Eindelijk renovatie van blok L Protest tegen dichtmetselen voor bos" „Boer moet wijken m KOOPAVOND WEER TER DISCUSSIE Brandweer uitgebreid met hypermodern materieel Groepen voor Mullens tact weer nader tot elkaar Meer meldingen over vieze lucht en lawaai Goudleerfoe- faang wordt verwijderd Vlaardingse inbreker gepakt Omwonenden vrezen voor verpaupering Kerk boos op communisten i In vestering van een half miljoen i Maassluis stelt i prioriteiten Voor stichting in centrum: SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 28 april 1977 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 23820 .6 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtend lenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Het binnenterrein van blok L, met schuurtjes, tuintjes en nog goede huizen. Renovatie volgt in augustus. Op de achtergrond de toren van de Heilige Hartkerk op de hoek van de Rijnstraat en de Lekstraat. Schiedam Renovatie van blok L in de Gorzen, een plan van woningbouwvereniging Volkshuisvesting dat al zoveel voeten in de aarde had, gaat dan toch in augustus van start. Nadat de woningcorporatie al veel huizenblokken in de Zuidschiedamse wijk oplapte, bleef directeur Gerard Prijs op L steken. Uiteindelijk moest de vereniging bakzeil halen en kregen de bewoners hun zin: het binnenterrein blijft zoals het is, alleen de schuren worden vernieuwd. Het ouderwetse poortje blijft gehandhaafd, want dat is goedkoper. De vereniging had namelijk vanuit Den Haag te horen gekregen dat het renovatieplan zuiniger moest worden uitgevoerd. Dat is ten slotte gelukt. Zowel de bewonerscom missie van het huizenblok als de woningbouwvereniging zien hoopvol uit naar de opknapbeurt, want steeds meer huizen komen er leeg te staan. Het blok ligt tussen de Nieuwe Maasstraat, Lekstraat, Havendijk, Poortugaalse- straat en IJsselmondesestraat. De plannen voor renovatie hadden zelfs een slechte verstand houding tussen bewonersvereniging Sehiedam-Zuid en de Volkshuisvesting tot gevolg. Over en weer verweet men elkaar volksverlakkenj, bedrog en oneerlijkheid. Ook in de bewonerscommissie verdwenen gezichten en kwamen er nieuwe sommigen verhuisden namelijk en moesten derhalve plaatsmaken voor echte bewoners, maar wilden liever niet het veld ruimen. Schiedam Met het verwij deren van het zeer kostba re goudlecrbehang in de regentenkamer van de Lin- denhof, het voormalige Weeshuis der Hervormden aan de Lange Achterweg in Schiedam wordt maan dagmorgen een begin ge maakt. Het verwijderen van dit unieke behang wordt verzorgd door de Maatschappij ten behoeve van het restaureren en conserveren van Goudleer te Den Haag. Na het verwijderen van het goudleer wordt het opge slagen in het atelier van het Centraal Laboratorium voor onderzoek van voor werpen van Kunst en We tenschap m Amsterdam. Daar zal het een conserve rende behandeling onder gaan om verslechtering van het leer te stabiliseren, in afwachting van een be slissing over de uiteindelij ke restauratie van het in slechte staat verkerende goudleer. Het Centraal Laboratorium zal een gedeelte van de verwijdering van het leer* behang op de film vastleg gen voor een instructiepro gramma over het Holland se goudleer. Argument van gemeente inzake Broekpolder Vlaardmgen De politie van Ridderkerk heeft de 27-jange A. D. N uit Vlaardmgen aan gehouden. Hij wordt ervan vet dacht in de week van 13 tot 20 april in Ridderkerk maar liefst zes inbraken te hebben gepleegd in particulie re woningen Hierbij werden voor duizenden guldens aan sieraden en baar geld gesto len. De politie kon de man aanhou- Schiedam Een rij scheefstaande panden op de hoek I van de Lange Singelstraat en de Archimedesstraat j gaat terzijnertijd tegen de vlakte, maar on wonenden j zien dat men lede ogen aan. „Het begin van het I einde", noemen zij het dichtmetselen van één van de panden door de gemeente. Schiedam De secretaris van het bestuur van de St. Marti- nuskerk in Groenoord voelt zich eringeluisd door de CPN, De heer Th. J. C. Hollander meent dat de communisten zich met aan afspraken heb ben