Koningin he: loont schilders Holy Noord wordt beter bereikbaar voor de brandweer wmmizm Ik neem de Amerika weer goede bondgenoot Kermis- plezier 99.Argumenten gemeente Bas van. der Heijden maakt er 5ii rommel vair" Politie zoekt getuigen EiGENRAAM Schiedammer Verkade één van de winnaars ZljM Twintig experimentele woningen op terrein voormalige ÜJssellioeve j Van der Stoel op verkiezingsbijeenkomst: ÏVOUVOÏ ADVOCAAT VAN LANDBOUWER VAN WOERDEN: 99 Ria Beckers komt weer 99 Bewoners Mesdagstraat: Na proefrit Boogaardschool i officieel open SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 27 april 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD _102de jaargang no. 25819-4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen „We mogen misschien als lastig geboekt staan, respect voert ech ter de boventoon. Het buitenland weet waar we voor staan: als land, dat met ontwikkelingshulp voorop loopt dat op komt voor de rechten van de mens en dat conflicten tracht te vermijden." Dit zei minister Max van der Stoel van buitenlandse zaken gisteravond op de eerste verkiezingsbijeenkomst van de PvdA in Vlaardingen. In de half gevulde zaal van de Harmonie gaf de minister zijn visie over het voeren van een progressief buitenlands beleid waarin hij de stnjd tegen armoede, on recht en voor het voeren van een vredes politiek centraal stelde. De export van vemjkt uranium en het leveren van complete industneen voor de opwekking van kernenergie volgt hij met de grootste zorg. „Het 15 een zaak van levensbelang, dat pas sinds korte tijd aan de orde is", sprak Van der Stoel. Hij noemde het een grote verdienste van de Amerikaanse regenng te pogen de levering van verrijkt uranium aan stren ge internationale banden te leggen. Ook voor wat andere zaken betreft ziet de minister de regenng Carter als geschikte bondgenoot. „De wind uit Washington komt de laatste tijd bepaald uit een andere hoek dan we vroeger gewend waren", stelde Van der Stoel tevreden vast en hij prees de Amerikaanse rege ring voor haar energiebeleid en grote bewogenheid voor de rechten van de mens. Alleen over deze laatste kwestie verschilt hij qua tactiek met de polities van Car ter. „Het publiekelijk aanvallen van be paalde regeringen, die de rechten van de mens ten voeten treden, kan averechtse gevolgen hebben. Het diplomatieke spel achter de schermen blijft van wezenlijk belang om enige resultaten te kamen zonder de ontspanning tussen de landen in gevaar te brengen", zo betoogde hij. Van der Stoel Ongeluk op Singel Schiedam De politie zoekt getuigen van een ongeluk, dat op de Singel moet hebben plaatsgevonden in de nacht van maandag op dinsdag, rond kwart voor twee. Een chauffeur van Eurotax tipte de politie toen, dat op de rijbaan vlak voor de Singel kerk een man lag. Een ambu lance rukte uit, gevolgd door de politie, en geconstateerd werd dat de man buiten be wustzijn was: hij had een bloedende wond aan het ach terhoofd en daaromheen la gen schilfers van een achter licht van een motorvoertuig. Derhalve wordt een aanrij ding niet uitgesloten. De man kwam in het ziekenhuis wel bij kennis, maar was nog niet aanspreekbaar. Zodoende weet de politie nog niet, met wie men heeft te maken. De leeftijd van het slachtoffer, dat ter observatie in het hos pitaal verblijft, wordt ge schat tussen de zestig en vij fenzestig jaar. ADVERTENTIE Dirk de Derdelaan 18 Vlaardingen Tel (010)3500.55' 9 Zweven, ballen gooien, schieten, draaien, het kan allemaal weer op de jaarlijkse Vlaar- dingse kennis die tot en met zaterdag - ko ninginnedag - wordt ge houden. Deze keer niet op het terrein