„Wie vindt liet niet leuk sis M promotie maakt?" 1 Tedstrijdbroodbakken Hoofdliispecteiir Van Nieuwkoop verwisselt Midcterkerk voor Maassluis -if BSokje ^.rond/ novotel Politie grijpt oplichter H#§I Fiets-enquête PPR weer actief gewoon lunchen in een oergezellig restaurant... SffïïB! SIGNALEMENT Ij Brandweer spuit wegdek schoon ™,s,a$é &SS2&* yNDERDAG 28 APRIL 1977 VD/SCiWW 3 door Jaap Hazejager De toekomstige Maas- sluise korpschef C. van Nieuwkoop voor zijn nieu we „home" aan de West- landseweg. Hoofdinspecteur Cees van Nieuwkoop {33), de waarne mend korpschef van de Rid- derkerkse gemeentepolitie, is niet helemaal vrij van span ning. „Hallo, vind je dat gek", zegt hij vanachter zijn kale bureau dat in een al even kale werkkamer staat, „Ik heb hier ruim vijf jaar met groot ple zier gewerkt Nog een dag of wat en dan is het hier afgelo pen. Dan gaan we maar eens in Maassluis kijken hoe we het er daar vanaf brengen". De wat kalende heer Van Nieuwkuop komt er eerlijk voor uit dat'ie misschien wat nostalgisch is, maar in die vijf jaar Ridderkerk heeft hij veel meegemaakt en ook veel ge leerd. Hij noemt enkele specta culaire zaken op, waarbij hij als poli tie-off icier nauw be trokken is geweest; een zware ontploffing in een eengezins woning, het in beslag nemen van een hernieuwde uitgave van Hitler's „Mein Kampf', twee flatbewoners die op on verklaarbare wijze plotseling bewusteloos raakten. En dan nog tientallen kleinere zaken, die voor de ware politieman ten minste zo belangrijk zijn Van Nieuwkoop heeft altijd al voor het politievak ge voeld. Na met succes het christelijk lyceum in Leiden te hebben doorlopen, zette de toen zeventienjarige Cees van Nieuwkoop zijn eerste schre den op het justitiële terrein door zich te laten inschrijven aan het toenmalige Rijksinsti tuut tot Opleiding van Hogere Politïe-ambtenaren te Hilver sum. Later verhuisde het in ternaat naar Apeldoorn onder de naam Nederlandse Politie- Academie. BOUWEN AAN CARRIERE Nadat hij ook deze hogere be roepsopleiding met succes had afgerond, werd de jonge poli- tie-officier opgenomen in de gelederen van het gigantisch grote Rotterdamse politie korps. Zes jaar lang mocht hij daar bouwen aan zijn carrière: eerst enkele jaren geünifor meerde politie aan het toen malige bureau Bergsingel, la ter aan het bureau Marconi- plein. In 1969 stapte de heer Van Nieuwkoop over naar de afdeling personeelszaken, waar hij zich in hoofdzaak bezig hield met werving en selectie van politie-functiona- rissen. Vooral die laatste jaren in Rot terdam, toen hij op de afdeling personeelszaken werkte, vindt de scheidende Ridderkerkse politie-officïer van groot be lang op zijn verdere carrière. „Ik heb daar een stukje mana gement geleerd", zo zegt hij, en dat zou ik als een genlis hebben gevoeld als ik dat niet had gedaan. Ik heb daar in Ridderkerk profijt van gehad en ook in Maassluis zal ik de in Rotterdam verworven bu reau-kennis kunnen toepassen. Ik wil het het nog sterker stel len, ik geloof dat het bij mijn sollicitaties in Ridderkerk en nu ook in Maassluis een be langrijke rol heeft gespeeld. Ik zelf zou daar in ieder geval wel veel waarde aan hechten". WAAROM MAASSLUIS? De heer Van Nieuwkoop gaat niet alleen naar Maassluis, omdat hij daar in 197B offi cieel korpschef wordt en der halve „eigen baas" is. „Na* tuurlijk speelt het een zeer belangrijke rol. Daar kom ik eerlijk vooruit,Wie vindt het niet leuk als hij promotie maakt? Dat is toch puur men selijk. Maar er zijn. ook andere zaken die een rol hebben ge speeld. Eerst dit. Het is na tuurlijk niet zo van: kom Cees, laat ik maar eens korpschef in Maassluis worden. De heer Dorleijn gaat toch met pen sioen, dus dat lijkt me wel wat Wel neen, ik heb netjes gesolliciteerd en er zijn vele gesprekken geweest tussen enerzijds burgemeester Van Dijke en de huidige korpschef de heer Dorleijn en anderzijds mijn persoontje.