„Die laatste Jaren draaien je de nek om 1 Foute woorden zijn nog geen wartaal m No over Fietsen*, muziek en afsluitingen strandplaii 00H :'^Aéï J$i van Hees neemt na halve eeuw afscheid Boor nieuwe structuurvisie Oververhit Tafelaars zamelen met receptenhoekje geld in Auto slaat over de kop Gep(l)akt Botsing door voorrangsfout Bingo Vrouwenbond vergadert VRDAG 6 MEI 1977 VD/SC/WW 3 Jan W. van Hees Heeft het er op zitten. Als de krant in de brievenbus glijdt heeft hij zojuist zijn laatste werkdag bij Coöp Nieuwe Waterweg achter de rug. Maandag wordt de oudgediende 65 jaar. Op die dag rallen zijn collega's en werkgever de heer Van Hees uitwuiven. Dat gebeurt tijdens een receptie van 18.30-21.00 uur ia gebouw Triangel aan de Fransen- straat in Vlaardingen. Een dag vóór hij voor het laatst Misschien ook dat hij daarom wat als rayonleider het pand aan de Schiedamse Kethe3straat bin nenkomt praten wij met hem. Jan van Hees is niet de eerste de beste bij Coöp. Afgezien van zijn functie, is hij de oudste in dienstjaren: meer dan een hal ve eeuw - om precies te zijn 50 jaar en zeven maanden - heeft hij met veel enthousiasme zijn werk bij Coöp gedaan. Zelfs in de dagen van de „afbraak van het Coöp-bolwerk", zoals hij dat zelf noemt, ging Van Hees met plezier naar de Kethel- straat of naar één van de Coop- winkels. sloft, naar een tafel waar foto boeken liggen en een grote „wegwijzer", die zijn overleden collega Frank Wijnhorst ooit nog eens heeft geschilderd ter gelegenheid van het zilveren ju bileum van Van Hees. Op een kruising staat een Coop/ANWB- wegwijzer. Op de top van de paal staat 25. Het bord wijst in de richting 1977. „Frank had een vooruitziende blik", zegt de bijna 65-er filosofisch. „Jam mer dat hij er maandag niet bij kan zijn." Fotograaf Hans Gebuis neemt af scheid. „Ben je nou al klaar Hoek van Holland De Hoekse declraadscomiois- sie voor sport, cultuur en recreatie heeft tijdens haar vergadering nog geen beslissing genomen over een advies betreffende het inrichtingsplan voor het strandgebied van Hoek van Holland. Zoals wel licht bekend, heeft het mi nisterie van CRM voor dit plan anderhalf miljoen gulden beschikbaar ge steld echter op voorwaar de dat de gemeente Rotter dam da at een daar een half miljoen aan toevoegt De plannen omvatten voornamelijk de aanleg van wegen en paden al smede de groenvoorzie ning. Op voorstel van enkele com missieleden is het uitbren gen van een advies een maand uitgesteld, omdat de vroegere deelraadsse cretaris, Freek van den Bergh, de commissieleden een geheel nieuwe struc tuurvisie heeft voorgelegd. !n zijn plan ziet Van den Bergh ondermeer nog vol doende mogelijkheden voor woningbouw in Hoek van Holland. Op het nu nog door de tuinbouw ge bruikte terrein achter de Nieuwelandsedijk zouden 1400 woningen gebouwd kunnen worden en via een verbetering van de Lange- weg en Drrk van den Burg- weg en alsmede door een doorsnijding van de Nieuwlandsedijk zou dit gebied kunnen worden aangesloten op de bestaan de bebouwing en zou te vens de verkeerssituatie verbeteren. Wat het laatste punt betreft zou ook de Kulkweg moeten worden doorgetrokken tot aan de E36, een karwej dat vol gens Van den Bergh voor het grootste deel voor reke ning van rijk en provincie dient te worden uitge voerd. Het meest revolutionair -zij het niet helemaal nieuw - is zijn idee om de duinpan langs de Boulevard te be bouwen met 500 koopwo ningen. Daardoor kunnen de kosten van het inrich tingsplan van het strand worden teruggebracht van 6,5 miljoen gulden naar een half miljoen. Wanneer de manege El Cordes naar een terrein aan de Prms Hendrikweg zou verhuizen, zouden op het vrijkomende terrein nog eens vijftig wo ningen gebouwd kunnen worden. Hij is een man die relativeert, maar ook iemand van wie je niet precies weet oi hij het meent. Daarom