Duizenden vinden li.un weg naar de vacaturebank in warenhuis PSP bundelt illustraties Derde gemeente vecht mee tegen snelverkeer vN fv^ Gerard van. den Berg opent jeegdfestijn r Lunch concert Jacob Jutte Hond steekt over, bromfietser ten val Ongeluk op rijksweg 19 Winkeldieven aangehouden Inbraak en vechtpartij in café Nog veel zondagsrijders door Midden-Delfland Inbrekers betrapt Zeeman vernielt ruiten politie Gestolen auto terug Schoorsteen op instorten DINSDAG 26 APRIL 1977 VD/scrvw 3 uw lening Jacob Jutte is weer terug in Schiedam en op zijn opzichtige wijze probeert deze egotripper nu zijn gebrek aan „imago" op te vijzelen. Dat dat gepaard moet gaan met diefstal, intimi datie en geweld (de uniformen, koppelriemen en. laarzen liggen al klaar) schijnt hem in het geheel niet te deren- Zijn uitspraak „de in de Tempel gestolen apparatuur is terugge geven" doet ook wat vreemd aan. Immers, een piek-up en versterker missen wij nog steeds, evenals een vijftigtal platen van één van de Tempel- medewerkers. Het actieve en passieve beleid in de Tempel wordt democratisch vastgesteld door de vaste groep van medewerkers in de Tempel, welk beleid actief wordt onder steund door de KSCA en wordt begeleid door de federatie (de katholieke stichting voor so ciaal-culturele arbeid en de fe deratie (de katholieke stichting voor sociaal-culturele arbeid en de federatie van instellingen voor sociaal-cultureel werk en samenlevingsopbouw via club- en buurthuizen, redactie). Aan een fascistoïde inbreng van Jutte hebben wij geen enkele behoefte. De Tempel heeft in verband met het vertrek van de beroeps kracht een open sollicitatiepro cedure gevoerd. Tussen de brie ven van kandidaten is geen brief van de heer Jutte aange troffen. Commissie van beheer Tempel, Overschiesestraat 44, Schiedam Vlaardingen Bïj een ongeval raakte de 25-jarige J. Kortle ven uit Vlaardingen gwond. Het slachtoffer kwam met zijn bromfiets ten val omdat en onaangelijnde hond plotseling de ïe Van Leyden Gaelstraai overstak. De bromfietser moest met een gebroken sleutelbeen in het Holy-ziefcenhüis worden opgenomen. Schiedam In volle vaart is de zeventienjarige Robert ten Bosch uit de Van Dalsumlaan in Schiedam-Noord tegen be tonnen palen opgereden. Hij liep een heupfractuur op en ligt nu in het gemeenteziekenhuis. Het ongeluk gebeurde op het in aanleg zijnde deel van rijksweg 19, tussen Schiedam en Vlaar dingen, waar Robert aan het brommen was. Hij reed in de richting van de Europaboule vard in wijk Holy. De bromfiets raakte total-loss. Vlaardingen Zoals je bij de bakker terecht kunt voor brood en bij de stager voor vlees, moet je bij de vacaturebank terecht kunnen voor een betrekking, zal de gedachte zijn geweest van de arbeidsbureaus toe zijn op verschillende plaatsen het land met een dergelijke werkwinkel van start gingen. Het was zaak de vacaturebank bekendheid te geven onder het grote publiek. De instellin- „Het is een succes geworden," stelt hij tevreden vast „De plaats waar we gevestigd zijn, werpt bepaald zijn vruchten af. Aanvankelijk wisten maar heel weinigen wat er achter dat woord vacaturebank staat. Omdat zovelen ons hier zien komen ze vaak voor wat infor matie over ons werk. De reac ties zijn dan altijd erg posi tief'. Mond-tot-mond-reclame zorg de voor de rest, met het gevolg dat de vacaturebank een nau welijks meer weg te denken zaak is in het warenhuis, „De drempel om bij ons aan de balie te staan of het ar beidsbureau in Schiedam bin nen te wandelen is beduidend lager," zo ervaart Smallegan- ger. Het verschil tussen een arbeidsbureau en een vacatu rebank is naast de uiterlijke kenmerken groot. Het een doet wat officieel aan -een over- heidgebouw waar je naar bin nen moet stappen terwijl wij in het warenhuis tussen „informatie" en een reisbu reau zitten. Het essentiële ver schil zit m het feit dat je je bij een arbeidsbureau meldt, dat bemiddelt en zelfs voor waarden kan gaan stellen. Bij ons kan iedereen, die een baan zoekt, aan de balie wat in de mappen snuffelen. Vindt men niets, dan kan je volgende keer wel weer eens zien," legt Aad vanachter de balie uit terwijl op dat moment inder- gen moesten