aan de Dirk IH-Iaan, maar op het kaalslagterrein aan de Van Ley den Gael- straat. Door deze ver huizing is de kermis ook aanzienlijk groter geworden, hetgeen al leen maar gunstig is voor het echte kennis- plezier. Het meest in het oog springend is het reuzen rad dat als het ware de skyline vormt van de kermis. Voorts is de kermis uitgebreid met de Hully Cully, een soort zweefvliegen, waarbij de maag moei lijk op zijn plaats is te houden. Maar voor de ware liefhebber is het volgens de exploitant „eindeloos". Niet te veel gezegd, want reeds in de middag was het een drukte van belang. Maar ook voor de klein tjes zijn er voldoende attracties: vliegtuigjes die ook echt de lucht in gaan, ai gaat het alle maal wat rustiger, maar ook de draaimo len is er weer en niet te vergeten: touwtje trekken. Bijzonder aardig is het initiatief van de ker misexploitanten om de donderdagmiddag te re serveren voor de gehan dicapten. Zij mogen gratis de hele kennis rond, in zoverre dat mogelijk is. Een van de exploitanten zegt: Die mensen zitten de hele dag thuis. Laten wij daar nu ook eens iets tegenover stellen. We hebben dat middagje er graag voor over. Vlaardingen „De argu menten, die de gemeente aanvoert om het pacht- contract met landbouwer KL J. van Woerden uit de Broekpolder in te trek ken, zijn waanzin." Dit zegt mr. W. C. van den Brink, pleiter van de landbouwer. Hij en de advocaat van de te genpartij de gemeente Vlaardingen hebben giste ren hun pleidooien schriftelijk aan de Schiedamse pachtka- mer voorgelegd. De gemeente baseert daann haar argumen ten om het contract eerder ongedaan te maken op grond 9 9 van de volksgezondheid. Zoals bekend deugen de ge wassen uit de Broekpolder met voor consumptie wegens de aanwezigheid van giftige stoffen m de grond. „Een dergelijk argument snijdt geen hout", meent pleiter Van den Bnnk. „Ten eerste ver bouwt mijn client geen gewas sen meer bestemd voor con sumptie. Hij is overgegaan op gewassen als zaaizaad en Schiedam Koningin Juliana heeft gistermiddag in het stedelijk museum van Schiedam de koninklijke subsidie voor schilderkunst uitgereikt aan zes- kunstenaars uit het land. Onder hen bevond zich de Schiedamse graficus/schilder Albert Verkade, die onlangs in het museum op de Hoogstraat expo seerde en die overigens deel uitmaakt van de beleidsbepalende museumcommissie. De koningin temidden van de winnaars Van die commissie is museum directeur Hans Paalman voorzitter en derhalve zat hij ook de jury voor, die de win nende schilderijen koos. De winnende zes kunstenaars kregen elk vijfduizend gul den, een jaarlijkse stimulans voor jonge kunstenaars die veelbelovend optreden. „Dat u mij tot lid van de jury hebt willen benoemen, stel ik op hoge pnjs," was één van de eerste opmerkingen van Paalman. „De leden van de jury hebben mij verzocht deze maal als voorzitter van de ju ry te willen optreden, en ook voor dit vertrouwen ben ik zeer erkentelijk," aldus de heer Paalman die een jury- voorzat die verder bestond uit van musea afhankelijke beel dende kunstenaars: Jan Dij ker, Jef Diederen. Jacques Frenken, Cees Franse en Pe ter Blokhuis (de laatste twee geven les aan de Rotterdamse kunstacademie). Paalman vond, dat de koningin met haar aanwezigheid blijk gaf van haar belangstelling voor de beeldende kunst. Hij vertelde dat bij een dergelijke grote inzending van kunstwer ken te verwachten is. dat een deel van het ingezonden werk niet over voldoende kwaliteit beschikt Ongetwijfeld doelde hij daarmee op enkele kra kers uit de Laan en de Lange Achterweg, die de euvele moed hadden gehad om ook het resultaat