ook vliegen tij dens het gesprek ernst en hu mor over de kale tafel heen, „Ja hoor", schertst hij. „Vorige maand begon het al: ik kreeg het bejaardenblad Kompas in de bus. Zo in de trant van vriendelijk welkom bij de club der ouwetjes. Ik werd wegwijs gemaakt via dat blad in het doolhof van allerlei w's: de aow Er schiet Van Hees in dit ver jongen? Dat heb je vlot gedaan. o Jan W. van Hees met de „verkeerspaat" uit 1352 in zijn hand: het eindstation - 1977 ik heb er niet eens wat van - heeft hij ruimschoots gehaald. gevoeld, Vroeger was ik als de ~an die mafmen' weet,-ie vloer. Die bengelden maar wat dat? Toen stonden ze onder lucht" zo'n zwarte doek. Eigenlijk een De „hoge" heren hadden een goe- zwarte kop met daarachter een grote bult. Ik zie me nog op zo'n stoel zitten." Dienstverlening bijvoorbeeld en al die toestan den zoals de bejaardenpas. Ik zei gisteren nog tegen een van mijn bazen: Binnenkort kom ik met de bejaardenbus langs. Kan je zien wat er van me geworden is: ouwe baas met druppel aan de neus." De koffiejuffrouw en de foto graaf Hans Gebuis komen bin nen. Quasie ernstig zegt de da me van middelbare leeftijd: „Is 'ie weer brutaal? Toch za! ik hem missen, hoor. Hij is bru taal, maar wel goed„Mens zet die koffie voor die knullen neer", onderbreekt hij haar. „Je moet niet uit de school klappen. Gaat ze niks aan." Van Hees is toch wel blij dat hij nu de eindstreep heeft bereikt. „Niet voor het een of ander. Ik heb steeds met plezier gewerkt, maar als ik met zestig had kun nen stoppen, dan had ik dat gedaan. Die laatste jaren draaien je ongemerkt de nek om. Je voelt dat je ouder wordt En laten wij wel zijn. Je hebt steeds betaalt voor je oude dag. Dan wil je er toch ook een beetje van profiteren." band iets te binnen. Zijn begin jaren bij Coöperatie „De Voor- looper" in de 2e Van Leijden Gaelstraat in Vlaardingen. Kleine Jan zat op de ambachts school. Elektricien zou hij wor den. Tot op een dag een adver tentietje stond in een van de kranten: De Voorloopcr zoekt kwieke jongen voor winkel- en magazijn werkzaamheden. Op dat moment zag: de twaalfjari ge Jan al die rode, blauwe en zwarte kabeltjes alsmede stop pen en schakelkasten helemaal niet meer zitten. Dienstverle ning, de kijk op de zaak. Zij namen Jan aan voor de somma van vier gulden in de week. Een werkweek van maar liefst 59 uur. „En dat was nog goed betaald ook", verklaart de jubi laris. Hij kijkt triomfantelijk om zich heen alsof liij daarmee ta kennen wil geven: dat had je niet gedacht. Met enige ver borgen rivaliteit in zijn stem zegt Van Hees: „Simon de Wit en Albert Heijn betaalden veel «Vies karweitje slechter en je moest nog langer af aan een middag in de week vrij-af gekregen. En ook kreeg ik een week vakantie - en dat was in die tijd wel heel bijzon der - een half weekgeld extra als een soort vakantiegeld. Man, dat was een honk geld: twaalf gulden. Als je dat liet vallen dan hoorde je het drie straten verder. Als ju nu vijf honderd gulden uit je handen laat vallen merkt niemand dat. Stelt toch niets meer voor van daag de dag, ha, ha door Jaap Hazejager werken ook. Je snapt, ik was al lang blij. Mijn moeder was een jonge weduwe en zij kon het geld best gebruiken." de mensen ergens mee Het is even stil. De rayonleider van dienst zijn: dat was het Parmantig stapte hij af op de annonce. Het was de eerste en de laatste keer dat hij, overi gens met succes, op een baantje solliciteerde. „Ik moest op een gegeven mo ment verschijnen voor enkele bestuursleden", zegt Van Hees nu glimlachend. „Ik zie het nog voor rae, zo'n indruk maakte het op mij: die ernstige gezich ten en mijn persoontje op een grote stoel tegenover die ernsti ge gezichten. Ik kwam met mijn voeten nog niet eens op de In de beginjaren werkte Jan van Hees veel in het magazijn: kof fie sorteren, vaten stroop aftap pen, zakken suiker in da sui- kerkist doen, flessen sorteren enzovoorts. Hij was ook nooit „vies'^van een karweitje, al was dat sóms o, zo gek. „Op een keer ben ik met een fototoestel letje in een 20 meter hoge schoorsteen van onze in aan bouw zijnde bakkerij geklau terd.'