zich op populaire wijze aan het volk presenteren, wou het experiment slagen. Zo voegde het arbeidsbureau in het Waterwegge bied de daad bij het woord en startte op 35 mei een vacaturebank in Vroom en Dreesmann in Vlaardin gen. Achter de balie op de tweede etage van bet warenhuis staat Aad Smaileganger. '8»M4s,a Aad Smaileganger: „Voor informaties kan je geheel vrijblijvend bij ons terecht". ff" De werkwinkel zonder „drempel". daad een aantal belangstellen den wat door de mappen bla deren. Simpel De werkwijze van de vacature bank is eigenlijk dóódsimpel Voor de balie liggen diverse mappen waarin in totaal zo'n vijftienhonderd aangeboden betrekkingen staan genoteerd. Als je iets hebt gevonden waar je letterlijk wel brood in ziet, dan neem je het eopietje van het papier mee. Daar staan de naam van het bedrijf op, een summiere omschrijving van de aangeboden betrekking, het te lefoonnummer met de vermel ding van de naam van de man van het bedrijf bij wie je voor verdere informaties terecht kunt. Aad Smaileganger zit er uiteindelijk niet helemaal voor niets. Hij kan belangstellenden informeren over opleidingsmo gelijkheden, adviezen ver- strekken omtrent de mogelijk heden van sociale diensten waar werkzoekenden op aan gewezen zijn en noem maar op, kortom alles wat voor de man, die tijdelijk zonder werk zit van belang kan zijn, net ais het arbeidsbureau zelf, dat ui- teindebjk Aads broodheer is. Wat Aad aanvankelijk toch ook wel opviel was het gemak waarmee de werkzoekende zich tot de vacaturebank wendt. „Je zou je kunnen voorstellen dat velen zich toch wel wat generen om hier ijver ig aan de balie in de mappen te snuffelen. Passanten con cluderen al gauw dat de man werkloos, is, een zaak, die he laas nog in de taboesfeer ligt Mijn ervaring is, dat dat reuze meevalt en gelukkig maar," al dus de „vacaturebankier". Dat het experiment van de vestiging van de vacaturebank een succes is, blijkt wel uit enkele cijfers. Gemiddeld wachten vijftienhonderd tot tweeduizend openstaande be trekkingen op een liefhebber. Vanaf 25 mei van het vorige jaar vonden zo'n negendui zend werkzoekenden hun weg naar de Vlaardingse vacature bank. Alleen het aantal „ge slaagden" is met bij benade ring op te noemen. Klanten worden steeds gevraagd een formulier terug te zenden met de vermelding of men al dan ruet met de sollicitatie bij het bednjf, die de openstaande be trekking via de vacaturebank „sleet", aan de slag is gegaan. De praktijd wijst echter uit dat maar weinigen ach de moeite getroosten het formu lier ingevuld terug te sturen. „In elk geval", stelt Aad Smai leganger daar tegenover, „weet ik dat het er tientallen rijn geweest. En wat tenslotte net zo belangrijk is: door onze aanwezigheid gaan werklozen zelf op pad om een baan te bemachtigen. Als je het aantal aangeboden betrekkingen bij ons ziet liggen dan is het voor de werklozen toch hoopvol ste weten, dat rijn situatie niet uitzichtloos hoeft te zijn". Vlaardingen Door al te grote brutaliteit Hepn twee jonge win- keidie ven tegen de lamp. Het Rotterdamse duo nam bij de Hema in Vlaardingen negentien hoeslakens mee zonder te beta len. Gesterkt door dit „succes" verstopten zij de gestolen waar in een steeg en kwamen terug om hun volgende slag te slaan. Dankzij de opmerkzaamheid van een burger, die het personeel van het warenhuis waarschuw de, kon het tweetal ogenblikke lijk door de gearriveerde politie worden ingerekend. Het bleken de 17-jarige D.N. en de 19-jange J.W. van K. te zijn, welke laat ste overigens geen onbekende van de politie is, die al eerder zijn opsporing had verzocht Vlaardingen Het alom be kende kinder- en ouderenfeest „Het Jeugdfestijn" start vrij dagavond 29 april voor de 19e maal in de Vlaardingse Lijn baanhallen. De televisie-pre sentator Gerard van den Berg zal het festijn openen, dat door de CJV „Liefde en Vre de" is opgezet. Gedurende vrijdag en zater dag is de Lijnbaanhal omget overd in een groot feestterrein waar diverse attracties zijn te vinden. Om even te noemen: doelschieten, touwtrekken, rad van avontuur, foto- en prijs schieten. Het grote festijn moet enerzijds worden gezien als een financiële