- Maar direct al trok Maassluis mij aan. Toen ik op het bureau Marco- niplein zat moest ik nogal eens naar Hoek van Holland, omdat deze Rotterdamse wijk onder het bureau Marconiplein valt Als ik dan daar naar toe ging, maakte ik soms een stop in Maassluis. Gewoon, omdat ik het zo'n gezellige gemeente vind met haar oude stadskern, de sfeervolle Grote Kerk, de geur van het water van de Nieuwe Waterweg.." „En de geur van de stmkfa- brieken", werpen wij in het midden,. „Moet je luisteren", gaat Van Nieuwkoop verder, „ik heb na tuurlijk nog geen recht van spreken, maar ik woon nu een maand in die zogenaamde be ruchte Steendijkpolder en ik heb nog niets van stank ge merkt. En als het een keer gebeurt, nou, dan zien we wel. Alles went. Overigens, ik heb er een prachtig huis gekregen. In Ridderkerk woonde ik lek ker in die drive-innwoning, maar waar ik nu ziti.pico bello hoor." OUDERWETS Hij noemt nog een belangrijk argument om „ja" te zeggen tegen burgemeester Van Dij ke, toen het eenmaal op een beslissing aan kw3m. „Mis schien wel ouderwets, maar bij veel beslissingen betrek ik mijn vrouw. Vergeet niet: ik heb straks mijn werk, maar zij en de kinderen moeten In Maassluis wonen, leven, win kelen en naar school gaan. Het fijne is, dat wij beiden al snel tot de slotsom kwamen dat Maassluis het voor ons wel is. Er is echter ook nog een ander zakelijk argument. Maassluis heeft net 3C.000 inwoners. Voor een politieman, of je nu officier bent, of bureauambte naar, of (wijk)agent, is dat echter prettig werken. Het gaat er allemaal wat klein schaliger aan toe; het is alle maal overzichtelijker. Daar komt nog een voordeel bij: je leert elkaar allemaal beter kennen. Je kan gemakkelijker bij iemand binnenlopen en je licht over een bepaalde zaak opsteken. Hoewel Ridderkerk weer iets groter is als Maas sluis, heb je dat hier ook nog een beetje. Het is allemaal nog net te overzien. In Rotterdam was dat allemaal niet_ moge lijk. Daar ga je als politieman na je diensttijd op in de mas sa. Het sociale contact is daar minder". „Een nadeel is", zo vervolgt hoofd-inspecteur Van Nieuw koop, „dat je in een kleinere gemeente ook na je diensttijd klaar moet staan. Wat dat be treft neem ik ook mijn petje af voor de mensen van het korps Rijkspolitie. Die lui zijn nooit klaar. Als zij denken klaar te zijn, worden ze gebeld voor een of ander karweitje. Welnu, dat heb je in de grote stad minder, want dan zit er een ander op je plekje die dat telefoontje verder afhandelt Hoe het in Maassluis zal zijn moet ik maar afwachten. In ieder geval begin ik volgende week met het grootste vertrou wen mijn nieuwe job en ik hoop dat men mij zal accepte- ren." „TOFFE PEER Degenen die vaak met de hoofdinspecteur te maken hebben omschrijven de heer Van Nieuwkoop als sympa- tiek. Een van de inwoners van Ridderkerk noemt hem zelfs een „toffe peer". Wat dat pre cies is weten wij niet maar in elk geval klinkt het ais een groot compliment. Van Nieuw koop hierover: „Het is natuur lijk erg moeilijk om van je zelf te zeggen hoe je bent. Aardig, in ieder geval, dat ik er zo af kom. Wel wil ik een idee geven van mijn taakopvatting. Ik ben, zoals men dat wel eens noemt een pragmaticus. Je kent de uitdrukking wel: be ziet de dingen en behoud het goede. Dat probeer ik ook in mijn werk zo veel mogelijk tot uitdrukking te brengen. Wel licht komt dat een beetje van wege mijn levensovertuiging. Ik ben een meelevend lid van de Nederlands Hervormde Kerk en als kind werd mij die opvatting al met de paplepel ingegoten. Als je groter wordt, dan schaaf je daar nog een beetje aan een tenslotte komt daar je persoonlijkheid, je taa kopvatting, je levenshouding uit naar voren". „En voor wat betreft Maas sluis, je moet niet denken dat ik daar even de boel kom reor ganiseren. Ik heb natuurlijk wel een bepaalde visie op het gebied van de poiitie-organisa- tie en de efficiency. Dat wil echter niet