Woningen en winkels aan Schiedamseweg Alternatief plan voor binnenstad 'Er worden hier onwaarheden verteld* Inspraakproef: trip voor herbestrating Prioriteitennota moeiteloos aanvaard Steeds meer woningzoekenden I TOTAAL J ANDES J BEELD Soenda definitief dicht PSP vindt beleid Ir. Zijdeveld falen Aannemers grijpen naar macht van bouwgigant mm 1 Bevolking neemt af Interruptie tijdens Maaslandse raadsvergadering: Volk wil niet naar Woudhoek S( HIEDAMSCHE COURANT Woensdag 4 mei 1977 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD _102de jaargang no. 258244 Vagina's Broersvest3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Met een experi mentje is gisteravond de in spraak begonnen over herin richting van enkele straten in Schicdam-Oost. Met vijftien bewoners trok gemeente ambtenaar Jan Donkers om zeven uur door een paar stra ten, dat voor herbestrating in aanmerking komt. De mogelijkheden van het an ders inrichten van de straat werden op die manier bezien en zowel Donkers als de be woners waren over die gang van zaken te spreken: een werkgroep is gevormd die alle betrokken bewoners gaat on dervragen over ideeën, aantal kinderen, hoeveeheid auto's, en belangstelling voor groen voorzieningen. Het gaat om het gebiedje tussen de SneUiussmgel, Voltastraat, Edisonstraat en het westelijk deel van de Buys Ballotsingel. In dat wijkdee! loopt ook nog de Ampèrestraat, Na de klei ne excursie door het wijkdeel zei een bewoner van die straat, tijdens het napraten in het pandje van bewoners ver eniging Sehiedam-Oost op een hoek in de Franklinstraat: „Ik vind fijn dat in een armoe- troep als Schiedam-Oost de gemeente iets wil doen om ons beter te laten wonen. Die straten moeten iets anders eruit gaan zien, dat is uitste kend. Als daarvoor enkele parkeerplaatsjes moeten op- zijschuiven, is dat mij best. Tweehonderd meter lopen naar zijn auto kan iedereen en fietsen is trouwens gezon der!" Vlaardingen Voor de bebouwing van het open terrein op de hoek van de Oostbavenkade/Schie- damseweg is bij de gemeente een plan ingediend. Voigens dit voorlopige schetsplan moeten op bet kaalslaggebiedje in het centrum van Vlaardin gen 37 koopwoningen gebouwd worden. in het plan zit voorts opgenomen de vestiging van een aantal winkels op de begane grond. Tevens moet aan de achterzij- Het ontwerp van deze plannen is MiiMhiimiiuiimiiiiMHMimiiimiiiiinwiiiiie Hoe een straatbeeld totaal kan veranderen g bewijst deze foto van g fotograaf Henk Spek- s snijder. De Pieter Ka- g rel Drossaertstraat in 1 Vlaardingen is een ge- wone straat in een ou- 1 de stadswijk in Vlaar- - dingen met aan weers- zijden bomen. Deze bomen geven (helaas slechts zeer kor(t) dat accent dat deze straat momenteel onder- scheidt van andere straten, waar geen bloesembomen staan zoals deze prachtige p runessen ofwel Ja- e panse sierkersen. Schiedam -- Met alternatieve bouwplannen proberen de verenigde Schiedamse aannemingsbedrijven in de binnenstad meer macht te krijgen. Bouwgigant Empeo, die jaren geleden met de gemeente een contract sloot om het stadshart vol te bouwen maar dat voornemen tot op heden nog niet mocht uitvoeren, probeert men de exclusiviteit te ontfut selen. Een gewijzigd bestemmings plan voor de binnenstad, aan gepast aan alle kritiek van de laatste jaren, wordt op dins- deling van de vloeroppervlakte, die voor winkelruimte bestemd de van het project een overdek te parkeergelegenheid worden aangebracht. De verdeling van de 3? woningen is: 16 twee-, 16 drie- en 5-vierka- merwomngen. Het aantal win kels is afhankelijk van de ver- Vlaardingen Soenda gaat dicht en daar is mets meer aan fce doen. Wethouder me vrouw J. Vermeule-van Dijk heeft dit tijdens de Vlaar- dingse raadsvergadering nog eens nadrukkelijk verklaard. Aanleiding hiertoe is de con- j cept-antwoordbrief die B en j W hebben opgesteld aan een der bewoners van het Billiton (bejaarden)flat, die een actie op touw heeft gezet om de verpleeginrichting Soenda een zijvleugel van het bejaar denflat alsnog voor Vlaar dingen te behouden. Ook el ders zijn handtekeningenac ties