actie voor een jaarlijks vast te stellen goed doel. Dit jaar is gekozen voor het goed lopende kamp werk van „Liefde en Vrede". Men hoopt tot voldoende geld te komen waarmee het nodige tentenmateriaal kan worden vervangen. Vlaardingen Het Vlaardingse café Daylight aan de Van Baer- lestraat beleefde een roerig weekeinde. Zaterdagnacht werd daar ingebroken. Na mel ding van een burger kon een 16-jarige jongeman worden aangehouden, die een bekende bij de politie bleek te rijn. Zondagavond vond in Daylight een vechtpartij plaats tussen enkele bezoekers. Zonder dui delijke aanleiding mishandelde een 20-jarige bezoeker een meisje. De eigenaar van de zaak waarschuwde de politie toen enkele bezoekers weiger den de zaak te verlaten. Op nieuw ontstond daardoor on enigheid waaraan de politie te pas moest komen. Ingerekend werden de eerder genoemde man, de 19-jarige N. B. Z. en, 23-jarige W. F. uit Vlaardingen, die de aanhouding van hun maat trachtten te verhinderen. Een derde gemeente heeft zich gestort m de strijd tegen autoverkeer op zondag in Midden-Delfland. Na de proef van Delft en Schiedam om gedurende een jaar de verbinding tussen beide steden, gevormd door Harreweg en Abtswoudseweg, op zondagen voor snelverkeer af te sluiten, gaat Schipluiden een poging doen de Zou- teveensweg op die dag alleen open te stellen voor langzaam verkeer. Deze weg was de laatste tijd namelijk veel drukker geworden, ten gevolge van de Delftse en Schiedame maatregel Dat heeft zelfs even geleid tot hommeles in de gemeenteraad van Schipluiden. Ook bij de nieuwe verbodsbep^aing wordt een uitzondering gemaakt voor snelver keer, dat zijn bestemming vindt m één van de panden aan genoemde wegen. Dat le vert echter problemen op. Volgens hoofd inspecteur Piet van den Hengel van de Schiedamse verkeerspolitie is moeilijk te controleren of een automobilist bezoeker of gebruiker van een pand in Midden-Delf land is. Hij sluit met uit dat autorijders, die worden aangehouden, een smoesje op hangen. Ook mevrouw J- J. de Jong, die aan het Amaldipad in Schiedam-Woudhoek woont en de situatie de afgelopen weken een beetle in de gaten hield, zei: ,,Het is vast met allemaal bestemmingsverkeer. De po litie zou er wat aan moeten doen, mis schien meer borden plaatsen of zo." Een onderzoekje van de eerste en enig echte Nederlandse wielnjdersbond, de ENWB, heeft inderdaad uitgewezen dat veel auto mobilisten op zondag illegaal over de Har reweg en de Abtswoudseweg rijden, van Schiedam naar Delft of andersom. Adrie Franssen uit Delft zegt daarover: „Op een mooie zondag hebben wij tussen één en twee uur 's middags eens staan posten. Aan beide kanten van de verbinding tus sen de twee steden hebben wij gestaan en van auto's, die de landweg opgingen, heb ben wij nummerborden opgeschreven. Van de ongeveer zestig auto's, die in dat ene uur de polder ingingen, wam en rond de veertig aan de andere kant weer eruit Dat is het illegale sluipverkeer, dat rijks weg 13 links Iaat liggen. Slechts twintig autorijders hebben vermoedelijk inder daad één van de panden aan de landwe gen aangedaan." Met de Delftse wethouder voor stadsontwik keling ir. Hans van Reijnen is contact opgenomen. „Hij is erg positief tegenover de fiets. Een politieonderzoek vindt hij eigenlijk wel noodzakelijk, omdat het gaat om een proef van een jaar. Hij zal eens kijken wat mogelijk is, voorlopig heeft hij ons gevraagd nu en dan poolshoogte te nemen." Overwogen wordt om ook met Van Reijnens Schiedamse collega ir. Chns Zijdeveld contact op te nemen. Volgens hoofdinspec teur Van den Hengel controleert de politie wel geregeld, maar hij vindt het tegengaan van motorisch zondagsver keer m de pol der een moeilikke maatregel, vanwege het feit dat het voor agenten haast ondoenlijk is te controleren waar snelverkeer zich naartoe begeeft De maatregel van de gemeenten Delft en Schiedam viel aanvankelijk slecht in Schi pluiden, omdat de ingreep tot gevolg had dat meer verkeer rich begaf over de Zou- teveenseweg. Franssen zegt: „Daardoor ontstond eigenlijk een hopeloze puinhoop in de raad in Schipluiden en de agressie ncht zich voornamelijk tegen Delft Men vond erg jammer, dat