SCHIEDAMSCHE COURANT Parken moeten aaneengroeien I Architectenbureau moet nader onderzoek" doen Groeiende belangstelling gezondheidsmarkt Onderdeel van fietspadeapiaii 'EG lidmaatschap versterkt jonge democratie" Gemeente rijdt City-Centrum in de wielen WEER VANDALISME IN OUD WEESHUIS Arbeiders graven mensenresten op Geen circus door brand Vrouw pakt brommerdiefjes" KAMERLID PATIJN: Kraam met ijs besmeurd College krijgt brief van projectgroep 99 Herder bijt jongetje in gezicht Maandag 25 april 1977 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD _I02de jaargang no. 25817g pagina's- Broersvest 3 - lelefoon administratie 268091 redactie 262566 - klaehtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Bij het herbe- stratingswerk rond het oude stadhuis op de Gro te Markt zijn menselijke resten gevonden. De arbeiders stuitten op twee schedels, een kaak been en armbotten. „Vroeger lag op die plek een kerkhof. Een paar jaar terug zijn ook al eens beenderen gevon den", was het commen taar van hoofdinspecteur van politie Peter Broe ders gistermiddag. De menselijke resten zijn vrijdag korte tijd na de vondst opnieuw begraven op de algemene begraaf plaats. Maassluis Brand in één van de materiaalwagens van circus Renz was de oorzaak ervan, dat alle voorstellingen tijdens dit weekeinde in Maassluis niet konden doorgaan. De circuscaravuan- arri veerde wel op tijd in het Maassluise, maar door het verloren gaan van belangrijke onderdelen om de grote circustent op te kunnen zetten was optreden niet mogelijk. De brand in de wagen brak uit na de laatste voorstel ling m Krimpen aan den IJssel. De direktie heeft koortsachtig geprobeerd elders vervangende on derdelen te krijgen om twee voorstellingen toch nog door te kunnen laten gaan, maar dat lukte niet. De kans bestaat, dat cir cus Renz aanstaande donderdag en vrijdag Maassluis opnieuw aan doet. De Julfena- laan wordt tussen het volkspark en het Juiiana- park een groen fiet spad. Op de achtergrond het tennis- complex van Van Vliet. Schiedam Het Julianapaxk moet minder „los" komen te liggen van het volkspark dan tegenwoordig het geval is. Over enkele maanden sluit de gemeente het stuk van de Julianalaan af, dat tussen die twee parken loopt. Het voornemen maakt deel uit van het regionale fietspadenplan en wordt door wethouder voor ruimtelijke ordening ir. Chris Zijdeveld ook gezien als een versterking van de „groene gordel" die volgens hem door Schiedam loopt: een aaneengesloten partij groen door de stad heen, van de Nieuwe Waterweg tot in Midden-Delfland. De Julianalaan wordt bij de ingreep meer „bebost", maar blijft voor langzaam verkeer bruikbaar. De weg werd vooral vroeger intensief door sluïpverkeer gebruikt maar twee jaar geleden werd, om dat tegen te gaan, de Julianalaan voor snelverkeer afgesloten ter hoogte van de Rubenslaan. De nieuwe afsluiting betekent voor de toekomst, dat de twee genoemde parken alleen nog zijp gescheiden door een fietspad, het gebouw van Tuberova en de tennisvelden van J. van Vliet. Het volkspark is eigenlijk een schamel restant van het Sterrebos dat vroeger tot aan de Maaskant liep, aan het einde van de Admiraal de Ruijterstraat Industrialisatie hield in dat stukken bos werden gekapt, maar toch wordt het volkspark in de volksmond nog wel Sterrebos genoemd. Een paar jaar geleden bestond de vrees dat, mede ten behoeve van uitbreiding van scheepswerven, nog meer bomen werden geveld maar daarvan is geen sprake meer door veranderde denkbeelden over groen. in de stad, en ironisch genoeg ook ten gevolge van de economi sche crisis. Tegenwoordig ziet wethouder Zijdeveld het overgebleven park als een onmisbaar stuk in de groene gordel, een eigen vondst van hem. Deze strook groen begint met de Maasboulevard en loopt via de