gevoerd. Hoezeer het de wethouder ver driet, aan de ministeriële maatregel valt niet meer te tomen. Aan de andere kant merkte mevrouw Vermeule op dat, als de verhuizing naar het nieuwe verpleegtehuis Nieuwe Waterweg Noord of het Zonnehuis eenmaal achter de rug is, de patiënten pas goed zullen ontdekken wat zij tn Soenda tekort zijn geko men. Vorder zei 2ij dat het bestuur ten behoeve van een goede herverdeling de voorwaarden van de staatssecretaris heeft medeondertekend. „Dat heb ben wij echter pas gedaan, toen er geen uitweg meer mo gelijk was", zo verdedigde de wethouder zich. Zij betreurt het, en met haar de heer J. F. H, Ranshuijsen <Pv- dA), dat in het nieuwgebouw de verleegtehuis Nieuwe Wa terweg Noord geen woon ruimte beschikbaar is voor de achterblijvende echtgeno(o> t(e). Zij zag echter mogelijkhe den in een nabij het nieuwe verpleegtehuis gebouwde flat met twee- en driekamerappar tementen. van de hand van het Delftse architectenbureau A. J. H. M. Haak bv. In december van het vorig jaar kreeg het bureau een opdracht hiervoor van Dynamo Project Nederland bv uit Rot terdam. Laatstgenoemd bedrijf zal zich gaan bezighouden met het bouwen van het complex. Voor de uitvoering van het inge diende bouwplan is het noodza kelijk dat de panden 5, 6 en 7 aan de Oostbavenkade gesloopt worden. De gemeenteraad heeft voor deze sloop eergisteren een krediet uitgesproken van 15.000 gulden. Eveneens zullen voor de uit voering van het plan aan de Schiedamseweg Bonthandel Boadway van eigenaar Jan de Coster en de Bedden- en Baby artikelenzaak van mevrouw C. Buisman moeten verdwijnen. Jan de Coster verhuist met zijn bonthandel waarschijnlijk naar de overkant van de Schiedam seweg. Mevrouw C. Buisman is a! een plaats in het vooruitzicht gesteld in het oude gebouw van de Bondsspaarbank, maar de onderhandelingen met de ge meente zijn nog gaande. Het oude gebouw van de Bonds spaarbank ligt vlak naast de nieuwe vestiging van diezelfde bank aan de Schiedamseweg nummer 12. Het oude Volksbondgebouw gelegen tussen Buisman's win kel en het oude gebouw van de Bondsspaarbank zal gereno veerd worden. Het thans dicht getimmerde Volksbondgebouw moet worden verbouwd tot 2 drie-kamerwoningen. In principe wordt ernaar ge streefd de woningbouw te reali seren in de premiesector. Ar chitect Haak hanteert met het ontwerpen van zijn plannen de wenken en eisen, die zijn ver bonden aan een mogelijke toe wijzing voor een premiebe- schikking. Dit houdt in dat de woningen maximaal zo'n 135,000 gulden mogen kosten. Definitieve toezeggingen kun nen echter pas gedaan worden als het bouwplan bestekklaar is. De geplande 37 woningen en de daaronder gelegen winkelruim te worden „gekneed" in een gebouw dat een hoogte gaat aannemen van veertien meter. De leden van de commissie voor stadsontwikkeling zullen op hun eerstvolgende vergadering op maandagavond 16 mei worden ingelicht over de bouw plannen op het gebied op de hoek van de Oosthavenkade/- Schiedamseweg. Vlaardingen De bevolking van Vlaardingen is weer iets afgeno men. In de maand maart is het inwonertal met 21 gedaald. Het aantal Vlaardingers bedroeg per 1 paril 78967. In totaal werden 45 jongetjes en 29 meisjes geboren. Het aantal stergevallen kwam neer op 56. EK vestigden zich 26 personen in de Vlaardingse gemeente. Hierte genover stond een vertrek van 300 mensen. De ambtenaar van de burgerlijke stand voltrok in de derde maand van dit jaar 38 huwelijken. Het aantal echtscheidingen bedroeg 14. Binnen de gemeente verhuisden 425 personen. Maassluis Zonder enige moei te is gisteravond de zoge naamde prioriteitennota door de Maassluise gemeenteraad aanvaard. Deze nota die op verzoek van een aantal raad sleden werd opgesteld moet als uitgangspunt voor het be leid gaan dienen. Over het algemeen bleek dat de priori teitenlijst bijzonder gewaar deerd werd. De afzonderlijke fracties waren het roerend eens dat drie zaken beslist voorrang zouden krijgen: 9 het stichten en inrichten van een muziekschool; 6 het aanleggen van een vrachtwagen-parkeerterrein en de daarmee verbonden verlichting aan de Industrie