Harry Horsten, 25 jaar achter de coulissen Ambtenaar doet gemeente .zuinig aan "-voorstellen KOOPWONINGEN IN DE HOEK SCHIEDAM GOOIT ELK JAAR MILJOEN KILO BROOD WEG Dood na ongeluk Fietsen met de ANWB li» mt1 y fel# Ruilbeurs Boekje nil over Midden- Delfland VKIJDAG 29 APRIL 1977 VD/SC,WW 3 0^m:m Harry Horsten na vijfentwintig jaar zelf ir. de schijnwerpers. Ondanks het feit dat hij er a! vijfen twintig jaar werkt, merkt niemand daar veel van. Hij leidt een druk bestaan, werkt dikwijls onder hoog spanning en vaak in de avonduren, wekelijks meer dan veertig uur. Des alniettemin tvordt hem wel eens ge vraagd: Maar wat doe je dan? Het is daarom maar goed dat Harry Horsten bescheiden van aard is. Anders had hij het niet al die jaren uitgehouden. Hij staat als toneelmeester van de Vlaardingse Stadsgehoorzaal in de donkerste schaduw van veie in het volle licht staande artiesten. Hij be hoort tot een der belangrijke schakels achter het toneeL Doet hij zijn werk goed dan realiseert zich niemand zijn bestaan. Maakt hij een klein foutje dan weten ze hem te vinden. Dat hi) op 20 mei 1952 zijn jubileum bij de Stadsgehoorzaal gaat vieren, had Harry een kwart eeuw geleden bepaald met gedacht Hu kwam er als mstructeur-filmoperator in tijdelijke dienst Toen fungeerde de Stads gehoorzaal tevens als bioscoop. Harry moest het toenmalige personeel leren met de filmapparatuur om te gaan. Hadden zij eenmaal zijn aanwijzingen onder de knie, dan kon Harry weer gaan. Dat was tenmin ste de bedoel mg. Het is anders gelopen. „Ik vond het hele gebeuren achter het toneel wel interessant. Toen kon ik blijven". ,,'T VERVEELT NOOIT" Zijn werk nu ..s veel omvattend: het bouwen en afbreken van de decors, het bebchten daarvan, het voeren van de nodige geluid stechnieken, kortom het opbouwen van voorstellingen in de ruimste zin des woords. „Het is een aantrekkelijke job. Je moet veel op eigen initiatief allerlei zaken regelen en organiseren. Iedere voorstelling is anders, het verveelt nooit", stelt de toneelmeester in zijn hokje gezeten van waaruit hij tijdens de voorstelhnger. de belichting regelt. Voor hem bevindt zich een indrukwekkend pa neel met meer dan honderd knoppen en regelaars Op zijn bevel floepen 72 schijn werpers aan en een aantal lichtbakken. Daar komt wel het een en ander voor om de hoek kijken. Wie dacht dat zijn werk een kwestie is van 't ene lampje laten branden en de ander weer dimmen heeft m principe wel gelijk. Maar die staat m de praktijk toch wel even anders te kijken. „De voorbereidingen, die getroffen moeten worden voor een beroepsvoorstelling, zijn enorm", bcht de man achter de knoppen toe. „Ten eerste stellen ze voorwaarden aan de installatie, anders willen 2e met eens komen. Je moet up to date apparatuur hebben met een legio aan mogelijkheden Vooral de laatste jaren zijn met name caba retiers hoge eisen gaan stellen aan de be- hchting. Optredens vallen m het niet als iets niet in orde is. Een voorstelling van een man als Herman van Veen is totaal onmoge lijk als hij met verzekerd kan zijn van een perfecte begeleiding van het licht". „Weinigen beseffen dat allemaal, sterker het publiek merkt pas wat als er iets fout gaat. Pas dan realiseert men zich dat er nog een mannetje achter het geheel moet zitten". Harry Horsten kan een legio aan voorbeelden geven hoe belachelijk bepaalde situaties overkomen als er iets aan het geluid of aan de belichting schort. Om een geluidsvoor beeld te geven Een toneelspeler moet in zijn rol een gegeven moment de telefoon