gehouden. Hij vermoedt boze opzet: „Men had mij ver teld dat het om een besloten vergadering zou gaan in het trefcentrum van het gebouw. Later zag ik echter in de hele stad affiches hangen, waarop nota bene stond dat de verga dering in de kerk zou zijn in plaats van in het trefcentrum. Merkwaardig!" Hollander was benaderd door ene C. van der Toom uit wijk Groenoord, lid van de CPN, die bij hem een vergaderruim te kwam regelen voor het ge bouw aan de Jan Damen- straat, bij de Willem Andries- senlaan. „Ik had alle gegevens al genoteerd, over tijd en da tum, en of het besloten zou zijn of niet, en toen pas kreeg ik te horen dat het om de CPN zou gaan," aldus Hollan der die de indruk wekt dat het trefcentrum wel openbaar is maar voor bepaalde groepe ringen. I Hollander voelt zich belatafeld door Van der Toorn. Hij vindt, dat de communisten door hun reclamecampagne de goede naam van de kerk hebben geschaad. „Op het stadskantoor weten ze niet hoe snel een buurt achteruit gaat, als een maal een pand is dichtge metseld", zegt mevrouw Van der Knaap, die woont in de Lange Singelstraat 33. Op nummer 37 staat het door de gemeente af geschreven pand, dat vo rig jaar nog werd ge kraakt door Frans Post die echter met zijn gezin onlangs verhuisde. Na zijn vertrek kwamen gemeen tewerkers met stenen en cement. Over het dichtmetselen - met alle gevolgen van dien - gaat Johan van der Knaap een en quête in de straat houden. Bovendien wil hij nog deze week een protestbrief de deur uitdoen, gericht aan wethou der van ruimtelijke ordening ir. Chris Zijdeveld, „En misschien ook aan gedepu teerde staten, om daar eens te laten doorklinken wat de ge meente Schiedam met zijn huizen doet. Het pand is nog redelijk bewoonbaar, boven dien is het juist Zijdeveld al tijd die zo wijst op het grote aantal woningzoekenden", al dus Van der Knaap (een be kende naam inmiddels bij de gemeente: zoon Ben zat in het door krakers opgerichte actie comité De Laan en zoon Peter maakt deel uit van bewoners- vereniging Schiedam-Cen- trum) Zijdeveld zegt over het dicht metselen: „Volgens de rappor tage was het pand nauwelijks bewoonbaar. Als je erin stond, zag je alles scheef staan. Het verzakt. Nou weet ik wel dat in de praktijk bij nabuurgemeenten een var kenshok nog wel eens wordt aangeboden, in noodgevallen, maar onze normen liggen we! anders". Volgens de wethouder gaat het om panden die „met meer op eigen benen kunnen staan". Hij zegt: „Als je eén huis in die rij sloopt, storten de ande re neer. Dat bewijst trouwens wel de kwaliteit. Wij moeten dus wachten tot alle panden leeg zijn gekomen en in ons bezit, dan kunnen wij afbre ken. Daar zit geen boze opzet achter, maar die panden gaan allemaal wel een keer tegen de vlakte. Op de kaalslag, die ontstaat, planten wij dan struikjes en ander groen. Schiedam-Oost is een wijk, die best wat groen kan ge bruiken. Dat zie je ook op andere plekken in het Singel- kwartier." is--, Het dichtgemetselde pand in het Singelkwartier: begin van het einde? Maassluis De Ondernemersfederaue „Samenwerking" heeft opnieuw verzocht de Maassluise koopavond van vrijdag naar donderdag te mogen verplaatsen. B en W hebben besloten hierover eerst advies te vragen aan de Kamer van Koophandel, de plaatselijke afdelingen van de F.N.V. en het CNV en de Maassluise vrouwenraad. Daarna wordt de publieke opinie gepeild Vlaardmgen De gemeente heeft onlangs diep in de beurs getast om zo veel mogelijk borg te kunnen staan voor de veiligheid van haar ingezetenen. Ruim een maand geleden heeft de brandweer namelijk een nieuwe, ruim twee ton kostende autospuit aangeschaft en thans wordt de onlangs voor drie ton aangekochte hulpverleningswa gen opgebouwd. Vlaardmgen De kantonrechter van de Schiedamse pachtkamer heeft nog geen datum bepaald waarop de gemeente Vlaardingen haar pleidooi kan houden over het pachtcontract van landbouwer H J van Woerden uit de Broekpolder. Hoewel de gemeente het argument „volksgezondheid" als doorslag gevend beschouwt, basseert zij haar pleidooi op de door de raad uitgesproken voorkeur, dat de Broekpolder