van hun schil- iSiSËiÈÉ poolgoed, nota bene in over leg met het ministerie van landbouw. Op grond van de volksgezondheid kan de ge meente dus mets meer aan voeren. Bovendien bestaat er in de pachtwet geen mogelijk heid waarbij een relatie kan worden gelegd tussen het ver strekken van zo'n contract en de volksgezondheid", aldus Van den Bnnk. Over de stelling van de gemeen te, die luidt, dat de Broekpol der een andere dan agrari sche bestemming heeft, zegt de advocaat- „Volgens de be palingen knjgt de Broekpol der pas na 1986 een woonbe stemming. Tot die tijd js er dus geen reden om het pacht- contract te ontbinden." Vlaardingen Ria Beckers, lijsttrekker van de PPR, komt weer naar Vlaardingen. Op donderdagmiddag 12 mei is zij aanwezig op een PPR- verkiezingsbijeenkomst in zaal Triangel aan de Fransen- straat in het centrum van Vlaardingen. Het thema op deze middag is „Geen kerne nergie, maar wat dan wel?" Dit onderwerp zal worden aan gesneden door Ria Beckers. Vervolgens zal PPR-deskundi- ge Wim Rietdijk praten over de aangepaste technologie in zake het kernenergievraag stuk. Als derde spreker komt Piet Hemsbroek, biologiele raar aan scholengemeenschap Westland-Zmd, aan het woord. Hij behandelt de mo gelijke erfelijke gevolgen die kernenergie met zich mee kunnen voeren. derhobby in te zenden naar het museum. Nadat de eerste selectie vijftig kunstenaars van de 175 inzen ders had overgelaten (in to taal werden 525 werken inge zonden), bleven negenhen kunstenaars over voor de slot beoordeling, De zes uiteinde lijke winnaars zijn Frans van Veen (26) uit Breda, Peter Thijs (26) uit Tilburg, Albert Verkade (31) uit Schiedam, Gerard Hendriks (28) uit 's- Hertogenbosch, Hans van Wingerden (26) uit dezelfde stad, en John van 't Slot (27) uit Rotterdam. „De verscheidenheid van schil derkunstige opvatting van de winnaars geeft duidelijk aan, dat de jury haar taak heeft vemeht met open oog voor de ontwikkeling in de schilder kunst," aldus Paalman. „Het viel de jury op, dat een aan zienlijk aantal kunstenaars uit de Rijnmond werk heeft inge zonden, terwijl uit andere re gio bijvoorbeeld uit het noorden opvallend weinig bin nenkwam." Hij pleitte voor een landelijke regeling, waarbij het opsturen van kunstwerken voor de ma ker goedkoper wordt „Uw sti mulerende subsidie moet voor jonge kunstenaars zo effectief mogelijk zijn," meende Paal man. De komst van de koningin naar Schiedam voor de prijsuitrei king heeft de gemeente trou wens aangegrepen om van het bezoek van hare majesteit een compleet werkbezoek te ma ken, Daarover staat meer op pagina dne. Vlaardingen Teneinde de bereikbaarheid van de woningen in Holy Noord door de brandweer te ver beteren, zal gemeentewer ken in samenwerking met de brandweer op korte termijn maatregelen ne- Vlaardingen Op het ter rein van de voormalige Us- seihoeve komen twintig ex perimentele woningen. Wethouder Bas Goudriaan van stadsontwikkeling deed deze mededeling gis teravond tijdens het drie maandelijkse overleg met de Bewoners uit de wijk Holy. Hij hoopt dat zijn voorstel nog in de juli- raadsvergudering zal wor den behandeld. Wie de te bouwen woningen gaat ont werpen, wilde hij nog niet kwijt „Maar het is in ieder geval een goede architect", zo zei hij. Tijdens diezelfde vergadering werd aan de bewoners mee gedeeld dat volgende maand een begin worden gemaakt met het verbreden van de Holysingel tot aan de Europaboulevard. Een karwei dat enkele maanden ir beslag zal nemen. men. Enkele lantarenpa len moeten worden ver plaatst, alsmede betonnen paaltjes, bomen en struik gewas. Voorts zal worden bestudeerd