Super nova toon beeld water een Isa wankel evenwicht Mackwood I$F©tSieF§ Zangavond Frikken en Prokken SeMedams Christelijk Mannenkoor Ssfeledams Stedelijk nsnsesum DONDERDAG 12 MEI 197? VD/SC/WW „In wankel evenwicht" zou een vervolg kunnen zijn van het toneelstuk „Wie is bang voor Virgi nia Woolf?" Toneelgroep Theater brengt „In wan kel evenwicht" aanstaan de zaterdag in de Vlaar- dingse Stadsgehoorzaal Het* stuk speelt thuis bij de al wat oudere Tobias en Agnes. Bij hen in woont CLaire, de enige die begrijpt wat er aan de hand is en daardoor in de drank is gevlucht Een ander echtpaar komt op bezoek, Harry en Edna, dat beschutting komt zoe ken tegen de eenzaam heid en stilte van hun ei gen huis. Ook verschijnt Julia, dochter van Tobias en Agnes, die ondanks haar jeugdige leeftijd, haar vierde huwelijk ziet stuklopen- De toneelschrijver Albee trekt om dit gezelschap zijn magische kring. Alles wat er in de nacht van dit stuk gebeurt lijkt volgens een onheilspellende, van te voren uitgestippelde lijn te verlopen. De rollen worden gespeeld door Eli sabeth Andersen, Kitty Courbois, Elise Hoomans, Army de Lange, Bem- hard Droog en Ton Kuyl. De regie is in handen van Lo van Hensbergen, de vertaling van Ernst van Alten a en het decor van Frank Raven. SCHIEDAM Passage Theater Dagelijks 14, 19 en 21.30 uur, donderdag 12 mei en maandag 18 mei geen voorstelling. TERUG UIT DE HEL (14) Passage Bio Dagelijks 14, 19 en 21.30, zaterdag en zondag 19 en 21.30 uur: DRIE TIROLERS IN HEET BANGKOK <18) Zaterdag en zondag 14 uur: PIPO EN DE PIRATEN VAN TOEN (alle leeftij den) In het jongerencentrum De Tempel Vrijdag 13 mei om 20.15 uur: BRIANS SONG MAASSLUIS In de Toverbal Vrijdag 13 mei om 21 uur. DJANGO SORY Zondag 15 mei 21 uur: GRUPPENKONFLIKTE DIE CHEFIN DER PLOTZE CONQUEST OF EVIL VLAARD1NGEN In buurthuis De Haven, organisatie Vriendschap- vereniging Nederland- China, vrijdag 13 mei, 20 uur: EENVIERDE VAN DE MENSHEID Zaterdag 14 mei m de Harmonie: DODESKADEN Dinsdag 17 mei in dienst encentrum West IJSREVUE Onder redactie van Chris van Bremen met bijdrage van Kor Kegel Telefoon 010—35 20 $6 Juanco Pasquali en Mar- cela Felipez vormen teza men het*duo Supernova, spelend de samenvoeging van de traditionele mu ziek van Brazilië en jazz: de Bossa Nova. Dit ty pisch Braziliaanse ritme is nu bekend en erkend over de hele wereld. Noord Europa heeft nog niet veel kans gekregen de echte Braziliaanse mu ziek te beluisteren omdat de Zuidamerikaanse mu sici zich zelden zo ver van huis waagden. Iets min der dan een jaar geleden kwamen Juanco en Mar- cela naar Amsterdam en besloten daar te blijven. Juanco Pasquali is in Brazilië geboren maar verhuisde al jong naar Buenos Aires, dat voor vele jaren zijn thuis werd. Op jeugdige leeftijd nam hij de gitaar ter hand, zong gedurende drie jaar in de plaatselijke produk- tie van „Hair" en speelde later in de Braziliaanse groep Sarava. Marcela bracht ook vele jaren door in Buenos Aires en terwijl ze daar in clubs zong ontmoette zij Juanco waarmee ze verder ging. In Europa speelde het tweetal enige tijd in Ma drid, Parijs, Zuid-Fran krijk, Palma, Majorca en tenslotte belandde Super nova in Amsterdam. In het jaartje dat zij in ons land zijn hebben ze steeds aan populariteit gewon nen op een opmerkelijk snelle manier door mid del van lange-termijn contracten in restaurants in Amsterdam, optredens m clubs door het gehele land. Met hun uitstekende muzikale prestaties en hun wanne persoonlijk heid boeien ze hun pu bliek waar dan ook en worden steeds terugge vraagd. Aanstaande zaterdag speelt Supernova in Vlaardingen bij Assuran- cetourix