opnemen. Hij pakt de hoorn van de haak en het toestel blijft door rinkelen Een belichtingsfout: doordat een schijnwerper verkeerd staat afgesteld wordt de borstkas in plaats van het hoofd van de artiest belicht „Als zoiets tijdens de voorstelling gebeurt, kan ik wel door de grond zakken van schaamte", aldus de toneelmeester, die erop laat volgen in zo'n geval wel voor rctte vis wordt uitgescholden na afloop van de voorstelling door het technisch personeel van het gezelschap. „IJZEREN GEDULD" Iedere lamp moet daarom voor de voorstel ling tot de centimeter nauwkeurig worden afgesteld. Een heel werk met de tientallen lampen. 2o gebeurt het regelmatig dat voor het juist richten van een spotlight een half uur werk nodig ïs. Uiteindelijk brandt dat ding dan niet langer dan een aantal seconden voor het programma. „Wat zulke dingen betreft, moet je inderdaad wel een engelengeduld op kunnen brengen. Het is daarom van essentieel belang dat je in je werk gelooft, anders hou je het hier geen twee weken uit". Hoogtepunt van al het werk is voor Harry Horsten de avond van de voorstelling zeif, wanneer hij eenzaam hoog m zijn hokje naast het toneel aan de knoppen zit „Voor iedere scene geldt een eigen belichting. Daarbij moet de stand van de 72 lampen bliksemsnel worden veranderd. Dat gaat in overleg met de ïnspecient, de man die voor het betreffende gezelschap de aanwijzingen geeft voor het personeel van de schouwburg voor wat betreft de decors, allerlei reli kwieën, geluids- en bclichtmgstoestanden Op zijn instructies werkt het gehele techni sche personeel Schema's geven de precieze behchtingswijzen aan. Via de intercom krijgt Harry Horsten de exacte momenten op wanneer hij aan de knoppen moet. „Ket water staat je dan in de handen van de spanning Vroeger was dat nog erger. Toen moest elke behchüngsstand met de hand worden geregeld Nu ook nog wel maar het verschil is, dat we met de apparatuur van nu een andere stand van te voren kunnen instellen Na één draai aan de knop brandt het licht dan bij de volgende scene precies zoals het moet". EIGEN TALENTEN De aardigste momenten in het werk als be- lichtmgsman ervaart de toneelmeester als een amateurgezelschap optreedt. Dan kan hij naar eigen oordeel aan de verlichting sleutelen en daarmee het sfeertje op het toneel bepalen. „Dan kan je je talenten zeif ten toon spreiden. Dat is wél vaak lachen als zo'n amateurgezelschap de belichting op wat professionele wijze wil hebben Men heeft dan eens een optreden van Herman van Veen gezien en wil het ook zo hebben. Wat daar echter met allemaal voor komt kijken, dat realiseren ze zich dan met Ze willen dan bijvoorbeeld een helemaal duis ter toneel met één lichtbundel. Dan wijzen wij de spelers erop dat ze dan precies op de goede plek op het podium moeten staan en geven dat met een plabkertje op de vloer aan Ze zeggen dan wel tien keer dat ze er op zullen letten op de goede plaats te gaan staan. Nou reken maar, bij de voor stelling staan ze er naast Het mooie is dan dat ze dat zelf met m de gaten hebben en gedurende een hele sketch m het donker toeven, net buiten de lichtbundel Zo maken we nogal eens wat mee" lacht Horsten „Het mooiste ivas een optreden van Joop Doderer wel Na afloop van de voorstelling trokken we het doek weer omhoog om hem een extra applaus te laten krijgen Nu moet je weten dat zoiets mei de hand gebeurt en het bepaald zwaar werk is want de randen van het doek zijn gevuld met zand zakken Net op het moment dat we het doek neerhalen dcet Doderer een stap naar