zeggen dat ik die ook Maassluis moet opdrin gen. Overigens, ik weet niet eens of dat wel nodig is. Ik ga er van uit dat ook Maassluis modern gerund wordt. Dat kan toch haast niet anders, in zo'n snel groeiende gemeente. Ik zal eerst eens de kat uit de boom kijken en verder pas ik mijn taakopvatting weer toe: beziet de dingen en be houd....." OPEN JONGERENWERK De heer Cees van Nieuwkoop is nog jong. Wellicht is hij een der jongste korpschefs ia Ne derland. De jeugd van Maas sluis kan er, als zij het een beetje handig aanpakt, geluk kig mee zijn. Van Nieuwkoop heeft namelijk een open oog voor het jongerenwerk, met name het werk onder de op groeiende en werkende jeugd. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat de nieuwe Maassluise korpschef alles tolereert Er zich bewust van zijnde dat het open jongerenwerk nogal eens een punt van discussie is in gemeentelijke en politionele kringen, weegt Van Nieuw- koop zijn woorden op dat punt zorgvuldig tegen elkaar af. „Moet je luisteren, wat weet ik nou af van het jeugdwerk in Maassluis. Ik weet amper van een centrum „Toverbal" af. Wat moet ik er dan van zeg gen. Ik wil wel kwijt dat je de ogen niet gesloten mag hou den. Ik ben er van overtuigd dat het open jongerenwerk broodnodig is. Ik ben zelf ker kelijk, maar ik kan me best voorstellen dat niet alle jonge ren in de leeftijd van vijftien tot in de twintig zin hebben om lid te worden van een of andere knapenverenïging van de kerk. Maar moet je die jongens en, jonge vrouwen dan aan hun lot overlaten? Dat zou een mooie boel worden. Daar zou de gemeenschap ook haar eigen ruiten mee ingooien. Je bent als oudere al gauw ge neigd om de werkwijze van de jeugdwerkers te veroordelen. Maar aan de ander kant moet je je willen verdiepen in de problemen van de jongeren. Dan is het ook gemakkelijker om de jeugdwerkers te begrij pen. Maar nogmaals, hoe het er in Maassluis aan toe gaat, daar kan ik geen oordeel over geven". POLITIEFILMS Gelukkig voor de heer Van Nieuwkoop heeft hij, behalve zijn dagelijks werk, ook nog enkele hobby's. In Ridderkerk is hij altijd een trouwe mede werker van de kerk geweest, in zo verre zijn onregelmatige werkzaamheden dat toelieten. Jarenlang was hij kerkeraad- slid en ook in Maassluis zul len ze hem we! weer weten te vinden. Dat gaat zo in die kringen, een kwestie van een telefoontje van de ene domi nee naar de andere... Verder is de nog steeds Rid derkerkse plaatsvervangend korpschef een verwoed lezer van goede boeken: populair- wetenschappeiijk, Duitse schrijvers en vakliteratuur. Ook is hij een actief sport beoefenaar zoals volleybal en voetbal. Hoewel, deze laatste sport zal er straks wel niet meer in zitten, „Leeftijd hè", zegt hij verontschuldigend. Een andere tak van sport is de denksport Wekelijks zit Van Nieuwkoop achter het schaak bord, Vorige week nog speelde hij simultaan tegen Zuidenma. „En als ik dan helemaal geen raad met mijn tijd meer weet, dan kijk ik zelfs wel eens naar politiefilmpjes op de tv. De meeste zijn troep, hoor, 't Is altijd maar één vent die de zaak oplost. En aan het eind van de film zit zijn haar nog net zo keurig als in het begin. Neen, voor mij springen er eigenlijk twee uit Dat zijn Ta- tort en Coiumbo, Jammer dat die laatste niet zo veel te zien is. Maar ik vind dat zo'n mach tige kerel, hè. Hij speelt het sjofele mannetje met het smoezelige regenjasje, maar hij komt overal achter. Ja, ik weet dat ook hij de zaken opknapt, maar de manier waarop'ie speelt is grandioos. En dan dat relativerende van hem. Daar herkent een politie man zichzelf in, Dat moeten wij ook doen, anders ga je onder je werk door...." Morgen vertrekt de heer Van Nieuwkoop definitief uit Rid derkerk. Collega's en gemeen telijke hoogwaardigheidsbe kleders nemen dan node af scheid van een gevierde poli tieman, van een „toffe peer". 