ALSNOG ACTIE VOOR SOENDA Kerken gevaar Besparii g van ruim één ton Bijmnond positie.' Hinkétcentrum in Steendijkpolder Bewonersvereniging licht koningin in over Lange Haven Buit van twee ton bij Amro- inbraak Jo Vermeide: Zinloze zaak" Vandalen slaan toe o Onderhond te duur \Eerste paal voor bouwvakvakantie? Eisen voor nieuw ontmoetings centrum Start bouw 223 woningen GROTE KERK iCHIEDAMSCHE COU T Dinsdag 26 april 1977 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25818 _4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardmgen In het ontmoetingscen trum van de Westwij k zal alsnog een actie worden ondernomen voor behoud van de verpleeginrichting Soenda. Op bouwwerker Jan Robberegt en Corne Hoogerwerf, welke laatste zich van met af aan tegen sluiting van Soenda verzet te, starten vnjdag een handtekeninge nactie. Blijkens de woorden van wethouder Jo Ver- meule zal de actie echter geen enkele kans van slagen hebben; „Soenda gaat dicht, dat is van hogerhand bepaald". En met „hoger hand" bedoelt zij de staatssecretaris Het hoofd van het mirustene voor volksgezond heid van de hoofdafdeling planning en bouw dr. B. T. G. de Jong heeft onlangs in een schrijven aan de stichting Nieuwe-Waterweg- =j Noord andermaal laten weten, dat Soenda bij H gereedkomen van het verpleeghuis Nieuwe- |j Waterweg-Noord aan zijn bestemming zal M worden onttrokken. Soenda leeft tot nu toe bij de gratie van een voorlopige erkenning, die zal dan worden ingetrokken. §j Hoewel uit de brief blijkt, dat indertijd van gemeentewege om herverdeling van de ver- pleeghuiscapaciteit m Vlaardmgen en Schie- 1 dam is verzocht, stelt wethouder Vermeule, =j dat voorlopige erkenning van Soenda ook j§ zonder de realisering van Nieuwe-Waterweg- Noord „op de helling" stond: „De accommo datie voldoet bij lange na niet meer. Het ministerie wil er allang vanaf". Wat er straks met het gebouw gaat gebeuren is nog geheel onbekend. ^ïllliiltlIlillilllllliltlllillllllllflItlEftltlIlimillllllllIlllllllllllllllllülliitlllNIIItllllllllllllltUHlIlltlllllllltinilllllllUIItillllllllllillllllUIIllllltlllllllIIIfltllllllTr, De Bethel kerk in Schiedam-Zuid gaat tegen de vlakte. Schiedam De Bethelkerk in de Gorzen wordt toch gesloopt, terwijl twee andere kerken in het centrum van de stad hard achteruitgaan. Ook verdere restau ratie van het vroegere weeshuis De Lindenhof is weer twijfelachtig geworden, nu vandalen daar opnieuw hebben toegeslagen. De historische vereni ging Schiedam maakt zich zorgen over de toestand van ondermeer deze vier monumentale gebouwen. Secretaris Cees van der Geer overweegt de kwestie met een nieuwe poging bij dc gemeente aan te zwengelen. Schiedam Inbrekers hebben minstens twee ton geroofd uit de nachtkluis van de Amro-bank op de Westvest. daar Is het Schiedamse hoofd kantoor tijdelijk ge huisvest. Pas in de loop van gisteren werd van de forse kraak aangifte ge daan. Professioneel werk, zegt de politie over de inbraak die in het weekeinde is gepleegd. Via de aangrenzende Keetsteeg zijn de dieven op het platte dak gekomen, waar een luik werd geo pend. Nadat zij zich hadden laten zak ken, werd het vast- gemetselde betonnen voetstuk van de kluis met zwaar ge reedschap verwij derd. Uit de kluis, waarin bedrijven vanaf de buitenkant van het gebouw cas settes met geld ple gen te stoppen maar die alleen van bin nen uit is te openen, werden ten minste achtentwintig cas settes gehaald. De inhoud wordt ge schat op tweehon derdduizend gulden. Bij de Amro gaat men nog na, of het aantal cassettes mis schien groter is ge weest. 