moet worden bebost, zo laat juridisch hoofd van de gemeente mr. P. C. Franken weten. „Voor het aanleggen van een bos of park wil de gemeente zo snel mogelijk met het cultiveren van de gronden beginnen. Vandaar dat we het contract met Van Woerden per 28 februari van het \olgende jaar willen beemdigen zegt Franken Hij zegt verder te hopen, dat de advocaat, die namens de gemeente optreedt, zo snel mogelijk zijn pleidooi kan houden. „De kanton rechter gaat op 1 juni met pensioen. We zien graag, dat hij deze zaak nog afhandelt" De hulpverleningswagen, een Mercedes Benz 1017, kan wor den ingezet bij alle mogelijke vormen van calamiteiten: te water geraakte auto's, auto mobilisten die ten gevolge van een ongeval bekneld zitten en ontploffingen. De wagen is' dan ook uitgerust met sloop- gereedschap zoals de beroem de reddingsschaar, waarmee zelfs ijzeren binten kunnen worden doorgeknipt. De wa gen is ook voorzien van bea demingsapparatuur, een ga- sindicator, een explosiemeter, een radioactiviteitmeter, een compressor en een dynamo. Bovenop de wagen bevindt zich een uitschiafbare licht mast van zeven meter. De nieuwe autospuit is er een van het zogenaamde type groot-vermogen. Dat wil zeg gen dat de spuit een capaciteit heeft tot 2800 liter per minuut De wagen is uitgerust met een hoge- en Iagedrukspuit Voor de hogedrukspuit zijn drie ha spels met slangen aange bracht met een totale lengte van 240 meter. Voor de lage- druk beschikt de wagen over 20 slangen 20 meter. Binnen in de wagen bevindt zich een watertank ten behoeve van de hogedrukspuit met een in houd van 2000 liter, voldoende voor het bedwingen van een brand. In de watertank is een hulpverleningswagen Trots poseert brandmeester J. Both naast de geopende Maassluis B en W van Maas- i sluis hebben de gemeente raadsleden de tijdens de be grotingsbehandeling van eind vorig jaar beloofde prioritei tenlijst aangeboden Boven aan de lijst staat het stichten en inrichten van een muziekschool, waarvoor voor lopig een bedrag van 18.ÖOO gulden is uitgetrokken. De jaarlijkse exploitatielasten er van bedragen echter bijna an- derhalve ton. Twee op de urgentiehjst is de aanleg van een parkeerterrein voor vrachtwagens aan de In dustrieweg. Kosten 806.1)00 gulden. Daarbij komen nog 67 80Ö gulden voor het aan brengen aldaar van openbare verlichting. Als derde priori teit zien B en W de recon structie van de Industneweg/- Mozartlaan, waarmee 1,380.700 gulden gemoeid is. Als vierde prioriteit wordt het uitbreiden van de huisvesting van het gemeentemuseum ge noemd. Vijfde prioriteit is de aanleg van het recreatiegebied Nieuwe Waterweg vanaf de bosschage tot de Schenkeldijk: Kosten 733.000 gulden, Andere prioriteiten in (voorlopi ge) volgorde van belangrijk heid zijn- de sporthal in de Steendijkpolder (pro memo rie), aanleg speelstraten in 't Stort (350.000 gulden), aanleg recreatiegebied van Maassluis West tot bosschage (674.000 gulden), het inrichten van dc B v.d. Lelykade tot boulevard (475.000 gulden), fietsenstal ling Juiianascholengemeen- schap (141,000 gulden) en voorts- volkstuincomplex, re constructie Da Costapebn Costaplem voetgangersbrug over de vlieten. speciale ruimte aangebracht voor de schuimvormende vloeistoffen voor de bestrij ding van bijzondere branden De hogednikstralen worden vooral gebruikt bij de bestrij- De nieuwe autospuit wordt uit de kazerne gereden. ding van branden tn bijvoor beeld huizen. De druk rs der mate groot dat het water als een nevel uit de slang komt, waardoor minder waterscha de optreedt De ïagedruk wordt vooral gebruikt bij branden met vuurhaarden, waarbij het vooral aankomt op blussen met grote hoeveel heden water. Voor een juiste verdeling van de waterdruk io in de wagen een gecombineer de lange- en bogedrukpomp aangebracht. Een bijzonder heid is voorts dat de wagen is uitgerust met een automati sche ontluchtingspomp voor het sneller kunnen oppompen van water, waarvan het peil een stuk lager ligt dan de straat. Het grootste voordeel van beide nieuwe wagens is volgens brandmeester J. Both en zijn collega's