid, toen hij met het voorstel kwam behalve van families ook stambomen te maken van hui zen. „Ik woon zelf in een pandje, dat wel van enig historisch belang is, en ik zou graag weten hoe de voorgeschiedenis van mijn huis is. Misschien zijn er wel mensen, die het leuk vinden om dat uit te zoeken", zei hij. Verhulsdonk woont boven zijn cho colaterie op de Hoogstraat. Actieve leden dus, vrijwilligers. Om hen zit het genootschap te springen. Maar door middel van alie plannen hoopt Cees van der Geer veel Schiedammers warm te maken voor wat de vereniging zoal doet. Volgens de secretaris zal dat waarschijnlijk nog beter lukken, wanneer de vereniging een maal vergaderruimte heeft gekregen in voormalig weeshuis De Lindenhof op de Lange Achterweg, dat dankzij de vereniging na de nieuwe vernielingen toch een tweede opknapbeurt zal ondergaan. Architect Nico Andriessen wacht in spanning af wat hij in Vlaardingen mag gaan doen. De ge meente heeft de Haar- lemn.er namelijk ge vraagd om het ontwerp te maken voor de nieuw bouw op het Lamoenter rein in de Vettenoordse- polder. In het Wat* rweggebiod is Nico Andriessen overigens geen on bekende. De stadsvernieu wingsplannen voor de bebou wing van het Gat van Maassluis zijn eveneens van de hand van de 53-jarige Andriessen. Vol gens deze plannen moet het door Kees Jonker Maassluise Gat „gevuld" wor den met een complex van 147 woningen. De gemeente Maas sluis is nog aan het onderhan delen met minister Gruijters - van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting - over een eventuele huursubsidie. Ais bei de partijen tot overeenstem ming komen, zal spoedig met de werkelijke bouw begonnen kunnen worden. In Vlaardingen is het echter nog lang niet zo ver Afgelopen maandag heeft An driessen een spoedbezoek ge bracht aan wethouder voor stadsontwikkeling Bas Goud- riaan in het Vlaardingse stad huis. Dat betekende voor de architect een eerste kennisma king met Vlaardingen. „In feite weet ik nog niks af van Vlaar dingen", verontschuldigt Nico Andriessen zich. „Maar", zegt hij vastberaden, „ik popel om die onwetendheid te verhle- peri'. De bewoners uit de Vettenoordse- polder worden binnenkort ge confronteerd met „ene Haar lemse architect met de naam Andriessen". Bij het horen van die naam is men allicht eerder geneigd om te denken aan de fractieleider van het CDA. Maar de architect Andriessen, Nieolaas Hendrik Andriessen voluit, wie is dat? Wat voor persoon mag dat wezen? Welke ideeën op het gebied van stads vernieuwing houdt hij er op na? Kortom: Wat voor vlees hebben de gemeente Vlaardin gen en de bewoners uit de Vet- tenoordsepolder in hun kuip? RUSTIEK Zoals vermeld is hij 53 jaar oud; hij woont in een rustiek gelegen straatje in Haarlem in een ruim pand, waarvan de benedenver dieping gebruikt wordt als bu reau; in zijn woonkamer nemen een vleugel en een spinet een dominerende plaats in. Nico Andriessen vertelt: „Ik ben be gonnen in een gehucht met de naam Overveen. Ik woonde daar in een oude bollenschuur, die tevens beschouwd mocht worden als „mijn architecten bureau". In die tijd werkte ik in mn eentje; het maakt dan niet uit op welke plaats je werkt Je hebt niet veel ruimte nodig. Het bureau ben je in feite zelf. Op de academie voor bouwkunst a Architect Andriessen in de Rozenpriee! in Haarlem in Amsterdam studeerde Nico reau werken nu een zevental Andriessen in 1954 af. mensen aan allerlei projecten. In 