* Van Hees laat enkele fo to's zien van de omgeving van de 2e Van Leyden Gaelstraat in die tijd, foto's die er best mo gen zijn. stokt midden in zijn verbaai en denkt nog eens diep na, zegt dan: „Coop De Voorlooper, het was een zeer toepasselijke naam. Wij liepen op allerlei fronten voor, zeker ook op so- ciaal vlak Ik zei al: ik verdien- Ook 'kreeg Van Hees van zijn de al iets meer dan de meesten werkgever de kans om in de van mijn leeftijdgenoten die in dergelijke winkels werkten. Maar ook 's zaterdags. De win kels waren dan tot elf uur 's avonds open. Zo niet bij ons. Om tien uur was het voor iede reen afgelopen. Nog iets: al het personeel heeft van het begin winter een kruidenierscursus van drie maanden te volgen. In Hoek van Holand. Met zijn di ploma in de hand keerde hij terug hij De Voorlooper. Lang zaam maar zeker besteeg Van Hees de maatschappelijke lad der. Een echte topman is hij nooit geworden. Zijn eindsta tion was rayon-leider, een ver antwoordelijke functie, die het beheer inhoudt van alle Coop- winkels in het Waterweggebied. „Ik ben blij", zo meent hij uit de grond van zijn hart, „dat ik nooit doorgestoten ben naar die top. Allemaal hebben we het debacle, de afbraak van het mooie werk, de mooie doelstel ling van de coöperatieve ge dachte, zien aankomen. Als ik die verantwoording moest dra gen, dat was verschrikkelijk. Zeker voor de oude garde. Dat komt, omdat coop niet zo maar een commercieel bedrijf is, maar een onderneming met een diepere, sociale achtergrond. Ik kwam uit, wat je noemt, een christelijk milieu. De mensen zullen wel wat afgekletst heb ben toen ze zagen dat Jantje naar zo'n rood bedrijf ging." En wat nu, na maandag? Jan W. van Hees zit te wippen op zijn stoel. Stilzitten kan hij nog niet. Hij zou ongetwijfeld een slechte bureauklerk geworden zijn. Dan zegt hij: „Eerst m'n vrouw helpen met allerhande karwei tjes en dan maar eens bekijken. Ik weet het niet, echt niet nou ja, niet wetenEr werkt hier voor halve dagen een oud gediende, een beste man. Laatst zei ik tegen hem: hé, als jij 'm nou eens smeert als ik gepen sioneerd word, dan pik ik je baantje in. Antwoordt 'ie: ga je weg, lelijke broodroverEn lachend eindigt Van Hees met: „Hij heeft nog gelijk ook Duizenden fietsliefhebbers zullen toren een medaille voor goed morgenochtend rond negen uur fietsgedrag in ontvangst nemen, hun tweewieler bestijgen om De fietsers die tussen 10.30 en mee te doen aan de Landelijke 12.15 uur het Vlaardmgse VW- Fïetsdag. kantoor passeren zullen daar een muzikale oppepper krijgen van de showband Liberté. De route die voor de Schiedam- De show van deze band heeft mers en Vlaardingers is uitge- echter wel konsekwenties voor zet voert door het polderland schap van Midden-Delfland. In Vlaardingen kan worden ge start bij het VW-kantoor aan de Westhavenplaats bij de Vis- bank en bij het ANWB-kantoor aan de Parkweg. Iedere deelne mer kan wanneer hij voor vijf uur weer terug is bij deze kan- het verkeer. De Westhaven plaats, tussen de Blokmakers plaats/Oude Havenbrug en Westhavenkade 2al worden af gesloten voor alle verkeer, be halve voetgangers en op de Blokmakersplaats zal tijdelijk een verbod voor recbtsafslaan van kracht zijn. Schiedam Oververhitting van het elektrische koffiezetappa raat heeft een binnenbrandje tot gevolg gehad in de keuken van de familie Van de B in de Dr. Kuyperlaan. Dat gebeurde gisterochtend om kwart voor zes. De brandweer bluste, de schade bedraagt zesduizend gulden. De bewoners waren vergeten het apparaat uit te