Westfrankelandsedijk en het volkspark naar het nog jonge parkje tussen scheepswerf Wilton-Fijenoord en de Julianalaan. „Tja, en. dan is er wel even een onvermijdelijke onderbreking", zegt Zijdeveld, „want bij het kruispunt van Vlaardingerdijk, BK-laan en Burgemeester Van Haarenlaan moet je even een erg druk punt oversteken. Maar dan ben je wel weer in groen, bij Vijf Sluizen, de algemene begraafplaats, het Hargapark en dan via sporthal Margriet, wijk Bijdorp en zwembad Groenoord naar het Beatrixpark. Nou, en als dan in de toekomst ook park Kethél er ligt, heb je een uitstekende overgang naar Midden-Delfland. Zo ongeveer loopt dan ook de fietsroute". Een tweede „gordeitje" ziet Zijdeveld tussen rijksweg 20 en de spoorlijn Rotterdam/Hoek van Holland, via het nieuwe park Bij'dorp. Een aantal groepen, die nogal tegen de bouwplannen voor Schiedam-Noord rijn zoals die nu op tafel liggen, omschrij ven de groene wereld van de wethouder als pure inbeelding. Met de gordel-theorie is geducht de spot gedreven en tegenwoordig gaat zelfs het gerucht dat Zijdeveld heeft gezegd: „Je kunt door heel Schiedam lopen zonder ook maar één flat te zien". Maar dan hou je daaraan wel een stijve nek over, zeggen de cynici. Maassluis Portugal, Spanje en Griekenland moeten als het even kan zo snel mogelijk tot de EEG worden toegelaten. Dit is nodig om de nog jonge democratie in deze landen te versterken. Het Tweede-Ka- □it nieuwsblad, waarin u al bet nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad, de Haagsche Courant of Het Binnenhof. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op praet toe m combinatie met: D Rotterdamsch Nieuwsblad D Haagscha Courant Het Binnenhof RN HC BH - NWC Naam Adres Tel Deze bon m open envelop zonder postzegel Sturen naar Antwoordnummer 232, Den Haag. Antwoordnummer 634. Rotterdam merlïd Patijn (de PvdA-bui- tenlandspecialist) heeft dit gisteravond gezegd tijdens een. spreekbeurt in het poli tiek café dat door het jonge rencentrum de Toverbal m Maassluis was belegd. Tijdens de afgelopen regeringsperiode zo zei de heer Patijn, die zijn verhinderde fractiegenoot Van der Doef verving rijn drie Europese dictaturen een democratie geworden. Laten wij de regeringen in deze lan den de helpende hand toeste ken. Dat kan de democratie alleen maar ten goede komen. De socialistische afgevaardig de vond het jammer dat het gevallen kabinet niet verder is gekomen dan het zetten van „stekjes in de grond". Hij hoopt echter dat ditzelfde ka binet straks zal terugkomen om dan de oogst binnen te halen. Het liefst met de PPR. „Hoewel deze partij meent zich te moeten terugtrekken uit het kabinet hoop ik toch dat zij op haar schreden zal terugkeren. We zullen haar met open armen ontvangen". Schiedam De politie heeft nog geen spoor van de vanda len, die vonge week de patat- kraam op de Eduard van Bei- numlaan besmeurden met ijs jes en wasmiddelen. In 't Ke telbinkie, eigendom van F. J. Ziudema (35) uit het Singel- kwartier, werd. voor ruim zes honderd gulden schade aan gericht Snoep en tien rollen ijs werden gestolen, óe inbre kers smeerden ook de hele kraam onder met ijs en poe der. De panden in de Pieter Karei Drossaartstraat. VI aardingen De projectgroep stadsvernieuwing Vette- noordsepolder wil dat archi tectenbureau Van Asperen en Hul Ie. ma zich gaat bezighou den met het zogeheten nader onderzoek van de panden 69- 199 in de Pieter Karei Dros saartstraat. Na lange discus sies heeft de projectgroep haar voorkeur hiervoor uitge sproken. Aan het college van burgemees ter en wethouders is inmid dels een bnef gestuurd, waar in B en W worden geadvi seerd eveneens te kiezen voor het aanbevolen architectenbu reau, Van Asperen en Halle- ma. Aan deze keuze is door de projectgroep het verzoek verbonden om