1 ijidg fonlingen aan de Parkweg „Sloop van de Betbelkapel is onvermijdelijk gewor den, het ding is veel te bouwvallig", volgens kerkvoogd drs. Guus van der Feijst, secretaris van de raad van kerken en in het dagelijkse leven stads archivaris. De kerk, die staat op de hoek van de Oude en de Nieuwe Maas straat, is geruime tijd ge leden al afgekeurd voor kerkdiensten maar des tijds werd nog gedacht aan een grondige opknap beurt. Dat wordt echter veel te duur voor de eige naar, de hervormde ge meente. Schiedam Voor het wijk ont moetingscentrum Schiedam- Noord is een voorlopig pro gramma van eisen opgesteld. Over dat programma wordt op donderdagavond 5 mei een informatiebijeenkomst ge houden in gebouw De Ark aan het Hargplein. Het omvat in grote lijnen een algemene karakteristiek van het vrijetijdscentrum, een op gave van de verschillende ruimten, de ligging, inrichting en ondermeer de meubilering. Een en ander is aangepast naar aanleiding van de ideeen en kritiek, die buurtbewoners eind februari tijdens een in formatieavond spuiden. werkgroep die zich bezig houdt met de ontwikkeling van plannen voor het centrum en Dik Vnelink, adviseur van de Stichting Ruimte, zullen daar op de nationale feestdag uitslag over geven. De aan vang is 20.00 uur. Vlaardingen Op de kaalslag aan deParkweg/hoek Schiedamseweg wordt op 2eer korte termijn een begin gemaakt met het bouwen van een vijftigtal woningen. Het betreft hier 43 twee- en 7 driekamer woningen. In het complex zit tevens inbegrepen de bouw van een parkeerkelder met een capaciteit voor 34 auto's. Als alles meezit, wordt nog vóór de bouwvakvakantie de eerste paal voor het project geslagen. Het toekomstige aanzicht van de Parkweg/hoek Schiedamseweg. De woningen worden ge- bouwd door het Rotter- damse bouwbedrijf Rove- bo. Dit bouwbedrijf heeft anderhalf jaar geleden de grond aan de Farkweg/- hoek Schiedamseweg ge-, kocht. O.'er de prijzen van de te bouwen twee- en drieka merwoningen kunnen nog geen definitieve toezeggin gen worden gedaan. Het ligt in ieder geval in de bedoeling dat de huizen binnen het kader van de premiesector zullen vallen. Dit houdt in dat de stich- tingskosten - de bouw- en grondkosten - niet meer gaan bedragen dan zo'n 123.500 gulden per woning. Het ministerie van volks- Vlaai-dingen Door het toestaan van re clame en het bieden van iets minder service aan de weggebruiker zal de ge meente Vlaardingen ruim honderddui zend gulden kunnen besparen op de kosten van het zogeheten wijkbewegwij- zenngsplan. Dit plan is opgesteld door de ANWB in overleg met de afdeling verkeer van de dienst van gemeentewerken Het wijkbe- wegwijzennsplan behelst het aanbrengen van een overzichtelijke plattegrond aan hel begm van iedere wijk. Om dit plan op fraaie wijze uit te voeren zou een aantal speciale parkeerkommen moeten worden aangelegd voor het plaatsen van de wijkkaarten. „Dat is een nogal dure aangelegenheid", zo luidt de filosofie van de zijde van gemeentewerken. De kosten van zo'n uit gebreid plan, zonder reclame, komen neer op 182 700 gulden. Door gemeentewerken is gezocht naar voordeliger oplossingen. Men denkt hierbij aan het toestaan van reclame. Het voordeel hiervan: de wijkkaarten worden onderhouden door de adverteer der. Aan de andere kant acht gemeente werken het voordelig om niet op dlle invalspunten van de wijken een kaart te plaatsen, maar zoveel mogelijk op één centraal punt. Hierdoor zouden de kosten kunnen worden teruggebracht tot een bedrag van 74.500 gulden. De Welstandscommissie heeft geen be zwaar tegen reclame op de wijkkaarten, zodat dit geen belemmering voor de uit voering van het plan zal zijn. Ter aanvulling van het wijkbewegwijze- nngsplan in eerste instantie bedoeld voor het pnvéverkeer zal voor busrei- zigers een aantal plattegronden bij de belangrijkste haltes geplaatst dienen te worden. Deze plattegronden moeten wor den aangebracht in de abn's. De kosten hiervan zijn geraamd op 8.260 gulden. Vlaardingen Door