1959 verhuisde Andriessen met Een van die projecten, die door vrouw en twee kinderen naar het Haarlemse arehitectenbu- de Van Hogendorpstraat 19 in reau is „gekneed", is De Rozen- Haarlem. Op het arehiteetenbu- prieel, een oude/vernieuwde Bestaande woningen en nieuwbouw lopen soepel in elkaar over wijk nabij het centrum van Haarlem. Een vergelijking met de Vettenoordsepolder gaat in grote lijnen op. De Rozenprieel is voor Nico An driessen een verhaal op zich. Hij vertelt: „De Rozenprieel was een oude, vervallen wij. In de oorlog werd zij getroffen door een bom. De toestand van een groot aantal woningen was bar slecht. De gemeente Haar lem wilde - rond 1970 - de wijk slopen. Hiervoor in de plaats zouden flats gebouwd moeten worden. Vooral beeldend kunst enaar Jo Kiingers zag deze plannen helemaal niet zitten. Hij vroeg mijn hulp om een alternatief plan te ontwerpen. In samenwerking met de zoge naamde AAS-groep (Actiegroep Alternatieve Stadsvernieuwing) werd dit plan klaargestoomd. Bij het maken hiervan werd zoveel mogelijk naar de mening van de bewoners gevraagd". Nico Andriessen lijkt eventjes uit zijn stoel te willen opveren, hij steekt een sigaret op en beklimt zijn stokpaardje: „Bij het ontwerpen van plannen is inspraak van de bevolking van elementair belang. Je moet ge woon goede contacten met de bewoners onderhouden. Ster ker nog, je moet een vertrou wensrelatie met de toekomsti ge bewoners hebben. De ge meente hoeft niet bang te zijn, dat inspraak de voortvarend heid van het proces zal belem meren. Als er maar op efficien- I te wijze gewerkt wordt. Ik ben zelfs van mening dat een archi tect niet kkn werken zonder contact te hebben met de be woners. Je werkt tenslotte voor iemand en niet voor iets". TROEF Zo was dus ook bij het wel en wee van de wederopbouw van De Rozenprieel inspraak troef. Nico Andriessen: „In 1972 hield de gemeente Haarlem een spe ciale hoorzitting voor de bewo ners uit De Rozenprieel. Op deze avond werden de plannen gepresenteerd, die de gemeente met de wijk voor had. De AAS- groep was eveneens aanwezig op de hearing met het al ternatieve plan". De gemeente lijke plannen moesten het lood je leggen. De ontwerpopdracht voor De Ro- Maasland Het gemeentebe stuur van Maasland heeft haast met het verwijderen van, een aantal populieren in de Commandeurspolder. Vooruit lopend op een totaalkrediet voor het bouwrijp maken van de eerste fase van het U-III gebied, wordt de gemeenteraad Vlaardinger samenwerking met de Raad voor de Gemeen schap van kerken in Vlaardin gen voert CJV-Speelgroep van Argus het toneelstukop „Een man genaamd Judas". In dit toneelstuk, dat op woens dag 6 april om acht uur wordt opgevoerd, zal de leerling van Jezus, Judas genaamd, van een andere kant belicht, worden, namelijk de positieve kant. Ju das wordt in het toneelstuk niet opgevoerd als de schurk maar als man met grote idealen, die ver boven eigen belang uitgaan. Het spel wordt gespeeld in de kerk van Joannes de Dooper aan de Gedempte Biersloot in Vlaardingen. De toegang is vrij. gevraagd nu reeds 3.000 gulden uit te trekken om de bomen te verwijderen. Burgemeester en wethouder willen namelijk voorkomen dat de bomen weg moeten op een moment dat de vogels zich reeds genesteld hebben. Het aantal populieren dat weg moet, is niet bekend gemaakt Het betreft de bomen langs het veld, gelegen tussen de Ham- merdreef, (verlengde) Kluis- weer en Hofsingel. In