2ijn baas, commissaris Van de Steege zegt het zo: Ik wist dat 'ie niet zou blijven. Dat voelde ik al van het begin af aan. Zijn promotie verwon dert me niet en hij is het waard. Maassluis krijgt er een prima korpschef bij en ik gen goede collega.-,". Vlaardingen De Vlaar- dingse politie waarschuwt tegen de veel voorkomende gevallen van flessetrekke- rij en oplichting. Onlangs werd een Vlaardïngse autohandelaar benadeeld voor een bedrag van een slordige achtentwintig mille. Dit ge beurde tijdens de verkoop van een Mercedes coupé, De 32-jari- ge Vlaardinger V.S. vond een belangstellende, de 25-jarige Hagenaar H. J. zonder beroep, voor zijn te koop aangeboden auto. Afgesproken werd een prijs van 28.000. De koper in spé stelde daarbij voor naar zijn buis te rijden waar de betaling contant zou plaatsvin den. Zijn huis bleek een caravan in een Haags woonwagenkamp. Daar toonde de man de Vlaar dïngse verkoper achtentwintig briefjes van duizend gulden. Dat stelde de Vlaardinger ge rust Er werden zaken gedaan, de papieren in orde gebracht en de sleuteltjes van de dure wa gen overhandigd. De Hagenaar wilde daarop nog even het chassisnummer van de Merce des controleren. In plaats van te betalen kwam hij terug met het argument, dat het nummer niet correspondeerde met het kentekenbewijs. Na de woor denwisseling daarover, die daarop ontstond, stelde de ver koper voor samen naar de poli tie te gaan om de kwestie tot een oplossing te brengen. Aldus geschiedde alleen reed de Hagenaar een andere route dan die naar het politiebureau leidt. Toen de Vlaardinger argwaan begon te krijgen over de goede bedoelingen van zijn zakelijke partner wilde hij een greep doen naar de contactsleutels om de wagen te stoppen. Hij kreeg daarbij van de chauffeur een stevige trap en werd op de Westlandseweg in Vlaardingen uit de auto gesmeten. Met de auto, waar hij nu wettelijk eige naar van was omdat hij alle papieren inclusief een geteken de rekening in rijn berit had, maakte de Hagenaar dat hij wegkwam. De politie heeft de man via het kenteken weten te achterhalen en ingesloten. Gisteren is hij voor de officier van justitie ge leid. Overigens houdt de man vol dat hij de wagen heeft ge kocht en dat hij de rechtmatige eigenaar is. ëliiiiiiiiHintiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiHiiiuiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiinniiiiiiiniEiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiimiiiiHuuMinmiiminHiininiiimiiNiiiminiuiiiiniiiuniiiiiniiiiinHimniimiHHiiiiimifiiNiiiuiimifiiniiiiiii i ;4t W f. fff naam: Dinky ras: bastaard poedel/kees geslacht: mannelijk leeftijd: 3 jaar kleur: wit beharing: lang Een mooie verschijning is Din ky zeker wel. Hij beeft iets weg van een keeshond, een poedel maar ook wel iets van een Malthezer leeuwtje. Een mooie verschijning, inderdaad, maar wel een onderhoud. Zijn lange witte zijdeachtige haren hebben snel de neiging om te gaan klitten, zodat een dage lijkse borstelbeurt beslist noodzakelijk is. De meeste honden vinden het trouwens fijn wanneer zij ver rast worden met een fikse bor stelbeurt. Niet alleen is het borstelen goed voor de vacht en wordt gelijktijdig de huid gemasseerd, maar het doet ook goed aan de baas/hond- verhouding omdat de hond het contact voelt tijdens het bor stelen tussen hem en zijn baas. Borstelen is dus heel belang rijk. Dinky is naar de Hargahoeve gebracht omdat er in zijn vori ge gezin iemand was die aller gisch bleek te rijn voor honde haren. Het probleem van Din ky is dat hij ook niet zo goed alleen kan zijn. Hij kan echter wel tegen auto rijden en is hij natuurlijk zindelijk. Schiedam Van de nationale molendag op zaterdag 7 mei wil de stichting Molen de Vrij heid een bijzondere dag ma ken. Tenslotte bezit Schiedam in rijn molen De Vrijheid weer een ouderwets molenaarsbe drijf waarop een echte mole naar tarwe maalt met behulp van de wind. Met zijn vier brandersmolens is Schiedam uiteindelijk een echte