Heij- mans Bouwmaatschappij Heboma zal op donder dag 5 mei het officiële startsein worden gege ven voor de bouw van een complex van 228 wo ningen aan de Utrecht laan in Vlaardïngen-Ho- 1}\ Op de bouwplaats wordt om vier uur 's middags een oorkonde van de drie opdrachtge vende woningverenigin- gen in de fundering van een der woningen ge- «iari. Maassluis Rijnmond legt het bouwen van het geplande winkelcentrum in de Steendijkpolder geen strobreed m de weg. Gistermiddag werd tijdens de Rijnmondraadsver gadering het voorstel voor het verlenen van de benodigde vergunningen unaniem aangenomen. Alk- betrokken Rijnmondcom- pIand cn in dc directe mtss.es hadden ach al positief vmg wordt een sporthal met uitgelaten over de plannen van de Nederlandse Midden stands Financiënngs Maat schappij Zoals bekend ligt het in de be doeling om aan de Dr. J. Schoutenlaan een nieuw win kelcomplex neer te zetten met een totale oppervlakte van £600 vierkante meter. Boven de winkels zijn woningen ge- horeca-voorzie rung gereali seerd. Het winkelcentrum m de Steen dijkpolder zal een slordige 2.7 miljoen gaan kosten- Bij de realisatie van het project zal de Maassluise arbeidsmarkt worden verrijkt met vijftig a zestig arbeidsplaatsen, voor namelijk winkelpersoneel. Men verwacht dat voor het be zetten var. deze plaatsen vol doende potentiële kandidaten uit Maassluis of directe om geving aanwezig zijn. De invloed op de arbeidsmarkt, weliswaar genng, zal gunstig zijn. De omvang van het winkelcen trum berekend op tiendui zend consumenten uil de di- rekte omgeving is zodanig gekozen dat het gevaar van overbewmkehng met op treedt. Van een mogelijke be- concurrenng van het winkel centrum Koningshoek is geen sprake. huisvesting en ruimtelijke ordening zal over «iet ver lenen van een mogelijke premie aan de toekomsti ge koper nog een uit spraak moeten doen. Tnrruddels heeft de afdeling bouw- en woningtoezicht van de dienst van gemeen tewerken de bouwplannen - van architect G. Geluk uit Vlaardingen -bestu deerd. Zij heeft het college van burgemeester en wet houders hierover positief advies uitgebracht. Het college zal op zijn beurt het meuwbouwplan toet sen aan de bestaande voorschriften en verorde ningen. Vervolgens kan een bouwvergunning wor den verleend. Architect Geluk is overigens zeer verheugd, dat de be bouwing van de kaalslag aan de Parkweg ruet lang meer op zich laat wachten. Hij zegt: „Dat terrein ligt nu al zo'n dertien jaar open. Het wordt wel eens tijd dat er gebouwd wordt". I Ook Van der Geer beseft, dat geld de dooddoener is: „Dat j is cr ruet, helaas. Dat geldt i trouwens ook voor andere 1 panden in Sehiedam-Zuid. De 1 naam van de wijk zegt het al, de Gorzen, buitendijks land I was dat vroeger dus, drassige bodem, verzakking, bouwval, en uiteindelijk sloop." I Het gaat hem dan ook met na- J me om de Lindenhof, wan- neer hij bij de gemeente weer t de aandacht probeert de vesti- gen op de toestand van oude gebouwen. In het voormalige jongensintemaat werd enkele dagen geleden voor ruim vjf- duuend gulden vernield, de zoveelste keer dat in het mo nument op de Lange Achter weg van vandalisme sprake was „Ideeel wilden wij de Lindenhof vorig jaar ai voor gebruik ge reed hebben, maar in de prak tijk is dat door vemielzuch- tonmogelijk gebleken. Het is een kwestie van bewaking of beveiliging om verdere sloop tegen te gaan. Elektronische beveiliging zoals het stedelijk museum kent bijvoorbeeld, dan gaat er tenminste een alarm en staan er twee of dneminuien later al agenten", zegt Van der Geer. Volgens wethouder ir. Chris Zij develd, die ruimtelijke orde ning onder zijn hoede heeft (daaronder vallen ook stads ontwikkeling en stadsver- fraanng), is de laatste maan den in het oude weeshuis al veel door de gemeente opge