i Molenaar Noordhof (87) maalt nog koren in Maasland Maassluis en Vlaardingen WNBÊÊBMÈ I 1 SS 'vWfêSEÏ- VRIJDAG J9 APRIL 1977 'W^STS^mDB Certificaat Smmm ummk WÊgÊÊSshrm imÊBÈÊKSsÈÊmS mÊÊÊÊËÊmtèmmsmsr 'xtf Molenrage Helse dingen Geruïneerd De Drie Lelies VD SC W S28S2SC ;-T47: - Fier staat de korenmolen De Drie Lelies naar de wind gekruid langs de weg naar Maasland, De grondzeilen leeft waer. MOTS#!*»# Wind kost niks door: Martin Scheer, Foto's: Henk van Westering Maasland/Maassluis Ruun een eeuw geleden werd het silhouet van het Hollandse polderland nog be paald door zo'n elfduizend molens, die dagelijks m bedrijf waren. De voortschrijdende mechanisatie heeft het molenbestand sindsdien echter een gevoe lige knauw gegeven. Stoommachines, dieselmotoren en daarna de toepassing van electrische drijfkracht zetten de windmolens op non-actief Weer en wind kregen vrij spel, waardoor de ver waarloosde maal werkt ui gen aftakelden en onder de slopershamer vielen. Vandaag de dag staan nog slechts 1030 molens overeind. Dit aantal zou nog lager zijn geweest als niet de laatste jaren het besef was gegroeid, dat we ons nationaal symbool onrecht aandeden. Veel „slachtoffers" hebben hun land schappelijke functie inmiddels verloren, doordat ze ingebouwd raakten. De vrije wind werd hen zoge zegd uit de wieken genomen. Iemand die deze ontwikkeling met lede ogen heeft aangezien is beroepsmolenaar L Noord hof uit Maassluis. Deze 67-jange mulder uit het Grunmnger land oefent nog dagelijks zijn beroep uit. Hij be maalt de Maaslandse otenen grondzeiler „De Drie Lelies" aan de Molenweg, houdt de Maassluise stellingmolen „De Hoop" draaiende en is vanaf 1 april ook molenaar op de „Aeolus" m Vlaardingen. Hij is er wel gelukkig mee, dat door particulieren en verenigingen van alles wordt gedaan om de molens te redden, maar zegt daar toch over. „De molens moeten weer gaan malen en met alleen als woning dienen, want dat is funest voor het rader werk, Het is daarbij een zorgelijke situatie, dat er nog maar zo'n vijftig vakbekwame molenaars zijn, terwijl er in dit beroep toch een goede boterham valt te verdienen." Noordhof beoefent nu 55 jaar het molenaarsvak en wil graag de komende jaren een geïnteresseerde jongen van 16-18 jaar opleiden in het aloude ambacht Hij waarschuwt wel: „Het is beslist met gemakkelijk en ik ben een harde leermeester" Tot 2ijn genoegen is er onlangs een Ambachtelijke Korenmolenaarsgilde opgericht, zo dat de toekomst er weer wat rooskleuriger uitziet De molenaar is een gewaardeerd lid van de Vereem- ging tot behoud van molens m Nederland „De Hollandsche Molen". Trots toont hij een certificaat, uitgereikt als blijk van waardering voor het gebrui ken van wind als drijfkracht en het in stand houden van den Oud-Hollandschen Windmolen, die Neder land groot heeft gemaakt en thans nog eerbied afdwingt met hoopvolle verwachting voor de toe komst". De vereniging bestaat uit molenaars, molen bouwers, liefhebbers en donateurs. Vorig jaar bereikte Noordhof nog een brief waarin te lezen stond dat hij bekend staat als een van de Mm'-'v want de zakken komen uit De Hoop en zijn bedrukt met het adres van die molen," aldus Noordhof, die het van zijn vrouw allemaal wat kalmer aan mag doen. „Ach, hij is óók met zijn molen getrouwd," zegt ze berustend „Ik ben allang blij dat zijn rage voorbij is om van alles te koper, met een molenmotiefje." In de kamer hangt een foto met een molen, terwijl het echtpaar albums heeft volgeplakt met molens en ansichtkaarten In weer of geen wc-er, de molenaar fietst altijd naar de molen, terwijl de bus in Maasland precies voor de deur een halte heeft. De man is uiterst vitaal en sleept nog met zakken van 65-70 kilo Het succes houdt hem jong Lachlend vertelt hij bij