voren en krijgt me toch een opzwieper". Als Horsten zo zijn vijfentwintigjarige erva ring achter het toneel verhaalt dan blijkt hij toch een bijzonder veel omvattende taak te hebben al was dat alleen al qua belichting, de hoofdmoot waar hij zich mee bezig houdt. „De voorstelling hangt er van af. Het moet van te voren tot in de finesses zijn uitgewerkt. En vooral omdat we hier maar met drie man werken, ben je all round. We hebben hier maar zelden meer dan één en dezelfde profesioaele voorstel ling achtereen. Voor ons betekent dat dus iedere keer werken met een soort van première. De spanningen die je daardoor ondergaat is de basis waarop je werkt". O Zo gaan de koopwoningen op de Kort Haven in het oude Schiedamse centrum eruit zien, waarvoor een week gele den de eerste paal werd geslagen. Het ontwerp is van ir. J. J. Huis in 't Veld, die woont op de Oever in wijk Spaland en werkt bij het Rotterdamse architectenbureau C. J. de Bruin BNA. In de loop van volgend jaar komt bet project klaar: veertien driekamerwoningen staan er dan, terwijl aan de Dam-zijde van het bouwterrein 225 vierkante meter winkelruimte is gereserveerd. De Haagse BV Bema voert het hele plan uit. Hoek van Holland De Hoekse deelgemeenteraad heeft het westelijk deel .van het terrein nabij de vuurto ren aangewezen als plaats waar ruim vijftig koopwo ningen worden gebouwd. De huizen zullen even tueel bij loting worden Ook morgen staat in de druk ke winkelstraat van de Zuid- schiedamse wijk de Gorzen nog de gezellige braderie, die gisterochtend werd geopend. Een mini markt je, opgezet door de winkeliers uit die straat, de Groenelaan. Warme worstjes, houtbewerkers, oliebollen, antieke spullen, klederdrachten en zo kun nen wij nog vele regels door gaan zijn er te zien en te koop, en dat terwijl de histo rische jaarmarkt binnenkort weer is te verwachten, ter wijl vandaag op het Broers- veld de gewone markt stond, terwijl het morgen Koningin- neddag is en de kermis op het Emmaplein al op volle toeren draait. Wat een vertier. "Tf aangeboden aan gezinnen, die een huurwoning verlan- ten. In de tweede instantie zijn de huizen bedoeld voor jonge ge zinnen en aanstaande echtpa ren. De prijs van de woningen zal naar verwachting tussen de honderd- en honderdtwintig dui zend gulden bedragen Wellicht zal dan twintigduizend gulden aan premie kunnen worden ontvangen Verder aanvaardde de deelge meenteraad unaniem het be stemmingsplan „Brink en Bies", dat voorziet m woning bouw achter de Prins Hendrik straat en op de Hoekse Brink Behalve woningbouw voorziet het bestemmingsplan ook in het realiseren van het verzorgings huis en winkels Maar goed, wie is zo Spartaans om te eisen dat na de tweehon derd meter naar de kruidenier te voet of op de fiets kan afleg gen door weer en wind"1" - de opmerking is van P Hotdeman, administrateur bij de vervoer-, reinigmgs-, ontsmettings- en marktdienst van de gemeente Schiedam, kortweg de vrom- dienst In Pats, het vaardige Vlaardmgen Ir, zaal Excelsior aan de Oosthavenkad*- nummer 9 wordt maandagavond de maandelijkse ruilbeurs gen ou den van de Nederlandse Ver eniging De Verzamelaar, afde ling Vlaardmgen Alle verzame laars zijn van harte welkom Vanaf zeven uur kan men te recht in Excelsior. „Terwijl de enig humane reactie op het stijgende aantal verkeersdoden is het collectief in, de fik steken van ons statussymbool nummer één, zien we dat het aantal zoge naamde tweede auto's sterk toeneemt. een klem deel van de totale hoeveelheid glas in het huis vuil", zegt Hoedeman