de dins dag a.s. te houden raadsverga dering wordt gevraagd de beno digde 3.000 gulden daarvoor be schikbaar te stellen. Het totaalkrediet voor de kosten van bouwrijpmaken van de eer ste fase voor het betreffende gebied, wordt in de raadsver- eniging van mei aan de orde gesteld. In deze eerste fase van het bestemmingsplan komen 27 woningwetwoningen en 31 pre miekoopwoningen. Naar ver wachting wordt met de bouw in de tweede helft van dit jaar begonnen. Betreffende het voorschot van 3.000 gulden is de commissie voor openbare werken in meer derheid akkoord gegaan. Eén lid behield zich zijn stem voor. Ten aanzien van het verwijde ren merken B. en W nog op, dat bezien wordt of een aantal bo men eventueel verplaatst kan worden. Vlaardingen In het Schutcen-i trum Vlaardingen aan de Broekpolderweg 247/249 wordt zaterdagmiddag een Perzische markt gehouden. Het hele weekend staat overigens voor de padvinders van de Wiüibror- dusgroep in het teken van Ali Baba en zijn veertig rovers. De markt begint om 'wee uur 's middags. De opbrengst hiervan is bestemd voor de aankleding van het hordebol (het welpenlo- kaaJ). De welpen willen name lijk nesthoeken hebben en te vens moet het lokaal hier en daar geverfd worden. Het speciale Perzische weekend geldt als voorbereiding op de zomerkampen van de Wiltibror- dusgroep. Schiedam Met een gebroken linkersleutel been en rechteron- derbeen is deze week de 51-ja- rige C. F. Zieck in het Gemeen teziekenhuis opgenomen. De Schiedammer was bij een val van zijn paard gewond geraakt. Achter het Beethovenplein was het paard gestruikeld en de rui ter was met een smak op het ïandlichaam van rijksweg 19 terecht gekomen. Schiedam In het kader van het vijfentwintig jarig bestaan van de Nederlandse organisatie gaat ook de plaatselijke afde ling van de Lions Club kracht bijzetten aan één van haar ini tiatieven. Daarbij gaat het voor al om te bevorderen, dat men sen toeslemming geven om na hun overlijden hun weefsels en organen af ie staan ten behoeve van mensen die die lichaamsde len nodig hebben om in leven te blijven. De actie geschiedt in samenwerk ing mei het Rode Kruis. Bin nenkort zal een aantal Lions, onder anderen voorzitter C. de Bouvrie, huisarts G. in 't Veid en chirurg T. A. Mansoer, over het initiatief meer uit de doe ken doen. De Lions Club heeft in Nederland ruim vierduizend leden, verspreid over honderd vijftig afdelingen. De oorsprong ligt m Amerika, waar in het begin van deze eeuw organisaties ontstonden die zich ten doel stelden met bepaalde ondernemingen het algemeen welzijn te bevorde ren. Naast Rotary ontstond de Lions Club, tegenwoordig is er ook de Tafelronde. De eerste Nederlandse Lions Club werd in Amsterdam in 1952 opge richt zenprieel werd toegewezen aan Andriessen. In maart 1974 werd de eerste paal van het Haarlemse project de grond in geheid. In de eerste fase werden 99 woningen ge bouwd. De oplevering was in maart '75. De huur bedroeg toen 230 gulden (voor een vier kamerwoning) en 205 gulden (voor een driekamerwoning). Nico Andriessen: „De tweede en tevens laatste fase van het project komt een dezer dagen gereed. Ten dele is die tweede fase een herhaling van de eer ste. Maar door een gewijzigde subsidieregeling is de huur van die woningen een stuk hoger komen te liggen. De mensen betalen nu zo'n 320 gulden. Dat moet veel lager kunnen. Je moet niet uit het oog verliezen, dat je bouwt voor mensen met lage