knapt ..Er was al een hele hoop ge Deur d om het voor tijdelijk gebruik geschikt te maken", zegt hij „Maar alles is weer verwoest Wij probeer den geïnteresseerden al zo ver te krijgen, dat zij in het wees huis hun intrek namen het geen een voldoende beveili ging zou betekenen, maar dat had dan weer wat hobbels, en ging het niet door Maar Her man weet daar meer van Cultuurwethouder Herman Posthoorn zat echter in verga dering en kon daardoor geen details geven Over de Bethel kerk zei Zijdeveld: „Als de rapportage juist is, wordt dat ding inderdaad afgebroken Binnen mag niemand nog ko men, wegens instortingsge- vaar. Maar verder kan ik niks erover zeggen, want de her vormde gemeente :s eigenaar Ik bemoei mij er pas weer mee, als mijn burgers die langs de kerk wandelen een kans lopen stenen op hun hoogd te krijgen Twee andere kerken, die door vandalisme worden getroffen, zijn de historische Grote Kerk (ofwel St Janskerk) m de Lange Kerkstraat en het ge bouw van de Nederlandse protestantenbond op de V.'est- vest, hoek Walvisstraat Bij de laatste sneuvelden al tiental len glas-in-loodramen. Bij de Grote Kerk speelt echter ook hei onderhoud mee. Ook daarvoor heeft de hervormde gemeente geen geld en allang wordt erover gepraat dit mo nument te verkopen aan de gemeente, voor de symboli sche prijs van een gulden. De onderhoudskosten vormen echter ook voor de gemeente een probleem en daarom werd een werkgroep ingesteld die de mogelijkheden moest bezien. Onze krant meldde dat reeds op 30 juli 1975 Ruim een jaar daarna meld den wij, dat die werkgroep eigenlijk nog weinig arbeid had verricht. Dat gegeven gaat nu nog op. gistermiddag vertelde Van der Feijst, dat aan de situatie mets is veran derd. Schiedam Met een brief heeft bewonersvereni ging Schiedam-Cen train koningin Juliana attent gemaakt op de ,s€hrij- nende' toestanden langs de Lange Haven. De ver eniging heeft gehoopt dat de vorstin bij haar bezoek aan Schiedam hierover vanmiddag on verwacht vragen zou stellen aan het college van burgemeester en wethouders. „De monumentale haven dreigt ten onder te gaan door het massale ver keer, dat zich in deze tijd over de kaden langs de gebouwen perst," schreef de bewonersclub aan Soestdijk. Gisteren kwam bij de vereniging echter antwoord binnen aan burgemeester drs, Arie Lems, die van de brief een copy had ge kregen via de particulie re secretaris van de ko ningin, mr. J. van der Hoeven. Daarin schrijft Lems: „Het zal u met verbazen dat het - reeds enige tijd geleden vastgestelde - programma van de kongrng geen ruunle laat voor inwilliging van uw verzoek." Verder maakt de burgemeester duidelijk dat de voorstellen, die de bewo nersvereniging de gemeente over de Lange Haven deed, in studie zijn genomen en dat de vereniging begnp er voor moet opbrengen dat de complexe zaak niet met en kele pennestreken kan wor den opgelost. Hij wijst erop, dat het een zaak voor het gemeentebestuur is en met voor de koningin. Zoals rbekend wil het meren deel van de bewoners, dat de gracht gedeeltelijk wordt veranderd in een woonerf en dat er minder auto's mogen parkeren. Het Lange Haven plan werd 16 maart aan wet houder ir Chns Zijdeveld aangeboden Antwoord kwam er nog met op en daarom zond de vereniging het plan met een bnef aan de koningin. Bestuursleden Hans van KI eel, Ben Goederond en J. A C. Hagendoorn hadden ver moed dat, als de koningin een tochtje over de Lange Haven had willen maken, de politie er wel voor gezorgd zou hebben dat geparkeerde auto's werden verwijderd - om een mooi beeld van de haven te geven. Hagendoorn vraagt zich overigens af, op welk verzoek de burgemees. ter doelt: „Wij hebben slechts mededelingen ge daan,-maar ruets gevraagd," zegt h.j.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1