Als ad ministrateur heeft hij kunnen berekenen, dat glas twaalf pro cent vun het huisvuil uitmaakt, hetgeen voor Schiedam twee- du izena ton per jaar betekent Daarvan kwam vorig jaar maar Om aan te tonen om welke hoe een tiende deel ui de glascontai- veelheden weggegooid eten het naald In twaalf weken haalde de vergunninghouder ruim ze venduizend kilo etensresten op Op jaarbasis is dat dertig ton. opgehaald in een zeer idem deti vun de stad Een tweede opha ler begint binnenkort in Schie dam-West, terwijl een derde verzoek binnen is", aldus Hoe- deman die vindt dat deze ont wikkeling positief moet worden benaderd. ners terecht personeelsblaadje van de ge- „Zou dat door gemeentelijke pu- meente, gaat Hoedeman in op problemen van de wegwerp maatschappij en noemt hij en kele maatregelen die de ge meente zou kunnen nemen om zuiniger met grondstoffen om te springen Ook een rapport als dat van de Club var. Rome, dat jaren gele den verscheen, brengt bij ten belangrijk deel van de oevol- kmg toch geen me ntaii te its ver betering te weeg en alleen via dwingende maatregelen van het rijK kunnen de problemen wer kelijk worden opgelost - aldus bh ci te u ku ruien groeien vraagt Hoedeman zich af De vrom spaart, ondanks de huur van glascontamers, duizenden guldens uit als een kleinere hoeveelheid huisvuil door de VAM zou vjorden afgevoerd „De meest effectieve aanpak van het wegwerp glas is echter gaat, noemt Hoedeman: „Brood bijvoorbeeld maakt zes procent van het huisvuil uit. Dat is voor Schiedam één miljoen ki lo brood per jaar. Goed, het is maar driekwart brood per ge zin per week, maar toch zou ons te denken moeten geven dat in Nederland 175 miljoen kilogram brood per jaar wordt weggegooid". verplicht invoelen van statu.- Sub-uduren van ophalen van Hoedeman - r geld, waardoor tevens extra beid wordt gtschapen Prijsver hogend werkt dat met De in voering van weggooi glas werk te wél kostprijaverhogend!" maakt Hoedeman duidelijk zou met enkele activiteiten ai een aanzet tot zuinigheid kun nen geven Hij geeft voorbeel den met betrekking tot de dienst waar hij wei kt, een diLnst die zich ondermeer be- z,ghoudt met ophalen var. huis vuil „In 1973 werden in Schiedam on der supervisie van de vrom der tien gla&containers geplaatst. Omdat bij twee ervan de aan voer tegenviel, is de hoeveel heid glas welke weer wordt ge bruld via de container slechts de gemeente Een anaer facetje zijn de etens resten in het huisvuil „In het verleden werden welhaast ;n heel Schiedam schillen .*n der gelijke apart opgehaald door particulieren De vrom had daarbij een controlerende taak, het afbakenen van op naai wij ken, verlenen van vergunnin gen, «rop toezien dat geen straat vervuiling plaatsvond, en zovoorts OmsUeeku 1962 kwam da ara dn een eind Sinds okto ber vorig jaar worden in de Gorzen en een deel van Schie- dam-Oosi weer schillen op ge schillen vmdl Hoedeman het overdenken waard, „temeer daar afvoerkosten naar de vuil afvoermaatschappij, de VAM, of naar verbrandingsovens (de afvalverwerking Rijnmond) worden uitgespaard". „Een belangrijk bestanddeel van veevoeder is soja, dat tevens vanwege de veie eiwitten één van de essentiele voedingsmid delen is voor de bevolking van de derde wereld Een belangrij ke verschuiving van soja naar - nu weggesmeten - schillen en etensresten zou daarom van groot belang zijn Daarnaast worden arbeidsptaatsen gescha pen Overigens is één en ander nu mogelijk door de wellicht tijdelijk hoge prijs van vee voer", schrijft Hoedeman. Rotterdam In