inkomens. Het is bedroe vend om te zien dat juist die mensen hun nieuwe woning moeten verlaten omdat de huur voor hen onbetaalbaar is". Volgende week komt Nico An driessen kennismaken met de leden van de projectgroep Vet tenoordsepolder; de bewoners zullen hem eveneens kunnen ontmoeten. De Haarlemse architect vindt Vlaardingen „een mooie stadje met een verziekt hart". „Maar", zegt hij verontschuldigend, „dat stamt uit een periode van non activiteit in de jaren zestig op het gebied van stadsvernieu wing'*. 'zijn eerste ontmoeting met wet houder Bas Goudriaan - afgelo pen maandag - was van zeer kortstondige aard. Architect Andriessen: „Ik kreeg de in druk dat Goudriaan spijkers met koppen wil slaan. Wat dat betreft maakte hij np mij een zeer voortvarende indruk. Zo zei hij kort en bondig: „De eer ste paal moet in oktober van dit jaar geslagen worden". LAAGDUNKER Eén ding benieuwt Nico Andries sen in het bijzonder: de functie van de wijk vereniging en de bewoners in het algemeen. Hij zegt: „Goudriaan Liet zich hier nogal laatdunkend over uit. Dat bevreemdde mij enigszins. De betrokkenheid van de bevol king vind ik namelijk enorm belangrijk. Het is echter niet de bedoeling om kwaad bloed te zetten, laat ik mij daarom voor zichtiger uitdrukken: uit mijn eerste ervaring met de gemeen te Vlaardingen beluister ik, dat het voor de nieuwbouw noodza kelijke harmoniemodel tussen bevolking en gemeente nog niet helemaal aanwezig is. Ik hoop dat het beter wordt, want zon der de inbreng van de bevol king kan ik niet werken". Vlaardingen In verband met de werkzaamheden van het wegdek van de Laan van Bo I'Es in Schiedam worden de autobuslijnen 52 en 53 tijdelijk omgelegd. Dit geldt tot maan dagmorgen 4 april voor lijn 52 en tot woensdagmiddag 6 april voor lijn 53. Buslijn 52 zal gedurende de pe riode rijden tot de Churchill- weg bij de laan van Bol'Es, vervolgens Churchillweg, Mo zart! aan, Vivaldi weg cn verder normale route. Lijn 53 gaat dan langs de Zwaluwenlaan. Vlaardingen Het gemengd „Rijnmondkoor" van Vlaardin- gm geeft dinsdag 5 april om 19.30 uur een uitvoering van Bachs MatthauS Passion in de Grote Kerk te Vlaardingen. Medewerking verlenen het Ge westelijk Orkest voor Zuïd- Hoiiand en het Rotterdams Jongenskoor, dirigent Freek Felders. Solisten zijn onder an dere Arjan Blanken (evange list), Joseph Tryens, bas (Chris tuspartij), Nel Wisse, alt en Jenny Veeninga, sopraan. De algehele leiding is in handen van Piet Struïjk. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de WT, Vis- bank. Vtaard,ngen De filmcommissie var. de CJV Liefde en Vrede draait aanstaande zaterdag in gebouw Triangel de film ..Dio knotsgekke kerels in hun vlie- I genrJe kratten'Deze fiim van Ken Ar.nuk.n begir.l om half acht 's ax'or.ris. Voor de jeugd wordt om tien uur en haLf één de film „Het koninkrijk in der wolken" gedraaid. I Maassluis De gemeente Maas sluis heeft een boekje uitgege- ven met de richtlijnen, die van j toepassing zijn voor het verie- nen van bijstand. Er wordt in uiteengezet wanneer i iemand voor bijstand in aan merking kan komen. Tevens i staan in het boekje de normbe- dragen, die op het ogenblik lan- del ijk gehanteerd worden. Ook i de aanvullende richtlijnen, die I de gemeente zelfstandig vast i mag stellen, zijn in het boekje terug te vinden. Het boekje heet j "Algemene Bijstandswet". Het I boekje wordt verstrekt aan de cliënten van de Gemeentelijke