voorbeeld dat de bakker uit zijn wijk en een warme bakker uit Maasland nu met zijn meel bakken „Ze zijn er helemaal gek mee joh. In wittebrood zit mets, het gaat juist om de kiemen en de zemelen en dat beseffen dagelijks meer mensen Speciaal voor ons demonstreert hij de molen op een zonnige vrijdagmiddag Hij beoordeelt eerst het weer en bespant dan twee wieken met zeil Boven in de molen stort hij de tarwe in een trechter, waarna hij buiten de moienvang losgooit, zodat de wieken kunnen draaien Tot onze verbazing blaast de wind nu plots van een andere kant De wieken draaien wel, maar met snel genoeg om goed te kunnen malen In de molen hangt een zwavellucht doordat de stenen over elkaar schuren Het zint de molenaar totaal niet „Nou jongen, nou jongen, wat is dat nou," spreekt hij de molen toe Hij legt uit, dat de hoogte en de ligging van belang zijn voor het malen „De drie Lelies" is te gebruiken bij windkracht 4-9 (bij de sterkste wind gaan de borden eruit) De wind blaast tijdens de demonstra tie bij vlagen uit de goede hoek, waarop Noordhof besluit de molen iets le kruien. Met behulp van een haspel, kettingen een een groot rad draaien we de molen naar de wind toe o De maalzolder. In de houten ombouw wordt de tarwe door het koppel molenstenen (de ligger en de loper) gemaald. Een karakteristiek beeld. Noordhof beoor deelt de meel voordat die in de zakken verdwijnt. bekwaamste molenaars van Nederland In dat schrijven werd hem aangeboden enkele amateurs op te Jeiden in „De Hoop" in Maassluis Deze jongens bleken allen getrouwd en hadden eigenlijk te weinig tijd voor hun hobby, zodat Noorahof de begeleiding daarvan wil stoppen, zeker nu hij ook belangen in Vlaardingen heeft Het gezegde „op eigen wieken drijven" is van toepassing op Noordhof. Hij deelt zijn tijd zelf m en is tevreden met de verdiensten, die ovengens met meer zo belangrijk zijn sinds hij de AOW-grens passeerde 's Maandags ts hij altijd te vinden op de Rotterdamse graanbeurs, waar hem geen andere dan eerste klas tarwe wordt verkocht. „Mij kunnen ze geen rommel meer in handen duwen", zegt de man die op verschillende molens thuis is. Geboren m Wmsum (1910), begon hij op twaalfjarige leeftijd m Bierum als molenaarsknecht Vier jaar lang was hij tussen en na schooltijd in de molen te vinden Zijn eerste salaris bedroeg 100,— por jaar inclusief kost en inwoning. Toen de molen werd verkocht verhuisde de 16-jange Noordhof naar Sid- deburen (bij Slochteren), waar hij 175,per jaar ontving. Thuis in zijn eengezinswoning vlakbij mo len De Hoop noemt hij de bedragen probleemloos snel op. Hij weet zelfs nog hoe hij wekelijks een gulden opmaakte „Tien cent voor de catechesatie, tien cent voor de zangvereniging, een kwartje voor een pakje North-State en 55 cent legde ik opzij Len zuinig leven, maar toen was het wel een stuk gezelliger dan tegenwoordig Je verveelde je nooit Na twee jaar vertrok hij ook daar weer orn vier jaar m Uithuizermeeden te werken. In die tyd werd op honderd kilo graan k 3,65 twee dubbeltjes verdiend. (Tegenwoordig betaalt de bakkerij vijfen vijftig gulden per honderd kilogram) Op 26-jarige leeftijd was hij lang genoeg in de leer geweest en begon hij voor zichzelf in zijn geboorte plaats op de pelmolen De Ster. Daar bouwde hij een florerend bedrijf op en leerde zijn vrouw kennen, met wie hij op 24 juni veertig jaar is getrouwd. Zijn vrouw pakt een ingelijste foto van De Ster. Hij stopt de vertelling van zijn levensloop een moment en zakt even m gedachten weg bij het aanschouwen van de prachtige molen waaraan hij toch wel de mooiste herinneringen bewaart, alhoe wel hem juist daar ook het ergste in zijn molenaars- bestaan overkwam. ommezwaai. Noordhof zag m De Hoop een kans om weer ouderwets te gaan malen en greep