weg; 0 en, de reconstructie van die zelfde Industrieweg en Mo- zartlaan. Als enige maakte de fractie van de VVD bezwaar tegen het plaatsen van de romprestau ratie van de veelomstreden Schuurkerk in Maassluis, De ze restauratie neemt een twee de plaats in op de lijst, die een overzicht geeft van de objec ten waarvan de investering ts gedekt of waarvan de jaarlijk se exploitatielasten reeds in de begroting zijn verwerkt. De heer Niestadt (WD) vertelde dat hij nog niet wilde praten over geld voor de opknap beurt van de Schuurkerk. De reden hiervan was dat Nies tadt allereerst inricht wilde hebben in de financiële conse quenties en indien mogelijk de alternatieven voor de restauratie. De fracties van de PPR/ PSP en WMBQ gaven beide te kennen, dat zij zich met geheel wilden vastpinnen op de opgestelde prioriteitennota. „Want", zo vertelde mevrouw C. Schef- fers-Vogel (WM'ÖQ), „we zijn nu eenmaal geen helderzien den, die op dit moment kun nen zeggen wat er over een aantal jaren gedaan moet worden". Samen met de eenmansfractie van de PPR/PSP was me vrouw Scheffers het eens dat meer aandacht besteed moet worden aan het fietspaden- plan langs de Westlandsewog. Zij drong aan cm dit onder werp op de prioriteitenlijst een hogere plaats toe te bede len Overigens was de heer Niestadt de nestor van de raad eveneens van mening dat er op korte termijn fietspaden langs de Westlandseweg moe ten worden aangelegd. Hiervoor had het WD-raadslid een dringende reden, „Ik fiets zo af en toe ook nog wel eens een stukje", vertelde hij, „maar op de Westlandseweg word je gewoon weggezogen door het vrachtverkeer". dag 17 mei gepresenteerd aan prominente Schiedammers en een week daarna aan de be volking;. Dat alles mag duidelijk worden uit het voorstel, dat de pas opgerichte belangengroep Schiedam gaat doen om de binnenstad een nieuw gezicht te geven. „Voor verbetering en aanpassing in kleinschalige zin is een filosofie uitge werkt", aldus de belangen groep die bestaat uit de ver enigde Schiedamse aanne mers, architectenbureau Lan- tmk BV" en de AmJas Bou- wontwikkeling BV. Geprobeerd is om het binnen- stadsplan, dat onder wethou der Cor Bolmers m 1974 door de gemeenteraad werd goed gekeurd maar waarvan tot nu toe weinig kon worden uitge voerd (vanwege andere ideeen binnen het gemeentebestuur), een ander karakter te geven. De presentatie van het plan vindt over twee weekjes plaats in Novotel. Onder de titel Schiedam: woon-werk- leefstad, wordt een expositie opgezet van dia's, tekeningen, plattegronden en foto's. Ver schillen met het gemeentelijke bestemmingsplan en het nieu we - voor zover dat met recht een bestemmingsplan kan he ten - zitten bijvoorbeeld m de verhouding tussen aantallen woningen en winkels die in de binnenstad moeten worden gebouwd. Verbazing bij gemeentebestuur ders heeft het nieuwe pian inmiddels gewekt, maar een ander effect is wenkbrauwen* gefrons bij enkele onderne mers in het stadscentrum. Aan het nieuwe plan is al lange tijd gewerkt, maar de betrok kenen hebben voortdurend geheimzinnig daarover ge daan. Daardoor is het plan nen maken geschied zonder inbreng van die ondernemers, die met instanties als bewo nersvereniging Schiedam- Centrum en de maatschappij voor nijverheid en handel proberen een stichting te vor men voor de binnenstad die voor verbetering moet gaan pleiten. „Zo werk je langs elkaar heen", zijn geluiden die bij enkele ondernemers voorzichtig op gaan, Zij zien ook een verschil m belangen. Wonen en leven vinden zij essentieier dan bou wen, al voeren de aannemers dat ook in hun devies. Maasland Mevrouw Booster kon het met langer voor zich houden. Nadat de raad zich al langdurig met een voorstel had bezig gehouden over de verkoop van een perceel grond aan het echtpaar Boos ter, liet zij zich vanaf de pu blieke tribune gelden. „Er worden hier onwaarheden verteld", daarmee de hele dis cussie m twijfel trekkend. Vlaardingen Bijna vierdui zend mensen staan bij het Vlaardingse huisvestingsbu reau als woningzoekende in geschreven. In het eerste kwartaal van dit jaar is het aantal