Sociale Dienst en zal verder onder meer worden uitgereikt op de Gezondheidsmarkt, die op vrijdag 22 en zaterdag 23 april in de Koningshof aan de Ui verlaan wordt gehouden. Hoek van Holland De Hoekse deelraden commissie voor sociale zaken en volksgezondheid zal de Nederlandse Maatschappij tot' Bevordering der Pharmacie (KNMP) om uitleg vragen wat er van! de geruchten waar is, dat de Hoek er een apotheek bij krijgt j De geruchten hierover hebben blijkens de vele brieven aan de deelgemeenteraad grote op schudding veroorzaakt. Het verslag over de bespreking tus sen Rotterdamse wethouder Schmitz van sociale zaken en vertegenwoordigers van de KNMP Iaat te veel aan duide lijkheid over. Volgens insiders kloppen boven dien de daarin vertelde feiten niet met de werkelijkheid. Zo vermeldt het verslag, dat de KNMP over deze zaak zowel de deelraad als de plaatselijke huisartsen heeft gesproken. In beide gevallen wordt dit bestre den. Zo vertelde commissielid én huisarts Venker nooit door de KNMP te zijn benaderd, zijn collega-artsen weten evenmin van iets af. Hoewel commissie voorzitter J. van Belkom het tegendeel beweerde, stelde Ven ker, dat Rotterdam bezig is de plannen in kannen en kruiken te krijgen om de apotheek straks „panklaar" aan de bevol king voor te schotelen. In de door de commissievoorzitter ge noemde garanties voor volledi ge inspraak stelde Venkers wei nig vertrouwen: „Wanneer de deelgemeenteraad, artsen en bevolking zich tegen verklaren dan nog is een apotheekvesti ging niet uitgesloten". Vlaardingen De CJV "Liefde en Vréde" gaat op tweede paasdag naar Brabant, om pre cies te zijn naar de Drunense Duinen. Maandagmorgen om 08.30 uur vertrekken zes bussen met enthousiaste CJV'ers. In het uitgestrekt zand- en bosge bied worden wandelingen ge maakt, speurtochten gehouden en natuurlijk wordt er ook ge picknickt De jongeren van Liefde en Vrede kennen het gebied overigens als hun broekzak. Reeds jaren wordt de paasmaandag in dit schitterende natuurgebied doorgebracht. Ondanks de er varing gaan enkele clubleiders- reeds een dag tevoren naar het Brabantse toe. Rond 4 uur 's middags is de speldag ten einde, waarna weer naar Vlaar dingen zal worden afgereisd. Daar hoopt men om 5.30 uur terug te zijn. Vlaardingen Willem Jonge jan en Martina Jongejan-Knoester vieren maandag hun zestigjarig huwelijksfeest. Om kwart voor vijf zal loco-burgemeester Ton Kloots hel diamanten echtpaar een bezoek brengen. Vlaardingen In en rond het Vlaardingse ontmoetingscen trum H'cst aan de Floris de Vijfdelaan heerst in de Paasva kantie volop bedrijvigheid. De activiteiten zijn bedoeld voor de jeugd van vier tot en met twaalf jaar. Op dinsdag 5 april wordt een speurtocht gehouden aan vang half tien 's ochtends. Ge speurd moet worden naar een verborgen schat, 's Middags om twoe uur worden zeemon sters gemaakt. Deze monsters worden de volgende dag woensdag gebruikt bij het toneelspelen. Dit duurt van tien uur 's ochtends lot vier uur 's middags. Donderdag wordt een reis naar het strand gemaakt. Vertrek punt is station West. Om tien uur worden de belangstellen den geacht aanwezig te zijn. Vlaardingen Het Kolpa- en Sïoly-bad staan in de Paasva kantie ter beschikking van de jeugd tot veertien jaar. Van maandag 4 tot en met vrijdag 8 april en op maandag II april kan voor het luttele bedrag van twee kwartjes een duik worden genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3