deze met beide handen aan Dit avontuur ging hem .volledig voor de wind Het bedrijf hep goed en hij opende zelfs een dierenspeciaalzaak onder de mo len, waarin zijn vrouw kwam te staan In 1963 kwam door slijtage de kap naar beneden De molen werd daarna uitgebreid onder handen genomen en de reparatie was in 1975 voltooid Helaas v.as er in het contract van Noord hof opgenomen, dat de huur op zijn 65e afliep, anders zou hij zijn beroep daar nog steeds hebben uitgeoefend Tenslotte had hij van niets een gezond bedrijf gemaakt Gedurende de oorlog had hij voornamelijk gort gepeld, 2odat zijn hele vermogen m die handel zat. Alles gedaan? Dan de moienvang los en de wieken de rest laten doen. Drie dagen voor de bevrijding werd hij evenwel door terugtrekkende Duitsers zwaar gedupeerd. Ze haalden veertig ton gort bij hem weg en heten de man ontredderd achter Na de gedachte om er totaal mee te stoppen vertrok hij ;n 1948 vanuit Groningen naar Hoüand, waar hij zaakvoerder werd voor een fabriek op een malerij m Woubrugge. Dit hield hij vijf jaar vol, even lang als daarna eenzelfde functie in Nieuwer: kerk aan de IJssel Op 50-jange leeftijd kreeg zijn leven weer een Zo kwam de molenaar m Maasland, waar hij al lid was van de vogelvereniging De korenmolen aan de Molenweg was zojuist gerestaureerd en het leek met name de burgemeester J van den Brink zo aardig de wieken regelmatig te zien draaien Ook eigenaar Lely van Lely Industries wilde wel wat activiteit in en rond de molen „Als het alleen voor feestebjkheden bedoeld was, dan hadden ze met naar mij hoeven komen Ik ben beroepsmolenaar en wil de molen zo vaak mogelijk gebruiken, wat kan, want de eigenaar zei dat ik m'n eigen baas mag zijn. Ik doe dan nu ook maar of het mijn molen is," zegt Noordhof, terwijl de eerste successen van zijn doorzettingsvermogen zich al aftekenen Vanaf de eerste dag kwamen langsrijders eens nieuwsgierig om een hoekje kijken. Ze knoopten een praatje aan of maakten een foto Toen het bekend werd dat de molenaar ook volkorenmeel wilde gaan malen kwam men regelmatig vragen of de meel te koop was. Aangezien de molen 35-40 jaar stil had gestaan was hij nog niet direct geschikt voor tarwe, omdat er meuwe molenstenen in moesten De oude waren m de loop der tijd gaan scheuren Nieuwe stenen (een ligger en een loper) zijn nog te scherp voor tarwe, zodat Noordhof met het koppel eerst zo'n 20 ton Noord-Amerikaanse maïs maalde daarna overging op gerst alvorens hij tarwe voor brood kon maien. Hij voorzag de omgeving de eerste tijd van veevoer. Vanaf februari verkoopt hij de meel ook aan parti- cuberen Bij het bedrijfschap in Den Haag heeft hij de vergunning „tarwe en bloem". Op zaterdagen verkoopt hij nu al zo'n 40 zakken van vijf kilo. (prijs* zes gulden) „Waar ze vandaan komen? Ik weet het met. Ik heb nog geen reclame gemaakt en ben er eigenlijk nog met helemaal op ingesteld, Binnengekomen veegt Noordhof met stoffer en blik wal rommel van de grond „H»t moet schoon blij ven, want er wo^dt hier voedsel gemaakt" Het geluid van de wieken klinkt nu beter en als de raderen op volle toeren draaien zegt de molenaar* „Een windmolen leeft, ik moet mets van die electro- motoren hebben Dat zijn helse dingenMet ge wichtjes regelt hij de toevoer van de tarwe, terwijl we elkaar door het denderend geraas op 2older bijna met meer kunnen verstaan We nemen afscheid van de molenaar en laten hem alleen met de angstaanjagende herrie, terwijl hij scheppend met zijn hand in de meelstroom voelt of de meel goed is en of de temperatuur niet te hoog oploopt Maasland kan blij zijn met zo'n vakman in de molen 'KT?' De 67-jarige molenaar is voor geen kleintje vervaard. Gerust sjouvrt hij nog met balen meel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5