aan de Hoflaan. Het optreden begint om negen uur 's avonds. Van de Blackwood Bro thers mag worden gezegd dat ze het beroemdste mannenkwartet m de go spelmuziek zijn. Ze hehben voor meer mensen gezon gen, hebben meer platen gemaakt (10 miljoen) en hebben meer kilometers gereisd dan enige andere gospelgroep. De Blac kwood Brothers werden in 1934 opgericht en bestaan uit James Blackwood de enige die is overgebleven van de originele vier bro thers zijn neef Cecil Blackwood, Jimmy Blac kwood, Ken Turner en Pat Hoffm aster. De groep wordt begeleid door Tom my Fairchild, pianist en ar rangeur Het kwartet, dat op wereld- toer is, treedt één avond op in^ Nederland en wel op vrijdag 13 mei, 's avonds om acht uur in de Haven- kerk, Lange Haven 70 m Schiedam. De toegang tot deze avond, die georgani seerd is door de Stichting Johan Maasbsch Wereld- zending, is geheel vrij. Hoe onze maatschappij er op dit moment voorstaat laat de cabaretgroep Honoloeloe ons wederom op genadeloze wijze zien m het Schiedamse Zoldertheater in de Teerstoof. In een hoog tempo en met perfecte timing wordt het ene vlammende protest na het andere de zaat ingesmeten De spiegel van onze samenleving, net abortusprobleem, de zogenaamde liefdadigheidsacties en niet te vergeten het bij ons en vooral bij onze oosterburen opkomende dreigende fascisme. Volgens een oud gezegde werpen grote gebeurtenissen hun schaduwen vooruit Grote sociale, economische of politieke i crises werden dikwijls 1 „voorvoeld" door kunstenaars Het is daarom met erg te hopen, i dat Rob van de Meeberg en j Hessel van de Wal, die tezamen I Honoloeloe vormen, gelijk hebben in hetgeen zij het publiek voorschotelen, anders zou het er voor ons slecht uitzien Aanstaande vrijdag en zaterdag brengt de cabaretgroep het programma „Zout water voor een dorstige", dat om negen uur 's avonds begint. Bezoekers van de uitvoering op zaterdag zijn bovendien welkom op het slotfeest van het theaterseizoen waar op de muziek van The Roaring Seven Jazzband kan worden gedanst. De leerlingen van de 2angpedagoge mevrouw Charlotte van Os-Eyber- gen uit Maassluis hou den aanstaande zater dag hun jaarlijkse zang avond. Zowel beginners als de meer gevorderden treden hierbij voor het voetlicht De avond wordt gehouden in de kerk van de Nederland se Protestantenbond aan de Constantijn Huygens- straat, het begint om acht uur en de toegang sprijs bedraagt 3,50 terwijl houders van de CJP en 65 plus-pas een gulden korting gemeten. Prikken en Prokken is de naam van de nieuwe tentoonstel ling, die zaterdag om twee uur in het Vlaar- dingse Visserijmu seum wordt geopend. De tentoonstelling wordt gehouden naar aanleiding van het tweehonderdjarige bestaan, van de Ne derlandse Maatschap pij voor Nijverheid en Handel en geeft een beeld van haar activiteiten in het be lang van de Neder landse zeevisserij. De gekozen titel van de expositie refereert aan de vorm van die activiteiten: het sti muleren of „prikken" en het uitdragen van verzamelde informa tie, het tentoonstellen of „prokken". De expositie duurt tot oktober van dit jaar. Voor het slotconcert van dit seizoen heeft het Schiedams Chris telijk Mannenkoor de medewerking verkre gen van twee jonge briljante solisten. Het zijn Etty Mechielsen (sopraan) en Hart Remmerswaal (pia no). Het concert wordt op vrijdag 13 mei in de Magnalia Dei kerk aan de AI- berdastraat gehou den. Andere mede werkers zijn de C.J.V- Bazuingroep Vlaar dingen onder leiding van Bram Sebel, de organist Frans van Riessen en het Ont moetingskerkkoor uit Den Haag. Van 10 tot J3 juni gaat het mannenkoor overigens naar West Duitsland