molen- stad. Verschillende activiteiten zul len op molen De Vrijheid wor den gehouden. Een daarvan is de te houden wedstrijd van brood dat thuis is gebakken van meel van deze molen. Do amateur broodbakker krijgt zodoende de gelegenheid zijn of haar kunnen te tonen. Het meel kan dagelijks worden ge- kocht bij de molen zelf aan de j Noordvest Het wedstrijd-brood moet zo j vers mogelijk zijn, niet warm i maar wel erg lekker natuurlijk i op de molendag tussen drie en 'i half vier worden ingeleverd, j De jury bestaat uit ervaren amateur- en professionele broodbakkers, lid van het ech te Bakkersgilde. De prijswin naars krijgen de nodige kilo's vol kor entarwe meel waarmee voor de volgende keer weer flink kan worden geoefend. Een voordeel is dat Dinky ge- wend is katten om zich heen ff; te hebben. Wanneer een hond Ëi en een kat goed met elkaar op kunnen schieten is dit ont2et- tend plezierig om naar te kij- ken. De ambulance heeft deze week S ook nuttig werk gedaan. Aller- 5 eerst op donderdagavond voor een aarsgereden hondje. Ge- lokkig viel dit nogal mee. En E afgelopen zaterdag een hondje 5 met een gebroken pootje die 5 in de Hargahoeve eerste hulp S kreeg en toen per ambulance 5 naar de dienstdoende weekan- darts in Rotterdam is gebracht 5 alwaar rijn pootje in het gips werd gezet. Gelukkig zijn voor 3 beide hondjes hun bazen ko men informeren in de Harga* 3 hoeve zodat deze patiëntjes weer naar huis toe mochten. Op het ogenblik zitten er weer diverse honderassen in de e Hargahoeve, onder andere een E basset, een Duitse herder, een boxer, een bouvier en een vlin derkees. Er zitten zelfs 5 geca streerde katers en een viertal poezen waarvan een moeder met 1 jong. De Cavia's hebben inmiddels een onderkomen ge vonden. SchiedanVDelft Gekoppeld aan het onderzoek naar illegaal aut overkeer op de Harreweg/Abts- woudseweg op zondag gaat de eerste, echte en enige Neder landse wielrijdersbond een en quête houden onder wielrijders en voetgangers, die op zonda gen in Midden-Delfland vertoe- Meldde onze krant dinsdag dat op wachting van een onderzoek zondagen tegen het verbod in van de overheid houdt de wiele- nog veel sluipverkeer de af- rijdersbond (ENWB) de situatie stand tussen Schiedam' en Delft scherp in de gaten, overbrugt via de polder, in af- Adrie Franssen van de bond zegt: „Natuurlijk scheelt het wel, dt drukte van vroeger en van nu. Ondanks dat sluipverkeer is het op de landwegen wel stiller, en wij willen eigenlijk weten wat de fietsers daarvan vinden. Mis schien komen bij een enquèt^ nog wel bruikbare ideeën bin nen." Schiedam Bij het overladen van binnenschip De Volharding naar een bedrijf aan de Noord- vestsingel is een leiding gebro ken, waardoor duizend liter me-1 las se over het wegdek spoelde. De brandweer kwam eraan te pas om de boel te reinigen, maar het schoonspuiten van de stroperige massa nam toch nog ruim anderhalf uur in beslag. Dat gebeurde dinsdagmiddag rond kwart over twaalf. Met het reinigen moest grote haast wor den gemaakt, want korte tijd daarna zou koningin Juliana met haar gevolg passeren tij dens het korte tochtje langs de Schiedamse molens dat op het programma stond. Maassluis De PPR, afdeling Maassluis, houdt morgenavond, een politieke bijeenkomst in; ontmoetingscentrum Konings hof aan de Uiverlaan. Op deze avond rijn de belangrijkste the ma's: bedrijfsdemocrati sering en werkgelegenheid. Diiia van der Heem, Tweede Kamerlid voor de PPR, zal hierover een inleiding houden waarin zij de visie van de partij zal toelich ten. Na deze inleiding moet een dis cussie plaatsvinden. Natuurlijk komt ook de huidige politieke situatie aan de orde en met name de houding van de PPR ten opzichte van de regerings-, samenwerking met het CDA. De verkiezingsbijeenkomst begint 's avonds om acht uur. .,831 nutCMi* Hargalaan 2 - Schiedam - Tel. 010-713322 telex 22582

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3