het architec tenbureau een offerte te doen uitbrengen. Morgen zal deze zaak in het college aan de orde komen. Voor de projectgroep is enorm belangrijk, dat het nader on derzoek een succes wordt. In het actieplan VOP zijn plus nrunus 350 woningen voor dit nader onderzoek aangewezen. Dat houdt in dat de panden óf gesloopt óf gerenoveerd zullen worden. Het onderzoek moet uitwijzen wat met de planden gaat gebeuren. In de VOP leeft overigens de gedachte dat als de nader-on- derzoekwoiungen geschikt bLijken voor renovatie, aange toond kan worden dat de te slopen woningen óók voor re novatie in aanmerking had den kunnen komen. „Via een omweg zou je dan het hele actieplan op de helling kun nen zetten", zo luidt de filoso fie. In de brief aan het college van B en W staat ook vermeld, dat de projectgroep unaniem van oordeel is dat de nader-onder- zoekopdraeht met moet wor den toegekend aan de Natio nale Woningraad (NWR,). De NWR heeft namelijk - volgens de leden van de projectgroep - veel te weinig ervaring opge daan met soortgelijke onder zoeken m de sector van het particuliere woning bezet. Het architectenbureau Van As peren en Hallema heeft wel een ruime ervanng op dat gebied, „Daarom ligt het voor de hand, dat de keuze valt op deze architecten", stellen de projectgroepleden. Indien men met genoemd archi tectenbureau tot overeenstem ming kan komen, mag over vier vijf maanden de uitslag van het nader onderzoek ver wacht worden. Schiedam Een duitse herder heeft het driejarige jongetje Richard Flapper in het ge zicht gebeten. Dat gebeurde begin dit weekeinde m de Edi- sonstraat in het Singelkwar tier. In het gemeentezieken huis werd de jongen behan deld aan gescheurde lippen, een wond in de mond en snij- wonden onder en naast een oog. Daarna mocht hij weer naar huis. De hond werd juist uitgelaten, toen Richard op straat speel de. Het zoontje van de 37-jan- ge A. T. uit dezelfde straat, die de baas van het beest is, kon de herder niet in de hand houden. Al eerder heeft de hond mensen gebeten. 99' Schiedam Op weg naar het politiebureau in de Lange Nienwstraat, omdat rij daar aangifte wilde doen van dief stal van haar bromfiets, zag mevrouw M. E. J. H.-R. van het Griegplein twee jongetjes - die bij hdAr verdwenen brommer stonden. Niet voor een kleintje vervaard greep zij beide schurken in de lurven en bracht hen naar het politiebureau, want zij moest daar toch heen. De twee, broertjes van negen en der tien jaar, bekenden daar grif dat een derde boosdoener m het spel was die de brommer had gepikt. D»t veertienjarig vrindje werd thuis door agen ten opgehaald. Zaterdag ge beurde dat allemaal. Op dezelfde dag miste de 38-ja- rige A. A. H. B. van de Broersvest zijn bedrijfsauto, eigendom van loodgieter Van der Hoeven aldaar. Nadat hij bij de politie aangifte had ge daan, keek hij weer eens naar de plek waar de auto had gestaan - en middenop de straat stond de wagen toen weer. Leeg, met open portie ren en met brandende kop lampen. Alleen een rijtijden- boekje wordt vermist. Schiedam „Oh, die gemeente toch, hebben ze iets tegen ons middenstanders?" Dat oppert het bestuur van winkeliersvereni ging City-Centrum in een moedeloze brief aan baar leden. De club is boos op de gemeente en maakt duidelijk, dat geen samenwerking meer mogelijk is als het gaat om feestelijke activiteiten In de binnenstad. Volgens City-Centrum heeft de gemeente afspraken geschon den, die waren gemaakt rond de opening van de Lange Kerkstraat die na de herbe strating half mei was te ver wachten. Na vooroverleg met gemeenteambtenaren had de winkeliersvereniging festivi teiten gepland op 12, 13 en M mei en Anneke Lems, vrouw van de burgemeester, zou de opening yerrichten, zo ver- Schiedam Opnieuw hebben vandalen toegeslagen in het vroege re