waar ter gelegenheid van het 1200-jarige bestaan van de stad Esslingert op zaterdag 11 juni een concert wordt ge geven in de Sudkir- che aldaar. Aan dit concert geven de or ganist Ben van Oos ten en de sopraan Margaret Roest hun medewerking. Op zondag zingt het man nenkoor in een oecu menische kerkdienst- De Eskimo is meer dan wie ook ter wereld op zichzelf aangewezen. De winter duurt in het noorden ontzet tend lang en de afstanden maken het de familieclan onmogelijk contact te zoeken met anderen. Als hij aan kunst doet, kan dat alleen al zijn om zich bezig te houden, om een verve ling weg te werken, of om een lust naar luiheid te weren in het boek je Eskimo, handelend over kunst uit Canada en Groenland, maakt Jo Verbrugghen aldus duidelijk waar om in het rijke vocabulaire van de Eskimo-taal nooit een begrip voor „kunst" voorkwam. Al bewijzen op gravingen dat minstens vierduizend jaar reeds onafgebroken aan kunst en sierkunst wordt gedaan door het koude volkje, een woord hadden de Eskimo's er nooit voor. De benadering van het fenomeen kunst is daar ook anders. Eskimo kunst was nooit kunst om de kunst, schrijft Jo Verbrugghen. Het ging de Eskimo-kunstenaar nooit alleen om de schoonheid, eerder betekende kunst voor hem een middel om een andere werkelijkheid op te roepen: een bruikbare methode ten behoeve van ritus of ritueel, hetgeen nogal veel voorkomt. De Eskimo leeft in een wereld vol zielen. Alles heeft een ziel, een walrus, vogels, ijsberen. Het geloof in bovennatuurlijke krachten gaat voor hem zo ver, dat hij een gedode zeehond zoet water in de muil giet, ervan overtuigd dat de in zee levende zeehond dat ongezouten water als een opperste lekkernij er vaart. Hij probeert de ziel te winnen door het dode dier te paaien en te troosten. En om te vermijden dat de dode zeehond zijn moordenaar her kent, rukt de Eskimo hem een oog uit. De vrees voor onheil, het feit dat de meeste Eskimo's ongeletterd waren, en de drang om verhalen te vertel len, om herinneringen te bewaren en om zich te bevrijden van eenzaam heid, maakten de Eskimo beelden ging gebruiken. Als communicatie middel of als bezwering tegen onheil en boze geesten. Ook al zijn de meesten tot het christendom bekee d, blijven die ideeën hangen. Meestal wordt eenvoudigweg de werkelijk heid uitgebeeld, die de Eskimo om geeft. Jachttaferelen, dieren. Daar voor wordt materiaal gebruikt, dat te vinden is in de onmiddellijke om geving van de Eskimo: hout dat aan spoelde, speksteen, een walrustand, elpenbeen, diepgroen-gekleurde soap- stone, dierenhuiden, of het gewei van een kariboe. Het directe nut van de beelden, die de kunstenaar maakte, bleek vroeger bij de jacht. Een zeehond werd van ivoor zo levensecht gemaakt, dat het diende als lokmiddel. Zo nauwkeurig was het beeld, dat de kunstenaar leek aan te voelen wat de zeehond Zittende Hskimo. Beeldje van speksteen. Walrus. Beeldje ven been. Ifiskimo-kimst Een werkende Eskimo: geen kunst om de kunst. dacht, waar hij heen zou gaan en hoe de jager hem dan zou kunnen vangen. Tegenwoordig past de Eski mo-kunstenaar zich aan: het contact met blanken leerde hem hoe beelden kunnen worden geruild tegen geld, ten eigen profijte. Een overzicht van Eskimo- kunst is tot en met zondag 5 juni te zien in het Schiedamse stedelijk museum, Hoogstraat 122. Daar wordt ook een expo sitie van de Canadese „hard edge"-kunst gehouden. Hei mu- seum is dagelijks open van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's middags, maar op zondagen van één uur tot vijven. Walviesenjagers. Prent in steendruk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5