zetten. •LnifiiiiiniiniiiiuiiiniiniuiiiiMiiiiiiniiiuuiiHtmiiuuiiiiiiiiiMiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiuiuiumiuiiUM Afasie is een stoornis in het gebruik van de taal, waar door de lijder moeite heeft met lezen en schrijven of spreken en luisteren. Dat komt vaak door een her senbloeding, maar ook een ontsteking of letsel ten ge volge van een verkeerson geval worden aangemerkt als belangrijke oorzaken. „Het hersenschors wordt daarbij voor een groot deel beschadigd, daar waar het spraakcentrum zit", zegt Wim Kentie, een jonge huisarts uit Schie- dam-Spaland die zich heeft verdiept in afasie. Daaraan lijden in Neder land twintig- tot dertig duizend mensen. Dokter Kentie is ook lid van de Tafelronde Schiedam, een afdeling van de Neder- landsche Tafelronde, ook wel Round Table genoemd en vergelijkbaar met even eens internationale service clubs als Rotary en de Lions. De tafelaars zijn al lemaal mannen, jonge wel gestelder en wie veertig jaar wordt moet de ploeg verlaten. Landelijk heeft de dub zich ten doel ge steld genezing van afasie te bevorderen. Daartoe moet geld in de la komen. Een initiatief van de Schiedamse afdeling is de uitgave van een recep tenboekje, samengesteld door Marjet de Heer, Lya Huisman. Anita de Koning en Joy van der Velden. De druk is van De Eendracht in Schiedam. Gebruik is gemaakt van bevindingen van die echtgenotes van ta felaars, die zich ir. de keu ken thuis voelen. Twaalfe- neenhalve gulden kost het boekje en de opbrengst komt ten goede aan stich ting Afasie Nederland, de SAN. Die stichting mag niet zonder meer beschik ken over het geld, want er door Kor Kegel is controle. Twee tafelaars zien toe, opdat het bijeen gegaarde geld ordentelijk wordt uitbesteed Tegenstrijdig Dinsdagmiddag werd het re ceptenboekje "gelanceerd. Ter gelegenheid daarvan kwamen de leden van de Tafelronde Schiedam bij een in de Noordmolen, het proeflokaal van Bols op de Noord vest Daar werden de glazen geheven. Bestaat niet een bepaalde te genstrijdigheid in het wil len helpen genezen van een hersenaandoening en het uitgeven van een boekje met zulke suggesties, dat als daarvan geregeld ge bruik wordt gemaakt en zodoende in overvloed wordt gegeten en gedron ken daarbij de gezondheid wordt geschaad - ook die van de hersenen? Dokter Kentie wuift die gedachte onbe?orgd van de hand: „Dat is maar een theorie. Die inooit bewezen". Tijdens het rondje tafelen in de molen gaf Kentie meer uitleg over afasie, waar over hij meer te weten is gekomen via prof. dr. J. Th. H. Schreuder die vorig jaar een onderzoek afrond de naar de invloed van li chamelijke en geestelijke afwijkingen op het hante ren van de taal. „Bij afasie kan het spreken zijn gestoord. De patiënt gebruikt dan verkeerde woorden, omdraaiingen of niets betékenende woorden die aan wartaal doen den ken. Er is echter geen spra ke van vers tan dsvcrlies," volgens dokter Kentie. Hij verwijt zijn vakbroeders, dat afasie nog niet is ge dekt via het ziekenfond spakket. „Het Iaat zich met verzekeren, omdat het nog zo onbekend is, ook al lij den duizenden mensen eraan. Ik ken geen enkele vakbroeder die kan zeg gen, afasie, dat ligt op mijn terrein, daarin ga ik mij Schiedam Op de hoek van de Rembrandtlaan en de Mesdag laan is de 25-jarige automobi list J. J. van D. uit Schiedam over de kop geslagen door een botsing met een andere wageru Daarin zat de 30-jarige Hagenaar G. W. van N. die geen voorrang verleende aan de van rechts komende Schiedammer. Bij het ongeluk werd de stilstaande wagen van D. de K. uit Schie dam nog beschadigd. Van D. is met een lichte hersenschudding naar het Noletziekenhuis ver voerd. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft twee heden opge pakt die woensdagavond druk doende waren het postkantoor aan de Westhavenkade van al ternatieve postzegels te voor zien. Een hoeveelheid politieke affiches alsmede een emmer plakmiddel werd inbeslaggeno- men. De plakkers kregen een proces verbaal. Vlaardingen Met een gecom pliceerde beenbreuk moest de 1G-jarige B. O. uit Vlaardingen woensdagmiddag naar het Ho- lyriekenliuis worden vervoerd. Op de kruising van de dr. Wiardi Beckmannsingel/Van Baarle- straat/prof. Mekelstraat ver leende de 57-jarige G. v. Jl uit Schiedam, rijdend m een perso nenauto, hem geen voorrang. Door de botsing die daar op volgde reed de bromfietser nog tegen een geparkeerd staande personenauto op. Van die auto werden de motorkap en bum per beschadigd. De bromfiets werd geheel vernield. o In de Noordmolen vierden de tafelaars de start van de actie tegen afasie. Voorzitter Ds Heer wordt geflankeen door de dames achter het receptenboekje. Foto Henk Speksneijder. verdiepen," aldus de huis arts. Overigens worden, volgens voorzitter Ronald de Heer van de Schiedamse Tafel ronde, kamervragen voor bereid om de hersenaan doening op te nemen in de rij ziekten waartegen men zich kan verzekeren. ONTREDDERING „Iïct is ellendig genoeg met afasie-patiëntem Keer op keer wordt een afaticus gewaar dat hij niet meer kan zeggen en schrijven wat Iiij wil, en tot zijn grote ontsteltenis verstaat hij de mensen in zijn om geving niet of heel moei lijk. Wat vallen hem dan ten deel? Angst om nog te proberen iets duidelijk te maken, diepe wanhoop, ontreddering cn eenzaam heid. Je moet je die spraakstoornis kunnen voorstellen, waar bij tong en lippen niet kun nen bewegen zoals je wilt Als een afaticus iets fout zegt, hóört hij het wel, hij weet wel dat hij iets ver keerd doet, maar hij kan het doodeenvoudig niet verbeteren," zeggen de ta felaars. ÏJit het onderzoek van pro fessor Schreuder, in op dracht van de SAN, is dui delijk geworden dat behan deling van afasie zeker zin hoeft, hoewel er een be paalde neurologische wet bestaat die wil dat eenmaal beschadigde hersencellen zich niet meer herstellen. „Dat is onvoldoende reden om afasie als ongeneeslijk te beschouwen. Verbeterin gen in het taal-functione ren van de patiënt rijn haalbaar, ook als met be handeling pas wordt be gonnen geruime tijd na het ontstaan van afasie. Ge zocht moet worden naar betere opvangmogelijkhe den, „leert het onderzoek. In de praktijk zijn in dit land ongeveer tweehonderd lo gopedisten dagelijks met afasie-patienten bezig. Dokter Kentie wijst erop dat afasie mets heeft te maken met doofheid, of doofstom zijn, of stom: „Het is de onkunde om je uit te drukken, zoals je dat zelf zou willen. En daar zit je dan, met je volle ver stand, maar je kunt niet praten, of althans nauwe lijks." mos Schiedam De Schiedamse car navalsvereniging De Rietzei Iers houdt maandag om 20 uur in feestzaal Marijke aan het Broersveld 121 haar laatste bin go-avond van het seizoen. Schiedam De afdeling Schie dam Centrum van de Neder landse Christen Vrouwenbond houdt woensdag om 19.45 uur in het gebouw voor Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Haven '73 haar 54e jaarfeest Actieve democraten Vlaard tngen/Schiedam D'66 heeft voor de komende weken enkele acties voorbereid. Zo staat zaterdag 7 mei van 11.00 tot 15.00 uur de propaganda- kraarn op het Broersveld. Enke le dagen later - op 10 mei - wordt om 20.00 uur in gebouw Irene, Nieuwe Haven 155, een verkiezingsbijeenkomst gehou den. Spreker 2al rijn Doeke Eis- ma, fractievoorzitter van D'66 in de Eerste Kamer. De Democraten zullen ook verte genwoordigd zijn op een door de jeugdgemeenkeraad van Vlaardingen te houden politie ke markt in Vlaardingen. Tot slot van alle propagandistische activiteiten spreekt Jan Ter louw op dinsdag 17 mei in so ciëteit Asker, Haringvliet 94 (nabij het Witte Huis) te Rotter dam. De bijeenkomst begint om 20.00 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3