over de maatregelen met Schipluiden geen contact was opgeno men. Maar burgemeester Bruggemans van die gemeente is wel een goeie vent Hij vond het ook een beetje spijtig dat het hele plan om sluipverkeer tegen te gaan met ui één keer bij de provincie was ingediend, maar staat vierkant achter het voorstel de Zouteveenseweg op zondag voor snelverkeer af te sluiten." Schiedam Een boekje met poli tieke prenten is in het kader van de naderende verkiezingen uitgegeven door de Schiedamse afdeling van de PSP. De titel: ,,'t Is de schuld van 't kapitaal". Drie illustraties in het boek werkje hebben specifiek be trekking op Schiedam en rijn getekend door Jetske van den Burger en Aad van de Tang. Andere afbeeldingen en teksten hebben eerder gestaan in het landelijke partijblad Radikaal. De Schiedamse PSP komt met de uitgave in verband met het twintigjarig bestaan van de pa- cifistisch-socialistische partij, dat op 16 april in Utrecht werd gevierd. Exemplaren k twee gulden rijn te verkrijgen in de Quibus, welk café staat aan de Lange Haven op nummer 28, en bij de propa gandiste van de plaatselijke PSP, Yvonne Hontelé, Warande 75, telefoon 010—262716. Ook bij de marktkraam van de par tij, die op zaterdagen 7 en 21 mei op de Hoogstraat staat, zul len boekjes te koop liggen. Woensdagavond 13 mei houdt de PSP een verkiezingsavond in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven 155. In het voorwoord van het boekje schnjft Yvonne Hontelé te wil len bijdragen aan het bewust worden van de mensen. De le zer moet aan het denken wor den gezet over wantoestanden in de wereld, die met geweld met zijn te veranderen maar alleen door een andere mentali teit van de mensen. De PSP hoopt het egoïsme uit te ban nen. Een tekening van Jetske van den Burger. De glazen stolp toont de kloof aan tussen het gemeentebestuur en de bevolking van Schiedam. Vong jaar heeft de PSP de ge meente enkele voor stellen gedaan om de communicatie te ver beteren. Vlaardingen In een wo ning aan de Zuid buurt werd zaterdagavond Inge broken. De bewoner was bij lijn buurman op visite toen hij gestommel in zijn woning hoorde. In zijn huis trof hij drie jongens aan. Hij wist er één te grijpen. Daarop volgde een korte worste ling omdat de twee andere knapen hun kameraad trachtten te bevrijden. On danks de te hulp geschoten buurman wisten twee in brekers te ontsnappen. De aangehouden jongen bleek de 16-jarige A.S. uit Vlaar dingen te zijn. Tegenover de politie noemde hij de namen van zijn twee colle ga-inbrekers, die spoedig daarop konden worden in gerekend- Schiedam Een Joegoslavische zeeman heeft zich tot In de cel verzet tegen zijn aanhouding door politieagenten. In het ar restantenlokaal ruikrte hij de sponninglatten uit de ruiten, ook wilde hij wel met agenten op de vuist. Met een landgenoot was hij in de Bosboomlaan in Schiedam- West aangehouden, ondermeer vanwege een poging een auto te kraken. Werknemers van de nabijgelegen werf Wilton-Flje- noord hadden dat gezien. De; twee Zuidalaveo zijn de 24-jari ge stuurman M.M. en de twee jaar oudere machinist V.T. Bei den zijn opvareuden van de Kaptan Martini OUC, welk schip bij Wilton in dok ligt Vooral de machinist was voor de politiemannen een lastige klant. Omdat hij zich tegen arrestatie verzette, werd hij in de handboeien geslagen. Een en ander speelde zich af in de nacht van zondag op maandag rond half vijf. Vlaardingen De rijkspolitie van Lienden heeft in het week einde twee mannen ingerekend, die in een Simca 1100 reden. De wagen was vrijdagnacht vanaf de Vlaardingse Bernweg gesto len. Het tweetal bleken Schie dammers. die ter beschikking van de Vlaardingse politie zijn gesjeld. Vlaardingen Aad Zoutendijk, vaste organist van de Grote Kerk te Vlaardingen geeft don derdag van 12.45 tot 13.15 uur weer zijn gebruikelijke lunch concert, Op het programma staan werken van Jan P. Sweel- inek, John Stanley en Joseph Rhein berger. Schiedam De brandweer heeft de schoorsteen van wanne bak ker Van de Krogt op het Broers veld omgetrokken. Door de felle vrind van eind vorige week stand de pijp op instor- teö. v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3