de vierwiei- aandnjvmg „Je rijdt dwars en over alles heen, de wagen hoe zwaar ook blijft nooit steken", zegt hij trots den na een tip van een burger die het kenteken van de auto van de man had genoteerd. Bij huiszoeking kon een deel van de buit worden achter haald Van het gestolen geld was echter mets over. De politie vermoedt voorts dat de man ook inbraken in het zuiden van het land op zijn kerfstok heeft. De Vlaardm- ger is inmiddels voorgeleid. Het aantal meldingen van klachten over luchtverontreiniging en lawaai in het Rijn mondgebied neemt weer toe. In het vierde kwartaal van het vorig jaar zijn in vergelijking met hetzelfde kwar taal van 1975 meer khriiten binnenge komen bij de Centrale Me.d- en Regelka- mer Dit blijkt uit het kwartaalverslag van de dienst centraal milieubeheer Rijnmond Uit de grafiek die het totaal aantal Wachten over luchtverontreiniging aangeeft, sprin gen duidelijk een aantal pieken naar vo ren. Op 23 november '76 belden 88 „kla gers" uit Vlaardingen en Schiedam op naar de meld- en regelkamer. Zij onder vonden hinder van een kattepislucht Een concrete oorzaak is hiervoor met gevon den. Maar volgens Rijnmond moet de oorzaak gezocht worden op het terrein van Shell Raffinaderij. Een andere piek op de grafiek wordt ge vormd door de klachtenstroom op 28 de cember. Uit het Botlekgebied, Schiedam en Vlaardmgen kwamen die dag 57 klacb was weer goed voor een aantal klachten Op 10 november bereikten Rijnmond klachten over stank: een gaslucht en een zoete weeïge lucht. De oorzaak lag in het schoonmaken van het schip Selma Op 27 december was een storing in een aizuigm* 1 stallatie van Tankercleanmg de oorzaak van een aantal klachten uit Schiedam en Rotterdam-West ten binnen De oorzaak hiervan was het Ook het aantal lawaai-klachten was in het i doorslaan van een waterslot, dat ter be schikking was gesteld voor een4Joord-aan- boord verlading van ethylacrylaat. Tijdens de klachtengolf werd op last van de Ha vendienst de bewuste verlading gestopt. Ook het Schiedamse TanicercJeamngbedrijf laatste kwartaal van '76 hoger dan dezelf de periode m '75. Op 13 november klaag den een aantal mensen uit Bnelle over een pieptoon. De oorzaak hiervan is onbekend gebleven, omdat tijdens net onderzoek de toon stopte Schiedam Nader tot eikaar zijn reeds nu de verschillende groeperingen gekomen, die zich bezighouden met de bin nenstad van Schiedam - dat \indt P C. Prins die op de- Hoogstraat een speelgoedzaak heeft en een van de initiatief nemers is voor de oprichting van ten stichting Binnenstad Schiedam. Dm-.dagavond zijn de statuten door de verschillende groepen samengesteld in de Amstet- bron op de Broersvest Naar aanleiding daarvan zei Prins ons gistermiddag, „dat is in elk geval rond Wij gaan nu nog precies afwegen wat onze mogelijkheden kunnen njn, om dan vervolgens de stich ting officieel op te richten" In de voorbereidende gespreks groep 2itten onder anderen drie vertegenwoordigers van bewonersvereniging Schie dam-Centrum, drie onderne mers onder wie Prins, iemand van de Consumentenbond, ir. D van Nievelt van de Bond Heemschut, Cees van der Geer van dc historische ver eniging en iemand van de maatschappij voor handel en nijverheid. De tegenstrijdige belangen ma ken erg moeilijk om elkaar werkelijk te vinden", aldus Prins, „maar zolang je met probeert een gezamenlijk standpunt te krijgen over par keerproblemen. laden en los sen voor bedrijven, en noem maar op, zolang lukt het je ook niet Het is echter wel een farce, hoor. Aan het oprichten van een stichting voor de bin nenstad zitten zoveel haken en ogen Ik heb kennelijk wat te simplistisch gedacht, en ik had verwacht dat een discus sie al éen en ander tot gevolg zou kunnen hebben, maar al les moet eerst juridisch ook uitgebreid worden nagegaan. Voor ons is dat vervelend. Als je bijvoorbeeld ziet hoe goed een bewonersvereniging is geonenteerd en hoeveel in vloed die heeft, kan je je als ondernemer afvragen hoe groot het nut is van eigen pogingen om tot iets goeds te komen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1