of het met mogelijk is om m deze wijk van Vlaardingen met zijn. vele hofjes en woon erven kleinere brandweerau to's m te zetten. Deze maatregelen zijn een ge volg van een proefrit met hin dernissen die de Vlaardingse brandweer onlangs heeft ge maakt. Op de dinsdagavond geh ouden wi j kvergadenng met de bewoners uit Holy ver telde wethouder Rien Boven berg dat de bereikbaarheid van vele woningen niet altijd even eenvoudig is. „Ik heb die nt zelf meegemaakt", zo zei hij aan de circa 80 belangstel lenden, .maar ik kan u verze keren dat ik wel in angst heb gezeten. Herhaalde malen miste de brandweerwagen op een haar na obstakels." Be halve dat het ging om in de weg staande bomen en palen, betrof het ook vaak verkeerd geparkeerde auto's Een pro bleem schijnt echter te zijn dat het met mogelijk is om op korte termijn daar iets tegen te ondernemen. De heer Bo venberg deelde de bewoners voorts mee dat bij het inrich ten van nieuwe woonerven di rect rekening zal worden ge houden met het snel ter plaat se kunnen zijn van de brand- Onder de bewoners uit Holy Noord bleek enige ongerust heid te bestaan nadat zij de verrichtingen van de brand weer hadden gadegeslagen. De wethouder kon hun echter de verzekering geven dat er reeds bepaalde maatregelen zijn genomen. Voorts moest men er wel reke ning mee houden dat het hier ging om een proefrit „En juist een proef nt dient om dergelijke knelpunten op te sporen", zo besloot Bovenberg de discussie. Vlaardingen Een aantal bewoners van de 5ïesdag- straat leeft in grote on min met het grootwinkel bedrijf Bas van der Heijb den. De situatie, die door de vestiging van Bas van der Heijden is ontstaan, noemt men onhoudbaar. Sinds de opening van deze zaak is het elke dag een grote bende op straat doordat er hele njen kratten midden op de weg staan en doordat er door de hele straat papier en karton zwerft", aldus de brief aan het Vlaardings gemeente bestuur gericht waarin de on dertekenaars hun klachten spuien. „De bedrijfsleider hie rop attenderen helpt met want na enkele dagen van verbetering gaat het weer goed nus", zo stellen de Mes- riagstraatbewoners. Verder klagen zij over de wijze van parkeren van auto's van d e bezoekers van het winkel bedrijf. Zij willen zo dicht mogelijk bij het bednjf hun viaerttug plaatsen en vaak op nog geen meter afstand van do Voordeur van de huizen aéin de straat Daardoor kan mem and meer behoorlijk zijn woning in en uit Als oplossing tegen dit laatste ongerief stellen de briefschrij vers de gemeente voor aan een kant van de straat een parkeerverbod in te steilen overdag. I Vlaardingen Morgenmiddag wordt de Frans Boogaard- school de christelijke op- j leiding voor het kleuteron- r derwijs officieel geopend. Deze opening zal worden ver- richt door Dr. J. L. P. Brants, directeur van de Directie Scholing van het Departe- 1 ment van Onderwijs en We tenschappen. i I Het operungsceremomeel draagt een spectaculair karakter. Hoogtepunt zal zijn het te wa ter laten van een logger. De leerlingen van de Frans Boo gaardschool aan de Willem de Zwijgerlaan zullen zich bij dit spektakel bezighouden me* I het zogenaamde loszingen: dat gebeurde vroeger als het schip was vastgelopen m de kadeberm. Dit nieuwsblad, waarin u ai het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie mat hot Rotterdamsch Nieuwsblad Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proel toe In combinatie mol: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Deze bon m open envelop zonder postzegel sturen near Antwoordnummer B34, Rottgni&m.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1