weeshuls De Lindenhof op de Lange Achterweg. Voor vijfduizend gulden schade werd dit weekend aangericht ten gevolge van het vernielen van een hek en contactdozen, het van de wand rukken van elektriciteitsdraden en het van het dak afgooien van stukken zink. De gemeente - en ook de historische vereniging - zit met de handen in het haar, omdat voor de zoveelste keer door vermoedelijk jonge vermelzuehtigen verdere restauratie van het historische gebouw onmogelijk wordt ge maakt wachtte City-Centrum dat al. Aan de winkeliers schrijft het bestuur, dat de gemeente don derdag 14 april het weten dat niet mevrouw Lems de ver nieuwde straat zou openen maar „wethouder Zijdeveld himself". Twee dagen daarna volgde een laconiek telefoon tje, dat het hele geval met zou doorgaan omdat het gemeen tebestuur had besloten de her opening van de Lange Kerk straat naar half augustus te verschuiven, aldus City-Cen trum. „Die tijd echter komt ons bij zonder slecht uit: middenin de vakantie, terwijl rond die tijd ook de jaarlijkse kermis valt", maakt het verenigingsbestuur duidelijk. „En daar zitten wij dan, na vele maanden tele foontjes plegen en voorberei dingen treffen voor de voor jaarsshow die wij in gedach ten hadden. Wederom wordt door de gemeente op het laat ste moment alles net zo mak kelijk afgezegd als toegezegd, en wij als bestuur lopen met on2e kop tegen een muur van onbegrip. De voorjaarsshow kan plots niet doorgaan. Van daar dat uw City-Centrum geen medewerking verleent op data, die de gemeente voorschrijft". Maassluis De gezondheids- markt 1977, die vrijdag en zaterdag in ontmoetingscen trum Koningshof is gehou den, 19 een groot succes ge worden. Honderden belang stellenden en niet alleen van uit Maassluis, maar ook uit de wijde omgeving, hebben zich op de hoogte laten stel len van het werk van de ver schillende in ons land actief zijnde gezondheidsorganisa ties. In een korte openingstoespraak zei wethouder G, van Eek- Grootveld van volksgezond heid ondermeer dat Maassluis zich gelukkig mag prijzen dat nog steeds het particulier ini tiatief m staat blijkt een mani festatie als deze gezondheids- markt van de grond te krij gen. Even tevoren had de voorzitter van de gezondheidsmarkt, J. van Elsócker, zijn spijt be tuigd dat, als gevolg van de hoge kosten, ruet alle gezond heidsorganisaties in staat ble ken mee te doen aan deze belangrijke manifestatie, Een volgende keer behoeft gebrek aan financiéle middelen ech ter geen reden meer te zijn om verstek te laten gaan. Een verheugde wethouder Van Eek kon namelijk meedelen dat de raadscommissie voor volksgezondheid er unaniem mee had ingestemd om gelde lijke tekorten voor rekening van de gemeente te nemen. De „markt" gaf een goed beeld van de activiteiten van organisaties zoals het Rode Kruis, de Hartstich ting, de Nierstichting, het Astmafonds en de EHBO. Vooral de belangstelling voor het Rode Kruiswerk en dat van de EHBO wa? bijzonder groot. Vooral, omdat diverse demonstra ties werden gegeven van mond-op-mondbeademing, infuus enzovoorts. Ook het standje, waarin gloed nieuw en nog ruet eerder getoond voorlichtingsma teriaal over het onderzoek naar baarmoederhalskan ker lag, werd druk be zocht. Niet zo verwonder lijk, omdat één dezer da gen een begin wordt ge maakt met het onderzoek naar deze ziekte in Maas sluis. Ook het dienstencentrum was op de gezondheids markt met enkele dames vertegenwoordigd. Men kon kennis maken met de vele creatieve bezigheden van bejaarden; schilderen, boetseren en haken. En niet zelden dat één van de bezoekers ook even achter de schildersezel kroop. Te recht dat een bejaarde fijntjes opmerkte: „Maar je behoeft helemaal niet boven een bepaalde leef tijd te zijn om te schildere- n.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1