het Dijkzfgt- ziekenhuis is deze week de. "7-jarige Schiedammer F. van de H. overleden ten gevolge van een ongeluk, dat donderdag 14 april plaatsvond op de Ruben slaan. De bejaarde man had bij het oversteken staan weifelen toen hij een mo-_ torrijder, de 33-jarige Vlaardinger L. S., zag nade ren. Daardoor kwam het tot een botsing. In coma werd de man opgenomen in bet gemeenteziekenhuis, maar kort daarna overge bracht naar Dijkzigt. Schiedam/Vlaardingen/Delft Een klein gebied m de Rand stad met maar achtduizend in woners, 6500 hectare groot, maar bedoeld voor een gebied met naar schatting dertien mil joen inwoners. Dat staat in de inleiding van een boekje over Midden-Delfland, dat is uitge geven door werkgroep 2000 in Amersfoort in samenwerking met milieugroepen uit de om- gei ing van Muiden-Delfland. De makers ervan zijn Gerard Peet, Frits van Ooststroot», Pe ter de Bois, Ria Hilhorst en A me Haytsma, terwijl de druk voor rekening werd genomen door Bevrijding in Amsterdam. Het boekje, een onderdeel in de serie Katernen 2ÖOO, geeft be knopte en heldere informatie over alle verwikkelingen rond het bedreigde polderlandschap. Een abonnement op de serie kost vijfendertig gulden per jaar, voor tien nummers, terwijl studenten korting krijgen Los se nummers (al eerdt-r versche nen delen o\ er het polderge bied) kosten d neenee nh al ve gulden verhoogd met eén twin tig portoko^en, o\er te maken op giro 3523814 van werkgroep Midden-Delfland in Delft. „Dit nummer var. Katernen wil - proberen aan de hand van dit kleine gebied te laten zier. wat op het gebied van ruimtelijke ordening de komende jaren kan gaan gebeuren," schrijft Ge- ard Peet m het boekje Peet is, evenals enkele andere makers ervan, ook Ud van de jonge Midden-Delfland Vereniging. Vlaardingen/Schiedam Even als vorig jaar organiseert de AMVB insamenwerking met de TROS een landelijke fietsdag. Dit jaar wordt deze gehouden op zaterdag 7 mei. In Eindho ven zal het landelijke start schot worden getost door Ri« nus Gosens, de trainer van F. C. Eindhoven. Er wordt echter met alleen in Eindhoven gt start Ook in Vlaardmgen cn Sch-edam kan men de fit-tatocht, die door de mooiste pltkjes m dit gebied voert, begmncn De deelname kosten bedragen 2,50 voor volwassenen en 1,50 voor jon geren. De routebeschrijvingen 2ijn verkrijgbaar bij de ANWB- Schiedam, Parkweg 21$ er. bij de VW, Vlaardmgen aan de Visbank. Bovendien zijn de deelnemmgsf ormuliei en ver krijgbaar bij V en D m Vlaar dmgen aan het Liesveld Alle routes zijn tussen de 30 en 40 kilometer lang Voorts behoe ven de afstanden met binnen een van tevoren bepaalde tijd te worden gereden, omdat het recreatieve aspect voorop staat. Er kan gestart worden tussen 9 00 en 13.00 uur. Wie de tocht volbrengt krijgt een medaille met jaar hanger. De deelnemers kunnen tevens meedoen aan een wedstrijd. Langs de uitgestippelde route slaan of hangen bepaalde pos ters Deze moeten worden ge teld Uit het aantal juiste inzen ders worden enkele winnaars geloot. Aan de fietstocht zal ook een fotowedstrijd verbon den zijn, waarover nog nader mededelingen zullen worden verstrekt Volgens Mary Hey- ncn van de VW Vlaardmgen hebben vorig jaar circa 700 per sonen zich laten inschrijven. Of het er dit jaar meer worden, hangt volgens haar af van het weer. Ook de heer P. G. Battem van de ANWB Schiedam kan nog niet bij benadering zeggen op hoeveel deelnemers hij kan rekenen. „De voorverkoop loopt in elk geval lekker", zo zegthij

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3