ingeschrevenen weer behoorlijk gestegen. Per 1 januari waren 3676 men sen op zoek naar een passen de huisvesting. Op 31 maart aan het einde van het kwartaal bedroeg dit aantal 3938. Dit betekende een stij ging van 262 „woningzoe kers". De woningzoekenden zijn on derverdeeld in verschillende categorieën. Per 31 maart wa ren de belangrijkste cijfers: 0 te klein behuisden: 581 0 ongeschikte woning: 842 0 alleenstaanden: 592 0 echtparen en aanstaande echtparen: 368 0 woningzoekenden van elders: 642. Het aantal „sociaal-urgente" ge vallen bedroeg 507, verdeeld over de verschillende catego rieën. Om medische redenen achtte het huisvestingsbureau het noodzakelijk 532 woning zoekenden aan een huis te helpen. Aanleiding van de hele pro blematiek was een voorstel aan de raad, om de heer Booster grond te verkopen te gen een prijs van 75 gulden per vierkante meter. Die grond, achterzijn woning aan de Burg. van der Lelykade, had de heer Booster rond 1970 voor 3,50 gulden per vier kante meter aan de gemeente verkocht. Van de toenmalige wijlen burgemeester Groot Enzenng zou hij de toezeg ging hebben gehad, de grond eventueel voor de zelfde „ka le" prijs terug le kunnen ko pen. Later bleek de gemeente de aangekochte grond inder daad niet geheel nodig te heb ben. Nu echter vroeg de ge meente een prijs van 75 gul den, terwijl er m 1974 al 100 vierkante meter aan de buur vrouw voor 65 gulden per vierkante meter was verkocht De raad zat danig met de destijds gedane mondelinge toezegging in de maag. „al heeft de familie Booster het voordeel van de twijfel", al dus AHP'erT Goudswaard. Het handje-klap om een prijs die als een sa lom ons-o or deel zou moeten dienen, bleek vol gens mevrouw T. van Kranen burg (Open Groepering) toch het geval, al had met name W. van Geest (CHUj gezegd dat te willen voorkomen. Na een schorsing kwam het col lege immers met een prijs van 33 gulden per meter, die inclu sief de rente nu op 55 gulden gesteld kon worden. Aan een onderzoek door een onafhan kelijk adviseur had burge meester Van den Brink geen behoefte. Toen hij bovendien zei dat de familie Booster des tijds een deskundige heeft ge weigerd, moest mevrouw Booster haar opmerking even kwijt Op de dames Groos- man (WD) en Van Kranen burg en de heer G. "W. Ploegen (Open Groepering), na ging de raad niettemin akkoord met het compromis van 55 gulden. Schiedam „Duidelijk is sprake van een falend beleid van PvdA-wethouder Zijdeveld. In plaats van met een goed plan te komen voor betaalbare woningen op de plaats waar deze het hardst nodig zijn, namelijk het centrum en de naaste omgeving daarvan, zoekt hij zijn toevlucht in heilloze nieuwbouwprojecten tot ver in de polders. Na de moeite die het heeft gekost om Schiedams laatste meuwbouwgedeelte van wijk Woudhoek bewoond te krijgen, moet hij toch wei hebben geleerd dat de bevolking daar helemaal met wil wonen. Maar Zijdeveld is zo te zien hardleers" - dat schrijft PSP-voorritter Hans den Houting in de partijkrant nummer zestien. In zijn artikel gaat Den Houting, die tevens de PSP-werk- groep stadspolitiek leidt, in op het feit dat Schiedam, Vlaar dingen en Rotterdam met name zijn achtergebleven op de geplande woningbouw. „Het treurigst was het gesteld in Schiedam, waar slechts 48 procent van de bedoelde huizen ook werkelijk werd gebouwd. Bouwnjpe terreinen m de binnenstad blijven braak liggen, terwijl de wethouder toelaat dat het in de binnenstad nog aanwezige woningbestand steeds verder verkrot. En aange zien zijn plannen voor een woonwijk richting Delft in de gemeenteraad geen meerderheid kunnen halen, wordt voorlo pig bijna niets gebouwd, zodat steeds meer Schiedammers op zoek naar goede woonruimte zijn genoodzaakt de stad te verlaten," schrijft Hans den Houting, De pacifitisch-socialisten komen daarom voor de raadsverkie zingen van volgend jaar alvast met de leus: „Zijdeveld eruit, de PSP erm!" Bovendien stelt Den Houting dat, als de PvdA bereid is een werkelijk linkse politiek te voeren, de PSP best wel vijf bekwame wethouders wil leveren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1